Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BÜYÜKŞEHİR CAN DOSTLARINI UNUTMADI

26.02.2021 08:06

Samsun Büyükşehir Belediyesi ekipleri kar yağışı nedeniyle yiyecek bulmakta güçlük çeken sokak hayvanları için kentin birçok noktasına yiyecek bıraktı.

Samsun genelinde etkili olan kar yağışı nedeniyle sokak hayvanları ve kuşlarda olumsuz etkilendi. Büyükşehir Belediyesi’nin Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi görevli veteriner hekim ve ekipler tarafından kentin birçok noktasına mama bırakıldı. Kuşlar içinde bölgeye yem bırakan ekipler, her gün can dostları için seferber oluyor. Kent ekosisteminde insanlarla birlikte yaşam hakkı olan sokak hayvanları için kar yağışı öncesinde de belirli alanlara mama bırakan Büyükşehir Belediyesi, vatandaşlardan da bu konuda duyarlı olmalarını, herkesin evinin önüne bir kap yemek ve su bırakmasının önemine vurgu yaptı.

Özellikle Doğu Park mevkiinde belediyenin daha önceden yerleştirdiği mama kaplarına bırakılan yemeklerin her gün kontrol edildiğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman can dostlarımızın yanındayız. Soğuk ve karlı havalarda yiyecek bulmakta güçlük çeken can dostlarımız için ekiplerimiz görev başında. Samsunda her can değerli. Büyükşehir Belediyesi olarak tüm birimlerimizle Samsun’un tüm ihtiyaçlarını karşılama noktasında gayret gösteriyoruz. Vatandaşlarımızdan da sokak hayvanları için duyarlı olmalarını ve onların yaşamlarını kolaylaştıracak hassasiyeti göstermelerini istiyoruz dedi.BAŞKAN DEMİR: SAMSUN’U HEDEFLERİNE ÜRETEREK ULAŞTIRABİLİRİZ

02.02.2021 08:41

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, tüm belediye çalışanlarının kendi alanlarında daha çok üretmek zorunda olduğunu vurgulayarak, belediyelerin kentlerin kalkınmadaki lokomotif gücü olduğunu söyledi. Başkan Demir, hak, hukuk, hakkaniyet ve vizyon sahibi bir yönetim anlayışıyla hareket edildiğini ifade etti.

Proje Geliştirme Hizmetleri Dairesi Başkanlığı personelleriyle bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, istişare toplantısında konuştu. Toplantıda Genel Sekreter İlhan Bayram, Genel Sekreter Yardımcısı Şenol Yıldız, Proje Geliştirme Hizmetleri Daire Başkanı Abdullah Gökbilgin de hazır bulundu. Belediye binasında gerçekleşen toplantıda önemli mesajlar veren Başkan Demir, kenti gelecek hedeflerine mutlaka ulaştırmak zorunda olduklarını, bunun içinde tüm çalışanların verimliliklerinin ve üretkenliklerinin artması gerektiğini söyledi.

“ÜRETENLERLE BAŞARABİLİRİZ”

İstişare toplantılarında birimlerin hizmetlerini, projelerini ve personellerin çalışmalarını değerlendireceklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Demir, çalışanlara Samsun’a kazandırılan yatırımlardan ve projelerden bilgi sahibi olmalarını istedi. Türkiye’de en başarılı belediye olacaklarının altını çizen Başkan Demir, “Belediyeler şehirler için önemli kurumlardır. Kentlerin, kalkınmada lokomotif gücüdür. Dolayısıyla performansıyla şehrin kalkınması doğru orantılıdır. Alt yapıda, kültürde, sanatta, turizmde, eğitimde, dezavantajlı engelli, sosyal desteğe ihtiyaç duyulan gruplar üzerinde çok etkilidir. Dolayısıyla verimli ve teknik bir belediyeyi oluşturmak zorundayız. Ülkemizde 30 büyükşehir belediyesi var. Biz de Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak Türkiye’nin en iyisi olmak durumundayız. Bunu da alanıyla ilgili çok çalışan ve üreten personellerimizle başarabiliriz” değerlendirmesinde bulundu.YENİ ALINAN 33 ADET OTOBÜS BUGÜN SEFERE BAŞLADI

