Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN YILMAZ ÜRDÜN DE ÇERKES DERNEĞİ Nİ ZİYARET ETTİ

27.04.2016 09:08

Samsun Valisi İbrahim Şahin ile birlikte Ürdün temaslarını sürdüren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 1932 yılında Ürdün de kurulan ilk ve en büyük Çerkes Derneği ni ziyaret etti.

BAŞKAN YILMAZ ÜRDÜN DE ÇERKES DERNEĞİ Nİ ZİYARET ETTİ

Ürdün genelinde 7 şubesi ve 10 bin üyesi olan Çerkez Derneği ni ziyaret eden Vali Şahin ve Başkan Yılmaz ı burada Çerkez Hayır Cemiyeti Başkanı Senatör Semir Kardan, Ürdün Parlamentosundaki Çerkez kökenli milletvekilleri ve senatörler karşıladı.

YILMAZ:KONUŞMAYINCA BÜTÜN DİLLER KAYBOLUYOR

Ürünlü Çerkeslerle buluşmanın mutluluğunu yaşadığını dile getiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ziyarette yaptığı konuşmada, Ürdün de Çerkes camiasının yaygın olduğunu Türkiye de herkes biliyor. Bizim de Zerka da kardeş şehir görüşmelerimiz başlayınca benimde aklıma hemen sizleri ziyaret etmek geldi. Sizler de bizi burada sıcak bir şekilde karşıladınız. Bu güzel karşılama ve misafirperverliğiniz için çok teşekkür ediyorum. Keşke şimdi Çerkescem şiir gibi olsaydı da size şiir gibi konuşsaydım. Büyüklerimiz Çerkesce yi unutmamamız için çok teşvik etti ama konuşmayınca maalesef bütün diller kayboluyor dedi.

KARDAN:ÜRDÜN DE 120 BİNİN ÜZERİNDE ÇERKEZ VAR

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Çerkes Hayır Cemiyeti Başkanı Senatör Semir Kardan ise, Ürdün de 120 binin üzerinde Çerkes bulunduğunu belirterek, Bunların büyük çoğunluğu başkent Amman da yaşıyor. Amman ın bu eski tarihinin son 130 yılı Çerkeslerin tarihiyle çok fazla örtüşüyor  ifadelerini kullandı. Kardan, ayrıca dernek faaliyetlerinden de bahsederek Çerkes kültürünü yaşatmak için dil kursları düzenlediklerini ve binlerce öğrenciye burs desteği sağladıklarını sözlerine ekledi.

ÇERKES LEZZETLERİ TADILDI

Dernek ziyareti sonrasında ise Ürdün de Çerkez yemeklerinin yapılıp satıldığı ve tüm çalışanları Çerkeslerden oluşan Çerkez lokantası na geçildi. Başkan Yılmaz eşi Semiha Yılmaz ile Çerkez yemeklerinin tek tek tadına baktı.ÜRDÜN DE ATAKUM İHL ÖĞRENCİLERİ İLE BULUŞTULAR

27.04.2016 09:06

Ürdün temaslarını sürdüren Samsun Valisi İbrahim Şahin Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Arapça öğrenmek üzere Ürdün e giden Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri ile buluştu.

ÜRDÜN DE ATAKUM İHL ÖĞRENCİLERİ İLE BULUŞTULAR

Yaklaşık 1 ay önce Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı makamında ziyaret  ederek Arapça öğrenmek için Ürdün e gideceklerini ifade eden Atakum İHL öğrencileri, Başkan Yılmaz ın girişimleri doğrultusunda Ürdünlü ailelerin evlerine yerleştirilmişlerdi.

VALİ ŞAHİN: TÜRK ARKADAŞLARINIZLA BİLE OLSA ARAPÇA KONUŞUN Kİ DİLİNİZ GELİŞSİN

Ürdün'de Atakum İmam Hatip Lisesi öğrencilerini ziyaret etmeyi de ihmal etmeyen Vali Şahin ve Başkan Yılmaz, öğrencilerle renkli görüntülere sahne olan bir sohbet gerçekleştirdiler Amman Gençlik Merkezi ndeki ziyarette Vali Şahin öğrencilere seslenerek, Sizin Arapça bilmeniz sizi akranlarınızdan bir adım öne çıkaracaktır. Bu yüzden çok şanslısınız. Size tavsiyem olabildiğince Türk arkadaşlarınızla birlikte dahi olsanız Türkçe konuşmayın. Dilinizi geliştirmenin en önemli kuralı bu olur. Arapça da olmak üzere yabancı dil bilmek çok çok önemli. Bir kere kelime hazneniz gelişiyor ve dış dünyanın kapıları otomatik olarak size açılmış oluyor diye konuştu.

