Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


81 İLDEN 81 ÖĞRETMEN SAMSUN DA

24.05.2016 05:18

Samsun Büyükşehir Belediyesi 81 ilden 81 öğretmeni Samsunum 1 Gemisi nde ağırladı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında Türkiye nin tüm illerinden gelen öğretmenler Samsun da buluştu.

81 İLDEN 81 ÖĞRETMEN SAMSUN DA

Samsunum 1 Gemisi nde düzenlenen kahvaltı ile başlayan program kapsamında 81 ilden gelen öğretmenler Samsun un turistik, kültürel ve tarihi değerlerini yerinde inceleyecekler.

Etkinliğe ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu belirten Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Turan Çakır, Milli Eğitim Bakanlığı çalışanlarına canı gönülden teşekkür ediyorum. 81 ilimizi buraya getirdiniz, Samsun u tanımalarını sağladınız. Samsun un yerel yöneticileri olarak Samsun umuzu sizlere iki gün boyunca doya doya yaşatarak, kılcal damarlarına kadar sizleri gezdirerek, şehrin dinamiklerini hissettirerek buradan uğurlamak istiyoruz. Sizlerin Samsun dan olumlu anılarla ayrılacağınızı düşünüyoruz ve şehrinize döndüğünüzde Samsun u güzellikleriyle anlatacağınıza inanıyoruz. Samsun umuz Karadeniz in en büyük şehirlerinden ve yaşam standardı en yüksek olan şehirlerinden biri. Ben bu şehirde yönetici olmaktan ve yaşıyor olmaktan çok mutluyum. Sizde şehrimizi gezdiğinizde bunu anlayacağınızı umut ediyorum. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimize gelen bütün misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamaya çalışıyoruz. Bugün ki etkinlik çok farklı. Aynı anda 81 ilden 81 kişiyi bir arada bulmak kolay olmuyor. Ülkenin her bölgesinden programa katılan siz değerli öğretmenlerimizi şehrimizde ağırlamaktan çok mutlu olduğumuzu ifade etmek isterim. Bulunduğumuz gemi şehri denizden görme fırsatı veriyor. Samsun u denizden görmek bir ayrıcalıktır. Bu etkinliğe katkı vermekten dolayı çok mutluyuz. Böyle güzel bir programı Samsun da düzenleyen Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine ve siz değerli misafirlerimize şahsım ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı’mız Yusuf Ziya Yılmaz adına teşekkür ediyorum dedi.

Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü nün hedefinin Samsun u eğitim açısından ilk 10 il içerisine sokmak olduğunu belirten Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, Eğitim göstergesi açısından Türkiye de ilk 10 il arasında olma yolunda hedeflerimiz var. 1919 un yüzüncü yılında yani 2019 yılında Samsun umuzda inşallah büyük bir eğitim kongresi toplamanın heyecanı içerisindeyiz. Bu kongreyi toplayabilmek için Samsun un eğitimde marka bir şehir olması için gerekiyor. Bunun için yoğun çaba sarf edeceğiz. Bugün buraya gelen sizlerden aldığımız heyecanla, beraber oluşturacağımız sinerjiyle bu hedeflerimize hızlıca yürüyeceğimize inanıyoruz. Sizleri 2019 yılında da ağırlamaktan mutluluk duyacağız. 81 İlden 81 Öğretmen Projesi kapsamında Samsun umuzu 2 gün boyunca sizlere tanıtmış olacağız. Biz konuşmayacağız, Samsun’u konuşturacağız. Samsun u kent tasarımıyla, mahalli idaresiyle, sosyal dokusuyla, modern kent mantığıyla sizleri tanıştırmış olacağız. Programımıza katkılarından dolayı Samsun Valiliği ne ve Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederim diye konuştu.

Programa 81 ili temsil eden öğretmenlerin yanında Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Turan Çakır, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Muhittin Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen de katıldı.SAMSUN DA AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI

24.05.2016 05:16

Samsun da 23-25 Mayıs 2016 tarihleri arası Ahilik Kültürü Haftası kutlamaları başladı.

