Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BÜYÜKŞEHİR’DEN KIRSAL KALKINMA SEFERBERLİĞİ

28.01.2015 11:53

Samsun Büyükşehir Belediyesi kırsal alanda kalkınmayı desteklemek için yaptığı projeleri hayata geçirmeye başladı. İlk etapta 23 köylü aileye 300’er adet yumurta tavuğu dağıtıldı... Kırsalda tarımsal ve ekonomik gelişime verdiği önemi yeni oluşturulan Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı ile ortaya koyan Samsun Büyükşehir Belediyesi bu konudaki önemli destek programları ve projelerini hayata geçirmeye başladı. Bu çerçevede Terme, Çarşamba, Ayvacık, Salıpazarı ve Kavak ilçelerinde belirlenen 23 köylü aileye 300’er adet yumurta tavuğu dağıtıldı. Bölgede serbest yumurta tavukçuluğunu geliştirerek ailelere destek vermek ve kırsalda yumurta tavukçuluğunun yerleşmesini sağlamak için hazırlanan proje aynı zamanda belediye aracılığı ile yapılan bir ilk proje niteliği taşıyor. Doğal yumurta tavukçuluğunu da özendirecek olan proje kapsamında dağıtımı yapılan tavukların ilk dönem boyunca tüm sağlık hizmetleri Büyükşehir Belediyesi tarafından verilecek. Bu kapsamda çiftçilere teknik ve lojistik destek de sunulacak. YENİ PROJELER SIRADA Samsun Büyükşehir Belediyesinin kırsal bölge yatırımlarına yönelik desteğinin yeni projelerle devam edeceğini belirten yetkililer özellikle hayvansal ve bitkisel üretime yönelik altyapı desteklerinin artarak devam edeceğini belirttiler. Amaçlarının kırsalda yaşayan vatandaşların gelir getirecek yatırımlar konusunda bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi ve desteklenmesi olduğunu ifade eden belediye yetkilileri yakın zamanda hayata geçecek olan projelerle ilgili çalışmaları hızla sürdürdüklerini ve bu projeleri de kamuoyu ile paylaşacaklarını dile getirdiler.

BAŞKAN YILMAZ’IN ACI GÜNÜ

26.01.2015 16:23

Bir süredir Alzaymır tedavisi gördüğü öğrenilen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın yengesi Düriye Yılmaz vefat etti... Merhume Yılmaz’ın cenazesi İstasyon Mahallesinde bulunan evinden alınarak Çarşamba İlçesi Durakbaşı Mahallesi’ndeki evine götürüldü. Burada alınan helallikten sonra Durakbaşı Camii’nde ikindi namazına müteakiben kılınan cenaze namazından sonra köy mezarlığında toprağa verildi. Cenazeye Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Samsun İl Başkanı Fuat Köktaş, Samsun Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, ilçe belediye başkanları, bürokratlar, Başkan Yılmaz’ın arkadaşları, aile yakınları ve akrabaları katıldılar.

BAŞKAN YILMAZ HATAY’DA

25.01.2015 12:58

Bir takım temaslarda bulunmak üzere Hatay’a giden Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş’a ve Hatay Valisi Ercan Topaca’ya nezaket ziyaretinde bulundular...

HBB binasında gerçekleşen ve HBB Başkan Vekili Serdar Güven’in de katıldığı ziyarette kısa bir konuşma yapan Başkan Savaş, Vali İbrahim Şahin’i ve Başkan Yusuf Ziya Yılmaz’ı Hatay’da ağırladıklarından dolayı mutluluk duyduğunu ifade etti.

Başkan Savaş yaptığı konuşmada, her iki ilin gerek belediyecilik gerekse sosyal ve kültürel alanlarda gelişimi için birlikte hareket edeceklerini ifade etti.

Vali Şahin ve Başkan Yılmaz ise yaptıkları ortak açıklamada, kardeşlik hükmünün sürdüğü Hatay’da olmaktan mutlu olduklarını ifade ederek, Hatay’da farklı dinlerin, mezheplerin ve kültürlerin birlik ve beraberlik içinde yaşamasının dünyaya örnek olduğunu kaydettiler.

Yapılan kısa konuşmaların ardından Başkan Savaş, konuklarına Antakya’nın tarihini anlatan ‘Osman Belgeleri Işığında Antakya’,  Antakya’nın doğal bitkileri hakkında bilgiler veren ‘Antakya’nın Doğal Bitkileri’ adlı kitapları, Hatay’ın bağımsızlığını simgeleyen Türk Bayraklı heykel ile Vali Şahin’in ve Başkan Yılmaz’ın isimlerinin yazıldığı birer seramik tablo hediye etti.

