Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan Yılmaz, üretmek İsteyenlere Her İmkanı Sağlamaya Hazırız

10.08.2015 12:09

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, şehirde üretip hem aile hem de kent ekonomisine katkı sağlamak isteyenlere gerekli tüm desteği vermeye hazır olduklarını söyledi. Kuru bir maaşa talip olmanın fakirliğe talip olmak anlamına geldiğini ifade eden Başkan Yılmaz, üretenin ve üretmek isteyenin yanında olacaklarını kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kavak ve Asarcıktaki arı yetiştiricilerine destek olmak ve bal üretimini artırmak amacıyla, Kavak Atatürk Parkında düzenlenen Kafkas ırkı ana kraliçe arı dağıtım törenine katıldı. Törende AK Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt, Kavak Kaymakamı Mevlüt Şekerci, Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, Asarcık Belediye Başkanı Şerif Kılağuz, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir ile arı yetiştiricileri de hazır bulundu.

Ana kraliçe arı dağıtımı öncesinde katılımcılara kent ekonomisiyle ilgili genel değerlendirme yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsunun bütün toplum tabakalarıyla birlikte üreten bir şehir olması gerektiğini belirtti. Üretime büyük önem verdiğinin altını çizen Başkan Yılmaz, Dünya’da üretmek kadar güzel bir şey yoktur. Biz de üretmeliyiz. Üretmeyeni üretir hale getirmeli, üreteni ise daha çok üretmesi için desteklemeliyiz. Kuru maaşa talim etmeyi istemek, fakirliğe boyun eğmektir. Bir maaşla geçinmeye çalışmak kadar tembellik yoktur. Kahve köşelerinde tespih sallayıp oturanlara devlet bakıyor. Ama o oturup zaman öldürenler, tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyorlar. Bu ülke, bu devlet hepimizin. Onun için herkesin üretme çabası içinde olması, üretmesi lazım. Bunun için elimizden gelen bütün çabayı sarf ediyoruz. Üretmek isteyenler için de ne gerekiyorsa yapacağız. Yeterli istekli olsunlar. diye konuştu.

KÖYLERDE REÇBERLİĞİ ÖNEMSİYORUZ

Köylerde kırsal kalkınmaya büyük yatırımlar planladıklarını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, Şuan eski anlayışla köylerimizi kasabalaştırmaya çalıştırıyoruz. Bunun içinde mesaimizin yarısını buna harcayarak alt yapı yatırımları yapıyoruz. Köylerimizi çamur çökekten kurtarmak için sıcak asfalt veya betanla kaplıyoruz. Bunun yanında cami avlularını temizliyor, çeşmeler, çocuk oyun alanları, kent mobilyaları koyuyoruz. Şıkır şıkır aydınlatarak yaşanabilir kasabalara dönüştürüyoruz. Ama köylerimizde nüfus azalıyor. Bunu durdurup süreci tersine çevirmek için köy reçberliğini destekliyoruz. Arıcılık da bunlardan birisidir. Köylerimizi üretimin yaygınlaştığı, tarımın, hayvancılığın, meyveciliğin, sebzeciliğin arttığı,  üretilen ürünün yurt içinde veya yurt dışı pazarlarında satıldığı bir sürece getirmek istiyoruz. Köylerde kazanç yüksek olursa göçler azalacak, insanlar şehir merkezlerinde kuru bir maaşa talim olma zihniyetinden kurtulacak. Bizim de isteğimiz budur. O yüzden dertleniyor, riskler alarak çabalıyoruz. Milyonlarca lira harcayıp yatırımlar yapıyoruz. Onu yüzden üreten herkesi kutluyorum.ifadelerini kullandı.

Konuşmasının ardından Başkan Yılmaz, AK Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt, Kavak Kaymakamı Mevlüt Şekerci, Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, Asarcık Belediye Başkanı Şerif Kılağuz ile birlikte Kavakta 22, Asarcık’ta ise 10 arı yetiştiricisine toplamda 160 ana kraliçe arı dağıttı. Başkan Yılmaz, arıcılara daha çok üretmeleri için söz aldı.Vali Şahin den Ve Başkan Yılmaz dan Meyve Bahçesi Kuran Girişimciye Tebrik

10.08.2015 12:06

Samsun Valisi İbrahim Şahin, AK Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile birlikte Derecik mevkii Kürtün Çayı kenarında meyve bahçesi kuran girişimci Mustafa Karabıyıkı ziyaret etti

Ziyarette daha önce Sammey AŞ, Proje Sahibi ve İşletme Müdürlüğü’nü de yapan Karabıyıkın şeftali, elma, armut bahçeleri ile dalda yetiştirilen çilek serasını gezen Vali Şahin, milletvekili kurt ve Başkan Yılmaz, meyvelerden tadım yeni sistem çilek serası ile ilgili bilgi aldı. Çilek serası sayesinde verimde büyük artış sağladığını anlatıldı. Girişimci Mustafa Karabıyıkı tebrik eden Vali Şahin, başarılarının devamını diledi.Başkan Yılmazdan Arıcılara Büyük Destek

05.08.2015 10:30

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, arı yetiştiriciliğinin ve bal üretiminin artması için ilçelerdeki ana kraliçe arı dağıtımına devam ediyor. Salıpazarı ilçesinde başlayan arı dağıtımını Vezirköprü ve Havza ile sürdüren Başkan Yılmaz, her iki ilçede toplam 77 üreticiye 385 adet Kafkas F1 türü ana arı verdi.

