Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Dünya Standartlarındaki Tesiste Şimdi Elektrik De Üretilecek

20.01.2016 11:03

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan a şehrin çevre ve alt yapı projelerini gezdirdi. Başkan Yılmaz, Karadenizin tek atık su arıtma tesisindeki incelemede yaptığı açıklamasında tesiste önümüzdeki günlerde elektrik üretiminin yapılacağının müjdesini verdi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, incelemelerde bulunmak üzere geldiği Samsun da, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile yapımı devam eden golf sahası, Doğal Taş Üretim Fabrikası, inşaatı süren Panorama 1919 Müzesi ve Samsun Doğu İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisini gezdi. Taş Üretim fabrikasında Başkan Yılmaz ve Karaslan taş kırma makinesinin başına geçmeyi de ihmal etmedi.

METANDAN ELEKTRİK ÜRETİMİ YAPILACAK

Son olarak Karadenizin en büyük ve modern su arıtma tesisi olan Samsun Doğu İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisinde incelemelerde bulunuldu. Burada açıklama yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, tesiste önümüzdeki günlerde elektrik üretiminin yapılacağının da müjdesini verdi. Başkan Yılmaz, Şehrimizin çevre projelerine, alt yapı projelerine ve şehircilikle ilgili genelde yürüttüğümüz hizmetlere verdiği desteklerinden dolayı AK Parti Genel Başkan Yardımcımız Çiğdem Karaaslana teşekkür ediyorum. Samsun un belki 20 yıl ihtiyacını karşılayacak durumda olan büyük atık su arıtma tesisini birlikte inceleme fırsatı bulduk. Gelişmişlik ve teknolojik donanımı mukayese edecek olursak dünyanın en gelişmiş hangi şehrine giderseniz gidin ancak bu kadar ileri teknoloji kullanılan atık su arıtma tesisi ile karşılaşırsınız. Şehrimizdeki Atık Su Arıtma Tesisi Karadeniz’in tek atık su arıtma tesisidir. Hatta Türkiyenin 7-8 ileri biyolojik arıtma tesisinden bir tanesidir. 35 milyon euro civarında kuruluş masrafı olan 105 bin metreküp gün kapasiteli Samsunumuzun bütün evsel atıklarını arıtarak 2,5 kilometrelik derin deniz deşarjı ile denize bıraktığımız modern bir arıtma tesisi. İleriki günlerde hedefimiz çökelti havuzlarında biriken çamuru bir operasyona tabi tutup onu metan gazına çevirmek ve o metan gazından da elektrik üretmek. Bu tesisin ihtiyacı olan elektriği oradan üretmek gibi hedefimiz var. Metandan elektrik üretme tesisi deniliyor. Önümüzdeki günlerde bunu gerçekleştireceğiz diye konuştu.

SAMSUN ÖRNEK PROJE ŞEHRİ

Projelere hayranlığını dile getiren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan ise, şehirleri şehir yapan etkenlerden altyapı ve üstyapı ile şehrin ruhunun ortaya çıkarılması için mücadele verdiklerini söyledi. AK Parti iktidara geldiğinde çok temel sorunların derinleştiği bir ülke devraldıklarını ifade eden Karaaslan, Bırakın bunun gibi bir arıtma tesisini konuşmayı çok daha temel şeyleri konuştuğumuz bir zamandı. Çarpık yapılaşma vardı, şehirlerimizi bir ağ gibi örmüş gecekondulaşmalardan bahsediyorduk diye konuştu. Karaaslan, şunları kaydetti: 14 yıl önce iktidara geldiğimizde çevre kirliliğinden, hava kirliliğinden bahsediyorduk. Çok şükür, bugün geldiğimiz nokta, dünya standartlarında ve hatta çoğu alanda dünya standartlarının çok daha üzerine geçmiş şekilde. Fakat bugünden sonra şehirlerin kimlikleriyle ilgili özellikle yapılacak çalışmaların, kimlikli şehirlerin, hem fiziksel yapısının aynı zamanda manevi dinamiklerinin ortaya çıkarılacağı çalışma gruplarının oluşturulması ve buna yönelik ilkelerin benimsenmesi, ilkelere yönelik projelerin hayata geçirilmesi noktasında bir tavır sergileyeceğimiz bir döneme giriyoruz. Bunu, parti olarak çok önemsiyoruz. Karaaslan, Samsun un örnek projelerin hayata geçirildiği bir şehir olduğunu da aktardı.MEDYA DEV YATIRIMLAR 2016 YILINDA DA DEVAM EDECE

