Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


ENGELLİ ÖĞRENCİLER KENT MÜZESİ Nİ GEZDİ

11.05.2016 09:25

Samsun Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi öğrencileri Samsun Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi ni gezdi.

ENGELLİ ÖĞRENCİLER KENT MÜZESİ Nİ GEZDİ

10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle Canik ilçesindeki 9 Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi öğrencileri Büyükşehir Belediyesi Samsun Kent Müzesi ni ziyaret ettiler. İlk kez müze gezen engelli öğrencilerin meraklı bakışları gözlerden kaçmadı. Müze ziyaretinin ardından öğrenciler müze içerisinde okullarında öğrendikleri boncuk dizme, bileklik ve kolyeler yapma etkinliği düzenlediler.

Etkinlik hakkında bilgi veren Samsun Kent Müzesi Müdiresi Nilgün Beyazkılıç, Bugün Engelliler Haftası nedeniyle Samsun Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi nin etkinliğini düzenliyoruz. Bu etkinliğin ilkini gerçekleştiriyoruz. Bundan sonraki etkinliklerimiz işitme engelli çocuklarla gerçekleştirecek olduğumuz gönüllü rehber projesidir. Burada şu anda toplam 9 öğrenci var. Önce müze gezisi yaptık daha sonra boncuk dizme, bileklik yapma, kolye yapma gibi etkinlikler yapıyorlar dedi.2. SAMSUN YÖRESEL OT YEMEKLERİ FESTİVALİ

11.05.2016 09:15

Karadeniz de doğanın zenginliğinin, otların çeşitliliğinin ve bu otlarla pişirilen yemeklerin tanıtılarak hem unutulmamasını hem de gelecek kuşaklara aktarılabilmesini sağlamak amacıyla Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı, Samsun Turizmciler Derneği, Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği nin desteği ile bu yıl ikincisi düzenlenen Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali 25-29 Mayıs 2016 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

2. SAMSUN YÖRESEL OT YEMEKLERİ FESTİVALİ

Yapılan açıklamada, yarışmalar ve standlar için başvuruların başladığı, Hem yarışmalara katılım hem de standlar için herhangi bir ücret alınmayacağı bildirildi.

Yöresel otlara ve yemek yapmaya ilgi duyan herkesin festivalde stand açabileceğinin belirtildiği açıklamada, başvuruların şahsen yapılması gerektiği ifade edildi.

Açıklamada şu bilgilere yer verildi;

Ayrıntılı bilgi için www.samsunotfestivali.com adresi incelenebilir. Festivalle sağlıklı ve doğal beslenmenin öneminin giderek arttığı bu dönemde, otları tanıyıp bilenlerle, tanımak isteyenlerin buluşmasını sağlamak amaçlanmaktadır.

25 Mayıs 2016 Çarşamba akşamı İzcilik Kulübü nün Sürmeli Köyü'nde kamp kurması ve festival kamp ateşinin yakılması ile başlayacak olan festival, 26 Mayıs 2016 Perşembe günü Sürmeli Köyü nde düzenlenecek otları tanıma etkinliği, çocuklarla doğada resim etkinliği ve En Çok Çeşit Yenilebilir Ot Toplama Yarışması ile devam edecek.

27 Mayıs 2016 Cuma günü Sevgi Gölü yanında sabah saatlerinde standlar kurulacak, protokol açılış töreni ile festival açılmış olacaktır. Ünlü şefler ile canlı mutfak etkinliği, fotoğraf ve resim sergisi gibi etkinlikler düzenlenecektir.

28 Mayıs 2016 Cumartesi günü sabah saatlerinden itibaren standlar kurulacak, saat 10.00 da Yöresel Ot Yemekleri Yarışması başlayacaktır. Yarışmada jüri üyesi olarak İz TV Wilco ile Yaşasın Yemek programından Wilco Van Harpen, Turkmax Gurme Gökçen Adar, Raufood beslenme uzmanı Mehmet Ak, Sheraton Grand Samsun Hotel şefi Ercan Yılmaz, Gurme Şef Yazar Haldun Tüzel yer almaktadır.

Yarışma ödül töreni, Ünlü şefler ile canlı mutfak etkinlikleri, resim ve fotoğraf sergileri, izcilik kulübü eğlenceli aktiviteler cumartesi günü programında yer alan etkinliklerdir.

29 Mayıs Pazar günü Onur Anıtı önünden hareket edecek olan otobüslerle şehir dışından gelen konuklar için Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu, Bafra Kızılırmak Deltası ve Ayvacık Gezisi düzenlenecektir.

