Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: Burası Türkiye'nin En Modern Hayvan Barınağı

08.10.2015 08:59

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan, Türkiye deki en modern barınak olarak gösterilen, 400 kedi ve köpeğin kaldığı Sahipsiz Sokak Hayvanları Doğal Yaşam Alanında düzenlenen Hayvanlar Günü kutlamasında renkli görüntüler ortaya çıktı.

4 Ekim Hayvanlar Günü faaliyetleri kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Sahipsiz Sokak Hayvanları Doğal Yaşam Alanında bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğe, Samsun Valisi İbrahim Şahin, AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve AK Parti Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, Üst düzey belediye bürokratları, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ın eşi Eda Kılıç, Samsun Sinop Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mahmut Çetinkaya, Hayvan sever dernekleri ve üyeleri ile öğrenciler katıldı.

Hayvanlar Günü kapsamında düzenlenen etkinlikte, ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği yer ise kedi kasabası oldu. Etkinliğe katılan ziyaretçiler kedilerle bolca vakit geçirerek hatıra fotoğrafları çektirdiler.

KARAASLAN: HER ŞEYİN BAŞI SEVMEKLE BAŞLIYOR

Etkinlikte bir konuşma yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve AK Parti Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Burada bir kez daha gördüm ki her şeyin başı sevmekle başlıyor. Burada küçük kardeşlerimi görünce çok mutlu oldum. Onlar ne adar bu barınaklara gelirse hayvanlarla ne kadar bir araya gelme imkanı bulurlarsa ben inanıyorum ki gelecek nesillerin duyarlılığı bir o kadar artacaktır. Bu duyarlılık olmadan cezalar ve bir takım yasal uygulamalar çok da işlevsel olamıyor maalesef. Dolayısıyla hepimizin yaşadığımız çevreye ve yaşadığımız şehirlere karşı sorumluluğumuz var. Bugün burada sadece bu konuda değil Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti ile ilgili de konuştuk. Orada sadece Samsun, sadece Türkiye için değil dünya için dünya ekolojik çeşitliliği açısından çok önemli bir alan. Dolayısıyla inşallah biz önümüzdeki süreçte bu alanın tanınması açısından çalışmaya devam edeceğiz dedi.

ŞAHİN: KUŞ CENNETİNİ BİRİLERİNİN İŞGALİNDEN MUTLAK SURETTE KURTARACAĞIZ

Çocukluğundan beri evde hayvan besleyen biri olduğunu söyleyen Samsun Valisi İbrahim Şahin, Burası hayvanlar için güzel bir tesis. Eksiklik aksaklık demeyeyim ama hayvan besleyen biri olarak tatile gittiğimizde bu hayvanları geçici olarak koyabileceğimiz, misafirhane veya otel yapılabilir mi? Herhalde bu da yapılırsa sadece Türkiye de değil dünyada da çok güzel bir örnek olur. Bugün üzerinde durduğumuz Samsun Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti. Burası tamamıyla doğal bir ortama dönüştürülecek olan, sonradan yapılan müdahalelerin ortadan kaldırıldığı bir yer haline getireceğiz. Üstüne basa basa söylüyorum o bölgeyi birilerinin işgalinden mutlak surette kurtaracağız diye konuştu.Gar-Tekkeköy Hattına Yerli Tren Geliyor

02.10.2015 16:29

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Gar-Tekkeköy Hafif Raylı Sistem Hattı Projesi kapsamında anlaşılan Durmazlar Makina A.Ş. firması ile 8 adet tren alımı için protokol imzaladı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Samulaş (Samsun Hafif Raylı Sistem) A.Ş. tarafından gerçekleştirilen ihale sonucunda en uygun teklifi veren Bursa firması Durmazlar Makina A.Ş. ile ihale sözleşmesi imzalandı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yusuf Ziya Yılmaz, Durmazlar Makina A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Durmaz, Durmazlar Makina A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Civan, Durmazlar Makina A.Ş. Genel Müdür Vekili Sabahattin Ara, Durmazlar Makina A.Ş. Satış-İhale Müdürü Sunay Şentürk ve RAYDER (Raylı Ulaştırma Sistemleri Ve Sanayicileri Derneği) Başkanı Mehmet Taha Aydının hazır bulunduğu 8 adet hafif raylı sistem aracı alım sözleşmesi Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanlık makamında imzalandı.

