Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Ortepedik Engellilerden Başkan YILMAZ a Mavi Işıklar Teşekkürü

01.09.2015 11:20

Samsun Büyükşehir Belediyesinin misafirliği ve katkıları ile Samsun da Bölge Başkanları Toplantısı gerçekleştiren Türkiye Ortepedik Engelliler Federasyonu üyeleri Samsun Büyükşehir Belediyesini ziyaret ettiler.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmazın şehir dışında olması nedeniyle heyeti Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanı Nihat Soğuk ve Özel Kalem Müdürü Hanife Papila ağırladı. Ziyarete Türkiye sakatlar Federasyonu Başkanı Yusuf Çelebi, ASPB Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü İshak Çiftçi ile Türkiye Ortepedik Engelliler Federasyonuna bağlı Karadeniz ve İç Anadolu bölgesinde bulunan 12 üye derneğin başkanları katıldı.

Ziyaret sırasında kısa bir konuşma yapan Türkiye sakatlar Federasyonu Başkanı Yusuf Çelebi, organizasyona olan desteği için Başkan Yılmaza teşekkürlerini ileterek, Bu süre içerisinde kaldığımız Mavi Işıklar Eğitim ve rehabilitasyon Merkezi-Kampı sadece Türkiye de değil tüm dünyada örnek gösterilecek bir proje. Sayın Başkan Yılmaza bu güzel eseri bizlere kazandırdığı için çok teşekkür ederim. Engellilere yönelik bu duyarlılığınızın bizi mutlu ettiğini ve devam edeceğine yönelik inancımızı iletmek istiyorum dedi.

Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk da, Başkan Yusuf Ziya Yılmaz adına heyete ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Başta Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz Bey olmak üzere engelli sorunları ve hakları konusunda çok duyarlı bir belediyeyiz. Engelli ve yaşlı vatandaşlarımıza yönelik çok sayıda hizmet ve projeyi hayata geçirdik ve bu programlarımızı da devam ettiriyoruz. Sizlerin Samsun a gelerek burada bu konuda yapılan çalışmaları ve farklılıkları görmeniz ve bu farklılıkları da gittiğiniz yerlerdeki yerel yöneticilerle paylaşmanızın çok faydalı olacağını biliyorum. Bu arada 2017 yılında şehrimizde yapılacak olan bir Engelliler Olimpiyatı var. Bu olimpiyatı ve hem şehrimiz hem de ülkemiz adına getireceği kazanımları da çok önemli görüyoruz. Aynı zamanda Sayın Başkanım adına da sizleri bu olimpiyatlara davet ediyorum dedi.

Ziyaretin ardından Federasyon üyeleri tarafından Başkan Yılmaz a verilmek üzere bir plaket takdim edilirken, Başkan Vekili Soğuk da konuklarına günün anısı olarak bazı hediyeler verdi.Başkan YILMAZ; Yeni Şeyler Vaat Etmeliyiz

01.09.2015 11:18

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 1 Kasımda yapılacak olan seçimler için partisinin teşkilat üyelerine seslenerek, Oflamak, puflamak yok, hep birlikte koşacağız. Koşmuyorsak bu iş bizim işimiz değil diyeceğiz ve kenara çekileceğiz dedi.

AK Parti Samsun İl Başkanlığı 62. İl Danışma Meclisi Toplantısını Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezinde düzenledi. Yapılan toplantıya Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, AK Parti Samsun Milletvekilleri Ahmet Demircan, Fuat Köktaş, Çiğdem Karaaslan, Hasan Basri Kurt, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, ilçe belediye başkanları ve parti üyeleri katıldı.

AK Parti İl Başkanı Muharrem Gökselin açılış konuşmasından sonra kürsüye çıkan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, parti üyelerine seslenerek, 1 Kasımda yapılacak olan seçimler için çok çalışmaları gerektiğinin altını çizdi.

