Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


TKB ÜYELERİ GOLF SAHASINA BAYILDI

05.04.2016 10:29

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, TKB üyesi Belediye Başkanlarına Karadenizin tek golf sahasını gezdirdi.

Tarihi Kentler Birliği semineri için Samsun da bulunan 200 Büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanına Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz tarafından Karadenizin tek golf sahası gezdirildi. Golf arabaları ile sahayı gezen belediye başkanları, dünyadaki tek deniz kıyısında bulunan golf sahasını çok beğendi.

Misafirlerine tesis hakkında bilgi veren Başkan Yılmaz, golh sahasını rekor denecek bir zamanda tamamladıklarını belirterek, 9 delikli olarak planladığımız Karadeniz in ilk golf sahasını daha sonra büyütme kararı aldık. Bir 9 delik daha ekleyerek 18 delikli bir golf sahası haline getireceğiz. İleride bir çok prestijli turnuvayı bu güzel alanda hayata geçirmeyi ve Samsunu golf turizmi ile de anılan bir şehir haline getirmeyi amaçlıyoruz dedi.TARİHİ KENTLER SAMSUN DA BULUŞTU

05.04.2016 10:26

Tarihi Kentler Birliği üyesi 200 Büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanı Samsun Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde Samsun da bir araya geldi.

1-2 Nisan tarihleri arasında Samsun da gerçekleşecek olan büyük Samsun buluşmasının teması Tarihi Kentler Birliğinin geldiği noktada bölgesel dağılım ve yeni bir açılım olarak somut olmayan kültür mirası olacak. Yönettikleri kentlerin tarihi ve kültürel birikimlerine sahip çıkarak tanıtımı ve gelişimine destek olan yaklaşık 200 kentin büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanlarını bir araya getirecek olan ve büyükşehir belediyesi ile ÇEKÜL Vakfının ev sahipliği ve organizasyonları ile gerçekleştirilecek olan büyük buluşma Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Kültür Merkezinde yapılacak. 

Sheraton otelde yapılan açılış programında Samsun Büyükşehir Belediyesi, 400 e yakın belediye başkanına ve davetlilere akşam yemeği verdi. Yemek öncesi Samsun Olgunlaşma Enstitüsü tarafından hazırlanan 11. ve 13. yy. Anadolu Selçuklu Dönemi çini sergisinin açılışı yapıldı.

TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ PROJE ÜRETECEK

Toplantının açılış konuşmasını yapan Samsun büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bu akşamki bu güzel ve coşkulu katılım bizi çok mutlu etti. Tarihi Kentler Birliği Türkiye nin her tarafında etkin bir şekilde hizmet üreten, Türkiye nin en büyük yerel yönetim birliği diyebilirim. Tarihi Kentler Birliğinin 440 üyesi var. Üye sayısı her gün artıyor. Türkiye genelinde 440 tane belediyenin üye olduğu bir birlik. Bu birlik ÇEGÜL Vakfı ile birlikte proje üretiyor. Somut miras dediğimiz tarihi değerlerimizin restorasyonu, onların ayakta kalması, geleceğe taşımakla ilgili çalışmalar yapıyor. Ama Tarihi Kentler Birliğine yeni misyonlar yüklüyoruz. Bugün ve yarın devam edecek toplantının da temel amacı somut olmayan miras, yani sanata ve kültüre dayalı olan eserleri kapsayan büyük bir birikimi var bu milletin. Düğünlerimiz, şiirlerimiz, edebiyatımız birçok yazılı olmayan ama soyut olarak toplumun kültürel dinamiklerini oluşturan değerlerimiz var. Bu değerlerin hepsi yarın yapılacak panelde istişare edilecek. Tarihi Kentler Birliği bundan sonra bu somut olmayan miraslara yönelik olarak destek vererek proje üretecek. Bununla ilgili birikimleri ortaya koyacak ve yazılı metinler haline getirecek. Bu konuda hazırlık yapmış olan birçok tarihçi, bilim adamı, sosyolog ve psikoloğa destek verecek ve bu destekle birlikte gizli kalmış, ihmal edilmiş, kıyıda köşede unutulmaya yüz tutmuş değerlerimizi açığa çıkartmış olacak. Bunun yanında doğal mirasa da yöneleceğiz. Doğal mirasa belki de bugün veya yarın fırsat bulamayacağız. Bir sonraki seminerimizi ve buluşmamızı da doğal miras konusu üzerine yapacağız. Bu toplantının herkese hayırlı olmasını diliyorum dedi.

FAKIBABA SAMSUN DA ÖNCEYE ORANLA BÜYÜK FARK VAR

Başkan Yılmaz dan sonra söz alan AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba, Bana hep soruyorlar milletvekilliği mi yoksa belediye başkanlığı mı diye. O kadar şanslısınız ki, o kadar mükemmel işler yapıyorsunuz ki sizlere hayran kalmamak elde değil. Havalimanından buraya gelinceye kadar etrafa baktım. Bundan daha önce de buraya gelmiştim. Arada çok büyük fark var. Yusuf Ziya Yılmaz ve ekibini yürekten kutluyorum. Bu toplantının herkese hayırlı olmasını diliyorum diye konuştu.

