Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


YILMAZ; DAHA İYİ BİR GELECEK İÇİN İŞİMİZİ İYİ YAPANLARDAN OLMALIYIZ

09.03.2015 10:18

Yeşilyurt Alışveriş ve Yaşam Merkezi (AVM) tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bu yıl 2.si’ düzenlenen ’2. İdealist Kadınlar Onur Ödülleri’ düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

İşini iyi yapan kadınların ödüllendirildiği törene katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayarak, daha iyi bir gelecek kurgulamak ve çocuklara daha iyi dünya bırakmak için verilen mücadelede herkesin işini iyi yapma sorumluluğunda olması gerektiğini söyledi.  İyi insan olmanın en önemli parametrelerinden bir tanesinin işini iyi yapmak olduğunu ifade eden Başkan Yılmaz, ödül alan idealist kadınları tebrik etti.

Yeşilyurt AVM Sinema Salonu’nda düzenlenen 2. İdealist Kadınlar Onur Ödülleri törenine Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, Gençlik ve Spor İl Müdürü Güven Özyurt, Yeşilyurt Grup Yönetim Kurulu Üyesi Murat Yeşilyurt, Yeşilyurt AVM İşletme Müdür Yardımcısı Neslihan Yavuz Apak, dünyanın en iyi 50 öğretmeninden biri seçilen Çarşamba ilçesi Kumköy İlkokulu öğretmeni Dilek Livaneli ile davetliler katıldı.

Modern ve çağdaş toplumlarda kadının yerinin her gün yükseldiğini hatırlatan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "Öncelikle Dünya Kadınlar Gününüzü bütün içtenliğimle kutluyorum.  Kadınlar günü sadece bir gün anılan anlamlar taşımaması gerektiğini, her gün kutlanması ve hatırlanması gereken bir gün olarak görüyorum. Hayatın en önemli yerini işgal edilen, makinesi, motoru, dinanizmi kabul edilmeli. Modern toplumlarda kadının yeri farkındaysanız yükseliyor. Yükseldiği için bu toplumlar modern, çağdaş toplumlar oluyor. Toplumsal sosyolojide kadının yerinin yeteri kadar toplumsal hayat içinde olmayan topluluklarda ve ülkelerde kalkınmadan, dinanizmden, üretimden  bahsedilemiyor. Çünkü kadının itici gücü, kadının sinerjisi, kadının duygusallığı, kadının sevgi ve şefkatle kucaklayışı, estetik anlayışı erkeklerde o kadar yok. Bu bakımdan kadınlar günü ile bu organizasyonun çakışmış olmasını güzel bir tesadüf olmaktan öteye geçmiş. Herkesi tebrik ediyorum. " dedi.

KENDİMİ ÖDÜLLENDİRMELİYİZ

İyi işler insanların kendisini ödüllendirmesi gerektiğini dile getiren Başkan Yılmaz, "Birbirimizi ve kendimizi her fırsatta ödüllendirmemiz lazım. iyi bir şey yaptım dememiz lazım. insana eline sağlık demenin hiç bir güçlüğü yok. Daha da iyisini yapabilirsin diyerek yöneticilik hayatımda bunu hep söylemeye çalışmışımdır. Yapamayanı eleştirmediğiniz taktirde yapanın kıymeti olmaz. Bir şey üretip ortaya koyanın yaptığının güzelliğini ona söylemek ve ödüllendirmek bir anlamda yapamayanla yapanı ayırt etmeyi de gerektirir. Kısacası hem etrafımızı hem de kendimizi her gün ödüllendirmemiz lazım." diye konuştu.  

İDEALİST İNSAN İŞİNİ İYİ YAPANDIR

İdealist insanın işini iyi yapan insan demek olduğunu hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, "Bu gün de işini iyi yapan kadınlarımızı ödüllendirdik. işini iyi yapan insan olmak, iyi insan olmanın en önemli aşamasıdır. Yani bir insanın işini iyi yapması, iyi insan olmasıyla ilgili verdiği büyük yaşam mücadelesinin en mühim aşamasıdır. İşini iyi yapmayan hep başkalarında hatalar arar, başka problemleri çağrıştırır, hem kendisinin hem de etrafındaki kişilerin yaşamını sıkıntıya sokar. Onun için işi insan olmanın en önemli parametrelerinden bir tanesi, işini iyi yapmaktır. Bugün işini iyi yapmakta olan idealist insanları ödüllendirmekten ben de çok mutlu oldum. Daha iyi şeyler yaparak daha iyi bir gelecek kurgulamak, çocuklarımıza daha iyi dünya bırakmak için verdiğimiz bu mücadelede işimizi iyi yapmak zorundayız." şeklinde konuştu.

