Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan Yılmaz: Ürünlerin Satışı Konusunda Desteğe Hazırız

29.04.2016 09:39

Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, cezaevlerinde bulunan hükümlülerin yaptığı eserlerden oluşan Hep Birlikte Baharlı Günlere isimli el sanatları sergisini gezdi. Sergide mahkumların yaptığı el emeği tabureler vali ve başkanı oldukça şaşırttı.

Başkan Yılmaz: 

Cezaevinde kalanların elinden çıkmış sanat eserinden el işlemesine, gıda ürününden mobilyasına kadar geniş yelpazedeki ürünler, bugün Samsun Cumhuriyet Meydanı nda görücüye çıktı. Satıştan elde edilen gelirin tutuklu ve hükümlülere verileceği sergiyi gezen Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, sergideki el emeği ürünleri tek tek gezerek inceledi.

YILMAZ: ÜRÜNLERİN SATIŞI KONUSUNDA HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ

Sergide Samsun Valisi İbrahim Şahin, el emeği göz nuru bütün yapılan işlerin hepsinin cezaevlerinin ürünü olduğunu kamuoyuna göstermenin oldukça önemli olduğunu belirtirken, Başkan Yılmaz da, ürünlerin satışı konusunda belediye olarak her türlü desteği sağlayacaklarını söyledi.

Ardından mahkumların yaptığı tabure ve masaları inceleyen Vali Şahin ve Başkan Yılmaz, taburelere oturup hatıra fotoğrafı çektirdiler.BÜYÜKŞEHİR DEN LADİK E KIRSAL KALKINMA DESTEĞİ

28.04.2016 09:34

İlçelerde tarım ve hayvancılığı geliştirmeyi hedefleyen Samsun Büyükşehir Belediyesi, kırsaldaki desteklerine Ladik ilçesi ile devam etti. Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı, arıcılığı, tarımı ve büyükbaş hayvancılığı artırmak ve yaygınlaştırmak için tohum ve polen tuzağı dağıttı.

BÜYÜKŞEHİR DEN LADİK E KIRSAL KALKINMA DESTEĞİ

Kırsaldaki reçberliğe yönelik desteklerini sürdüren  Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı, bu kez de Ladik ilçesindeki çiftçi ve hayvancıları sevindirdi. Üretici ve yetiştiricilerin taleplerini hızla yerine getiren Büyükşehir Belediyesi, arıcıların polenleri rahatça toplaması için polen tuzağı, kaliteli bal üretilmesi için karabuğday ve büyükbaş hayvanların süt ve etlerinin verimli olması için slajlık mısır tohumu hibe etti.

Ladik meydan parkındaki hibe tohum dağıtım törenine Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir,  Ladik Belediye Başkanı Selim Özbalcı ile Samsun Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Rasim Kaplan ile çiftçi ve besiciler katıldı. Karabuğday ve slajlık mısır tohumu ile polen tuzağı dağıtım töreninde konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, 6360 sayılı yasa kapsamında Büyükşehir Belediyelerinin tarım ve hayvancılığa destek vermenin görevlerinden birisi olduğunu söyledi. Genel Sekreter Yardımcısı Arlı, Biz de görev alanı içinde bugün Ladik teyiz. Çam sakızı çoban armağanı misali çiftçilerimize bu ikramlarımızı yapıyoruz. Bunun amacı çiftçilerimizin gelirini biraz daha artırmak, bilimsel olarak tarımımızı güçlendirmek, güçlendikçe de ilimizde tarımsal üretimi artırmaktır. dedi.

Polen tuzağının arıcılara büyük fayda sağlayacağına inandığını dile getiren Arlı, Ladik te Samsun Arıcılar Birliği ne üye 17 arıcımız var. Her birine 6 adet vermek üzere toplamda 102 tane polen tuzağı verdik. Bunun haricinde büyükbaş hayvancılığı desteklemek amacıyla slajlık mısır tohumu dağıtıyoruz. Bugünlerde ekmemiz gerektiğini söylediler. Bu tohumları da 30 üreticimize veriyoruz. Eğer hangisinden daha fazla verim alıyorsak takip edip verim alamadığımız bölgelerde desteği azaltıp verim aldığımız bölgelerdeki desteği artıracağız. Böyle bir yol izliyoruz. diye konuştu.

