Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


SAMSUN KONFORLU VE ÇAĞDAŞ ULAŞIMI SEVDİ

16.01.2015 15:19

Şehir içi toplu ulaşım sisteminde yolculuk konforunu yükseltmeye yönelik yapılan yatırımlar ve sunulan hizmet, vatandaşları memnun ediyor...

Toplu ulaşım araçlarındaki modernizasyon devam ederken, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan Samsun Proje Ulaşım İmar İnşaat Yatırım Sanayi ve Ticaret A.Ş (Samulaş) Genel Müdürlüğü, tramvay ve otobüslerle taşınan yolcu sayılarına ilişkin karşılaştırmalı istatistik bilgilerini açıkladı. Ortaya çıkan veriler, toplumun sunulan kaliteli hizmeti olumlu karşılayıp desteklediğini ortaya koydu.

Kente modern bir hafif raylı toplu ulaşım sistemi kazandırmak için 2001 yılında harekete geçen Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin uzun süren mücadelesiyle Samsunlular, tramvay konforuyla yolculuk etmeye 2010 yılın ekim ayında başlamıştı. Her yıl yolcu sayısı günden güne artan 16 tramvay, ihtiyaca cevap veremez hale gelince 5 tane daha alınmıştı. 21 tramvay tam kapasite ile çalışırken Samulaş A.Ş, hem tramvay duraklarına hem de Belediye Evleri Kavşağı-Üniversite arasındaki Atatürk Bulvarı güzergahında tam donanımlı 41 ekspres otobüsü devreye soktu. Samulaş  bugün, bu iki modern ulaşımla kent içi yolcu trafiğininin büyük çoğunluğunu gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyor. Büyükşehir Belediyesi, şehir içi yolcu taşımacılığındaki ulaşım rahatlığını yaygınlaştırmak için yatırımlarına hızla devam ediyor. Bir yandan Tekkeköy Kavşağı-Shell Kavşağı arasındaki tercihli yol güzergahı yapım çalışmasını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, diğer yandan da raylı sistem hattını uzatmanın plan ve projelerini hazırlıyor.

TRAMVAY, OTOBÜS VE TELEFERİK YOLCU SAYISI ARTIYOR

Tercihli yol ve raylı sistem ilave hat proje çalışmaları devam ederken, Samulaş A.Ş Genel Müdürlüğü, 2013-2014 yılları tramvay, ekspres ve ring otobüs ile teleferik yolcu taşıma rakamlarını duyurdu. Bu toplu ulaşım sistemlerini kullanan yolcu rakamlarına göre her üç toplu taşıma aracına ilgi giderek artıyor. İstatistiğe göre tramvay ve otobüslerin son yıllarda büyük ilgi görmesinin en önemli iki nedeni, modern ve konforlu araçlar olması ile dakik çalışma sistemi bulunması. İstatistik rakamlarına göre tramvaya 2013'te 21 istasyondan 17 milyon 343 bin 963 yolcu binerken, bu rakam 2014'te 18 milyon 578 bin 93 kişi oldu. 2013 yılında tramvayla en fazla yolcu 1 milyon 688 bin 863 yolcu ile mart ayında,  2014'te ise 1 milyon 811 bin 165 kişi ise aralık ayında taşındı. 2013'te 3 milyon 269 bin 585 kişi olan 41 otobüs yolcusu sayısı, yüzde 56 artışla 2014'te 5 milyon 118 bin 921 kişi oldu. 2013'te otobüsle 363 bin 698 kişi ile en fazla yolcu kasım, 2014'te ise 561 bin 624 kişi ile mayıs ayında taşındı. Teleferikle yolculuk edenlerin sayısı da artış gösterirken, 2013'te teleferikten 68 bin 769 kişi, 2014'te ise 285 bin 426 kişi yararlandı. Teleferikle 2013'te en fazla yolcu 33 bin 684 kişi ile ekim, 2014'te 66 bin 557 yolcu ile ağustos ayında taşındı. 2 yılın karşılaştırılmasında ise tramvay ile yolcu sayısı 1 milyon 234 bin 130 kişi, otobüsle taşımacılıkla yolcu sayısı 1 milyon 849 bin 336 kişi ve teleferikle yolculuk edenlerin sayısı ise 216 bin 657 kişi arttığı açıklandı.

