Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Çarşamba da Yol Çalışmaları Kışa Rağmen Hız Kesmiyor

20.01.2016 11:07

Samsun Büyükşehir Belediyesi Çarşamba da yaptığı kuru beton yollar ile vatandaşlara güvenli ve konforlu ulaşım imkanı veriyor.

Samsun un dört bir köşesinde dayanıklılığından dolayı beton yolları tercih eden Samsun Büyükşehir Belediyesi Çarşamba da 25 kilometre kuru beton yol yaptı. Yokuşlarda beton yol tercih edilirken, düz yollarda kuru beton yolu değerlendiren Büyükşehir Belediyesi 2016 yılında da rahat ve konforlu ulaşım için yol çalışmalarını sürdürüyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından yapılan yol çalışmaları hava koşulları iyi olduğu sürece hız kesmeden devam ediyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Çarşamba Şube Müdürü Ferhan Kodalak ilçede yapılan çalışmalar hakkında yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi; Çarşamba, Samsun’un büyük ve yol ağı geniş olan ilçelerinden birisi. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak ilçemizde sorunların çözülmesine yönelik çalışmalarımız devam ediyor. İlçemizde onlarca mahalleyi beton yol ile buluşturduk. Kuru beton yol çalışmalarımız da tüm hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda tamamlanan 25 kilometrelik kuru beton yolun yanında yapımına devam ettiğimiz 12 kilometrelik bir yol çalışmamız var. Kavakdibi, Güneşli, Tatarlı, Ömerli, Aşağı Esenler, Yukarı Esenler ve Denizler mahallesi arasında yaptığımız yeni çalışmanın 1 kilometrelik kısmı tamamlandı. Kalan kısmı da hava şartları müsaade ettiği sürece hızlı bir şekilde tamamlanacakBAŞKAN YILMAZ, ŞEHRİMİZ MAVİ BAYRAĞI ÇOKTAN HAK ETTİ

20.01.2016 11:06

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsunun 2 yıldır uğraşmasına rağmen Mavi Bayrak alamamasını sert sözlerle eleştirdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Samsun İl Müdürlüğünce Turizm İşletme Belgeli otellerden Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ve bu kanuna bağlı yönetmeliklerde belirtilen kriterleri tam olarak sağlayanlara verilen Mavi Yıldız ve Berat ödülünü Samsun da ilk olarak Serra Otel almaya hak kazandı.

Otelde düzenlenen Mavi Yıldız Güvenilir Gıda Ödülü törenine Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, OMÜ Rektörü Hüseyin Akan, Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanı Albay Murat Özer, Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, vali yardımcıları ile işletme sahipleri katıldı. Programda konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, otelin üst düzey yetkililerinden mutfağında çalışan ekibine kadar herkesi tebrik ederek diğer işletmelerin de Mavi Yıldız için başvurmalarını istedi.

BU KADAR YATIRIMA RAĞMEN NEDEN ALAMADIK?

Başkan Yılmaz, çevre bilincinin yaygınlaştırılması amacı ile geliştirilmiş, plaj ve marinalar için öngörülen bir çevre ödülü olan Mavi Bayrak konusuna da değindi ve eleştirilerini ardı arkasına sıraladı. Samsun için Mavi Bayrakın çok önemli olduğunu belirten Yılmaz, Şehrimiz bana göre Mavi Bayrak'ı çoktan hak etti. Bu konuyu bir kaç platformda dile getirmeme rağmen sonuç elde edememiş olmak beni üzüyor. Kurupelit Marinasından Organize Sanayi sahillerine kadar toplu iğne başı kadar pis su denizimize gitmiyor. Samsun Limanının içi eskiden foseptik çukuru iken orayı temizledik şimdi insanlar oraya gidip balık tutuyor. Bunlara biz emek verdik. 50 milyon Euroluk bir atık su arıtma tesisi yaptık. Bu yatırım ne Orduda  ne Trabzonda  ne de Giresunda var. Bu kadar yatırım yapmamıza rağmen neden iki senedir Mavi Bayrak alamadık inanın anlamış değilim diye konuştu.