04.01.2016 10:37

Yeni Yıl mesajında kardeşlik ve barış vurgusu yapan Başkan Yılmaz, 2016 yılında da dev yatırımların devam edeceğinin müjdesini verdi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 2015 yılında Türkiye de ilklere imza attık. Vatandaşlarımızdan aldığımız güç ve hizmet aşkıyla 2016 yılında da Samsun umuz için büyük hayaller kurmaya, dev yatırımlar yapmaya devam edeceğiz dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, yeni yıl ile ilgili kutlama mesajı yayımladı. Başkan Yılmaz, mesajında, 2015 yılında olduğu gibi 2016 yılında da halka hizmet etmeye devam edeceklerini belirtti.

KARDEŞLİK VE BARIŞ VURGUSU

Üzüntüleri, sevinçleriyle bir yılı daha geride bırakırken, yepyeni umutlar ve beklentilerle 2016 yılına girdiklerini ifade eden Başkan Yılmaz, Yeni yılda barış ve kardeşliğin egemen olmasını, iyimserliğin canlanmasını, taze sevgilerin artmasını ve güneşin her güne bir umut olarak doğmasını temenni ediyorum. 2015 yılında olduğu gibi 2016 yılında da halkımıza hizmet etmeye devam edeceğiz. Halkımızın mutluluk ve refahı için söz verdiğimiz projeleri sırasıyla hayata geçireceğiz dedi.

SAMSUN A HİZMET YAĞMURU SÜRECEK

Büyükşehir Belediyesi olarak 2015 yılında ilklere imza attıklarını ve tüm yatırımların yeni yılda da devam edeceğini vurgulayan Başkan Yılmaz, Vatandaşlarımızdan aldığımız güç ve hizmet aşkıyla 2016 yılında da Samsun umuz için büyük hayaller kurmaya, dev yatırımlar yapmaya devam edeceğiz. Bitmek tükenmek bilmeyen hizmet sevdamızla yeni projeler üreterek, vatandaşlarımızın huzur ve refahı için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Şehir merkezi ve tüm ilçelerde yapılan milyonlarca liralık sayısız hizmetle 2015 yılı yatırım yılı oldu. Samsun 2016 yılında da dev yatırımlarla tanışmaya devam edecek. İnşallah insanlarımız daha da mutlu olacak. Hizmet sevdamızla birlikte birbirimize sımsıkı sarılmaya devam edeceğiz ve yürüyüşümüz daha da güçlü olacak ifadelerini kullandı.GOLF SAHASINDA İLK VURUŞ YAPILDI

24.12.2015 10:40

Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu golf sahasında ilk vuruşu yaptı.

Türkiye Golf Federasyonu, Yönetim Kurulu toplantısını Samsun da yaptı. Sheraton Hotel de düzenlenen toplantıya Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Toplantı öncesi konuşan Samsun Valisi İbrahim Şahin, Bugün Samsun da ilk defa Golf Federasyonunun toplantısını yapıyoruz. Ben yaklaşık 12 yıldır Golf Federasyonunda yönetimdeyim. Batı Park alanına yaptığımız golf sahası için 420 bin metrekare alan tahsis edildi. Buranın da 400 bin metrekarelik alanı golf sahasına tahsis edildi. Orası 9 çukurlu golf sahası oldu. Karadeniz de bir ilk, İstanbul ve Antalya dışında golf sahası neredeyse yok. Ankara ya yeni yapılıyor. Samsun bu anlamda çok şanslı. Zaman zaman bazı arkadaşlarımız bu golf sahası ile ilgili eleştiride de bulunabiliyorlar. Biz onları saygı ile karşılıyoruz. Golfun sanki zengin bir spor olduğu, bunun gerekli olup olmadığı ile ilgili yorumlar yapıyorlar. Ama golf zengin sporu değil, zengin eden bir spor. Dünyanın zengin sporcusu golf ile meşgul olan bir sporcu. Golf ile meşgul olmak insanı daha sağlıklı kılıyor. 60 yaşını geçmiş insanlardan golf ile meşgul olanların kalp krizi oranı yüzde 90 oranında azalıyor. İnşallah golf sahası önümüzdeki 19 Mayıs itibariyle, olmazsa Haziran ama en geç 1 Temmuz tarihinde orada top vuruşları başlayacak dedi.