BAŞKAN YILMAZ:ÜRDÜN'DE ARAPÇA ÖĞRENMEK SİZLER İÇİN BÜYÜK FIRSAT

Ürdün de dil öğrenmek için öğrencilerin 2.5 ay kalacağını hatırlatan Başkan Yılmaz ise, 2 ayın yarısı geçmiş. Çok çabuk geçiyor zaman. Türkiye yi özlediğinizi tahmin ediyorum ancak burada kaldığınız mümkün mertebe Türkçe konuşmayın Arapça konuşarak sürekli pratik yapın. Sizler için şu anda Ürdün de yerinde Arapça öğreniyor olmanız büyük bir fırsat. Arapça yı ana diliniz gibi bilmelisiniz. Ancak Arapça nın yanında mutlaka İngilizce, Rusça gibi diğer yabancı dilleri de öğrenmeyi ihmal etmeyin. Akıcı bir yabancı dil bilmek, sizin için büyük avantaj olacak. Çünkü Türkiye nin ve kendi geleceğiniz için yabancı dili bilen yöneticiler olmak zorundasınız ifadelerini kullandı.BÜYÜKŞEHİR DEN TARIM VE HAYVANCILIĞA BÜYÜK DESTEK

27.04.2016 09:04

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı, ilçelerde tarım ve hayvancılığı geliştirmek, kalite ve verimi artırmak amacıyla Vezirköprü ve Havza ilçelerinde çiftçi ve hayvancılara karabuğday ve slajlık mısır tohumu dağıttı. Daire Başkanlığı, arıların ürettiği en değerli ürün olan polenin toplanması için de arıcılara 6 şar adet polen tuzağı verdi.

BÜYÜKŞEHİR DEN TARIM VE HAYVANCILIĞA BÜYÜK DESTEK

Geçen yıl kırsal kalkınma destekleri kapsamında ilçelerde Samsun Arıcılar Birliği ne üye arıcılara ana kraliçe arı dağıtan Samsun Büyükşehir Belediyesi, tarım ve hayvancılık desteklerini sürdürüyor. İlçelerde tarım ve hayvancılıkla uğraşan üreteci ve yetiştiricilerin talepleri doğrultusunda çalışmalar yürüten Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı, bu kez de karabuğday, slajlık mısır tohumu ile arı kovanı için polen tuzağı dağıtımına başladı.

Vezirköprü ve Havza ilçelerindeki karabuğday ve slajlık mısır tohumu ile polen tuzağı dağıtım törenine Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, Vezirköprü Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, Samsun Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Rasim Kaplan ile çiftçiler, hayvancılar ve arı yetiştiricileri katıldı.

Karabuğday ve slajlık mısır tohumu ile polen tuzağı dağıtım törenlerinde konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, bu destekleri ilçelerde üretimi teşvik etmek ve tarımı geliştirmek amacıyla verdiklerini belirterek,  ürettikçe ve kalite arttıkça çiftçi ve hayvancılara destek vermeye devam edeceklerini söyledi. Karabuğday ve slajlık mısır tohumunun çok önemli olduğunun altını çizen Arlı, Karabuğday hem insan sağlığı açısından hem de arılar için çok faydalı bir ürün. Diyabet hastalarını için şifa dağıtan Karabuğdayla beslenen arılar, kaliteli bal üretiyor. Bu nedenle ilçelerimizde bu tohumu ilk kez deneyeceğiz. Hangi bölgede kaliteli bal üretimi artmışsa o bölgeyi destekleyeceğiz ve yaygınlaştıracağız. Slajlık mısır tohumu da hayvancılar için. 500 dekarlık alanı ekiyor. Bu slajlık mısır da hayvancılığı geliştirmek amacıyla yem bitkisi anlamında dağıtılıyoruz. Toprak tavında diye söyledi ziraat odası ve kırmızı et üreticileri birliğimiz. Toprağın ekim zamanı olması sebebiyle bu desteğimizi de dağıtmayı uygun gördük.  Satın alıp getirdik. İnşallah Allah bol ve bereketli ürün verir. dedi.