İlçede fasulye ve kesme çiçekçiliği de geliştirmeyi arzuladıklarına da değinen Sefer Arlı, ''Fasulye üretimine destek verelim istiyoruz.  Ama böyle bir talep bulamadık. Ladik ve Kavak fasulyesi önemli bir marka olmasına rağmen ilgi göremedik. Üretim yapmak isteyenleri tespit edersek destekler vermeye hazırız. Ayrıca Ladik, kesme çiçek bakımından önemli bir bölgesel potansiyel. Bu konuda yatırım yapmak isteyen olursa biz de destek vermek istiyoruz. Ladik ile Samsun’u bölgesel kesme çiçek merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz. Bu konuda da faydalanmak istiyorsanız birlikte çalışalım. İPARD ın destekleri var. Biz de destek olalım. Bu bölgeye ayrı bir dinamizm kazandıralım diye arzuluyoruz. şeklinde konuştu.

Ladik Belediye Başkanı Selim Özbalcı  ise Bu insanlar bizim için çok kıymetli. Geçen yıl ana arı dağımı yapıldı. Bu sefer de tohum ve polen tuzağı dağıtılıyor. Demek ki gerekli araştırmalar ve çalışmalar titizlikle yapılıyor. İnşallah ilçemiz arıcılarına, çiftçilerine ve hayvancılarına faydası olur. Biz bu çalışmalardan memnunuz. Bu sayının artmasını arzuluyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. İnşallah güzel sonuçlar alırız. ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından çiftçi ve besicilere hibe karabuğday ve slajlık mısır tohumu ile polen tuzağı teslim  edildi.BÜYÜKŞEHİR DEN BİRLİKTE SPOR ETKİNLİĞİ

27.04.2016 09:14

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm Ticaret A.Ş. tarafından Deniz Kızı Kafe yanında yer alan spor alanında vatandaşlara ücretsiz olarak aerobik, fitness ve step hizmeti sunacak.

BÜYÜKŞEHİR DEN BİRLİKTE SPOR ETKİNLİĞİ

Birlikte Spor adı altında düzenlenecek olan etkinlik 28 Nisan Perşembe gününden itibaren start alacak. Yaz boyu sürecek olan etkinlikler Pazartesi ve Cuma günleri sabah 07:30, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri 18:30 da gerçekleştirilecek.

Spor Yapan İnsan Sağlıklıdır sloganıyla Samsun halkını spor yapmaya davet eden Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm A.Ş. Genel Müdürü Musa İlkay Güler, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yusuf Ziya Yılmaz ın spor konusundaki hassasiyeti neticesinde Deniz Kızı Kafe yanında bulunan spor alanında ücretsiz olarak spor aktiviteleri düzenleme kararı aldık. Etkinliklerimiz kapsamında vatandaşlarımıza ücretsiz olarak aerobik, fitness ve step yapma imkanı sağlayacağız. Yaz boyu devam edecek olan etkinliklerimize tüm halkımızın katılmasını umut ediyoruz dedi.TÜRKİYE NİN İLK DİJİTAL ATATÜRK HEYKELİ

27.04.2016 09:10

Türkiye nin ilk ve en kusursuz Atatürk Heykeli 3 boyutlu dijital modelinin çıkartılması çalışmalarında sona gelindi.

TÜRKİYE NİN İLK DİJİTAL ATATÜRK HEYKELİ

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun un simgesi Atatürk Heykeli ni ölümsüzleştirmek ve herkese ulaşabilir hale getirmek için Türkiye de ilk kez kullanılan bir yönteme başvurdu. Dijital teknikler kullanılarak yapılacak olan 3 boyutlu modeller, Büyükşehir Belediye nin web sayfasından kamuyla paylaşılacak.

