Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Tekkeköy Hafif Raylı Sisteme Hazırlanıyor

22.04.2016 11:33

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, Tekkeköy hafif raylı sistem inşaatında üst yapı işlerinin yüzde 80 inin tamamlandığını, inşaatın 10 Ekim de biteceğini söyledi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz tarafından 27 Ocak 2016 tarihinde ilk rayı monte edilen Gar-Tekkeköy hafif raylı sistem inşaatı hızla devam ediyor. Bütün çalışma kalemlerinde önemli ölçüde gelişme kaydettiklerinin altını çizen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, inşaatın daha önce belirlenen 10 Ekim 2016 tarihinde tamamlanacağını söyledi.

İnşaat çalışmaları hakkında bilgiler veren Mustafa Yurt, Hafif raylı sistem inşaatı tüm kesimlerinde ve imalat kalemlerinde programa uygun olarak devam ediyor. Şu anda katener sistemleri, ray döşeme sistemleri, trafolar, kablo kanalları, depo alanları gibi iş kalemlerinde devam ediyor. Ayrıca yurt dışından gelecek olan makaslarla ilgili ve elektronik aksamla ilgili bağlantılar yapıldı. Önümüzdeki günlerde bunlar da şantiyeye gelecek ve montajına başlayacak. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yusuf Ziya Yılmaz Beyin dediği gibi 10 Ekim 2016 tarihinde ilk trenimizi burada yürütmüş olacağız dedi.

ÜST YAPI İŞLERİNİN YÜZDE 80 İ TAMAM

Üst yapı işlerinin yüzde 80 inin tamamlandığını vurgulayan Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, Şu anda inşaatın 14 km lik hat boyunca tüm kesimlerinde çalışmalar yapılıyor. Üst yapı işlerinde yüzde 80 lere kadar gelindi. Ray döşemesi yüzde 65 tamamlandı. Kablo kanallarında yüzde 70 seviyesindeyiz. Trafolar yüzde 70 mertebesinde tamamlandı. Kataner direkleri, yolcu durakları ve ray döşeme işlemleri sırasıyla devam ediyor  diye konuştu.

İNŞAAT VARDİYASI 24 SAATE ÇIKACAK

İlerleyen günlerde işçilerin 24 saat durmadan çalışacağını ifade eden Mustafa Yurt, İnşaat çalışmaları 200 e yakın işçiyle devam ediyor. İşçiler bu aşamada geç vakitlere kadar çalışıyor. Önümüzdeki günlerde bazı iş kalemlerinde 3 vardiya çalışmalar devam edecek. Bu kalemlerde işçiler 24 saat hiç durmadan çalışacaklar. Şu anda gece vardiyasında çalışılacak bir gecikme söz konusu değil. Ama önümüzdeki günlerde gece de çalışılacak bir yapılanmaya gidilecek şeklinde konuştu.

YENİ ARAÇLAR EYLÜL DEN İTİBAREN ÇİFTER ÇİFTER GELECEK

Yeni gelecek 8 aracın Eylül ayından itibaren çifter çifter geleceğini belirten Yurt, Araç teslimatları ilk olarak Eylül ayında gerçekleşecek. Eylül ayında 2 tane araç Samsun a gelecek. Ondan sonraki her ayda 2 araç daha gelmek üzere toplamda 8 araç daha gelecek. Çalışmalarda herhangi bir gecikme söz konusu değil. Her şey programlandığı gibi zamanına uygun bir şekilde devam ediyor. İnşaatla alakalı olarak bir sıkıntı görünmüyor  ifadelerini kullandı.BAŞKAN YILMAZ: SADECE TARIM ŞEHRİ OLARAK KALMAMALIYIZ

18.04.2016 10:21

Mali Müşavirler Odası Platformu Bölge toplantısında konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 2002 yılına kadar şehirlerde iddialı belediyecilik ve hizmetin konuşulamadığına dikkat çekti.

Karadeniz Mali Müşavirler Odası Platformu 30. Bölge toplantısını Samsun da gerçekleştirdi. Samsun Anemon Oteli toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Karadeniz Mali Müşavirler Odaları Platformu Başkanı Yahya Arıkan, SMMMO Onursal Başkanı Ahmet Hayvalı, Samsun SMMMO Başkanı Hayrul Kayar, bölge illerinden gelen oda başkanları ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

SAMSUN TANITIM FİLMİ BÜYÜK BEĞENİ GÖRDÜ

Toplantının açılış konuşmasını yapan SMMMO Samsun Şube Başkanı Hayrul Kayar, burada sorunlarımızı bir arada tartışarak çözüm yollarını bulacağız. Her odamızın ayrı ayrı sorunları bulunmaktadır. İşte var olan sorunları büyümeden engellemek için buradayız. Birlikte tartışıp hemfikir olduğumuz konuları hayata geçirmek için mücadele ediyoruz dedi. Samsun tanıtım filminin de çevre illerden gelen konuklara izlettirildiği toplantıda film herkes tarafından büyük beğeni gördü.

