Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN YILMAZ: TEK TARAFLI BAKMIYORUZ

26.04.2016 14:43

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ürdün Zerka Ticaret ve Sanayi Odaları ziyaretinde yaptığı konuşmada Ürdün ile olan ilişkilerine tek taraflı olarak bakmadıklarını belirterek karşılıklı kazan kazan prensibiyle yaklaşıyoruz dedi.

BAŞKAN YILMAZ: 

Samsun heyeti Ürdün ziyaretinde bugün ki son ziyaretlerinde Zerka Ticaret Odası ve Zerka Sanayi Odası başkanlarını ziyaret etti.

Zerka Sanayi Odası Başkanı Fares Hommoudeh, 2 toplum arasında ortak tarihi, kültürel yönlerin  bulunması sebebiyle çok ortak yönleri olduğunu anımsatarak, Zerka Belediyesi ve Samsun Belediyesi arasında düşünülen kardeş şehir projesinin önemli bir adım teşkil edeceğini düşünüyorum. Samsun Türkiye nin kurtuluş mücadelesinin başlangıç şehri olduğu için bunun bize uğurlu gelmesini ümit ediyoruz.Dedi.

Zerka Ticaret Odası Başkanı Husaın Shraım,  Kalkınmada en önemli paydaşlardan birisi olan özel sektörün önemini bilmekle birlikte özellikle 2011 yılında imzalanan Özel Serbest Bölge ve Ticaret anlaşmasıyla pekiştirmiş olduklarını anlattı. Shraım; Bu iki ülke arasındaki anlaşmayla birlikte ticari faaliyetler daha kolay yolla sağlanacak. Ürdün ün ürünleri Türk pazarına daha rahat iletilecek. Bölgede bulunan sorunlar nedeniyle her ne kadar ticaret yolları kısıtlanmış olsa da hala havayoluyla ticaret yapabilmemize imkan sağlanmaktadır. Suriye sınırının kapanmış olmasından dolayı ve bölgede bulunan diğer sorunlar yüzünden bildiğimiz kadarıyla ekonomik kalkınma bakımından 1. sırada Arabistan, 3. Sırada Türkiye gelmekte. Ürdün de bulunan Türk şirketlerinin daha fazla artmasını arzuluyoruz. Bu ikili ilişkilerin daha sıklaşmasını ümit ederken Ürdün ürünlerinin Türk pazarında daha çok yer almasını istiyoruz. Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu nun ziyareti sırasında çok sayıda protokol anlaşmaları imzalandı. Bu anlaşmalarda enerji olsun, altyapı olsun birçok alanda protokoller yer alıyor. İlgili bakanların bu işlerin takipçisi olması konusunda tembihlendiler. Davutoğlu nun ziyaretinde Türkiye den gelen iş adamlarının yoğun katılımı Türkiye nin ne kadar gelişmiş ve  istikrar sahibi bir ülke olduğunu gösterdi. Zerka Ticaret Odası adına ve üyelerin adına ziyaretiniz için teşekkür ediyorum. Diye konuştu.

SAMSUN 750 MİLYON DOLARLIK İHRACATLA GELECEĞE KOŞUYOR

Samsun un şu anda yılda 750 milyon dolar civarında ihracatı olan bir sanayi şehri olma yolunda hızla geleceğe doğru koştuğunu söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da;  Samsun un karşısında Rusya ile Romanya ve Bulgaristan ın şehirleri ile iddialı bir şekilde sanayi üretiminin pazarlarını geliştirme yönünde ciddi temaslarımız vardı. Ancak son yaşanan uçak düşürme hadisesi sonrasında bu ilişkilerimizde etkilendi. Şu anda Gıda, Bafra, Havza ve Samsun Merkez Organize Sanayi bölgesi ile Lojistik organize sanayi bölgemizi de sayarsak 5 tane etkin organize sanayi bölgemiz var. Bir belediye başkanı olarak ifade etmek istiyorum ki Zerka da belediye başkanımız ile kurduğumuz diyaloglar, Zerka şehri arasında kurmaya çalıştığımız kardeş şehir ilişkisi gelecekte sanayide, ticarette ve turizm organizasyonlarında yeni kardeşliklerin kurulmasına neden olacaktır. Diye konuştu.

