Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Büyükşehirden Sele Karşı Yeni Önlem

01.09.2015 11:22

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, belediye olarak selin tahribatını engellemek için yeni bir model geliştirdiklerini belirterek, “Meteorolojik ihbarlara göre tedbir alacağız, vatandaşlardan da önlem almasını isteyeceğiz” dedi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın her ay şehrin önde gelen idarecileri, iş adamları ve STK temsilcileri ile yaptığı toplantının bugünkü ayağı Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar’ın ev sahipliğinde Sevgi Tekkesi’nde gerçekleştirildi. Başkan Yılmaz toplantıda yaptığı konuşmada, bundan sonra sel haberi aldıklar bölgelere yazılı kağıt göndererek vatandaşları tedbir almaları konusunda uyaracaklarını belirtti.

Artvin’de yaşanan sel felaketi sonrası Samsun’daki uyarıları dikkate alarak gerekli tedbirleri aldıklarını belirten Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, “Son hafta içerisinde Artvin Hopa’da bir sel felaketi oldu. Orada 8 yurttaşımız hayatını kaybetti. Benzer bir sel felaketinin Samsun’da da olabileceğine yönelik olarak meteoroloji 2 gündür çok etkili bir şekilde kampanya yönetiyor. Biz de yüreğimiz ağzımızda Çarşamba, Terme, Salıpazarı üçgeninde yoğun bir sel olacak kaygısı ile hemen harekete geçtik. Ekiplerimizi seferber ettik ama ondan daha önemli şeyler de yaptık. Biz zaten çok güçlü ve deneyimli bir belediyeyiz. Bir yerde olabilecek olaya selden sonra müdahale ettiğimizde 2 saat içinde hayatı normale döndürebiliyoruz. Fakat bu oradaki can kayıplarını önlemiyor. Sonuçta yaptığımız iş selden sonra yapılan bir iş oluyor. Selin tahribatını engellemek için yeni bir model geliştirmemiz gerektiğini düşündük. Seli zaten meteoroloji bildiriyor. Biz de ekiplerimizi, makinelerimizi bütün gücümüzle oraya mobilize ediyoruz. Ama vatandaşlarımız da ellerini şakaklarına koyarak sel olacak diye bekliyor. Vatandaşımızın da beklememesini rica ediyoruz. Vatandaşımızın da burada sel olacaksa mala ve cana gelebilecek zararı azaltmaya yönelik tedbirler almaları lazım. Eğer sel yatağının ağzında bir ahırı varsa, hayvanları oradan çıkartıp daha yukarı kodda bir yere çıkarması gerekir. Eğer değerli mallarını ve ürünlerini sel yatağına sermişlerse, mallarını bu yataklardan kaldırmaları lazım. Bu tür işleri sel geldikten sonra makinelerimizle yapamıyoruz. Vatandaşın malına da canına da yazık oluyor. Bundan sonra sel olabilecek haberi bize geldikten sonra, selin etkileyebileceği her yere yazılı uyarı göndereceğiz. Diyeceğiz ki ‘2 gün içerisinde sel altında kalabilirsiniz. Su altında kalabileceğini düşündüğünüz mallarınızı kaldırın’. Vatandaşlar da selden önce kendi üstlerine düşen vazifeleri yapacaklar. Ondan sonra ‘benim malımın zararını kim ödeyecek’ diye geliyorlar, bir takım sıkıntılar içerisine giriyorlar. Bu da bizim canımızı sıkıyor. Bundan sonra selle alakalı olarak vatandaşların kendi üstlerine düşen görevleri yapmalarını bekliyorum” açıklamasında bulundu.

