Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


TEKKEKÖY'DE TURİZM ANTİK MAĞARALARI VE MÜBADELE İLE GELİŞECEK

06.03.2015 12:32

Samsun Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde ilçelerin turizmini geliştirmek amacıyla düzenlenen Samsun ve Çevresi Turizm Alt Yapı Birliği (SAMTAB) eylem planı toplantılarının sonuncusu Tekkeköy'de yapıldı...

Toplantıda ilçenin turizm avantajları ve potansiyelleriyle ilgili değerlendirmede bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Tekkeköy'ün en önemli turizm unsurunun antik mağaraları ile göç eden mübadil nüfus olduğunu söyledi.

Tekkeköy Belediyesi'nin yeni hizmet binasında yapılan Tekkeköy Turizm Eylem Planı Toplantısı'na Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz başkanlık etti. Toplantıya Samsun Valisi İbrahim Şahin, Tekkeköy Kaymakam Vekili Canik Kaymakamı İlhan Turgut, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, AK Parti Meclis Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, belediye meclis üyeleri, birlik üyeleri ile sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Toplantının ev sahipliğini yapan Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, ilçesinin tarihin doğduğu kent olduğuna işaret ederek, ''Tekkeköy'de yaşam milattan önce 60 binli yıllarda başlamıştır. Yapılan araştırmalara göre nuh tufanından sonra dünyada bilinen üç yaşam merkezinden biri Tekkeköy ilçemizde kurulmuştur. İlk katlı yaşam alanları ilçemizde bulunan mağaralarda oluşturulmuştur.'' bilgisini verdi.

Hazırlanacak 2 yıllık turizm eylem planında yer alacak ve ilçede turizmin gelişmesine önemli katkılar sağlayacak projelerin ele alınıp tartışıldığı toplantıda Tekkeköy için öncelikli 5 yatırım konusu belirlendi. Bunlarla ilgili görüşlerini dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 'Turizmde amaç, insanların daha önce görmedikleri güzellikleri görmelerini sağlamak için getirtebilmektir. İnsanların Samsun'a gelmesi için ilçelerimize benzeri olmayan şeyleri kazandırmamız lazım. Çünkü her yerde olan bir unsuru başka bir ilçede yapmanın önemi yok. Bu açıdan Tekkeköy, çok şanslı.'' dedi.

İlçenin mübadele turizminin gelişmesi bakımından büyük bir potansiyele sahip olduğunun altını çizen Başkan Yılmaz, ''Tekkeköy'de bir zamanlar mübadiller vardı. Uzun yıllardır ilçede yaşam süren yaklaşık 100 bin mübadil insan göç ettirildi. Göç öncesi, sırası ve sonrasında yaşanan hatıralar, hikayeler, olaylar ve özlemler var. Bu bakımdan Tekkeköy'de mübadele turizmi gelişebilir. Bu inanç turizmi altında da olabilir, dede yadigarı eski evleri de olabilir. Bu evleri titiz ve profesyonel bir çalışma ile belirleyip koruma altına alabilir ve restore edebiliriz. Buraları da mübadele turizmine dönük çeşitli işlevler haline getirebiliriz. Ayrıca yaşanan bu hatıra, hikaye ve olaylarla ilgi bilgi, belge, doküman ve her türlü envanteri kuracağımız mübadele müzesinde sergileyebiliriz. Yunan şehirlerinin yöneticileri ile karşılıklı temaslar kurup bu mübadil nüfusu ilçeye getirtebiliriz. Tekkeköy'de turist istiyorsak potansiyel orada hazır.'' diye konuştu.