GEÇEN SEÇİMDE BİR HATA YAPTIK

7 Haziran seçimlerinde vatandaşlara geçmişte yaptıklarını anlatarak hata ettiklerini, 1 Kasım seçimlerinde de yeni şeylerin vaat edilmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Yılmaz, Bir koalisyonun bakanı kendisine bağlı olmayan bir belediyenin belediye başkanını ziyaret etme ihtiyacı bile duymuyor. Şu anda bize bağlı olmayan birçok belediyeyi inanıyorum ki bakanlarımız havaalanına indikleri zaman önce valiye sonra da belediyeyi ziyaret ediyorlar. Ondan sonra da ilgili kurum ve kuruluşlara gidiyorlar. Onun için 1 Kasım seçimleri için şapkamızı önümüze koyacağız ve 7 Haziran seçimlerinin tekrarı ile ilgili bu süreçte canımızı dişimize takacağız. Ceketimizi çıkartacağız, ayağımıza çizmeleri giyeceğiz. Ben eğer en önünüzde değil isem, beni arayacaksınız. Bana başkanım sen yoksun, burada ol diyeceksiniz. Gece-gündüz koşacağız. Türkiye nin son şanslarından biri bu seçimdir. Allah göstermesin 1 Kasım da da yine bir koalisyona mecbur kaldığımız takdirde o edebiyatları bırakın, Türkiye koalisyona alışmalı, koalisyon o kadar öcü değil, koalisyondan niye bu kadar korkuluyor? diye. Gelsinler bana anlatsınlar. Bırakın koalisyonu tek başına iktidarda dahi biz bürokratik oligarşi ile mücadele ediyoruz. Tek başına iktidarda dahi birçok şeyimizi çözmekte mevcut anayasal zorunluluklar ve anayasal perspektiften baktığınız zaman işlerimizi yapmakta güçlük çektiğimiz işler var. Biz bu şansı çok iyi kullanmalıyız. Seçim demek, geleceğin vaat edilmesi demek. Geçen seçimde bir hata yaptık. 13-14 senede yaptıklarımızı anlattık. Onun için yeni şeyleri vaat etmemiz gerekiyor diye konuştu.

YENİ ŞEYLER VAAT EDEN BİR PARTİNİN NEFERLERİ GİBİ SOKAKLARA ÇIKALIM

Seçimlere 2 aylık bir sürecin kaldığını belirten Başkan Yılmaz, Yeni iktidara gelecek, yeni şeyler vaat eden bir partinin neferleri gibi sokaklara çıkalım. Bunu bir ağabeyiniz olarak söylüyorum. Bir kere gelecek vaat edeceğiz. Yaptıklarımız ile öğünmeyeceğiz. 15 ayda 340 kilometre köylere beton asfalt yol yaptık. 220 tane köyün içini kasabalaştırdık. 200 milyon TL para harcadık. SASKİ olarak da 50 milyon TL harcadık. Bizim muhalefetin işi kolay. Bizim muhalefetin vaat etme işi de kolay. Bizim işimiz niye zor biliyor musunuz? Biz o kadar iş yapmışız ki, biz yeni bir şey vaat ederken, bu senin yaptığın işlerin yanında çok önemli değil ki. Sen bunu önemli bir şeymiş gibi söylüyorsun derlerse ne diyeceğiz. Onun için biz hep daha büyüğünü yapma yönünde mecburiyet konumuna düşmüşüz. Ama bir tuvalet ve bir bekçi kulübesi bile yapmamış olan bir muhalefet partisi gelir köylere bekara hanım boşar gibi güzel şeyler söyler. Onların öyle bir avantajı var. Bizim de bu ülkede yaptığımız hizmetleri asla başa vurmayacak şekilde ifade etme gibi bir şansımız var. Önümüzde 2 aylık bir süreç var. Çok önemli bir sürece geldik. Yorulduk ama ülkeye hizmet etmek, yurt hizmeti yapma yönünde ve yolunda yola çıkmış insanların yorulduk demeye şansları yok. Ben bir gün akşam eve gittiğimde of puf ettim. Eşim bana ne oflayıp pufluyorsun dedi. Ben de ona bu iş beni öldürdü, yaşlandım, zorlanıyorum artık dedim. O da bana kimse seni zorlamadı bu işlere, sen isteyerek belediye başkanı oldun dedi. Hiç birimizi birileri silah tehdidi ile getirip de buralara oturtturmadı. Buna ben de dahil. Oflamak puflamak yok, koşacağız. Koşmuyorsak bu iş bizim işimiz değil diyeceğiz ve kenara çekileceğiz. Arkadaşlar 2 ayda ölmeyiz şeklinde konuştu.BAŞKAN YILMAZ 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLAMALARINA KATILDI

01.09.2015 11:18

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları Samsun da sade bir törenle kutlandı.