Polen tuzağını ise polen üretimi için aldıklarını söyleyen Genel Sekreter Yardımcısı Arlı, Bu da arıcılara için çok önemli. Bal, arının ürettiği gıdalar içinde en düşük olanıdır. Daha kıymetli olanları ise poleni, arı sütü var. Polen tuzaklarının büyük faydası olduğunu öğrenince birliğe üye olan her arı yetiştiricisine 6 tane veriyoruz. Vezirköprü ve Havza yı hayvancılığın geliştirilmesi bakımından çok uygun bir bölge olarak görüyoruz. iyi sonuçlar alırsak desteklerimiz devam edecek. Bunları gözlemleyeceğiz. Sonuçlar iyi oldukça desteklerimiz sürecek. diye konuştu.

Ülke kalkınmasının üretmekten geçtiğinin altını çizen Vezirköprü Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Ne yaparsak yapalım fazlasını üretmek ve kazanmak zorundayız. Ülkemizin kurtuluşu üretmekten geçiyor. Ne olursak olalım her kes yaptığının birden fazlasını yapmak zorunda. Ancak böyle ülkemize katkımız olabilir. Karabuğdayı ilk kez uygulayacağız. Sağlık ve arıcılar için çok önemli. Glutensiz olduğu için faydası büyük. Karabuğday taleplerimi geldiğince Büyükşehir Belediyesi’ni ilettik. Sağ olsunlar temin gedip getirdiler. Bu sene deneyip verim aldığımızda destekler daha da artacak.  Hayvancılık denilince mısır tohumu olmazsa olmaz. Slajlık mısırı yaygınlaştırmamız lazım. bilgisini verdi.

Kırsal kalkınma yatırımlarına destek olmak için ilçede Tarım Komisyonu kuracaklarını açıklayan Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Büyükşehir Belediyesi,  kırsal kalkınmayı desteklemek adına karabuğday ve slajlık mısır tohumu dağıttı.  Bu tür desteklerin daha hızlı olması gerekiyor. İnşallah önümüzdeki dönemlerde bu tür destekler daha da artacaktır. Biz de olağanüstü yaptığımız meclis toplantısında Tarım Komisyon Kurulması kararı aldık.  Kırsal kalkınma destekleri konusunda biz de Büyükşehir Belediyesi gibi işin içinde olacağız.  Başarabilirsek önümüzdeki yıl için destekleme kapsamına gireceğiz. Tarım ve hayvancılık ilçemizde güçlenmelidir. Bunun için elimizden geleni yapacağız. Tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. İnşallah Vezirköprü tarım ve hayvancılık konusunda hak ettiği yere gelecektir.

Havza Belediye Başkanı Murat İkiz ise kırsal kalkınmanın Havza için önemli bir konu olduğuna değindi. Desteklerinden dolayı Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür eden Başkan İkiz, çiftçilere de hayırlı ve bol bereketli üretim diledi.

Vezirköprü ilçesinde 75 çiftçiye yem bitkisi olarak slajlık mısır tohumu, arının çiçeğinden faydalanması için 700 kg karabuğday ve 44 arı yetiştiricisine 264 adet termo taban polen tuzağı, Havza ilçesinde de  120 besiciye bin 800 kilo slajlık mısır tohumu,  45 arı yetiştiricisine 270 polen tutucu tuzak ve 50 kilogram karabuğday tohumu dağıtıldı. İlçelerde ilk kez denenecek karabuğday, insan sağlığı açısından da büyük faydası olup arıların daha kaliteli ve verimli bal üretmesini sağlıyor. Slajlık mısır tohumu ise yine hayvanların et ve süt verimini artırıyor.BÜYÜKŞEHİR DEN TARIM VE HAYVANCILIĞA BÜYÜK DESTEK

27.04.2016 09:04

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı, ilçelerde tarım ve hayvancılığı geliştirmek, kalite ve verimi artırmak amacıyla Vezirköprü ve Havza ilçelerinde çiftçi ve hayvancılara karabuğday ve slajlık mısır tohumu dağıttı. Daire Başkanlığı, arıların ürettiği en değerli ürün olan polenin toplanması için de arıcılara 6 şar adet polen tuzağı verdi.

BÜYÜKŞEHİR DEN TARIM VE HAYVANCILIĞA BÜYÜK DESTEK

Geçen yıl kırsal kalkınma destekleri kapsamında ilçelerde Samsun Arıcılar Birliği ne üye arıcılara ana kraliçe arı dağıtan Samsun Büyükşehir Belediyesi, tarım ve hayvancılık desteklerini sürdürüyor. İlçelerde tarım ve hayvancılıkla uğraşan üreteci ve yetiştiricilerin talepleri doğrultusunda çalışmalar yürüten Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı, bu kez de karabuğday, slajlık mısır tohumu ile arı kovanı için polen tuzağı dağıtımına başladı.

