Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Kızılırmak Kuş Cenneti, Turizme Hazırlanıyor

08.09.2015 10:19

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin en büyük sulak alanlarından Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti' ni turizme hazırlıyor. Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde kurulan Kızılırmak Kuş Birliği üyeleri, ilk toplantısını deltadaki kafeteryada gerçekleştirdi.

Göçmen kuşların ilk uğrak yeri olmasının yanında gerek kuş türleriyle gerekse kuş halkalama çalışmalarıyla büyük öneme sahip Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla turizme açılacak. Belediyenin Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri, deltanın yollarını alt ve beton kaplayacak iyileştirmeye devam ederken, tanıtım ve turizme yönelik fiziki çalışmalar ise başladı.

Deltadaki özel bir işletmeciye ait kafeteryada birlik üyelerine ve öğrencilere Ulusal Halkalama Semineri kapsamında Kuş Halkalama Semineri verildi. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kuş Bilimi (Ornitoloji) Merkezi Müdürü Prof. Dr. Sancar Barış tarafından verilen seminere Büyükşehir Belediyesi Meclis AK Parti Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, Genel Sekreter Coşkun Öncel, Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Destek Hizmetleri Daire Başkanı Cengiz Atalay, Fen İşleri Daire Başkanı Serkan Çam, Zabıta Daire Başkanı Yılmaz Açıcı, Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, İtfaiye Daire Başkanı Rıza Zengin, Çevre ve Şehircilik Şube Müdürü Murat Demir ile çok sayıda davetli ve öğrenci katıldı.

Kuş Cenneti’ndeki kuşların türleri, yapısal özellikleri, bunlara ilişkin edinilmiş bilgiler ile halkalama çalışmaları hakkında bilgilerin aktarıldığı seminerde Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Yaban Hayatı Daire Başkanı Cihangir Altun, bakanlık olarak Kızılırmak Kuş Cenneti’ndeki projelere destek vermek istediklerini söyledi. Türkiye genelinde 3 istasyon bulunduğunu hatırlatan Altun, bunun yetersiz olduğunu ifade ederek 15 istasyon hedeflediklerini kaydetti. Şuan Türkiye’nin 476 kuş türüne ev sahipliği yaptığı belirten Cihangir Altun, 2013 yılında 20 bin 582, 2014 yılında ise 19 bin 316 kuş halkalandığı bilgisini verdi. Kuş halkalama çalışmalarını artırdıklarına da değinen Altun, Kızılırmak Deltası’nı halkalama çalışmalarının ötesinde Dünya’da önemli bir seviyeye getirmeye çalıştıklarını vurguladı.

Seminerin ardından da tanıtım ve turizm kapsamında hayata geçirilecek projelerle ilgili toplantı yapıldı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kuş Bilimi (Ornitoloji) Merkezi Müdürü Prof. Dr. Sancar Barış öncülüğünde yapılan toplantıda Kuş Cenneti’nin turizme kazandırılması noktasında Büyükşehir Belediyesi’nin yapmak istediği projelerle ilgili fikir alışverişinde bulunuldu.

Kuş Cenneti’nin bilinilirliğini artırmak ve tanıtımlarla turizme kazandırmanın amaçlandığı  toplantıda delta sınırları içindeki işgallerin kaldırılmasından araç geçişinin kapatılmasına, teleskoplar alınmasından reklam ve maketlerle tanıtım yapılmasına, tanıtım filmleri, belgeseller ve çeşitli prodüksiyonlardan sosyal medya üzerinden tanıtım yapılmasına kadar bir çok konu tartışıldı.

Toplantıda kuş cenneti ile ilgili internet web sitesi oluşturulması, İngilizce-Türkçe tanıtım broşürleri hazırlanması, otogar ve havaalanı giriş çıkışlarında kuş cennetini tanıtıcı maket çalışmaları yapılması, Su Basar Ormanı girişine kemerli kapı konulması, göç zamanı leyleklere vericiler ve uzaktan okunan halklar takılarak veriler alınması, kuşlar için acil müdahale ve rehabilitasyon merkezi yapılması ve atlı güvenlik birimleri oluşturulması gibi konularda görüş birliğine varıldı.Gemi Komutanları Başkan YILMAZı Ziyaret Etti

08.09.2015 10:19

Samsun da bulunan ve Türkiye nin en gözde gemilerinden olan TCG Barbaros (F-244) Gemisinin komutanları Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı ziyaret etti.