“TEKKEKÖY’DE 15 AYDA 28 MİLYON TL’LİK İŞ YAPMIŞIZ”

Sadece 15 ayda Tekkeköy ilçesinde 28 milyon liralık yatırım yaptıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, “Samsunumuzda önemli sıkıntılarımız yok. Sadece daha fazla üretmek zorundayız. Kalkınmak zorunda olan bir coğrafyada olduğumuz için durmadan üretmek zorundayız. Geçmişte yaptığımız çalışmalarımızla çocuklarımıza güzel ve yaşanabilir bir şehir bırakmak zorundayız. Samsun’da büyük oranda alt yapı işlerini hallettik. Büyükşehir Yasası ile bütün ilçeler bize bağlandı. Son 15 ayda sadece Tekkeköy ilçesinde 28 milyon liralık iş yaptık. Samsun’un 17 ilçesi var. Her ilçenin kendine göre eksikleri ve harcamaları var. Allah devletimize zeval vermesin. Bu yatırımlar sizlerin vergisi ve ülkemizin kaynakları sayesinde yapılıyor. Büyükşehir Belediyesi olarak köylerden mahalleye dönüşen yerlerdeki yolların tamamına yakınını en pahalı yol maliyeti olan sıcak karışım yol yapıyoruz. Bu yaptığımız yollar en az 10 sene dayanabilecek kalitede oluyor. Böylelikle ilçelerdeki uzak mahallelere her sene yol yapmaya gitmeyeceğiz” diye konuştu.

“45 MİLYONLUK YAYLI SİSTEM VAGON İHALESİ 10 EYLÜLDE YAPILACAK”

Tekkeköy raylı sistem hattı için 45 milyon liralık vagon ihalesinin 10 Eylül’de yapılacağını belirten Yılmaz, “Raylı sistem yapım ihalesinin ardından alınacak vagonların da ihalesini gerçekleştireceğiz. Raylı sistem inşaatı ile ilgili olarak ihalemizi geçtiğimiz günlerde yapmıştık. Ufak tefek pürüzler vardı, onları hallettik. Yakında şirket çalışmalarına başlayacak. 10 Eylül tarihinde ise 40-45 milyon liralık vagon ihalesine gireceğiz. Umut ediyorum ki 2016 yılının sonunda Tekkeköy’de bu toplantıyı gerçekleştirdiğimiz yere raylı sistem ile geleceğiz” şeklinde konuştu.

Toplantıya ayrıca Tekkeköy Kaymakamı İbrahim Küçük, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, Samsunspor Kulübü Başkanı Erkurt Tutu, iş adamları, şehrin önde gelenleri, STK temsilcileri ve meclis üyeleri katıldı.Şehit Polisimizi Toprağa Verdik

01.09.2015 11:21

Mardin in Nusaybin ilçesinde devriye aracının devrilmesi sonucu şehit olan polis memuru Oktay Uçar, Samsun un Bafra ilçesinde gözyaşları arasında son yolculuğuna uğurlandı.

Şehit Oktay Uçar (28) için Bafra İlçesi Mevlana Camisinde öğle namazına müteakip cenaze namazı kılındı. Cenazeye Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun Valisi İbrahim Şahin, AK Parti milletvekilleri Ahmet Demircan, Fuat Köktaş, Hasan Basri Kurt, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Giresun Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, askeri erkan, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Şehidin cenazesi, kılınan cenaze namazının ardından Bafra Asri Mezarlığındaki şehitlikte toprağa verildi.Samsun da Dragon Bot Yarışları Heyecanı

01.09.2015 11:20

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri kapsamında organize edilen Dragon Bot yarışları ile Samsunlular eğlenceli ve güzel bir gün yaşayacak.

Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği ve 30 Ağustos Zafer Bayramı olan Pazar günü yapılacak olan Ödüllü Dragon Bot Yarışları Zafer Kupası müsabakaları, yapılacak olan şenlikler ve ekinliklerle Samsunlulara muhteşem bir gün yaşatacak.