İmalat sürecine başlanacak olan 8 adet hafif raylı sistem aracı, 31,84 metre boyunda, 2,65 metre eninde, 3,30 metre yüksekliğinde olup, 290 kişi taşıma kapasitesinde olacak. Boş ağırlığı 41 ton 337 kilogram olacak 8 adet hafif raylı sistem araçlarında 2 adet motorlu, 1 adet treyler boji bulunuyor. Yolcuların seyahatleri esnasında bilgilendirilmesi için, her tramvayda 6 adet LCD ekran, kanallı tip havalandırma ve LED aydınlatma bulunacak.

BAŞKAN YILMAZ: PARAMIZIN YURTDIŞINA GİTMESİNİ İSTEMEDİK

İmza töreninde konuşan Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Yusuf Ziya Yılmaz, Şehir merkezinden üniversiteye kadar olan tramvay hattı artık uzatılması gereken bir hat haline geldi. Şehir insanı, hafif raylı taşımacılığına alıştı. Bu hattın Tekkeköye kadar uzatılması noktasında vatandaşımızın bir talebi oluştu. Dolayısıyla çalışmalara başladık ve Tekkeköye kadar 14 kilometrelik bir hat yapıyoruz. Bu tamamlanınca da toplamda hat boyumuz 31 kilometreye çıkıyor. 31 kilometrelik bir hattı da 21 trenle işletmemiz zor. Dolayısıyla ilave tren almamız gerekti. İlave tren almak için de çeşitli görüşmelerde bulunduk. Bu doğrultuda Bursa da üretim yapan ve kalite bakımından yurt dışı firmalarından geri kalmayan Durmazlar firmasıyla görüştük. Biz paramızın yurtdışına gitmesini istemedik. Bu düşüncemizi onlara da ilettik. Böylelikle bu gün 8 trenin alımı için burada protokol imzalarını atıyoruz. Bu trenlerin 1 tanesine 1 milyon 539 bin euroya anlaştık. Bu da hepsi için yaklaşık 12 milyon civarında bir rakam tutuyor. Biz ülke yöneticilerine düşen, bizim ülkemizde imal edilen bu sanayi üretimlerine destek olmak. Biz de Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak bu çabayı gösterdik. Onlar da çaba gösterdiler bir amaç doğrultusunda orta noktada buluştuk. Ben de bir makina mühendisi olarak bu imalatın Türkiye'de yapılmış olmasından mutluluk duyuyorum dedi.Başkan Yılmaz, Vali Şahin ile Birlikte Bisiklet Sürdü

02.10.2015 16:25

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü'nce 5 okula 150 bisiklet dağıtıldı.

Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğindeki protokol kapsamında, bisiklet modülü dersini uygulayan okullara bisiklet desteği sağlanıyor. Bu kapsamda Samsun da da Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğünün temin ettiği 150 adet bisiklet Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün belirlediği 5 okula dağıtıldı.

Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü Her Gün 10 Bin Adım" sloganıyla, tören öncesi Verem Dispanseri Merkezi önünden Cumhuriyet Meydanına kadar, Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında bir yürüyüş düzenledi. Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen bisiklet dağıtım törenine; Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin, Samsun Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girginin açılış konuşmasından sonra törende konuşma yapan Samsun Valisi İbrahim Şahin, Gelişmiş batı ülkelerinin en büyük problemlerinden birinin obezite. Obezite ile mücadele eden ülkeler, açlıkla mücadele eden ülkelerin karınlarının doymasından daha fazla parayı 'zayıf kalalım diye harcıyorlar. Hareketlilik bizi her zaman sağlıklı kılar. Gençler fosil yakıt kullanılan araçlarla ulaşımlarını sağlamak yerine, kendi güçleriyle bisiklet kullanmaları önemli. Program kapsamında okullarda beden eğitimi dersinde bisiklet modülünü seçen öğrencilere bisiklet dağıtımı yapılıyor. İyi ki böyle bir bölüm seçmişsiniz. O bisikletlere sahip olacaksınız. Sevgili çocuklar, bisiklet yollarını kullanın. Aynı zamanda bisiklet yolu olmayan yerlerde, belediyelerin bisiklet yolu açmaları için teşvikte bulunun. Siz örnek olursunuz. Bisikletleri sürerken kurallara uyun, uymayanları uyarın dedi.