HALKIMIZ DOĞRU OLANI BENİMSİYOR

Çağın en modern toplu taşıma sistemlerinden tramvayı Samsun halkının hizmetine sundukları için mutlu olduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, sistemin başarısının halkın yaşam konforunu ve kalitesini yükselten bir hizmet olmasına bağladı. Başkan Yılmaz, "Eski sebze meyve hali ve otogarı yeni yerlerine taşıyıp modern bir otogar yaptık. Eski otogar ile yeni otogarın satışından elde ettiğimiz kaynak, halkın refahını artırmak için planladığımız raylı sistem projesi için bizleri cesaretlendirmişti. Hemen bunu projelendirip ihale ederek çalışmaları başlattık. Sonuçta şehrimiz modern bir ulaşım modeli olan raylı sisteme kavuştu. Bunun yanında da şehrimiz modern bir otogara, sebze meyve haline ve alışveriş merkezine sahip oldu. Geldiğimiz noktada raylı tramvay taşımacılığı artık kentimizin vizyonunu değiştirmiş ve benimsenmiştir. Yolcu sayıları, ilerleyen zaman içinde daha da artacağını gösteriyor. 5 yeni tramvayla 21'e ulaşan tren sayısı kapasiteyi zorlar ve yetersiz kalırsa ilave yaparız. Tramvay ile birlikte şık ve modern otobüslerle yapılan seferlere olan ilgi de halkımız için doğru olanı yaptığımızı gösteriyor." şeklinde konuştu.

METROBÜS GELİYOR

Samsun’u toplu taşımada diğer bir modern ulaşım konforu olan metrobüse de kavuşturacaklarının belirten Başkan Yılmaz, "Şimdi de bunun heyecanını yaşıyoruz. Kentimizin yaşamı yeni bir düzene, şekle ve formata kavuşuyor. Birçok alandaki değişim ve dönüşüm modellerimiz, tek tek hayata geçiyor. Bu yeni yaşamı şehirle bütünleştirmek için toplu ulaşımda raylı sistemin önceki versiyonu olan metrobüs ulaşımı inşaatımız hızla devam ediyor. İnsanlık var olduğu sürece halkımız daha iyisini isteyecek. Biz yöneticiler de bu talepleri en iyi şekilde yönetip yerine getirmekle mükellefiz.  İnsanların talebinin yavaşladığı anlarda bile vatandaşlarımıza umut verip onların her gün atladıkları çıtayı biraz daha yukarıya kaldırarak yeni bir vizyon kazandıran bir duruş sergiliyoruz. Her şey, daha mutlu bir gelecek için.” ifadelerini kullandı.BAŞKAN YILMAZ TUNALAR FORD PLAZA’NI AÇILIŞINA KATILDI

15.01.2015 18:56

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç’unda hazır bulunduğu törende, Tunalar Ford Plaza’nın açılışına katıldı...

Açılış törenine Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İlkadım Kaymakamı Turan Atlamaz, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Samsun Ticaret Ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün ve Ford Otosan'ın üst düzey yöneticileri katıldı.

Törende bir konuşma yapan Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, 26 yıllık işbirliklerinden ötürü Tuna ailesine teşekkür ederek, "Biz şirketimize yeni yatırımlar yaparken, bayilerimiz de bizimle birlikte yatırım yapıyor ve bu sayede kamyon bayi ağımız da giderek güçleniyor" dedi.

Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Koç, 1982 yılında başladıkları kamyon üretimine bugün sadece araç değil teknoloji de ihraç ederek devam ettiklerini belirterek, "Yüzde 100 yerli mühendislik ve işçilik gücümüzle ürettiğimiz çekici ve kamyonlarımız ile bu araçlarımızda kullandığımız Ecotorq motorlar Türkiye ekonomisine yüksek katma değer sağlıyor. Gururla söylemek istiyorum ki, sadece araçlarımızı değil artık teknolojimizi de ihraç ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da yaptığı konuşmada, bu güzel tesislerin hayata geçirilmesinden duyduğu mutluluğu ifade ederek, “Aslında Erol bey ve Ailesi bu plazayı açarken son derece ilgili davranmışlar, ben kendilerini tebrik ediyorum. Burası Samsunu Ankara’ya Bağlayan Duble yol üzerinde bir yer. Muhtemelen otoyolda bu yakınlardan geçecek. Samsun Ankara Otoyolundan bahsediyorum bu otoyolun iki kanadı da muhtemelen buradan birkaç km güneyden sağa ve sola ayrılacak dolayısı ile bu bölge hemen hemen Türkiye’nin en önemli karayolu kesişmelerinden biri haline gelecek. Hepimizin çok iyi bildiği gibi tarih boyunca da bu böyle olmuş. Samsun Limanı ve Samsun-Ankara hattı 7-8 milyon insanın yaşadığı Karadeniz’in tüm potansiyelini İç Anadoluya çeken, İç Anadoluyla ilişkisini kuran bir koridor olmuş.” Diye konuştu.

