Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BÜYÜKŞEHİR HİZMETLERİ UZAY TEKNOLOJİSİ İLE İZLEYECEK

24.11.2015 15:30

Samsun Büyükşehir Belediyesinin hem Fen İşleri Daire Başkanlığı hem de Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) olarak hizmet verecek binasında devreye sokulan Kent Yönetim Merkezi sistemi ile hizmetlere uzay teknolojisi getiriliyor.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, her hafta daire başkanları ve belediye üst düzey bürokratları ile yaptığı toplantıyı bu hafta Fen İşleri Daire Başkanlığının hizmete giren yeni binasında gerçekleştirdi. Ankara yolu üzerinde yapımı tamamlanan yeni bina hem Fen İşleri Daire Başkanlığı hem de Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) olarak hizmet verecek. Fen İşleri Daire Başkanlığının yeni hizmet binasını gezen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, binanın içerisindeki eksikliklerin en yakın süre içerisinde de tamamlanması talimatını verdi.

AFET DURUMLARINDA ANINDA MÜDAHALE SAĞLANACAK

Bina içerisindeki tüm birimleri gezen Başkan Yılmaz, özellikle Büyükşehir Belediyesi Kent Yönetim Merkezi sisteminin tüm belediye çalışanları tarafından bilinmesini ve sistemin nasıl çalıştığı yönünde personele eğitim verilmesini istedi. Uzay teknolojisinin Büyükşehirin tüm hizmet alanlarında kullanılacağını belirten Başkan Yılmaz, bu sistemin özellikle saniyelerin bile büyük önem taşıdığı afet anlarında afet bölgesine anında ulaşabilme kolaylığı getireceğini kaydetti.

UYDU TAKİBİ İLE BELEDİYE EKİBİ ANLIK İZLENECEK

Aynı zamanda sistem üzerinde hayata geçirilecek değişiklikler ile Samsunun en uzak yerlerinde çalışma yapan Büyükşehir Belediyesi ekipleri an be an takip edilecek. Sistem üzerinden hangi ekibin hangi noktada çalıştığı ve hareketleri izlenebilecek. Kent Yönetim Merkezi sayesinde ekiplerin güzergahları dışına çıkmaları da engellenecek.Cumhuriyet Meydanı Yenileniyor

17.11.2015 16:04

Samsun un merkezi konumundaki Cumhuriyet Meydanı ve çevresi, projesi tamamlanan çalışmayla bambaşka bir kimliğe bürünecek.

Çiftlik Cadde AVM Projesinden sonra Cumhuriyet Meydanında da benzer bir çalışma yapılacağını geçtiğimiz günlerde duyuran Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Cumhuriyet Meydanı ile ilgili projelerin görüşülüp onaylandığını belirtti.

YENİ KONSEPT HAZIR

Cumhuriyet Meydanı modernleştirme çalışmaları kapsamında çalışmaların hız kazandığını ve Cumhuriyet Meydanı ile ilgili yeni bir konsept belirlendiğini ifade eden Albayrak, Cumhuriyet Meydanı ile ilgili olarak Kent Estetik Kurulu’nda projeler görüşüldü ve onaylandı. Onaylanan projeye göre yeni bir konsept belirlendi. Çiftlik Cadde AVM Projesi’nde olduğu gibi binalarda görüntü kirliliği yapan reklam tabelaları burada da kaldırılacak. Çiftlikte tentelere firmaların isimlerini yazarak uygulama yaptık. Meydanda ise sadece iş hanlarının girişine hanın adı yazılacak ve kapıda yönlendirme levhaları bulunacak. Cumhuriyet Meydanı Atatürk Parkıyla bir bütün haline getirilecek. Şu anda projeler onaylandı. Maliyetler hesaplanıyor. İlk etapta, Cumhuriyet Meydanını çevreleyen binalarda çalışmalar yapılacak dedi.

MECLİS BİNASI’NDA GAR A KADAR UZANACAK

Cumhuriyet Meydanı Projesi kapsamında, meydanı çevreleyen binalarda ve yine meydanda bulunan Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis Binasından başlayarak Samsun Askeri Gazino Müdürlüğüne kadar olan kısımda çalışmalar yapılacak. İlerleyen süreçte de, Atatürk Bulvarı ve Cumhuriyet Caddesi üzerinde Gar mevkiine kadar olan kısım için çalışmalar başlatılacak.BAŞKAN YILMAZ YAŞAR DOĞU ANITININ AÇILIŞINI YAPTI

13.11.2015 10:13

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz efsanevi güreşçi Yaşar Doğu nun memleketi Kavak İlçesinde yaptırılan anıtının açılışını yaptı.

