Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ: Gümrükler Samsun Ekonomisi İçin Önemli

12.05.2016 08:32

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Gümrük Müdürlüğü nün faaliyetlerinin Samsun ekonomisi ve turizmi için büyük önem taşıdığını söyledi.

Başkan YILMAZ:  Gümrükler Samsun Ekonomisi İçin Önemli

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Orta Karadeniz Bölge Müdürü Nurullah Erem, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı makamında ziyaret etti. Gümrük faaliyetleri ile ilgili olarak Başkan Yılmaz ı bilgilendiren Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Orta Karadeniz Bölge Müdürü Nurullah Erem, Samsun adına önemli çalışmalara imza atacaklarını vurgulayarak, Arkadaşlarımızla birlikte görev ve sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Öncelikle yürüteceğimiz çalışmalarımızda verimli bir hizmet için kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları ile ilişkilere önem vereceğiz ifadelerini kullandı.

YILMAZ:GÜMRÜKTE YAŞANAN TEKONOLOJİK GELİŞMELER SEVİNDİRİCİ

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise, Gümrük sahalarındaki teknolojik gelişmelerin kent için büyük önem arz ettiğini vurgulayarak, Gümrük Müdürlüğü nün faaliyetleri Samsun ekonomisi ve turizmi için büyük önem taşıyor. Çünkü şehrimiz, kara, hava, deniz ve demiryolu ağına sahip dört ilden bir tanesi olarak ülkemizin önemli üretim ve ihracat merkezlerinden. İhracatımızın artırılması konusunda gümrük işlemleri büyük önem arz ediyor. Son dönemde gümrükte baktığımız teknolojik gelişmeler ise oldukça sevindirici diye konuştu.BAŞKAN YILMAZ DAN TURİZM İÇİN SEFERBERLİK ÇAĞRISI

12.05.2016 08:31

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Türk Hava Yolları Samsun Bölge Müdürlüğü nün ilçeleri tanıtmak amacıyla getirdiği Abudabi deki 8 acente yetkilisi ile bir araya geldi. Buluşmada Başkan Yılmaz, acente yetkililerine Samsun un turizm açısından büyük bir potansiyele sahip olduğunu anlatarak, topyekün seferberlik çağrısı yaptı.

BAŞKAN YILMAZ DAN TURİZM İÇİN SEFERBERLİK ÇAĞRISI

Samsun un tarihi, turistik ve kültürel yerlerini Orta Doğu Bölgesi ne tanıtmak amacıyla düzenlenen tanıtım turları devam ediyor. Daha önce birçok Körfez ülkesinden çok sayıda THY acente yetkilisi, tur şirketleri yöneticileri, gazeteciler ile iş adamlarını getiren THY Samsun Bölge Müdürlüğü, bu kez de Abudabi deki 8 THY acentesini konuk etti. Kentin doğa turizminde en önde gelen ilçelerinden Saklı Cennet Ayvacık ı gezen misafir acente yetkilileri, Amisos Restourant daki yemekte Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile bir araya geldi. Yemekte Ayvacık a hayran kaldıklarını anlatan Abudabi li acente yetkilileri, Samsun da büyük bir turizm potansiyeli olduğunu kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise Samsun’un çok güzel bir bölgeye, coğrafyaya sahip olduğunu belirterek, turizm konusunda büyük bir potansiyel olduğunun bilinmesini istediğini söyledi. Turizmde konaklama ve alt yapı tesislerinin tamamlanmasının büyük bir avantaj olduğunu ifade eden Başkan Yılmaz, Turizm ürünümüz ne kadar güzel ve değerli de olsa ürünümüzü tanıtmanız, ürününüzü turizm piyasalarında görücüye çıkarmak için güzel bir hediye paketi haline getirmeniz gerekiyor. Bunu yapmazsanız, turizm talebi oluşturmuyor. Şuan konaklama alt yapısı olarak Türkiye nin en gelişmiş şehirleri neye sahip ise bizde de var. Ortadoğu turizmi bize otel değil, doğa, yayla, av turizmini önemsediklerini belirterek, bungalov türü evler talep etti. Şimdi Ayvacık ta bu tür tesisler, kıl çadırlar, günlük hobi ortamları yapmanın ayrıntıları üzerinde çalışıyoruz. dedi.

Turizmde Ayvacık, Vezirköprü ve Kızılırmak Kuş Cenneti üzerinde daha çok durduklarını söyleyen Başkan Yılmaz, Buralar başka ülkelerde, şehirlerde bulunmayan güzellikte. Ama eksikliklerimiz var. Buralara giden turistlere kendilerini rahat hissettirecek hangi turizm paketini sunacağız diye düşünüyoruz. Yeni turizm paketi hazırlama vizyonunda neler istediklerini onlara da soruyor, sürekli üzerinde çalışıyoruz. Bu turizm konusu, başka bir şey. Bunları süsleyip turizm ürünü haline getirmemiz gerekiyor. Bunu yapmak da sadece Büyükşehir Belediyesinin görevi olmasa gerek. Topyekün bir seferberlik, çaba lazım. O bakımdan yapmamız gereken çok şey var. İnsanlarımızın turizme bakan algısını da değiştirip, harekete geçirmemiz lazım. Bu heyecanı bünyemizde taşımamız gerek. Bu konuda iki yılın sonunda çok mesafe kat edeceğimizi düşünüyorum. ifadelerini kullandı.

