Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


LADİK İLÇESİNDE 2000 KİŞİ İFTARINI BİRLİKTE AÇTI

03.07.2015 10:30

Samsun Büyükşehir Belediyesi, geleneksel Ramazan etkinlikleri kapsamında Ladik ilçesinde iftar programı düzenledi. İftarda ilçe meydanını tamamen dolduran halkla buluşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, vatandaşlarla ayaküstü sohbet etti.

Büyükşehir Belediyesi halkla iftar programı, Ladik Meydanı’nda yapıldı. 30 Mart seçimlerinden sonra Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri tarafından modern hale getirilen meydandaki iftara Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, Ladik Belediye Başkanı Selim Özbalcı, AK Parti Ladik İlçe Başkanı Fikret Baştan, AK Parti il ve ilçe yönetim kurulu üyeleri, teşkilat üyeleri, mahalle muhtarları ile vatandaşlar katıldı.

İftarın ardından Ladiklilere hitap eden Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, iftar programına gösterilen yüksek ilginin kendisini çok mutlu ettiğini söyledi. Başkan Yılmaz, Herkesin evinde oruç açacak bir tas yemeği, iki dilim ekmeği var. Ancak siz, bizim davetimize icabet ettiniz. Allah hepinizden razı olsun. Ramazan, birlik demek, beraberlik dermek, kardeşlik demek, dostluk ve paylaşmak demektir. Bu akşam Ramazanın tüm özelliklerini ve güzelliklerini yaşıyoruz. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Rabbim Ramazan dualarınızı ve orucunuzu hepsini kabul etsin. ifadelerini kullandı.

Akşam namazının ardından çay ocağında vatandaşlarla çay sohbeti yapan Başkan Yılmaz, daha sonra ilçeden ayrıldı.CANKURTARANLARA CANKURTARMA EĞİTİMİ

03.07.2015 10:28

Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ve Samsun Deniz Polisi cankurtaranlara yönelik eğitim toplantısı düzenledi.

Atakum Eğitim ve Eğlence Merkezi’nde düzenlenen programa; İtfaiye Daire Başkanlığına bağlı cankurtaran ekipleri, deniz polisleri, zabıta personeli, Sahil Güvenlik ekipleri katıldı. Boğulmaların nedenleri ve boğulma vakalarına nasıl yaklaşılması gerektiği hakkında bilgiler verilen toplantıda, müdahale sonrası kıyıya alınan insanlara nasıl müdahale edilmesi gerektiği anlatıldı.

AMACIMIZ BOĞULMA RİSKİNİ EN AZA İNDİRGEMEK

Cankurtaranlara yönelik bilgilendirme konuşmasını yapan Deniz Polisi Şube Müdür Yardımcısı İrfan Kıpçak, Samsun denize girme oranı en yüksek illerden birisi. Denize kıyısı olmayan komşu illerden de Samsuna gelmesi denize giren insan sayısını artırıyor. Bu da boğulma vakalarındaki boğulma riskini artıyor. Hem deniz polisi hem de itfaiye cankurtaran ekipleri olarak amacımız bu riski en aza indirgemektir dedi.LOJİSTİK KÖY PROJESİ 2017'DE TAMAM

03.07.2015 10:10

Samsun Büyükşehir Belediyesinin % 40 hisse ile en büyük ortağı olduğu Tekkeköy ilçesine kurulması planlanan Samsun Lojistik Merkezinin 2017 yılında tamamlanacağı bildirildi.

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'ndan (OKA) alınan bilgilere göre, 2011 yılında hazırlanan “Samsun Lojistik Merkezi Projesinin ihalesinin 4 parçadan oluştuğu, proje ihalelerinin 2015 yılında tamamlanıp, projenin 2017 yılına yetiştirilmesinin hedeflendiği belirtildi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Program Otoritesi olduğu Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programından (BROP) sağlanan yeni bütçe imkanlarını etkili bir şekilde Samsun için kullanabilmek amacıyla 2011 yılında Samsun Lojistik Merkezi Projesi hazırlandığı ifade edilen açıklamada, 26 Nisan 2012 tarihinde açıklanan nihai değerlendirme sonrası 11 proje Önceliklendirilmiş Projeler Listesi’ne girmeye hak kazanmış olup Samsun Lojistik Merkezi Projesi en yüksek bütçeli tek majör proje olarak müzakereye hak kazanmış ve 25 milyon euro bütçesi ile büyük bir başarı göstermiştir. Proje bütçesi müzakere sürecinde yaklaşık 42 milyon euroya ulaşmıştır denildi.

