Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN YILMAZ OSMANLI NIN İZİNİ SÜRÜYOR

30.05.2016 06:01

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve TKB Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 150 TKB üyesi Belediye Başkanı ve TKB Danışma Kurulu Üyeleri ile birlikte gittiği Bulgaristan da Osmanl mirası eserleri yerinde inceledi.

BAŞKAN YILMAZ OSMANLI NIN İZİNİ SÜRÜYOR

Edirne de gerçekleştirilen seminer sonrası Bulgaristan a geçen Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Tarihi Kentler Birliği Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, beraberindeki heyetle geçtiği Bulgaristan da Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma eserleri yerinde inceledi.

150 TKB üyesi Belediye Başkanı, TKB Danışma Kurulu Üyeleri ve ÇEKÜL Vakfı uzmanlarının katıldığı teknik inceleme gezisi kapsamında Bulgaristan ın Plovdiv kentinde bulunan antik tiyatro, tarihi Cuma Camii, Etnografya Müzesi ve tarihi eseler incelendi.

Başkan Yılmaz başkanlığındaki heyet daha sonra Pırvomay Belediye Başkanı Angel Papazov un konuğu oldular. Heyet Papazov un rehberliğinde Bachkova manstırında da incelemelerde bulundu.Başkan YILMAZ Traklar Sergisinin Açılışına Katıldı

30.05.2016 06:01

Tarihi Kentler Birliği (TKB) Edirne Semineri için Edirne de bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve TKB Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Traklar Sergisi nin açılışına katıldı.

Başkan YILMAZ Traklar Sergisinin Açılışına Katıldı

Sergi, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası nda Tarih ve arkeoloji uzmanı Prof. Dr. Valeria Fol ve Bulgaristan Edirne Başkonsolosu Vasiol Vılçev in de katılımı ile açıldı.

Bir belgesel niteliği taşıyan sergide  bir döneme damgasını vuran Traklar ın serüveni anlatılıyor. Bulgaristan Devlet Arşivleri Ajansı ve Devlet Merkez Arşivi, Sofya Kütüphanecilik ve Bilişim Teknolojileri Üniversitesi ile Organizasyon, Yönetim ve Kültürel ve Tarihi Mirasın Korunması Alanında Bilimsel Araştırma Enstitüsü nün katkılarıyla düzenlenen ve Edirne Belediyesi nin ev sahipliği yaptığı sergi 40 yıldır yapılıyor.Ulusal Kent Sempozyumu Şehir Gezisiyle Sona Erdi

30.05.2016 05:59

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 1. Ulusal Kent Estetiği Sempozyumu şehir dışından gelen katılımcılara kent estetiği açısından yapılan çalışmaların ağırlıklı olduğu yerler gezdirildi.

Ulusal Kent Sempozyumu Şehir Gezisiyle Sona Erdi

Sempozyuma katılanlar Samsun a hayran kaldı

25 – 27 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen ve Türkiye nin birçok ilinden akademisyen, öğrenci ve kent estetiği ile ilgili yüzlerce kişinin katıldığı 1. Ulusal Kent Estetiği Sempozyumu nda son gün şehir turu düzenlendi. Samsun Büyükşehir Belediyesi nin şehir estetiği alanında yaptığı alanların ağırlıklı olarak ziyaret edildiği gezi turuna katılanlar, Samsun a hayranlıklarını dile getirdiler.

Panorama 1919 Müzesi büyük beğeni kazandı

Şehir turuna Panorama 1919 Müzesi ni ziyaret ile başlayan katılımcılar müzede yer alan yağlı boya tablosuna hayranlıklarını gizleyemediler. Teknolojinin tüm imkanlarından faydalanılarak yapılan müzede 25 dijital projeksiyon ile ses ve görsel materyaller kullanılarak ziyaretçilere farklı bir deneyim sunulacak. Panorama 1919 Müzesi nde yer alan bir diğer önemli çalışma da Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Ankara da karşılanmasını resmeden dev yağlı boya çalışması olarak biliniyor. 29 metre genişlik ve 10 metre yüksekliğe sahip olan bu eşsiz eser ve çevresindeki 12 silikon heykel milletin devletini kurtarmak adına gösterdikleri özgüveni sergileyecek.

