Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: Şehirlere Ruh Veren, Kültür ve Sanat Hayatıdır

18.02.2016 08:21

Samsun Büyükşehir Belediyesi Samsun Kent Müzesi ve Samsun Yerel Tarih Grubu işbirliği ile hazırlanan Modernleşme Süreci ve Türk Medeni Kanununun Uygulamasında Samsun Örneği adlı fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı.

Samsun Kent Müzesinde yapılan fotoğraf sergisinin açılışına Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Baro Başkanı Kerami Gürbüz ve Samsunlu yerel sanatçılar katıldı.

Açılış öncesi konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Şehirler artık alt yapılarıyla, fiziki cesametleriyle hafızalarda iz yapıyor. Kartpostallara baktığınızda şehrin görselliği, panoramik görüntüleri, şehirle ilgili bir anı, hatıra, hatırlatma insanın hafızasında oluşturuluyor. Birde şehirlerin ruhu, kültür ve sanat hayatı var. Şehirlere ruh verende bu kültür ve sanat hayatıdır. Şehrin içinde oluşmuş olan ve yıllardır geçmişi bugüne taşıyan kadim değerlerin yan yana dizilmesiyle oluşmuş olan, birbirlerini etkileyen ve etkiledikçe de değiştiren, dönüştüren, büyüten, güzelleştiren bir anılar dizisi var. Şehirler o değerlerle birlikte bir mücevher ve yüzük taşı değerinde bir değer oluşuyor. Birçok kez biz bu değeri ihmal ederiz. Şehrin kültürünü, sanatını, şehrin hayatına değer katan, şehri değerli kılan bu değerleri ihmal ederiz. Çünkü maddi imkan, içinde bulunduğumuz günlük yaşam, günlük yaşamın bize dayattığı, bizi mecbur bıraktığı bir takım günlük ihtiyaçlar ve onları dönüştürme, onların peşinden koşmadan dolayı bu değerler dizesini ihmal etmemize sebep olur dedi.

Şehirlerin yaşanabilir bir ortama dönüştürülmesi gerektiğini belirten Samsun Valisi İbrahim Şahin, Biz köyden kente göçün yoğun yaşandığı bir ülkede yaşıyoruz. Ama 60-70 yıl önce kent nüfusunun yüzde 10-15 lerde iken bugün şehir nüfusunun yüzde 70 lere çıktığı bir ülkeden bahsediyorsak, şehirlerin artık daha düzenli bir hale getirilmesi gerekiyor. Şehirlerin yaşanabilir bir ortama dönüştürülmesi gerekiyor. Özellikle de turizm değerleri itibariyle açığa çıkarılması gereken neler varsa onların bir şekilde topluma sunulması gerekiyor. Bir taraftan biz bunu yaparken kadim medeniyetin eserlerin üstü örtülü değerlerin de açığa çıkarılırken, çok fazla hırpalanmadan güzellikleriyle sergilenmesi gerekiyor. Bir taraftan biz kültürden bahsederken bunu şehrin bize şekil verdiğini ve şekillendirdiğini dikkate almamız gerekiyor. Şehirleri kaba binalarla ortaya çıkardığımız, insanların kafasını soktuğu yer gibi düşünürken, aslında bizi şekillendirdiğin, ruhumuza yön verdiğinin çok fazla farkında olamayız. Onun için şehirleri, mahalleri, konutları yaparken o konutun bize bir şekilde şekil ve yön verdiğini dikkate alarak yapmamız gerekiyor ki, bu karşılıklı etkileşimden biz olumlu anlamda payımızı alalım diye konuştu.

Konuşmaların ardından Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Baro Başkanı Kerami Gürbüz ve sergiyi hazırlayan Refik Baskın, fotoğraf sergisinin açılışını yaptılar. Açılış sonrası sergiyi hazırlayan Refik Baskın, Vali Şahin ve Başkan Yılmaz a sergi hakkında bilgiler verdi.

Yaklaşık 3 ay açık kalacak olan sergide 50 adet foto blok yer alıyor.SAHİL TAHRİBATINA ANLIK MÜDAHELE

09.02.2016 16:03

Dün kenti esir alan fırtına sonrasında Samsun sahilinin bir bölümü dev dalgaların taşıdığı çakıl ve molozlarla doldu. Dev dalgaların yarattığı tahribat ise Samsun Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından anında giderildi.