Arı yetiştiriciliğinde 4.5 milyon koloni varlığı ile Dünya’da ikinci sırada olan Türkiye, arıcılık ve bal sektörüne büyük önem veriyor. Verimli Anadolu coğrafyasının her köşesinde yılda 75 milyon ton bal Türkiye'de üretiliyor ve bu büyük potansiyelini ticarete çeviriyor. Ülke arıcılığında Ege Bölgesi ve Karadeniz Bölgesinin önemli bir ağırlığı bulunurken, hem koloni varlığının hem de bal üretiminin yüzde 50sini bu iki bölge sağlıyor.  

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kırsal kalkınma destekleri kapsamında Samsun’da arıcılığın geliştirilmesi ve bal üretiminin artırılması amacıyla arı yetiştiricilerine kraliçe ana arı dağıtıyor. Başkan Yılmaz, Vezirköprüde 36, Havzada ise 41 arıcıya toplam 385 adet ana kraliçe arı hediye etti. Kolonileri gençleştirip verimi artıracak ana arı dağıtım töreninde Başkan Yılmaz, arıcılara kovan sayılarını sorup arttırmalarını istedi. Arıcılara işlerini en iyi şekilde yapmalarını tavsiye eden Başkan Yılmaz, gerekli destekleri vermeye devam edeceklerini söyledi.

Havza ve Vezirköprüdeki ana kraliçe arı dağıtım törenlerinde konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, dünya tarihi boyunca insanlığa en büyük hizmeti yapan ve çok az emek isteyen hayvanların başında arı geldiğini hatırlattı. Başkan Yılmaz, İl ve ilçe özel idarelerinin kapatılmasıyla ilçe ve köylerdeki işlerin büyükşehir belediyesinin sorumluluk alanına girdiğini ve bundan dolayı biz de ilçelerde ve köylerde neler yapabiliriz diye turizm ve kırsal kalkınma toplantılarıyla bir eylem planı oluşturduk. İşte bu anlamda kırsal kalkınma ile ilgili arı üreticilerimiz içinde birliğimiz vasıtasıyla bu projeyi uygulamaya koyduk. Böylelikle üreticimizin de genç ana arı temin etmek için çektiği zorluğu da ortadan kaldırmış olduk. dedi.

Arıcılık üzerinde yapılan katkı ve destekleri giderek büyüten arı üreticilerine destek olmanın çabası içerisine girdiklerini aktaran Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Arıcılıkta önem kazanan ana kraliçe arının ihtiyacını, eksikliğini bir kovandaki ana kraliçe arının yaşlanması ile beraberinde getirdiği problemleri hepimiz biliyoruz. Kovan içerisinde bulunan ana kraliçe arının yaşlanması ve işlevsel durumun azalmasından dolayı ana kraliçe arı yenileme çalışmaları başlattık. Kovanlarımızdan yaşlı arıyı değiştirip yeni genç ana kraliçe arı ile değiştirdikten sonra kovan nesli de gençleşiyor. Kovan içindeki arı kalitesi, bal üretim kapasitesinde de artarak daha bereketli bir ürün ortaya çıkıyor. ifadelerini kullandı.

Vezirköprüdeki arı dağıtım törenine Vezirköprü Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Ediz, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, Havza Belediyesi önündeki törene de Havza Kaymakamı Alper Tanrısever, Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, protokol üyeleri ve çok sayıda arı yetiştiricisi katıldı.

Arı dağıtım törenlerinin ardından Fen İşleri Daire Başkanlığı ekiplerinin mahallelerde yürüttüğü yol çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, yetkililerden de bilgi aldı. Ardından Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Ediz ile birlikte ilçenin girişine yapılacak Köprülü Mehmet Paşa heykelinin dikileceği alanda inceleme yapan Başkan Yılmaz,  muhtarlarla bir araya gelerek sorunlarını dinledi.Başkan Yılmaz, saklı Cennet te Arap Turizm Yatırımcılarıyla Buluştu

05.08.2015 10:24

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Suudi Arabistanlı turizm yatırımcılarının düzenlediği akşam yemeğine katıldı. Yemekte Ayvacık ilçesinde başladıkları yatırımlar hakkında bilgi veren Başkan Yılmaz, ilçeyi turizm cenneti haline getirmek için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

Doğal güzellikleri bakımından Karadeniz Bölgesinin en büyük turistik ilçesi Saklı Cennet Ayvacık, Arap turizm yatırımcılarının gözdesi oldu. İlçede konaklama yatırımına başlayan yatırımcılar, akşam yemeği düzenledi. Samsunum-2 gemisindeki yemeğe Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile eşi Semiha Yılmaz, Ayvacık Kaymakamı Can Kazım Kuruca ile eşi Eda Kuruca, Ayvacık Belediye Başkanı Mustafa Belur ile eşi Aynur Belur,  Medineli iş adamı Hassan Ashoor ile ailesi ve Suudi Arabistanlı yatırımcılar katıldı.