VALİ ŞAHİN: BÖYLE BİR ŞEHİRDE YÖNETİCİ OLMAKTAN KEYİF VE ZEVK ALIYORUZ

Samsun gibi güzel bir şehirde yöneticilik yapmaktan gurur duyduğunu belirten Vali İbrahim Şahin, Judo şampiyonası dolayısıyla 70 ülkeden misafirlerimiz şehrimizde bulunuyor. Diğer taraftan burada da Türkiye nin dört bir yanından gelen belediye başkanlarımız var. Samsun kendisini göstermek üzere olan bir gelin gibi. Böyle bir şehirde yönetici olmaktan keyif ve zevk alıyoruz. Samsun da görülmesi gereken 19 Mayıs 1919 u yansıtan, değişik kültürleri yansıtan yerlerimiz ve müzelerimiz var. Hem de onunla birlikte olan Kent Müzemiz var. Buraları vakit bulduğunuzda eğer gezerseniz çok farklı ve çok güzel şeyler görebileceğinizi düşünüyorum. Ben bugün ve yarın bizlere katılacak her misafirimize çok teşekkür ediyorum şeklinde konuştu.

Toplantıya ayrıca, Tokat Valisi Cevdet Can, Tarihi Kentler Birliğine üye belediye başkanları, kaymakamlar, STK temsilcileri, askeri ve mülki erkan katıldı.

Toplantı, Olgunlaşma Enstitüsünün Osmanlı Saray Giysileri Koleksiyonu Sarayın İncileri defilesi ile son buldu.Kuş Cennetinin Entegre Stratejik Planı Hazır

29.03.2016 12:26

Samsun Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği SAMKUŞ, Dünya nın sulak alanlarından Kızılırmak Kuş Cennetinin entegre stratejik yönetim planını hazırladı. 5 yıllık plan kapsamında uygulanacak ilkeler de belirlendi.

Samsunun Ondokuzmayıs ve Bafra ilçelerini de kapsayan, içinde 9 göl bulunan 56 bin hektarlık delta, Türkiye de tespit edilen 474 kuş türünden 352 sine ev sahipliği yapıyor. Kış döneminde yıllık ortalama 150 bin kuş popülasyonun gözlemlendiği Kızılırmak Kuş Cennetinin korunması ve turizme açılması için başta Samsun Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi olmak üzere çok sayıda kamu kurum ve kuruluş ile sivil toplum kuruluşları büyük çaba harcıyor.

Deltanın ve kuş cennetinin Dünya ya tanıtılması, turizm potansiyelinin geliştirilmesi ve gelecek nesillere sağlıklı şekilde aktarılması amacıyla kurulan Samsun Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği SAMKUŞ, kuş türü bakımından Türkiye nin en büyük doğal sulak alanı olan Kızılırmak Kuş Cennetinin 5 yıllık stratejik planını, düzenlediği çalıştayla belirledi. İki gündür Büyükşehir Belediyesi Mavi Işıklar Engelliler ve Rehabilitasyon Merkezinde yapılan çalıştayda, birliğin çalışma ilkeleri oluşturulup çeşitli kararlar alındı.

Çalıştaya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Ondokuz Mayıs Üniversitesinden Prof Dr Sancar Barış, Prof Dr Ali Kemal Ayan, Yard Doç Dr Kiraz Erciyas Yavuz Orman Su İşleri Bakanlığı 11. Bölge Müdürlüğünden Cengiz Akyüz, Muzaffer Çelik ve Murat Demir, Özden Sağlam STK temsilcilerinden Musa Orhan, Ömer Faruk Sönmez ve Sunay Demircan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden Sait Aydın, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden Aysel Altay, DSİ den Murat Saraç ve SAMKUŞ Müdürü İsmail Mutlu katıldı.

Strateji danışmanı Murat Çekiç in moderasyonunda gerçekleşen çalıştayda Samsun Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği için 3 çalışma ilkesi belirlendi. Hedefleri desteklediği sürece tüm çalışmalarında ve ilişkilerinde paylaşımcı, katılımcı ve şeffaf olmayı benimseyecek olan SAMKUŞ, yenilikçi ve güvenilir yaklaşımlarla öğrenme ve çözüm odaklı süreçler geliştirecek, tüm çalışmalarında Sulak alanları akılcı kullanımı ilkesiyle hareket edecek.

Çalıştayda Kızılırmak Deltasının nasıl bir değer olduğu sorusu da yanıt buldu. Kızılırmak Deltası her canlının kendi güzelliğini bulduğu, geçmişten geleceğe devam eden doğal bir nimet olan Kızılırmak Deltası için SAMKUŞ un, yürütme kurulunu da belirledi. Kurul, daha önce birliğin tüzüğünde yer alan yönetim planını uygulayıp, zamanında ve hızlı çözümler üretecek. Çalıştayda ortak değer, ayrıca, Leyleklerin izlenebilmesi için yapılacak çalışmalar da tartışıldı.BAŞKAN YILMAZ, SAMSUN YATIRIMCILARIN GÖZ BEBEĞİ OLDU

25.03.2016 09:21

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bana bu şehir için kursağında kalmış bir şey var mı diye sorarlarsa evet kursağımda kalmış bir şey var. İktisaden daha gelişmiş, gümbür gümbür üreten ve ürettiğini ihraç eden bir şehir haline gelememiş olmak derdim. Ama biz bu tabuyu yıktık. Artık Samsun yatırımcıların göz bebeği bir şehir haline geldi dedi.

