Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN YILMAZ ANNESİNİ SON YOLCULUĞUNA UĞURLADI

27.10.2015 10:29

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın annesi Rufiyet Yılmaz, Büyük Cami de öğle namazının ardından kılınan cenaze namazıyla son yolculuğuna uğurlandı.

Solunum yetmezliği sebebiyle bir süredir özel bir hastanede tedavi altında olan Rufiyet Yılmaz, sağlık durumunun kötüleşmesinin ardından yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamamış ve dün öğlen saatlerinde hayata veda etmişti. 85 yaşında vefat eden anne Yılmaz, son gecesini Kalkanca mahallesi Tepe konutlarındaki evinde geçirdi. Vefat haberini duyan yakınları ile Başkan Yusuf Ziya Yılmaz ın sevenleri, evin önünde insan seli oluşturdu.

Evinin önünde dualar edilip helallik alınmasının ardından anne Rufiyet Yılmaz ın cenazesi, Büyük Cami ye getirildi. Başkan Yılmaz ın taziyeleri kabul ettiği cenaze namazına Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken, AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Ahmet Demircan, CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, belediye başkanları, Tanrıverdi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Recep Tanrıverdi, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, AK Parti Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, genel sekreter yardımcıları, daire başkanları ile çok sayıda kamu kurum ve kuruluş yetkilisi, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri ile vatandaşlar katıldı.

Öğle namazının ardından kılınan cenaze namazından sonra anne Rufiyet Yılmaz ın cenazesi, defnedilmek üzere Tekkeköy ilçesinin Ovabaşı mahallesindeki aile mezarlığına götürüldü.BAŞKAN YILMAZ: İNSANLIK FANİDİR, KALICI OLAN HİZMETLER

26.10.2015 11:41

2017 yılında Samsun da yapılacak 23. Yaz Deaflympİcs İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları hazırlıkları için kentte bulunan olimpiyat komitesi, Büyükşehir Belediyesi golf sahasında düzenlenen ağaç dikme törenine katıldı. Yüzlerce fıstık ağacı diken komite üyeleri, Dünya engellilerinin Samsun u hiçbir zaman unutmayacağını söyledi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, 23. Yaz Deaflympİcs İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları hazırlık çalışmalarından biri olan golf sahası alanında ağaç dikim etkinliği düzenledi. Etkinliğe Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, Genel Sekreter Yardımcıları Mustafa Yurt, Sefer Arlı ve Zennube Albayrak, Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, AK Parti Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, genel müdürler, daire başkanları, Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesi ICSD Başkanı Valery Rukledev, Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Yakup Ümit Kihtir ile yurt dışı federasyonlarından yaklaşık 100 yetkili katıldı.

Toplu fotoğraf çekiminin ardından golf sahasının Atatürk Bulvarı kenarında ağaçlandırılmak üzere ayrılan alanda olimpiyat komitesi üyeleri, Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile birlikte fıstık çamı dikti. Yüzlerce çam fidanını yaklaşık bir saat içinde toprakla buluşturan komite üyeleri, etkinlikten dolayı büyük mutluluk duydu. Samsun İşitme Engelliler Ortaokulu öğrencilerinin yer aldığı etkinlikle, renkli görüntüler yaşandı.

Fidan dikme etkinliği ile ilgili değerlendirmede bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 2017 Yaz ayı 23. Deaflympİcs İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları öncesi yapılan hazırlıkların bir parçası olan faaliyetlerden yeni yapılmakta olan golf alanı ağaç dikim etkinliğindeyiz. Dün olimpiyata katılacak 108 ülkenin bayraklarını göndere çekmiştik. Bu gün de ağaç dikimi yaptık. Son derece güzel ve neşeli bir havada golf alanımıza fıstık çamları dikiyoruz. Bunlar iki üç sene içinde büyüyüp insanların altında oturabilecekleri seviyeye gelecekler. İnsanlık var olduğu sürece de buranın doğasına değer katacaklar. Böylece hem İşitme Engelliler Dünya Federasyonu başkanımızın hem de Türkiye Federasyonu başkanımızın ve sayın valimizin katkıları ile oluşan bu güzel organizasyon Samsun da bir nefes, anı olarak gelecek nesiller tarafından minnetle ve şükranla anılacaktır. İnsanlık fanidir. Bizler gelip geçiyoruz. Ama doğaya, insanlığa ve şehrimize yönelik yapılmış olan bu hizmetler, kıymet bulacaktır. diye konuştu.