THY Abudabi acente yetkilileri için verilen yemeğe THY Samsun Bölge Müdürü Muhammet Ali Akdoğan, Büyükşehir Belediyesi Özel Kalem Müdürü Hanife Papila, Genel Sekreter Coşkun Öncel, Genel Sekreter Yardımcıları Mustafa Yurt, Sefer Arlı ve Zennube Albayrak, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş, Anakent İmar ve İnşaat Genel Müdürü Kadir Koçak da katıldı.

Abudabi acente heyeti bu gün de Büyükşehir Belediyesi Atlı Binicilik Tesisi, Grand Atakum, Anemon Otel, Amisos Otel, Serra ve Nort Point Otel ziyaretleri, Amazon Köyü, Bulvar AVM, Piazza AVM yi gezerek, incelemelerde bulunacak.Kızılırmak Kuş Cenneti nde Turizm Yatırımları İncelendi

11.05.2016 09:59

Samsun Valisi İbrahim Şahin ile Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nde yapımı süren yatırımları inceledi. İnceleme gezisinde kuş cennetini gezmeye gelen öğrenciler gören Vali Şahin ile Başkan Yılmaz, onlarla sohbet ederek, hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kızılırmak Kuş Cenneti nde Turizm Yatırımları İncelendi

Türkiye nin en büyük sulak alanlarından Samsun Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nde turizm yatırımları devam ediyor. 352 kuş türünün yaşadığı delta, ülkenin en önemli doğal ve yaban hayatı koruma alanlarından da birisi. Kuş cennetini ulusal ve uluslararası turizme kazandırmak için yatırımlar gerçekleştiren Samsun Büyükşehir Belediyesi, göllerde gezinti yapılabilmesi için tekne alıp iki adet ahşap iskele yapımını tamamladı. Doğanca ve su basar ormanları bölgelerinde dinlenme turistik amaçlı kıl çadırları kuran belediye, ayrıca ağaçların arasında tahta yolarda yürünerek ulaşılan ahşap konaklama tesisinin yapımını da bitirdi.

Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Serkan Çam ile bürokratlar, yeni alınan tekneye binerek, yapımı tamamlanan iskeleler ile Doğanca Kıl Çadırı nda incelemelerde bulundu.

Vali Şahin ile Başkan Yılmaz, çalışmalarla ilgili bilgi aldıktan sonra Su Basar Ormanları ndaki ahşap turistik tesise geçti. Ağaçlara dokunulmadan yapılan ahşap mini konaklama tesisini gezerek, Samsunluların hayırlı olması temennisinde bulunuldu.

Turizm yatırımı inceleme gezisi sırasında Leylek TOKİ yi ziyaret eden Fahrettin Ulusoy Ortaokulu Öğrencileri ile Su Basar Ormanları ndaki kıl çadırda tabiat dersi gören Şehit Onbaşı Yücel Ünsal Ortaokulu öğrencilerini gören Vali Şahin ile Başkan Yılmaz, öğrencilerle sohbet ederek, fotoğraf çektirdi.BAŞKAN YILMAZ ÇELTİK EKTİ

11.05.2016 09:58

Samsun un Bafra ilçesinde düzenlenen Geleneksel 2. Çeltik Ekimi Festivali nde yöresel kıyafet giyen protokol çeltik ekimi yaptı.

BAŞKAN YILMAZ ÇELTİK EKTİ

Bafra Kaymakamlığı, Bafra Ziraat Odası ve Tahıl Üreticileri Birliği tarafından organize edilen Geleneksel 2. Çeltik Ekimi Festivali ne Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bafra Kaymakamı Halis Arslan, AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, Belediye Başkanı Zihni Şahin, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ahmet Dursun, Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, daire amirleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve üreticiler katıldı.

Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner in açılış konuşmasının ardından konuşan Kaymakam Halis Arslan yaptığı açılış konuşmasında çeltiği tanıtmak istediklerini söyledi. Kaymakam Arslan, İlçemizde çeltik ekimi 1952 yılında rahmetli Yusuf Kiraz tarafından Sinop’un Boyabat ilçesinden 2 katıra yüklemiş olduğu 4 çuvalı yaya olarak Sinop yoluna getirmiş ve oradan kamyona yükleyerek Bafra ya getirerek Karıncak köyünde çeltik ekimini burada gerçekleştirmiştir. Zamanın idarecileri tarafından izinsiz yetiştirdiği için nezarete alınmış ve çeltiği sökmesi istenmiştir. Çeltiği sökmeyen rahmetli Yusuf Kiraz daha sonra hasadını yapmış, Bafra ilçesinde satamadığı için tekrar Boyabat a götürüp orada satmıştır. Çeltiğin öncüsü Yusuf Kiraz yaklaşık 1 yıl önce aramızdan ayrılmış, Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Kendisini rahmetle anıyoruz. Bafra nın 42 mahallesinde çeltik ekimi yapılıyor. 2015 yılında 2 bin 400 çiftçi ailemiz yıllık olarak 90 bin ton çeltik üretimi yapmış, 110 bin dekar alanda bu üretim gerçekleşmiştir dedi.