22.01.2021 08:07

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan 33 adet otobüs bugün düzenlenen törenle sefere başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Hedefimiz Türkiye’nin en mutlu insanlarının yaşadığı şehri inşa etmek. Her alanda bölgenin merkeziyiz. Bölgenin merkezi olan, ülkemizin kurtuluşunun ilk adımının atıldığı bu şehrin şanına yakışan belediyeciliği birlikte inşa ediyoruz, edeceğiz” dedi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınan 33 adet yeni otobüsün hizmete alım töreni düzenlendi. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene Başkan Mustafa Demir, Başkanvekili Nihat Soğuk, Genel Sekreter İlhan Bayram, Genel Sekreter Yardımcısı Şenol Yıldız, Genel Sekreter Yardımcısı Ali Seyfi Küçükgöncü, SAMULAŞ A.Ş. Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacı, BMC Genel Müdürü Mustafa Altun,  otobüs şoförleri ve vatandaşlar katıldı.
Nitelikli, kaliteli, konforlu, aynı zamanda dakik bir hizmet vermek üzere devreye aldıkları otobüslerin önemine değinen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Belediyecilik özellikle Büyükşehir Belediyesi, yetki ve etki alanları itibariyle 1 milyon 350 bin insanımızın tüm hayatına dokunan, ona nitelik katan, varsa bir ihtiyaç durumunda yanında olan bu şehirde onu mutlu eden, en önemli, en yetkili, en etkili mecradır. Samsun’da ulaşım master planımızı tamamladık. Büyük ölçüde 2022 yılında hayata geçmiş olacak. 33 yeni, sıfır, son teknolojiye göre donatılmış 24 milyon liraya mal olmuş otobüslerimiz bugün sefere başlıyor” dedi.
Türkiye’de elektrikli otobüsü hizmete alacak ilk belediye olacaklarını ifade eden Başkan Mustafa Demir, “2021 yılında bunu da hizmete almayı planlıyoruz. Zaman içerisinde miadı dolan otobüslerimizi belli hatlarımızı planlama çerçevesinde elektrikli otobüse dönüştüreceğiz. Özellikle Taflan-Havaalanı arasında bir hat oluşturuyoruz. Elektrikli otobüslerimizi burada kullanacağız” diye konuştu.
TOPLU ULAŞIMDA EN DİNAMİK ŞEHİR
Toplu ulaşımda Türkiye’nin en dinamik şehirlerinden biri olduklarını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, şunları söyledi:
“Konforu, dakikliği, güvenliği ile kendi araçlarıyla işyerine giden insanlarımız da dahil olmak üzere bu otobüslerimizi kullandırmaya özendiriyoruz. Bütün şoförlerimizden istirhamımız şu; Samsunumuzun insanına ulaşım noktasında kendi kardeşini, annesini, babasını, evladını taşıyormuş gibi hizmet üretelim. Altyapıdan, üstyapıya, kültürden sanata, turizme kadar Samsun’un istikbal yürüyüşünü müthiş bir şekilde değiştirecek projeler yapıyoruz. Bambaşka bir Samsun’a doğru birlikte yürüyoruz. Bizim hedefimiz şu; 1 milyon 350 bin insanımızın hayatına olumlu yönde dokunacağız. Onun güvenini, sevgisini, saygısını ve muhabbetini kazanma noktasında çok güzel bir yürüyüşteyiz. Hedefimiz Türkiye’nin en mutlu insanlarının yaşadığı şehri inşa etmek. Her alanda bölgenin merkeziyiz. Bölgenin merkezi olan, ülkemizin kurtuluşunun ilk adımının atıldığı bu şehrin şanına yakışan belediyeciliği birlikte inşa ediyoruz, edeceğiz.”

SAMULAŞ A.Ş. Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacı ise ulaşımın güvenli ve konforlu olması için çalıştıklarını dile getirerek, “Pandemi öncesi 75 araçla hizmet verirken yolcu sayısı yaklaşık yüzde 50 azalmasına rağmen aynı oranda hatta daha fazla araçla hizmet vermeye devam ettik. Yaklaşık bir yılı alan süreçte, ülke olarak büyük sıkıntılar yaşadık. Bunların en büyük yansıması toplu ulaşıma oldu. Tramvayda yaklaşık 85 bin yolcu taşırken, şu an 30 bin yolcu taşımaktayız. Aynı şekilde otobüslerde 40 bine yakın yolcumuz varken şu an 15 bin civarında yolcu taşıyoruz. Bu süreçte hizmetlerimizi artırarak devam ettirdik. Başkanımız Mustafa Demir’in bize çizdiği vizyonla hizmet kalitemizi en üst seviyeye çıkararak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Araç sayımız 100'den 133'e çıktı. Şimdi Türkiye’nin en genç filosuna sahibiz. Yaş ortalamamız 6 iken 4'e düştü” dedi.EN ACI GÜNDE BULUŞTULAR

