Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN YILMAZ KONYA BİLİM MÜZESİ Nİ İNCELEDİ

09.05.2016 08:38

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Konya da Bilim Müzesi ni gezerek incelemelerde bulundu.

BAŞKAN YILMAZ KONYA BİLİM MÜZESİ Nİ İNCELEDİ

Tarihi Kentler Birliği Konya buluşması için kentde bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun da yapılacak olan Bilim Müzesi için fikir sahibi olmak ve müze ile ilgili bazı ayrıntıları yerinde incelemek için Konya Bilim Müzesini ziyaret etti.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak ve İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Ömer Ulubay ın da bulunduğu ziyarette Konya Bilim Müzesi yetkilileri tarafından Başkan Yılmaz a bilgi verildi.BAŞKAN YILMAZ YENİDEN TKB BAŞKANI SEÇİLDİ

09.05.2016 08:38

Tarihi Kentler Birliği Konya Buluşması nda yapılan TKB Genel Kurulu nda Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, bir kez daha Tarihi Kentler Birliği Başkanlığı na seçildi.

BAŞKAN YILMAZ YENİDEN TKB BAŞKANI SEÇİLDİ

Konya Büyükşehir Belediyesi nin ev sahipliğinde düzenlenen Tarihi Kentler Birliği Konya Buluşması programına Türkiye nin çeşitli il ve ilçelerinde yaklaşık 500 belediye başkanı katıldı.

YILMAZ: TKB OLARAK SORUMLULUĞUMUZ ÇOK BÜYÜK

Programda konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Tarihi Kentler Birliği, her zaman Türkiye nin her tarafında etkin bir şekilde hizmet üreten en büyük yerel yönetim birliği diyebiliriz. Tarihi Kentler Birliği nin 440 üyesi var. Üye sayısı her gün artıyor. Birliğimiz ÇEKÜL Vakfı ile birlikte proje üretiyor ve hayata geçiriyor. O bakımdan sorumluluğumuz çok büyük. Birlik olarak tarihten bize bırakılmış kadim değerlerimizin korunması bizim en büyük görev alanlarımız içerisinde yer alıyor dedi.

ŞEHİRLER TAMAM, YÜZÜMÜZÜ ARTIK KIRSALIMIZA DÖNDÜK

Son dönemlerde şehircilik anlamında Türkiye'nin büyük mesafeler kat ettiğini belirten Yılmaz, Yurt dışına gidip hayranlıkla izlediğimiz yerel yönetim hizmetleri örnekleri bizim için artık kanıksanır hale geldi. Bizler kendi ülkemizde bu başarı öykülerinin çok daha güçlülerini çok daha kalıcı olanlarını yazmaya başladık. Şehirlerimizde belediyecilik adına gurur duyacağımız başarı örneklerini hayata geçirdik. Bunlar sadece illerimizde değil ilçelerimizde de bu başarı öyküleri yazılmaya başladı. Tarihi değerlerimizin şehirlerde olduğu anlayışıyla uzunca zaman hep şehirlerimize yöneldik. Yüzlerimizi hep şehirlere döndük. Doğru şehirler kültürel değerlerin damıtıldığı noktalardı. Biz bu önümüzdeki süreç içerisinde biraz da kırsalımıza dönmek istiyoruz. Kırsalımızda da bırakılmış değerlerimiz var. Bunlara yönelik de duyarlılık taşımamız gerektiğini önümüzdeki dönem içerisinde sıkça konuşacağız. dedi.

ŞEHİRLERDEKİ ESTETİK KONUSUNA DA YÖNELMELİYİZ

Şehirlerdeki estetik konusunda da dikkat çeken Yılmaz, Şehirlerimizdeki sıvasız boyasız binalar gibi görsel kirlilikleri ortadan kaldırarak şehirlerimizde eski uygarlıktan kalma binaların dışında bizim dönemimizdeki binalarda da bir görsel güzellik yaratmak zorundayız.  TKB olarak bu bizim görevimiz mi diye düşünülebilir ancak ben Tarihi Kentler Birliği ni bir birlikten ziyade belediyecilikle ilgili hizmetlerin, yapılacakların tartışma platformu olarak görüyorum şeklinde konuştu.

SÖZEN:KIRSAL MİRASI TÜRKİYE VE DÜNYA GÜNDEMİNE TAŞIYACAĞIZ

Tarihi kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı ve Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma (ÇEKÜL) Vakfı Başkanı Metin Sözen de,2016 da büyük şehirleri hiç gündemden düşürmeyeceğiz. Sürekli kapanan beldelerin ve diğer belediyelerin bugün mahallesi olan noktaların hayatın kılcal damarları olduğunu biliyoruz. Onları bir bütün içinde doğru değerlendirmek istiyoruz. Kırsal mirası bu bağlamda Türkiye ve dünya gündemine getiriyoruz ifadelerini kullandı.

Daha sonra yapılan Tarihi Kentler Birliği Genel Kurulu nda Tarihi Kentler Birliği Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, yeniden TKB Başkanı seçilerek güven tazeledi. 406 oyun kullanıldığı seçimde 1 oy boş çıkarken 405 üye tercihini yeniden Başkan Yılmaz dan yana kullandı.