ÜLKEMİZ 2002 YILI İLE HİZMETLE TANIŞTI

Daha sonra konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ekonomi ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. 2002 yılına kadar şehirlerde iddialı belediyecilik ve hizmetin konuşmadığına dikkat çeken Yılmaz, Devalüasyonlar, siyasi istikarszılıklar ve daha bir sürü sorun nedeniyle ülkemiz ilerleme konusunda hep güçlük yaşadı. Ta ki 2002 yılına kadar. 2002 den sonra yakalanılan siyasi istikrar ile birlikte ben de Samsun da tekrar amaçladığım hizmetleri 3-4 yıllık bir gecikmeden sonra da olsa şehrimizde inşa ettik dedi.

SADECE TARIM ŞEHRİ OLARAK KALMAMALIYIZ

Samsun ekonomisinin ağırlıklı olarak ülke ekonomisi gibi hizmetler sektörünün üzerinde yükseldiğini belirten Yılmaz, Samsun hizmetler sektörünün payı yüzde 59,7. Türkiye de ise yüzde 63,5. Neredeyse Türkiye nin GSMH içerisindeki hizmetler sektöründeki payına yakın. Ama tarımda ve sanayide öyle değil. Türkiye de tarım yüzde 9 iken Samsun da yüzde 20 leri buluyor. Yani Samsun hala tarım şehri. Sanayideki payımız yüzde 22 iken bu Türkiye de bu pay yüzde 27.5. Samsun u ihya eden iki büyük tarımsal ovaya sahibiz. Ancak biz sadece tarım şehri olarak kalmamalıyız. Tarım ve tarıma dayalı sanayinin üzerinde zenginleşeceğiz ve bununla ihracat yapacağız diye beklersek bu doğru olmaz. Çünkü dünyada yükselen trend katma değeri, teknolojisi yüksek sanayi üretimleri. Sanayi üretimi yapan ülkeler zenginleşiyorsa biz de o yolu seçmeliyiz. diye konuştu.BAŞKAN YILMAZ, EN İYİ HİZMETİ VERMEK İÇİN ÇABALIYORUZ

13.04.2016 08:32

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Seçim İşleri Başkanı Zeynep Gül Yılmaz ve Kadın Kolları Teşkilat Başkan Yardımcısı Yelda Erol Gökcan, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı ziyaret etti.

AK Parti Samsun İl Kadın Kolları Başkanı Rabia Bay Keser ve AK Parti Kadın Kolları Samsun Teşkilat Başkanı Esin Tuncer Kırlangıç ın da hazır bulunduğu ziyarette konuşan AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Seçim İşleri Başkanı Zeynep Gül Yılmaz, Büyükşehir Belediyesinin kadınlara yönelik çalışmalarını yakından takip ettiklerini belirterek Samsun da kadınlara yönelik oldukça güzel çalışmalara imza atılıyor. Kadınlara yönelik yaptığı örnek çalışmalardan dolayı tüm AK Partili kadınlar adına Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz a teşekkür ediyorum dedi.

YILMAZ CUMHUBAŞKANIMIZ DA BAŞBAKANIMIZ DA KADINLAR KONUSUNDA ÇOK HASSAS

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Yılmaz ise, Kadınlara, gençlere çok büyük önem veren bir Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız var. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olsun, Başbakanımız Ahmet Davutoğlu tarafından olsun, kadınlarımızla ilgili sürekli tembihleniyoruz. Biz de Samsun da yaptığımız faaliyetlerle kadınlarımıza en iyi şekilde hizmet vermeye çalışıyoruz dedi. Teşkilat çalışmaları üzerine yapılan sohbetle devam eden ziyaret ardından son buldu.YENİ KARDEŞİMİZ KUVEYT İN FARWANİYA ŞEHRİ

06.04.2016 11:02

Samsun ve Kuveyt in Farwaniya şehri arasındaki kardeşlik protokolü Başkan Yusuf Ziya Yılmaz ve Farwaniya Valisi Şeyh Faysal Al Sabah arasında imzalandı.

Valilik makamındaki imza törenine Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Türkiye nin Kuveyt Büyükelçisi Salih Murat Tamer, Eski Kuveyt Vakıflardan Sorumlu Bakan Yardımcısı Adel Falah, THY Ortadoğu dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Adem Ceylan ve Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Necmi Çamaş katıldı.

