Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ, Başbakan Davutoğlu ile Sergi Açılışına Katıldı

24.03.2016 10:28

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu nun açılışını yaptığı harita sergisinin açılışına katıldı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  AK Parti Çevre Şehir ve Kültür Genel Başkanlığı tarafından organize edilen Piri Reis ten Katip Çelebi ye Osmanlının Dünyaya Bakışı temalı harita sergisinin açılışına AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ile birlikte katıldı.

AK Parti Genel merkezinde açılan ve 23 Mart-2 Nisan 2016 tarihlerinde ziyarete açık olacak olan serginin açılışında Başkan Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, AK Parti Samsun Kadın Kolları Başkanı Rabia Bay Keser ile AK Parti Samsun Gençlik Kolları Başkanı Caner Göktepe, Başbakan Davutoğlu ile hatıra fotoğrafı çektirdiKUŞ CENNETİ BAHARDA BAŞKA GÜZEL

23.03.2016 16:07

Bafra Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, baharla birlikte yeniden hayat buldu.

İçinde barındırdığı nesli azalan kuşlar, kemirgenler, yırtıcı hayvanlarla Kuş Cenneti baharda bambaşka güzellikleri ziyaretçileriyle paylaşıyor. Kuş Cennetinde, baharın başlamasıyla birlikte göç hareketliliği de başladı.

Baharla birlikte yaz göçmeni kuş türleri Afrikadan gelmeye, kış göçmeni türler ise Kuzey Avrupa ya doğru göç etmeye başladı. Kış boyunca bölgede konaklayan çamurcun, kaşıkgaga, gibi türler yavaş yavaş Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinden ayrılıp kuzey yönündeki yolculuklarına başladı.

Avrupa Kuş Alanları Envanterindeki en önemli 4 kriterden 3 üne sahip olan Kızılırmak Deltasında, Türkiye de bugün kayıt altına alınmış 478 tane kuş türü tespit edilmiş olup bunların 350 tanesi burada görülmüş ve 350 kuş türünün 140 tanesinin deltada ürediği tespit edilmiş. Dünyada nesli tehlike altında olan, yok olma tehlikesinde olan 24 tane kuş türünün 15 tanesi Kızılırmak Deltasında görülüp kayıt altına alınmış. Kızılırmak Deltasını dünyadaki kuş cennetlerinden farklı kılan en önemli özelliklerden bir tanesi de diğer kuş cennetlerinde yılın 12 ayı aynı kuşları görme fırsatı bulursunuz ama Kızılırmak Deltasında yılın her ayı farklı kuşlar görebilirsiniz.TURİZM ALANLARI YAZ SEZONUNA HAZIRLANIYOR

23.03.2016 11:35

Samsun Büyükşehir Belediyesi, merkez ve ilçelerdeki tarihi, kültürel ve turistik alanlarını yaz sezonuna hazırlamak için harekete geçti. Uygulamaya konulan proje kapsamında oluşturulan 10 kişilik ekip, turistik mekanları temizliyor. Turistik alanlardan toplanan çöp ve çeşitli atıklar ise geri dönüşüm tesislerinde ekonomiye kazandırılıyor.

Karadeniz Bölgesinin turizm bakamından en hareketli şehri Samsun da ilgi gören turistik mekanların temizliği için çalışma başlatıldı.  Samsun Büyükşehir Belediyesi başkanlığındaki projeye Türkiye İş Kurumu (İş-Kur) ve Samsun Turizm Alt Yapı Birliği (SAMTAB) da destek veriyor.

İş-Kur Samsun İl Müdürlüğünden alınarak oluşturulan 10 kişilik temizlik ekibi, çalışmalarına başladı. Samsun-Ankara, Samsun-Sinop ve Samsun-Ordu devlet karayollarının sağ ve sol güzergahları da dahil olmak üzere ekipler, tarihi, turistik ve kültürel mekanlar ile mesire yerlerini çöp ve atıklardan arındırıyor. Kentin yaylalarına da çıkan temizlik ekibi, her gün 5 km yol kat ediyor.

14 ilçe ve merkezde yapılan temizlik çalışması, yaz mevsimine kadar bitirilecek. Yerli ve yabancı turistlerin turistik mekanlar ile turizm alanlarından temiz bir şekilde faydalanmalarının amaçlandığı temizlik projesi, sahillerde de gerçekleştirilecek. Türkiye de rekreasyonu tamamlanmış en uzun sahile sahip Samsun da Terme nin Miliç sahilinden Yakakent e kadar uzanan 146 kilometrelik plaj ve kumsallar, kirlilikten arındırılacak.

