Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


SAMSUN HEYETİ ÜRDÜN DE

26.04.2016 14:26

Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kardeş şehir protokolü ön görüşmeleri ve bir dizi temasta bulunmak için gittikleri Ürdün de Az Zarqa İli Valiliğini ziyaret ettiler.

SAMSUN HEYETİ ÜRDÜN DE

Valilik girişinde Az Zarqa Valisi Dr. Raed Al Odwan tarafından karşılanan Samsun heyetine Ürdün Büyükelçimiz Sedat Önal ve TİKA Ürdün koordinatörü Mehmet Sıddık Yıldırım da eşlik ettiler. Ziyaret sırasında Az Zarqa Belediye Başkanı Emad Almomani de hazır bulundu.

Samimi bir havada geçen görüşmeler sırasında Vali Şahin Az Zarqa Valisi Odwan ı Samsun a davet ederek Samsun un genel özellikleri ve fırsatları konusunda bazı bilgiler aktardı. Başkan Yılmaz da Ürdün de kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini dile getirerek, bu ziyarette yapacakları ön görüşmelerin ardından Az Zarqa ile kardeş şehir protokolü imzalayacaklarını ve karşılıklı olarak her alanda işbirliği yaparak ilişkilerini geliştirmek istediklerini kaydetti

Ziyaret karşılıklı olarak hediyelerin verilmesi sona erdi.BAŞKAN YILMAZ: SÖZLERİMİZİ ADIM ADIM YERİNE GETİRİYORUZ

25.04.2016 10:49

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz İlçelerimizi getirmeye çalıştığımız perspektifi hissettik, hissettirdik. Sözlerimizi adım adım yerine getiriyoruz dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Alaçam ilçesinde 24 ayda yapımı tamamlanan ve halkın kullanımına sunulan hizmetlerin toplu açılış töreninde konuştu.

Alaçamlılara yapacakları işleri daha önceden paylaştıklarını anımsatan Başkan Yılmaz, Her gün o hedefe doğru koşuyoruz. İlçemizi getirmeye çalıştığımız perspektifi hissettik, hissettirdik. Sözlerimizi adım adım yerine getiriyoruz. Ancak hizmet öyle bir şey ki yaptıkça yenisini çağrıştıran, konfor öyle bir şey ki bugün sahip olduğumuz iki gün içinde ondan bıkıp yenisine ihtiyacımız olduğunu hisseden bir insan doğası ile karşı karşıyayız. Dolayısıyla ihtiyaçlar hiç bitmeyecek. İnsan hayatı var olduğu sürece insanımızın da ülkemizin de ihtiyaçları ve talepleri hiç bitmeyecek. Ülkeyi yönetmeye, hizmete talip olanların bunu hiçbir zaman unutmamaları lazım. Biz hiç zaman unutmuyoruz. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız bize hep bu öğütleri veriyor. Yapılan bütün projeler ve çalışmalar, sonuçta insan hayatına konfor kazandırmaya dönüktür. Hizmeti yapıp kalıcı eserler bıraktığınız zaman, insanınız bu kadir bilirliği ile sizi takdir eder. Diye konuştu.

Yaptıkları işleri son derece sağlam yapmaya çalıştıklarını dile getiren Başkan Yılmaz, Kısa sürede belki çok büyük miktarda iş yapmadık. Mesela Alaçam da 30 Km civarında yol yaptık.  200 Km’nin üzerinde grup yolu var. Bu şunu gösteriyor. Demek ki biz yapmamız gerekenin 7 de birini yaptık. Önümüzdeki 3 sene içinde Alaçam da 7 kat daha iş yapmamız lazım. Paldır küldür, çok iş yapmak için acele etmiyoruz. Az yapalım ama kaliteli iş yapalım mantığı ile hareket ediyoruz. Yapılmış olana bir daha dönüp bakmayalım, tamir etmek için enerji harcamayalım diyerek buna çok dikkat ediyoruz.   Alt yapı yatırımlarının yanı sıra tarıma yönelik de desteklerimizi eksiksiz yapıyoruz. Arıcılığa, tohumculuğa, hayvancılığa yönelik desteklerimiz sürüyor. Şeklinde konuştu.BAŞKAN YILMAZ DAN YAKAKENT E ARITMA TESİSİ MÜJDESİ

25.04.2016 10:47

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 2 sene önce kendilerinden Yakakent için Atık Su Arıtma Tesisi istendiğini anımsatarak, En geç önümüzdeki 1.5 yıl içerisinde Yakakentin bir damla atık suyu denize gitmeyecek dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Yakakent ilçesinde 24 ayda yapımı tamamlanan ve halkın kullanımına sunulan hizmetlerin toplu açılış töreninde konuştu.