Samsun da hafta sonu etkili olan fırtına, hayatı olumsuz etkiledi. Fırtına nedeniyle yıkılarak yolları kapatan ağaçlar Samsun Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından iş makinesi yardımıyla kaldırıldı. Şiddetli lodosun oluşturduğu hasar ve tahribatın izlerinin silinmeye çalışıldığı Samsun sahilinde de Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm A.Ş ye bağlı temizlik ekipleri sahil kenarında oluşabilecek tehlikelere karşı önlemlerini kısa sürede aldı.

SAHİLDE BİRİKEN MOLOZLARA ANINDA MÜDAHALE

Olası afetlere karşı hazırlıklı olduklarını ve görev bilinci ile hareket ederek olumsuzluklara anında müdahale edildiğini kaydeden Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm A.Ş. Genel Müdürü Musa İlkay Güler,  Sahil kenarında oluşan moloz birikintileri için anında harekete geçerek vatandaşlarımızın sıkıntı yaşamasını önledik. Burada oluşan tahribatı giderme çalışmalarımız devam ediyor. Sahil boyunca yaptığımız temizlik çalışması ve düzenleme ile sahilimizi anında eski haline çevirip vatandaşlarımızın güvenle kullanımına açtık dedi.OKA DAN SUUDİ ARABİSTAN A TURİZM ÇIKARMASI

08.02.2016 10:19

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu, Suudi Arabistan da çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın da yer aldığı heyette Suudi yetkililerle bölge turizminin güçlendirilmesi ve Samsun dan Arabistan a direkt uçuş konusu öncelikli gündem maddelerinden biri oldu.

BÖLGENİN TURİZM DEĞERLERİ KONUŞULDU

Riyad da turizm tanıtım toplantısında Vali Şahin ve Başkan Yılmaz ın yanı sıra Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin, Tokat Valisi Cevdet Can, OKA Genel Sekreteri Mevlut Özen, OKA PPKB Başkanı İbrahim Ethem Şahin ve bölgedeki turizm sektörü temsilcileri yer aldı. Bu toplantı kapsamında turizmci ve yatırımcı işadamlarına bölgenin turizm değerleri ve imkânları aktarıldı.

SAMSUN İÇİN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

OKA heyeti, çalışma ziyaretleri kapsamında Riyad Büyükelçilik ve Ticari Müşavirliği ziyareti, İslam Kalkınma Bankası ziyareti, Cidde Ticaret Odası ziyaretini gerçekleştirdi. Ziyaretler kapsamında İslam Kalkınma Bankası Bşk Yrd. Dr. Ahmet Tıktık ve Cidde Ticaret Odası Bşk. Yrd.  Ziad Bassam ile Bölge turizminin güçlendirilmesi konusunda görüşmeler gerçekleştirildi. Cidde Seyahat ve Turizm Fuarı açılışına da katılan heyet, ayrıca burada açılacak stant ile Orta Karadeniz Bölgesi nin tanıtımına katkı sağlayan bir çalışmaya imza attı.  Ziyaretin son gününde ise Cidde de turizmci ve yatırımcı işadamları ile görüşmeler gerçekleştirilecek.SAMSUN B.Ş.B MODEL BELEDİYE OLDU

08.02.2016 10:18

Kırgızistan Cumhuriyetinin 10 ayrı belediyesinin üst düzey yöneticileri Samsun Büyükşehir Belediyesinin gerçekleştirdiği projeleri yerinde inceleyerek hayran kaldıkları projeleri kendi ülkelerinde uygulama kararı aldı.

Geçtiğimiz günlerde Samsun Büyükşehir Belediyesini ziyaret ederek Samsunun belediyecilik anlamında nasıl bu kadar başarılı olduklarını merak eden Kırgız Cumhuriyetinin 10 ayrı belediyesinin üst düzey yöneticileri, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak ile birlikte Samsun'da gerçekleştirilen belediyecilik hizmetlerini yerinde gördüler.

SAMSUN MODELİ YAYGINLAŞIYOR

Katı Atık Düzenli Depolama Sahası ve Samsun Doğu İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesislerine hayran kalan heyete ayrıca ilçelerde yapılan çalışmalar ve Cadde AVM projesi ile ilgili olarak da sunum yapılarak birçok yatırım ve projeler ile ilgili bilgi aktarıldı. Samsun daki belediyecilik faaliyetlerinin tüm ülkelere rol model olacağının altını çizen heyet yetkilileri çalışmaları kendi ülkelerinde uygulamak için harekete geçeceklerini belirttiler.

