Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


YÖRESEL ÜRÜNLER MARKALAŞACAK

06.03.2020 11:03

Başkan Mustafa Demir, Üretim Atölyeleri kurulacağını açıkladı. Samsun Büyükşehir Belediyesinin hazırladığı Yerel Ürünler Projesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından kabul gördü ve Hibe Desteği aldı. Başkan Mustafa Demir, Açacağımız Üretim Atölyeleri ile yöresel ürünlerimiz markalaşacak dedi

Samsun Büyükşehir Belediyesinin Yöresel Ürünlerin Markalaştırılmasına yönelik hazırladığı Satış ve Pazarlama Sergi Alanı Projesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından hibe desteği ile ödüllendirildi.  Özellikle kırsalda yaşayan kadınların üretime dahil edilerek yaşam standartlarını yükseltecek proje ile ilgili sözleşme imzalandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Yöresel gıda ile el sanatları ürünleri markalaştırılarak satış ve pazarlanmaları sağlanacak dedi.

DESTEK TAMAM, HAYATA GEÇİRİLİYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demirin 31 Mart 2019 Seçim Kampanyası döneminde açıkladığı, seçim sonrası ise Orta Karadeniz Kalkınma Ajansına(OKA) başvurusunu yaptığı Samsun Yöresel Ürünleri Markalaşıyor Projesinin mali açıdan üst düzey resmi makamlarca desteklenmesine karar verildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü’nün yürüttüğü ve OKAnın koordine ettiği 2019 Yılı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) ile Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında değerlendirilen proje, hibe desteği almaya hak kazandı. Projenin en yakın zamanda hayata geçirilmesi bekleniyor.  

KADINLAR ÜRETİM SÜRECİNDE...

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, geleneksel ürün üretiminin azaldığı kırsal ilçelerde istihdam dışında kalan kadınları üretim sürecine kazandırmayı, istihdamlarını kolaylaştırmayı ve yaşam standartlarını yükseltmeyi hedeflediklerini söyledi. Samsun Yöresel Ürünleri Markalaşıyor Projesinin hayata geçirilmesiyle birlikte nitelikli ve üretken beşeri sermayeyi geliştireceklerini, kooperatif modeliyle kurulacak sosyal girişimlerle mevcut kapasitenin artırılacağını ve kırsal kalkınmayı sürdürülebilir temellere oturtacaklarını söyleyen Demir, Bu proje, kent ekonomisi açısından büyük önem taşıyor dedi.

BAŞKAN MUSTAFA DEMİRDEN MÜJDE

Projenin hibe desteği almasını memnuniyetle karşılayan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, kuracakları üretim atölyeleri ile yöresel gıda ve el sanatları ürünlerini markalaştırarak satış ve pazarlamasını artıracaklarını söyledi. Atölyelerdeki üretim sürecine özellikle ev hanımlarını dahil etmek istediklerini dile getiren Başkan Demir, Yöresel ve el sanatları ürünlerinin önemli bir kısmı kadınlarımız tarafından üretiliyor. Bu nedenle markalaşma projemiz ile kırsal alandan artan bir şekilde kente göç eden kadınlarımızın, geleneksel üretim yöntemlerini kooperatife dönüşecek üretim atölyelerinde uygulamaya koymalarını ve ekonomik gelir elde etmelerini amaçlıyoruz ifadelerini kullandı.

ÜRÜNLER İÇİN PAZAR VE MARKALAŞMA

Proje uygulama süresinde belirlenmiş kırsal üretim atölyelerinde diğer üretici kadınlarla bir araya geleceklerini, eğitim ve danışmanlık hizmetleriyle kendilerini geliştirmelerini sağlayacaklarını ifade eden Başkan Mustafa Demir, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

Samsunda yaşayan vatandaşlarımız tarafından dahi çok fazla bilinmeyen ancak etkili bir pazarlama planı doğrultusunda yüksek katma değer barındırma potansiyeline sahip ürünlerimiz var.  Katma değer sürecinde en önemli unsuru ise kırsalda yaşayan kadınlar oluşturmaktadır. Ürünlerin kadınlarımız aracılığıyla doğal üretim yöntemlerine sadık kalınarak pazara sunulması ve markalaşma süreciyle üretimin sürdürülebilir bir sistemde ilerlemesini arzu ediyoruz. Böylece unutulmaya yüz tutmuş geleneksel ve yöresel ürünlerin belirlenmesi ve kayıt altına alınmasıyla çok değerli bir kültürel miras gelecek nesillere aktarılmış olacak. Ayrıca doğal ve yöresel ürünlere artacak ilgiyle tüketicilerimizin taleplerini de karşılamış olacağız.

