Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN YILMAZ : “SAMSUN GENÇLİK VE SPOR KENTİ”

19.02.2015 10:10

Grubunda oynadıkları tüm maçları kazanarak 3. Lige çıkan Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakent Spor Kulübü Bayan Voleybol takımı oyuncuları kupaları ile birlikte Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ı ziyaret ettiler...

Başkan Yılmaz Anakent Spor’lu voleybolcuları başarılarından dolayı tebrik ederek memnuniyetini iletti ve başarılarının devamını istedi. Başkan Yılmaz ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, Samsun’un 19 Mayıs şehri olduğunu ve Atatürk’ün bu günü gençlere ve spora armağan ettiğini dile getirerek, “Yani Samsun bir gençlik ve spor kenti. Bu nedenle sporun gelişmesi ve spor alanında başarılı olması gereken bir yer. Sizler de bu başarınız ile bizi gururlandırdınız. İnşallah seneye de 2. Lige çıkarız.” Dedi.

Sporda galibiyet kadar yenilginin de olduğunu ifade eden Başkan Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü; “Spor her türlü şartları içinde barındırıyor. Mücadele ve hırsın yanında aynı zamanda centilmenliği ve zerafeti de içeriyor. Onun için başarı kadar bu duyguları da içinizde yaşatın. Biz sizin bu emeğinizin akıttığınız bu terin her zaman arkasında olacağız. Çünkü spor sizin ruhunuzu da güzelleştirir. Sporunuzu yaparken eğitiminizi de ihmal etmeyin. Sporda başarıyı eğitiminizdeki başarı ile bütünleştirirseniz o zaman her şey çok daha değerli ve anlamlı olur.”BAŞKAN YILMAZ: “KAÇAK YAPILAŞMAYA FIRSAT VERMEYECEĞİZ”

18.02.2015 11:35

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kaçak yapılaşmaya asla fırsat vermeyeceklerini söyledi...

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar ve belediye personeliyle Sheraton Hotel’de bir araya geldi. İki belediye arasındaki kaynaşmayı sağlamak ve işbirliğini geliştirmek amacıyla düzenlenen kahvaltılı toplantıya her iki belediyenin yöneticileri ve bürokratları katıldı.

Kahvaltı sonrası konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Biz bugünlerde yoğun bir şekilde ilçeleri dolaşıyoruz. İlçelerde turizm potansiyelleri için çalışmalar yapıyoruz. Eski Valimiz Hüseyin Aksoy zamanında yaptırılmış, elimizde bir turizm master planı var. Bu planın içersinden Terme, Asarcık, Tekkeköy ile ilgili bir şeyler var ama biz onunda dışına çıkıp, ilçelerimize yönelik hangi turizm akslarını geliştirebilirizi gidip konuşuyoruz” dedi.

“TEKKEKÖY’E BİR MARKA OLUŞTURALIM”

Tekkeköy ilçesinin bir markası olması gerektiğini belirten Başkan Yılmaz, “Tekkeköy ilçesinde gastronomi, yemek, tatlı, börek gibi bir şeyle ilgili bir marka oluşturalım. Ayvacık’ta ısırgan çorbasını konuştuk. Biz de Tekkeköy ilçemizde bir şeyler bulalım. Bu Samsun’a gelen birinin ‘Tekkeköy’de böyle bir şey var’ diyip, o bahaneyle Tekkeköy’e gelsinler. 2017 yılında Samsun’da olimpiyat olacak ve bu olimpiyat ağırlıklı olarak Tekkeköy ilçesinde olacak. Bununla ilgili toplantılar yapın ve tartışın” diye konuştu.