Vali Şahin ve Başkan Yılmaz daha sonra Hatay Valisi Ercan Topaca’yı ziyaret ettiler ve birlikte Antakya Arkeoloji müzesinde incelemelerde bulundular. Vali Şahin ve Başkan Yılmaz’ın Samsun’da yapılacak olan yeni Arkeoloji Müzesi için incelemeler yapmak fikir almak için özellikle Hatay Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret ettikleri ve buradaki uzmanlardan bilgi aldıkları öğrenildi.BAŞKAN YILMAZ KONUKLARI ÇAKALLI HAN’DA AĞIRLADI

25.01.2015 11:55

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Etik Liderlik Eğitim Seminer Programı’na katılmak üzere Samsun’da bulunan konukları Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen Kavak ilçesindeki tarihi Çakallı Han’da düzenlenen yemek programında ağırladı...

Etik Liderlik Eğitim Seminer Programı’na katılmak üzere Samsun’da bulunan konuklar için Samsun Valiliği tarafından, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ’ın ev sahipliğinde, Vali İbrahim ŞAHİN ve protokol üyelerinin katılımı ile Kavak ilçesinde bulunan tarihi Çakallı Han’da yemek programı düzenlendi.

Programda TRT sanatçıları Alp ASLAN ve İhsan GÜVENÇ tarafından katılımcılara Türk Sanat Müziği eserlerinden oluşan mini bir konser verildi.

Programa, Etik Kurulu Üyesi ve Emekli Vali Metin İlyas AKSOY, İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vali Sayın Enver SALİHOĞLU, Etik Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sedat MURAT, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Yavuz Selim KAHVECİ, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Mustafa KOÇAK,  Adalet Komisyonu Başkan Vekili Sabri SEMİZ, İçişleri Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcısı Ömer DURAN, Vali Yardımcıları Mehmet Ali KARATEKELİ, Mehmet Ali YILDIRIM, İl Emniyet Müdürü Vedat YAVUZ, Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerinin ilçe kaymakamları ve belediye başkanları katıldı.
BAŞKAN YILMAZ; “SAMSUN TÜRKİYE’NİN PARLAYAN YILDIZI”

24.01.2015 16:21

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen “Etik Liderlik Eğitim Semineri” ne katıldı...

Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi'nde düzenlenen seminere Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vali Enver Salihoğlu, Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Prof.Dr. Sedat Murat, çevre illerdeki vali yardımcıları, ilçe belediye başkanları ile Samsun'da 1998-2000 yılları arasında valilik yapmış ve Kamu Görevlileri Etik Kurulu Üyesi olan Metin İlyas Aksoy katıldı.

Seminerde Samsun'un tanım videosundan sonra açılış konuşmasını yapan İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vali Enver Salihoğlu, "Etik ile ilgili olarak Türkiye'de çok eski geleneksel anlayışımız var. Ancak çağdaş hukuki anlamda etik kavramı bizim yönetim literatürümüze yakın zamanda 2000'li yıllardan itibaren girdi. Yaklaşık 10-11 yıllık bir mazisi var. Gerek bakanlığımızın bünyesinde gerekse diğer bakanlıkların bünyesinde bu konu ile ilgili kuruluşlar oluşmuştu. Asıl konunun koordinasyonunu sağlamak üzere Başbakanlık bünyesine oluşturulan Başbakanlık Etik Kurulu bu konuda çok güzel, önemli ve çağdaş değerlendirmeler yapıyor. Biz genel olarak yönetimde, hayatın her türlü aşamasında ahlaklı davranmayı ilke edinmemiz gerekiyor. Ama maalesef zaman zaman bu tür etik ihlalleri oluyor. İçişleri Bakanlığı bünyesinde bakanlığımızın etik komisyonu var" dedi.