Pazar günü sabah saat 10:30 da liman içinde başlayacak olan şenlikler ve müsabakalar akşam saat 16:00 da yapılacak olan final müsabakaları ve ödül töreniyle devam edecek. Toplam 15 takımdan 180 yarışmacının mücadele edeceği yarışlar sonunda 1. olan takıma 1200 TL, 2. Olan takıma 1200 TL, 3. Olan takıma ise 600 TL para ödülü verilecek.Samsun da Dragon Bot Yarışları Heyecanı

01.09.2015 11:20

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri kapsamında organize edilen Dragon Bot yarışları ile Samsunlular eğlenceli ve güzel bir gün yaşayacak.

Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği ve 30 Ağustos Zafer Bayramı olan Pazar günü yapılacak olan Ödüllü Dragon Bot Yarışları Zafer Kupası müsabakaları, yapılacak olan şenlikler ve ekinliklerle Samsunlulara muhteşem bir gün yaşatacak.

Pazar günü sabah saat 10:30 da liman içinde başlayacak olan şenlikler ve müsabakalar akşam saat 16:00 da yapılacak olan final müsabakaları ve ödül töreniyle devam edecek. Toplam 15 takımdan 180 yarışmacının mücadele edeceği yarışlar sonunda 1. olan takıma 1200 TL, 2. Olan takıma 1200 TL, 3. Olan takıma ise 600 TL para ödülü verilecek.Ortepedik Engellilerden Başkan YILMAZ a Mavi Işıklar Teşekkürü

01.09.2015 11:20

Samsun Büyükşehir Belediyesinin misafirliği ve katkıları ile Samsun da Bölge Başkanları Toplantısı gerçekleştiren Türkiye Ortepedik Engelliler Federasyonu üyeleri Samsun Büyükşehir Belediyesini ziyaret ettiler.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmazın şehir dışında olması nedeniyle heyeti Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanı Nihat Soğuk ve Özel Kalem Müdürü Hanife Papila ağırladı. Ziyarete Türkiye sakatlar Federasyonu Başkanı Yusuf Çelebi, ASPB Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü İshak Çiftçi ile Türkiye Ortepedik Engelliler Federasyonuna bağlı Karadeniz ve İç Anadolu bölgesinde bulunan 12 üye derneğin başkanları katıldı.

Ziyaret sırasında kısa bir konuşma yapan Türkiye sakatlar Federasyonu Başkanı Yusuf Çelebi, organizasyona olan desteği için Başkan Yılmaza teşekkürlerini ileterek, Bu süre içerisinde kaldığımız Mavi Işıklar Eğitim ve rehabilitasyon Merkezi-Kampı sadece Türkiye de değil tüm dünyada örnek gösterilecek bir proje. Sayın Başkan Yılmaza bu güzel eseri bizlere kazandırdığı için çok teşekkür ederim. Engellilere yönelik bu duyarlılığınızın bizi mutlu ettiğini ve devam edeceğine yönelik inancımızı iletmek istiyorum dedi.

Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk da, Başkan Yusuf Ziya Yılmaz adına heyete ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Başta Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz Bey olmak üzere engelli sorunları ve hakları konusunda çok duyarlı bir belediyeyiz. Engelli ve yaşlı vatandaşlarımıza yönelik çok sayıda hizmet ve projeyi hayata geçirdik ve bu programlarımızı da devam ettiriyoruz. Sizlerin Samsun a gelerek burada bu konuda yapılan çalışmaları ve farklılıkları görmeniz ve bu farklılıkları da gittiğiniz yerlerdeki yerel yöneticilerle paylaşmanızın çok faydalı olacağını biliyorum. Bu arada 2017 yılında şehrimizde yapılacak olan bir Engelliler Olimpiyatı var. Bu olimpiyatı ve hem şehrimiz hem de ülkemiz adına getireceği kazanımları da çok önemli görüyoruz. Aynı zamanda Sayın Başkanım adına da sizleri bu olimpiyatlara davet ediyorum dedi.

Ziyaretin ardından Federasyon üyeleri tarafından Başkan Yılmaz a verilmek üzere bir plaket takdim edilirken, Başkan Vekili Soğuk da konuklarına günün anısı olarak bazı hediyeler verdi.