“SELYERİ MAHALLESİ’Nİ YIKACAĞIZ”

2017 yılına kadar Selyeri Mahallesi’nin yıkılması gerektiğinin altını çizen Başkan Yılmaz, “O mahalle adeta bizim bütün karizmamızı çiziyor. Hatta o mahalleye gidip, oradakilere ‘seçildiğim andan itibaren ilk işim burayı yıkmak haberiniz olsun’ dedim. Orada bir kentsel dönüşüm alanında bir şeyler yaparak, ‘size şurada konut üreteceğiz, alternatif olarak size bu konutları sunacağız’ diyen bir şeyi başlatamadık. Bu benim adeta yüreğimi sıkıyor. 2017 yılında yaklaşık 10 bine yakın insan Tekkeköy’e gelecek. Bizim 2017 yılı olimpiyatlarına kadar Tekkeköy’de cephe meselesini çözelim” şeklinde konuştu.

“ASARAĞAÇ PİKNİK YERİ, ‘TABİAT PARKI’ OLUYOR”

Tekkeköy ilçesindeki Asarağacı Piknik Yeri’nin ‘Tabiat Parkı’ olarak değiştireceklerini ifade eden Başkan Yılmaz, “Asarağac Piknik Yerini Tabiat ve Kültür Varlıkları Bölge Müdürlüğü ile görüştük ve burasını Tabiat Parkı olarak yapmak üzere onayı çıktı. Belki hayvanat bahçesini de oraya götürebiliriz ve o parkı çok iyi bir şekilde değerlendirebiliriz” açıklamasında bulundu.

“KAÇAK YAPILAŞMAYA GÖZ AÇTIRMAYACAĞIZ”

Binalardaki kaçak yapılaşmalara göz açtırmayacaklarının altını çizen Başkan Yılmaz, şöyle konuştu: “Bu konularda bir taviz verirsek, bu tavizde namuslu, işini kanunlara, yasalara ve imar haklarına uygun olarak yapan insanların hakkı üzerimizde kalır. O insanlar niye kurallara uyuyor da diğeri kural tanımaz, haydut yapıyor ve bizi de güya korkutuyor, biz de yaptığı haydutluğun karşısında siniyoruz. Bu bize yakışır mı? Bu bir insanın kişiliğini en fazla aşağılayan şeylerden bir tanesidir. Bu bizim yakınımız ise daha fazla hücum edip, hak ettiğini de elinden alacak kadar hırslanıyorum. Kaçak yapılaşmaya hiç fırsat vermeyeceğiz. Kaçak yapılaşma ile ilgili Cumhurbaşkanımızın önüne bir kötü unvan gitsin, planlama ve şehircilik ile ilgili yapacağımız her güzel işlerin önünü kapatır ve Cumhurbaşkanımızın gözünde de küçük düşürür.”

Başkan Yılmaz kahvaltı sonrasında kahvaltıya katılanlara Sheraton oteli gezdirerek tanıttı. Yılmaz fitnes salonunda bir spor aletini de deneyerek yetkililerden bilgi aldı.SAMSUN’UN GURURU OTELE 5 YILDIZLI AÇILIŞ

14.02.2015 20:09

Tanrıverdi Holding tarafından inşa edilen, Starwood Hotels Resorts Worldwide'in işletmeciliğini üstlendiği Karadenizin en büyük ve en lüks oteli Sheraton Samsun Hoteli bugün hizmete girdi...

Otelin açılışına Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Samsun Milletvekili Mustafa Demir, Tanrıverdi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Recep Tanrıverdi, iş adamı İbrahim Tanrıverdi, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, iş adamları ile çok sayıda davetli katıldı.

Açılış öncesi Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları ekibi kısa bir gösteri yaptı. Selamlama konuşmalarından sonra İl Müftü Yardımcısı Osman Ayaz'ın dua okumasının ardından otelin açılışı yapıldı.

Açılış sonrası otelin lobisinde koro ve akapella müzik üzerine Samsun'da kurulan Vocavoice grubunun gösterisi sunuldu. Gösterinin ardından davetliler otelin Yeşilırmak balosuna geçerek kokteyle katıldılar.