Yaklaşık 16 yıldır konuşulan ancak atıl vaziyette duran, Karadeniz'de ilk insan yerleşkesinin olduğu antik Tekkeköy mağaralarının gerçek manada turizme kazandırılma zamanının geldiğini ifade eden Başkan Yılmaz, ''Tekkeköy mağaralarının bulunduğu alanı gezilip görülebilecek hale getirmeliyiz. Bunun için alt yapı tesisleri ile çeşitli motifler koymalıyız. İnsanlar mağaraları kısa sürede gezip hatıra fotoğrafı çektirip gitmek zorunda kalmamalı. Oturup dinlenebilecekleri, kahve içip yemek yiyebilecekleri, veya mağaralara ilişkin araştırmaları okuyabilecekleri mekanlar da yapmalıyız. Bu konuda envanterleri çalışalım ve ortaya koyalım. Bunun yanında Tomruk Cafe'nin olduğu alanı ören yeri haline getirelim. İlçeyi kötü mimariden ve estetik eksikliğinden kurtaralım. Son olarak da eski istasyon binalarını restore edip bu alanı da güzel bir rekreasyona tabi tutalım. Bunları hayata geçirdiğimizde ilçenin havasının ve vizyonunu nasıl değiştiğini göreceksiniz. Bunu başarabilmemiz, sizlerin bizi zorlamasına ve çalıştırmasına bağlı. Bizi ne kadar çalıştırırsanız, boş bırakmazsanız o oranda ilçenize katkı sağlamış olursunuz.'' şeklinde konuştu.

Samsun Valisi İbrahim Şahin ise ''Türkiye'de Samsun şehri çok iyi tanınıyor fakat Samsun'u mutlaka yurt dışında da tanıtmalıyız. Tekkeköy ilçemiz, bu bakımdan çok avantajlı bir ilçe. Mübadele konusuyla ilgili yapmamız gereken bir dizi çalışma var. Belki turizm konusunda Tekkekköy ilçemizin çıkış noktası bu olacak. Eğer mübadele sırasında buradan yüz bin civarında bir insan göçmüş ise, bu göç eden insanların çocukları, torunları şu an mutlaka hayattadır. Biz etkili bir çalışma yaparak buradan göçen insanların yakınlarının ilçemizi ve bölgemizi ziyaret etmelerini sağlayabiliriz. Biz mübadele ile buradan göçen insanlara ve yakınlarına mutlaka ulaşıp buraya davet edeceğiz. Tekkeköy ilçemize mutlaka bir mübadele müzesi yapmamız gerekiyor. Ayrıca Asarağaç'ta bayrak tepesinin olduğu yeri çok güzel bir botanik bahçesine çevirebiliriz. İlçenin sahip olduğu doğal güzellikleri ve mağaraları gibi önemli potansiyelleri mutlaka tanıtmalıyız.'' ifadelerini kullandı.ANAKENT SPOR İZMİR’DEN MUTLU DÖNDÜ

02.03.2015 13:21

Anakent fırtınası İzmir'de de esti. Türkiye Erkekler Bölgesel Basketbol Ligi 2. Tur B Grubu'ndaki Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakent Spor Kulübü, ilk yarının son maçında deplasmanda Buca Belediyespor'a konuk oldu...

Samsun ekibi ilk periyodu 26-18 devreyi de 41-37 galip geçti. Üçüncü çeyrekte Buca farkı eritince final çeyreğine 56-56 beraberlikle girildi. Maç boyunca iyi bir performans sergileyen Ümit, Alperen, Yiğit ve Abdülgani'nin son periyottaki iyi performansıyla Anakent Spor Kulübü,  mücadeleden 77-68'lik galibiyetle ayrıldı. Anakent Spor Kulübü Başantırönörü Caner Yıllar, "Önemli bir maçtı. Buca'nın üçüncülük için son şansından birisiydi. Bu galibiyetle ilk 3'ü garantiledik diyebilirim. Önümüzdeki hafta Kıbrıs Fastbreak'a konuk olacağız" dedi.BAŞKAN YILMAZ'DAN MİLLİ GÜREŞÇİYE BAŞARI PLAKETİ

02.03.2015 13:19

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun’daTürkiye Güreş Federasyonu tarafından düzenlenen Büyük Erkekler Serbest Güreş Türkiye Şampiyonası'na katıldı...

Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu'nda final müsabakaları yapılan şampiyonada Başkan Yılmaz, geçen yıl yapılan 2014 Dünya Güreş Şampiyonası'nda Türkiye'ye altın madalya kazandıran milli güreşçi Taha Akgül'e başarı plaketi takdim etti. Akgül'ü Avrupa ve Dünya şampiyonalarında gösterdiği başarıdan dolayı tebrik eden Başkan Yılmaz, olimpiyat şampiyonasında da başarılar diledi. Türkiye Güreş Federasyonu Genel Sekreteri Yusuf Açıkalın da Başkan Yılmaz'a güreşe verdiği desteklerinden dolayı kispet maketi hediye etti.BAŞKAN YILMAZ : “TARİHİ MİRASLARI KORUYORUZ”

28.02.2015 18:25

Diyarbakır Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Diyarbakır Alan Yönetimi'nin ortaklaşa düzenlediği 'Alan Yönetimi Sürecinde Tarihi Kentler Birliği' seminerinde konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Diyarbakır’da yaptığı gezilerde 30’a yakın uygarlığın imzasını taşıyan eserleri gördüğünü söyledi...

Tarihi Kentler Birliği Diyarbakır Buluşması, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Başkanı (TKB) Yusuf Ziya Yılmaz’ın katılımıyla gerçekleşti. 'Doğa ve Kültürel Mirası Zengini Ülkemizde Alan Yönetiminin Gerekliliği ve Yerel Yönetimler', 'Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin UNESCO Sürecine Yaklaşımı' ve 'Diyarbakır Alan Yönetimi Çalışmalarında Son Gelişmeler' konularının ele alındığı toplantının açılış konuşmasını yapan ve aynı zamanda Tarihi Kentler Birliği Başkanlığı’nı yürüten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Diyarbakır’da yaptığı gezilerden etkilendiğini ifade etti.

1 yılı aşkındır Tarihi Kentler Birliği Başkanlığı görevini yürüttüğünü anlatan Yılmaz, Diyarbakır’da yapılan bu toplantının geniş katılımla gerçekleşmesinden heyecan duyduğunu ifade etti. Yılmaz, "Diyarbakır’a geldiğimiz andan itibaren zamanı iyi kullanmak istedik. Diyarbakır’daki bütün tarihi birikimleri tek tek ziyaret etmek, onları görüp, konuşup, istişare edelim dedik. Kentte yaptığımız gezide adeta uygarlıklar dizisi, bir çeyiz sandığı içerisinde biriktirilmiş olan, bir servi ağacı gibi sıraya dizilmiş olan, o güzel tarihi birikimleri tek tek ziyaret ettik. 30’a yakın uygarlığın imzalarını taşıyan o muhteşem eserleri gördük. Bu muhteşem eserlerin adeta tacı gibi duran Diyarbakır Kalesi'ni gördük" dedi.

"GÜÇLÜ BİR KATILIM SAĞLAMALIYIZ"

Yılmaz, Diyarbakır’ın Dünya Miras Listesi’ne girmesi kararını etkilemesi için, UNESCO’nun Nisan 2015’teki Paris toplantısına güçlü bir şekilde katılım sağlanması ve baskı kurulması gerektiğini belirterek, bir çok belediye başkanıyla katılım sağlayıp insanlık tarihinin büyük mirasını UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kazandırmaları gerektiğini vurguladı.

"TARİHİ MİRASLAR İYİ KORUNUYOR"

Türkiye’de tarihi ve kültürel mirasın korunmasına yönelik çalışmaların arttığını, artık küçük bir belde belediyesinin bile bu yönlü çalışmalar yürüttüğünü vurgulayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, belediyelerin yerleşim yerindeki tarihi eserleri ortaya çıkararak, onu bir ata yadigarı, insanlık tarihi hatırası haline getirmesi için çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi.

