Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


İSTİKLAL MÜCADELESİNİ YÜREĞİMİZDE HİSSEDECEĞİZ

24.11.2015 15:32

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarihte uzun bir yolculuğa çıkmak ve Samsun un bizimle yaşayan tarihini hatırlatmak için 19 Mayıs 1919 gününü Panorama 1919 Müzesi ile ölümsüzleştiriyor.

Eski Yaşar Doğu Spor Salonunun bulunduğu yerde yapılan müzede işçiler hummalı bir çalışma ile Kurtuluş Destanımızın anlatıldığı bu müzeyi Samsunlular ile buluşturmak için ter döküyor.

ONLAR DA PANORAMA 1919 UN İŞÇİ EMEKTARLARI

Spor salonunun şimdi içinde ve dışında hummalı bir çalışma hakim. Her kırılan taş, dikilen her demir işçiler için bir anlam, bir önem taşıyor. Çünkü emekleri sonrasında ortaya çıkacak müzenin İstiklal Mücadelesini anlatacak olması çalışan işçileri de heyecanlandırıyor.

KARADENİZİN İLK VE TEK PANORAMA MÜZESİ

Karadenizin ilk ve tek panorama müzesi olacak Panorama 1919 Müzesi ile ilgili olarak bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Panoramik, yani sizi sağınızdan, solunuzdan, üstünüzden tamamen kuşatan kubbe halinde bir resim. Samsun da açılışını yapacağımız bu müze, üstü kapalı olan tek panoramik müze olarak Karadeniz Bölgesinde bir ilk olma özelliği taşıyacak. O gün 1919'da Samsun da yaşanan İstiklal Mücadelesi bugün bu müzede resmediliyor. Samsunlular buraya geldiklerinde Samsuna çıkılana dek verilen mücadeleyi, vatan için ne canların feda edildiğini, toprağa dökülen kanların al bayrağımıza nasıl renk olduğunu bir film izler gibi Kurtuluş coşkusunu yüreklerinde hissedecekler dedi.

PANORAMA 1919 19 MAYIS 2016 YA YETİŞTİRİLECEK

Projenin yaklaşık 11 milyon TL ye mal olacağını belirten Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt da, İstiklal Mücadelesinin 97. yılı olan 19 Mayıs 2016 yılında Panaroma 1919 Müzesinin kapılarını ziyaretçilere açmayı hedeflediklerini söyledi.

İŞİN SIRRI IŞIKLANDIRMADA

Panorama 1919 da görsel objelerden ziyade teknolojik imkanlar kullanılarak dijital gösteriler yapılacağını belirten Yurt, Bunu yaparken 44 tane projektörden yararlanılacak. Dünya da benzeri fazla yok. Müzeyi ziyaret edenler o ışıkların altında o gün verilen mücadeleyi ve o günkü tarihi birebir yaşayacak dedi.

SENARYO DEĞİL ONAYLANMIŞ TARİH ANLATILACAK

İçeride anlatılanların bir senaryo olmayacağını ve tarihçilerden onay alınarak yansıtılacağını kaydeden Yurt, Biz insanlara bir masalı ve senaryoyu sunmayacağız. Orada aktarılanların tamamı tarihçiler tarafından onaylanmış olacak. Biz zaten firmaya bu işi vermeden önce orada ortaya konulacak her hikayenin tarih bilimcileri tarafından onaylanması şartını getirdik. Çünkü hiçbirimiz tarihçi değiliz. Sadece kitaplardan okuduğumuz kadarıyla biliyoruz. Bu nedenle Atatürkün Samsuna çıkışını, Kurtuluş mücadelesine giden süreçte nelerin yaşandığını üniversitedeki tarih profösörlerimiz onayladıktan sonra müzemizde anlatılacak diye konuştu.BÜYÜKŞEHİR HİZMETLERİ UZAY TEKNOLOJİSİ İLE İZLEYECEK

24.11.2015 15:30

Samsun Büyükşehir Belediyesinin hem Fen İşleri Daire Başkanlığı hem de Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) olarak hizmet verecek binasında devreye sokulan Kent Yönetim Merkezi sistemi ile hizmetlere uzay teknolojisi getiriliyor.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, her hafta daire başkanları ve belediye üst düzey bürokratları ile yaptığı toplantıyı bu hafta Fen İşleri Daire Başkanlığının hizmete giren yeni binasında gerçekleştirdi. Ankara yolu üzerinde yapımı tamamlanan yeni bina hem Fen İşleri Daire Başkanlığı hem de Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) olarak hizmet verecek. Fen İşleri Daire Başkanlığının yeni hizmet binasını gezen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, binanın içerisindeki eksikliklerin en yakın süre içerisinde de tamamlanması talimatını verdi.

AFET DURUMLARINDA ANINDA MÜDAHALE SAĞLANACAK

Bina içerisindeki tüm birimleri gezen Başkan Yılmaz, özellikle Büyükşehir Belediyesi Kent Yönetim Merkezi sisteminin tüm belediye çalışanları tarafından bilinmesini ve sistemin nasıl çalıştığı yönünde personele eğitim verilmesini istedi. Uzay teknolojisinin Büyükşehirin tüm hizmet alanlarında kullanılacağını belirten Başkan Yılmaz, bu sistemin özellikle saniyelerin bile büyük önem taşıdığı afet anlarında afet bölgesine anında ulaşabilme kolaylığı getireceğini kaydetti.

