Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Şehit Özkan Özden Son Yolculuğuna Uğurlandı

25.04.2016 10:33

Tunceli de yola tuzaklanan bombanın patlatılması sonucu şehit olan 21 yaşındaki Jandarma Er Özkan Özden, Samsun da düzenlenen törenin ardından son yolculuğuna tekbirlerle uğurlandı.

Şehit Özkan Özden için Büyük Cami de ikindi namazını müteakip cenaze namazı kılındı. Şehidin cenazesine, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun Valisi İbrahim Şahin, eski İçişleri Bakanı Murat Başesgioğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, AK Parti Samsun Milletvekilleri Fuat Köktaş, Orhan Kırcalı, CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin, Kemal Zeybek, MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, şehidin annesi Süriye, babası Rasim ve ağabeyi Kenan Özden, askeri erkan ve çok sayıda vatandaş katıldı. Cenazede şehidin annesi ve babası el ele tutuşarak birbirlerini teselli etti. 

Kılınan cenaze namazının ardından şehidin naaşı askerlerin omzunda top aracına konularak tekbirlerle son yolcuğuna uğurlandı. Şehidin cenazesi Kıranköy Garnizon Şehitliği’nde gözyaşları içinde toprağa verildi.Çocuklar Unutulmaya Yüz Tutmuş Oyunları Oynadılar

25.04.2016 10:31

Samsun Büyükşehir Belediyesi Samsun Kent Müzesinde, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri çerçevesinde, unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunları oynandı.

Samsun da geleneksel çocuk oyunlarını tekrar canlandırarak ve çocukların sosyal manada oyun oynamalarını sağlamak için Samsun Kent Müzesi, unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunlarını müzeye gelen 150 çocukla birlikte oynadı.

Müze bahçesinde yapılan etkinlikte seksek, dombili, bilye, bilyalı, uzuneşek, birdirbir, mendil kapmaca, istop, yakan top, ip çekme, yumurta taşıma, çuval oyunu gibi oyunları oynadılar.

Etkinlik hakkında bilgi veren Samsun Kent Müzesi Müdiresi Nilgün Beyazkılıç, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında çocuklarımıza unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunlarını oynatıyoruz. Daha doğrusu hatırlatıyoruz. Günümüz çocukları artık bilgisayar ve televizyon çocukları oldu. 80 lerin, 90 ların sokak oyunlarını çocuklarla birlikte oynuyoruz. Bunu her yıl geleneksel hale getirip, ilkini gerçekleştirdiğimiz çocuk oyunlarını tekrarlamayı düşünüyoruz dedi.

Samsun Kent Müzesinin düzenlediği etkinliği çok beğendiklerini söyleyen minikler ise bu tür oyunları televizyonlarda gördüklerini ve hiç oynamadıklarını belirterek, çok eğlenceli bir gün geçirdiklerini söylediler.

Etkinlikte çocukluk yıllarını hatırladıklarını söyleyen veliler ise, Çocuklarımız bizim eskiden oynadığımız oyunları oynadılar. Ben de çocuğumla birlikte gelip, bugüne katkı yapmak istedim. İnternet çıktıktan sonra internette bu oyunlar çok oynanıyor. Ama çocuklarımız eski oyunları unuttular. Burada bizim içimizdeki çocuğu çıkarttılar. Günümüz teknoloji dünyasında çocuklarımızı yalnızlaştıran sanal dünyalar oluşturuyoruz. Bu iyi bir şey değil. Bu oyunların özelliği mahallede çocuklar paylaşarak birlikte oynuyorlardı diye konuştular.Başkan YILMAZ: Gece Demedik Gündüz Demedik Çalıştık

22.04.2016 12:23

Samsunluları dev projelerin toplu açılış törenine davet eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Alaçam ve Yakakent Meydanımızda gerçekleştirilecek olan toplu açılış törenine bütün hemşerilerimizi bekliyoruz dedi.

Başkan YILMAZ:  Gece Demedik Gündüz Demedik Çalıştık 

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Alaçam ve Yakakent ilçelerinde yapılmış olan ve halkın kullanımına sunulan hizmetleri yapılacak olan toplu açılış töreni öncesi yerinde inceledi.

1.5 YILDA DEV YATIRIMLAR HAYATA GEÇTİ

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Alaçam ve Yakakent ilçelerinde yapılan yatırımlar için toplu açılış töreni gerçekleştirilecek. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan ın da katılacağı toplu açılışta, BSK ve beton yol çalışması yapılan 22 mahalle, içme suyu hattı döşenen 17 mahalle, kanalizasyon ve yağmur suyu hattı döşenen 4 mahalle ile kapalı spor salonunun toplu açılış töreni yapılacak.

YILMAZ:KÖYLERİMİZİN İÇİ PIRIL PIRIL

Yarın yapılacak olan toplu açılış töreni öncesi çalışmaları yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, tüm Samsun halkını açılışa davet ederek, Biz halkımıza hizmet için yola çıktık. Gece demedik gündüz demedik bu şehir için daha fazla ne yapabiliriz diyerek çalıştık. 30 Mart tan bu yana birçok yatırımı hayata geçirdik. Özellikle ilçelerimizde yaptığımız yatırımlarla birçok yerimizin çehresini değiştirdik. Şimdi köylerimizin içi pırıl pırıl. Çalışmalarımızda hiç gaz kesmedik. Bundan sonra da aynı tempoyla çalışmaya devam edeceğiz diye konuştu.