KIRGIZLAR SAMSUN DA BELEDİYECİLİK ÖĞRENDİ

Samsun un artık tüm dünyaya rol model olan belediyecilik hizmetleri yürüttüğünü ifade eden Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Ülkemizdeki tüm belediyelere hatta kamu kurum ve kuruluşlarına örnek olan bir belediyemiz var. Zaman zaman dış ülkelerden gelen belediye yetkililerine yaptığımız işleri, uyguladığımız yöntemleri detaylı olarak aktarıyoruz. Onlar da ülkelerine döndüklerinde kendi şehirlerinde bunları şartlarına göre uygulamaya dönüştürüyorlar. Bugün de Kırgızistan Cumhuriyetinin 10 ayrı belediyesinin üst düzey yöneticilerini  misafir ettik. Samsun da kaldıkları süre boyunca yapmış olduğumuz hizmet ve yatırımları yerinde gösterdik ve fikirlerimizi aktardık. Onlar da bizim projelerimizi kendi ülkelerinde uygulama kararı aldılar. Bundan sonra da şehrimize gelecek tüm belediye başkanlarına her türlü konuda yardımcı olmaya hazırız diye konuştu.

Kırgız heyetle yapılan program sertifika töreni ile sona erdi. Yatırımları yerinde inceleme gezisinde Genel Sekreter Yardımcısı Albayrak ile birlikte Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Figen Akın da yer aldı.MİNİK DOSTLARIMIZ ÜŞÜMESİN

01.02.2016 16:22

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm Ticaret A.Ş sorumluluk bölgesi olan Adnan Menderes Bulvarı üzerindeki 71 bin 683 dekarlık alanda sokakta yaşayan barınak ve yiyecek bulamayan hayvanların imdadına yetişti.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm Ticaret A.Ş. ve Samsun Atakum Rotaract Kulübünün ortaklaşa düzenlediği Minik Dostlarımız Üşümesin kampanyası ile sokakta yaşayan hayvanların soğuk kış günlerinde yiyecek ve barınacak alan bulmaları sağlandı. Adnan Menderes Bulvarının çeşitli noktalarına yerleştirilen geri dönüşüm malzemeleri ile hazırlanan kulübelerin yanında hayvanlar için yiyecekler de bırakıldı.

MASRAFSIZ OLARAK HAYVANLARA KULÜBE YAPABİLİRSİNİZ

Kulübelerin evlerde bulunan geri dönüşüm malzemeleri ile maliyetsiz olarak hazırlanabileceğini belirten Samsun Atakum Rotaract Kulübü Başkanı Denef Artut, Adnan Menderes Bulvarı üzerine yerleştirdiğimiz bu kulübeleri vatandaşlarımızda evlerinde yaparak çeşitli yerlere koyabilir. Sokakta yaşayan hayvanların soğuk kış günlerinde yiyecek ve barınma imkanına ulaşmasına vesile olabilir. Bu çalışmamızın ardından hayvanseverlerin aynı uygulamayı yapacağına inanıyoruz. Projemizin her aşamasında bizleri destekleyen Samsun Kültür Turizm A.Ş’ye teşekkür ederiz diye konuştu.

WHATSAPP HATTI İLE İLETİŞİM

Adnan Menderes Bulvarı üzerinde yaşanan tüm aksaklıkların, görüş ve önerilerin Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm Ticaret A.Ş.ye bildirilebileceğini duyuran Genel Müdür Musa İlkay Güler ise Çalışmalarımızla hayvanların bu soğuk havalarda aç kalmasının önüne geçmeye çalışıyoruz. Hava şartlarının güçleştiği dönemlerde gerçekleştirilen özverili çalışma kış ayları boyunca devam ettirilecek. Kışın hayvanların aç kalmaması için vatandaşlarımızı da duyarlı olmaya davet ediyoruz. Ayrıca vatandaşlarımız Adnan Menderes Bulvarı üzerinde gördükleri tüm aksaklık, görüş ve önerilerini fotoğraf ve adresleri ile 0539 226 17 32 numaralı whatsapp hattı aracılığıyla şirketimize ileterek Adnan Menderes Bulvarının daha da güzelleşmesi konusunda etkin bir rol üstlenebilirler dedi.