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin kent estetiği açısından attığı en büyük adımlardan ilki olan Çiftlik Cadde AVM Projesi sonrası oluşan görsel güzellik karşısında da şehre bir kez daha hayran kalan katılımcılar, Samsun un gelişen ve değişen bir kent olduğunu ve beklediklerinden güzel bir şehirle karşılaştıklarını ifade ettiler.

Katılımcılar Samsun dan memnun ayrıldı

Katılımcılara Samsun un tarihi ve kültürel varlıklarını da anlatan Samsun Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Figen Akın, İki günlük yoğun süren ve 44 akademisyenin hazırladığı sunumların yer aldığı sempozyumun son gününde il dışından gelen katılımcılara şehir turu düzenledik. Bu kapsamda Panorama 1919 Müzesi, Bulvar AVM, Çiftlik Cadde AVM, Kent Müzesi, Golf Sahası ve Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti başta olmak üzere bir çok yerde incelemelerde bulunan katılımcılardan aldığımız geri dönüşler hep olumlu yönde oldu. Samsun un her alanda gelişiyor olması şehre gelenlerin mutlu ayrılmasını sağlıyor. Ben sempozyuma katılan ve kent estetiği adına çalışmalar yapan tüm akademisyenlerimize teşekkür ediyorum diye konuştu.BAŞKAN YILMAZ DAN STK LARA ŞEHİR İÇİN DESTEK VERİN

27.05.2016 11:11

Kent Estetiği Sempozyumu nda STK ların şehirlerde yapılan çalışmalara destek olması gerektiğini vurgulayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Biz şehrimize yeni bir kimlik oluşturma gayretindeyiz ancak mücadele ederken bu şehirde Sivil Toplum Kuruluşu adı altında en küçük bir destek alamıyoruz dedi.

BAŞKAN YILMAZ DAN STK LARA 

SAATHANE DE SONRA SIRA BEDESTAN DA

Samsun un konuşulduğu 1. Ulusal Kent Estetiği Sempozyumu nda Samsun Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Uğur Dede nin Bedestan Çarşısı na estetik bir dokunuş yapılması ve tarihi çarşının gün yüzüne çıkarılması talebi sonrasında Başkan Yılmaz müjdeyi verdi. Saathane nin ardından sıranın Bedestan Çarşısı na geleceğini ifade eden Başkan Yılmaz, Bedestan da dönüşüm yapmak çok zor bir iş değil. Ancak önceliğimiz Saathane. Çünkü Saathane şehir merkezinin ilk kurulduğu yer. Şehirler ilk defa kurucusu tarafından bir medresenin, hanın, hamamın, caminin kurulmasıyla başlayan ve sonra da etrafı ışınsal olarak gelişerek büyüyen dokulardır. Osmanlı şehirlerinin tümü böyledir. Saathane de Samsun un ışınsal olarak büyüdüğü bir merkezdir. Saathane nin ardından Bedesten Çarşımıza da sıra gelecek. dedi.

