Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Köylerde Sanat Atölyesi Mutluluğu

01.09.2015 11:23

Samsun Büyükşehir Belediyesi, kırsal mahallelere kurduğu iki El Sanatları Atölyeleri’ni düzenlenen törenle kadınların kullanımına açtı. Bu atölyelerde köylü kadınlar tarafından üretilecek yöresel el sanatları ile kırsal kalkınmaya katkı sağlanacak.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, kırsal alandaki kadınların ev ekonomisine katkı sağlamasını kolaylaştırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Vezirköprü ilçesinde yer alan Tahtalıköprü ve Sarıdibek Mahallelerinde yaşayan ev hanımlarının ekonomik kazanç sağlamaları için 2 tane El Sanatları Atölyesinin açılışı yapıldı. Bu atölyelerde köy kadınları, Osmanlı zamanından beri yaptıkları el sanatlarını modern bir merkezde yapıp ekonomik kazanç sağlayabilecekler. Kadınların yaptıkları ürünler Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından alınıp şehrin değişik merkezlerine sergilenerek satışa sunulacak.

Kırsaldaki kadınların köy ekonomisine olan katkısını arttırmak için çalışmalar yaptıklarını belirten Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Öncelerden Vezirköprümüzün Tahtalıköprü ve Sarıdibek köy güzergahı üzerinde çalışmalarda bulunurken, bu yolun güzelleştirilmesi çalışmaları sırasında bir başka ihtiyacın olduğunu hissettik. Burada daha önceden Halk Eğitim Merkezi tarafından yapılmış el sanatları atölyesi vardı. Bu el sanatları atölyesi maalesef evlerin bodrum katında ve oldukça standardı düşük mekanlarda ve ısınma sorunu olan yerlerde hizmet vermeye çalışıyordu. Bu bölgede 10 bine yakın insan yaşıyor. Buradaki insanlardan 2-3 bine yakını erkeklerden oluşuyor. Bu erkekler yaz aylarında inşaatlarda çalışıyorlar. Kışları ancak buraya dönebiliyorlar. Dolayısıyla burada yaz aylarında rençperliği hanımlar yapıyor. Rençperlikten kalan zamanda ise hanımlar el sanatları ile uğraşarak evlerine kazanç sağlamaya çalışıyorlar.Biz bu el sanatları ile ilgili atölyeleri iyileştirirsek, ürettikleri kilim, heybe, çorap, çanta vesaire gibi şeyleri onlardan satın alabilirsek, hediyelik eşyalar olarak da Samsunda çeşitli mekanlarda ekonomiye döndürebilirsek güzel olur diye düşündük ve harekete geçtik. Siz ne üretirseniz üretin bunları biz alacağız dedik. 2 tane el sanatları atölyesini burada faal hale getirdik. Milli Eğitim Bakanlığının Halk Eğitim Merkezleri ile beraberce bu işi yaptık. Bu organizasyonun yapılmasında Vezirköprü Belediye Başkanı ve İlçe Kaymakamı’nın da çok büyük destekleri oldu. Büyükşehir Belediyesi olarak köy ekonomisine katkı verebilmek adına burada el sanatları atölyelerini oluşturarak, ekonomik döngü sağlamaya çalışıyoruz. Onların yerel yönetimler ile kucaklaşmasını sağladık. Burada en önemli olan şey verdiğimiz sözleri yerine getirmektir. Bu el sanatları atölyelerinin düzenlenmesinin sözünü önceden vermiştik. Ama bu el sanatları atölyesinde oluşan ürünleri mutlaka paraya çevirmeliyiz. Bununla ilgili hangi tedbirleri almamız gerektiğini arkadaşlarımızla beraber konuşuyoruz. Şehir merkezinde hangi konfor ve standartlar var ise Sarıdibek ve Tahtaköprü istikametinde de o standartları getirdik dedi.

ANNELERİ EL SANATLARI YAPARKEN ÇOCUKLAR OYUN PARKINDA OYNAYACAK

Annelerinin yanında atölyeye gelecek çocuklar için oyun alanı yaptıklarını belirten Başkan Yılmaz, Burada bir hanım ev işlerini bitirdikten sonra buraya gelecek. Kilimlerini dokurken çocuklarını da getirecek. Bu çocuklar da anneleri burada çalışırken bir şeylerle meşgul olsun istedik. Onun için de küçük bir çocuk oyun alanını buraya yaptık. Bu oyun alanında çocuklar anneleri içerde el sanatları ile uğraşırken onlar da oyun oynayarak meşgul olacaklar. Buraya gelirken eşlerimizi de yanımıza aldık geldik. Böylece de çok hoş bir ortam oluştu. Son yaptığımız şekil ile burası adeta Osmanlı hatıralarını taşıyan, bizim orta Anadolu kırsal kesim geleneklerini, kıyafetiyle, kültürleriyle, şivesini yudum yudum aktaran bir yer olma özelliğini de tamamen gösterir hale geldi. Amacımız köy halkımıza kültürlerini değiştirmeden yardım etmekti. Umarım bu amacımıza da ulaşırız diye konuştu.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, açılışların ardından yöre halkının sorunlarını dinledi. Yılmaz, yöredeki sorunların giderilmesi noktasında vatandaşlara söz verdi. Tahtaköprü El Sanatları Merkezinin açılışı öncesinde 6 yaşındaki Ayşenur Özer isimli kız çocuğunu kucağına alarak İstiklal Marşını okuttu. Merkezlerin açılış kurdelelerini protokol eşleri kesti.