Karadeniz açıklarında yapılacak tatbikata katılmak üzere Samsun da bulanan TCG Barbaros (F-244) Gemisi Muhrip Filotillası Komodoru Deniz Kurmay Albay Mustafa Haluk Baybaş ile TCG Barbaros Komutanı Deniz Kurmay Yarbay Mehmet Aytekin i makamında kabul eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Savaş gemisi hakkında Başkan Yılmaz a bilgi veren Muhrip Filotillası Komodoru Deniz Kurmay Albay Mustafa Haluk Baybaş, 4 Eylül tarihine kadar Samsun Limanına demirlediklerini söyledi.

Ziyaretin ardından gemi komutanları ve Başkan Yılmaz birbirlerine hediye verdiler. Ziyarette ayrıca Büyükşehir Belediye Meclisi 1. Başkanvekili Turan Çakır da yer aldı. Bugün saat 14.00-17.00 saatleri arasında halkın ziyaretine açık olan Barbaros Savaş Gemisi, daha sonra Samsun dan ayrılacak.BAŞKAN YILMAZ BAZI ŞEYLERİN DEĞİŞMESİ GEREKİYOR

08.09.2015 10:18

Sağlık Bakanlığı, Samsun Valiliği ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Yerel Tıbbi Cihaz Sektörünün Bugünü ve Geleceği konulu bir toplantı düzenlendi.

Sheraton Otel de düzenlenen toplantıya Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Prof. Dr. Özkan Ünal, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Uzm. Dr. Zafer Çukurova, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Stok Kontrol ve Analiz Daire Başkanı Uzm. Ecz. İrem Mühürcü, İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal, Samsun Medikal Sanayi Kümelenme Derneği (MEDİKÜM) Başkanı Dr. Ahmet Aydemir, Sağlık Bakanlığı yöneticileri, Samsun, Çorum, Tokat, Amasya, Sinop, Ordu, Giresun, Trabzon, Bayburt, Gümüşhane illerinin İl Sağlık Müdürleri, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterleri, TSO başkanları, kamu ve özel hastane yöneticileri, OMÜ fakülte dekanları ve ilgili illerden tıbbi cihaz üretimi ve satışı yapan firma yetkilileri katıldı.

SAMSUN’DA TIBBİ CİHAZ ÜRETİMİNDE 2 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLMEKTE

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal, Dünya Sağlık Örgütü nün verilerine göre dünya pazarında yaklaşık 500 bin çeşit tıbbi cihaz bulunmaktadır. Son zamanlarda gerçekleşen yatırımlar ile Samsun un özellikle cerrahi el aletleri imalatı konusunda, Almanya nın Tutlingen ve Pakistan ın Sialkot kentlerinden sonra dünyanın üçüncü cerrahi el aletleri üretim üssü olduğu bilinmektedir. Samsun da küçük ve orta ölçekli çok sayıda tıbbi cihaz üreticisi bulunmakla birlikte bu sektörde ilimizde yaklaşık 2 bin kişi istihdam edilmektedir dedi.

TIBBİ CİHAZ ÜRETİCİLERİNİN VE KULLANICILARININ SORUNLARI

Tıbbi cihaz ile ilgili hem yerli üreticilerin hem de kullanıcıların karşılaştıkları sorunlar hakkında bilgi veren Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Uzm. Dr. Zafer Çukurova, Ciddi sorunlarımız var. Özellikle satın aldığımız ürünlerin bizim ihalelerde yer alan şartnamelerde olmasına rağmen servis, manuel ve kullanım kılavuzlarıyla ilgili dokümanların hem eksik hem de yabancı ithal gelen malzemeler için şartnamelere uygun sağlayacak şekilde katalogların birebir tercümelerinin yapılıp bize teslim edilmemesi, bu cihazların özellikle daha sonraki bakım, onarım ve benzeri işlerde bize çok ciddi zorluklar oluşturuyor. Özellikle ürünlerle birlikte kullanılacak etkileşimli malzemeler ve cihazların sahip olması gereken özelliklerin belirtilmemesi sebebi ile çok kolaylıkla kullanıcı kaynaklı arızaların oluşması ve cihazın beklenenden daha kısa ömürlü olması gibi sonuçlara neden oluyor. Kurum olarak biz 1 Ekim tarihinden itibaren Dünya Bankasından kamu hastanelerinde Yenilikçi Sağlık Yönetimi ve Tıbbi Cihaz Envanteri'ni takibi ile ilgili bir proje yapmaya başladık. Bu projede özellikle klinik mühendislik faaliyetlerini uygulamak anlamında Genel Sekreterlik ve bazılarını pilot seçerek 8 tane uygulama ve eğitim araştırma merkezi kurmayı ve buralarda istihdam edilecek biomedikal mühendislerimiz ve hekimlerimiz ile birlikte klinik mühendislik hizmetlerini bir eğitim merkezine dönüşmesini planlıyoruz diye konuştu.