Vezirköprü ve Havza ilçelerindeki karabuğday ve slajlık mısır tohumu ile polen tuzağı dağıtım törenine Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, Vezirköprü Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, Samsun Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Rasim Kaplan ile çiftçiler, hayvancılar ve arı yetiştiricileri katıldı.

Karabuğday ve slajlık mısır tohumu ile polen tuzağı dağıtım törenlerinde konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, bu destekleri ilçelerde üretimi teşvik etmek ve tarımı geliştirmek amacıyla verdiklerini belirterek,  ürettikçe ve kalite arttıkça çiftçi ve hayvancılara destek vermeye devam edeceklerini söyledi. Karabuğday ve slajlık mısır tohumunun çok önemli olduğunun altını çizen Arlı, Karabuğday hem insan sağlığı açısından hem de arılar için çok faydalı bir ürün. Diyabet hastalarını için şifa dağıtan Karabuğdayla beslenen arılar, kaliteli bal üretiyor. Bu nedenle ilçelerimizde bu tohumu ilk kez deneyeceğiz. Hangi bölgede kaliteli bal üretimi artmışsa o bölgeyi destekleyeceğiz ve yaygınlaştıracağız. Slajlık mısır tohumu da hayvancılar için. 500 dekarlık alanı ekiyor. Bu slajlık mısır da hayvancılığı geliştirmek amacıyla yem bitkisi anlamında dağıtılıyoruz. Toprak tavında diye söyledi ziraat odası ve kırmızı et üreticileri birliğimiz. Toprağın ekim zamanı olması sebebiyle bu desteğimizi de dağıtmayı uygun gördük.  Satın alıp getirdik. İnşallah Allah bol ve bereketli ürün verir. dedi.

Polen tuzağını ise polen üretimi için aldıklarını söyleyen Genel Sekreter Yardımcısı Arlı, Bu da arıcılara için çok önemli. Bal, arının ürettiği gıdalar içinde en düşük olanıdır. Daha kıymetli olanları ise poleni, arı sütü var. Polen tuzaklarının büyük faydası olduğunu öğrenince birliğe üye olan her arı yetiştiricisine 6 tane veriyoruz. Vezirköprü ve Havza yı hayvancılığın geliştirilmesi bakımından çok uygun bir bölge olarak görüyoruz. iyi sonuçlar alırsak desteklerimiz devam edecek. Bunları gözlemleyeceğiz. Sonuçlar iyi oldukça desteklerimiz sürecek. diye konuştu.

Ülke kalkınmasının üretmekten geçtiğinin altını çizen Vezirköprü Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Ne yaparsak yapalım fazlasını üretmek ve kazanmak zorundayız. Ülkemizin kurtuluşu üretmekten geçiyor. Ne olursak olalım her kes yaptığının birden fazlasını yapmak zorunda. Ancak böyle ülkemize katkımız olabilir. Karabuğdayı ilk kez uygulayacağız. Sağlık ve arıcılar için çok önemli. Glutensiz olduğu için faydası büyük. Karabuğday taleplerimi geldiğince Büyükşehir Belediyesi’ni ilettik. Sağ olsunlar temin gedip getirdiler. Bu sene deneyip verim aldığımızda destekler daha da artacak.  Hayvancılık denilince mısır tohumu olmazsa olmaz. Slajlık mısırı yaygınlaştırmamız lazım. bilgisini verdi.

Kırsal kalkınma yatırımlarına destek olmak için ilçede Tarım Komisyonu kuracaklarını açıklayan Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Büyükşehir Belediyesi,  kırsal kalkınmayı desteklemek adına karabuğday ve slajlık mısır tohumu dağıttı.  Bu tür desteklerin daha hızlı olması gerekiyor. İnşallah önümüzdeki dönemlerde bu tür destekler daha da artacaktır. Biz de olağanüstü yaptığımız meclis toplantısında Tarım Komisyon Kurulması kararı aldık.  Kırsal kalkınma destekleri konusunda biz de Büyükşehir Belediyesi gibi işin içinde olacağız.  Başarabilirsek önümüzdeki yıl için destekleme kapsamına gireceğiz. Tarım ve hayvancılık ilçemizde güçlenmelidir. Bunun için elimizden geleni yapacağız. Tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. İnşallah Vezirköprü tarım ve hayvancılık konusunda hak ettiği yere gelecektir.