Başkan YILMAZ, Anadolu da 3 İnsandan Biri Mülteciliği Yaşadı

22.04.2016 12:19

Mültecilerin sorunlarını ele almak, yaşadıklarını anlamak ve çözüm önerileri sunmak amacıyla düzenlenen Uluslararası Göç Kongresi başladı. Kongreye katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Türk vatandaşı olup Anadolu da yaşayan 3 insandan birisinin mülteciliği yaşamış olduğunu söyledi.

Başkan YILMAZ,  Anadolu da 3 İnsandan Biri Mülteciliği Yaşadı 

Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi ndeki Uluslararası Göç Kongresi ne Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ondokuzmayıs Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Sevilhan Mennan, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, AK Parti Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Baro Başkanı Av. Kerami Gürbüz ile akademisyenler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve yabancı uyruklu öğrenciler katıldı.

Samsun Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen kongrede konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, göç hadisesinin büyük bir toplumsal, sosyolojik ve psikolojik travma olduğunu kaydetti.  Anadolu topraklarına yerleşen toplulukların geçmişte göçmen olduğunu hatırlatan Başkan Yılmaz, Bugün Anadolu da yaşayan 3 insandan biri aslında geçmişte göç hadisesini yaşamış mültecilerdendir. Ben de Çerkesim, yani mülteciyiz. Şu an Suriyeli mültecilerin yaşadıklarını geçmişte bizler de yaşadık, yaşıyoruz. şeklinde konuştu.

Türkiye nin Suriyeli mültecilere kapılarını açarken hiçbir tereddüt yaşamadığının ve dert edinmediğinin altını çizen Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, İnsanlar, çeşitli sebeplerden dolayı vatanlarını bırakıp başka ülkelere, şehirlere göç ettikleri zaman bulundukları yerlerde kendilerini içselleştirirler, o mekanla aidiyet duygusu ve bağ kurarlar.  3 milyon mülteciyi kabul ederken, en küçük bir tereddüt yaşamadık.  Mülteciler gelirse ne yaparız, sosyo ekonomik dengelerimiz bozulur mu diye bir kaygımız derdimiz olmadı. Batılıların dert edindiği bu şeyleri bizim dert edinmeyişimiz çok enteresandır. Bu Türk insanının mülteciye bakış açışı, duygusallığıdır. Misafirperverliğidir. ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği nin (UNHRC) 2013 raporuna göre Türkiye de Suriyeliler hariç 170 bin mülteci adayı bulunuyor. Özellikle Suriye’de yaşanan iç savaş sebebiyle de 3 milyona yakın Suriyeli mülteci Türkiye’ye sığındı. Samsun da resmi olmayan kaynaklara göre 15 bin kadar Suriyeli mülteci ve diğer uyruklardan göçmen bulunuyor. Türkiye Cumhuriyeti, Uluslararası Hukuk a uygun olarak ve kendi Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’ çerçevesinde göçmenleri karşılamakta ve devlet kurumları bunun için olağanüstü bir çaba ortaya koyuyor. Düzenlenen Uluslararası Göç Kongresi de  ilgili alanlarda yerel yönetimlere, kurumlara ve çalışanlarına katkıda bulunmayı amaçlıyor.TERME ÇAYI NDA TEKNEYLE GEZİLECEK

22.04.2016 12:17

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Samsun Büyükşehir Belediyesi nin Terme de yaptığı önemli projelerden birisi olan Terme Çayı Islah ve Çevre Düzenleme çalışmalarında sona geldik. Terme yi tekne ile gezmek artık hayal değil. dedi.

TERME ÇAYI NDA TEKNEYLE GEZİLECEK

Terme de sahil ile şehri birbirine bağlayan Terme Çayı üzerindeki Yeni Köprü nün sahil kısmından başlayarak denize kadar olan 4 kilometrelik bölümünde tekne gezileri düzenlenecek. Samsun Büyükşehir Belediyesi SASKİ ekiplerinin uzun zamandır Terme Çayı üzerinde yaptığı genişletme ve derinleştirme çalışmalarında sona gelindi.

Terme Çayı nda yapılan ıslah ve çevre düzenlemelerini yerinde inceleyen Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Terme de Miliç Sahili Projemizin yanında Terme Çayı içinde önemli bir proje gerçekleştiriyoruz.  Bu proje kapsamında yaklaşık bir ay sonra Terme Çayı nda tekne turları düzenleyeceğiz. Terme Çayı nda çok büyük ıslah çalışması gerçekleştirdik. Aynı zamanda burayı hem genişlettik hem de derinlik kazandırdık. Böylelikle teknelerin geçişleri çok rahat olacak. Samsun Büyükşehir Belediyesi nin Terme için yapacağı önemli projelerden birisi olan bu çalışma sonucunda Terme halkı ve ziyaretçiler tekne ile denize kadar Terme nin eşsiz manzaralarına tanık olacak dedi.

Yeni Köprü nün sahil kısmından başlayarak denize kadar olan kısımda yaklaşık 4 kilometre alanda çalışma yapıldı. Yapılan çalışmalar kapsamında Terme Çayı nda yer yer daralan geçişler genişletildi. Ortalama genişlik 40 metreye çıkartıldı. Önümüzdeki günlerde teknenin turlara başlayacağı bildirilirken, çevre düzenlemelerine de başlanıldığı öğrenildi.

Yapılan incelemelerde Makine İkmal Daire Başkanı Mehmet Ekmekçi ve Samsun Büyükşehir Belediyesi Terme Fen İşleri Müdürü Oktay Altun da yer aldı.