“BAŞKAN YILMAZ’A SÖZ VERDİK OTELİ YAPTIK”

Kokteylde konuşan Tanrıverdi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Recep Tanrıverdi, " Samsun benim doğduğum şehir. Samsun'da doğduk, İstanbul'a gittik. Ama Samsun'a da 6 tane okul yaptık. Bizim Samsun'a otel yapma gibi bir fikrimiz yoktu. Her geldiğimizde Başkan Yusuf Ziya Yılmaz bize teklifte bulundu. O dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'da bana benim memleketime geldiğinde kalacak yatak olmadığını söyledi. Biz de otel yapmaya karar verdik. Başkan Yılmaz bize muhtelif yerleri gezdirdi. Biz buraya büyük bir beklenti amaçlayarak gelmedik. Öyle bir şey olsaydı biz buraya bu kadar büyük bir şey yapmazdık. Ama biz Başkan Yılmaz'a söz verdiğimiz için bu oteli yaptık. Bu memlekette çok Recep ve İbrahim Tanrıverdiler geldi geçti. Bir gün bizler de gelip geçeceğiz. Ama bu eserler bu memlekete kazandırıldıkça ben mutlu oluyorum" dedi.

Sheraton Samsun Hotel'in Samsun'a değer katacağını belirten Starwood Hotels Resorts Worldwide Türkiye Bölge Müdürü Sabine Dorn Ağlagül, "Kurtuluş Savaşı'nın başlangıç noktası olan Samsun, modern Türkiye'nin kuruluşunda hayati bir önem taşımaktadır. Sheraton markamız ile birlikte bu güzel şehre daha da iyi değer katacağımıza inanıyorum" diye konuştu.

“HEYECANIMIZ HİÇ BİTMEYECEK”

İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok'un konuşmasının ardından kürsüye çıkan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "Bugün mutlu sondayız. 1960'lı yıllardan sonra Samsun otel konusunda gelişmekte biraz yavaş kaldı. Ben Recep ve İbrahim Tanrıverdi'ye teşekkür ediyorum. Bu tesis onların çocukları yaşadıkça ailelerin gururu olacaktır. Bugün burada 14 Şubat Sevgililer Günü birbirini seven bütün dostlar bir araya geldik. Bundan sonra böyle güzel eserlerin yapılması için heyecanımız hiç bitmeyecek. İnsan yaşadığı ve yaşama tutunduğu sürece yeni şeyler yapalım diyen dürtü olduğu sürece yaşam anlamlı ve renkli olacak" şeklinde konuştu.

Türkiye'de modern anlamda otelciliğin 1950'li yıllarda başladığını belirten Samsun Valisi İbrahim Şahin, "Bu otelin yapılmasıyla ilgili çaba takdire şayandır. Bu oteli eleştiren dostlarıma da öneriyorum. Bu otele gelsinler, en üst kattaki roof bölümünde yemeklerini yesinler, akşamın serinliğinde Samsun'u seyretsinler. Elbette eleştirilecek şeyler olabilir. Emin olun hiçbir şey yapmazsanız eleştirmezsiniz. Onun için Başkan Yılmaz, Tanrıverdi grubu üzülmesin. Ufak tefek şeyler yazıldı. Onları da demokratik hoşgörü içersinde değerlendirmek lazım. Ama emin olun Samsun bir eser kazandı" ifadelerini kullandı.

Açılış töreni kokteylin ardından sona erdi. 221 odası bulunan 25 katlı Sheraton Samsun Hoteli'nin 150 milyon dolara mal olduğu bildirildi.BAŞKAN YILMAZ; BATI ÇEVRE YOLU İLE İLGİLİ YOĞUN MESAİ HARCIYORUZ...

13.02.2015 13:41

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kentin uzun süredir gündeminde olan Samsun-Ankara otoyolunun parçalarından biri olacak Batı Çevre Yolu Projesi ile ilgili yoğun emek ve mesai harcadıklarını söyledi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın proje hazırlıklarını tamamladığını açıklayan Başkan Yılmaz, 14 kilometrelik yolla ilgili en büyük engelin koridoru boşaltmaya yönelik kamulaştırmalar olduğunu kaydetti.