Türkiye de 3D scanner cihazı ile taranan en büyük yapı olan Samsun Atatürk Heykeli nin 3D modelinin çıkartılmasına sona yaklaşılıyor. Tüm tarama işlemleri sona erdi ve yakında tarama verilerinin birleştirilmesi işlemi de bitecek. Daha sonra Holywood da da kullanılan bir program yardımıyla taranan veriler ile yüksek çözünürlüklü 500 e yakın resim photogrammetry yöntemi ile bir araya getirilerek kusursuz bit matematiksel ve estetik yapıya sahip master dijital dosya elde edilecek. Proje ile hem 3D görüntü dosyası hem de heykelin 3D baskı makinelerinde kusursuz biçimde müze kalitesinde üretilmesini sağlayacak özel dosyası da yapılacak. Daha sonra da yaklaşık 50 mikron hassasiyetinde ve yaklaşık 60 cm yüksekliğinde ölçekli bir replika üretilecek. Post-proses işlemlerinden sonra hem dijital master dosya hem de replika hali yetiştirilebilirse 19 Mayıs ta Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a takdim edilecek.

Bu tarihi proje 3 açıdan Türkiye de ilk olma özelliği taşıyor. Bunlar, 3D scanner cihazı ile taranan en büyük cisim, Atatürk'ün bir heykelinin kusursuz matematiksel ölçekle dijital görüntü dosyası elde edilecek ilk heykel ve Atatürk ün matematiksel olarak kusursuz ölçekte replikasını üretmek şeklinde sıralanıyor.

3 BOYUTLU İLK HEYKEL 19 MAYIS A YETİŞTİRİLMEYE HEDEFLENİYOR

Proje hakkında bilgiler veren Samsun Atatürk Heykeli nin Dijitalleştirilmesi Projesi Koordinatörü Burhan Uyan, Holywood filmlerine uygulanan teknikler ile çalışmaların sürdüğünü ifade ederek, Projede sona doğru yaklaştık. Matematiksel hesaplar biraz uzun sürüyor. Şu anda 3 boyutlu modellere ilişkin bütün tarama işlemleri bitirildi. Taramalar yavaş yavaş birleştirilmeye başlandı. 1-2 gün içerisinde heykelin tamamının dijital taramaları bir model haline gelecek. Bunu bitirdikten sonra çekilen 600’e yakın fotoğraf ve dijital tarama modelini alıp Konya’ya gideceğim. Orada klasik heykeltıraşçılık ve dijital heykeltıraşçılık hizmeti veren bir atölyede Holywood daki film yapımcılarının kullandığı bir program kullanılarak Atatürk Heykeli kusursuz hale getirilecek. Bu kusursuz master dijital dosyayı hazırladıktan sonra bir tane 3 boyutlu baskı makinesi ile Atatürk Heykeli nin küçük bir modelini basacağız. Bunun 60 cm yüksekliğinde olacağını tahmin ediyoruz. Bunun bakım işlemleri bittikten sonra yetiştirebilirsek 19 Mayıs tarihinde Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a teslim etmek istiyoruz. Bu heykeli yapan ve oraya diken birkaç kişinin dışında hiç kimsenin görmediği bir açıdan Atatürk ün renkli taranmış bir dosyası var. Bu tarama ile Atatürk ün tam karşısında ve tam göz bebeklerine baktığımız istisnai bir çalışmaya sahip olmuş olduk dedi.

Projenin tamamlanması ile birlikte Türkiye de heykelcilik açısında birçok ilk yaşanacak ve insanlar Samsun Büyükşehir Belediyesi ne ait resmi internet sitesinde Atatürk Heykeli nin 3 boyutlu haline ücretsiz olarak ulaşabilecekler.

