Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan Yılmaz, Vezirköprü deki Alt Yapı Çalışmalarını İnceledi

19.08.2015 11:17

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Vezirköprü ilçesinin kırsal mahallelerinde yapımı süren ve halkın hizmetine açılan yol çalışmalarını inceledi.

Yol çalışması tamamlanan mahallelerde vatandaşlarla sohbet eden Başkan Yılmaz, asfalt ve beton yılların hayırlı olmasını temenni etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Vezirköprünün Tepeden ve Sarıdibek mahallelerini ziyaret etti. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir ve Vezirköprü Fen İşleri Müdürü Cengiz Kaplan ile gerçekleşen ziyarette Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, mahallelerde yapımı tamamlanan asfalt yolları inceledi. İncelemede Başkan Yılmaz, ilçe genelindeki yol yapım çalışmalarıyla ilgili Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürü Kaplandan da bilgi aldı.

Vezirköprü de olduğu gibi tüm ilçelerde yaptıkları alt yapı çalışmalarının kaliteli ve uzun ömürlü olmasına özen gösterdiklerini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, Göz boyamak için yapılan ve daha 1 sene bile geçmeden özelliğini yitirip daha fazla masraf çıkartan işleri finanse edecek kadar zengin ve bonkör bir ülke değiliz. Geçmişte günü kurtarmaya yönelik yapılan alt çalışmaları dönemi bitti. Bütünşehir Yasası ile birlikte başlayan yeni süreçte artık kalite ve sağlamlığa önem veriyoruz. Grup yollarında yaptığımız beton imalatların 50 yıl ömrü var. Her yıl yenilemek veya onarmak zorunda kalmayacağız. Şuan normal asfalt kaplamadan biraz pahalı olmasına rağmen, 50 yıl dayanıklı olduğu için çok ucuza mal olmuş oluyor. Bu beton yollara da bu anlamda önem veriyoruz. Samsun un bütün ilçelerindeki grup yollarını beton ile kaplıyoruz. Mahalle merkezlerini, sokak ve caddelerini ise asfaltla kaplayarak hemşerilerimizi tozdan ve çamurdan kurtarıyoruz. Bu çalışmalar velinimettir. Çalımalar bütün hızıyla devam ediyor. Yapımı biten yollarımız mahallelerimize hayırlı olsun.  ifadelerini kullandı.

Ziyarette mahalle halkından büyük ilgi ve destek gören Başkan Yılmaz, hatıra fotoğrafı çektirdi.Başkan YILMAZ; Yüreklerimiz Parçalanıyor

19.08.2015 11:10

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Çarşambalılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin düzenlediği sabah kahvaltısına katıldı.

Dernek bahçesinde düzenlenen organizasyona Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Vali yardımcıları, Eski Milletvekillerinden Cemal Alişan, ilçe Belediye Başkanları, ilçe  kaymakamları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile işadamları ve sanayiciler katıldı.

Programın açılışında konuşma yapan Çarşambalılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Saadettin Sarıoğlu, Dernek binasının yapımında emeği geçen başta Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz olmak üzere herkese teşekkür etti. Daha sonra söz alan Çarşambalılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve Başkan Yardımcısı Rana Aka ATALAY Derneğin çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz yaptığı konuşmada kahvaltıya katılımın yüksek olması sebebiyle dernek yönetimine ve katılımcılara teşekkür ederek; Bu günlerde ülke gündeminde olan terör saldırıları ile yüreklerimiz parçalanıyor. Artık bu işin sonunun hiçbir siyasi ayrım gözetmeksizin onlara yandaş duran, onlar bizim arka planımız diyen parti de dahil şapkalarını önlerine koyarak bu işi bitirme yönünde ortaya bir irade koymaları gerekiyor. Hatta bunun zamanınında geçtiğini vurgulayarak söylemek istiyorum dedi.

Şehitlere rahmet, ailelerine de sabırlar dileyen Başkan YILMAZ, Böylesine can sıkan olayların, böylesine bizim yüreğimizi parçalayan olayların dışında, böyle güzel bir ortam ve sıcak yüzler görmek insanı mutlu ediyor, birbirini seven, birbirine güzel duygularla bakan hemşehrilerin buluşmasıda bizi sevindiriyor, hepinizden Allah razı olsun diye konuştu.

