Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


YAT LİMANI PROJESİ

30.10.2014 14:02

205 bin metrekarelik bir alan üzerine inşa edilen Yat Limanı'nın 900 metre uzunluğundaki mendireğinin kıyı çizgisi ile mesafesi 380 metre olacak. Deniz derinliği ise 5 metreye ulaşacak.
Sanayileşmemiş, ancak tarihi ve doğal zenginlikleri olan bölgelerin kalkınmasında turizmin lokomotif güç olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, bu bağlamda dünyadaki küresel ısınma faktörünün, iklimi kısmen daha serin, kıyı, deniz ve doğa güzelliği dillere destan Karadeniz kıyısındaki Samsun'u daha cazip ve avantajlı hale getirdiğini vurgulayarak; “Yıllarca denizi ve kumsalı unutmuş Samsunlulara Kurupelit'te yapılacak Yat Limanı vasıtasıyla bu keyfin yaşatılmasını ve Samsunumuzun turizmden hak ettiği payı almasını arzulamaktayım. Ayrıca Yat Limanı mendireğinin yapılması ile kıyıda yok olan kumsal yeniden oluşacak, eski güzelliğine kavuşacaktır. Sahil yolu ile birleştireceğimiz bu alanda ayrıca SASKİ Genel Müdürlüğümüzün yürütmekte olduğu Batı Bölgesi Kolektör Hattı çalışmasını da gerçekleştirmiş olacağız” dedi.
Kurupelit'te yapımı süren Yat Limanı'nda ilk etapta çeşitli boyutlarda yat, tekne, yelkenli ve benzeri deniz taşıtları için kışlık konaklama ve kara park alanı oluşturulacak. Ayrıca teknelerin bakımının yapılabilmesi karaya alınıp denize indirilebilmesini sağlayacak 50 ve 70 tonluk lift sistemleri kurulacak.
Gelecek yıl bitirilmesi planlanan Yat Limanı'nda; kara ve deniz gözetleme kuleleri, otopark alanı, deniz kurtarma ve müdahale ekipleri, teknelerin lojistik gereksinimlerini karşılayacak tesisler, dalgıç hizmet birimi ve benzeri tesisler de yer alacak.


SAMSUN, KENT MÜZESİ’NE KAVUŞUYOR

30.10.2014 13:54

Samsun Kent Müzesi’nin eylül ayında tamamlanarak ziyarete açılacağı belirtildi. 
Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından kenti geçmiş birikimi ile buluşturarak doğal ve kültürel mirasını ve tarihi mekanlarını korumak, geliştirmek ve yaşatmak ve aynı zamanda yediden yetmişe Samsun’da yaşayan herkesi yaşadıkları kentin varoluşundan bugüne kadar geçen süreçte bir zaman yolculuğuna çıkararak tanıtmak amacıyla başlanılan “Kent Müzesi” çalışmaları hızla devam ediyor.
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, devam eden çalışmaları inceleyerek yetkililerden bilgi aldı. Yılmaz, kent müzelerinin her şehirde mutlaka olması gereken önemli bir kültür projesi olduğunu, bu müzelerin gelişen ve güncellenen müzeler olduğunu ifade ederek, “Samsun halkı ya da dışarıdan birisi bu müzeyi ziyaret ettiğinde geçmişte yaşanıp unutulmuş ancak bu kent için o zaman son derece önemli olan olayları, gelişmeleri yeniden hatırlayıp bunun heyecanını yaşamalı bence. Bu müzeler bir nevi tarihi geçmişin hafıza kayıtları gibi olmalı. Bunları verirken de mümkün olduğu kadar ziyaretçileri içine alıp, heyecanlandırıp interaktif bir şekilde kent geçmişini öğretebilmelidir” dedi.
Türkiye’nin diğer büyükşehirlerinde bu müzelerden bulunduğunu ve bunların o kentlerdeki sosyokültürel ve turizm alt yapısına büyük katkı verdiklerini düşündüğünü dile getiren Yılmaz, “Kent Müzesi bir eksiğimizdi. Devlet Demir Yolları'na (DDY) ait eski Demirspor Lokali'ni bu amaçla bir protokol ile devraldık. Buraya modern bir kent müzesi yapıyoruz. Samsun M.Ö. 300 yılında bir balıkçı kasabasıymış. Bu kasabanın küçük bir maketini orada göreceksiniz. İnsanlar bu müzede, Samsun'un küçük bir balıkçı kasabasından büyük bir kente nasıl dönüştüğünü görecekler. Sanattan kültüre, ticaretten sanayiye kadar bütün kentin 2 bin yıllık tarihini maketler halinde ve farklı interaktif uygulamalarla bir görsel şölen ve etkileşim içinde seyredecekler” diye konuştu.
İhalesi 09 Eylül 2011 tarihinde yapılan Samsun Kent Müzesi’nin bu yıl eylül ayı içerinde tamamlanarak ziyarete açılması planlanıyor.