HANİFE HANIM DA İŞİNİ İYİ YAPIYOR

İdealist kadınlardan birinin de özel kalem müdürü Hanife Papila olduğunu söyleyen Başkan Yılmaz, "Hanife hanımla 1992 yılında Karayolları 7. Bölge Müdürü  olduğumda tanıştım. Şantiye şefiyken de özel kalem müdüresiydi. 23 yıldır beraberiz. İşini çok iyi yapıyor. İş hayatımız, evdeki hayatımızdan daha yoğun ve konsantre geçiyor. Hele hele belediye başkanlığı, insana hizmet etmek isteyen insan için dünyada yapılacak en  güzel mesleklerden bir tanesi.  Bu süre içinde çok uykusuz geceler, çok sıkıntılar anlar da yaşıyorsunuz. Son 16 yıl içinde yaşadığımız tüm inişli çıkışlı anlarımızda dahi, evimize gidemediğimiz anlarda dahi Hanife hanım, kader arkadaşımız, can yoldaşımız oldu. Her şeyimizi bilen bir kardeşim. Kardeşlerimle onunla olduğum kadar olamamışımdır. eşiyle ve çocuklarıyla olar mutluğunun devamını diliyorum. Rabbim onu cennetliklerden etsin." ifadelerini kullandı.

Ödülünü Başkan Yılmaz'ın elinden alan Büyükşehir  Belediyesi Özel Kalem Müdüresi Hanife Papila ise şunları söyledi, "Bu ödülü almamda ve çalışmalarımda bana her zaman güvenen ve destek olan başkanım Sayın Yusuf Ziya Yılmaz'a şükranlarımı sunuyorum. Bütün kararlarımı destekledi. Ne yaptıysam onun sayesinde yaptım. Başkanımın arka perdesinde eliydim. Kendisini her zaman en iyi şekilde temsil etmeye, onun sorumluluğunu taşımayarak yapmaya çalıştım. Uzun süre beraber olduğumuza göre herhalde benden memnundur."

Törende 20 yıllık Ulugazi Mahallesi Muhtarı Filiz Kavalcı, Gençlik ve Spor Bakanlığı Judo Antrenörü Ayşin Malkoç, 20 yıllık fayans ustası Emine Keskin, Toplum Gönüllüleri Vakfı İğne Deliği Gençlik Koordinatörü Sevcan Koç, Emekli Yaşlıları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Sündüz Kaya, İzgören Akademi Karadeniz Bölge Sorumlusu Şehnaz Dereli, ELVİN Derneği Başkanı Yeşim Gürsoy ve Zesko Danışmanlık Kurucusu Zeynep Selin Kobul ödül alan  idealist kadınlar oldu.BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN SAHTE TWİTTER HESABI UYARISI

07.03.2015 11:20

Samsun Büyükşehir Belediyesi, kurum adına belediyenin resmi logosu da kullanılarak açılan sahte Twitter hesabı ile ilgili kamuoyunu bilgilendirdi.
Samsun Büyüklşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklama şöyle; 

Kimliği henüz tespit edilemeyen kişi ya da kişilerce Samsun Büyükşehir Belediyesi ismi ve resmi logosu kullanılarak “@samsunbld” adıyla sahte bir Twitter hesabının açıldığı tespit edilmiştir.

Adı geçen hesabı kullanan kişi ya da kişilerin belediyemizin kurumsal kimliğini taklit ederek vatandaşlarımızla bu hesap üzerinden iletişim kurduğu anlaşılmıştır.

Samsun Büyükşehir Belediyesi adına açılmış hiçbir resmi Twitter hesabı ya da hesapları bulunmamaktadır.

Vatandaşlarımızın kurumumuzla ilgili sosyal medya üzerinden belirli bir amaca yönelik olarak yapıldığı açık olan bu yöndeki sahtekarlıklara karşı duyarlı olmaları ve şüphelendikleri ya da inandırıcı olmayan durumları tespit ettiklerinde belediyemizle iletişime geçmeleri çok önemlidir.

Kamuoyu’na Önemle Duyurulur.BAKAN GÜLLÜCE BAŞKAN YILMAZ'I ZİYARET ETTİ

06.03.2015 23:23

Bir dizi ziyaretler ve çalışmalarda bulunmak üzere Samsun'a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ve beraberindeki heyet, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ı makamında ziyaret etti...