Konuşmasında ilçelere yapılan hizmetlerden bahseden Başkan Yılmaz Kasabalaşmış köyler yapmak istiyoruz. Yoluyla, içme suyuyla, sosyal yaşam alanlarıyla bir şehirden farkı olmayan köyler yapmak istiyoruz, çalışmalarımız hep bu yönde ilerliyor. Bu işe başlayalı yaklaşık bir yıl oldu sadece Çarşamba’da 85 köyde beton yol ve sıcak karışım asfalt yapmışız. Önümüzdeki 3-4 yıl içinde köylerde grup yolu dahil bütün yollar beton ya da sıcak karışıma dönüşecek ve artık biz bu yol işini düşünmeyeceğiz. Artık başka şeylerle kalkınmayla, seracılıkla, kesme çiçekçilikle, mantar üretimiyle ve buna benzer kalkınmaya dönük iktisadi programları konuşmaya başlayacağız, dedi.

Büyükşehir Belediyesinin sadece şehir merkezinde çalışmadığını ifade eden Başkan Yılmaz; Tüm ilçelerimizde ulaşımdan alt yapı hizmetlerine, turizmden kırsal kalkınmaya dönük hamleler yapıyoruz. Önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde Samsun un çehresi nasıl değiştiyse köylerimizin çehresini de adım adım değişmiş olarak göreceksiniz içiniz rahat olsun. Son olarak şunu söylemek istiyorum; hedefimiz 2016’nın sonuna kadar Samsunda 200 tane aydınlatmasıyla, asfalt ya da beton yoluyla ulaşım sorunu kalmamış, içinde spor alanları bulunan Kasabalaşmış Köyler yapacağız.Şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından geçtiğimiz öğretim yılında dünyanın en iyi 50 öğretmeninden biri seçilen Çarşamba-Kumköy öğretmeni Dilek Livaneli, Başkan Yılmaz’ a Öğrencilerinin yazdığı ve tablo haline getirdiği bir şiiri hediye etti.Başkan Yılmaz Raylı Sistem İnşaatının İhalesini 83 Milyon Tl ye Bir Firmaya Verdik

10.08.2015 12:14

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Gar Kavşağından Tekkeköye kadar uzatılacak raylı sistem inşaatının ihalesini 83 milyon TLye bir firmaya verdiklerini açıkladı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun’un önde gelen sanayici, iş adamı, yönetici ve STK temsilcileri ile Sevgi Kafede bir araya geldi. Başkan Yılmaz toplantıya katılanlara Samsun’da devam eden projeler ve yapılacak çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Her ay düzenledikleri bu istişare toplantılarının şehirde yaşayanlarla aralarındaki iletişimini sağladığını belirten Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Bu toplantılar ile şehir içerisinde 15- 20 günde oluşan olaylar, yapısal değişiklikler, işler, hizmetler hakkında bilgiler veriyoruz. Gar Kavşağı’ndan Tekkeköye kadar olan 14 kmlik inşaatın Büyükşehir Belediyesi’nce yapılacak olan alt yapı çalışmaları, koridor boşaltmaları, yan yolların inşa edilmesi ve betonun yapılması gibi işlerin çoğunu yapmıştık. Dün burayla ilgili olarak 140 milyon liralık ihalemizi gerçekleştirdik. İhalemize rekabetçi bir ortamda 4 tane firma katıldı. Bu firmalar raylı sistem inşaatlarında uğraş vermiş firmalardı. Bunlardan 1 tanesi geçtiğimiz 10 sene içerisinde Gaziantepte raylı sistem işi yapmış olan bir firmaydı. Bu firma geldi 140 milyon liralık ihaleyi 83 milyon lira teklif bedeliyle aldı. Aşağı yukarı yüzde 35 civarında bir tenzilatla işi aldı. İnşallah yapar diye düşündüğümüz bir firma ile anlaştık dedi.