Bu görüşmelerin lafta kalmasından endişe duyduğun ifade eden Başkan Yılmaz, şöyle devam etti; Bu kardeş şehir protokolünü imzaladıktan sonra oturalım 2016 yılının geri kalan günlerini ay ay planlayalım. Hiç bir zaman biz şunları üretiyoruz Ürdün gelsin bunları bizden alsın, biz de Ürdün den şunları alalım diyen tek taraflı bir bakış açısı içerisinde değiliz. Biz her zaman karşılıklı kazan kazan anlayışı ile teklifler götürelim diye bakıyoruz. Birlikte üretip birlikte pazarlarda rol alalımı planlamak gerekiyor. Ürdün lü turizmci Samsun a gelsin Samsunlu turizmci ile ortak iş kursun. Yani işin alanı satanı değil ortağı olsun. Biz yerel yöneticiler olarak da bu ortaklığı kuran arkadaşlara bunların imar planı tadilatları, bunların arazi bulma arayışları gibi konularda destek verelim. Yollarını yapalım, sularını getirelim, altyapı tesislerini yapalım ve onların karşılaşabilecekleri bürokratik engelleri aşma konusunda katkı verelim.

Son olarak söz alan Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun ve Samsun ekonomisini oluşturan faktörlerle ilgili geniş bir açıklama yaptı. Vali Şahin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu tarafından bu ilişkilerin geliştirilmesi yönünde talimat aldıklarını ifade ederek, Bir çok ortak değere sahip olduğumuz Ürdün ve Türkiye arasındaki her alanda gerekli iletişimi ve ilişkileri geliştirmek zorundayız. Diye konuştu.SAMSUN HEYETİ ÜRDÜN DE

26.04.2016 14:26

Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kardeş şehir protokolü ön görüşmeleri ve bir dizi temasta bulunmak için gittikleri Ürdün de Az Zarqa İli Valiliğini ziyaret ettiler.

SAMSUN HEYETİ ÜRDÜN DE

Valilik girişinde Az Zarqa Valisi Dr. Raed Al Odwan tarafından karşılanan Samsun heyetine Ürdün Büyükelçimiz Sedat Önal ve TİKA Ürdün koordinatörü Mehmet Sıddık Yıldırım da eşlik ettiler. Ziyaret sırasında Az Zarqa Belediye Başkanı Emad Almomani de hazır bulundu.

Samimi bir havada geçen görüşmeler sırasında Vali Şahin Az Zarqa Valisi Odwan ı Samsun a davet ederek Samsun un genel özellikleri ve fırsatları konusunda bazı bilgiler aktardı. Başkan Yılmaz da Ürdün de kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini dile getirerek, bu ziyarette yapacakları ön görüşmelerin ardından Az Zarqa ile kardeş şehir protokolü imzalayacaklarını ve karşılıklı olarak her alanda işbirliği yaparak ilişkilerini geliştirmek istediklerini kaydetti

Ziyaret karşılıklı olarak hediyelerin verilmesi sona erdi.BAŞKAN YILMAZ: SÖZLERİMİZİ ADIM ADIM YERİNE GETİRİYORUZ

25.04.2016 10:49

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz İlçelerimizi getirmeye çalıştığımız perspektifi hissettik, hissettirdik. Sözlerimizi adım adım yerine getiriyoruz dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Alaçam ilçesinde 24 ayda yapımı tamamlanan ve halkın kullanımına sunulan hizmetlerin toplu açılış töreninde konuştu.

Alaçamlılara yapacakları işleri daha önceden paylaştıklarını anımsatan Başkan Yılmaz, Her gün o hedefe doğru koşuyoruz. İlçemizi getirmeye çalıştığımız perspektifi hissettik, hissettirdik. Sözlerimizi adım adım yerine getiriyoruz. Ancak hizmet öyle bir şey ki yaptıkça yenisini çağrıştıran, konfor öyle bir şey ki bugün sahip olduğumuz iki gün içinde ondan bıkıp yenisine ihtiyacımız olduğunu hisseden bir insan doğası ile karşı karşıyayız. Dolayısıyla ihtiyaçlar hiç bitmeyecek. İnsan hayatı var olduğu sürece insanımızın da ülkemizin de ihtiyaçları ve talepleri hiç bitmeyecek. Ülkeyi yönetmeye, hizmete talip olanların bunu hiçbir zaman unutmamaları lazım. Biz hiç zaman unutmuyoruz. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız bize hep bu öğütleri veriyor. Yapılan bütün projeler ve çalışmalar, sonuçta insan hayatına konfor kazandırmaya dönüktür. Hizmeti yapıp kalıcı eserler bıraktığınız zaman, insanınız bu kadir bilirliği ile sizi takdir eder. Diye konuştu.