Vezirköprü ilçesinde gerçekleşen El Sanatları Atölyelerinin açılışına ayrıca İlçe Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, İlçe Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Büyükşehir Belediyesinde çalışan üst düzey yöneticiler ve eşleri, meclis üyeleri, mahalle muhtarları ve mahalle sakinleri katıldı.Büyükşehirden Sele Karşı Yeni Önlem

01.09.2015 11:22

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, belediye olarak selin tahribatını engellemek için yeni bir model geliştirdiklerini belirterek, “Meteorolojik ihbarlara göre tedbir alacağız, vatandaşlardan da önlem almasını isteyeceğiz” dedi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın her ay şehrin önde gelen idarecileri, iş adamları ve STK temsilcileri ile yaptığı toplantının bugünkü ayağı Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar’ın ev sahipliğinde Sevgi Tekkesi’nde gerçekleştirildi. Başkan Yılmaz toplantıda yaptığı konuşmada, bundan sonra sel haberi aldıklar bölgelere yazılı kağıt göndererek vatandaşları tedbir almaları konusunda uyaracaklarını belirtti.

Artvin’de yaşanan sel felaketi sonrası Samsun’daki uyarıları dikkate alarak gerekli tedbirleri aldıklarını belirten Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, “Son hafta içerisinde Artvin Hopa’da bir sel felaketi oldu. Orada 8 yurttaşımız hayatını kaybetti. Benzer bir sel felaketinin Samsun’da da olabileceğine yönelik olarak meteoroloji 2 gündür çok etkili bir şekilde kampanya yönetiyor. Biz de yüreğimiz ağzımızda Çarşamba, Terme, Salıpazarı üçgeninde yoğun bir sel olacak kaygısı ile hemen harekete geçtik. Ekiplerimizi seferber ettik ama ondan daha önemli şeyler de yaptık. Biz zaten çok güçlü ve deneyimli bir belediyeyiz. Bir yerde olabilecek olaya selden sonra müdahale ettiğimizde 2 saat içinde hayatı normale döndürebiliyoruz. Fakat bu oradaki can kayıplarını önlemiyor. Sonuçta yaptığımız iş selden sonra yapılan bir iş oluyor. Selin tahribatını engellemek için yeni bir model geliştirmemiz gerektiğini düşündük. Seli zaten meteoroloji bildiriyor. Biz de ekiplerimizi, makinelerimizi bütün gücümüzle oraya mobilize ediyoruz. Ama vatandaşlarımız da ellerini şakaklarına koyarak sel olacak diye bekliyor. Vatandaşımızın da beklememesini rica ediyoruz. Vatandaşımızın da burada sel olacaksa mala ve cana gelebilecek zararı azaltmaya yönelik tedbirler almaları lazım. Eğer sel yatağının ağzında bir ahırı varsa, hayvanları oradan çıkartıp daha yukarı kodda bir yere çıkarması gerekir. Eğer değerli mallarını ve ürünlerini sel yatağına sermişlerse, mallarını bu yataklardan kaldırmaları lazım. Bu tür işleri sel geldikten sonra makinelerimizle yapamıyoruz. Vatandaşın malına da canına da yazık oluyor. Bundan sonra sel olabilecek haberi bize geldikten sonra, selin etkileyebileceği her yere yazılı uyarı göndereceğiz. Diyeceğiz ki ‘2 gün içerisinde sel altında kalabilirsiniz. Su altında kalabileceğini düşündüğünüz mallarınızı kaldırın’. Vatandaşlar da selden önce kendi üstlerine düşen vazifeleri yapacaklar. Ondan sonra ‘benim malımın zararını kim ödeyecek’ diye geliyorlar, bir takım sıkıntılar içerisine giriyorlar. Bu da bizim canımızı sıkıyor. Bundan sonra selle alakalı olarak vatandaşların kendi üstlerine düşen görevleri yapmalarını bekliyorum” açıklamasında bulundu.

