Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN MUSTAFA DEMİR, YAŞAM TECRÜBESİNİ PAYLAŞTI DAİMA ÇOK ÇALIŞTIM!..

18.11.2019 12:43

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, YEPAŞ çalışanlarıyla, çocukluğundan bugüne kadar yaşadığı tecrübeleri paylaştı. Demir, Çocukluğumdan bugüne hep çok çalıştım dedi

Başkan Mustafa Demir, Yaşam Tecrübesini paylaştı

DAİMA ÇOK ÇALIŞTIM!..

Genel merkezi Samsunda bulunan Yeşilırmak Elektrik Perakende Satış  A.Ş. (YEPAŞ) tarafından ilki gerçekleştirilen  Yönetici Akademi Pozitif Enerji Tecrübe Paylaşımı Programının ilk konuğu Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir oldu. Başkan Demir çocukluğundan bugüne dek yaşadığı tecrübe ve deneyimleri katılımcılarla paylaştı.

KİMSE BENDEN AZ ÇALIŞMASIN…

Çocukluğundan bugüne kadar  hep çok çalıştığını belirten Başkan Demir, Babamla fabrikayı kurduğumuzda daha çok gençtim. Henüz 17 yaşındaydım. Sabah 7den gece saat 10a, 11e kadar ayaktayım. Fabrikanın başındayım ama işçilerden çok ben çalışıyorum. Mesai bitiyor, işçiler gidiyor ben  yine fabrikaya geliyorum. Bakanlık yaptığım dönemde de ve şimdi Başkanlık dönemimde de  böyledir. diye konuştu.

SEVDİKLERİNİZE ZAMAN AYIRIN

Yoğun çalışma temposuna rağmen ailesine vakit ayırmaya çalıştığını belirten Samsun Büyükşehir Belediye  Başkan Mustafa Demir, 5 tane evladım, 6 tane torunum var. Torunumun bir tanesi yanımdaydı, gittiğimde hangi saat olursa olsun ilgilenir, oynarım onunla. Ne kadar yoğun olursam olayım size de tavsiyemdir, Yaradanın size emanet ettiği kullarla olabildiğince ilgilenin dedi.

POTANSİYEL, İMKAN VE KABİLİYET

Samsunun her alanda yeniden yorumlanmaya ve önüne hedef konulmaya ihtiyacı olan bir kent olduğuna dikkati çeken Başkan  Mustafa Demir, Potansiyeli, imkan ve kabiliyeti en iyi olan il Samsun. Samsunun turizm potansiyeli çok geniştir. Ladike gidin, çok kıymetlidir. Vezirköprüdeki kanyonun dünyada eşi benzeri yoktur.  Kanyonda aldığınız enerjiyi, dinginliği başka yerde alamazsınız dedi.

Program sonunda YEPAŞ Genel Müdürü Arif Akşam, Başkan Mustafa Demire bir plaket sunarak teşekkür etti.PAZAR GÜNLERİNİ HALKA AYIRAN BAŞKAN MUSTAFA DEMİR: EN İYİSİNİ VATANDAŞ BİLİR!..

18.11.2019 12:35

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, pazar günleri makamında ağırladığı vatandaşların dertlerine, sorunlarına ilgili birimler aracılığıyla çözümler buluyor. Demir, Bu şehrin sıkıntısını, derdini en iyi halkımız bilir dedi

Pazar günlerini halka ayıran Başkan Mustafa Demir:

EN İYİSİNİ VATANDAŞ BİLİR!..

Şehrin gelişimi için projeler, yatırımlar üretirken her fırsatta Samsunlularla iç içe olan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, haftanın 1 gününü de vatandaşlara ayırıyor. Pazar günleri öğleden sonra vatandaşları makamında ağırlayan Başkan Demir, Samsunluların istek, şikayet ve önerilerini dinliyor. Başkan Mustafa Demir ile birebir görüşme imkanı bulan vatandaşların şikayetleri ilgili birimler tarafından kısa sürede çözüme kavuşuyor.

BİREBİR İLETİŞİM İMKANI

Sokakta, çeşitli programlarda, düğün ve cenazelerde her fırsatta Samsunlularla bir araya geldiğini söyleyen Başkan Mustafa Demir, Bizim ana gayemiz yaşadığımız şehrin insanlarına hizmet etmek, onlara daha iyi yaşam imkanları oluşturmak. Bu anlayışla halkımızla gittiğimiz her yerde görüşüyoruz, sohbet edip, onları dinliyoruz. Bunun yanı sıra pazar günlerini de halkımıza ayırıyoruz. Bu sayede daha önce görüşemediğimiz hemşerilerimize bir fırsat doğuyor ve birebir iletişim imkanı buluyoruz dedi.