SAMSUN KENDİ KALESİNE GOL ATIYOR

Biz Mavi Bayrak için başvuru yapmışız ve yapılan denetimlerde yalnızca Nisan ayına kadar alınan numuneler tertemiz çıkmış diyen Yılmaz, Kirli çıkmış olmamız imkansız neden Nisan ayında böyle bir durum olmuş diye sorduğumda, Nisan ayında müthiş bir feyezan oldu. Yağmur yağdı. Feyezan yamaçlardan rusubat yani killi su getirdi. O da denizde bir sararma yarattı. Tam da o sararmanın olduğu gün gittiler denizden numune aldılar. Yani o gün numune almak demek Allah aşkına akıl karı mı? Feyezanı tutacak bir teknoloji var mı?  Feyezan için yaptıklarımız da elbet var. Ancak o kadar şiddetli bir yağmur du ki feyezanı o yaptığımız taşkın setleri de engelleyemedi. Soruyorum tekrar o gün numune almak gerçekten mantıklı mı?  İlgilenin bu konularla yazık günah. Samsun kendi kalesine gol atıyor. Hangi şehrin atık su arıtma tesisi, taşkın seddesi var. Azıcık killi su geldi diye Mavi Bayrakı alamadık. Bandırma Müzesinin olduğu alan için de Mavi Bayrak talebimiz oldu halen daha oradan da alamadık. Allah bilir orada soya yüklü bir gemi batmıştı. Eminim o kaza günü oradan numune alınmıştır. Böyle şey olmaz. Bir yere varılmaz. Mavi Bayrak turizm açısından dünyada çok iddialı bir vizyon. Mavi Bayraklı tüm sahiller fark yapıyor. Bu konuya sahip çıkalım. dedi.

VALİ ŞAHİN, MAVİ YILDIZ MÜŞTERİ SAYISINI ARTIRACAK

Samsun Valisi İbrahim Şahin de, Bu yıldızı elbette başkaları da alacak ancak bayrak yarışına bende varım deyip cesaret örneği koyan Serra Otel yetkililerimizi kutluyorum. Mavi Yıldız ile otelin müşteri sayısı da artacak dedi. Turizm yatırımlarına da değinen Şahin, Rusya ile olan krizi hatırlattı ve turizm konusunda ciddi bir yarış içinde olunması gerektiğini sözlerine ekledi.

MAVİ YILDIZLI BAYRAK GÖNDERE ÇEKİLDİ

Konuşmaların ardından Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz tarafından Serra Otel Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Türkdönmeze Mavi Yıldızlı bayrak ve Berat ödülü takdim edildi. Bayrak protokol üyelerinin katılım ile birlikte otel önündeki göndere çekildi. Program verilen öğle yemeği ile birlikte son bulduYAŞAR DOĞU MÜZESİ GÜREŞ ORGANİZASYONU İLE AÇILACAK

20.01.2016 11:06

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kavak Dernekler Federasyonu (KADEF)in milli güreşçi Yaşar Doğunun vefatının 55. yıl dönümü anısına düzenlediği tirit gecesine katıldı. Anlamlı gecede Kavaklı vatandaşlara hitap eden Başkan Yılmaz, Yaşar Doğunun Samsun da önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.

KADEF in geleneksel tirit gecesi, İlkadım ilçesi Gazi Sosyal Tesislerinde yapıldı. KADEF Genel Başkanı Op. Dr. Yılmaz Karagözün ev sahipliği yaptığı geceye AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Samsun Vali Yardımcısı Faruk Necmi Kurt,  Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Milletvekili Hasan Basri Kurt, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Canik Belediye Başkanı Osman Genç ile çok sayıda davetli ve Kavaklılar katıldı.

Kavaklı vatandaşların büyük ilgi gösterdiği tirit gecesinde Dünya ve Olimpiyat şampiyonu Kavaklı milli güreşçi Yaşar Doğu, vefatının 55. yılında saygı ve rahmetle anıldı. Gecenin açılış konuşmasını yapan KADEF Genel Başkanı Op. Dr. Yılmaz Karagöz, tiritin Kavak ın geleneksel damak tadı olduğunu belirterek, geceye katılan herkese teşekkür etti. Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu,  Yaşar Doğu'nun Kavak'ın medarı iftiharı ve yaşantısıyla da herkese örnek olduğunu belirterek, rahmet ve minnetle andığını kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise geceye katılanların coşkusunun kendilerini motive ettiğini söyledi. Başkan Yılmaz, Rabbim bizleri hep böyle güzel ortamlarda, gülen yüzlerle bir araya getirsin. Bu akşam çok mutlu oldum. İster tirit olsun ister başka şey. Bu tür etkinlikler bizleri bir araya getirmeye vesile oluyor. Bu organizasyonlar, hayatın tadına tat katıyor. Ama her zaman mutlu olamıyoruz. Bir şehidimiz daha geliyor. Şehidimizin naaşı Ordu'da toprağa verilecek. Her gün bir şehit haberi ile sarsılıyoruz. Çok sıkıntılı günler yaşıyoruz. Böyle bir ortamda yüzümüzü azıcık tebessüm ettirecek bu tür etkinlikler insanlarımızı mutlu ediyor. Rahmetli büyüğümüz Yaşar Doğu yu da rahmetle anıyorum. Doğup büyüdüğü köyünde annesinin evini Yaşar Doğu Müzesine dönüştürdük. Mayıs veya haziran ayında bir güreş organizasyonuyla beraber müzemizin açılışını hep birlikte gerçekleştireceğiz. ifadelerini kullandı.