SAMSUN DA AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI

Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüp Güler, saygı duruşu ve İstiklal Marşı nın ardından Ahilik Haftası kapsamında Atatürk Anıtı na çelenk sundu.

Ardından açıklama yapan Güler, Görkemli bir Ahilik Haftası kutlayacaktık fakat terör nedeniyle bazı programları iptal etmek zorunda kaldık. Bu seneki kutlamaları böyle kutlayacağız. Haftamız hepimize hayırlı olsun. 25 Mayıs tarihinde Atatürk Kültür Merkezi nde Şed Kuşatma Törenimiz olacaktır dedi.

Ahiliğin kardeşliğin ve ahlakın eyleme geçmesi demek olduğunu ifade eden Ticaret İl Müdürü Mustafa Kocaman, Nasıl bir kuş tek kanatla uçamıyorsa, medeniyete ulaşmak için mutlaka ahlakın, maneviyatın ve maddenin birlikte olması gerekiyor. Bu nedenle ahilik kültürü bizim için çok önemlidir. ahilik sayesinde insanlar medeniyeti, kardeşliği, ahlakı, maneviyatı öğrendiler. Bugün daha yeni standart, kalite, tüketici haklarını bilmeyen Avrupalılar, 12. Yüzyılda bizim Atalarımız Ahilik teşkilatını kurarak bunların temelini atmışlardır diye konuştu.

Konuşmaların ardından SESOB Başkanı Hacı Eyüp Güler ve beraberindekiler Büyükşehir Belediye Başkanvekili Turan Çakır ı makamında ziyaret ettiler. Ziyarette SESOB Başkanı Güler, Başkanvekili Çakır a tablo hediye ederken, Çakır da ahiliğin ne olduğunu çoğu kişinin bilmediğini, ahiliğin önemini, esnafa kattığı değeri bilgilendirmek adına okullarda öğrencilere bir etkinlik düzenlenebileceğini söyledi.1915 BİR HİLAL UĞRUNA SAMSUN DA SAHNELENDİ

23.05.2016 05:37

Samsun da 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında 1915 Bir Hilal Uğruna isimli gösteri büyük bir coşku eşliğinde sahnelendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen Cumhurbaşkanlığı tarafından teşvik edilen gösteri Tekkeköy ilçesindeki Yaşar Doğu Spor Salonu nda sahnelendi. Osman Gazi nin rüyası ile başlayan, İstanbul un fethinden Çanakkale ye uzanan ve Çanakkale de hangi değerlerin koruduğunu güçlü görsel efektler 3 boyutlu gösteriler ve tiyatral unsurlarla anlatan 1915 Bir Hilal Uğruna isimli gösteri de 210 oyuncunun katılımı ile izleyenlere unutulmaz anlar yaşattı.

Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, Devlet Halk Dansları Topluluk Müdürlüğü, Devlet Halk Dansları Gençlik ve Çocuk Topluluğu, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Mehter Grubu, Senagalli Oyuncular, Dans Türkiye Topluluğu'nun görev aldığı 1915 Bir Hilal Uğruna isimli gösteri, binlerce kişinin beğenisini kazandı.

Gösteriye Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç,  Samsun Valisi İbrahim Şahin, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, askeri ve mülki erkan ve vatandaşlar katıldı.

2 saat süren gösteri, izleyenler tarafından ayakta alkışlandı.TUNUSLU GAZETECİLER SAMSUN A HAYRAN KALDI

23.05.2016 05:36

Samsun un tanıtım belgeselini çeken Tunuslu Gazeteciler Ftouma Ben Zeneb, Mahdı Azouzı ve Rihab Hamrounu Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile keyifli bir röportaja imza attılar.

TUNUSLU GAZETECİLER SAMSUN A HAYRAN KALDI

Samsun da gerçekleştirilen çekimler sırasında Samsun un doğal güzelliklerine yakından şahit olduklarını ifade eden gazetecilere Samsun un bilinmeyenlerini de yapılan röportajla Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz anlattı.