Samsun un olimpiyatlara tüm hızıyla hazırlandığının altını çizen Vali İbrahim Şahin, 2017 Deaflympİcs İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunlarına hazırlık anlamında dün güzel bir etkinlik yapıldı. Katılacak ülkelerin bayrağı göndere çekildi. Olimpiyat oyunları komitemiz, olimpiyatların yapılacağı alanları, tesisleri gezip incelemede bulundular. Bitirilenlere baktılar, inşaat halinde olanları gördüler. Bugün de golf sahamızın ön tarafında fidan dikim töreninde beraberiz. Bu ağaçlar büyüdüğünde insanlar gölgesinde oturacak, belki golf oynayanlar serinleyecek. Ama aynı zamanda buraya bir güzellik katacak. Aslında bir farkındalıktır. Samsun un her tarafı yeşillik. Sahil yolunda da ciddi çalımalar yapılıyor. İnşallah önümüzdeki yıllarda burası çok daha yeşil olacak. 217 faaliyetleri samsunda çok hızlı yürüyor. Bu güne kadar yapılanların daha üst kalitede inşaatlar yapılıyor. Bunlar, 2017 sonrasında da Samsunlular bu tesisleri kullanacaklar. Olimpiyatların sağlıklı ve üst düzey organizasyonla gerçekleşmesi için Büyükşehir Belediyesi yöneticileri, ellerinden geleni yapıyorlar. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. şeklinde konuştu.

Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesi ICSD Başkanı Valery Rukledev ise olimpiyat hazırlıklarının Samsun da baş döndürücü şekilde devam ettiğini kaydetti. Rukledev, Söylemek isterim ki Samsun Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi, bizimle çok ilgileniyor. Burada diktiğimiz ağaçlarımız, 2017 Deaflympİcs İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları için yaşarlar. 100 yıl sonra 2017 hatıramız olarak hatırlanmamızı sağlayacak. Samsun,  Deaflympİcs İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları ve engelliler camiasında hiç unutulmayacak. Ağaçlarımıza bir yıl sonra bakmak istiyorum. 100 yıl boyunca her yıl gelip ağacımı takip etmek istiyorum. ifadelerini kullandı.BAŞKANIMIZIN ACI GÜNÜ

26.10.2015 09:31

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yusuf Ziya Yılmaz ın annesi Rufiyet Yılmaz 85 yaşında vefat etti.

Solunum yetmezliği şikayeti ile bir süredir hastanede tedavi altında olan Rufiyet Yılmaz, bugün durumunun ağırlaşması üzerine yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Rufiyet Yılmaz ın cenazesi yarın 26.10.2015 Pazartesi 10:30 da Kalkanca mahallesi Tepe konutlarındaki evinden alınarak, öğlen Büyük Camide kılınacak cenaze namazına müteakip Tekkeköy Ovabaşındaki aile mezarlığına defnedilecek.Başkan YILMAZ: Gençler Heba Olup Gitmeyecek

20.10.2015 10:39

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İlkadım İlçesinde yapılacak olan Gençlik Merkezinin temel atma törenine katıldı.

Çatalarmut Mahallesinde düzenlenen temel atma törenine, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun Valisi İbrahim Şahin, AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Demircan ve Fuat Köktaş, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İlkadım Kaymakamı Turan Atlamaz, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, AK Parti İlçe Başkanı Adnan Varol, ilçe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

7 milyon liraya mal olacak İlkadım Gençlik Merkezinin temel atma töreni öncesi konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  Özellikle Anadolu, Zeytinlik, Kadıköy ve Kıranköy mahalleleri gibi çok yoğun nüfusumuzun olduğu ve gençlerimizin de boş zamanlarında, boşlukta kaldığı bu alanda gençlik merkezini inşa etmenin anlamı çok büyük. Değerli hemşerilerim, 80 milyona yakın olan Türkiye nüfusunun %50 si 20 yaşın altında. Gençlerimiz istihdam öncesi, okul bitimi ve okul bitiminden süre içerisinde, işsiz kalıyorlar, boş kalıyorlar. Bu boşluk süreci içinde bir sanat dalı ile, güzel sanatlarla, sporla bunun dışında bir takım aktivitelerle meşgul olmak, bu tür kendini geliştirecek aktiviteyle zamanını değerlendirmek gibi bir çabası olursa, gençlerimiz heba olmaktan kurtulur diye konuştu.