UYDU TAKİBİ İLE BELEDİYE EKİBİ ANLIK İZLENECEK

Aynı zamanda sistem üzerinde hayata geçirilecek değişiklikler ile Samsunun en uzak yerlerinde çalışma yapan Büyükşehir Belediyesi ekipleri an be an takip edilecek. Sistem üzerinden hangi ekibin hangi noktada çalıştığı ve hareketleri izlenebilecek. Kent Yönetim Merkezi sayesinde ekiplerin güzergahları dışına çıkmaları da engellenecek.Cumhuriyet Meydanı Yenileniyor

17.11.2015 16:04

Samsun un merkezi konumundaki Cumhuriyet Meydanı ve çevresi, projesi tamamlanan çalışmayla bambaşka bir kimliğe bürünecek.

Çiftlik Cadde AVM Projesinden sonra Cumhuriyet Meydanında da benzer bir çalışma yapılacağını geçtiğimiz günlerde duyuran Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Cumhuriyet Meydanı ile ilgili projelerin görüşülüp onaylandığını belirtti.

YENİ KONSEPT HAZIR

Cumhuriyet Meydanı modernleştirme çalışmaları kapsamında çalışmaların hız kazandığını ve Cumhuriyet Meydanı ile ilgili yeni bir konsept belirlendiğini ifade eden Albayrak, Cumhuriyet Meydanı ile ilgili olarak Kent Estetik Kurulu’nda projeler görüşüldü ve onaylandı. Onaylanan projeye göre yeni bir konsept belirlendi. Çiftlik Cadde AVM Projesi’nde olduğu gibi binalarda görüntü kirliliği yapan reklam tabelaları burada da kaldırılacak. Çiftlikte tentelere firmaların isimlerini yazarak uygulama yaptık. Meydanda ise sadece iş hanlarının girişine hanın adı yazılacak ve kapıda yönlendirme levhaları bulunacak. Cumhuriyet Meydanı Atatürk Parkıyla bir bütün haline getirilecek. Şu anda projeler onaylandı. Maliyetler hesaplanıyor. İlk etapta, Cumhuriyet Meydanını çevreleyen binalarda çalışmalar yapılacak dedi.

MECLİS BİNASI’NDA GAR A KADAR UZANACAK

Cumhuriyet Meydanı Projesi kapsamında, meydanı çevreleyen binalarda ve yine meydanda bulunan Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis Binasından başlayarak Samsun Askeri Gazino Müdürlüğüne kadar olan kısımda çalışmalar yapılacak. İlerleyen süreçte de, Atatürk Bulvarı ve Cumhuriyet Caddesi üzerinde Gar mevkiine kadar olan kısım için çalışmalar başlatılacak.BAŞKAN YILMAZ YAŞAR DOĞU ANITININ AÇILIŞINI YAPTI

13.11.2015 10:13

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz efsanevi güreşçi Yaşar Doğu nun memleketi Kavak İlçesinde yaptırılan anıtının açılışını yaptı.

Başkan Yılmaz açılış sonrası yaptığı konuşmada, burada bulunan herkesin bu açılış sırasında heyecanlı ve sevinçli olduğunu belirterek,  Belki burada bulunanların çoğu tanımamıştır Yaşar Doğu yu. Ama bizlere söylenenlerden dolayı bir imaj oluşmuştur kafamızda.  O girdiği 47 güreş müsabakasının 46 sını kazanmış ve Türk sporunu başarıdan başarıya sürüklemiş, Türk Sporunun bir abidevi şahsiyetidir. Ölümünün üzerinden 54 yıl geçmesine rağmen Türk güreşi denince ilk onun isminin akla gelmesi sadece spordaki başarısından değil, aynı zamanda insani ve beşeri ilişkilerinde de efendiliği ile nezaketi ile, spora kattığı estetik ile değer kazanmış bir sporcudur. Belki de dünyanın çok az ülkesine böyle bir sporcu nasip olur. Onunla ne kadar gurur duysak azdır. Diye konuştu.

YAŞAR DOĞU MÜZESİ NİSAN AYINDA AÇILIYOR

Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu tamamlanan ve açılışı için hazırlıkları devam eden Yaşar Doğu nun Emirli Mahallesindeki müze evini Nisan ayında açmayı planladıklarını dile getiren Başkan Yılmaz, Müzede yer alacak materyallerin toplanması ve açılışı sırasında organize edebileceğimiz etkinliklerin planlarını yapıyoruz. Bu anıtın yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.dedi.

Açılışa Başkan Yılmaz ın yanı sıra, Kavak Kaymakamı Mevlüt Şekerci, Eski Samsun Milletvekili Mehmet Kurt, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, AK Parti Kavak İlçe Başkanı Bülent Yüksel, Yaşar Doğu’nun oğlu Prof. Dr. Gazanfer Doğu, Kavak Dernekler Federasyonu KADEF Genel Başkanı Yılmaz Karagöz, Büyükşehir ve Kavak Belediyesi yetkilileri, Meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.Başkan YILMAZ Cumhuriyet Resepsiyonuna Katıldı

02.11.2015 11:50

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Valiliği tarafından düzenlenen Cumhuriyet Resepsiyonuna katıldı.

Sheraton Otelde bulunan Kızılırmak Salonunda gerçekleşen resepsiyona Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Samsun Milletvekilleri Fuat Köktaş ve Çiğdem Karaaslan, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, Belediye başkanları, kaymakamlar, kamu kurum müdürleri, askeri erkan, gaziler ve çok sayıda davetli ve protokol üyeleri katıldı.