Büyük zaferin 93. yıl dönümü nedeniyle Samsun’da bir dizi etkinlik düzenlendi. Samsun daki 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri sabah saatlerinde protokolün Atatürk Anıtı na çelenk sunmasıyla başladı. Samsun Valisi İbrahim Şahin, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eker ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz sırasıyla Atatürk Anıtına çelenk sundu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasından sonra Samsun Valisi İbrahim Şahin, Atatürk Anıtında tören defterini imzalayarak günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

30 Ağustos Zafer Bayramının çok büyük bir gün olduğunu belirten Samsun Valisi İbrahim Şahin,Aziz Atam, bugün vatanımızın düşman işgalinden kurtuluşunun ve ülkemizin bağımsızlığını kazandığı Zafer Bayramı’nın 93. yılını bir kez daha birlik ve beraberlik içinde kutlamak üzere huzurundayız. Toprakları işgal altında olan milletimize bağımsızlığı yaşatan, milletimizin bağımsızlığından asla vazgeçmeyeceğini dünyaya gösteren bu zaferle Türkiye Cumhuriyetinin temelleri atılmıştır. Milletçe birlik ve beraberlik içinde bu ülkeyi bizlere miras bırakan başta siz olmak üzere Kurtuluş Savaşında savaşan şehitlerimizi ve gazilerimizi minnetle anıyoruz dedi.

Atatürk Anıtı’ndaki programdan sonra Samsun Valiliğinde Vali İbrahim Şahin, tebrikleri kabul etti. Tebriklerin kabul edilmesinin ardından etkinlikler Cumhuriyet Meydanındaki program ile devam etti. Meydandaki etkinlikler Samsun Valisi İbrahim Şahin, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eker ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz askeri araç üzerinden halkı selamlaması ile başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Piyade Tabip Albay Yavuz Erdin, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Konuşmanın ardından ortaokul öğrencisi Melike Can ve Hüseyin Basri Kurt, 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili şiir okudu. Etkinlikler geçit töreni ile son buldu.

30 Ağustos Zafer Bayramı etkinliklerine ayrıca AK Parti Samsun Milletvekilleri Fuat Köktaş, Hasan Basri Kurt, MHP Samsun Milletvekili Hüseyin Edis, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hüseyin Akan, İlkadım Kaymakamı Turan Atlamaz, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Baro Başkanı Av. Kerami Gürbüz, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, siyasi partilerin temsilcilri, gaziler, şehit aileleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.Peyzaj Mimari Öğrencileri Kuş Cenneti nin Geleceğini Çizecek

25.08.2015 11:21

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın konukları olarak Samsun a gelen, Türkiye nin 20 üniversitesinden peyzaj mimarisi bölümlerinde eğitim gören 40 öğrenci, Bafra ilçesindeki Kuş Cennetini mercek altına aldı.

Peyzaj Mimarları Odası (PMO) Genel Merkezi bünyesindeki yaklaşık 40 peyzaj mimari öğrencisi Samsun’un Bafra ilçesinde buluştu. Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Peyzaj Mimarları Odası Genel Merkezi işbirliği ile düzenlenen PMO Genç Yaz Okulu Projesi kapsamında Bafra ya gelen genç peyzaj mimari öğrencileri Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve AK Parti Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslanın ev sahipliğinde Bafra ilçesindeki Kuş Cennetinde inceleme ve araştırma çalışmalarına başladı.

Türkiye nin 20 ayrı üniversitenin peyzaj mimarlığı bölümlerinde eğitim gören en başarılı 40 peyzaj mimarlığı öğrencisinin, başlarında akademisyen öğretim görevlileriyle başlattığı çalışmalara Samsun Valiliği de destek verdi.

Türkiye deki peyzaj mimarlığı bölümü akademisyenleri ve öğrencileri Kızılırmak Deltası nın geleceğine yönelik Kuş Cenneti nin turizme kazandırılmasına yönelik çalışmalarını yaparak 6 Eylül 2015 tarihinde Samsun Kent Müzesinde, hazırladıkları projeleri Samsun kamuoyunun  beğenisine sunacaklar.

Proje çalışmalarının ilk günü öğrencilerin bulundukları illerden Bafra ilçesindeki Kuş Cennetine gelmesiyle başladı. Kuş Cennetinde öğrencilerle bir araya gelen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve AK Parti Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, katılımcılara Kuş Cenneti hakkında bilgiler verdi.