EN İYİ HALKIMIZ BİLİR

Halka hizmeti Hakka hizmet olarak gördüklerini de ifade eden Demir, Halkımızın istekleri, görüşleri, şikayet ve önerileri bizim için çok değerlidir. Çünkü şehrimizin sıkıntılarını ve ihtiyaçlarını en iyi halkımız bilir. Bu nedenle bizim kapımız da, gönlümüz de halkımıza her zaman açık. Pazar günleri öğleden sonra isteyen herkes bizimle görüşebilir. Biz de halkımızın istek ve taleplerini ilgili birimlerimize iletiyoruz ve belediyemizi ilgilendiren problemlerin kısa sürede çözümünü sağlıyoruz diye konuştu.

ANLAMLI HAFTADA ANLAMLI ZİYARET

Öte yandan, Başkan Mustafa Demirin, pazar günü gerçekleştirdiği Halk Gününde çok özel konukları da vardı. Lösemili Çocuklar Haftasında LÖSEV temsilcileri ile birlikte Başkan Mustafa Demiri ziyaret eden minikler, ilgi odağı oldu. Yakın ilgi gösterdiği çocuklarla sohbet eden ve onları dinleyen Başkan Demir, misafirlerine oyuncaklar hediye ederek onları sevindirdi. BAŞKAN MUSTAFA DEMİR, BALAÇLILAR LA BULUŞTU

18.11.2019 12:31

BÜYÜKŞEHİR DE HEDEF, LİDERLİK! Samsun Büyükşehir Belediyesinin Belediye-Vatandaş koordinasyonunu hızlandıracak yeni bir sisteme geçeceğini açıklayan Başkan Mustafa Demir, Türkiye de bu sistemi en iyi uygulayan il olmayı hedefliyoruz dedi

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Mahalle Buluşmaları kapsamında Atakum İlçesinde Balaç sakinleriyle bir araya geldi. Mahalle halkının sorunların dinleyen Başkan Demir, Belediye-Vatandaş koordinasyonunu hızlandıracak yeni bir sistemle en başarılı şehir olmayı hedefliyoruz dedi.

AK Parti Atakum İlçe Başkanı Av. Haluk Köksoyun eşlik ettiği Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Balaç Mahallesinde vatandaşlarla hasret gidererek sorunlarını dinledi. Yatsı namazı sonrası Mahalle Muhtarı Hasan Limanın ev sahipliğinde Köy Konağında gerçekleştirilen buluşmada Başkan Demir, ilçenin ve kente değer katacak projelerle ilgili halkı bilgilendirdi.  

BELEDİYE HİZMETLERİNDE ARTAN KALİTE

Seçim sonrası geçen 8 aylık dönemde belediye hizmetlerini çok iyi noktalara taşıyacak planlama ve düzenlemeleri yaptıklarını söyleyen Başkan Mustafa Demir, şehrin ana sorunlarının çözümü ve ihtiyaçlarına ilişkin proje hazırlıklarında önemli mesafe kat ettiklerini söyledi. Başkan Demir, İlçelerimizde aciliyeti olan  hizmetlere ilişkin birçok faaliyet yaptık. Ekiplerimiz sahada başarılı çalışmalara imza atıyor. Kalan 4.5 yılda çok güzel hizmetlere vesile olacağız. Seçim öncesinde gerçekleştirdiğimiz proje lansman toplantısında açıkladığımız tüm projelerle ilgili ciddi mesafe aldık. Allahın izniyle daha da iyi olacağız dedi.

20 YILDIR KONUŞULAN KENTSEL DÖNÜŞÜM

Kentleşme yönünden Samsunu daha refah ve konforu yüksek bir şehir haline getirmeye çalıştıklarını vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 'Dünyanın en güzel coğrafyasına sahip şehrimizde 20 yıldır konuşulan ama bir türlü hayata geçirilemeyen bir konu vardı. Kentsel dönüşüm... Genel Başkan Yardımcımız Çiğdem Karaaslan başta olmak üzere milletvekillerimizle birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum ile görüşerek bu işi bitirdik. Allaha şükürler olsun, şehrimizde Kentsel Dönüşüme başladık. Gülsan Sanayi Sitesi başta olmak üzere bir çok noktada Kentsel Dönüşüme tüm Samsunlular şahit olacak. Sayın Bakanımıza ve milletvekillerimize teşekkür ediyorum dedi.