Toplantıya Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar ve  Ladik Belediye Başkanı Selim Özbalcı da katılarak Başkan Yılmaz a destek verdiler.BURSA DA YAŞAYAN SAMSUNLULARA MÜJDE

09.05.2016 08:37

Bursa Samsun Günleri nin açılışında konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bursa da yaşayan Samsunlulara müjde verdi.

BURSA DA YAŞAYAN SAMSUNLULARA MÜJDE

Bursa Samsun Dernekleri Federasyonu (SAMDEF) tarafından organize edilen, Bursa Samsun Günleri nin açılışı büyük bir coşkuya sahne oldu. Açılış İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç ın Merinos Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi ne gelmesi ile başladı. Bursa ve Samsun da yaşayan Samsunluların akın ettiği Samsun tanıtım günleri töreninde konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Biz de Bursa da yaşayan Samsunlular için Samsun da bir gün yaparız. Şimdi imkanlarımız çok geniş. Öyle otobüslerle falan uğraşmaya da gerek yok. Uçakla Bursa daki Samsunlularımızı şehrimize götürüp onlara Samsun un hasretini gidertmiş oluruz dedi.

BİRLİK VE BERABERLİK VURGUSU

Konuşmasında teröre lanet okuyan ve birlik beraberlik vurgusu da yapan Başkan Yılmaz, Ülkemizin birliğe ve beraberliğe su gibi ihtiyaç duyduğu bir anda kültürümüzün, sanatımızın, sahip olduğumuz hasretleri burada ortaya koyup beraberce özlem giderdiğimiz bu güzel ortam ülkemizin ne kadar büyük bir kültürel zenginliğe sahip olduğunu gösteriyor. Burada oluşan birlik tablosu bir kez daha bizleri derinden etkiledi diye konuştu.

YILMAZ:KALEYİ İÇTEN FETHETMİŞİZ

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ye Samsun ve Bursa yı kardeş yapalım diyen Başkan Yılmaz, ortak işler yapıp ortak projeler geliştirebiliriz dedi. İçişleri Bakanı Efkan Ala nın eşinin de Samsunlu olduğunu hatırlatan Başkan Yılmaz ın, Bir beyefendiye sormuşlar. Nerelisiniz demişler o da hanımköylüyüm demiş. İçişleri Bakanımız Sayın Efkan Ala Beyin değerli eşleri de Ladikli. Biz kaleyi içten fethetmişiz sözleri ise salondan büyük alkış aldı.

Bursa Samsun Günleri nin açılışına İçişleri Bakanı Efkan Ala, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Vali Münir Karaloğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, milletvekilleri ve vatandaşlar katıldı.SAMSUN YERLİ TRENİ BEKLİYOR

09.05.2016 08:36

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bursa da Durmazlar Makine yi ziyaret ederek, yerli tramvay üretimi çalışmalarını yerinde inceledi. Başkan Yılmaz, yeni modern tramvayların ekim ayında teslim alınacağını söyledi.

SAMSUN YERLİ TRENİ BEKLİYOR

Bursa Samsun Dernekler Federasyonu tarafından düzenlenen Samsun Tanıtım Günleri için Bursa ya giden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Gar-Tekkeköy Hafif Raylı Sistem Hattı nda hizmet verecek trenlerin üretildiği Bursa firması Durmazlar Makina A.Ş yi ziyaret etti. Modern tramvay vagonların son durumu ile ilgili bilgi alan Başkan Yılmaz a RAYDER Başkanı Taha Aydın da eşlik etti.

YILMAZ : YERLİ ÜRETİM ADINA GURURLUYUM

Yerli üretimin önemine dikkat çeken Başkan Yılmaz, Samsun un yerli treni kullanmak için gün saydığını söyledi. Başkan Yılmaz, Bursa da üretim yapan ve kalite bakımından yurt dışı firmalarından geri kalmayan Durmazlar firmasının şehrimiz için ürettiği yerli trenleri yerinde inceledik. Ben de bir makina mühendisi olarak bu imalatın Türkiye de yapılmış olmasından, yerli üretim adına gurur duyuyorum dedi.

TRENLER EKİM AYINDA TESLİM ALINACAK

Vagonların ekim ayı içerisinde teslim alınacağını da belirten Başkan Yılmaz, Vagonlarımızın yapım sözleşmesi geçen yıl ekim ayında yapılmıştı. Bu yıl ekim ayında 8 tramvayımızı teslim alacağız. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum diye konuştu.Samsun Büyükşehir Belediyesi 4. Geleneksel Ödüllü Dragon Bot Yarışları

06.05.2016 14:18

Samsun Büyükşehir Belediyesi 4. Geleneksel Ödüllü Dragon  Bot Yarışları  29 Mayıs 2016 Pazar günü saat :10:00 da Yat Limanı nında  (Kurupelit)  yapılacaktır.Katılım ücretsizdir.