EN BÜYÜK HARCAMAYI İLÇELERE YAPIYORUZ

Belediye olarak şu anda en büyük harcamaları ilçe köylerinde yaptıklarını belirten Başkan Yılmaz, Büyükşehir Belediyemizin Hesap İşleri Daire Başkanlığının kasasından ödenen paraların çoğu bu günlerde hep köylere gidiyor. Her ay ortalama olarak köylere 10 milyon lira para transfer ediyoruz. Samsun’da bin tane mahalle var. Samsunda 200 tane mahalleyi kasabalaştırdık. Havzanın mahallelerinin tamamını bu sene sonunda kasabalaştıracağız. Havzanın 80 mahallesinin hangisine giderseniz gidin toz, toprak içerisinde kalmayacaksınız. Şehirdeki yollar sıcak karışımsa, orada da sıcak karışım olacak, şehir betonsa orası da olacak. Köylerin içi şıkır şıkır tertemiz olacak diye konuştu.

SPOR TESİSLERİNİN YETİŞMESİ İÇİN BAKAN BEYDEN RİCADA BULUNACAĞIM

Spor salonu inşaatlarının 2017 İşitme Engelliler Olimpiyatlarına yetiştirilmesi için Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıçtan ricada bulunacağını belirten Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanlığımız bowling, golf, okçuluk, atıcılık ve buz pateni gibi spor tesislerinin salon ihtiyaçlarına yönelik projeleri hazırlattı ve ihaleleri aşamasına hızla ilerliyorlar. Projelerin avam projeleri teslim alındı. Firmalar bu projelerin avamlarını kabul etti. Avam projelere uygulama projeleri talimatları verildi. 1-2 aya kadar uygulama projeleri biter. Biraz gecikeceğiz diye tereddütlerim var. Onun için bugün Bakan Beyi arayacağım. Çünkü biz 2 ay içerisinde bu projeleri yaptırsak, 2 ay sonra ihaleye çıksak, ihale süreci 4 ay olsa, bu da 2015in sonunu bulacağız demektir. Böyle olursa bu salonları 2017ye yetiştiremeyebiliriz. Salonların imalatı 1.5 senede yetişmeyebilir. O bakımdan ihale sürecini biraz daha erkene almak gibi bir konuda Sayın Bakanımızdan ricada bulunacağım şeklinde konuştu.

2 GÜNDE SEL BÖLGESİNİ TERTEMİZ ETTİK

Terme ilçesinde yaşanan sel felaketleri hakkında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Selin olduğu günün gecesi selin oluşturduğu zararı tamamen ortadan kaldıramadıysak bile 2 gün içerisinde sel bölgesini tertemiz yaptık. Şu anda Evciye gidin bakın, selin bıraktığı bir tek ırmağın kenarındaki tahribatlardaki hasarlarını görebilirsiniz. Onun dışında Evci tertemiz oldu. Hatta evlerin içini dahi temizledik. Evlerin içinde zarar gören eşyaların temini yönünde bile çalışmalar içerisindeyiz. Helali hoş olsun ifadelerini kullandı

Sevgi Kafe’de düzenlenen toplantıya Samsun Valisi İbrahim Şahin, AK Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, çeşitli STK’lardan yönetici ve temsilciler ile Samsun’un önde gelen iş adamları ve sanayicileri katıldı.Başkan Yılmaz, üretmek İsteyenlere Her İmkanı Sağlamaya Hazırız

10.08.2015 12:09

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, şehirde üretip hem aile hem de kent ekonomisine katkı sağlamak isteyenlere gerekli tüm desteği vermeye hazır olduklarını söyledi. Kuru bir maaşa talip olmanın fakirliğe talip olmak anlamına geldiğini ifade eden Başkan Yılmaz, üretenin ve üretmek isteyenin yanında olacaklarını kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kavak ve Asarcıktaki arı yetiştiricilerine destek olmak ve bal üretimini artırmak amacıyla, Kavak Atatürk Parkında düzenlenen Kafkas ırkı ana kraliçe arı dağıtım törenine katıldı. Törende AK Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt, Kavak Kaymakamı Mevlüt Şekerci, Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, Asarcık Belediye Başkanı Şerif Kılağuz, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir ile arı yetiştiricileri de hazır bulundu.