Türkiye’nin ulaştırma politikalarında ağırlıklı olarak karayolu taşımacılığının üzerine yoğunlaştığına vurgu yapan Başkan Yılmaz sözlerini şöyle devam ettirdi; “Yolcu taşımacılığının %95i, Yük taşımacılığının %80i karayolu ile yapılmış. İşte bu politikaların sonucunda otomobilde, kamyonda, treylerde dünya Markası olmayı zaten dolaylı olarak hak etmişiz. Öyle inanıyorum, Ortadoğunun belki de Avrupanın en büyük tır ve kamyon filosu bizdedir. Türkiye’deki 18milyon plakalı aracın aşağı yukarı 1milyonu kamyon ve treylerdir, 800 bini kamyon, 200 bini de treylerdir. Böylesine büyük bir filonun, büyük makine parkının olduğu bir ülke geleceğe doğru umutla ve hızla koşar adım gidiyor. Allah’ın izni ile bu ve buna benzer plazalar daha çok olur.”BAŞKAN YILMAZ: “İZ BIRAKANLARDAN OLALIM

15.01.2015 18:39

Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği' (SAMTAB)'ın ilçelerde turizmi canlandırmak ve geliştirmek amacıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde başlattığı çalışma kapsamında üçüncü toplantı, Ladik ilçesinde yapıldı...

Akdağ Kayak Merkezi'nde yapılan toplantıda konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, artık konuşmak yerine 2 yıllık sürede hayata geçebilecek 5 projeyi belirleyip süratle yapımına başlamak istediklerini söyledi.

Ladik Turizm Eylem Planı'na alınacak yatırımlara ilişkin ilçe bürokratları ve vatandaşlarla yapılan istişare toplantısına, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi AK Parti Meclis Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Yüksel Ünal, Ladik Kaymakamı Mustafa Temiz, Ladik Belediye Başkanı Selim Özbalcı, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Havza Belediye Başkanı Murat İkiz ile Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Toplantının ev sahipliğini yapan Ladik Belediye Başkanı Selim Özbalcı,  ilçenin turizmde önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, taleplerini anlattı.  Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, turizm açısından farkındalık oluşturup ilçeye katkı sağlayacak 20 maddelik yatırım konularını açıkladı. Hayata geçirecekleri 2 yıllık eylem planı kapsamında yapılacak işlerin adını koymak için geldiklerini ifade eden Başkan Yılmaz, "Burada yapılabilecek bir sürü iş var. Oturup düşünsek milyon dolarlarla halledebileceğimiz bir sürü proje var. Bunların içinde 2 yıl içinde halledebileceklerimize ilişkin düşüncelerinizi almak istiyoruz. Fikirlerinizi tartışıp turizm eylem planına dahil edeceğiz. Zaman çabuk geçiyor. Konuşmak yerine yavaş yavaş harekete geçirelim. ilave neler yapabiliriz, bunları kararlaştıralım. Gelip gidenlerden olmayıp iz bırakanlardan olalım." dedi.