VATANDAŞ ODAKLI YENİ SİSTEM

Belediye-Vatandaş koordinasyonunu sağlayacak ve iş birliğini güçlendirecek yeni bir sistemi hizmete geçireceklerini duyuran Başkan Demir, açıklamalarını şöyle tamamladı:

Muhtarlarımızla sık sık görüşüyoruz ancak vatandaşlarımız belediyeye hızlı şekilde ulaşabilsin diye yeni bir sistem getireceğiz. Gerekli çalışmaları başlattık. Siz belediyeye, belediye de size ulaşabilecek. Elektronik anlamda her türlü istek ve talebinizi belediyeye iletebileceksiniz. Tam bir koordinasyon ve iş birliğiyle yürüteceğiz çalışmalarımızı. Türkiye'de bunu en iyi başaran il olmayı hedefliyoruz. Gece gündüz koşturuyoruz. Daha az maliyetli, vatandaşlarımıza yük getirmeden hizmet yapabilmek için büyük emek harcıyoruz. Alt yapı yatırımlarına ilişkin bu bölgede de hazırlıklarımız var. İnşallah 2020 de vatandaşlarımızın yolla ilgili acil bir ihtiyacı kalmayacak.BAŞKAN DEMİR, YABANCILAR ÇARŞISI ESNAFIYLA BULUŞTU

18.11.2019 12:28

MERKEZ SAMSUNa yeni dizayn! Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Doğu Park ve Yabancılar Çarşısını içine alan yeni bir konsept planlıyoruz. Merkez Samsun dediğimiz Cedit ile Canik yeni bir inşa sürecine giriyoruz dedi

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Yabancılar Çarşısı esnafını ziyaret etti. Şehir merkezine yönelik hazırlıkları devam eden projelerle ilgili bilgi veren Başkan Demir, Çarşı esnafına, Yabancılar Çarşısının sorunlarını sizlerle birlikte çözeceğiz dedi.

Yabancılar Çarşısı esnafının davetine katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, esnaf tarafından alkış ve çiçeklerle karşılandı. Yoğun ilginin yaşandığı buluşmada Başkan Mustafa Demir, Yabancılar Çarşısı Dernek Başkanı Alaattin Sayın, Oda Başkanı Olcay İnanç, Cami Dernek Başkanı Şamil Aymak ve Yabancılar Pazarı Spor Kulübü Başkanı Ali Akyüzden Çarşının durumuyla ilgili bilgi aldı.

FUAR, BATI PARK VE YABANCILAR PAZARI

Çarşı esnafına hitap eden Büyükşehir Belediye Başkanı Demir, kentin her alandaki sorunlarına tek tek neşter vurmaya başladıklarını, yakın gelecekte Samsunda önemli değişim ve gelişimlerin yaşanacağını söyledi. Başkan Demir, Seçim kampanyası sırasında ne söylediysek ona göre hareket ediyor, ona göre çalışıyoruz. Başkan seçildikten sonra başka türlü konuşmak bizim fıtratımızda yok. Söz verdiğimiz ve konuştuğumuz tüm sorunlarla ilgili başlattığımız çalışmalar sürüyor. Bunlardan birisi de Samsun Fuarı. Fuar alanını yeniden inşa edeceğiz demiştik. Bununla ilgili önemli mesafe kat ettik. Kentsel Dönüşümü başlattık. Gülsan Sanayi ile ilgili proje üzerinde çalışılıyor. Doğu Park ve arkasından Yabancılar Pazarını da içine alan yeni bir konsept planlıyoruz. Bunlar devasa projeler. Yabancılar Pazarı da fuar alanının merkezi olacak. Ancak biraz zamana ihtiyacımız var dedi.

YENİDEN İNŞA EDİLİRSE NASIL OLUR?

Kent merkezinin dizaynına ilişkin projeler hakkında çarşı esnafını bilgilendiren Başkan Mustafa Demir, şöyle devam etti:

Hizmet yapanın önünde engel yok. Bizim ana felsefemiz, yaptığımız ve yapacağımız hizmetlerin belediyeye, esnafa ve vatandaşlara yarayacak şekilde sunulmasıdır. Bu noktada Merkez Samsun dediğimiz Cedit ile Canik arasında kalıcı, akılcı ve vizyoner projelerle yeni bir inşa sürecine giriyoruz. Şehir merkezini topyekün ihya edeceğiz. Yabancılar Çarşısı ile ilgili projemizi sizlerle paylaşacağız. Mevcut haliyle ne yapılabilir, yeniden inşa edilirse nasıl olur? Bunları proje kapsamında konuşacağız. Buradaki yapıyı ve esnafımızı yeni konsept projesine entegre edeceğiz.  İnşallah çok özel bir statüde hizmet veren esnaf olacaksınız. Çatı sorunun çözülmesi noktasında fizibilite çalışması yapıp maliyetleri çıkaracağız. Sonra oturup sizlerle konuşacağız. Buranın sorunlarını da birlikte çözeceğiz.