OKAnın açıklamasında projenin genel hedefleri şöyle sıralandı: Bölgede operasyonlara başlama isteğinde firmalara lojistik depo imkanlarını sağlamak için proje hedef bölgesinde bölgesel rekabet edebilirliği geliştirmektir. Samsun Lojistik Merkezi, Türkiyenin kuzey kıyısında yarım milyondan fazla nüfusa sahip Samsunda kuru-liman tipi bir tesis kurmayı hedefleyen bir yatırımdır. Şehir, Karadenizin önemli limanına ev sahipliği yapmaktadır. Samsun Lojistik Merkezi, Samsun şehir merkezine yaklaşık 15 km doğusunda, Tekkeköy ilçesi yakınında kurulacaktır. Samsun merkez limanına (ana giriş) 20 km, Çarşamba Havaalanına ise 10 km uzaklıktadır. Samsun-Ordu karayolu, lojistik merkezin 1.8 km kuzeyinden geçmektedir. Samsun-Ordu karayolu doğu-batı yönünde ana bağlantı yolu olup, aynı zamanda Samsun’u Ankara’ya bağlayan anayoldur. Samsun-Çarşamba demiryolu hattı Lojistik Merkezin tam olarak yanından geçmektedir. Samsun Tekkeköy Lojistik Köy Projesi, beş farklı büyüklükte depolardan, bir sosyal ve idari binası, bir komisyon ofisi, bir yangın istasyonu, hizmet istasyonları, benzin istasyonu, iki araç ölçüm binası, iki güvenlik binası, yollar, otopark alanları ve demiryolundan oluşmaktadır. Toplam alanı yaklaşık 670 bin m2’dir.

PROJE 2017 YILINDA TAMAMLANACAK

OKA, projenin son durumu hakkında şu bilgileri verdi: Projenin ihalesi 4 parçadan oluşmaktadır. İnşaat, inşaat müşavirliği, teknik yardım ve mal alım ihaleleri. Projenin tüm dokümanları hazır hale getirilmiş proje ihalelerinin 2015 yılında tamamlanması hedeflenmektedir. Bu 4 ihaleden inşaat müşavirliği ihalesi tamamlanmak üzere olup, inşaat ihalesine ise yakın zamanda çıkılması hedeflenmektedir. Teknik yardım ve mal alım ihaleleri ise 2015 yılının ileriki aylarında gerçekleşecektir. İhalelerin tamamlanmasının ardından çalışmalar başlayacaktır. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Program Otoritesi’ olduğu Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı kapsamında devam eden projenin dahil olduğu dönem 2017 yılında son bulmaktadır. Proje de 2017 yılında tamamlanacaktır. Projenin yüzde 90’ı Avrupa Birliği tarafından fonlanacak. Yüzde 10 luk eş finansman ise Türkiye Cumhuriyeti kaynaklarından karşılanmaktadır. Samsun Lojistik Köy Kurulması İşbirliği protokolünü imzalayan kurumlar ve hisse oranları ise Samsun Büyükşehir Belediyesi hisse oranı yüzde 40, Tekkeköy Belediyesi hisse oranı yüzde 10, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası hisse oranı yüzde 25, Samsun Ticaret Borsası hisse oranı yüzde 15, Samsun Merkez Organize Sanayi Bölgesi hisse oranı yüzde 10 ve OKA doğal üyedir.SALIPAZARI İLÇESİNDE İFTAR COŞKUSU

02.07.2015 10:23

İletilen sayının çok üzerinde katılım gösteren vatandaşlar, alanı tamamen doldurdu. Vatandaşlarla tek tek tokalaşarak Hoş geldiğiniz diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, iftar programına gösterilen yoğun ilgiden dolayı da teşekkür etti.

Büyükşehir Belediyesi Salıpazarı halkla iftar programı, Gökçeli Meydanı’nda yapıldı. 30 Mart seçimlerinden sonra Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri tarafından modern hale getirilen meydandaki iftara Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, AK Parti Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, Salıpazarı Kaymakamı İskender Çolak, Salıpazarı Belediye Başkanı Halil Akgül,  AK Parti il ve ilçe yönetim kurulu üyeleri, teşkilat üyeleri, mahalle muhtarları ile vatandaşlar katıldı.

Salıpazarlılar tarafından sevgiyle karşılanan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, iftar öncesinde muhtarlarla bir araya gelerek yaşanan sorunlar ve eksikliklerle ilgili bilgi aldı. Çocukları sevip onlara oyuncaklar hediye eden Başkan Yılmaz, daha sonra da iftarın verileceği meydana geçerek masaları dolaştı. Salıpazarlılara ‘Hoş geldiniz sefalar getirdiniz. Katılımınızla bizleri sevindirdiniz, Allah da sizleri sevindirsin’ diyerek vatandaşlara dua etti.