Daha önce yapılan Samsun Turizm Master Planı'na değinen Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, "  Bu plan, bütün Samsun'u kapsar şekilde turizm potansiyellerini, tarihi ve sivil mimari birikimlerimizi detaylıca anlatıyor. Biz bütüne bakarak ilçelerimizde yapabilecek turizm yatırımlarını çıkaramayabiliriz dedik. Bu bütünün içinden Ladik'te oturup konuşup Ladik için 2 senede yapabileceklerimizi çıkarıp özetledik. Kısa vadeli bir aksiyon uygulama projesi yapmak istiyoruz. Konuşmak yerine uygulamak istiyoruz. Parmakla sayılacak olanların adını koyalım. Hemen projelendirip ihale edelim ve hayata geçirelim. Örneğin Ambar Köy'ü teslim alalım ve hemen işe girelim. Bürokratik işlemler arkasından gelsin. Bürokratik işlemlerin, yazışmaların uzun süreceği için hızlı hareket etme adına yapabileceğimiz işleri hemen yapalım. Büyükşehir Belediye olarak hemen girelim buraya, yapacağımız hizmetleri başlatalım. Şuan turistlere ambar köyü göstereceğimiz bir şey yok. Ambar Köy'de hizmet verilmediği sürece bir anlamı yok. Burayı hizmet verir hale hemen getirelim." şeklinde konuştu.

Akdağ Kayak Merkezi'ni tanıtmak için uygulamaya koyacakları bir çalışmayı da açıklayan Başkan Yılmaz, "Mahallere her cumartesi-pazar otobüs koyup buradaki vatandaşlarımızı Akdağ’a Kayak Merkezi'ne getirebiliriz. Evlere broşür dağıtarak duyurularını yapabiliriz. Samsunluların burayı görüp gezmesini sağlayabiliriz. Halkımız, kayak yapmayı öğrensin. İnsanları burada ağırlayıp güzel bir gün geçirtebiliriz. Akşam da evlerine teslim edebiliriz. Her hafta sonu yapabiliriz. Kar ve kış turizmine ilgisi olan insanlarımıza bu imkanlarımızı tattıralım. Bunu da hemen hayata geçireceğiz." ifadelerini kullandı.YILMAZ: “SAMSUN ULUSLARARASI TİCARET MERKEZİ OLMALI”

14.01.2015 12:59

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin birlikte düzenlediği “Samsun Şehir Kimliği Çalıştayı” tanıtım toplantısı yapıldı...

İlki Ordu’da ve 10’uncusu da Samsun’da Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde yapılan çalıştaya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Danışmanı İbrahim Acar, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Atakum Kaymakamı Ali Bakoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ilçe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Danışmanı İbrahim Acar, çalıştayın Türkiye genelinde 10’uncusunu Samsun’da yaptıklarını söyledi. Acar, “İnsanın maddi ve manevi gelişiminde en yakın medeni çevresi şehirdir. İnsan çevresini, çevresi de insanı geçmişiyle geleceği ile mevcut hali ile kederiyle, üzüntüsüyle, tasasıyla her şeyi ile etkiler. Nasıl insanların ruhu varsa, şehirlerinde ruhu ve kimliği vardır” dedi.

YILMAZ: “SAMSUN ULUSLARARASI TİCARET MERKEZİ OLMALI”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, şehirlerin kimlik ve vizyon belirleme konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın çalıştay çalışmasının son derece yararlı olacağına inandığını belirtti. Şehirlerden bahsedilince akla gelen çok sayıda hatıra, kültürel değerler, medeniyet birikimleri, ticaret, kanaat önderleri geldiğini hatırlatan Başkan Yılmaz, "Bunlar kentlerimizin kimlikleridir. Samsun da  denilince de akla geçirdiği tarihsel evreler içinde sahip olduğu en önemli değeri, Cumhuriyet dönemiyle başlıyor. Samsun'un 19 Mayıs şehri olma özelliği, şehrin kimliği ile ilgili ağırlıklı bir veri tabanını oluşturuyor. 19 Mayıs hadisesi kimliğimiz üzerinde Samsun deyince akla gelen tarihsel kimliğini belirlemede etkin bir aktör. Ama vizyon meselesini konuşurken Samsun'u geleceğe taşıyacak dinamiklerden bahsetmemiz gerekir. 19 Mayıs kimliğimizi vizyonlarımızla ilişkilendirdiğimiz taktirde stratejik olarak şehri geleceğe taşıyacak olan süreçleri konuşmalıyız." diye konuştu.

