Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


TÜRK ECZACILAR BİRLİĞİ 3. BÖLGELERARASI TOPLANTISI

24.07.2015 13:15

Türk Eczacılar Birliği 39. Dönem Merkez Heyeti 3. Bölgelerarası Toplantısı Samsunda yapıldı.

23- 25 Temmuz tarihleri arasından Sheraton Samsun Otelde düzenlenen Türk Eczacılar Birliği 39. Dönem Merkez Heyeti 3. Bölgelerarası Toplantısı 54 eczacı odasından 400 eczacı ve eczacı çalışanının katılımıyla gerçekleşti. Samsunda en son 30 yıl önce yapılan toplantı Karadenide yapılan en büyük eczacılar odası organizasyonu olma özelliğini taşıyor. Toplantı kapsamında geçmiş dönemin inceleneceği, mesleki, güncel ve geleceğe ait konuların görüşüleceği, sosyal ve bilimsel açıdan mesleki ihtiyaç ve gelişmelerin araştırılacağı çalışmalar yapılacak. Konuşmacılar 3 gün boyunca eczacıların sorunları hakkındaki düşüncelerini panelde tartışacak.

Toplantının açılışına Samsun Valisi İbrahim Şahin, AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, AK Parti Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, CHP Giresun Milletvekili Bülent Yener Bektaşoğlu, CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, Türkiye Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, Samsun Eczacılar Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti, Denetleme Kurulu, Yüksek Haysiyet Divanı Üyeleri, 54 Eczacı Odası Başkanı ve yöneticileri katıldı.

İLERLEYEN GÜNLERDE BİR AK PARTİ-CHP KOALİSYONU GÖZÜKÜYOR

Organizasyonun Samsun için çok önemli olduğunu belirten Samsun Valisi İbrahim Şahin, Bu toplantıyı burada düzenleme kararı alan TEB Başkanına ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyorum. Bu tarz toplantıların Samsunda daha çok olmasını sağlamanızı sizden istiyorum. Biz de ev sahipliği yapmaktan gurur duyarız. Eczacılık alanında bir konuşma hazırlamıştım ama siyasi bir konuşma da yapacağım. Demirel Avrupa Parlamentosunda bir toplantıya gittiğinde Sizin ülkenizde Kürtlere eziyet ediliyor diyorlar. O da Sadece Kürtlere mi eziyet ediyoruz? Türklere de eziyet ediyoruz diyor. Türkiyede bazı insanların ezildiği, sömürüldüğü tartışmaları hep yapılır. Bu ülkede her kesim bir dönem bir cendereden geçmiş oluyor. İnşallah demokratik kurallar, demokratik işleyiş daha sağlıklı bir zemin oluşturur ve bu bahsedilenler azalır. Ülkemiz çok zor bir coğrafyada yer alıyor. Diyarbakır’da yeni bir saldırı oldu. Maalesef yine 2 polisimiz hedef alındı. Biri şehit oldu, biri ağır yaralandı. Yine Şanlıurfa’da 2 polisimiz evinde şehit edildi. Adıyaman’da bir askerimiz şehit edildi. Suruç’ta 32 fidanımız maalesef öldürüldü. Böyle bir ülkede yaşıyoruz ama bütün bu olanlara rağmen birbirimize kenetlenmemiz lazım. Bu biraz daha güçlenerek devam ediyor. İlerleyen günlerde bir AK Parti-CHP koalisyonu gözüküyor. Öyle gözüküyor ki bu gerçekleşirse eczacıların sorunları belki daha hızlı bir şekilde çözülür dedi.