BAŞKAN YILMAZ VE VALİ ŞAHİN BİSİKLET SÜRDÜ

Sağlıklı yaşamı öneren bir program kapsamında okullara bisiklet dağıtımı yapıldığını söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bisiklet kullanımını geliştirmek için Samsun sahilinde boydan boya bisiklet yolu kazandırılması için bir çaba içine girdik. Bu bisiklet dağıtımı töreni de bu amaca katkı sağlayacaktır. Bisikletler de çok güzel. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze, Halk Sağlığı Müdürlüğümüze ve emeği geçen herkese bisiklet kullanımına katkı sağladıkları için teşekkür ediyorum diye konuştu.

Her Gün 10 Bin Adım sloganıyla yürüyüş düzenlediklerini ifade eden Samsun Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Kasapoğlu, Okullarda başlattığımız obezite ile mücadele programı kapsamında bize destek veren öğrencilere canı gönülden teşekkür ediyorum. Bugün, Hareketsiz kalma, harekete geç sloganıyla okullarda bisiklet kullanan öğrencilere bisiklet dağıtacağız. İnşallah tüm öğrencilere örnek olur" ifadelerini kullandı.

Törende Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz bir süre bisiklet sürdü.

150 bisiklet; Atakum Fahriye Kemal Kızılot Özel Eğitim Uygulama Merkezi’ne 38 adet, Altınkum Özel Eğitim Uygulama Merkezi’ne 16 adet, Canik Fatih İmam Hatip Ortaokuluna 45 adet, İlkadım 75.Yıl Ortaokuluna 20 adet ve İlkadım Belediye Ortaokuluna 32 adet bisiklet dağıtıldı. Bisiklet dağıtılan okul öğrencileri çok mutlu olduklarını belirttiler.Protokol Üyeleri ve Vatandaşlar Büyükşehir de Buluştu

28.09.2015 14:07

Kurban Bayramı nedeniyle Samsun Büyükşehir Belediyesinde bayramlaşma merasimi düzenlendi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Sarayının 1. katında gerçekleştirilen bayramlaşma törenine Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Vali İbrahim Şahin, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken, AK Parti Samsun Milletvekilleri Fuat Köktaş, Çiğdem Karaaslan, Hasan Basri Kurt, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, vali yardımcıları, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, daire müdürleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Bayramlaşma törenine Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç kızı Ece ile birlikte katıldı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da bayramlaşma törenini takip eden basın mensuplarına kendi elleriyle çay ikram etti.Bafra da Balonla Uçuş Keyfi Başlıyor

28.09.2015 14:06

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçelerdeki turizmi hareketlendirmek için gerçekleşen çalışmalar kapsamında basın mensuplarının katılımı ile Bafra İlçesi de balon uçuşlarının tanıtımı yapıldı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından tüm ilçelerde turizmin hareketlendirilebilmesi için yapılan çalışmalar kapsamında Bafra İlçesinde balon turları düzenlenmeye başladı. İlk olarak tanıtım amaçlı Samsun ve Bafra İlçesinde görev yapan basın mensuplarına balonla Kızılırmak Nehri ve Bafra İlçesi gezdirildi. 12 kişi kapasiteli balonla yaklaşık 55 dakika gezinti yapan gazeteciler, Kızılırmak Nehri ve Bafra İlçesini kuşbakışı görüntüleme imkanı buldu. 1 ay boyunca devam edecek olan balon gezisinin yaklaşık 450 lira olan ücretinin 3 te 2 si Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacak.

Uçuşların Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Bafra Belediyesi'nin destekleri ile gerçekleştiğini belirten Balon Pilotu Tolga Varol, Bu faaliyet Samsunumuzun ve Baframızın turizm açılımı kapsamında, turizm faaliyetlerini artırma amacıyla yapılan bir olay. Bu durum küçük bir başlangıç. Sadece balonla sınırlı kalan bir hadise olmayacak dedi.

Bafra daki balon uçuşu projesinin turizmle ilgili projelerden bir tanesi olduğunu ifade eden Hava Sporları Federasyonu Samsun İl Temsilcisi Burhan Apaydın, Kapıkaya'da yamaç paraşütü uçuşumuz, doğa yürüyüşlerimiz gibi turizm adına birçok projelerimiz var. Irmak seddemizin restorasyonu ile jetbot ve kano gibi çeşitli çalışmalarımız var. Bütün bunlarla ilgili projeler Büyükşehir Belediyesi ve Bafra Belediyesiyle beraber yürütülüyor. Bizler de sivil toplum örgütü olarak projelere elimizden geldiğince destek vermeye gayret gösteriyoruz diye konuştu.