Samsun’un vizyonu için kalkınma stratejik planı yaptıklarını ifade eden Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, “21. yüzyılın ilk çeyreğinde modern Türkiye Cumhuriyeti’nin bulunduğu coğrafyadaki en iddialı demokratik ülkelerden birisinin olması, süzülerek tarihten gelen, tarihi birikimlerinin de oldukça büyük bir uygarlık ve medeniyet tabanı üzerine oturmuş olması, şehirlerimizin de hızla kırsaldan kente doğru olan göçün etkisiyle şekillendiği bir süreçte adeta yeniden yapılandığı işin biraz gecikerek de olsa bizim ülkemizde devam ediyor olması, sonuçta estetikten ve vizyondan mahrum şehirlerin oluşması tehlikesi ile bizi karşı karşıya getirdi. Dolayısıyla şehirlerimizin kimlik ve vizyon belirleme, şehir insanını bu kimlik ve vizyon etrafında belli bir noktaya yaklaştırma yönündeki Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın çalışmasının son derece yararlı olduğuna inanıyorum. Bir şehri geleceğe taşıyacak olan vizyon, şehrin ‘ne olacak bu şehrin geleceği’ sorulduğunda ‘bu şehir gelecekte nasıl bir şehir olacak, nasıl bir şehir olma yolunda geleceğe kendini layık görüyor’ sorununun cevabının arandığı anda bulunan cevaptır. Biz bu cevabı Devlet Planlama Teşkilatı ile Valiliğimiz ile birlikte Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa yaptığı bir çalışmada bulduk. Bu çalışma şehrin gelecek vizyonu dediğimiz, vizyon aslında bir iktisadi kalkınma stratejik planıdır. Kalkınma stratejik planı Samsun’da 3 temel planı içerdi. Bunlar uluslararası ticaret, tarım ve tarıma dayalı sanayi ile uzman iş gücüne dayalı sanayi ve ihtisaslaşmış hizmetler dinamiğidir. Samsun uluslararası bir ticaret merkezi olmalı. Kuzeye açılan bir kapısı olmalı. Samsun’un buna yönelik bir ev sahibi yapabilmesi için iyi bir limanı ve havayolu olması gerekir” şeklinde konuştu.

VALİ ŞAHİN: “KÖYLER BETON YIĞINI OLDU”

Köylerin yükselen apartmanlardan dolayı beton yığınına dönüştüğünün altını çizen Vali Şahin, “Şehrin binalarının genetiği vardır. Eğer bu genetiği kaybedersek, kayboluruz. Nasıl insanın DNA’sı varsa, şehirlerinde de DNA’sı vardır ve o tarihi binalardır. Çok yüksek katlı binalardan kurtulup, belki tek katlı ya da 2 katlı binalara gitmemiz gerekiyor. Bizim kültürümüzde aslında dikey yapılaşma yok, yatay yapılaşma var. Biz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 60, 70, 80, 100, 110 metrekarelik 1 veya 2 katlı binaları üretelim ve onların da maketlerini üretelim. Belediyeler de ruhsat verirken kişilere ‘binaların dış görünüşü en azından bunun gibi olsun’ desinler. Köyler beton yığını oldu. Köylerde 4-5 katlı apartmanlar yapmaya başladılar. İnanın köy mü şehir mi karıştırıyoruz. Batılı ülkelerde şehirde yaşıyorsunuz ama köy havasını size teneffüs ettiriyorlar” dedi.BÜYÜKŞEHİRDEN SURİYELİ SIĞINMACILARA ŞEFKAT ELİ

14.01.2015 12:58

Samsun Büyükşehir Belediyesi Suriyeli sığınmacılara ulaştırılmak üzere tedarik ettiği yardım malzemelerini Şanlıurfa’ya gönderdi...

Suriye’de devam eden iç savaştan kaçarak aileleri ile birlikte Türkiye’ye sığınan Suriyeli sığınmacılara bir yardım eli de Samsun Büyükşehir Belediyesi’nden uzandı.

Şanlıurfa’da zor şartlarda yaşamaya çalışan sığınmacılar için kaban, bot, ayakkabı ve çeşitli giysiler tedarik eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, 1300 koliden oluşan bu yardım malzemelerini Şanlıurfa’ya gönderdi.

Şanlıurfa Karaköprü Belediyesi’ne gönderilen yardım malzemelerinin bu belediye aracılığı ile yardıma muhtaç ailelere dağıtılacağı bildirildi.