İftarın ardından yaptığı konuşmada ilçelerdeki iftar programlarına gösterilen yüksek ilginin kendisini çok mutlu ettiğini ifade eden Başkan Yılmaz, ‘Herkesin evinde oruç açacak bir tas yemeği varken siz, bizimle birada olmayı tercih ettiniz. Allah hepinizden razı olsun. Ramazan geçmişten günümüze köklü bir gelenekten geliyor. Bu zengin birikimli gelenekte Ramazan, birlik demek, beraberlik dermek, kardeşlik demek, dostluk ve paylaşmak demektir. Bu akşam sizler, Ramazan’ın tüm özelliklerini ve güzelliklerini ortaya koydunuz. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Bu akşam çok mutlu ettiniz. Rabbim Ramazan akşamı ettiğiniz duaların hepsini kabul etsin. " ifadelerini kullandı.

Akşam namazının ardından ilçe meydanındaki huzur çay ocağında vatandaşlarla çay sohbeti yapan Başkan Yılmaz, daha sonra da ilçeden uğurlandı.SAMSUN’DA KEŞFEDİLMEYİ BEKLEYEN 67 NOKTA

01.07.2015 14:15

Samsun Büyükşehir Belediyesi hazırladığı bir kitap ile, Samsun’da ziyaretçiler tarafından keşfedilmeyi bekleyen 67 noktayı seyahat ve doğa severlere tanıttı...

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından bastırılan “KEŞFET YAKIN DÜNYA SAMSUN” isimli kitabın tanıtımı için yazılı bir açıklama yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 1999 yılında başlayan Belediye Başkanlığı yolculuğunda, adım adım söz verdiği her vaadi yerine getirdiğini belirterek, “Temel amaçlarımızdan birisi de şehrimizi ekonomik anlamda da desteklemek, ekonomik kaynaklar yaratmaktı. Bu doğrultuda Samsun’u önümüzdeki 5 yıl içerisinde bölgenin Kültür ve Turizm Merkezi haline getirmek için tüm gücümüz ile çaba sarf sarf ediyoruz” dedi.

Keşfet Yakın Dünya Samsun isimli kitabın eko-turizme yönelik olduğuna vurgu yapan Başkan Yılmaz, “Kitabımızı Samsun’u gezmeye ve tanımaya istekli doğaseverler, doğa yürüyüşçüleri, izciler, fotoğrafçılar, dağcılar, bisikletçiler, yerli ve yabancı turistler için mekana sorunsuz ulaştıracak bir rehber olarak hazırladık. Güneşin Doğduğu Şehir Samsun’un sahip olduğu milli ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra eşsiz çeşitliliğe sahip doğal güzelliklerinin de tanınmasına hizmet etmek istedik. Elinizdeki bu kitap, Samsun yaşayanlarının büyük bir bölümünün bile farkına varmadığı, bilmediği Samsun’daki 67 farklı noktayı sizlere sunmaktadır. Özellikle, trekking, bisiklet ve gezi turizmi açısından çok önemli özellikler taşımakta olan bu alanları daha fazla kullanmak ve tanıtmak dileği ile saygı ve saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.

Editörlüğünü Şenol Kocatepe’nin yaptığı kitap, Hakan Öztürk ve Tahir Çoban tarafından yayına hazırlandı. Kitap içerisindeki mekanlar Merkez, Doğu, Batı ve Güney olmak üzere 4 bölgeye ayrılmış. Buradaki amaç gezi istikameti ve gezilecek mekanların daha kolay ve organize incelenmesini sağlamak.

Kitapta, her bir mekânın yol haritası, koordinatları, ulaşım ve iletişim bilgileri, güzergah tarifleri, mekânların güzellikleri ve zorlukları, o mekanda yapılabilecek etkinlik çeşitleri hakkında bilgiler bulunuyor.

Doğada ihtiyacınız olabilecek veya gezilerinize renk ve lezzet katabilecek doğa yürüyüşü, bisiklet sürüşü, ateş ve çeşitleri, düğüm ve bağlar, fotoğraf çekimi ve doğada yapılabilecek yemek çeşitleri hakkında kısa ve kullanışlı teknik bilgiler sunuluyor.

Kitap önümüzdeki günlerde, İngilizce, Rusça ve Arapça olarak da basılacak ve yurt dışı ve içindeki seyahat acentelerine dağıtılacak.