Havza Belediye Başkanı Murat İkiz ise kırsal kalkınmanın Havza için önemli bir konu olduğuna değindi. Desteklerinden dolayı Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür eden Başkan İkiz, çiftçilere de hayırlı ve bol bereketli üretim diledi.

Vezirköprü ilçesinde 75 çiftçiye yem bitkisi olarak slajlık mısır tohumu, arının çiçeğinden faydalanması için 700 kg karabuğday ve 44 arı yetiştiricisine 264 adet termo taban polen tuzağı, Havza ilçesinde de  120 besiciye bin 800 kilo slajlık mısır tohumu,  45 arı yetiştiricisine 270 polen tutucu tuzak ve 50 kilogram karabuğday tohumu dağıtıldı. İlçelerde ilk kez denenecek karabuğday, insan sağlığı açısından da büyük faydası olup arıların daha kaliteli ve verimli bal üretmesini sağlıyor. Slajlık mısır tohumu ise yine hayvanların et ve süt verimini artırıyor.ÜRDÜNLÜ BAŞKANIN ANNESİ TÜRK DİZİLERİ HAYRANI ÇIKTI

26.04.2016 14:47

Ürdün Zerka Belediye Başkanı Almomani, Samsun Heyetinin ziyareti sırasında yaptığı konuşmada annesinin Türk dizilerine hayran olduğunu belirterek, Ürdün Halkı Türkiye ye tüm alanlarda büyük bir hayranlık beslemektedir. Dedi.

ÜRDÜNLÜ BAŞKANIN ANNESİ TÜRK DİZİLERİ HAYRANI ÇIKTI

Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz başkanlığındaki Samsun heyeti, ziyaretleri kapsamında Zerka Belediyesini ziyaret ederek Belediye Başkanı Emad Almomani nin konuğu oldular.

Zerka Belediyesi meclis üyeleri, şehrin eski ve yeni milletvekilleri, Zerka Ticaret Odası Başkanı ve belediye yöneticilerinin hazır bulunduğu ziyarette Samsun heyetine Ürdün Büyükelçisi Sedat Önal, Büyükelçilik Ticari Müşaviri Nil Gökçe, Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş ve TİKA Ürdün koordinatörü Mehmet Sıddık Yıldırım eşlik ettiler.

ALMOMANİ: ANNEM TÜRK DİZİLERİNİN HAYRANI

Zerka Belediye Başkanı Emad Almomani, her iki ülkenin de dini yönden, kültürel yönden çok ortak yönlerinin bulunduğunu kaydederek; Sizin ziyaretiniz bizi onurlandırdı. Onun dışında Amman dışında Zerka ya yapılan resmi bir ziyaret olması bizi onurlandırdı. Sayın valimizin, sayın belediye başkanımızın ziyaretiyle hem toplumların hem belediyelerin kaynaşması mutluluk verici.  Ürdün halkı Türkiye ye tüm alanlarda büyük bir hayranlık beslemektedir. Annem Türk dizilerinin hayranı. Dedi.

Karşılıklı yapılan bu ziyaretleri  iki ülke arasındaki kültür paylaşımı olarak gördüğünü belirten Almomani sözlerini şu şekilde sürdürdü; Türkiye’nin çok büyük bir ülke olduğunu biliyoruz. Türk kanallarının ülkemizde yayınlanıyor olmasını bizim için büyük bir şans olarak görüyorum. Türkiye den her zaman haber alabiliyoruz. Türkiye yle bağlantılarımızı bürokratik anlamda hızlı bir şekilde kurmamız gerekiyor. Zerka Ürdün'ün en büyük üç şehrinden ve nüfus olarak yaşayan ikinci şehrinden birini temsil ediyor. Sanayi, hizmet ve özellikle tarım sektöründe çalışmalar ve üretim Zerka da oldukça fazla. Kimyasal sanayi, askeri sanayi ve enerji üretimi yapılan bir şehirden bahsediyoruz. Ancak son dönemlerde yaşanan hem ekonomik hem savaş hali yüzünden ister istemez sanayi sektörümüz etkilendi. Suriye ve Irak gibi etrafımızdaki bölgelerde yaşanan sorunlar nedeniyle sanayi üretiminde ekonomik olarak etkilenme oldu. Oysa ki Zerka çok güçlü ve her türlü üretime açık bir şehir. Kentimiz Türkiye için de Arap ülkelerine açılan bir otoban konumunda.