TÜRKİYE'NİN PARLAYAN YILDIZI SAMSUN

Konuşmasında etik ile ilgili bir konu anlatan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "Bundan 1 sene önce biz Fatsa'da bir toplantı yapmıştık. O toplantıda Sakarya Üniversitesi'nden davet ettiğimiz bir hoca etik ve ahlak ile ilgili bir sunum yapmıştı. Etik ve ahlaki kavramlar arasındaki ince çizgiyi anlatan bir olayın olduğunu söyledi. Eski Meclis Başkanımız Mustafa Kalemli'nin başından bir olay geçmişti. Meclisteki koltukların derileri değiştirilmişti ve o zaman muhalefet 'ne gereği vardı' gibisinden bir kampanya yürütmüştü. Şansızlık o dönemde meclis başkanımız da Ankara'da bir daire satın almıştı. O daireyi satın aldığı müteahhit de meclisteki koltukları yapan müteahhitti. Toplu iğne başı kadar işin içinde hile yok. Herkes biliyor ama Kalemli'nin istifa etmesine giden bir süreç olmuştu ve bir şey söylemesi gerekiyordu. Mustafa Kalemli şöyle bir açıklama yapmış, 'Yaptığımızda zerre kadar kanunen ve ahlaken hiçbir hata yok ama etik olarak doğru değil' demiş. Şimdi belediye başkanımız veya bakansınız, yakın bir akrabanız sizinle ilgili bir işte ihaleye giriyor. Hukuki açıdan onun ihaleye girmesini yasaklayan bir şey yok. Bu biraz ahlaka dokunuyor ama etiğe kesin dokunuyor. Etik olarak bu doğru değil" diye konuştu.

Samsun'da 2019 yılına kadar bazı hedefleri tamamlayacaklarını belirten Başkan Yılmaz, " Samsun son yıllarda Türkiye'nin parlayan bir yıldızı olma yönünde kendine bir misyon biçmiş, bir vizyon belirlemiş, geleceğe doğru koşuyor. Bu geleceğe doğru koşunun aslında kısa periyotlu bir röperi var. O röperde 19 Mayıs 2019'dur. 2019 yılına 4 yıl kaldı. Atatürk'ün Samsun'a çıkışının 100. yıl etkinliklerinin yapılacağı bir yıldır. Bu süre içersinde biz Samsun'da 100. yıla hazırlık yapan bir Türkiye'nin 2019 yılı hedefine yönelik bir röper kendimize belirleyip o 2019 yılına koşacağız. 2019 yılında Samsun'da kültüre, sanata, spora yönelik altyapı tesislerin tamamını bitirmeyi hedefliyoruz. Biz 19 Mayıs 2019 yılına kadar bazı şeyleri tamamlamak istiyoruz. 2019 yılına kadar havaalanından çıktığınızda Samsun'a gelene kadar bir Bilim ve Teknoloji Müzesi yapacağız. Ondan sonra arkeoloji müzesi, okçuluk ve atıcılık tesislerimiz, buz pateni, büyük yüzme havuzu, futbol, kapalı spor salonlarımız gibi tesislerimizi yapacağız" şeklinde konuştu.

Samsun'un çok güzel bir sahile sahip olduğunun altını çizen Samsun Valisi İbrahim Şahin, "Samsun'a geleli 4 ay oldu. Samsun'u farklı kategorilere sınıflandırabiliyorsunuz. Ama içten söylüyorum ki, Samsun'daki bu sahil bandını Türkiye'nin Ege ve Akdeniz'de görmek gerekirken bunu Samsun'da soluyor olmanın güzelliğini yaşıyoruz. Bunun için de Büyükşehir Belediye Başkanı'nı kutluyorum. Samsun'da 2017 yılında İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları yapılacak. Bu olimpiyat oyunları Türkiye'nin ev sahipliği yaptığı en büyük organizasyon olacak. Onun için biz işitme engellilerine yönelik uluslararası işaret dili öğretiyor ve öğreniyoruz. Organizasyona 6 bin sporcu, 10 bin spor adamı gelecek. 27 bin kişi de işaret dili öğrenecek. Samsun için ikinci önemli olan tarih de 1919 yılıdır. Hükümetimizin de öne çıkardığı bir tarih var oda Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı ve 2023 yılı. Onun için bizim önümüzde 3 tane step var. Bunları Samsun adım adım gerçekleştirecek. Gerek biz valilik olarak gerekse Büyükşehir Belediyesi ekibiyle birlikte hem 2017'de hem 2019'da hem de 2023'de kendimizin önüne vizyonlar koyduk ve onları adım adım gerçekleştiriyoruz" ifadelerini kullandı.

Konuşmalarının ardından Etik Kurulu Başkanı Prof.Dr. Sedat Murat, katılımcılara "Etik Liderlik ve Kamu Etiği" konulu seminer verdi.

KATILIMCILAR SAMSUN'U GEZDİ 

Seminerin ardından Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz tarafından konuklar için Samsunum-1 gemisinde öğlen yemeği verildi. Yemekten sonra yini Başkan Yılmaz'ın rehberliğinde kısa bir Samsun turu yapıldı. Başkan Yılmaz konuklarına Bandırma Gemi Müzesi, Kurtuluş Yolu, Batıpark Amazon Adası ve Köyü ile Samsun Kent Müzesi'ni gezdirdi.