Başkanlık makamında gerçekleşen ziyarette Bakan Güllüce'ye Samsun hakkında bilgiler veren Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun'da hazine arazisi sıkıntının yaşandığını belirterek, "1970 ve 1990 yılları arasında Samsun'da yapılmış olan çirkin yapının düzeltilmesiyle ilgili hassasiyetinizi ve hükümetimizin hassasiyetini bildiğim için bu konuda yapacağımız ve bu alanlarda alınmış olan riskli alanlarla ilgili süreçte biraz özel ekipler kurarak bir şeyler yapmamız gerekiyor. Örneğin 2012'de Canik ilçemizde bir sel felaketi yaşadık. Bu ölçekte şimdiki Cumhurbaşkanımız o zaman ki Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, beni arayarak 'Yusuf bey, bu dere yatağı içerisinde ki alanın riski alan ilan edilmesini çok çabuk gerçekleştirin ve yıkın, temizleyin' dedi. Ama biz o tür şeyleri halen temizleyemedik. Halen o binaları kaldıramadık. Çünkü orada yapacağımız dönüşümü maalesef realize edemedik. Bu dönüşümler kolay işler değil. İşin içinde sosyal boyutlar var. Mülkiyet ve hukuki problemler var. İnsanlar bu dönüşümü istiyor. Ama bizim sahip olduğumuz daire sayıları yine burada şu anda olduğumuz kadar olsun istiyorlar. Bunu isterseniz eğer orada emsaller, yükseklikler hiçte şu an ki yapıdan daha güzel bir yapının ortaya çıkmayacağını düşünüyoruz. Biz yeni alanlar üreteceğiz ve bu alanlara sizleri taşıyacağız, sizler de bunu göze alın diyoruz. Bu konuda ikna edebilir ve gerçekleştirebiliriz. Ama Samsun 'da arazi sorunu var. Samsun'da hazine arazisi problemi var. Tıpkı Trabzon ve Ordu'da olduğu gibi. Bizim en büyük handikaplarımızdan bir tanesi bu hazine arazisi kıtlığıdır" dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın en başarılı belediye başkanlarından birisi olduğunu söyleyen Bakan Güllüce, "Ordu Büyükşehir Belediyesi'nde bir protokolümüz vardı. Ordu'ya gelmişken Samsun'a da Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz'ı ve Samsun Valimiz İbrahim Şahin'i ziyaret etmeyi arzuladık. Şu anda Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı'ndayız. Ortak neler yapabiliriz ve hangi hizmetleri önce neyi yapmalıyızla ilgili konuşmalar yapıyoruz. Başkanımız oldukça başarılı birisidir. Biz de büyükşehirlerin problemlerini nasıl çözeriz diye kafa yoruyoruz ve çaba harcıyoruz. Bakanlığa bağlı bütün ekibimizle buradayız. İşte el ele veriyoruz. Bakanlık ve yerel yönetim olarak sorunları çözmek için çaba harcıyoruz. Kentsel dönüşümle ilgili başkanımızın talepleri var. Daha öncede buna benzer bir konuyu beraber görüşerek Bakanlar Kurulu'ndan geçirmiştik. Şimdi yine buna benzer konular talep ediliyor. Bu konuda da elimizden geleni yapacağımızı belirtmek istiyorum" diye konuştu.

Açıklamaların ardından Bakan Güllüce ve Başkan Yılmaz bir süre daha görüştü. Görüşmelerin arından Bakan Güllüce, Samsun Valiliği'ne geçti. Ziyarete AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Yeni, AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, ilçe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.BAKAN GÜLLÜCE’NİN KATILIMI İLE İHL YAPIM PROTOKOLÜ İMZALANDI

06.03.2015 18:24

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin katılımıyla düzenlenen, Emine Yeni-Ahmet Yeni Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi yapımı protokolünü imzaladı...

Okul alanında düzenlenen törene Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, AK Parti Samsun Milletvekilleri Ahmet Yeni ve Cemal Yılmaz Demir, CHP Samsun Milletvekili İhsan Kalkavan, Samsun Valisi İbrahim Şahin,  Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, Kaymakamlar, İlçe Belediye Başkanları, İl Müdürleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bürokratları ve vatandaşlar katıldı.

Törende önce İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Vali İbrahim Şahin birer konuşma yaptılar. Son olarak Bakan Güllüce’nin konuşmalarının ardından Vali İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Yeni ve eşi Emine Yeni ile İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin arasında Emine Yeni-Ahmet Yeni Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi yapımı protokolü imzalandı.SAMSUN TÜRKİYE'NİN GOLF ALT YAPISINA SAHİP 4. İL OLACAK

06.03.2015 13:28

Karadeniz'in en büyük metropol kenti Samsun'a turizmin yanında büyük ekonomik katkı sağlayacak Golf Sahası Projesi, Türkiye Golf Federasyonu tarafından kabul gördü. Proje için Samsun'a gelen Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu, bürokratik işlemlerin süratle tamamlanması halinde 1.5 yıl içinde projeyi hayata geçirebileceklerini kaydetti....