SAATHANE, MARKA PROJE OLACAK

Saathane Meydanı Projesi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Saathane Projesi çok çetrefilliydi. Orada yargı süreci vardı. Esnafla mutabakata vardık ve şuan proje hazırlıyoruz. Bu bölgede Samsunu ciddi anlamda markalaştıracak bir doku oluşturacağız. Her şeyi anlaşma ve helalleşmeyle yapıyoruz. Doğrunun önünde engel yok. Samsun, dünyanın en güzel şehirlerinden bir tanesi. Bu şehri, geleceğe hep birlikte taşıyacağız dedi.SAMSUNDA 20 YILDIR BEKLENEN KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI BAŞLADI

18.11.2019 12:21

Samsunda Saitbey, Ulugazi ve Kökçüoğlu (Anadolu, Zeytinlik, Kadıköy) Mahallelerinde gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm çalışmaları için Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile firma arasında protokol imzalanırken, hak sahipleriyle görüşmeler başladı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsunun 20 yıldır beklediği kentsel dönüşüm başlıyor dedi.

Samsunun İlkadım ilçesinde Saitbey, Ulugazi ve Kökçüoğlu Mahalleleri sınırları içerisinde afet bölgesi ilan edilen 79,5 hektarlık alanda gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm çalışmaları şantiye kuruldu. Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ arasında gerçekleştirilen görüşmeler tamamlanırken kurumlar arasında söz konusu 3 mahallede kentsel dönüşüm çalışmalarının başlatılması için protokol imzalandı.

 Kentsel dönüşüm çalışmalarını gerçekleştirecek firma yetkilileri ile Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak başkanlığında yapılan son toplantıda tüm detaylar masaya yatırıldı. Toplantının ardından 3 mahallede inceleme gezisi düzenlendi. Yapılan incelemelerde arazi yapısı ve mevcut yapılaşmalar tespit edildi. Arazide ölçümler, tapu bilgileri, binalara ilişkin belgelerin toplanması çalışmalarına başlandı.

  Samsunun 20 yıldır beklediği kentsel dönüşüm başladı

 Kentsel dönüşümün başlaması konusunda açıklamalarda bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsunda aşağı yukarı 15-20 yıldır kentsel dönüşüm noktasında ciddi bir beklenti vardı. Cedit bölgesinden Canik ilçesinin sınırları içerisinde kalan Samsun’un asıl ana merkezi olan alanda neredeyse tüm mahallelerde ciddi bir kentsel dönüşüm ihtiyacı vardı. Biz özellikle Canik te Gaziosmanpaşa, Soğuksu Mahalleleri, İlkadım da Hastanebaşı, Zeytinlik, Anadolu, Kökçüoğlu, Saitbey, Kadıköy ve Fatih Mahallelerine varana kadar o bölgeyi kapsayacak çalışmalarımızı tamamladık. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum da seçim çalışması döneminde buralarda incelemelerde bulunmuştu. Bunun akabinde zor olan o çalışmaları tamamladık, bakanlığımızla mutabakata vardık. Bakanlık da firmayı belirledi, firma da Samsuna geldi. Şu anda çalışmaya başladı. Rezerv alan çalışmalarında oluşturulan projeyi de ocak ve şubat ayı içerisinde ihale edeceğiz. Samsun’un 20 yıldır beklediği kentsel dönüşümü de böylece başlamış oldu. Fiili olarak da proje ihalesini de 2020 yılının başında gerçekleştireceğiz diye konuştu.

Dönüşecek konutlarla ilgili de bilgi veren Başkan Mustafa Demir, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına çok teşekkür ediyoruz. Yetkin kadrosunu ve bütün imkanlarını seferber ettiler. Biz de belediye olarak ilçe belediyeleriyle beraber proje içerisinde yer alıyoruz. Samsun’un yerel yönetimler tarihinde dönüm noktası olacaktır. TOKİ aracılığıyla bakanlığımız fiiliyata geçiriyor şeklinde konuştu.

  Yatay mimari olacak

Kentsel dönüşüm kapsamına uğrayan alanların yeniden planlanması konusuna da değinen Demir, şunları söyledi:

 Kentsel dönüşüm çalışması benim iyi bildiğim bir konu. Bakanlık dönemimde Türkiye gündemine yasa olarak çalışmasını yapan kişiyim. Dolayısıyla rezerv alandaki projelerin ihale edilmesiyle dönüşecek olan alanlara mülkiyet taşıyacağız. Yani insanlarımızla görüşerek, ikna ederek, kendi mevcut ellerindeki dairelerini, mülklerini veya binalarının değerini tespit edip, onlara ihale edilen projeden takas yapmış olacağız. Bu yapacak olduğumuz plan, çok önemli. Partimizin ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde yatay mimari kavramına uygun Samsunun o bildiğimiz ana merkezindeki mahalleleri yeniden planlayıp, şehrimize ve insanlarımıza kazandırmış olacağız.