Projeyi çok önemsediklerini belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İçinde bulunduğumuz alan Samsun’un Alaçam, Bafra ve 19 Mayıs ilçelerini içine alan, Kızılırmakın getirdiği alüvyonlu topraklardan meydana gelmiş bir Kuş Cennetidir. 50 bin hektarlık alanın içerisinde 21 bin hektarlık alan Uluslararası Ramsar sözleşmesi ile korunan Ramsar alanıdır. Ramsar sözleşmesi ile burası, dünyada doğanın nadide köşelerinden birisi olarak kabul edilmiştir. Burada Türkiyenin hiçbir yerinde olmayan oranda mandalar, yılkı atları var. Daha da önemlisi Türkiyede var olan 450 civarındaki kuş çeşidinin 340 ı burada yaşıyor. Türkiye de yaşayan kuş türlerinin yüzde 90 ı burada var olanlardır. Burada 2 ayın içerisinde çeşitli tesisler yapılarak buranın turizm kuponu haline gelmesi için bazı çalışmalar başlatacağız dedi.

Kendisinin de peyzaj mimari bölümü mezunu olduğunu ifade eden AK Parti Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Ben peyzaj mimarı olduğum için bu projeyi çok önemsiyorum. Özellikle Kızılırmak Deltası’nın Kuş Cennetinin hem Samsunumuz hem de Türkiye için burayı çok önemsiyorum. 40 öğrencinin bu alan için çalışması ve yeni projeler sunması çok güzel. Dolayısıyla bu işin sonunda neler çıkacağını tahmin ediyorum. Burada biz ekolojik anlamda doğaya hiçbir zarar vermeden ekosistemi kullanmak istiyoruz. Bunu yaparken de çok önemli hassasiyetlerimiz var. Türkiye’de şu anda yaşatarak korumak ya da koruyarak aynı zamanda yaşatabilmek üzere hem akademik anlamda hem de pratik anlamda birçok çalışmalar yapılmakta. Ben inanıyorum ki biz şu anda burada hayal kurma ve bu hayali gerçeğe dönüştürme aşamasındayız diye konuştu.

Konuşmaların ardından öğrenciler Kuş Cennetinde sahaya inerek proje çalışmalarına başladı. 15 gün boyunca sürecek olan çalışmalarda öğrenciler yaptıkları projelerle Kuş Cennetinin geleceğini çizecekler.Ödüllü Plaj Voleybolu Turnuvası Sona Erdi

25.08.2015 11:12

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen Büyükşehir Belediyesi Ödüllü 3. Bay Bayan Plaj Voleybolu Turnuvası yapılan ödül töreni ile sona erdi.

amsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmazın katılımı ve turnuvada dereceye girenlere ödüllerini vermesi ile tamamlanan turnuva 3 gün boyunca Samsunlular tarafından büyük ilgiyle izlendi.

Erkeklerde 42 Bayanlarda 18 takımın mücadele ettiği turnuvanın Final müsabakaları oldukça çekişmeli ve zevkli geçerken maçların sonunda sıralama şu şekilde oluştu

Erkeklerde

1. Akif Yurtsal,Batuhan Bayrak

2. Mustafa Öner Yaldırak,Sezai Açıcı

3. Burçin Gençtürk,Yağız Akşamın

Bayanlarda

1. Asena Selen Saltı,Özlem Devrim Yahşi

2. Rahime Saraç,Ebru Melek

3. Asilay Albayrak,Ayşenur Tüysüz

BAŞKAN YILMAZ TURNUVALAR SÜRECEK

Ödül töreninde konuşan Başkan Yılmaz, Türkiyenin en güzel ve en uzun plajlarından birisine sahip olan Samsun da bu çeşit sportif etkinliklerin Son derece önemli olduğuna dikkat çekerek Bu turnuvamız artık geleneksel olarak her yıl tekrarlanacak.  Böyle organizasyonların Sayısını da arttırmalıyız diye düşünüyorum. Bu ve benzeri sportif ve kültürel bir çok etkinlik  bu güzel sahillerde  Samsun Halkıyla buluşacak diye konuştu.

Ödül törenine Başkan Yılmaz ın yanı sıra Samsun Büyükşehir Belediyesi, Anakent İmar İnş. AŞ. Gn.Md ve Anakent Spor Yön. Kur. Bşk.  Kadir Koçak, Türkiye Voleybol Federasyonu MHK üyesi ve Samsun Voleybol İl Temsilcisi Suat Koçer ile sporcular ve vatandaşlar katıldılar.