Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN OKULLARA OYUN VE SPOR ALANI

21.08.2020 06:57

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Okullar Hayat Oluyor projesi kapsamında okul bahçelerini çocuklar için eğlenceli hale getiriyor. Oyun ve spor alanlarının çizildiği okul bahçeleri, yeni eğitim ve öğretim yılında öğrencileri bekliyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Pandemi sonrası okullarına dönecek öğrencilerimizin keyifli zaman geçirmelerini sağlamak adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz dedi.

Samsun’da turizmden spora, altyapıdan üstyapıya, eğitimden kültüre birçok alanda vatandaşın memnuniyeti ve güvenliği için çalışmalar gerçekleştiren Samsun Büyükşehir Belediyesi, yeni eğitim ve öğretim yılı öncesi okullarda da çalışmalarını sürdürüyor. Kültür ve Turizm İşleri Daire Başkanlığı’na bağlı Gençlik ve Spor Şube Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Okullar Hayat Oluyor projesi ile öğrencilerin motivasyonunu artırarak eğitim kalitesini yükseltmeyi hedefliyor. Öğrencilerin ders aralarında eğlenceli vakit geçirmesi için başlatılan proje kapsamında okul bahçelerine ve çıkmaz sokaklara yapılacak oyun ve spor alanı çizgileriyle teneffüslerin eğitici ve eğlenceli geçmesi amaçlanıyor.

Eğitime verdikleri önemi her zaman dile getiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, eğitim kalitesinin artmasının motivasyona bağlı olduğuna dikkat çekerek, Öğrencilerin okul ortamından en verimli şekilde yararlanmaları, teneffüslerde eğlenceli vakit geçirmeleri için yaptığımız bu tür çalışmalar ile motivasyonu arttırmayı amaçlıyoruz. Motivasyonu artan öğrencinin eğitiminin daha başarılı olduğu bilinen bir gerçek. Bu düşünceyle yaptığımız çalışmalarda öğrencilerin yaş gruplarına uygun oyun ve spor çizgilerini uygulamaya başladık. Projenin asıl amacı ise oyun temelli öğrenme becerilerinin geliştirilmesi ve sportif yeteneklerin ortaya çıkarılması. Yaptığımız bu proje ile pandemi sonrası okullarına dönen öğrencilerimize bir sürpriz yapmak istedik dedi.

18 derslikli olan ve ilk defa bu yıl eğitim vermeye başlayacak olan Maarif İlkokulunda gerçekleştirilen uygulamadan memnun olduğunu belirterek Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demire teşekkür dileklerini ileten Okul Müdürü İlknur Köroğlu Şen, Çocuklar teneffüslerini çok verimli geçirecek. Bu tür oyunlarla çocuklar birbirleriyle daha sağlıklı görüşmeyi, gözlem yapmayı, saygı duymayı öğreniyorlar. Teneffüsler ve beden eğitimi derslerimiz çok güzel geçecek. Çocuklar kendilerini oyalandıracak, kendilerini eğlendirecek bir şeylere kavuştular. Oyun kurma iletişime geçmek için çok önemli. Çok faydalı buluyoruz. Büyükşehir Belediyemize bize bu olanağı sağladığı için teşekkür ediyoruz. İnşallah çocuklarımız için pandemi sonrası okul açılırsa bu güzel bahçede oynayacaklar dedi.



KADINLARA PSİKOLOG DESTEĞİ

21.08.2020 06:47

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Kadın Aile ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde kurulan Aile Danışma ve Eğitim Merkezi (SADEM), kadınlara yönelik psikolojik ve danışmanlık hizmeti veriyor. Uzman psikologlar eşliğinde aile bütünlüğünün korunması, sosyal yapının güçlendirilmesi için destek verdiklerini söyleyen Psikolog Emrah Talay, Belediyemiz tarafından ücretsiz verilen eğitim ve danışma hizmetinin Samsun'da başka bir örneği yok dedi.

Kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması, kadınların güçlendirilmesi, korunması, şiddete maruz kalan ve bu şiddetin izlerini hem psikolojik hem de fiziksel olarak taşıyan kadınların yeniden hayata kazandırılması gibi çalışmalar yapan Samsun Büyükşehir Belediyesi Kadın Aile ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde kurulan SADEM, verdiği psikolojik hizmetle kadınlara destek veriyor. Aile ve toplumsal sorunların önlenmesi, sosyal yapının güçlendirilmesi için çalışmalar yapan Büyükşehir, sosyal belediyecilik anlayışıyla toplumun her kesimine ulaşmaya çalışıyor.