YERELDEN KALKINMA’YA SOMUT MODEL

Üretimleri tükenmek üzere olan ürünleri markalaştırmakta kararlı olduklarını altını çizen Başkan Demir, Markalaşmak, hem ürünlerin satış pazarlamasının artırılması hem de kent ekonomisi için büyük önem taşıyor. Ürünlerimizi markalaştırabilirsek, ulusal ve e-ticaretle dünya pazarlarına da girebiliriz. Projemiz sayesinde kooperatiflerle yerelden kalkınma çabalarımıza, tabi ki üreticilerimizle birlikte somut bir model sunuyoruz dedi.BAŞKAN MUSTAFA DEMİR'DEN SASKİ LOGOSU AÇIKLAMASI

27.02.2020 06:25

İDDİALAR KASITLI VE ASILSIZIDR!' SASKİnin bugüne kadar Logosunun bulunmadığını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Bu nedenle logodan Atatürkün çıkarılması da mümkün değildir dedi

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünün (SASKİ) logosundan Atatürkün çıkarıldığı yönünde ortaya atılan iddialarla ilgili bir açıklamada bulundu.  SASKİnin bugüne kadar Logosunun bulunmadığına dikkati çeken Mustafa Demir, Bu nedenle logodan Atatürkün çıkarılması da mümkün değildir dedi.

LOGO SASKİNİN DEĞİL BÜYÜKŞEHİRİNDİR

Samsunda son gün 2 gündür gerek sosyal medya mecralarında ve gerekse basın yayın organlarında Samsun Büyükşehir Belediyesi SASKİ logosundan Atatürkün çıkarıldığı yönünde yansıtılmak istenen konunun tamamen Asılsız olduğunu belirten Başkan Demir,  SASKİnin, kurulduğu 1995 yılından bu yana hiçbir zaman LOGO su olmamıştır. Bahse konu olan logo, Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne aittir. Bu nedenledir ki, LOGO dan ATATÜRKün çıkarılması SÖZ KONUSU DEĞİLDİR ifadelerini kullandı.

SASKİNİN KURUMSAL KİMLİĞİNE KATKI

SASKİnin 25 yıllık geçmişe sahip bir kurum olduğunu hatırlatan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Çeyrek asırlık geçmişi bulunan SASKİnin Kurumsal Kimliğini oluşturmak adına LOGO ihtiyacı doğmuştur. Aralık 2019 tarihinden logo çalışması yapılmış ve belediyemiz logomuzun yanında SASKİ logosu ile birlikte kullanılmaya başlanmıştır diye konuştu.

KURTULUŞ'UN ŞEHRİNDE KASITLI VE YANLIŞ ALGI

Bilinen bu gelişmelere karşın son günlerde SASKİnin logosundan Atatürk çıkartıldı şeklinde gündeme getirilen iddialara tepki gösteren Başkan Demir, Yanlı, yanlış ve tamamen algı oluşturmaya yönelik çabalar, sonuçsuz kalmaya mahkumdur. Bilerek ve kasıtlı bir şekilde halkımızı yanlış bilgilendirmeye yönelik çaba içerisine girenler hakkında her türlü yasal işlem yapılacaktır açıklamasında bulundu.BAŞKAN MUSTAFA DEMİR DEN ATAKUM A MÜJDE

27.02.2020 06:21

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Atakum İlçesindeki Türk-İş Eğitim Merkezinin kütüphaneye çevrileceğini açıkladı.

Samsun Okuma Vakti projesine büyük destek veren ve eğitim alanındaki faaliyetlere katkı sağlamaya devam eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Atakum İlçesindeki Türk-İş Eğitim Merkezini 24 saat halkın hizmetinde olan bir kütüphaneye çevireceğiz dedi. 

EĞİTİM DENİLİNCE AKAN SULAR DURUR
Eğitime ve Türkiyenin geleceği olan öğrencilere verdiği önemi her fırsatta gösteren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, son olarak Atakum İlçesindeki Hüseyin Avni Asal İlkokulunda öğretmen ve öğrencilerle bir araya geldi. Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, Atakum İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet İrfan Yetik, okul idarecileri, öğretmenler ve öğrencilerin yer aldığı programdan konuşma yapan Başkan Demir, Samsun önemli bir kent. Samsun Türkiyenin en güzel şehri. Bu şehri de yönetmenin en güzel yolu ortak akıl. 7'den 77ye herkesin fikrini önemsiyoruz. Özellikle eğitim ile ilgili siz eğitimcilerimizin talepleri bizim için çok önemli. Eğitim alanında yapılan yatırımları ülkem ve geleceğimiz adına yapılan en önemli yatırımlar olarak görüyorum. Eğitim dendi mi bizim için akan sular durur. Üzerimize düşen ne varsa her zaman yanınızdayız diye konuştu.

ATAKUMA 7/24 AÇIK KÜTÜPHANE 
Samsun Okuma Vakti projesini hatırlatan ve, Eskiden biz okuyacak kitap bulamazdık. Şimdi ise okuyacak insan arama noktasında büyük kampanyalar başlatıyoruz ifadesini kullanan Başkan Demir, şöyle devam etti:

Nereden nereye geldik. Cumhurbaşkanlığımızca dünya çapında bir kütüphane açılışı yapıldı. Bugün yaptığımız ziyaretimiz anısına da ben bir müjdeyi paylaşayım. Belediye Meclisimizde Atakum Belediyemiz ile birlikte bir karar aldık. Türk-iş Eğitim Merkezinin bulunduğu alanı kütüphaneye çevirerek burasını bir kültür alanı olarak şehrimize kazandıracağız. En kısa sürede Türkiyenin en iyi kütüphanelerinden birini Atakuma inşa edeceğiz. Kütüphanemiz 7/24 açık olacak. Her yaş grubunun yararlanacağı, doktora öğrencilerinden tutun da okul öncesi öğrencilerinin kullanacağı bir konsept çok yakında halkımızla buluşacak.