Festivale ayrıca geçen yıl olduğu gibi yemek programcısı şefler, gurmeler, televizyon programcıları, basın mensupları, yemek bloggerları, köşe yazarları, fotoğraf sanatçıları, doğa severler, farklı ve yöresel lezzetlere ilgi duyan herkes davetlidir. Samsun un tanıtımı konusunda katkı sağlanması ve aynı zamanda festival sloganı olan insanların içinde yaşadıkları güzelliklerin farkına varması amaçlanmaktadır.

Festival programı ve detaylar www.samsunotfestivali.com adresinden facebook/samsunotfestivali adresinden takip edilebilmektedir.

Festival haftası boyunca Samsun daki restaurantların menüsünde en az bir çeşit yöresel ot yemeğinin yer alması için çalışılmaktadır. Amaç festivalin Samsun için geleneksel hale gelmesi ve yöresel değerlerin yaşatılmasıdır.SAMSUN DA KIZILIRMAK DELTASI UNESCO NUN GEÇİCİ LİSTESİNE GİRDİ

10.05.2016 11:37

Samsun da Kızılırmak Deltası UNESCO nun geçici listesine girdi. Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nin UNESCO nun geçici listesine girdiğini müjdeledi.

Samsun da Kızılırmak Deltası UNESCO nun geçici listesine girdi. Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nin UNESCO nun geçici listesine girdiğini müjdeledi. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, havaalanından şehir merkezine gelirken yol kenarındaki evlerin cephelerin kötü olması ve balkonlardaki uygunsuz çamaşırlarının asılmasından utandığını belirtti. 

Samsun Büyükşehir Belediyesi 2016 yılı Mayıs ayı 9. Birleşiminin 1. Oturumu Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın başkanlığında gerçekleşti.

TURİZM ALT YAPISINA KAVUŞTUK

Gündem maddeleri öncesi konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Turizm konusunda şehrimizde başka şehirlerde olmayan büyük boyutta turizm altyapısına kavuştuk. Gerek konaklamada, gerek sporda, gerek sağlıkta, gerekse eğitimde, gerekse de sahip olduğumuz doğal zenginliklerinin bir turizm paketi haline getirilebilecek boyutta olduğunun özgüvenine artık sahibiz. Bundan 10 sene önce biz böyle bir konu için bu cesareti kendimizde göremiyorduk. Çünkü konaklama konusunda sorunlarımız vardı. Başka konularda sorunlarımız vardı. Ama bugün Türkiye nin hiçbir şehrinin sahip olmadığı oranda spor altyapısına sahibiz dedi.

KIZILIRMAK DELTASI GEÇİCİ LİSTEYE GİRDİ

Kızılırmak Deltası nın UNESCO nun geçici listesine girdiğini müjdeleyen Başkan Yılmaz, 19 Mayıs ve Bafra ilçelerimizdeki Su Basar Ormanları ve Kızılırmak Deltamızın da prestijini yükseltmek, bu deltayı da bir günlük doğa turizmi yapmak isteyen ve doğa turizmine yönelik olan tercihleri cevaplayabilecek donatılara sahip hale getirmeye çalışıyoruz. Kuş Cenneti Yusuf Ziya Yılmaz ın hevesiyle bulunmuş, keşfedilmiş bir yer değil. Kuş Cenneti zaten orada vardı. Biz sadece Büyükşehir Belediyesi nin görev alanına girdikten sonra bir şeyler yapmaya başladık. Bizden önce burası 19 Mayıs ve Bafra ilçemizin görev alanındaydı. O arkadaşlarımız da orada bir şeyler yapmak istiyorlardı ama sorumluluk Orman ve Su İşleri Bakanlığı ndaydı. Bakanlığın buradaki bölge müdürlüğü yönetimindeydi. Onlar da devletin kendi önlerine koydukları iş programı, bütçe, plan gibi günlük programlarla işe bakıyorlardı. Biz 30 Mart seçimlerinden sonra Kızılırmak Deltası nda bir birliğin kurulmasını sağladık. Orada gecekondulaşmayla mücadele ettik. Bir kısmını yıktık. Bir kısmını da inşallah önümüzdeki süreler içersinde yıkacağız. Amacımız hiçbir şekilde orada tesisleşmek değil, orayı tam tersine herkesten fazla korumaya ve kollamaya aldık. Biz de Kızılırmak Deltası nı UNESCO ya müracaat ettik. Dünya mirasına inandığımız bu tabiat zenginliğimizi tabiat listesine girmesini istiyoruz. Bizi geçici listeye aldılar. 15-20 gün içerisinde internet ortamında geçici listeye girdiğimiz yayınlanacak diye konuştu.GENÇLER KIZILIRMAK DELTASI NDA BULUŞTU