ATATÜRK HEYKELİ NE ZAMAN KİM TARAFINDAN YAPILDI?

Samsun un İlkadım ilçesindeki Atatürk Parkı'nda yer alan Atatürk Heykeli, Samsun Valisi Kazım Paşa tarafından Avusturyalı heykeltıraş Heinrich Krippel e 1927 yılında sipariş edildi, aynı yıl 19 Mayıs günü kaidenin resmi temel atma töreni yapıldı, 1928 yılında Viyana da başlayan heykelin yapım süreci 1931 yılında sonlandı ve heykel kaidesine 29 Ekim 1931 tarihinde dikildi. 15 Ocak 1932 tarihinde anıtın resmi açılışı yapılarak Cumhuriyet tarihinin 13. anıtı, Heinrich Krippel in ise Türkiye deki dördüncü anıt çalışması oldu. Tunçtan yapılmış olan heykelin yüksekliği 4,75 metre, taş blok kaidenin yüksekliği 4,10 metre, tüm anıtın yüksekliği ise 8,85 metre.BAŞKAN YILMAZ ÜRDÜN DE ÇERKES DERNEĞİ Nİ ZİYARET ETTİ

27.04.2016 09:08

Samsun Valisi İbrahim Şahin ile birlikte Ürdün temaslarını sürdüren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 1932 yılında Ürdün de kurulan ilk ve en büyük Çerkes Derneği ni ziyaret etti.

BAŞKAN YILMAZ ÜRDÜN DE ÇERKES DERNEĞİ Nİ ZİYARET ETTİ

Ürdün genelinde 7 şubesi ve 10 bin üyesi olan Çerkez Derneği ni ziyaret eden Vali Şahin ve Başkan Yılmaz ı burada Çerkez Hayır Cemiyeti Başkanı Senatör Semir Kardan, Ürdün Parlamentosundaki Çerkez kökenli milletvekilleri ve senatörler karşıladı.

YILMAZ:KONUŞMAYINCA BÜTÜN DİLLER KAYBOLUYOR

Ürünlü Çerkeslerle buluşmanın mutluluğunu yaşadığını dile getiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ziyarette yaptığı konuşmada, Ürdün de Çerkes camiasının yaygın olduğunu Türkiye de herkes biliyor. Bizim de Zerka da kardeş şehir görüşmelerimiz başlayınca benimde aklıma hemen sizleri ziyaret etmek geldi. Sizler de bizi burada sıcak bir şekilde karşıladınız. Bu güzel karşılama ve misafirperverliğiniz için çok teşekkür ediyorum. Keşke şimdi Çerkescem şiir gibi olsaydı da size şiir gibi konuşsaydım. Büyüklerimiz Çerkesce yi unutmamamız için çok teşvik etti ama konuşmayınca maalesef bütün diller kayboluyor dedi.

KARDAN:ÜRDÜN DE 120 BİNİN ÜZERİNDE ÇERKEZ VAR

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Çerkes Hayır Cemiyeti Başkanı Senatör Semir Kardan ise, Ürdün de 120 binin üzerinde Çerkes bulunduğunu belirterek, Bunların büyük çoğunluğu başkent Amman da yaşıyor. Amman ın bu eski tarihinin son 130 yılı Çerkeslerin tarihiyle çok fazla örtüşüyor  ifadelerini kullandı. Kardan, ayrıca dernek faaliyetlerinden de bahsederek Çerkes kültürünü yaşatmak için dil kursları düzenlediklerini ve binlerce öğrenciye burs desteği sağladıklarını sözlerine ekledi.

ÇERKES LEZZETLERİ TADILDI

Dernek ziyareti sonrasında ise Ürdün de Çerkez yemeklerinin yapılıp satıldığı ve tüm çalışanları Çerkeslerden oluşan Çerkez lokantası na geçildi. Başkan Yılmaz eşi Semiha Yılmaz ile Çerkez yemeklerinin tek tek tadına baktı.