AĞAOĞLU GOLF TÜRKİYE DE EN FAZLA KAZANDIRAN SPORDUR

Golfun bir halk sporu olduğunu belirten Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu,Aslında golfe yapılan eleştiriler bir anlamda doğrudur. Golf halk sporudur. Amerika da, İngiltere de, Almanya da, Fransa da, İtalya da, İspanya da, dünyanın neresinde golf gelişmişse oraya baktığınız zaman belediyelerin halk tipi golf sahalarıyla gelişmiştir. Biraz derinini araştıralım, ondan sonra eleştirilelim. Burada aslında eleştirilecek olanlar sahayı yapanlar değil, yönetimleri elinde tutup da o sahaları yapmayanlardır. Çünkü dünyada golf bu şekilde gelişti. Golf dünyada en fazla kazandıran spordur. Türkiye de en fazla kazandıran spor, o kadar spor tesisi yapıldı, bunun içerisinde 150 milyon dolar harcanan Formula 1 pisti şuanda elimizde atıl duruyor. Ama Türkiye, Belek teki 15 golf sahasına her sene gelen 160 bin golf turist sayesinde 150 milyon Euro para kazanıyor. Sürekli olarak kazanıyor. Son 12 yıldır bu para ülkenin kasasına giriyor. Golf Türkiye’de para kazandıran tek spor dalıdır diye konuştu.

AĞAOĞLU SAMSUN DAKİ GOLF SAHASI DÜNYADA TEK

Batı Parka yapımı devan eden golf sahasının dünyada dolgu üzerine yapılan ilk golf sahası olduğunu vurgulayan Ağaoğlu, Samsun daki golf sahasını ilk defa bir belediye olması gerektiği gibi bir golf sahasını gerçekleştiren bir kurum olarak karşımıza çıkıyor. Bu saha Karadeniz de ilktir ama dolgu alanına yapılan dünyadaki ilk sahadır. O açıdan baktığımız zaman çok daha değerli oluyor şeklinde konuştu.

BAŞKAN YILMAZ SAMSUN A GOLF SAHASI HAYIRLI OLSUN

Golf sahası hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Biz 6 ayda sadece bir golf alanını bitirmekle kalmadık. Oradaki 200 dönümün önüne 220 dönüm daha yer doldurduk. Şu anda bizim dolgu alanımız 420 dönümdür. Biz bunun sadece 300 dönümünü golf için kullandık. 120 dönümünü şehrimiz için çocuk oyun alanları, peyzaj alanları, piknik alanları için oluşturduk. Şehrimize golf sahası hayırlı olsun. Haziran ayına kadar Golf Akademi binasını da bitireceğiz. Bundan sonrası önemli. Ülkemizde organize edilecek olan turnuvalardan ne kadar Samsun a verirseniz bizi mutlu edersiniz. Bu işe cesaret veren herkese teşekkür ediyorum diye konuştu.

GOLF ALANINDA İLK VURUŞ YAPILDI

Konuşmaların ardından basına kapalı olarak federasyon toplantısı yapıldı. Yapılan toplantının ardından da Batı Park ta dolgu alanına inşa edilen yeni golf sahası gezildi. Gezide Vali İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu, atış yapıp, golf cart ile golf sahasını gezdiler.KUŞ CENNETİ SAMSUN UN MARKASI OLUYOR

16.12.2015 14:41

Türkiyenin en çok kuş türü barındıran Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, Samsunun tanıtımında da kullanılmaya başlandı. Samsun Büyükşehir Belediyesinin tesislerinde bulunan hediyelik eşya satış merkezlerinde Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti temalı ürünler boy göstermeye başladı.

Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinin dünya turizmine kazandırılması için çaba gösteren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, belediye görevlilerine buranın tanıtımı ile ilgili her konuda çalışmanın yapılması talimatını verdi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, turizmde önde gelen projelerinin başında gelen Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinin tanıtımlarına devam ederken, bu alan şehrin tanıtımında da önemli rol almaya başladı. Samsuna gelen turistlere, Samsun Büyükşehir Belediyesine ait hediyelik eşya satış merkezlerinde Kuş Cenneti temalı ürünler sunulmaya başlandı.

Kuş Cennetinin tanıtımı ve markalaşması için çalışmalarını sürdüren Samsun Büyükşehir Belediyesi, bünyesinde bulunan Samsun Kültür Turizm Ticaret Anonim Şirketi işletmesi olan Amazon Doğal Ürünler ve Hediyelik Eşya Satış Merkezinde Kuş Cenneti temalı yastık, kupa, magnet vb. hediyelik eşyaları yerli ve yabancı turistlerin beğenisine sunuyor. Merkezde satılan ürünlerin, Samsunlu kadınlar ve esnaflar tarafından yapılması şehrin ekonomisine de katkı sağlıyor.