Samsunum-2 gemisiyle Suat Uğurlu Baraj Gölü’nü gezerek ilçenin güzelliklerini yeniden keşfeden yatırımcılar, Saklı Cennet’in manzaralarına bir kez daha hayran kaldı. Ayvacıka gerçekleştirdikleri yatırımlarla doğru bir iş yaptıklarını ifade eden Arap iş adamları, ilçenin turizm anlamında büyük bir patlama yapacağını söyledi. Konaklama problemlerinin çözümünün ardından turistik etkinlik ve faaliyetlerin yapılması gerektiğini ifade eden yatırımcılar, Başkan Yusuf Ziya Yılmazdan destek istedi.

Karadenizin Saklı Cenneti’ni 2 yıl önce keşfettiklerini ifade eden iş adamı Hassan Ashoor, Bizler kalabalık aileleriz ve yeşile hayranız. Bu nedenle bu güzel ilçe, bizlerin gelip gezip konaklama yapmamız için harika bir yer. Doğa harikası bu ilçe için bir kaç proje geliştirdik. Yapacağımız yatırımlarla ilçeye büyük bir katma değer kazandıracağız. dedi.

İlçenin turizm bölgesi ilan edilmesinden bu zamana kadar Ayvacıkın tanıtımı için gerekli girişimlerde bulunduklarını anlatan Ayvacık Belediye Başkanı Mustafa Belur Birçok proje geliştirdik ve çalışmalarını başlattık. Bunun yanı sıra TV programları, gazeteler, tanıtım kitapçıkları ve sosyal medya aracılığı ile birçok tanıtım çalışmaları yürüttük. Hedefimiz bu güzel ilçemizi kitli kaldığı sandığından çıkartıp dünyaya saklı kalmış güzelliklerini göstermek ve yerli ve yabancı turistleri ilçemizde misafir etmekti. Çalışmalarımız, başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Yılmazın katkılarıyla meyvelerini vermeye başladı. Artık Ayvacık yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı, gezip görmek istedikleri bir turizm cenneti oldu. Arap misafirlerimizi ilçemizde ağırlamaktan son derece memnunuz. Bunun yanı sıra her milletten turisti de ilçemizde görmek istiyoruz. diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise ilçede turizm çalışmalarına devam ederek turistik potansiyelini en üst seviyeye çıkartacaklarını vurguladı. Ayvacıkın hem Samsun hem de Karadeniz turizmi için büyük öneme sahip olduğunun altını çizen Başkan Yılmaz, Doğası, yeşili, gölü, eşsiz manzaralarıyla Ayvacık, turizmde Karadenizin en iddialı ilçesidir. Tanıtım ve yatırım anlamında bu güne kadar geri kalan Ayvacıkı şimdi tüm yönüyle ilmek ilmek işleyerek turizme hazırlıyoruz. Alt yapı çalışmalarımız süratle devam ediyor. Bunun yanında Medineli yatırımcılar da konaklama tesisi bağlamında yatırımlarını gerçekleştiriyor. Bu çalışmalar bittikten sonra planladığımız çeşitli uluslararası organizasyonlar ve faaliyetler var. İlçemizin turizm potansiyelini artırmak için de farklı bir takım yatırımlarımız olacak. 2-3 yıl içinde Ayvacık, Türkiyenin hatta Dünyanın her tarafından gezip görmeye gelinen bir ilçe olacak. Bunun için elimizden ne gerekiyorsa yapacağız.ifadelerini kullandı.

Gezide yatırımcılarla hatıra fotoğrafı çektiren Başkan Yılmaz, fotoğraf çekiminin ardından ilçeden ayrıldı.Samsun Rotary Kulübü Yönetimi, Başkan Yılmaz ı Ziyaret Etti

04.08.2015 15:07

Samsun Rotary Kulübü Başkanı Mustafa Sabri Ceylan, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmazı makamında ziyaret etti. Ceylan, ziyareti sırasında 20 Eylül tarihinde düzenlenecek Samsun Rotary Kulübü Panayırı ile ilgili Başkan Yılmaza bilgi verdi.

Ziyarete kulüp başkanı Mustafa Ceylanın yanı sıra kulüp yönetiminden Beti Gül Ceylan, İş adamı Fahrettin Ulusoy, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Yiğit Tören, Tahsin Arapoğlu ve Sibel Dilmaçlı katıldı.