Ana kraliçe arı dağıtımı öncesinde katılımcılara kent ekonomisiyle ilgili genel değerlendirme yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsunun bütün toplum tabakalarıyla birlikte üreten bir şehir olması gerektiğini belirtti. Üretime büyük önem verdiğinin altını çizen Başkan Yılmaz, Dünya’da üretmek kadar güzel bir şey yoktur. Biz de üretmeliyiz. Üretmeyeni üretir hale getirmeli, üreteni ise daha çok üretmesi için desteklemeliyiz. Kuru maaşa talim etmeyi istemek, fakirliğe boyun eğmektir. Bir maaşla geçinmeye çalışmak kadar tembellik yoktur. Kahve köşelerinde tespih sallayıp oturanlara devlet bakıyor. Ama o oturup zaman öldürenler, tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyorlar. Bu ülke, bu devlet hepimizin. Onun için herkesin üretme çabası içinde olması, üretmesi lazım. Bunun için elimizden gelen bütün çabayı sarf ediyoruz. Üretmek isteyenler için de ne gerekiyorsa yapacağız. Yeterli istekli olsunlar. diye konuştu.

KÖYLERDE REÇBERLİĞİ ÖNEMSİYORUZ

Köylerde kırsal kalkınmaya büyük yatırımlar planladıklarını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, Şuan eski anlayışla köylerimizi kasabalaştırmaya çalıştırıyoruz. Bunun içinde mesaimizin yarısını buna harcayarak alt yapı yatırımları yapıyoruz. Köylerimizi çamur çökekten kurtarmak için sıcak asfalt veya betanla kaplıyoruz. Bunun yanında cami avlularını temizliyor, çeşmeler, çocuk oyun alanları, kent mobilyaları koyuyoruz. Şıkır şıkır aydınlatarak yaşanabilir kasabalara dönüştürüyoruz. Ama köylerimizde nüfus azalıyor. Bunu durdurup süreci tersine çevirmek için köy reçberliğini destekliyoruz. Arıcılık da bunlardan birisidir. Köylerimizi üretimin yaygınlaştığı, tarımın, hayvancılığın, meyveciliğin, sebzeciliğin arttığı,  üretilen ürünün yurt içinde veya yurt dışı pazarlarında satıldığı bir sürece getirmek istiyoruz. Köylerde kazanç yüksek olursa göçler azalacak, insanlar şehir merkezlerinde kuru bir maaşa talim olma zihniyetinden kurtulacak. Bizim de isteğimiz budur. O yüzden dertleniyor, riskler alarak çabalıyoruz. Milyonlarca lira harcayıp yatırımlar yapıyoruz. Onu yüzden üreten herkesi kutluyorum.ifadelerini kullandı.

Konuşmasının ardından Başkan Yılmaz, AK Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt, Kavak Kaymakamı Mevlüt Şekerci, Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, Asarcık Belediye Başkanı Şerif Kılağuz ile birlikte Kavakta 22, Asarcık’ta ise 10 arı yetiştiricisine toplamda 160 ana kraliçe arı dağıttı. Başkan Yılmaz, arıcılara daha çok üretmeleri için söz aldı.Vali Şahin den Ve Başkan Yılmaz dan Meyve Bahçesi Kuran Girişimciye Tebrik

10.08.2015 12:06

Samsun Valisi İbrahim Şahin, AK Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile birlikte Derecik mevkii Kürtün Çayı kenarında meyve bahçesi kuran girişimci Mustafa Karabıyıkı ziyaret etti

Ziyarette daha önce Sammey AŞ, Proje Sahibi ve İşletme Müdürlüğü’nü de yapan Karabıyıkın şeftali, elma, armut bahçeleri ile dalda yetiştirilen çilek serasını gezen Vali Şahin, milletvekili kurt ve Başkan Yılmaz, meyvelerden tadım yeni sistem çilek serası ile ilgili bilgi aldı. Çilek serası sayesinde verimde büyük artış sağladığını anlatıldı. Girişimci Mustafa Karabıyıkı tebrik eden Vali Şahin, başarılarının devamını diledi.