TANITIM SİZDEN AĞIRLAMAK BİZDEN

Samsun da turizmi çok önemsediklerini belirten Başkan Yılmaz, Turizm ve şehrimizin tanıtımı konusunda hiçbir zaman cesur ve kararlı adımlar atmaktan çekinmiyoruz. Beklentimiz sizlerin yapacağı haberlerle kentimize gelen yabancı turist sayısının daha da artması diye konuştu.

SAMSUN UN HER NOKTASI ADETA BİR MÜCEVHER GİBİ

Samsun un turizm potansiyelinin çok yüksek olduğunu, ancak yeterince tanıtılmadığı için fark edilmeyen ve keşfedilmeyen muhteşem güzellikleri olduğunu anlatan Başkan Yılmaz,  Kentimizin her noktası adeta mücevher gibi. Turizmin gelişmesiyle birlikte Samsun her bakımdan daha da gelişecek. Barış ve huzur şehri Samsun umuzu sizlerin aracılığı ile bütün dünya görsün  dedi.

SAMSUN PİDESİ ARAPLARI DA ETKİLEDİ

Kent merkezi ve ilçelerin yaylalarını, köylerini, derelerini, şelalelerini, tarihi mekanlarını gezen ve hayran kaldıklarını dile getiren Tunuslu gazeteciler, özellikle Samsun un yöresel lezzeti olan Samsun pidesini çok beğendiklerini belirttiler.

Batıpark Amazon Kafe de gerçekleştirilen röportajın sonunda gazeteciler ve Başkan Yılmaz, hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmedi.Başkan YILMAZ ve ABD li Politikacı Hays STSO yu Ziyaret Etti

23.05.2016 05:35

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın konuğu olarak Samsun da bulunan ABD Arkansas Eyaleti nin başkenti ve Samsun un kardeş şehri Little Rock eski belediye başkanı politikacı Patrick Henry Hays ve Başkan Yılmaz STSO yu ziyaret etti.

Başkan YILMAZ ve ABD li Politikacı Hays STSO yu Ziyaret Etti

Başkan Yılmaz ve Hays STSO Başkan Yardımcısı Mustafa Kemal Şahin tarafından ağırlandı.

CLİNTONLARIN AİLE DOSTU POLİTİKACI

ABD li politikacı Patrick Henry Hays ziyarette yaptığı konuşmada, dostluğu, Samsunu ve Samsun un özel günü olan 19 Mayıs ı paylaşmak için Samsun da olduğunu belirterek;  Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımıza içten kardeşliği ve güzel misafirperverliği için çok teşekkür ediyorum. Size biraz kendimi tanıtmak isterim. Eski ABD Başkanı Bill Clinton la Arkansas Valiliği sırasında belediye başkanı olarak uzun yıllar birlikte çalıştım. Başkan olduktan sonra da aile arkadaşı ve iş arkadaşı olarak hep yan yana olduk. Şu anda da eşi Başkan adayı Hilary Clinton ile danışmanı olarak seçim sürecinde çok yakın olarak çalışmaya devam ediyorum. Ben ABD ve Türkiye ilişkilerini çok önemsiyorum. Kolkola olalım, yan yana olalım ve ortak sıkıntılarımıza karşı birlikte hareket edelim. Diye konuştu.

STSO Başkan Yardımcısı Mustafa Kemal Şahin in oda faaliyetleri ile ilgili bilgi vermesinin ardından söz alan Başkan Yılmaz da konuğu Hays ile olan tanışmaları ve sonrasındaki kardeş şehir süreci ile ilgili oda üyelerini bilgilendirerek, Kendisi son derece sevdiğim bir dostum. Samsunumuzun bu özel 19 Mayıs haftasında bizleri ziyaret etmek ve birlikte olmak isteğini aldığımda çok memnun oldum. Bizleri mutlu etti ve şu anda misafirimiz. Buradaki programları sırasında ABD ile iş yapmak isteyen ya da düşüncesi olan iş adamlarının da olabileceği düşüncesiyle ticaret odamızı da ziyaret etmek ve bilgi almak istedi. Onun üzerine bu ziyareti planladık. Umarım katkısı olur. Burada bulunan ve bizi karşılayan tüm iş adamlarımıza teşekkür ediyorum diye konuştu.