MİNİK EYLÜLE PARK SÖZÜ!
Başkan Mustafa Demir daha sonra Samsun Okuma Vakti projesi kapsamında düzenlenen Her Yere Kitap, Her Yerde Kitap etkinliği için okulda oluşturulan Kitap Kumbarasına destek oldu. Sınıfları gezerek öğrencilerin taleplerini dinleyen Mustafa Demir, 2D sınıfı öğrencisi Eylül Bayrakın okullarına park isteği talebinin yerine getirileceğinin sözünü verdi. Öğrenciler de alkışlarla Başkan Demire teşekkür etti.SEVDİKLERİNİZ İÇİN SİGARAYI BIRAKIN!

27.02.2020 06:18

SAMULAŞ Genel Müdürü Tamgacıdan personele çağrı: SEVDİKLERİNİZ İÇİN SİGARAYI BIRAKIN! Samsun Büyükşehir Belediyesi SAMULAŞ ve SASKİ personeline yönelik düzenlenen Kanser ve Sigara başlıklı eğitimlerde SAMULAŞ Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacıdan Sigarayı bırakın çağrısı geldi

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Samsun Büyükşehir Belediyesine bağlı SAMULAŞ ve SASKİ personeline, Kanser Farkındalığı ve Sigara Bırakma Polikliniklerinde Verilen Hizmetler konulu eğitimler verildi.
 
İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Birimi Hekimi Dr. Elif Özkaya tarafından Dünya Kanser Günü ve Sigarayı Bırakma Günü Etkinlikleri kapsamında düzenlenen eğitim programına SAMULAŞ Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacı, SASKİ Genel Müdür Yardımcısı Semih İlker Sanaç ve Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Hatice Öz ile her 2 kurumun personeli katıldı.

KANSERDE ERKEN TEŞHİSİN ÖNEMİ

Sigaranın zararları ve kanser farkındalığı oluşturmak ile ilgili detaylı bilgilerin verildiği programda, sigaranın dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu olduğuna işaret edildi. Sigara içme veya dumanının solunmasının zamanla kişilerde psikolojik ve fiziksel bağımlılık oluşturduğuna dikkat çekilen eğitimlerde ayrıca, kanser hastalığına dikkat çekmenin ve hastalığın erken teşhisi konusunda halkı bilinçlendirmenin önemine değindi.

SASKİ VE SAMULAŞ PERSONELİNE ÇAĞRI

Eğitimin sonunda programa katılan personele teşekkür eden SAMULAŞ Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacı, sigaranın ölümcül hastalıklara neden olduğuna vurgu yaptı. Tamgacı, personele, Kendiniz için ve sevdikleriniz için sigarayı bırakın çağrısında bulundu.

Programın sonunda İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, bugüne kadar yaptıkları çalışmalara verdikleri destekler nedeniyle SAMULAŞ ve SASKİ yöneticilerine teşekkür etti.SAMSUN İÇİN BİRLİKTE HAREKET ETMELİYİZ

27.02.2020 06:17

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Ziya Çakır ve yönetim kurulu üyeleriyle kahvaltı programında bir araya geldi. Demir, Samsunumuza bir değer katacaksak, bu çok çalışmayla ve birlikte hareket etmeyle olur dedi

19 Mayıs Gazeteciler Cemiyetinin düzenlediği kahvaltıya katılan Mustafa Demir, İl başkanlığım, uzun yıllar süren milletvekilliğim ve bakanlık yaptığım süre boyunca daima siz değerli basın mensuplarıyla yakın ilişki içerisinde oldum. Basının önemine, gücüne daima inandım. Doğru, tarafsız, özgür bir basın ortamının bulunduğu ilin, bölgenin, ülkenin gelişimine katkı sağladığını bizzat tecrübe edinerek gördüm. Günümüzde basın, hız kesmeyen teknolojik yeniliklere de ayak uydurarak, halen halkın sesi, gözü, kulağı olmaya devam ediyor. Basın yayın organlarının bu önemli ve ağır misyona bugün de sahip olduğuna inanıyorum dedi.

HEDEF, SAMSUNLULARA HİZMET

Samsuna en ufak bir katkı sağlayacak herkese, her kesime, her bileşime açık olduğunu vurgulayan Demir, 5 yılın sonunda halkımıza hizmet edebilmiş olmanın mutluluğu içerisinde olmayı arzu ediyoruz. Basınımızın siz değerli temsilcileri ve diğer tüm çalışanlarıyla karşılıklı iş birliği içerisinde olmaya devam edeceğiz. Samsunumuza bir değer katacaksak, bu çok çalışmayla ve birlikte hareket etmeyle olur diye konuştu.