HİZMETLER ÜCRETSİZ

SADEM görevlisi Uzman Psikolog Emrah Talay, çeşitli terapi ve danışmanlık uygulamaları ile alınan olumlu sonuçların kendilerini de mutlu ettiğini söyledi. Hizmetleri ücretsiz verdiklerini dile getiren Psikolog Talay, grup danışmanlığı, aile eğitimleri, grup eğitimleri ve psiko-eğitimin verildiği merkezde, dil ve konuşma terapisti, çocuk gelişimci ve aile danışmanı gibi uzman ekiplerin görev yaptığını ifade etti.

HEPSİ BİR TELEFON KADAR YAKIN

Pandemiden dolayı yüz yüze görüşmelerin başlamadığını ancak telefon ile danışmanlık hizmetlerinin ara vermeden devam ettiğini belirten Psikolog Emrah Talay, merkeze başvuran vatandaşların genel sorunları içerisinde; öfke kontrolü, korku, kaygı, takıntı, stresle başa çıkamama, yas ve eş sorunlarının öne çıktığını belirterek, ücretsiz olarak sunulan Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim hizmetlerinden yararlanmak isteyen vatandaşların 0 362 432 82 88 numaralı telefondan kendilerine ulaşabileceklerini sözlerine ekledi. 



İÇME SUYUNDA KALİTE ARTIYOR

21.08.2020 06:45

Karadeniz Bölgesinin en büyük içme ve kullanma suyu arıtma tesislerinden birinin bulunduğu Samsunda, suyun kalitesi artırılıyor. 24 yıl önce yapılan Selahattin Ereren İçme Suyu Arıtma Tesisinde bugüne kadar en kapsamlı bakım onarım çalışmasını gerçekleştiren Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ), 2 filtre havuzunu yenileyerek, hizmete aldı. Güller, yakın bir zamanda başkanımız Mustafa Demirin de talimatlarıyla Samsun halkının Dünya Sağlık Örgütünün belirlediği standartlar ve kalitenin daha da üzerinde bir içme suyuna kavuşmuş olacağını söyledi.

Samsuna sağlıklı ve kaliteli içme ve kullanma suyu temin etmek amacıyla 1996 yılında Tekkeköy ilçesi Aşağıçinik mevkiinde inşa edilen Selahattin Ereren İçme Suyu Arıtma Tesisi, DSİden devralınarak işletmeye alınmıştı. 300 dönümlük arazi üzerine kurulan tesise, 13 km uzaklıktaki Çakmak Barajından gelen ham su işlenerek en yeni teknolojiyle arıtılıyor. Tam kapasiteyle çalışan ve günde 200 bin metreküp su arıtılarak, laboratuvar analizlerinin ardından şehrin şebekelerine dağıtılıyor. 1 Milyon 336 bin nüfusa sahip Samsun’da, merkez ilçelerden Atakum, ilkadım, Canik ve Tekkeköyde yaşayan 706 bin kişinin su ihtiyacı bu tesisten karşılanıyor. 

Hizmete alındığı tarihten itibaren en büyük tadilat çalışmasını gerçekleştiren SASKİ Genel Müdürlüğü, kademeli olarak 16 filtre havuzunu yenileyerek hizmete alacak. Öncelikli olarak 5 filtre havuzunun tadilatını ve yalıtımını yaparak nozul plakalarını yenileyen SASKİ, yeni filtre kumlarını yerleştirdi. Ayrıca SASKİ Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan ve akredite olan su analizleri yapabilen mevcut laboratuvar, yeni ilave cihazlar alınarak son teknolojiye sahip daha modern bir hale getirilecek.

Tesiste gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili bilgi veren SASKİ Genel Müdürlüğü İçme Suyu Arıtma Dairesi Başkanı Cihan Güller, halkımızın çok daha kaliteli içme ve kullanma suyuna kavuşacağını söyledi. Güller, Tesisimizde 16 tane filtre havuzumuz bulunmaktadır. Bu havuzlarımızı 2020nin Mart ayında bakım onarıma aldık. 2 tanesinin bakımını yaptık ve devreye aldık. Söz konusu havuzlarda tüm tadilatlar yapıldı ve alt yapısı her şeyiyle yenilendi. Kalan 3 havuzdaki çalışmalar ise devam ediyor. Kış sezonu gelmeden onları da tamamlayıp devreye alacağız. Yaz aylarına göre kış ve ilkbahar aylarında ham suyun barajdan gelen kirlilik yükü daha fazla. Dolayısıyla en küçük bir sıkıntı yaşamamamız için kışa girmeden hepsinin bitmiş olması lazım. 5 havuzun ardından eski ve bakım onarımının yapılması planlanan 11 havuzu da aynı şekilde onarıp dizayn ederek yenileyeceğiz bilgisini verdi. Güller, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Demirin de talimatıyla Samsun halkının Dünya Sağlık Örgütünün belirlediği standartlar ve kalitenin daha da üzerinde bir içme suyuna kavuşmuş olacağını vurguladı.