Yaptıkları işleri son derece sağlam yapmaya çalıştıklarını dile getiren Başkan Yılmaz, Kısa sürede belki çok büyük miktarda iş yapmadık. Mesela Alaçam da 30 Km civarında yol yaptık.  200 Km’nin üzerinde grup yolu var. Bu şunu gösteriyor. Demek ki biz yapmamız gerekenin 7 de birini yaptık. Önümüzdeki 3 sene içinde Alaçam da 7 kat daha iş yapmamız lazım. Paldır küldür, çok iş yapmak için acele etmiyoruz. Az yapalım ama kaliteli iş yapalım mantığı ile hareket ediyoruz. Yapılmış olana bir daha dönüp bakmayalım, tamir etmek için enerji harcamayalım diyerek buna çok dikkat ediyoruz.   Alt yapı yatırımlarının yanı sıra tarıma yönelik de desteklerimizi eksiksiz yapıyoruz. Arıcılığa, tohumculuğa, hayvancılığa yönelik desteklerimiz sürüyor. Şeklinde konuştu.BAŞKAN YILMAZ DAN YAKAKENT E ARITMA TESİSİ MÜJDESİ

25.04.2016 10:47

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 2 sene önce kendilerinden Yakakent için Atık Su Arıtma Tesisi istendiğini anımsatarak, En geç önümüzdeki 1.5 yıl içerisinde Yakakentin bir damla atık suyu denize gitmeyecek dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Yakakent ilçesinde 24 ayda yapımı tamamlanan ve halkın kullanımına sunulan hizmetlerin toplu açılış töreninde konuştu.

Yakakent de vermiş oldukları sözleri adım adım yerine getirmenin huzurunu yaşadıklarını dile getiren Başkan Yılmaz, 2 sene önce bizden ilçeye bir atık su arıtma tesisi kazandırmamızı istemişlerdi. Geçen süre içerisinde bu işin ihalesini yaptık. Şu anda müteahhitimiz işe başladı. En geç önümüzdeki 1.5 yıl içerisinde Yakakentin bir damla atık suyu denize gitmeyecek. Yakakentimiz bir sahil ilçesine yakışır, denizi kirli olmayan, çocukların, misafirlerin çekinmeden denize girebilecekleri bir yer olacak. Dedi.

Başkan Yılmaz Geçtiğimiz 25 aylık süre içerisinde Yakakentimizde bugüne kadar yapılandan daha farklı beton yollar, sıcak karışım yollar yaptık. Bu yapılanlara yaklaşık 10 milyon lira para harcadık. Yani senede 5 milyon liralık bir kaynak ayırıp Yakakentimizin çehresini, köylerimizin çehresini değiştirmeye dönük çabalar içerisindeyiz. Yine bu süre içerisinde köylerimizdeki kanalizasyon ve alt yapı çalışmaları için 2.5 milyon lira harcama yapmışız. Bütün bunlar bizim insanımıza analarının ak sütü gibi helal olsun. Daha fazla çalışıp daha güzel işler yapacağız. Diye konuştu.KÜÇÜK BAŞKANIN BÜYÜK HEDEFLERİ VAR !!!

25.04.2016 10:37

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sebebiyle Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, koltuğunu Fatih Canik İmam Hatip Lisesi 7. Sınıf öğrencisi Hayrunnisa Zorlu’ya bıraktı. Başkanlık koltuğunu devralan Başkan Zorlu, hizmetlerinden dolayı Başkan Yılmaz a teşekkür ederek, okuluna kütüphane ve spor tesisi kazandırmak istediğini kaydetti.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi milli mücadelenin baş şehri Samsun  da da coşkuyla kutlandı. Atatürk Anıtına çelenk konulmasıyla başlayan kutlama etkinliği kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesinin konukları Fatih Canik İmam Hatip Orta Okulu öğrencileri oldu. Okul Müdürü Zekeriya Özkan, Müdür Yardımcısı Naziye Çetin, 7. Sınıf öğrencisi Hayrunnisa Zorlu, 6. sınıf öğrencisi Mevlüt Emre Sezgin, 6. sınıf öğrencisi Zümra Tuncer ve 5. sınıf öğrencisi Enes Ünyeli’nin yer aldığı ziyarette Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmazın koltuğunu 7. Sınıf öğrencisi Hayrunnisa Zorlu aldı.