YILMAZ: SANKİ YILLARDIR BEREBER OLDUĞUMUZ İNSANLARIN ARASINDAYIZ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, sıcak karşılama için teşekkür ederek konuşmasına başladı. Başkan Yılmaz;  Bu dostluk bu arkadaşlık, bu kardeş şehir ilişkisi startı çok yeni verildi. 2-3 ay geçti üzerinden. Bizde Emad beyin Samsun ziyaretinden sonra sayın valimle beraber karşılık verelim, biz de gidelim Zerka ya ve dostluğumuzu tesis etmek için gecikmeyelim dedik ve geldik. Emad bey ve ekibi de Türkiye ye geldiklerinde aynen şu anda bizim taşıdığımız duyguları taşımışlardır. Kendilerini yabancı bir yerde hissetmemişlerdir. Biz de burada kendimizi yabancı bir yerde hissetmiyoruz. Sanki yıllardır beraber, yıllardır birlikte olduğumuz insanlarmışız gibi bir sıcaklık var. Aynı kültürün insanları oluşumuzdan ileri geliyor herhalde. Samsun Karadeniz’in en büyük şehri. Son 15 yılda Türkiye’nin şehirleri ciddi boyutta şehircilik adına dünyanın en gelişmiş şehirleriyle rekabet edecek düzeyde, yani dünyanın zengin ülkelerinin şehirlerinde şehircilik adına yapılan hizmetlerle rekabet edecek düzeyde. Şu aşamada yapılacak iş, bu geliş gidişlerimizi gecikmeksizin yapmaktır. Sayın valimiz ve değerli ekibi gecikmeksizin eşleri ve aileleriyle birlikte Samsun da bizim misafirimiz olsun. Bütün içtenliğimizle söylüyorum. Samsun a ziyaretleriniz esnasında Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız ve Zerka nın ileri gelen sanayicileri de olursa bizimkilerle onları karşılıklı olarak bir araya getirebiliriz. Ortak platformlarda onları görüştürürüz diye düşünüyorum. Dedi.

KARDEŞ ŞEHİR PROTOKOLÜ SAMSUN DA

Yapılacak olan istişarelere turizmcilerin de dahil edilmesi gerektiğini ifade Başkan Yılmaz şu şekilde devam etti; Hakikaten katılımı ne kadar geniş tutarsanız biz ev sahibi olarak sizi Samsun da ağırlamaktan mutluluk duyarız. Size Samsun u daha fazla anlatır, daha fazla sevdirir duruma geliriz diye düşünüyoruz. Hatta sizin Samsun ziyaretinizde yapılması gereken bürokratik hazırlıklarımızı yaparız kardeş şehir protokolünü de Samsun da imzalarız diye düşünüyorum. İnşallah bu kuracağımız münasebetlerde ortak çalışma grupları oluştururken Başkonsolosumuz, Ticari Ataşemiz, TİKA Başkanımızda orda olursa çok memnun olurum. Bugün burada sahip olduğumuz tarihten gelen bir takım değerlerimizi tek tek saymamızın hiç bir gereği yok. Bize düşen görev şu anda ihmal edilmiş ve gecikmiş olan dostluklarımızı en kısa sürede tesis ederek, geleceğimizin insanlarına bu birikimi aktarmalıyız. Yıllardır bir uzaklık algısı oluşturuldu. Birbirine uzak şehirler nasıl kardeş olurlar diye süregelen bu algıyı artık yıkalım. Çünkü uzaklık bizim kafamızda. Yüreğimizdeki sıcaklıkla bu uzaklık algısını yok edelim ve ilişkilerimizi hızlandıralım. İki ülkenin şehirlerinin kuracağı bu kardeş şehir ilişkisinin şehrimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum.

Vali İbrahim Şahin de kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini ifade ederek; Bu yakınlığınız ve sıcaklığınız için teşekkür ediyoruz. Kültürlerimiz birbirine çok yakın. Onun için daha sık bir araya gelmemiz gerekiyor. Samsun özellikle Türkiye de belediyecilik hizmetleri açısından birinci değilse de 2. Sıradadır. Son olarak değerli Belediye Başkanımız ve heyetini Ramazan ayı içerisinde de olsa öncesinde de olsa Samsunumuz bekliyoruz. diye konuştu.