TIBBİ CİHAZ ÜRETİMİNİN ENVANTERİ ÇIKARILACAK

Tıbbi cihazların regülasyonunun oldukça güç olan bir alan olduğuna vurgu yapan Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Prof. Dr. Özkan Ünal, Çünkü sayıları çok fazla. Kayıtlarda milyonlarla ifade edilen tıbbi cihaz envanteridir. Bunun gerçekten de kaç rakam olduğunu henüz net olarak da sayısal olarak da bilemiyoruz. Yaklaşık olarak biliyoruz. Çünkü kayıtlarda mükerrer kayıtların olduğu da gözüküyor. Şimdi bu kayıtları tekrar regüle ediyoruz. Ama tahminimiz 2 milyon civarında bir tıbbi cihaz envanterinin çıkacağıdır. Bu proje kapsamında ‘Türkiye’de hangi firma nerede ne üretiyor böyle bir envanterimiz Türkiye de yok. Bununla ilgili düşünceler ve gayretler olmuş ama henüz daha neticeye ulaşmış bir çalışma mevcut değil. Biz kurumlarımızda 2-3 ay önce bununla ilgili bir çalışma başlattık. Türkiye de hangi firmamız nerede hangi tıbbi cihazı üretiyoru şuan çalışıyoruz. Bu çalışma devam ediyor. Bu çalışma bittiğinde ortaya bir fotoğraf çıkmış olacak. Belki bu fotoğraftan sonra arkasından hangi tıbbi cihazı nerede nasıl üretmeliyize geçmek daha rahat ve kolay olacak. Envanteri bilmiyorsanız ne üreteceğinizi bilemezsiniz. Hedefi bile olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez. Bizim tıbbi cihazda mevcut durumumuz birazcık buna benziyor. Önce envanteri çıkartmak durumundayız. Onun için de tıbbi cihaz sektöründen de bu konuda katkılarını bekliyoruz şeklinde konuştu.

Üniversitedeki tıbbi cihazlar ve medikal ürünlerle ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, İlaç ve tıbbi malzeme aynı savunma sanayi gibi çok hayati bir meseledir. Bugün paranız var, ilişkileriniz iyi, ithal edebiliyorsunuz. Ama yarın bir gün en acil, en gerekli malzemeleri ithal edemeyebiliriz ve çok vahim sonuçlar doğurabilir. Dolayısıyla bunlar stratejik ya da kritik sanayiler diye değerlendiriliyor. Bu konuda devletin ciddi politikaların olması gerekir diye düşünüyorum dedi.

TARIM TOPRAKLARININ KULLANIMI İLE İLGİLİ BAZI ŞEYLERİN DEĞİŞMESİ GEREKİYOR

Samsun da birinci sınıf tarım topraklarının içerisinde sanayi yapmaya çalıştıklarını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Güçlüğümüz burada. Sanayicimiz bize yer bulun, yer verin derken, hep denizin kenarında yer ararken karşılaştığımız güçlük burada. İki büyük ırmağımızın taşıdığı alüvyonlarla taşı eksen çıkar diye düşündüğümüz bu topraklarda dış pazarlara ulaşımı kolaylaştıracak, deniz yolunu kullanabilmek için sanayicimiz tesisin deniz kenarında olmasını istiyor. Asla asla kirletici olmayan, çok fazla ürettiği atık da olmayan bu sanayiyi bu alanlarda yaşatabilme konusunun önünde bazı engeller var ama bu engelleri medikal sanayi için aşabiliriz. Bunun için anayasal ölçekte olabilecek yani tarım topraklarının kullanımı ile ilgili bazı şeylerin değişmesi gerekiyor diye konuştu.