Hafta başı Samsunum-1 gemisinde yapılan AK Parti Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri toplantısında da gündeme gelen Batı Çevre Yolu Projesi'nin hazırlık aşamasının tamamlandığı öğrenildi. Projeyi hazırlayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, koridorun boşaltılması ve kamulaştırma sorunun çözülmesini beklediklerini Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'a iletti.

Samsun-Sinop arası ulaşımı büyük ölçüde rahatlatacak ve kolaylaştıracak Batı Çevre Yolu Projesi ile ilgili kamuoyunu bilgilendiren Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, projenin 2019 yılına kadar bitirilmesi için kamulaştırma sorunun çözmeye yönelik yoğun emek ve mesai sarf ettiklerini belirtti. İçinde viyadük ve tünellerin olacağı 14 kilometrelik çevre yolunun Samsun-Ankara otoyolunun bir parçası olacağını ifade eden Başkan Yılmaz, "Bir konuyu çok önemsiyoruz. Bu Batı Çevre Yolu Projesi ile ilgili bir süreci yürütüyoruz. Batı Çevre Yolu yani Ada Köprüsü veya ada petrolün oralardan girip üniversiteyi arkadan geçip Çatalçam Polis Okulu'na bağlanan otoyol standardında olan bir yoldur. Eğer Samsun-Ankara otoyolu inşa edilirse Adana veya Bolu'daki gibi doğu çıkışı batı çıkışı gibi otoyol parçalarından birisi bu olacak. Bir diğeri de doğu tarafında olacak. Doğu tarafa yapılan yolla ilgili konunun Samsun-Ankara  otoyolu kapsamında düşünüleceğini tahmin ediyoruz.  Samsun-Ankara otoyolunun Ankara-Delici veya Ankara-Elmadağ geçişi  arasıyla ilgili proje bitti. Şuan bakanlık ihale hazırlıkları içerisinde olup Yap-İşlet-Devret sistemiyle yapılıp yapılamayacağını tartışıyor." bilgisini verdi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın Batı Çevre Yolu projesiyle ilgili yaptığı öneriyi kamuoyu ile paylaşan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, "Bakanlığımızın yetkilileri, güzergah üzerindeki kamulaştırma sorunlarını çözmemiz halinde burayı otoyol bitimini beklemedin ihale edebileceklerini söyledi.  Kamulaştırma meselesini çözün demek, uygulama imar planı yapın, bu koridoru boşaltın demektir. Bu koridor da 40 metre genişliğindeki bir koridordur. Bu koridoru uygulamalarla boşaltmak da çok kolay bir iş değil. Tecrübe ve üzerinde yoğun emek vermek gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuyla ilgili yoğun mesai harcıyoruz. Bu konu kafamızda kasap çengeli gibi takılı duruyor. Her gün düşünüp 'Acaba bir yerini açığa çıkarabilir miyiz?' diye kendimizi yoruyoruz. Size kamulaştırma masrafı yaptırmayacağız dersek proje hazır. Hemen ilana çıkabiliyorlar. Bakanlığımız bize böyle bir kolaylık sunuyor. Ancak bu kamulaştırma sorununu biran önce çözmemiz lazım." ifadelerini kullandı.TÜRK-İŞ Genel Başkanı Atalay, Başkan Yılmaz'ı ziyaret etti

13.02.2015 10:26

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Genel Başkanı Ergün Atalay, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı ziyaret etti.

Samsun Valisi İbrahim  Şahin' in de yer aldığı nezaket ziyaretinde Türk-İş Genel Başkanı Atalay, Başkan Yılmaz' a çini sürahi, Başkan Yılmaz' da misafirine Samsun Halk Eğitim Merkezi' nin ürettiği el yapımı çini tablo hediye etti. Ziyarette Türk-İş' e bağlı sendikaların şube başkanları da hazır bulundu.