BU TESİS MAHALLELERE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK

Gençlere yönelik ihtiyaçların son yıllarda AK Parti tarafından hayata geçirilen gençlik merkezleriyle karşılandığını belirten Başkan Yılmaz,  Burası sadece gençliğin ihtiyaç duyduğu güzel sanatlarla veya diğer aktivitelerle ilgili ihtiyaçları karşılamakla kalmayacak. Aynı zamanda bünyesinde bir çok sportif aktiviteye de imkan verecek. Bir taraftan değişen, dönüşen, gelişen Samsunumuzun, özellikle değişim ve gelişime muhtaç olan Zeytinlik, Anadolu ve Kıranköy üçgenindeki bu alanda bu tesis çok önem arz ediyor. Bu bakımdan bu tesis beni çok heyecanlandırıyor ifadelerini kullandı.Büyükşehir Belediyesi Samsunun Adını Duyurmaya Devam Ediyor

20.10.2015 10:33

Yunanistanın Kavala kentinde düzenlenen Uluslararası Kavala Expo 2015 Fuarında stant açan Samsun Büyükşehir Belediyesi, misafirlerini ağırlayarak Samsunun tanıtımına devam etti.

Yunanistanda 20 Eylülde gerçekleşen genel seçimler nedeni ile daha önce planlanan fuar 17-21 Ekim 2015 tarihlerine ertelendi. Kavala Ticaret ve Sanayi Odasının bu yıl 23.sünü düzenlediği Kavala Expo 2015 Fuarına davet edilen Samsun Büyükşehir Belediyesi her iki kentin arasındaki iş ve dostluk ilişkilerini geliştirmek adına son 5 yıldır Samsun standı açıyor. Bu yıl ki stanta da bu ilgi üst düzeyde oldu.

Başarılı sunumları ve zengin içeriği ile daha önceden keşfedilen Samsun standı misafir akınına uğradı. Semaverde çay, Türk kahvesi, Bafra nokulu, Çarşamba kıvratması, kaymaklı lokum ve taze fındığın ikram edildiği stantta ziyaretçiler ikramlardan tadabilmek için sıraya girdi. Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığının Samsun promosyonlarını kapış kapış alan ziyaretçilere yüzlerce çanta dağıtıldı. Memnuniyetleri yüzlerinden okunan ziyaretçiler Samsun hakkında da bilgi almayı ihmal etmediler.

SAMSUN STANDI BULUŞMA NOKTASI

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan stand, Kavala ve farklı Yunan illerinden gelen birçok siyasi ve bürokratı ağırladı. Hatta eski ve yeni başkanları buluşturan stantta renkli dakikalar yaşandı. Samsun Büyükşehir Beldiye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ adına fuara katılan Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan ÇAKIR ve Kültür Sosyal İşler Dairesi Başkanı Necmi ÇAMAŞ misafirleri ayakta karşılayarak kısa süreli sohbetlerde bulundular. Kavala eski Belediye Başkanı Kostantinos Simitsis ve yeni Belediye Başkanı Dr.Dimitra Tsanaka’da standı ziyaret ederek tebrikte bulundular.

GEÇMİŞTEN GELEN BAĞLAR

Osmanlı İmparatorluğunun yüz yıllardır bir parçası olarak bir arada yaşayan Türk ve Kavala halkı geçmişten günümüze bağlarla birbirine bağlı. Ziyaretçilerin bir çoğu Türkçeyi tam anlamı ile konuşamasa da atalarından duydukları ve öğrendikleri kadar konuşabiliyor. Özellikle fuarın açılmış olduğu Nea Karvali (Yeni Kavala) bölgesinde Samsun Bafra ve bazı ilçelerden çok mübadil bulunmakta. Zaman zaman karşılıklı şehirlere yapılan ziyaretler duygu yüklü anların yaşanmasına sebep oluyor.