Yemeğin ardından duaların edildiği gece, protokole Yaşar Doğu yu anlatan bir kitabın dağıtılması ve toplu hatıra fotoğrafı çektirilmesiyle sonra erdi.BAŞKAN YILMAZ: KARLA MÜCADELEDE SOĞUKKANLI OLUN

20.01.2016 11:05

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, muhtarlara seslendi: Karla mücadele konusunda biraz soğukkanlı olun. Har vurup harman savurmaya gerek yok.

Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Havza ve Samsun da ki muhtarlarla tirit sofrasında bir araya geldi. Havza ilçesi Çakıralan Köyü Muhtarı Ahmet Çavdarın organize ettiği programa Vali Şahin ve Başkan Yılmazın yanı sıra ilçe belediye başkanları, Büyükşehir Belediyesi bürokratları, mülki idare amirleri ve çok sayıda muhtar katıldı.

TERÖRİSTLERİN ALLAH BELASINI VERECEK

Programda şehitlere rahmet dileyerek sözlerine başlayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İçimiz kan ağlıyor. Aslan gibi evlatlarımızı bu kahrolasıca hain teröristler katlediyor. Ama Allahım onların belasını mutlaka verecektir. Ben buna inanıyorum. Ailelerine sabır diliyorum dedi.

GÖZÜMÜZÜ KARARTTIK DOLU DİZGİN YATIRIM YAPIYORUZ

Ardından muhtarlara seslenen Başkan Yılmaz, Samsun dolu dizgin geleceğe koşuyor. 30 tane Büyükşehir var 30 u da birbiri ile yarışıyor. Samsunumuz da ilk onun içine girme yönünde büyük hamleler yapıyor.  Biz de özellikle köylerimiz için gözümüzü kararttık ve köylerimize müthiş bir yatırım başlattık. Önümüzdeki dönemde dolu dizgin yatırımlarımız sürecek dedi.

KAR MÜCADELESİNDE SOĞUKKANLI OLUN

Karla mücadele konusunda muhtarlara rahat olun diyen Başkan Yılmaz, Kar mücadelesinde şunu bilin ki gücümüz çok yüksek. İstersek karı yerde bırakmadan yolu tertemiz yaparız. Ama bunun bir bedeli var. Bu sene biraz daha kar konusunda sizden soğukkanlı olmanızı istiyorum. Kaynaklarımızı har vurup harman savurmak yerine daha bilinçli kullanmak için sizden birliktelik talep ediyorum. Kar yağdı hemen niye gelmedi diyerek düşünmeyin. Köyden size tepkiler gelebilir yolu açtır diye ama buna aldırış etmeyin. Bir gün kalsın kar yerde. Bir gün inmeyelim ilçeye diye konuştu.AKOM ACİL DURUMLARA KARŞI 24 SAAT NÖBETTE

20.01.2016 11:05

Samsun Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi, kentin her noktasında meydana gelebilecek doğal afetler ve acil durumlara müdahalede önemli rol oynuyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) kar yağışlarının yoğun olacağı tahmin edilen günlerde yaşanacak aksaklıkların önüne geçebilmek için ilçelerde bulunan Samsun Büyükşehir Belediyesi personelleriyle sürekli olarak iletişim sağlayarak eksikliklerin giderilmesi noktasında kritik bir rol üstleniyor.

Birçok ilçede yoğun yağış yaşandığını belirten Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, ilçelerdeki görevlilerle AKOM arasındaki interaktif bilgi akışının işleri kolaylaştırdığını söyleyerek, Özellikle kar yağışının yoğun bir şekilde yaşandığı bugünlerde şehrimizin her noktasından Afet Koordinasyon Merkezimize anlık bilgiler ulaşıyor. Taşradaki birimlerimizden canlı ve görüntülü telefon bağlantılarıyla, interaktif şekilde çalışma yapılan yerler hakkında anlık ve düzenli bilgi akışı sağlanıyor. AKOM da araçlarımızın durumunu, şehrin birçok noktasındaki trafik lambalarını, kavşakları, hava durumunu sürekli olarak takip ediyoruz. Akıllı trafik sistemleri ile şehirde trafik akışının düzenli bir şekilde sağlanması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Teknolojinin her türlü imkanlarından yararlanarak meydana gelebilecek doğal afetlerin başlangıcından bitimine kadar geçen süreçte afetlerin en az zarar ve kayıpla atlatılmasını amaçlıyoruz açıklamasını yaptı.