“TEKKEKÖY’DE 15 AYDA 28 MİLYON TL’LİK İŞ YAPMIŞIZ”

Sadece 15 ayda Tekkeköy ilçesinde 28 milyon liralık yatırım yaptıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, “Samsunumuzda önemli sıkıntılarımız yok. Sadece daha fazla üretmek zorundayız. Kalkınmak zorunda olan bir coğrafyada olduğumuz için durmadan üretmek zorundayız. Geçmişte yaptığımız çalışmalarımızla çocuklarımıza güzel ve yaşanabilir bir şehir bırakmak zorundayız. Samsun’da büyük oranda alt yapı işlerini hallettik. Büyükşehir Yasası ile bütün ilçeler bize bağlandı. Son 15 ayda sadece Tekkeköy ilçesinde 28 milyon liralık iş yaptık. Samsun’un 17 ilçesi var. Her ilçenin kendine göre eksikleri ve harcamaları var. Allah devletimize zeval vermesin. Bu yatırımlar sizlerin vergisi ve ülkemizin kaynakları sayesinde yapılıyor. Büyükşehir Belediyesi olarak köylerden mahalleye dönüşen yerlerdeki yolların tamamına yakınını en pahalı yol maliyeti olan sıcak karışım yol yapıyoruz. Bu yaptığımız yollar en az 10 sene dayanabilecek kalitede oluyor. Böylelikle ilçelerdeki uzak mahallelere her sene yol yapmaya gitmeyeceğiz” diye konuştu.

“45 MİLYONLUK YAYLI SİSTEM VAGON İHALESİ 10 EYLÜLDE YAPILACAK”

Tekkeköy raylı sistem hattı için 45 milyon liralık vagon ihalesinin 10 Eylül’de yapılacağını belirten Yılmaz, “Raylı sistem yapım ihalesinin ardından alınacak vagonların da ihalesini gerçekleştireceğiz. Raylı sistem inşaatı ile ilgili olarak ihalemizi geçtiğimiz günlerde yapmıştık. Ufak tefek pürüzler vardı, onları hallettik. Yakında şirket çalışmalarına başlayacak. 10 Eylül tarihinde ise 40-45 milyon liralık vagon ihalesine gireceğiz. Umut ediyorum ki 2016 yılının sonunda Tekkeköy’de bu toplantıyı gerçekleştirdiğimiz yere raylı sistem ile geleceğiz” şeklinde konuştu.

Toplantıya ayrıca Tekkeköy Kaymakamı İbrahim Küçük, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, Samsunspor Kulübü Başkanı Erkurt Tutu, iş adamları, şehrin önde gelenleri, STK temsilcileri ve meclis üyeleri katıldı.Şehit Polisimizi Toprağa Verdik

01.09.2015 11:21

Mardin in Nusaybin ilçesinde devriye aracının devrilmesi sonucu şehit olan polis memuru Oktay Uçar, Samsun un Bafra ilçesinde gözyaşları arasında son yolculuğuna uğurlandı.

Şehit Oktay Uçar (28) için Bafra İlçesi Mevlana Camisinde öğle namazına müteakip cenaze namazı kılındı. Cenazeye Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun Valisi İbrahim Şahin, AK Parti milletvekilleri Ahmet Demircan, Fuat Köktaş, Hasan Basri Kurt, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Giresun Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, askeri erkan, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Şehidin cenazesi, kılınan cenaze namazının ardından Bafra Asri Mezarlığındaki şehitlikte toprağa verildi.Samsun da Dragon Bot Yarışları Heyecanı

01.09.2015 11:20

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri kapsamında organize edilen Dragon Bot yarışları ile Samsunlular eğlenceli ve güzel bir gün yaşayacak.

Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği ve 30 Ağustos Zafer Bayramı olan Pazar günü yapılacak olan Ödüllü Dragon Bot Yarışları Zafer Kupası müsabakaları, yapılacak olan şenlikler ve ekinliklerle Samsunlulara muhteşem bir gün yaşatacak.

Pazar günü sabah saat 10:30 da liman içinde başlayacak olan şenlikler ve müsabakalar akşam saat 16:00 da yapılacak olan final müsabakaları ve ödül töreniyle devam edecek. Toplam 15 takımdan 180 yarışmacının mücadele edeceği yarışlar sonunda 1. olan takıma 1200 TL, 2. Olan takıma 1200 TL, 3. Olan takıma ise 600 TL para ödülü verilecek.Samsun da Dragon Bot Yarışları Heyecanı

01.09.2015 11:20

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri kapsamında organize edilen Dragon Bot yarışları ile Samsunlular eğlenceli ve güzel bir gün yaşayacak.

Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği ve 30 Ağustos Zafer Bayramı olan Pazar günü yapılacak olan Ödüllü Dragon Bot Yarışları Zafer Kupası müsabakaları, yapılacak olan şenlikler ve ekinliklerle Samsunlulara muhteşem bir gün yaşatacak.

Pazar günü sabah saat 10:30 da liman içinde başlayacak olan şenlikler ve müsabakalar akşam saat 16:00 da yapılacak olan final müsabakaları ve ödül töreniyle devam edecek. Toplam 15 takımdan 180 yarışmacının mücadele edeceği yarışlar sonunda 1. olan takıma 1200 TL, 2. Olan takıma 1200 TL, 3. Olan takıma ise 600 TL para ödülü verilecek.