Samsun da cerrahi el aletleri üretimin geçmişinin 35 yıl öncesine dayandığını ifade eden Samsun Valisi İbrahim Şahin, Bu sektörle ilgili olarak dünya genelinde 3 ülkede kümelenme var. Almanya, Pakistan ve Türkiye’de. Türkiye’de de bu işi Samsun göğüslemiş durumda. Tıbbi alet sektörü silah kaçakçılığından çıkmış. 12 Eylül’e kadar bu arkadaşların babaları, ağabeyleri merdiven altlarında kaçak silah üretiyorlardı. 12 Eylül den sonra durun arkadaşlar artık size silah sattırmıyoruz dedikten sonra bu arkadaşlar aynı hammaddenin kullanıldığı cerrahi alet üretmeye başlıyorlar şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından MEDİKÜM Başkanı Dr. Ahmet Aydemir, katılımcılara Yerel Tıbbi Cihaz Sektörünün Bugünü ve Geleceği konusunda sunumlar yaptı.USTDA TÜRKİYE DİREKTÖRÜ, SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİ ZİYARET ETTİ

08.09.2015 10:17

ABD Büyükelçiliği Ticaret Ataşeliğinin yardımcı olduğu Amerikan Hükümetinin kurumlarından Ticaret ve Kalkınma Ajansı (USTDA) Türkiye Direktörü Heather Lanigan, Samsun Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti. ABD Ticaret Bakanlığı Türkiye Masası Şefi Ryan Barnes ile birlikte gerçekleşen ziyarette Amerikalı heyeti Başkan Vekili Turan Çakır ağırladı.

Samsun Büyükşehir Belediyesinin uluslararası yeni projeler geliştirmesi ve bu projelere yönelik karşılıklı işbirliği konularında aracılık etmeyi amaçlayan ziyarette Başkan Vekili Turan Çakır a USTDA nın çalışmaları hakkında bilgi verildi.

1991 yılında USTDA ile Hazine Müsteşarlığı arasında Ana Hibe Anlaşması imzalandığını hatırlatan Türkiye Direktörü Heather Lanigan, anlaşma gereği İzmir ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi dahil birçok kamu kurum ve kuruluşuna fizibilite çalışması ve pilot bölge için hibe verdiklerini söyledi. Lanigan ayrıca ABD ye teknik ziyaretler ile Türkiye de çalıştay ve konferanslar için finansman desteği sağladıklarını ifade etti. Yaklaşık 1 ay önce de İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Akıllı Şehir araştırma ve planlaması için hibe anlaşması imzaladıklarını anımsattı.

Başkanlık makamında gerçekleşen ziyarette ABD Büyükelçiliği Ticaret Ataşesi Johy Fay ve ABD Büyükelçiliği Ticaret Ataşe Yardımcısı Serdar Çetinkaya da hazır bulundu.Köylerde Sanat Atölyesi Mutluluğu

01.09.2015 11:23

Samsun Büyükşehir Belediyesi, kırsal mahallelere kurduğu iki El Sanatları Atölyeleri’ni düzenlenen törenle kadınların kullanımına açtı. Bu atölyelerde köylü kadınlar tarafından üretilecek yöresel el sanatları ile kırsal kalkınmaya katkı sağlanacak.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, kırsal alandaki kadınların ev ekonomisine katkı sağlamasını kolaylaştırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Vezirköprü ilçesinde yer alan Tahtalıköprü ve Sarıdibek Mahallelerinde yaşayan ev hanımlarının ekonomik kazanç sağlamaları için 2 tane El Sanatları Atölyesinin açılışı yapıldı. Bu atölyelerde köy kadınları, Osmanlı zamanından beri yaptıkları el sanatlarını modern bir merkezde yapıp ekonomik kazanç sağlayabilecekler. Kadınların yaptıkları ürünler Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından alınıp şehrin değişik merkezlerine sergilenerek satışa sunulacak.