Sahillerin, mesire alanlarının ve turistik mekanların temiz kullanılmasıyla ilgili değerlendirme yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, mesire alanlarının ve kumsalların temiz tutulması gerektiğini söyledi. Sahillerde, kumsallarda ve plajlarda temizliğe  büyük önem verdiklerinin altını çizen Başkan Yılmaz, Tüm ilçelerimizdeki turistik alanlarda ve sahillerimizde yaz turizmine hazırlık için çalışmalar başlattık. İnsanlar buraları yoğun olarak kullanacak. Halkımızın konforunu artırabilecek, her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilecek tesisler, soyunma kabinleri, duş ve tuvaletler gibi çok çeşitli ortak kullanım mekanları inşa ediyoruz. Spor alanları ve çocuk eğlence parkları yapıyoruz. Çalışmalar bittiğinde her yer pırıl pırıl olacak. Gerek kumsalların gerekse sahillerimizin temizliği ve güvenliği konusunda elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Ancak halkımızdan da her iki konuda destek ve büyük hassasiyet bekliyoruz ifadelerini kullandı.ŞEHİTLER SAMSUNDA DUALARLA ANILDI

23.03.2016 10:42

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 101 inci yıl dönümü nedeniyle düzenlenen tören ve etkinliklere katıldı. Törenin ardından şehitlerin kabirleri ziyaret edilerek, Kuran-ı Kerim okundu, dualar edildi.

Kıranköy şehitliğindeki çelenk koşma törenine Samsun Valisi İbrahim Şahin, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, kamu kurum ve kuruluşların müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, şehit ve gazi aileleri ve yakınları katıldı.

Saygı duruşunu ve saygı atışının ardından İstiklal Marşının okunduğu törenin ardından şehitlerin mezarlarının üzerine kırmızı karanfil bırakan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ailelerine başsağlığı diledi. Şehitler için dualar eden Başkan Yılmaz, şehit çocuklarını severek, oyuncak hediye etti.  Şehit yakınlarının taleplerini dinleyen Başkan Yılmaz, taleplerinin yerine getirilmesi için talimat verdi.

Polis şehitliğinin ardından devlet erkanı ile Asri Mezarlıktaki şehitliğini de ziyaret eden Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, daha sonra da Atatürk Kültür Merkezindeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Samsun İl Müdürlüğü’nün Biz Değil Miydik Fotoğraf sergisinin açılışına katıldı. Sergiyi gezen Başkan Yılmaz, fotoğrafların altındaki bilgileri dikkatlice okudu.

Sergiden sonra Başkan Yılmaz, kültür merkezinde düzenlenen 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 101 inci yıl dönümü anma etkinliğine de iştirak etti. Etkinlikte Çarşamba Anadolu İmam-Hatip Lisesi tiyatro topluluğunun Çanakkale Savaşını anlatan oyunu, davetlilerden ve izleyenlerden büyük beğeni gördü.BAŞKAN YILMAZ: BUNUN ADI ALÇAKLIK

15.03.2016 11:29

Kızılay da gerçekleştirilen terör saldırısını nefretle kınadığını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Alçakça hazırlanmış kanlı bir planın hedefi olduğumuz açıktır. Ancak Türkiye yi karıştırmak isteyen karanlık mihraklara karşı verilecek en güzel cevap, millet olarak birbirimize daha fazla kenetlenmektir dedi.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter ve facebook ta ki hesabından Ankara daki patlamayı sert sözlerle lanetleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, mesajında şunları yazdı:

Ülkemiz ve milletimiz üzerinde haince plan yapanların planlarını, Rabbim kendi başlarına çevirsin ve hesaplarını boşa çıkarsın. Alçakça hazırlanmış kanlı bir planın hedefi olduğumuz açıktır. Ama aziz milletimiz sahip olduğu tecrübe ve sağduyu ile bu kanlı oyunu bozacak, teröre teslim olmayacaktır. Türkiye yi karıştırmak isteyen karanlık mihraklara karşı verilecek en güzel cevap, millet olarak birbirimize daha fazla kenetlenmek, milli birlik ve beraberliğimize sahip çıkmaktır. Hiçbir zalim, hiçbir hain, hiçbir katil, hiçbir terör örgütü ve bunları himaye eden yerli ve yabancı işbirlikçiler amaçlarına ulaşamayacaklardır. Düzenledikleri menfur saldırılarla kirli emellerini gerçekleştireceklerini sanan hainler şunu çok iyi bilsinler döktükleri kanda boğulacaklar. Alçakça ve kalleşçe düzenlenen bu saldırıyı şiddetle kınıyor, haince düzenlenen bu bombalı saldırıda hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Cenab-ı Allah'tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza ise acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağolsun.