Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


VEZİRKÖPRÜ YE SANİYEDE 105 LİTRE KAPASİTELİ ARITMA TESİSİ

21.08.2020 07:06

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü tarafından Vezirköprü ilçesine Merkez İçme ve Kullanma Suyu Arıtma Tesisi inşa ediliyor. İlçedeki 20 mahalleyi kapsayan çalışma tamamlandığında saniyede 105 litre su temin edilecek.

Samsun un Vezirköprü ilçesinde 20 mahallenin su ihtiyacına katkı sağlayacak olan Merkez İçme ve Kullanma Suyu Arıtma Tesisi inşaatının çalışmaları devam ediyor. Su ve altyapı sorunu olmayan bir şehir inşa etmeyi hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, Başkan Mustafa Demir in talimatlarıyla her alanda kalkınma hamlesi yapıyor. 12 milyon TL lik yatırım ile ilçeye verilen içme suyu daha kaliteli duruma gelecek.

Vezirköprü nün Abdulgani, Atatürk, Bahçelievler, Çanaklı, Çayırbaşı, Cumhuriyet, Değirmenbaşı, Esentepe, Beşpınar, Fazıl Ahmet Paşa, Hıdırlık, Kuruçay, Mehmet Paşa, Nalbantlı, Ortacami, Tabakhane, Taşkale, Tikenli, Yenimahalle ve Yeşilada mahallelerini kapsayan proje tamamlandığında saniyede 105 litre su temin edilecek. Yapılacak tesis ile birlikte Vezirköprü’de içme suyu sorununun çözüleceğine dikkat çeken Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Verdiğimiz sözleri tutarak vatandaşımızın kaliteli hizmet alması için çalışmalarımızı tüm ilçelerimizde sürdürüyoruz. Yapacağımız arıtma tesisi ile içme suyunun kalitesi daha da artacak dedi. Kırsaldaki mahallelerin içme suyu sorununu çözmek için de gece gündüz çalıştıklarını ifade eden Başkan Demir, Tüm ekiplerimiz sahadalar. Planlanan projeler tek tek tamamlanıyor ifadelerini kullandı.HUZUREVİNDE HASAT ZAMANI

21.08.2020 07:05

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından geçen Haziran ayında huzurevinde oluşturulan hobi bahçesi ürün vermeye başladı. Burada kalan 65 yaş ve üzeri 25 kişinin kendi elleriyle ektikleri sebzeler, bugün toplandı. Domates, biber, mısır gibi ürünleri toplayan yaşlılar, yemeklerde kullanılması için yetkililere teslim etti.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, koronavirüs nedeniyle dışarı çıkmaları kısıtlanan Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi sakinleri için geçen Haziran ayında hobi bahçesi oluşturdu. Toprakla buluşan yaşlılar, kürek ve çapalarla 250 metrekarelik alana sebze fideleri dikti. Kadın Aile ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı ekipleri tarafından yapılan program dahilinde bugün yetişen domates, salatalık, patlıcan, karalahana, mısır ve fasulye huzurevi sakinleri tarafından toplandı.

Düzenlenen hasat etkinliğinde buluşan huzurevi sakinleri elleriyle topladıkları mahsulleri, görevlilere teslim etti. Toplanan sebzeler yemeklerde kullanılmak üzere mutfağa götürüldü.

Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Emrah Baş, Koronavirüs süreci sebebiyle burada kalan yaşlılarımız için hobi bahçesi oluşturmuştuk. Başkanımız Mustafa Demir in de desteği ile düzenlediğimiz bahçeye diktiğimiz fideler bugün olgunlaştı. Yaşlılarımız ile birlikte sebzelerimizi topladık. Görevli arkadaşlarımız bunlarla yemek yapacaklar. Huzurevi sakinlerimiz için güzel bir etkinlik oldu” ifadelerini kullandı.BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KALİTE KONTROL LABORATUVARI İLE KAMU ZARARINI ÖNLÜYOR

21.08.2020 07:03

Samsun Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı bünyesindeki Kalite Kontrol Laboratuvarı nda yapılan tüm deneylerle hem kullanılan malzemelerin kalitesi test ediliyor hem de olası kamu zararlarının önüne geçiliyor.

Fen İşleri Dairesi Başkanlığı Yol Kaplama ve Üst Yapı Şube Müdürlüğü bünyesinde 2019 yılında ilk analizlerini gerçekleştiren Kalite kontrol Laboratuvarı sayesinde nitelikli ve kaliteli yollar yapılıyor. TSE tarafından deney ve kalibrasyon yeterlilik belgesi verilen Kalite Kontrol Laboratuvarı nda beton ve asfalt yolların kalitesi artırılıyor.

NUMUNELER LABORATUVARDA TEST EDİLİYOR

Ürünü sadece ilk aşamada kontrol etmekle yetinmeyen ekipler asfalt ve beton, yola serildikten sonra da denetimlerini ve kontrollerini sürdürüyor. Beton dökülen yerden numune alan ekipler, laboratuvar ortamında yaptıkları deney ve testlerle dökülen beton ve asfaltın yol ile uyumunu kontrol ediyor. TSE ISO 17025 Kalite Belgesi bulunan ve teknik anlamda her türlü donanıma sahip olan laboratuvarda zemin, agrega, beton, bitüm ve asfalt deneyleri yapılıyor. Yapılan deneyler sayesinde ise Samsun'un sokak ve caddelerine en üst kalitede asfalt dökülmesine olanak sağlanıyor.

KAMU ZARARLARI ÖNLENİYOR

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin projelerinde kullandığı malzemelerin uluslararası standartlara uygunluğunu ölçmek amacıyla kurulan Kalite Kontrol Laboratuvarı nda çalışmaları titizlikle yürüttüklerini söyleyen laboratuvarın sorumlu Jeoloji Mühendisi Nurcan Kabaş, yapılan tüm deneylerle hem kullanılan malzemelerin kalitesini test ettiklerini hem de olası kamu zararlarının önüne geçtiklerini söyledi. Kabaş, Planlı, kurallı ve kimlikli Samsun için her türlü hassasiyeti gösteriyoruz. Belediye Başkanımız Mustafa Demir'in talimatı doğrultusunda faaliyete geçirdiğimiz laboratuvarda alt ve üstyapı çalışmalarında kullanılan malzemelerin standartlara uygunluğunu test ederek hizmet kalitesinin korunması ve verimliliğin artırılması için gece gündüz çalışıyoruz dedi.

BETON TESTİ NASIL YAPILIYOR?

Kalite Kontrol Laboratuvarı nda bir mühendis, iki tekniker ve bir işçi ile deney ve test işlemlerini gerçekleştirdiklerini ifade eden Jeoloji Mühendisi Kabaş, yaptıkları beton basınç deneyi aşamalarını da şu şekilde anlattı:
İlk önce yaş beton dökülen alanda numune alınacak el arabası temizlenip nemlendiriliyor. Transmikserin orta kısmından arabaya alınan numune sürekli homojen bir şekilde karıştırılır. Beton kalıpları beton yağı ile yağlanır. Beton kalıpların yarısını dolduracak şekilde yerleştirilir. Şiş çubuk yardımlarıyla dıştan içe doğru 25 darbe vurularak sıkıştırılır. Tokmak yardımıyla kalıbın 4 tarafına vurularak beton eşit şekilde sıkıştırılır. İkinci kademe doldurulurken aynı işlemlere dikkat edilerek yapılır. Numune düzeyleri düzgün şekilde mastarlanır. Numunenin alım yeri, beton sınıfı ve takip numarası belirtilen numune etiketleri düzgün şekilde yapıştırılır. En fazla üç gün bekletilen numuneler laboratuvara getirilerek burada hava kompresörü ile kalıptan çıkarılır ve kür havuzlarına atılır. Deney yapılacağı gün havuzdan çıkarılan numuneler silinerek özgül ağırlığı hesaplanabilmesi için tartılır. Numuneler deney makinesine yerleştirilerek kırma işlemi gerçekleştirilir. Beton basınç dayanımı makinesindeki büyük yük kaydedilir. Makineden alınarak kırılma şekli kontrol edilir ve deney formuna kaydedilir.KURTULUŞ YOLU NDA DÜZENLEME

21.08.2020 07:01

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün 19 Mayıs 1919 da Milli Mücadeleyi başlatmak için Bandırma Vapuru ile Samsun a gelişinin ardından Amasya ya gidişinde kullandığı 98 kilometrelik Kurtuluş Yolu ile ilgili Sokak Sağlıklaştırma çalışmalarına start veriliyor.