Şehirdeki gelilmelerin ele alındığı ve sorunlarının konuşulduğu her ay düzenlenen Samsun  buluşması bu kez İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok un ev sahipliğinde Ihlamur Cafe de gerçekleştirildi. Buradaki toplantıya Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Turan Çakır, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, ilçe belediye başkanları, STK temsilcileri ve iş adamları katıldı.

YAPEX FUARINA ARTIK SAMSUN DA EV SAHİPLİĞİ YAPILACAK

Şehri Samsun halkı ile birlikte yönettiklerini, sorunları istişare ederek daima birlikte çözdüklerini belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Antalya da yapılan Yapex İnşaat Fuarına Tarihi Kentler Birliği olarak katıldıklarını hatırlatarak, Tarihi Kentler Birliği her sene gidip katılırdı. Geçen sene katıldık. Dedik ki Antalya nın fuarına ihtiyacı yok. Fuara katılım ile ilgili bir sinerjinin de yaratılmasına gerek yok. Çünkü Antalya zaten fuarlar şehri. Biz de Yapex Fauarının benzerini Samsun da organize edelim istedik. 1 Nisan günü olacak İnşaat Fuarı, Tarihi Kentler Birliği olarak bizim destek verdiğimiz inşaat devlerinin buluşacağı bir fuar olacak. İnşallah bunun ilki Samsun da açılacak diye konuştu.

KÖYLERİ TANIYAMAZ HALE GELECEKSİNİZ

30 Mart tan bu yana halka ne kadar söz verildi ise o sözlerin yerine getirilmesi için gece gündüz canla başla çalıştıklarını vurgulayan Yılmaz, Köylerimiz tanıyamayacağınız hale gelecek. Ne olmuş buraya diyeceksiniz. Bununla ilgili ciddi bir şekilde kaynak planlaması yapıyoruz. Gaz hiç kesmiyoruz. Köylerimizin yol alt yapı ve içme suyu sorununu kökten çözüme kavuşturacak çalışmalar yapıyoruz ifadelerini kullandı.

SAMSUN GÜMBÜR GÜMBÜR ÜRETEN BİR ŞEHİR OLMALI

Turizm alt yapısında da Samsun un oldukça önemli bir mesafe katettiğini ifade eden Başkan Yılmaz, Şehrimiz artık eski şehir olmaktan çıktı. Ama şehre yeni giydiremediğimiz bir elbise, daha arzu ettiğimiz ölçekte kazanamadığı misyon var. O da iktisadi misyon. Şehrimiz ekonomik olarak Türkiye ortalamasının içinde bulunduğu sıralamadaki yerini değiştiremiyor. Biz bu yerin değiştirilmesi için Samsunumuzu bir takım yatırımlara teşvik ediyoruz. Özellikle turizm yatırımları. Bunu yaparken yatırımcıyı özendiriyoruz ama yatırımcıların kaygıları oluyor. O bakımdan Samsun umuzun iktisaden gelişmesi ve gelişmenin yarattığı dinamiklerle birlikte yerel yönetim hizmetlerinin bileşkesi sağlandığı takdirde o zaman topyekün huzur oluyor. İnsanlar güzel bir şehir istiyor ama beraberinde geçim de istiyor. Samimi söylüyorum bana kursağında kalmış bir şey var mı diye sorarlarsa evet kursağımda kalmış bir şey var. İktisaden daha gelişmiş, gümbür gümbür üreten ve ürettiğini ihraç eden bir şehir haline gelememiş olmak derdim. Ama biz bu tabuyu yıktık. Artık Samsun yatırımcıların göz bebeği bir şehir haline geldi dedi.Başkan YILMAZ, Başbakan Davutoğlu ile Sergi Açılışına Katıldı

24.03.2016 10:28

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu nun açılışını yaptığı harita sergisinin açılışına katıldı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  AK Parti Çevre Şehir ve Kültür Genel Başkanlığı tarafından organize edilen Piri Reis ten Katip Çelebi ye Osmanlının Dünyaya Bakışı temalı harita sergisinin açılışına AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ile birlikte katıldı.

AK Parti Genel merkezinde açılan ve 23 Mart-2 Nisan 2016 tarihlerinde ziyarete açık olacak olan serginin açılışında Başkan Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, AK Parti Samsun Kadın Kolları Başkanı Rabia Bay Keser ile AK Parti Samsun Gençlik Kolları Başkanı Caner Göktepe, Başbakan Davutoğlu ile hatıra fotoğrafı çektirdi