BÜYÜKŞEHİR ZABITADAN KORONAVİRÜS DENETİMİ

07.08.2020 06:49

İçişleri Bakanlığının genelgesi ile Türkiye genelinde bugün yapılan koronavirüs tedbirleri kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri maske ve sosyal mesafe denetimi yaptı.

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, Ulaşım Daire Başkanlığı ile Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığının kent genelinde ortaklaşa gerçekleştirdiği denetimlerde berberler, kuaförler, güzellik merkezleri, taksi ve minibüs durakları, toplu taşıma araçları, pazar yerleri, düğün ve nikah salonları, çay bahçeleri ile lokantalar tek tek kontrol edildi. İçişleri Bakanlığı Genelgesinde yazılan maddelere uyulup uyulmadığı incelendi.

FAZLA YOLCU ALAN ŞOFÖRE CEZA

Yapılan trafik denetimlerinde zabıta ve trafik ekipleri tarafından toplu taşıma araçları durdurularak şoförler ve yolcular denetlendi. Toplu ulaşım araçlarında yolcu sayısının yanı sıra yolcuların maske takıp takmadıkları, sosyal mesafeye uyup uymadıkları kontrol edildi. Ekipler sosyal mesafenin korunması, vatandaşların sağlığı için maske kullanılması ve hijyen kurallarına uygun hareket edilmesi konusunda uyarılarda bulundu. Ayrıca covid-19 tedbirlerine uymayıp fazla yolcu bulunduran minibüslere cezai işlem uygulandı. Taksi sürücüleri, 3 kişiden fazla yolcu almamaları, sosyal mesafeye uymaları ve maske takmaları konularında uyarıldı.

SOSYAL MESAFE-MASKE-HİJYEN

Türkiye genelinde İçişleri Bakanlığının genelgesi doğrultusunda herkes için sağlık için kampanyası adı altında bugün yoğun bir denetim gerçekleştirdiklerini belirten Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Abdülkadir Dizman, Çalışmalarımızı pandemi sürecinin başından itibaren yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. Salgınla mücadelede başarılı olabilmek adına tüm ekiplerimiz sahada. Vatandaşlarımız, esnaflarımız ziyaret ediliyor. Gerekli uyarılar yapılıyor. Eksikler söylenip tamamlanması isteniyor. Amacımız hepimiz için sağlık. Halkımızın sağlığı, halkımızın güvenliği ve en önemlisi koronavirüsün yayılma hızını en aza indirmek için çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz. Bizim halkımızdan istediğimiz maske takmaları, sosyal mesafeye uymaları ve hijyen konusunda dikkat etmeleridir dedi.



BAŞKAN DEMİR, DENETİMDE

07.08.2020 06:48

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir vatandaşlara maske ve sosyal mesafe uyarısı yaptı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelde kapsamında Sağlık için, hepimiz için sloganıyla 81 ilde eş zamanlı olarak pazarlar, iş yerleri, marketler, toplu taşıma araçları, alışveriş alanları, lokanta ve kafeteryalarda denetim yapıldı.

İlkadım ilçesi İstiklal Caddesinde gerçekleştirilen denetime Vali Zülkif Dağlı ile birlikte katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, işletmeci, çalışan ve vatandaşlarla sohbet ederek sosyal mesafenin korunması, maske kullanımı ve hijyen kurallarına uygun hareket edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.

Türkiyenin koronavirüs sürecinde yaptığı çalışmalarla herkese örnek olduğunu ifade eden Başkan Demir, Ekiplerimiz denetimlere vatandaşımızın sağlığı için aralıksız devam ediyor. Henüz risk ortadan kalkmış değil. Maskeyi, mesafeyi ve hijyen kurallarını uygulayalım. Bu önümüzdeki dönemi de alınan kararlar doğrultusunda başarıyla atlatacağımızı düşünüyorum diye konuştu.