Samsun Büyükşehir Belediyesi, 2017 İşitme Engelliler Olimpiyatı'na hazırlık sürecini de dikkate alarak Türkiye Golf Federasyonu'na Çarşamba ilçesinin Akçatarla köyündeki 600 dönüm araziyi önermişti. Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile birlikte önerilen alanda incelemelerde bulunan Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu, hem iklimin hem de alanın golf sporu için çok uygun olduğunu söyledi.

GOLF TÜRKİYE’YE YILDA 160 MİLYON EURO BIRAKIYOR

Golfü Samsun'a kazandırmak için uzun süredir uğraş verdiklerini hatırlatan federasyon Başkanı Ahmet Ağaoğlu, "Golf alt yapısıyla ilgili Samsun'da 2-3 senedir yoğun olarak çalışıyoruz. Daha önce Bafra ve Çarşamba'da başka yerlere de bakıp inceleme yapmıştık. Bu gün baktığımız arazinin de golf için uygun olduğunu söylemişlerdi. Gelip inceledik. Gerçekten de uygun bir arazi. Samsun'un özelliği her şeyden önce Antalya'dan farkı iklimidir. Çünkü Antalya'da yüksek sıcaklık ve yüksek nem var. Golf de 42 derecede rahatlıkla yapılabilecek bir spor değil. 5-6 saat sürüyor. Ayrıca Haziran'dan eylülün ilk haftasına kadar golf oynamak pek mümkün değil. Bu nedenle Samsun önem kazanacak. Bittikten sonra da burası en az 3-4 ulusal ve uluslararası müsabakaya ev sahipliği yapabilir. Beni asıl ilgilendiren tarafı Samsun'a, Samsunlu gençlere, ortaokul ve üstü derecedeki öğrencilere golfü sevdirmektir. Antreman sahası da bu amaç için inşa edilecek. İşin turizm boyutu var ama neresinden bakarsak bakalım işin ekonomik boyutu da yüksek. Dünya'da hiç bir spor yok ki golf kadar para kazandırsın. Buna futbol da dahildir. Golf Türkiye'ye yılda 160 milyon Euro para bırakıyor. İşin bürokrasi erken biterse projeyi 2 yıl içinde bitirebiliriz." dedi.

SAMSUN, GOLF ALT YAPISI OLAN ŞEHİRLER KATEGORİSİNE GİRECEK

Tüm Dünya'da prestiji yüksek golf sporunu Samsun'a da kazandıracak olmanın heyecanını yaşadığını dile getiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "Golf sadece bir spor organizasyonu olmaktan öteye popülaritesi, turizmi ve sosyal etkisi çok yüksek bir spor. Bu tesis ile birlikte Samsun, golf alt yapısına sahip şehirler kategorisine girecek. Bu bölge turizm ve sportif değer kazanacak. Spor, konaklama ve bunun dışında diğer hizmet sektörüne ilişkin müthiş değer içeren hareketler başlayacak. Bu hareketlerin hepsi bizi heyecanlandırıyor. Projenin hayata geçmesiyle golf ilk kez Karadeniz'e gelmiş olacak. 81 il içinde golf alt yapısına sahip olan şehir sayısı 2 veya 3 tür. Dolayısıyla böyle bir prestij elde edeceğiz. Bütün ön hazırlıklarını, teknik alt yapı, planlama, erişim ve değerini yükseltecek olan diğer donatıları süratle yapacağız. Bunun yanında Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu'nun yanındaki 260 dönüm dolgu alanının 100 dönümünde de golf antreman sahası yapacağız. Antreman sahasının inşası Samsun'daki çocuklarımıza, gençlerimize golf sporunu tanıtıp sevdirecek ve popülaritesini yükseltecek bir başlangıç olacak. Bunların tamamlanarak hayata geçmesiyle Samsun, 2017 eylülünde golf alt yapısına sahip şehirler kategorisine girecek." şeklinde konuştu.

Samsun Valisi İbrahim Şahin de "İlimize golf sahası kazandırmak için başlattığımız çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Bu gün incelemelerde bulunduğumuz alanın elverişli olduğunu gördük. Buradaki muhtarlarımızla gerekli toplantıları yaptık, onların onayını ve desteğini aldık. Bu vesile ile yapılacak yatırım sonunda bu bölge önemli bir değer kazanacak. Burada ileriki tarihlerde butik otellerin de yapılabilme şansı olacak. Böyle bir sahanın olmasının Samsun'a değer katacağı inancındayım. Bu tesis tamamlandığında yurt içinden, yurt dışından ve ülkemizde bulunan yabancı ülke vatandaşları golf oynamak için buraya gelecekler. Gerekli onaylar alındıktan sonra Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Akif Çağatay Kılıç'ın katılımı ile Golf Federasyonu Yönetim Kurulu Toplantısı yaparak, bu alanın golf sahası yapılması ile ilgili ilanını gerçekleştireceğiz." ifadelerini kullandı.