10.05.2016 09:21

Eğitim ve gençlik alanlarındaki Avrupa fırsatları ile Avrupa faaliyetlerine katılım hakkında gençlere bilgi sağlayan bir ağ olan Eurodesk, gençleri Samsun Kızılırmak Deltası ile buluşturdu.

GENÇLER KIZILIRMAK DELTASI NDA BULUŞTU

Eurodesk in Samsun daki temas noktaları olan Samsun Büyükşehir Belediyesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı ve İğne Deliği Gençlik Merkezi işbirliği ile Samsun Kızılırmak Deltası nda gençlere yönelik bir gezi düzenlendi. Geziyi bir sosyal sorumluluk projesi olarak değerlendiren, Samsun un önde gelen firmalarından Sampa Otomotiv de geziye sponsor olarak gençlere destek verdi.

Orman mühendisi ve doğa fotoğrafçısı Özden Sağlam ın rehberliğinde gerçekleştirilen gezide gençler, İlimizin en önemli doğal varlıklarından biri olan ve UNESCO Dünya Mirası listesine girmesi konusunda çalışmalar yapılan Samsun Kızılırmak Deltası”nı daha yakından tanıma fırsatı yakaladılar.

17-30 yaş arası gençlerin yoğun ilgi gösterdiği gezide ayrıca, Samsun Büyükşehir Belediyesi, OKA ve Sampa Otomotiv in personelleri de yer aldı.TMOK dan Başkan YILMAZ a Eğitim Desteği Teşekkürü

10.05.2016 09:21

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Yönetim Kurulu Üyesi, Kültür ve Olimpik Eğitim Komisyonu Başkanı Seyit Bilal Porsun, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı ziyaret etti. Ziyarette Porsun, Samsun da 5 yılda 20 bin öğrenciye spor kültürü ve olimpik eğitim verdiklerini belirterek, desteklerinden dolayı Başkan Yılmaz a teşekkür plaketi verdi.

TMOK dan Başkan YILMAZ a Eğitim Desteği Teşekkürü

Başkanlık makamında yapılan ziyarette TMOK Yönetim Kurulu Üyesi, Kültür ve Olimpik Eğitim Komisyonu Başkanı Seyit Bilal Porsun, bugün başlayacak ve 3 gün devam edecek eğitimler hakkında Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a bilgi verdi. Bu yıl kentteki kolejlerde eğitim vereceklerini ifade eden Porsun, SES ve Doğa Koleji öğrencilerini eğiteceklerini kaydetti.

Eğitimlerde öğrencilerin başarılarını artırmayı, sporu sevmeyi, sağlıklı spor yapmayı ve spora fair play çerçevesinde bakmayı, iyi bir sporcu ve izleyicinin nasıl olunabileceğini eğlendirerek öğrettiklerini anlatan Seyit Bilal Porsun, 45 dakika süren eğitimlerin başarıyla sonuçlandığını vurguladı. Öğrencilerin sportif alanda eğitimleriyle ilgili destek veren Başkan Yılmaz a teşekkür eden Porsun, Samsun un spor alt yapısının öğrenci eğitimleriyle daha da güçleneceğini bildirdi. Fanatizmin ve taraftar olaylarının eğitimle çözüleceğine inandığına da dikkat çeken Porsun, Gaziantep te Suriyeli çocukların Türk kültürüne adaptasyonlarına yönelik spor kampları kuracaklarını açıkladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise bu eğitimleri çok önemsediklerinin altını çizerek, faydalarının yakın gelecekte görüleceğini vurguladı. Ziyarette Gençlik ve Spor il Müdürü Güven Özyurt da hazır bulundu. Ziyaretin sonunda Porsun, Başkan Yılmaz a teşekkür plaketi verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı nın desteği ile Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Kültür ve Olimpik Eğitim Komisyonu nun okullarda öğrencilere verdiği spor kültürü ve olimpik eğitimleri devam ediyor. Proje kapsamında Türkiye de 10 yılda 3 milyon, Samsun da da 5 yılda 20 bin öğrenci spor kültürü konusunda eğitildi.