22.01.2021 08:06

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin YouTube kanalında canlı yayında Samsunspor’un 20 Ocak 1989 yılındaki kazada hayatını kaybedenlerin anısına program yapıldı. İz Bırakanlar programında ‘Son Deplasman Kara Sevda’ başlığı ile yapılan yayın gündeme damga vurdu.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, ‘İz Bırakanlar’ programında 20 Ocak 1989 yılındaki kazada hayatını kaybeden Samsunspor değerlerini andı. TRT Spor’ un deneyimli spikeri Erdoğan Arıkan’ın moderatörlüğünde Başkan Mustafa Demir, Yılport Samsunspor Başkanı Yüksel Yıldırım, A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş, Samsunspor Eski Başkanı Emin Kar, Yılport Samsunspor Teknik Direkörü Ertuğrul Sağlam, eski milli futbolcular Ali Gültiken, Oğuz Çetin ve Cüneyt Tanman’ın konuk olduğu SBB TV’ deki canlı yayında, kazada hayatını kaybeden Teknik Direktör Nuri Asan, futbolcular Mete Adanır, Muzaffer Badalıoğlu, Zoran Tomiç ve otobüs şoförü Asım Özkan rahmetle anıldı.

“Son Deplasman Kara Sevda” başlığı ile yayınlanan program yaklaşık 3.5 saat sürdü. 10 binin üzerinde görüntülenme alan program gündeme damga vurdu. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Millet Bahçesi’ne, Samsunspor Kulübü tarafından da 19 Mayıs Stadı önüne yaptırılan anıtların gösterildiği program binlerce beğeni aldı.

Başkan Mustafa Demir, canlı yayında konuk olduğu programda hayatını kaybedenlere rahmet dileyerek başladığı konuşmasında, “O günkü acıyı bugün yüreğimizde hala yaşıyoruz. Türk futbol tarihimizin en kara günlerinden biriydi. Açılışını yaptığımız Samsunspor Anıtı, yitirdiğimiz değerlerimizin hatırasını ilelebet yaşatacaktır. Samsunspor şehrimizin en önemli markası. Allah bizlere bir daha böyle acılar yaşatmasın” dedi.
YILDIRIM’ DAN SÜPER LİG SÖZÜ
Video konferansla programa katılan Yılport Samsunspor Başkanı Yüksel Yıldırım, hem belediyenin hem de kendilerinin yaptırdığı anıtın açılışını gerçekleştiren Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na teşekkür etti. Samsun’un bir spor şehri olduğunu belirten Başkan Yıldırım, Samsunspor’u Süper Lige çıkaracaklarının sözünü vererek, “Ekonomik zorlukta yaklaşık 45-50 milyon TL altyapıya para harcıyorum. Ümit Milli Takımımız da bizim tesislerde 15 gün kamp yaptı. Çok beğendiler. Tesis tam olarak bitmedi. İnşallah bitince açılışa Cumhurbaşkanımızı da davet edeceğiz. Samsun’da bütün dedikleriniz yapılmaya çalışılıyor. Samsun, artık futbolcu ihraç eden bir kulüp vizyonuna doğru evrilecek. Sizler 3-5 sene sonra Samsun’u uzaktan keyif alarak seyredeceksiniz” dedi.

GÜNEŞ: SAMSUN ÜRETEN VE YARIŞTIRAN BİR KENTTİR
A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş’ de Başkan Yıldırım’ın açıklamalarının ardından canlı yayına katılarak şunları ifade etti:
“Kaza günü biz de deplasmana gidiyorduk. Kazayı duyduğumuzda çok üzüldük. Deplasman dönüşü kulübe uğrayarak taziye ziyaretinde bulunmuştuk. O gün Samsunspor’ da oynayan birçok kişi benim daha önceden takım arkadaşımdı. Tüm spor camiasının başı sağ olsun. Güzel olan taraf, bu acı sahipleniliyor ve etrafında birleşiyorlar. Samsun üretebilen ve yarıştırabilen bir kenttir. Bana göre olmaları gereken yer sadece Süper Lig değil, Avrupa kupalarına katılım potansiyeli olabilecek bir şehirdir.”
GÜNEŞ’TEN A MİLLİ TAKIM SÖZÜ
Başkan Yüksel Yıldırım’a sözü olduğunu hatırlatan Şenol Güneş, “Ümit Milli Takımımız Samsun’a gelip maç oynamıştı. İnşallah fırsat olursa bir A Milli Takım maçını da Samsun’da yaparız inşallah. Onu da zaman gösterecek” dedi.
SAĞLAM: ŞAMPİYON OLACAĞIZ
SBB TV’den yayınlanan canlı yayına 32 yıl önceki kazada yaralanan futbolcu ve eski kulüp başkanı Emin Kar da stüdyodan katılarak, yaşadığı acıyı anlattı. Teknik Direktör Ertuğrul Sağlam ise, kazadan sonra  Samsunspor’un ilk transferi olduğunu belirterek, ““Bu insanlar Samsunspor için hayatlarını verdiler. Biz de taraftarımızla tüm camiamızla birlikte Samsunspor’ u en iyi şekilde temsil etmek zorundayız. Onlar Samsunspor için hayatlarını kaybederken takım Süper Lig’deydi. Biz de bu sezon şampiyon olarak Süper Lige çıkacağız” dedi.
Programa katılan, eski milli futbolcular Ali Gültiken, Oğuz Çetin ve Cüneyt Tanman da Samsunspor camiasına ve hayatını kaybedenlerin ailelerine sabırlar diledi.BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN “SAMSUNSPOR ANITI” TÖRENLE AÇILDI

22.01.2021 08:05

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Millet Bahçesi içerisine yaptırılan 1919 metre yüksekliğindeki ‘Samsunspor Anıtı’nın açılışı bugün yapıldı. 20 Ocak 1989 yılındaki kazada hayatını kaybeden Samsunspor teknik direktörü, futbolcuları ve otobüs şoförünü simgeleyen anıtın açılışını Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu yaparak, Başkan Demir’e teşekkür etti. Bakan Kasapoğlu, “Bu acı Samsun’un değil ülkemizin acısı. Ben bu anıtın bu manada sporun vefa açısından da güçlü bir yönü olduğunun mesajını vermesi bakımından önemli bir çalışma ve sembol olduğunu düşünüyorum. Bu anıt bize kaybettiklerimizi hatırlatacak. Aynı zamanda dostluğu, kardeşliği hatırlatacak” dedi.

Samsunspor kafilesini taşıyan otobüsün 20 Ocak 1989 tarihinde Malatyaspor deplasmanına giderken Havza ilçesinde geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybeden Teknik Direktör Nuri Asan, futbolcular Mete Adanır, Muzaffer Badalıoğlu ve Zoran Tomiç ile otobüs şoförü Asım Özkan’ın anısına Büyükşehir Belediyesi tarafından anıt yaptırıldı.
MECLİS KARARI ALINDI
Büyükşehir Belediye Meclisi 2020 yılı Ocak ayı toplantısında görüşülerek karara bağlanmasıyla yapımına başlanan Samsunspor Anıtı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Seylan tarafından tasarlandı. Tabanda ve cephede beşgen formunda olup 1919 santimetre yüksekliğe ve 320 metrekare oturum alanına sahip anıt, 9 adet betonarme fore kazık üzerine yerleştirildi. Anıtın taşıyıcı sisteminde betonarme ve çelik konstrüksiyon kompozit kullanıldı. Dış yüzeyine ayrıca ayna formunda, çapı 3.30 metre olan küre monte edildi. Küre üzerinde de top formunu yakalamak amacıyla paslanmaz çelikten 11 adet beşgen desen yer aldı.
Millet Bahçesi’nde düzenlenen törene Gençlik ve Spor Bakanı Dr.Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, AK Parti Samsun Milletvekilleri Ahmet Demircan, Fuat Köktaş, Orhan Kırcalı, Vali Zülkif Dağlı, Samsunspor Derneği Başkanvekili Savaş Boyar, kulüp yöneticileri, Yılport Samsunspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, Samsunspor eski başkanlarından Hakkı Tomaç, Emin Kar, ilçe belediye başkanları, AK Parti İl Başkanı Ersan Aksu, TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, MHP İl Başkanı Abdullah Karapıçak, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, Samsunspor taraftarları ve vatandaşlar katıldı.

“BİR HATIRANIN EKSİKLİĞİNDEN HEP BAHSEDİLDİ”

Açılışta bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Çok anlamlı bir günde beraberiz” diyerek başladığı konuşmasında, şunları söyledi:
“Samsunspor, Türkiye’nin en iyi markalarından biri. O günkü kazanın acısı hala yüreğimizde. 32 yıl önce Türk spor tarihinin en elim hadiselerinden birisi yaşandı. İşte bu elim hadise bugün bizi bir araya getirdi. Yaşadığımız bu elim kazanın her yıl dönümünde kahramanlarımızı gelecek nesillere taşıyacak bir hatıranın eksikliğinden hep bahsedildi. Bu eksikliği gidermek ve kahramanlarımızın hatırasını yaşatmak için Samsunumuzun bu özel yerinde, yakın zamanda hizmete açtığımız Millet Bahçemiz içerisine bu anıtı yaparak, Samsun halkının hissiyatına tercüman olduk. Cumhurbaşkanımızın da talimatını yerine getirdik. Bu vesile ile el attığımız her işe omuz veren, gerek içinde bulunduğumuz Millet Bahçesi’nin, gerekse bu anıtın yapılmasında hep yanımızda olan Genel Başkan Yardımcımız Çiğdem Karaaslan ve milletvekillerimize çok teşekkür ediyorum. Bir kez daha kazada hayatını kaybedenlere rahmet diliyorum.”

KÖKTAŞ: “EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM”
AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, anıtın yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek, “Samsunspor’da birlik ve beraberlik var. Hiçbir kulübün armasında olmayan 1919 ruhunu temsil eden Atatürk arması var. Allah kimseye, hiçbir kulübe bir daha böyle acılar yaşatmasın. Anıtımızın yapımında emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.
Samsun Valisi Zülkif Dağlı da, “Bugün burada ilimiz ve Samsunsporumuz için çok anlamlı bir konuyu anmak için bir araya geldik. 32 yıl öncesi hayatını kaybeden camiamızın değerli isimlerine Allan’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.
BAKAN KASAPOĞLU: “YÜREĞİMİZİ YAKAN BİR ACI”
32 yıl önce kazada hayatını kaybeden Teknik Direktör Nuri Asan, futbolcular Mete Adanır, Muzaffer Badalıoğlu, Zoran Tomiç ve otobüs şoförü Asım Özkan’ı rahmetle anan Gençlik ve Spor Bakanı Dr.Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Taze bir acı. Yüreğimizi yakan, derinden etkileyen bir acı. Aynı zamanda Türk spor tarihinin en acı, en hüzünlü günlerinden biri. Samsun’u, Türkiye’yi hüzne boğan bir gün. Camiamıza başsağlığı, kaybettiklerimizin yakınlarına sabırlar diliyorum. Teknik Direktör Nuri Asan, futbolcular Muzaffer Badalıoğlu, Mete Adanır ve Zoran Tomiç, otobüsün kaptanı Asım Özkan. Onları unutmadık, unutmayacağız. Bu anıt; o hüznün, o elim günün bir timsali olarak gerek Samsun’umuzda gerek ülkemizde buradan sporu birleştiren yönünün çok güçlü bir şekilde mesajını tüm dünyaya verecek” dedi.

BAŞKAN DEMİR’E TEŞEKKÜR
Kulüplerin spor camialarının en önemli aktörleri olduğunu söyleyen Bakan Kasapoğlu, “Kulüpler ait oldukları şehre ayrı bir anlam ve kimlik verirler” diyerek şöyle devam etti:
“Bir bütünlük, bir duruş kazandırırlar. Özellikle o şehrin, o şehrin insanıyla derin, kuvvetli bir bağ oluşturma gücüne sahipler. Samsunspor’da bu anlamda bu sembollerden biri. Bu acı Samsun’un değil ülkemizin acısı. Ben bu anıtın bu manada sporun vefa açısından da güçlü bir yönü olduğunun mesajını vermesi bakımından önemli bir çalışma ve sembol olduğunu düşünüyorum. Bu anıt bize kaybettiklerimizi hatırlatacak. Aynı zamanda dostluğu, kardeşliği hatırlatacak. Sporun o centilmenlik yönünün ne kadar önemli ve vazgeçilmez olduğunu hatırlatacak. Sporun sadece rekabet unsuru değil, birleştiren, bütünleştiren dönüştüren rehabilite eden gücünün ne kadar önemli olduğunu ne kadar kuvvetli olduğunu hatırlatacak. Büyükşehir Belediye Başkanımıza bu anlamlı çalışma vesilesi nedeniyle spor camiamız adına teşekkürlerimi sunuyorum.”
Samsunspor Anıtı açılışı öncesinde Büyükşehir Belediyesi’ni de ziyaret eden Bakan Kasapoğlu’na şehirde devam eden ve yapılması planlanan projeler hakkında bilgi verildi.