Amisos Tepesinde bulunan Amazon Doğal Ürünler ve Hediyelik Eşya Satış Merkezinin 2016 konseptinde ana temanın Kuş Cenneti olduğu bildirilirken, Samsun ile ilgili diğer birçok ürünün de satışına devam ediliyor. Şehrin tanıtımını sağlayan hediyelik eşyaların bulunduğu merkezde yöresel lezzetlerin de taze ve doğal olarak temin edilmesi mümkün.İSTİKLAL MÜCADELESİNİ YÜREĞİMİZDE HİSSEDECEĞİZ

24.11.2015 15:32

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarihte uzun bir yolculuğa çıkmak ve Samsun un bizimle yaşayan tarihini hatırlatmak için 19 Mayıs 1919 gününü Panorama 1919 Müzesi ile ölümsüzleştiriyor.

Eski Yaşar Doğu Spor Salonunun bulunduğu yerde yapılan müzede işçiler hummalı bir çalışma ile Kurtuluş Destanımızın anlatıldığı bu müzeyi Samsunlular ile buluşturmak için ter döküyor.

ONLAR DA PANORAMA 1919 UN İŞÇİ EMEKTARLARI

Spor salonunun şimdi içinde ve dışında hummalı bir çalışma hakim. Her kırılan taş, dikilen her demir işçiler için bir anlam, bir önem taşıyor. Çünkü emekleri sonrasında ortaya çıkacak müzenin İstiklal Mücadelesini anlatacak olması çalışan işçileri de heyecanlandırıyor.

KARADENİZİN İLK VE TEK PANORAMA MÜZESİ

Karadenizin ilk ve tek panorama müzesi olacak Panorama 1919 Müzesi ile ilgili olarak bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Panoramik, yani sizi sağınızdan, solunuzdan, üstünüzden tamamen kuşatan kubbe halinde bir resim. Samsun da açılışını yapacağımız bu müze, üstü kapalı olan tek panoramik müze olarak Karadeniz Bölgesinde bir ilk olma özelliği taşıyacak. O gün 1919'da Samsun da yaşanan İstiklal Mücadelesi bugün bu müzede resmediliyor. Samsunlular buraya geldiklerinde Samsuna çıkılana dek verilen mücadeleyi, vatan için ne canların feda edildiğini, toprağa dökülen kanların al bayrağımıza nasıl renk olduğunu bir film izler gibi Kurtuluş coşkusunu yüreklerinde hissedecekler dedi.

PANORAMA 1919 19 MAYIS 2016 YA YETİŞTİRİLECEK

Projenin yaklaşık 11 milyon TL ye mal olacağını belirten Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt da, İstiklal Mücadelesinin 97. yılı olan 19 Mayıs 2016 yılında Panaroma 1919 Müzesinin kapılarını ziyaretçilere açmayı hedeflediklerini söyledi.

İŞİN SIRRI IŞIKLANDIRMADA

Panorama 1919 da görsel objelerden ziyade teknolojik imkanlar kullanılarak dijital gösteriler yapılacağını belirten Yurt, Bunu yaparken 44 tane projektörden yararlanılacak. Dünya da benzeri fazla yok. Müzeyi ziyaret edenler o ışıkların altında o gün verilen mücadeleyi ve o günkü tarihi birebir yaşayacak dedi.

SENARYO DEĞİL ONAYLANMIŞ TARİH ANLATILACAK

İçeride anlatılanların bir senaryo olmayacağını ve tarihçilerden onay alınarak yansıtılacağını kaydeden Yurt, Biz insanlara bir masalı ve senaryoyu sunmayacağız. Orada aktarılanların tamamı tarihçiler tarafından onaylanmış olacak. Biz zaten firmaya bu işi vermeden önce orada ortaya konulacak her hikayenin tarih bilimcileri tarafından onaylanması şartını getirdik. Çünkü hiçbirimiz tarihçi değiliz. Sadece kitaplardan okuduğumuz kadarıyla biliyoruz. Bu nedenle Atatürkün Samsuna çıkışını, Kurtuluş mücadelesine giden süreçte nelerin yaşandığını üniversitedeki tarih profösörlerimiz onayladıktan sonra müzemizde anlatılacak diye konuştu.