Başkan Yılmaz açılış sonrası yaptığı konuşmada, burada bulunan herkesin bu açılış sırasında heyecanlı ve sevinçli olduğunu belirterek,  Belki burada bulunanların çoğu tanımamıştır Yaşar Doğu yu. Ama bizlere söylenenlerden dolayı bir imaj oluşmuştur kafamızda.  O girdiği 47 güreş müsabakasının 46 sını kazanmış ve Türk sporunu başarıdan başarıya sürüklemiş, Türk Sporunun bir abidevi şahsiyetidir. Ölümünün üzerinden 54 yıl geçmesine rağmen Türk güreşi denince ilk onun isminin akla gelmesi sadece spordaki başarısından değil, aynı zamanda insani ve beşeri ilişkilerinde de efendiliği ile nezaketi ile, spora kattığı estetik ile değer kazanmış bir sporcudur. Belki de dünyanın çok az ülkesine böyle bir sporcu nasip olur. Onunla ne kadar gurur duysak azdır. Diye konuştu.

YAŞAR DOĞU MÜZESİ NİSAN AYINDA AÇILIYOR

Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu tamamlanan ve açılışı için hazırlıkları devam eden Yaşar Doğu nun Emirli Mahallesindeki müze evini Nisan ayında açmayı planladıklarını dile getiren Başkan Yılmaz, Müzede yer alacak materyallerin toplanması ve açılışı sırasında organize edebileceğimiz etkinliklerin planlarını yapıyoruz. Bu anıtın yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.dedi.

Açılışa Başkan Yılmaz ın yanı sıra, Kavak Kaymakamı Mevlüt Şekerci, Eski Samsun Milletvekili Mehmet Kurt, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, AK Parti Kavak İlçe Başkanı Bülent Yüksel, Yaşar Doğu’nun oğlu Prof. Dr. Gazanfer Doğu, Kavak Dernekler Federasyonu KADEF Genel Başkanı Yılmaz Karagöz, Büyükşehir ve Kavak Belediyesi yetkilileri, Meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.Başkan YILMAZ Cumhuriyet Resepsiyonuna Katıldı

02.11.2015 11:50

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Valiliği tarafından düzenlenen Cumhuriyet Resepsiyonuna katıldı.

Sheraton Otelde bulunan Kızılırmak Salonunda gerçekleşen resepsiyona Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Samsun Milletvekilleri Fuat Köktaş ve Çiğdem Karaaslan, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, Belediye başkanları, kaymakamlar, kamu kurum müdürleri, askeri erkan, gaziler ve çok sayıda davetli ve protokol üyeleri katıldı.Başkan YILMAZ 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Etkinliklerine Katıldı

02.11.2015 11:40

Türkiye Cumhuriyetinin 92. kuruluş yıl dönümü, Samsunda yapılan çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Resmi kutlamalar dün çelenk sunma töreni ile başladı. Bugün ise Valilik Binası Yaşayan Atatürk Salonunda tebrikat töreni yapıldı. Bu yıl bir değişiklik yaparak ilk kez gazetecilerin tebriklerini kabul eden Vali İbrahim Şahin, daha sonra askeri erkan ve protokolün tebriklerini kabul etti.

Kutlamalara daha sonra Batıparkta devam edildi. Bu yıl ilk kez İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları Stadında Helikopter Pisti düzenlenen kutlamalar, Vali İbrahim Şahin, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın askeri araç üstünde vatandaşları selamlaması ile başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla birlikte, bayrak göndere çekildi.

Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Samsun Valisi İbrahim Şahin, Bugün, Samsundan başlayan istiklal ve istiklal mücadelemizin taçlandırıldığı gündür. Burada bu coşkuyu yaşarken Cumhuriyetimizin kazanımlarını daha ileri taşımanın gururunu yaşıyoruz. Aynı hedefe yönelmiş bir milleti kucaklayan büyük Atatürk, Kurtuluş Savaşını başlatmış ve ülkemizi düşman işgalinden kurtardıktan sonra Cumhuriyetin ilanı ile ülkemize yeni bir istikamet çizmiştir. Şüphesiz ki bu yöneliş, Türk milletini muhasır medeniyetler seviyesine ulaştıracak adımların en önemli aşamasıdır. Bu güzel duygular içerisinde herkesin Cumhuriyet Bayramını kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk, aziz şehitlerimiz ve ebediyete intikal eden gazilerimizin huzurunda saygıyla eğilirken hepinize sevgilerimi ve en iyi dileklerimi sunuyorum dedi.

Vali Şahinin konuşmasının ardından öğrenciler günün anlam ve önemine dair şiirleri okudu. Ritim ve folklor gösterileriyle devam eden kutlamaların sonunda resmigeçit töreni yapıldı. Batıparktaki kutlamalar, protokol üyelerinin gazilerle hatıra fotoğrafı çektirmesiyle son buldu.

Yağmur altında yapılan Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinliklerine ayrıca siyasiler, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları ve kurum amirleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.