Kırsaldaki kadınların köy ekonomisine olan katkısını arttırmak için çalışmalar yaptıklarını belirten Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Öncelerden Vezirköprümüzün Tahtalıköprü ve Sarıdibek köy güzergahı üzerinde çalışmalarda bulunurken, bu yolun güzelleştirilmesi çalışmaları sırasında bir başka ihtiyacın olduğunu hissettik. Burada daha önceden Halk Eğitim Merkezi tarafından yapılmış el sanatları atölyesi vardı. Bu el sanatları atölyesi maalesef evlerin bodrum katında ve oldukça standardı düşük mekanlarda ve ısınma sorunu olan yerlerde hizmet vermeye çalışıyordu. Bu bölgede 10 bine yakın insan yaşıyor. Buradaki insanlardan 2-3 bine yakını erkeklerden oluşuyor. Bu erkekler yaz aylarında inşaatlarda çalışıyorlar. Kışları ancak buraya dönebiliyorlar. Dolayısıyla burada yaz aylarında rençperliği hanımlar yapıyor. Rençperlikten kalan zamanda ise hanımlar el sanatları ile uğraşarak evlerine kazanç sağlamaya çalışıyorlar.Biz bu el sanatları ile ilgili atölyeleri iyileştirirsek, ürettikleri kilim, heybe, çorap, çanta vesaire gibi şeyleri onlardan satın alabilirsek, hediyelik eşyalar olarak da Samsunda çeşitli mekanlarda ekonomiye döndürebilirsek güzel olur diye düşündük ve harekete geçtik. Siz ne üretirseniz üretin bunları biz alacağız dedik. 2 tane el sanatları atölyesini burada faal hale getirdik. Milli Eğitim Bakanlığının Halk Eğitim Merkezleri ile beraberce bu işi yaptık. Bu organizasyonun yapılmasında Vezirköprü Belediye Başkanı ve İlçe Kaymakamı’nın da çok büyük destekleri oldu. Büyükşehir Belediyesi olarak köy ekonomisine katkı verebilmek adına burada el sanatları atölyelerini oluşturarak, ekonomik döngü sağlamaya çalışıyoruz. Onların yerel yönetimler ile kucaklaşmasını sağladık. Burada en önemli olan şey verdiğimiz sözleri yerine getirmektir. Bu el sanatları atölyelerinin düzenlenmesinin sözünü önceden vermiştik. Ama bu el sanatları atölyesinde oluşan ürünleri mutlaka paraya çevirmeliyiz. Bununla ilgili hangi tedbirleri almamız gerektiğini arkadaşlarımızla beraber konuşuyoruz. Şehir merkezinde hangi konfor ve standartlar var ise Sarıdibek ve Tahtaköprü istikametinde de o standartları getirdik dedi.

ANNELERİ EL SANATLARI YAPARKEN ÇOCUKLAR OYUN PARKINDA OYNAYACAK

Annelerinin yanında atölyeye gelecek çocuklar için oyun alanı yaptıklarını belirten Başkan Yılmaz, Burada bir hanım ev işlerini bitirdikten sonra buraya gelecek. Kilimlerini dokurken çocuklarını da getirecek. Bu çocuklar da anneleri burada çalışırken bir şeylerle meşgul olsun istedik. Onun için de küçük bir çocuk oyun alanını buraya yaptık. Bu oyun alanında çocuklar anneleri içerde el sanatları ile uğraşırken onlar da oyun oynayarak meşgul olacaklar. Buraya gelirken eşlerimizi de yanımıza aldık geldik. Böylece de çok hoş bir ortam oluştu. Son yaptığımız şekil ile burası adeta Osmanlı hatıralarını taşıyan, bizim orta Anadolu kırsal kesim geleneklerini, kıyafetiyle, kültürleriyle, şivesini yudum yudum aktaran bir yer olma özelliğini de tamamen gösterir hale geldi. Amacımız köy halkımıza kültürlerini değiştirmeden yardım etmekti. Umarım bu amacımıza da ulaşırız diye konuştu.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, açılışların ardından yöre halkının sorunlarını dinledi. Yılmaz, yöredeki sorunların giderilmesi noktasında vatandaşlara söz verdi. Tahtaköprü El Sanatları Merkezinin açılışı öncesinde 6 yaşındaki Ayşenur Özer isimli kız çocuğunu kucağına alarak İstiklal Marşını okuttu. Merkezlerin açılış kurdelelerini protokol eşleri kesti.

Vezirköprü ilçesinde gerçekleşen El Sanatları Atölyelerinin açılışına ayrıca İlçe Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, İlçe Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Büyükşehir Belediyesinde çalışan üst düzey yöneticiler ve eşleri, meclis üyeleri, mahalle muhtarları ve mahalle sakinleri katıldı.