Yakakent de vermiş oldukları sözleri adım adım yerine getirmenin huzurunu yaşadıklarını dile getiren Başkan Yılmaz, 2 sene önce bizden ilçeye bir atık su arıtma tesisi kazandırmamızı istemişlerdi. Geçen süre içerisinde bu işin ihalesini yaptık. Şu anda müteahhitimiz işe başladı. En geç önümüzdeki 1.5 yıl içerisinde Yakakentin bir damla atık suyu denize gitmeyecek. Yakakentimiz bir sahil ilçesine yakışır, denizi kirli olmayan, çocukların, misafirlerin çekinmeden denize girebilecekleri bir yer olacak. Dedi.

Başkan Yılmaz Geçtiğimiz 25 aylık süre içerisinde Yakakentimizde bugüne kadar yapılandan daha farklı beton yollar, sıcak karışım yollar yaptık. Bu yapılanlara yaklaşık 10 milyon lira para harcadık. Yani senede 5 milyon liralık bir kaynak ayırıp Yakakentimizin çehresini, köylerimizin çehresini değiştirmeye dönük çabalar içerisindeyiz. Yine bu süre içerisinde köylerimizdeki kanalizasyon ve alt yapı çalışmaları için 2.5 milyon lira harcama yapmışız. Bütün bunlar bizim insanımıza analarının ak sütü gibi helal olsun. Daha fazla çalışıp daha güzel işler yapacağız. Diye konuştu.KÜÇÜK BAŞKANIN BÜYÜK HEDEFLERİ VAR !!!

25.04.2016 10:37

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sebebiyle Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, koltuğunu Fatih Canik İmam Hatip Lisesi 7. Sınıf öğrencisi Hayrunnisa Zorlu’ya bıraktı. Başkanlık koltuğunu devralan Başkan Zorlu, hizmetlerinden dolayı Başkan Yılmaz a teşekkür ederek, okuluna kütüphane ve spor tesisi kazandırmak istediğini kaydetti.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi milli mücadelenin baş şehri Samsun  da da coşkuyla kutlandı. Atatürk Anıtına çelenk konulmasıyla başlayan kutlama etkinliği kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesinin konukları Fatih Canik İmam Hatip Orta Okulu öğrencileri oldu. Okul Müdürü Zekeriya Özkan, Müdür Yardımcısı Naziye Çetin, 7. Sınıf öğrencisi Hayrunnisa Zorlu, 6. sınıf öğrencisi Mevlüt Emre Sezgin, 6. sınıf öğrencisi Zümra Tuncer ve 5. sınıf öğrencisi Enes Ünyeli’nin yer aldığı ziyarette Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmazın koltuğunu 7. Sınıf öğrencisi Hayrunnisa Zorlu aldı.

Makama oturan Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrunnisa Zorlu, Başkan Yusuf Ziya Yılmazın sahil düzenleme, Amisos Tepesi ve raylı sistem gibi önemli çalışmalara imza attığını belirterek, çalışmalarından dolayı teşekkür etti.  Samsunun problemlerinden bahseden Başkan Zorlu, Çarpık kentleşme, en büyük problemlerimizden bir tanesi. Projelerimizi gerçekleştirirken çocuklara daha fazla yeşil olan, oyun parkları imkanı sunmamız gerekiyor. Çocuklarımızın sağlıklı yaşam sürmesi için bisiklet kullanımını teşvik edip ve bisiklet yolları yapmalıyız. Çocukların bilime olan merakından dolayı plenetoryum çalışmalarına biraz daha hız vermeliyiz. Okulumuza kütüphane yapılırken kitap takviyesi istiyoruz. Canikte spor alanı yok. Okullarımızda da spor alanları yok. İlçemize spor kompleksi yapılabilir. Kent kimliği oluşturmalıyız. Projelerde de öğrencilere söz hakkı vermeliyiz. Bilimde ve sanatta Samsun, örnek bir şehir olacaktır. değerlendirmesinde bulundu.

Öğrencilere tavsiyelerde de bulunan Başkan Zorlu, Açlıktan, savaştan ölmeyen, istismara uğramayan çocuklar istiyoruz. Biz bütün dünyadan, bütün Türkiye den barış istiyoruz. Beni ziyarete geldiğiniz için teşekkür ediyorum. Yarının büyükleri sizler olacağınız için sorumluluğumuz çok büyük. Çok okuyun, çok çalışın. Bilime, edebiyata, sanata çok önem verin. Gaflet ve uyuşukluktan uzak durun. Çünkü bunlar ülkemizi çok geriletir. Varlığınızı her ortamda hissettirin. Kendinize güvenin. Doğru olan Hak yolundan ayrılmayın. Çünkü sadece Türkiyenin değil, bütün Müslümanların size ihtiyacı var. Ben de Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, Samsunu modern imkanlarla beraber tarihi ve kültürü ile uyumlu, sporda, sanatta, sağlıkta ve bilimde örnek bir şehir haline getireceğim.  şeklinde konuştu.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlayarak, hediyeler verdi. Çocukların spor ve oyun alanları konusundaki taleplerinde çok haklı olduklarını söyleyen Başkan Yılmaz, Kentsel planlamaları yapılırken çocukların oyun alanlarının ayrılması noktasında ilçe belediyeleri yeterince hassas davranmıyorlar. Davransalar da arsa ve mülk sahiplerinin kendi menfaatleri için belediyelerin yeşil alan ayrılması talebine direnç gösteriyorlar. Bu konuda da yoğun mücadele ediyoruz. Hayırsever bir ağabeyimizin bağışladığı alanı, talebi üzerine Emine Kefeli Parkı yaptık. Bu oyun alanı isteklerinizde haklısınız. Bu mücadeleyi daha etkili şekilde sürdürmemiz gerekiyor. Halk kütüphanelerine bütün ilçelerin ihtiyacı var.  Bu ihtiyaç, genlik merkezlerinde düşünülebilir. Canikte yapılında kütüphane onun içine konulabilir. Başkanımızın bahsettiği konularla ilgili çalışıyoruz. Kent kimliği konusunda bütün kentler, şehirler birbirine benzemesin istiyoruz. Şehirler birbirleriyle rekabet etsin istiyoruz. Samsun da başkalarını taklit etmiyoruz. Kendi içimizde kendi dinamiklerimizle donatarak şehrimizi geleceğe hazırlamaya çalışıyoruz. ifadelerini kullandı.

Samsun u ulaşımında modern bir yapıya kavuşturmaya devam edeceklerinin altını çizen Başkan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü Genç başkanımızın taleplerini çok yerinde buluyorum. Gelecek sene işitme Engelliler Olimpiyatı olacak. Şehrimizi bu Uluslararası Olimpiyata hazırlıyoruz. Bu olimpiyatın Samsunun Dünyaya tanıtımı için büyük bir fırsat olarak görüyoruz. Yine şehrimizde turizm potansiyelimizi yükseltmeye çalışıyoruz. Turistlerin Samsun a gelmesi için yapılması gereken çalışmaları titizlikle yürütüyoruz. Rahat edecekleri yayla ortamını ve potansiyelleri hazırlıyoruz. Bunlar gelirse şehirde turizme bağlı bütün sektörler olumlu etkilenecektir. Estetiğe çok önem veriyor, çarpık yapılaşma ile yoğun olarak mücadele ediyoruz. Bu nedenle de koşmaya, çalışmaya devam edeceğiz.

Ziyarette öğrencilere kitap hediye eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, hatıra fotoğrafı da çektirerek, Samsunum-1 Gemisi ile okul gezisi ve Çanakkale Gezisi’nde gerekli destekleri vereceklerini de sözlerine ekledi.ÖZEL ÖĞRENCİLERDEN 23 NİSAN A ÖZEL GÖSTERİ

25.04.2016 10:33

Batı Park İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları Stadındaki 23 Nisan etkinliklerine katılan Vali İbrahim Şahin ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, özel öğrencilerin sergilediği halk oyunları gösterisini büyük bir ilgi ile izledi.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri Samsun da sabah saatlerinde Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başladı ardından Batı Park İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları Stadı’nda devam etti. Burada saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcının mesajının okunması ile sürdü.

MÜLTECİ ÇOCUKLAR RENK KATTI

Bu sene ilk kez Irak, Suriye ve Afganistanlı mültecilerden oluşan Samsun Kazım Özdemir İlkokulu öğrencileri kendi yörelerine ait halk oyunları gösterisi düzenledi. Yine bu sene ilk kez olarak özel eğitim alan öğrencilerden oluşan 10 kişilik zihinsel engelli öğrenciler halk oyunu gösterisi sergiledi. Özel öğrencilerin sergilediği halk oyunu gösterisi herkes tarafından büyük beğeni topladı. Gösteriyi ilgiyle izleyen Vali Şahin o anları cep telefonuna kaydetmeyi de ihmal etmedi.

23 Nisan etkinliklerine Samsun Valisi İbrahim Şahin, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kaymakamlar, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, vatandaşlar ve çocuklar katıldı. Etkinliklerin sonunda Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından öğrencilere toplam 710 bisiklet dağıtıldı.