BAŞKAN YILMAZ: BİZİM ELİMİZ UĞURLUDUR

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, üreticilerin geçen sene dekar başına 950 kilo aldığını, bu sene bin kilogramın üzerinde verim beklediklerini söyledi. Ürünün bereketli olmasını dileyen Yılmaz, Bizim elimiz uğurludur, şimdi atarız tohumu inşallah geçen senekinden daha fazla bereket elde ederiz. Bafra deyince akla, Çarşamba deyince akla tarımsal bereket geliyor. Özellikle de bereketin içerisinde gerek ekonomik gerekse de sağlığına dönük olan yaşamını sürdürmesi için lazım olan her şeyi içerisinde bulunduran bu bereketli topraklarda duyduğum mutluluğu ifade etmek istiyorum. Yusuf Kiraz denilen değerli ağabeyimiz 1950 li yıllarda bir mücadele başlatmış, burada ürettiği çeltiği burada satamamış gidip Boyabat ta satmak zorunda kalmış. Bu ne büyük bir mücadele. Her yeni şeye olan karşı duruş gibi oda karşı duruşun mücadelesini vermiş. Bizler onların torunları olarak, onların bize öğrettiği bu güzel dinamizmi, bu güzel tarımsal faaliyeti yaşatmak üzere böyle toplanıyoruz diye konuştu.

Vali İbrahim Şahin ise yaptığı konuşmada, Bafra bu anlamda zenginleşiyor. Çok ciddi anlamda da ürün elde ediliyor. Tabi afetlerden, doludan korusun ve ürün bereketli olsun. Bafra ve Çarşamba bizim ayrı değer verdiğimiz iki ilçemiz. Hem nüfus itibariyle en büyük iki ilçemiz hem de çok şanslı iki ilçe. Bafra çok önemli bir nehrin ağzında Kızılırmak nehrinin üzerinde oluşturmuş olduğu ilçe. Kızılırmak ın alüvyonlarla oluşturmuş olduğu en kıymetli topraklarda tarım yapılıyor. Diğeri de Yeşilırmak ın vadisi üzerinde kurulmuş Çarşamba Ovası. Onun için biz buraları bir hayli önemsiyoruz. El ele vereceğiz bu bölgede hem tarımı hem hayvancılığı yapacağız ve en güzel şekilde de yaşayacağız. İnsanın mutlu olduğu kendi yaşadığı doğduğu yerde orada ekmeğini kazanması, zengin olması ve mutlu bir şekilde hayatını idame ettirmesidir. Ekeceğimiz bu ürünün kazasız belasız bir şekilde tarladan soframıza taşınmasını diliyorum ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Merhum Yusuf Kiraz adına düzenlenen pilav yarışması dereceye girenler ve Bafra pirinci logo yarışması sonucunda yapılan değerlendirmede birinci olan Kadir Bayrak a hediyeleri verildi. Bafra Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Dursun ve mühendisler Vali İbrahim Şahin tarafından başarı belgesiyle ödüllendirildi.

Ödül töreninden sonra Bafra Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları ekibinin gösterisinin ve Bafra Hasan Çakın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrenci tarafından Geçmişten Günümüze Yöresel Kıyafetler defilesi katılımcılar tarafından beğeniyle izlendi.

Protokol tarafından giyilen yöresel kıyafetlerle çeltik tarlasında çeltik ekimi gerçekleştirilmesinin ardından program yapılan ikramla son buldu.PANKART ASIP BAŞKAN YILMAZ A TEŞEKKÜR ETTİLER

11.05.2016 09:26

Bafra Kemal Paşa Mahallesi halkı yapılan hizmetlerden dolayı Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a astıkları pankartla teşekkür etti.

PANKART ASIP BAŞKAN YILMAZ A TEŞEKKÜR ETTİLER

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve ekibinin şehir merkezi ve ilçelerde yaptığı alt yapı, yol ve turizm hizmetleri halkın sevgisini kazanmaya devam ediyor.

HİZMETE PANKART ASARAK TEŞEKKÜR ETTİLER

Çalışmalardan memnun olan Bafra ilçesi Kemal Paşa Mahallesi sakinleri  ise Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a mahalle girişine astıkları pankartla teşekkür etti. Mahalle halkı pankarta Kemal Paşa Mahallesi ne yapılan hizmetlerden  dolayı Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz a  teşekkürlerimizi sunarız yazarak yapılan hizmetlerden duydukları memnuniyetlerini dile getirdiler.