VALİ ŞAHİN  KUVEYT DEN GELENLERİ TURİST OLARAK GÖRMÜYORUZ

İmza töreninden önce konuşan ve Samsun la ilgili genel bilgiler aktaran Samsun Valisi İbrahim Şahin, Kuveyt de kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini ifade ederek, İçten karşılamanız ve bizimle ilgilenen arkadaşların samimiyetleri için sizlere teşekkür ediyorum. Samsun a zaman zaman Kuveyt den misafirlerimiz geliyor ve Kuveyt halkı Samsun u biliyor. Gelenler Samsun ve diğer illerde uzun süreli kaldıkları için biz sizi misafir ya da turist gözüyle görmüyoruz. Eşiniz ve çocuklarınızla birlikte sizleri Samsun da ağırlamaktan büyük keyif alacağım. Samsun sadece turizm alanında değil her anlamda bir fırsatlar şehridir. Bu vesileyle imzalanan bu kardeşlik protokolünün her iki şehir için de hayır olmasını temenni ediyorum dedi.

BAŞKAN YILMAZ TÜRK VE KUVEYTLİ İŞ ADAMLARINI BİR ARAYA GETİRELİM

Başkan Yılmaz da gördükleri sıcak ilgiden dolayı teşekkür ederek başladığı sözlerini şu şekilde devam ettirdi Bizler de bu yaz sizleri, görevlendireceğiniz kişileri ve ailenizi Samsun da ağırlamaktan çok büyük memnunluk duyacağız. Samsun Türkiye deki 81 il içerisindeki 30 büyük şehirden birisi. Biz Samsun a küçük İstanbul da diyoruz. Samsun İstanbul un onda biri büyüklüğünde ancak İstanbul da bulunabilecek her türlü turizm, sağlık, eğitim ve her türlü yaşam konforu itibariyle her şeyin küçültülmüş ölçekte bulunabileceği kupon bir şehir. Bu kardeş şehir ilişkisinin ardından biz hem Kuveytli hem de Türkiye li iş adamlarını bir araya getirelim, onlara ortaklıklar kurduralım. Burada ya da Samsun da yatırımlar yapmalarını, kurdukları ortaklıklarla karşılıklı yapılabilecek iş imkanları yaratalım diye hassasiyetle düşünüyoruz. Aynı dine sahip, aynı tarihten gelen, ortak kültür değerlerine sahip insanların birbiri ile el ele tutuşması gerektiğini söylemeye zaten gerek yok ve biz bu duyguları taşıyoruz. Bu kardeşlik protokolünün her iki şehrimiz için de hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Farwaniya Valisi Şeyh Faysal Al Subah da Türkiye yi ve Türkleri çok sevdiklerini kaydederek, Biz Türkiye yi çok seviyoruz. Turizmimizi geliştirmek istiyoruz ve karşılıklı ilişkilerimizi çok güçlendirmek istiyoruz. Aramızda samimi bir sevgi olduğunu düşünüyorum. Bu imzalanan protokolün, ticari ve siyasi ilişkilerimize de önemli bir katkısının olacağını düşünüyorum. Diye konuştu.BAŞKAN YILMAZ KUVEYT DE

06.04.2016 10:49

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Kuveytin Farwaniya şehri ile kardeş şehir protokolü imzalamak ve bir dizi ziyarette bulunmak için Kuveyte gitti.

Samsun Valisi İbrahim Şahin in de iştirak ettiği ziyarette Samsun heyetini havaalanında Kuveyt İli valilik yetkilileri karşıladı. Vali Şahin ve Başkan Yılmaz programlarının ilk gününde Türkiye Kuveyt Büyükelçisi Salih Murat Tamer ile bir araya geldiler. Ziyarete THY Ortadoğu dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Adem Ceylan da iştirak etti.

Vali Şahin ve Başkan Yılmaz, Kuveyt de bir süre gezdikden sonra Türkiye de özellikle turizm ve inşaat alanlarında büyük yatırımları olan ve Kuveyt’in önde gelen iş adamları ile de bir araya geldiler. Görüşmeler sırasında Vali Şahin ve Başkan Yılmaz iş adamlarına Samsun u anlatarak yakın zamanda yatırım imkanlarının değerlendirilmesi için Samsun a davet ettiler.

THY ÖDÜL TÖRENİNE KATILDILAR

THY nin Kuveyt de en fazla satış yapan acentelerini ödüllendirdiği geceye de iştirak eden Vali Şahin ve Başkan Yılmaz acentelere ödülleri birlikte verdiler. Ödül törenine Kuveyt Büyükelçimiz Salih Murat Tamer de katıldı.