BU TOPLANTILAR ŞEHRİN TANINIRLIĞININ ARTMASI AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ

Toplantının Samsunun tanıtılması açısından çok önemli olduğunu belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bu toplantının Samsun’da yapılacak olmasının amaçlandığında duyduğum memnuniyeti Onur Ferhat Karacan Beye söylemiştim. Onlar da benden aldıkları destekle bu toplantıyı Samsunda yapmaya cesaretlendiler. Hangi sivil toplum kuruluşu olursa olsun Samsunda buna benzer geniş katılımlı bir toplantı organize ettiğinde bana göre bizim ev sahipliğinin en güzel örneğini ortaya koymamız gerektiğini düşünüyorum. Yerel yönetim olarak bu işleri organize edenleri asla yalnız bırakmamamız lazım ve şehrimizin tanıtılması için bunun bir fırsat olduğunu düşünmemiz gerektiğine inanıyorum. O bakımdan Sayın Valimiz de burada bizimle beraber toplantıda olmayı tercih ettiler. Açılış konuşmaların ardından panelde de konuşmacılar olacak. Onlar da mesleki sorunları ve öngörüleri konuşacaklar. Bu toplantının sonuçları itibariyle Türkiye’de bundan önce yapılmış bölgelerarası toplantılardan çok daha büyük ses getiren bir toplantı sonuçları ortaya koyacağına yürekten inanıyorum dedi ve Samsunu tanıtarak sözlerine son verdi.

Samsundaki ortamı çok beğendiğini belirten Türkiye Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, Hepiniz toplantıya hoş geldiniz. Samsun Eczacılar Odası etkin, dinamik ve çalışkan kadrosuyla mesleğimiz için göz doldurucu çalışmalara imza atıyor ve atmaya devam ediyor. Bu toplantının eczacılık mesleği açısından herkes tarafından olumlu geçmesini temenni ediyorum ifadelerini kullandı.

30 yıl sonra aynı toplantıyı Samsuna getirdiklerini belirten Samsun Eczacılar Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, Bu toplantının burada olması bizim için çok önemliydi. Bölgelerarası toplantıları 2 yıl boyunca 3 defa yapılıyor. Bir önceki bölgelerarası toplantı Samsunda 30 sene önce yapılmıştı. Bu toplantıyı tekrar Samsunda yapmaktan dolayı gurur duyuyorum şeklinde konuştu.BÜYÜKŞEHİR DEN KÖY ÜRÜNLERİ PAZARI

23.07.2015 10:27

Samsun Büyükşehir Belediyesi, kara yolları kenarlarında tezgah kurarak, ürettikleri ürünleri satan vatandaşları yaptığı Köy Ürünleri Pazarında bir araya topladı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, hem karayolu trafiğini güvence altına almak hem de Samsuna şık ve modern bir görünüm sağlamak amacıyla Kırsal Destekleme Projesi adı altından yol kenarında satış yapan pazarcılara düzenleme getirdi. Proje kapsamında yol kenarlarında ürünlerini satarak trafiği sıkıntıya düşürebilecek pazarcılar, yol kenarlarından kaldırılarak belediyenin kendileri için ücretsiz tahsis ettiği pazar yerine konumlandırıldı. Açılan pazar yerinde dışarıdan getirilen ürünler sergilenip satılmayacak. Sadece bölge halkı kendi bahçelerinden getirdiği ürünleri temmuz ve eylül aylarında satabilecek. Köy Ürünleri Pazarı Samsun-Ankara yolu 12. kilometresi Sarıışık Kapaklı mevkisinde kuruldu.

Samsunu şaha kaldıracak projeleri yapmaya devam edeceklerini belirten Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, Vatandaşlar şeftali mevsiminde kendi bahçelerinde ürettikleri meyveleri kara yollarının kenarlarında tezgah kurarak trafik güvenliğini sıkıntıya sokacak şekilde sergileyerek satıyorlardı. Bu görüntüler gelişmiş, çağdaş Samsun görüntüsüne yakışmıyordu. Bunun üzerine Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz Bey bizlere talimat verdi.Bunları bir araya toplamamız lazım hem de trafik güvenliğini emniyete almamız gerekir dedi. Biz de hemen araştırmalarımız sonucunda Ankara yolu üzerinde 12. km.de şeftali satıcılarının yakın olduğu bölgede mülkiyetinin bir kısmı karayollarına bir kısmı Hazineye ait olan yerin tahsisini ve iznini almak suretiyle bu pazar tezgahlarını buraya yaptık. Toplamda burada 20 tezgah olacak. Şu anda 15 tanesini yapmış durumdayız. Bu yaptığımız pazar yerinin otoparkı var, çeşmesi var, tuvaleti var. İlerleyen zamanlarda biz buraya mescit ve oturma yerleri de yapacağız. İnsanlar bir piknik havasında meyvelerini satın alıp, oturup yıkayarak yiyebilirler. Gerekirse dinlenip yollarına devam edebilirler. Bu kadar şık bir yol üstü pazar yeri bildiğim kadarıyla Karadenizde ilk. Yaptığımız bu yeniliklerle bundan sonra karayolu trafiğini tehlikeye sokacak ve ilkel yollarla alışveriş yapmaya çalışanlara müsaade etmeyeceğiz

 dedi.