KARŞI DURULAN PROJELER BUGÜN ŞEHRİMİZİN PRESTİJ PROJELERİ

Şehirlerde mücadele ederken STK lardan destek alamadıklarını ve bunun en acı örneğini ilk Belediye Başkanı olduğu ve şimdiki Anneler Parkı nı yaparken yaşadıklarını anlatan Başkan Yılmaz, En büyük dirençle Anneler Parkı yaptığımız Modern Pazarı nın orada karşılaştım. Hiç unutmuyorum. O zaman da yeni belediye başkanı olduğum için hep merak ettim acaba kimler bana yardım edecek ve elini taşın altına koyacak diye etrafıma baktım ve bir Allah ın kulunu bulamadım. Oraları pazarcılık yapmaktan çıkarıp sabit dükkana döndürmüş kişiler vardı. Akşamları hiç bir aile Allah şahittir ki o Modern Pazarı nın içerisinden geçip gidemiyordu. Çünkü bütün alkolikler bütün serseriler orada idi. İlk işim o pazarı kapatmak oldu. Raylıyı yapmaya kalktık biz içindeyken içerisine çürük yumurta attılar. Biz o gün dik durup kararlılık göstermemiş olsaydık Samsun umuz bir adım bile ileri gidemezdi. Şimdi karşı durulan ne kadar proje varsa şehrimizin prestijini artıran olgular oldu. Biz şehrimize yeni bir kimlik oluşturma gayretindeyiz ancak mücadele ederken bu şehirde Sivil Toplum Kuruluşu adı altında en küçük bir destek alamıyoruz. İnanın şehir için verdiğimiz mücadelelerde haksız ithamlarla karşı çıkmalar zorumuza gidiyor. Belki her yaptığımız şey doğru olmayabilir ama iz bırakabilmek mücadele gerektirir. İz bırakmak için mücadele edenlere de bir yurttaşlık görevi olarak herkesin yardımcı olması gerekir.  diye konuştu.

Uğur Dede ise, Samsun Kültür ve Sanat Derneği olarak Saathane de yapılan dönüşüme destek verdiklerini ve bu desteklerini de her platformda dile getireceklerini ifade etti.GENÇLER İSTEDİ BAŞKAN YILMAZ YAPTI

27.05.2016 11:10

Trafikte hayatlarını tehlikeye atıp araçlara takılarak kay kay yapan gençlere kayıtsız kalmayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, adrenalini güvenli bir alana taşıdı. Doğu Park alanı içerisindeki Skate Park ile gençler adrenalin tutkusunu yaşıyor.

GENÇLER İSTEDİ BAŞKAN YILMAZ YAPTI

Gençlerin talebi Skate Park için anında ekibine talimat vererek 2 ay gibi kısa bir sürede pisti gençlerin hizmetine sunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Skate Park Pistinde spor yapan gençleri görünce yanlarına uğramadan geçmedi.

GENÇLERDEN YILMAZ A SKATE PARK TEŞEKKÜRÜ

Skate Park ın keyfini çıkaran gençler, yapılan pist için Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a,  Böyle bir alana sahip olduğumuz için şanslıyız. Bize bu imkanı sağladığınız için çok teşekkür ediyoruz dediler.

HEM ADRENALİN HEM SPOR

Adrenalin tutkunu gençlerin araçların arkasına takılarak ve canlarını tehlikeye atarak kay kay yaptıklarını hatırlatan Başkan Yılmaz, Çocuklarımız burada daha güvenliler. Hem adrenalin tutkularını giderecekler hem de spor yapmış olacaklar. Biz çocukluğumuzda Avrupa ülkelerindeki çocuklara özenirdik. Neden onlar bizim çocuklarımıza özenmesinler diye konuştu. Başkan Yılmaz, spor yaparken kask takmaları konusunda gençleri uyarmayı da ihmal etmedi.

İYİ SPORCU OLMAK YETMEZ AYNI ZAMANDA İYİ İNSAN OLMALI

Ardından Samsun Büyükşehir Belediyesi Belediyespor Kulübündeki sporcularla bir araya gelen Yusuf Ziya Yılmaz, geleceğin sporcularına, iyi sporcu olman yetmez, bunun yanında ahlaklı ve iyi insan olmak da gerekir diyerek öğüt verdi. Başkan Yılmaz, Sizlerin hedefiniz sadece yıldız oyuncu olmak olmasın. Bizim için en önemli şey çocuklarımızın iyi insan olması. Arkadaşlarını sayan, ailesini seven, doğru söyleyen ve okulunda iyi öğrenci olan sporcular olmak. Yıldız oyuncu olmasanız bile iyi insan olmak daima birinci hedefiniz olsun dedi.