"ŞEHİRLERİMİZİN İHTİYAÇLARI HER GEÇEN GÜN BÜYÜYOR"

İyi bir proje olmayınca iyi bir eserin ortaya çıkmadığına dikkat çeken Yılmaz, bir projenin yüzde 10’luk bedelini belediyeler olarak bulmaları gerektiğini aktardı. Diyarbakır’daki tarihi eserlerin restorasyonu için yeni kaynaklar bulunması gerektiğini bildiren Yılmaz, "Belediyelerin işi sadece tarihi değerlerin açığa çıkarılması ve bunların insanlığa sunması değildir. Şehirlerimizin ihtiyaçları her geçen gün büyüyor. İnsanlarımız, gelişmiş ülkelerdeki oluşan imkanları bizden talep ediyor. Bu işlerin yapılabilmesiyle ilgili çok gayret sarf etmemiz gerekiyor" dedi.BAŞKAN YILMAZ: “DİYARBAKIR BÜYÜK BİR TARİHSEL HAZİNEYE SAHİP”

27.02.2015 13:27

Tarihi Kentler Birliği (TKB) Diyarbakır Buluşması için Diyarbakır’a giden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve TKB Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Diyarbakır’ın büyük bir tarihsel hazineye sahip olduğunu söyledi...

TKB Diyarbakır Buluşması programı kapsamında bir dizi temaslarda bulunmak için Diyarbakır’a gelen ÇEKÜL Vakfı Başkanı ve TKB Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Tarihi Kentler Birliği ve Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Tarihi Kentler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, Merkez Valisi Nurullah Çakır’dan oluşan heyet, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’yı ziyaret etti.

Ziyaretin ardından Başkan Yılmaz ve beraberindeki heyet Balıkçılar Başı semtinde bulunan Anzele’den başlayarak, Keçi Burcu, Ulu Camii ve Cemil Paşa Konağı başta olmak üzere kentin tarihi mekânlarını gezdi. Geziye, Vali Yardımcısı Ahmet Dalkıran, Sur Belediyesi Eş Başkanı Seyit Narin, Bağlar Belediyesi Eş Başkanı Birsen Kaya Akad, İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Murat Alökmen, Diyarbakır Alan Yönetimi Başkanı Nevin Soyukaya da eşlik etti.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Diyarbakır’da olmaktan mutlu olduğunu belirterek, "Bugün sabahtan beri Diyarbakır’ımızı geziyoruz. Her tarafında tarihi donanımları gördükçe hakikaten büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bu kadar büyük bir tarihsel hazineye sahip olan şehrimizde daha fazla tarihsel değerlerimizi açığa çıkartmaya yönelik ve onları sadece açığa çıkartmak değil dünyada da tanıtmaya yönelik sorumluklarımızın boyutu omuzlarımızda hissettik. Hatta haziran ayında oluşturulacak olan Dünya Mirası Listesi içerisine Diyarbakır surlarımızın girmesi ile ilgili istişare ettik. Önümüzdeki aylarda Paris’e giderek, UNESCO seçiminin yapılacağı ortamda bir kamuoyu oluşturarak, bu konudaki ısrarımızı ve talebimizi vurgulamayı planladık. Diyarbakır’da olmaktan son derece mutluyum." şeklinde konuştu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ise "Tarihi ve kültürel mirasımızla ilgili bir panelin kentimizde düzenlenmesi bizim için son derece önemliydi. Ben başkana ve tüm Tarihi Kentler Birliği Üyesi arkadaşlara teşekkür ediyorum. Kentimize geldiler, bize onur verdiler. Sabahtan beri birlikteyiz. Diyarbakır'mızın güzelliklerini ve tarihi varlıklarını birlikte geziyoruz. Gerçekten büyük bir dünya mirası var burada ama biz yeterince tanıtamadık bunu. Şimdi el birliği ile bu tanıtım çalışmasını yürüteceğiz ve inanıyorum ki Haziran ayında Diyarbakır surları ve Hevsel bahçeleri tarihi yapıları Dünya Kültür Mirası Listesine kalıcı olarak yazılacaktır." dedi.