Makama oturan Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrunnisa Zorlu, Başkan Yusuf Ziya Yılmazın sahil düzenleme, Amisos Tepesi ve raylı sistem gibi önemli çalışmalara imza attığını belirterek, çalışmalarından dolayı teşekkür etti.  Samsunun problemlerinden bahseden Başkan Zorlu, Çarpık kentleşme, en büyük problemlerimizden bir tanesi. Projelerimizi gerçekleştirirken çocuklara daha fazla yeşil olan, oyun parkları imkanı sunmamız gerekiyor. Çocuklarımızın sağlıklı yaşam sürmesi için bisiklet kullanımını teşvik edip ve bisiklet yolları yapmalıyız. Çocukların bilime olan merakından dolayı plenetoryum çalışmalarına biraz daha hız vermeliyiz. Okulumuza kütüphane yapılırken kitap takviyesi istiyoruz. Canikte spor alanı yok. Okullarımızda da spor alanları yok. İlçemize spor kompleksi yapılabilir. Kent kimliği oluşturmalıyız. Projelerde de öğrencilere söz hakkı vermeliyiz. Bilimde ve sanatta Samsun, örnek bir şehir olacaktır. değerlendirmesinde bulundu.

Öğrencilere tavsiyelerde de bulunan Başkan Zorlu, Açlıktan, savaştan ölmeyen, istismara uğramayan çocuklar istiyoruz. Biz bütün dünyadan, bütün Türkiye den barış istiyoruz. Beni ziyarete geldiğiniz için teşekkür ediyorum. Yarının büyükleri sizler olacağınız için sorumluluğumuz çok büyük. Çok okuyun, çok çalışın. Bilime, edebiyata, sanata çok önem verin. Gaflet ve uyuşukluktan uzak durun. Çünkü bunlar ülkemizi çok geriletir. Varlığınızı her ortamda hissettirin. Kendinize güvenin. Doğru olan Hak yolundan ayrılmayın. Çünkü sadece Türkiyenin değil, bütün Müslümanların size ihtiyacı var. Ben de Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, Samsunu modern imkanlarla beraber tarihi ve kültürü ile uyumlu, sporda, sanatta, sağlıkta ve bilimde örnek bir şehir haline getireceğim.  şeklinde konuştu.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlayarak, hediyeler verdi. Çocukların spor ve oyun alanları konusundaki taleplerinde çok haklı olduklarını söyleyen Başkan Yılmaz, Kentsel planlamaları yapılırken çocukların oyun alanlarının ayrılması noktasında ilçe belediyeleri yeterince hassas davranmıyorlar. Davransalar da arsa ve mülk sahiplerinin kendi menfaatleri için belediyelerin yeşil alan ayrılması talebine direnç gösteriyorlar. Bu konuda da yoğun mücadele ediyoruz. Hayırsever bir ağabeyimizin bağışladığı alanı, talebi üzerine Emine Kefeli Parkı yaptık. Bu oyun alanı isteklerinizde haklısınız. Bu mücadeleyi daha etkili şekilde sürdürmemiz gerekiyor. Halk kütüphanelerine bütün ilçelerin ihtiyacı var.  Bu ihtiyaç, genlik merkezlerinde düşünülebilir. Canikte yapılında kütüphane onun içine konulabilir. Başkanımızın bahsettiği konularla ilgili çalışıyoruz. Kent kimliği konusunda bütün kentler, şehirler birbirine benzemesin istiyoruz. Şehirler birbirleriyle rekabet etsin istiyoruz. Samsun da başkalarını taklit etmiyoruz. Kendi içimizde kendi dinamiklerimizle donatarak şehrimizi geleceğe hazırlamaya çalışıyoruz. ifadelerini kullandı.

Samsun u ulaşımında modern bir yapıya kavuşturmaya devam edeceklerinin altını çizen Başkan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü Genç başkanımızın taleplerini çok yerinde buluyorum. Gelecek sene işitme Engelliler Olimpiyatı olacak. Şehrimizi bu Uluslararası Olimpiyata hazırlıyoruz. Bu olimpiyatın Samsunun Dünyaya tanıtımı için büyük bir fırsat olarak görüyoruz. Yine şehrimizde turizm potansiyelimizi yükseltmeye çalışıyoruz. Turistlerin Samsun a gelmesi için yapılması gereken çalışmaları titizlikle yürütüyoruz. Rahat edecekleri yayla ortamını ve potansiyelleri hazırlıyoruz. Bunlar gelirse şehirde turizme bağlı bütün sektörler olumlu etkilenecektir. Estetiğe çok önem veriyor, çarpık yapılaşma ile yoğun olarak mücadele ediyoruz. Bu nedenle de koşmaya, çalışmaya devam edeceğiz.

Ziyarette öğrencilere kitap hediye eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, hatıra fotoğrafı da çektirerek, Samsunum-1 Gemisi ile okul gezisi ve Çanakkale Gezisi’nde gerekli destekleri vereceklerini de sözlerine ekledi.