DIŞARIDAN MAL ALANLAR PAZARDA ÜRÜNLERİNİ SERGİLEMEYECEK

Dışarıdan mal alanların bu pazarda ürünlerini sergileyemeyeceğini belirten Yurt, Gidip de halden sebze meyve ve benzeri ürün alan vatandaşlar bu pazarda ürünlerini sergileyemeyecek. Vatandaşlar burada sadece kendi bahçelerinde ürettiği şeftalileri satabilecek. Bu proje kırsalı destekleme projesi. Bizim amacımız vatandaşların bahçesinde ürettiği meyvesini daha steril şartlarda vatandaşlara sunması. Burada ürünlerini sergileyecek vatandaşlardan herhangi bir ücret alınmayacak. Şeftali mevsimi olan temmuz ve eylül ayları arasında açık olacak diye konuştu.

TERME VE BAFRA GİRİŞİNE DE KÖY ÜRÜNLERİ PAZARI AÇILACAK

Şehrin iki giriş tarafı Terme ve Bafra ilçelerine de Köy Ürünleri Pazarı açacaklarını belirten Mustafa Yurt, Terme ve Bafra İlçelerinde de bu pazar yerlerinden kurmak istiyoruz. Burada kurduğumuz pazarlarda da bölgede bahçede yetişen sebze ve meyveler sergilenecek. Amacımız Samsun

u şık bir görüntüye kavuşturarak trafiği sıkıntıya sokmamak şeklinde konuştuFESTİVAL EKİPLERİ BAŞKAN YILMAZI ZİYARET ETTİ

23.07.2015 10:21

Samsun Büyükşehir Belediyesinin Şanlıurfanın Suruç İlçesinde meydana gelen terör saldırısının ardından iptal ettiği Halk Dansları Festivaline katılmak için Samsunda bulunan dans ekipleri Başkan Yılmazı ziyaret ettiler.

İptal edilen festival için Samsunda bulunan Kuzey Osetya, KKTC, Bosna Hersek, Azerbaycan, Meksika, Moldova, Ukrayna, Karadağ, Rusya, Gürcistan ve Bulgaristandan gelen dans ekipleri, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmazı ziyaret ederek çeşitli hediyeler verdi ve fotoğrafı çektirdi.

Ekipler Şanlıurfada meydana gelen hain saldırı nedeniyle ülkelerinin başsağlığı mesajını da Başkan Yılmaza ilettiler.KARDEŞ ŞEHRİMİZLE YÜREKLERİMİZ SANAT İLE BİRLEŞTİ

23.07.2015 10:19

Kardeş Şehirler Samsun Büyükşehir Belediyesi ve KKTC İskele Belediyesi Kıbrıs Sanat Derneği adına plaket verildi.

Kardeş Şehirler Samsun Büyükşehir Belediyesi ve KKTC İskele Belediyesi olarak ortak gerçekleştirdiğimiz Kardeş Korolar Projesi kapsamında 27 Haziranda hemşehrilerimiz için düzenlediğimiz TSM konseri büyük ilgi görmüştü. Plaketi Gururla aldığını ifade eden Başkan Yusuf Ziya YILMAZ Sosyal hayata ve sanata verdiğimiz katkılardan ötürü Kıbrıs Sanat Derneği adına Samsun Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Ses Sanatçısı Osman Ergenin şahsıma verdiği plaketi Büyükşehir Belediyemiz adına kabul etmekten büyük bir onur duydum dedi.ALBAY DEMİREZEN BAŞKAN YILMAZA VEDA ETTİ

23.07.2015 10:17

Samsun İl Jandarma Komutanlığından İstanbula atanan Albay Hacı Demirezen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmazı makamında ziyaret etti.

Başkan Yılmaz ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, Albay Demirezena Samsun’daki başarılı görev sürecinden dolayı teşekkür ederek, Mesai gözetmeksizin kendini Samsun insanının güven ve huzuruna adayan değerli komutanımıza hizmetlerinden dolayı teşekkür eder yeni görev yerinde başarılar dilerim dedi.