Kurtuluş Yolu nun o dönemin ruhuna uygun bir hale getirilmesi çalışmaları kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesi, önemli adımlar atıyor. Proje çerçevesinde güzergah üzerinde yer alan İlkadım ilçesindeki Müftü Sokak ve Unkapanı Caddesi nde sokak sağlıklaştırma çalışmaları ile cephe düzenleme, peyzaj ve trafik düzenlemesi yapılacak. Çalışma kapsamında, araç ve park alanları, kaldırım ve bordürler yenilenecek. Şehrin kültürel yapısına uygun kent mobilyaları tasarlanacak. Aydınlatma ve cephe iyileştirme düzenlemeleri ile güzergah Kurtuluş Yolu ndaki tarihi doku ile bütünleştirilecek.

KURTULUŞ YOLU NA SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Amacımız bir bütün olarak Kurtuluş Mücadelesi nin Samsun dan başlayıp tüm Anadolu'ya yayılmasını gösteren şekilde bir çalışma. Daha önce Kurtuluş Yolu üzerinde yer alan bölgelerde sanat yapılarını yaptık. Kilometre taşlarını yerleştirdik. O dönemde kullanılan araçların benzerlerini güzergaha konumlandırdık. Şimdi de Kurtuluş Yolu güzergahı üzerinde yer alan Unkapanı Caddesi ve Müftü Sokağı da içeren Sokak Sağlıklaştırma Projesi başlattık. Şehrin kültürel mirasına sahip çıkıp, tarihi sokakları ihtişamlı günlerine döndürmek istiyoruz. Projemiz ile daha önce Kurtuluş Yolu nda yaptığımız çalışmalar bütünlük arz edecek ve bu alanda kentimizin tarihi ihtişamını yansıtan bir bütünlük ortaya çıkacak  diye konuştu.KADINLAR VE AİLELER ÜCRETSİZ YARARLANACAK

21.08.2020 06:59

Samsun Büyükşehir Belediyesi, kadınlar başta olmak üzere ailelerin sosyalleşmelerine yönelik Kadın Aile ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Kadıköy Mahallesi Kültür ve Yaşam Evine, çay bahçesi açtı. Çayların ücretsiz verildiği alana, sadece aileler alınıyor.

Sosyal belediyecilik anlayışı ile vatandaşların hayatını kolaylaştırmaya çalışan ve her alanda kadın ve aile yapısının güçlendirilmesi için birçok çalışmaya imza atan Büyükşehir Belediyesi, 420 kadın ve çocuk kursiyerin eğitim gördüğü Kadıköy Mahallesi Kültür ve Yaşam Evine ücretsiz çay bahçesi açtı. Kadın Aile ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren yaşam evin bahçesinde oluşturulan sosyal alanda, kadınlar ve çocukların yanı sıra aileler de faydalanıyor.
Sadece ücretsiz çay servisinin yapıldığı ve 6 personelin görev aldığı alan, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına göre dizayn edildi. Bölgedeki kadınlar, sosyal etkinliklerini, özel günlerini düzenleyebilecekleri çay bahçesine yiyeceklerini de kendileri getirebilecek. 50 kişi kapasitesine sahip bölgede çocuk oyun alanı da kısa sürede hizmete girecek.

Kadın Aile ve Toplum Hizmetleri Şube Müdür Vekili Arzu Baştuğ, Başkanımız Mustafa Demirin de talimatıyla 420 kursiyerimizin eğitim gördüğü Kadıköy Mahallesi Kültür ve Yaşam Evi aynı zamanda, kadınlarımıza ve ailelerimize çay bahçesi olarak da hizmet verecek. İlerleyen günlerde çay bahçemizde mahalle buluşmaları yapmayı planlıyoruz. Hafta içi hizmet veren alanımıza ailesiyle gelen herkesi alıyoruz. Kadınlarımız burada özel günlerini, toplantılarını da yapabilecekler. Çay servisimiz ücretsizdir dedi.