Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Peyzaj Mimari Öğrencileri Kuş Cenneti nin Geleceğini Çizecek

25.08.2015 11:21

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın konukları olarak Samsun a gelen, Türkiye nin 20 üniversitesinden peyzaj mimarisi bölümlerinde eğitim gören 40 öğrenci, Bafra ilçesindeki Kuş Cennetini mercek altına aldı.

Peyzaj Mimarları Odası (PMO) Genel Merkezi bünyesindeki yaklaşık 40 peyzaj mimari öğrencisi Samsun’un Bafra ilçesinde buluştu. Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Peyzaj Mimarları Odası Genel Merkezi işbirliği ile düzenlenen PMO Genç Yaz Okulu Projesi kapsamında Bafra ya gelen genç peyzaj mimari öğrencileri Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve AK Parti Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslanın ev sahipliğinde Bafra ilçesindeki Kuş Cennetinde inceleme ve araştırma çalışmalarına başladı.

Türkiye nin 20 ayrı üniversitenin peyzaj mimarlığı bölümlerinde eğitim gören en başarılı 40 peyzaj mimarlığı öğrencisinin, başlarında akademisyen öğretim görevlileriyle başlattığı çalışmalara Samsun Valiliği de destek verdi.

Türkiye deki peyzaj mimarlığı bölümü akademisyenleri ve öğrencileri Kızılırmak Deltası nın geleceğine yönelik Kuş Cenneti nin turizme kazandırılmasına yönelik çalışmalarını yaparak 6 Eylül 2015 tarihinde Samsun Kent Müzesinde, hazırladıkları projeleri Samsun kamuoyunun  beğenisine sunacaklar.

Proje çalışmalarının ilk günü öğrencilerin bulundukları illerden Bafra ilçesindeki Kuş Cennetine gelmesiyle başladı. Kuş Cennetinde öğrencilerle bir araya gelen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve AK Parti Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, katılımcılara Kuş Cenneti hakkında bilgiler verdi.

Projeyi çok önemsediklerini belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İçinde bulunduğumuz alan Samsun’un Alaçam, Bafra ve 19 Mayıs ilçelerini içine alan, Kızılırmakın getirdiği alüvyonlu topraklardan meydana gelmiş bir Kuş Cennetidir. 50 bin hektarlık alanın içerisinde 21 bin hektarlık alan Uluslararası Ramsar sözleşmesi ile korunan Ramsar alanıdır. Ramsar sözleşmesi ile burası, dünyada doğanın nadide köşelerinden birisi olarak kabul edilmiştir. Burada Türkiyenin hiçbir yerinde olmayan oranda mandalar, yılkı atları var. Daha da önemlisi Türkiyede var olan 450 civarındaki kuş çeşidinin 340 ı burada yaşıyor. Türkiye de yaşayan kuş türlerinin yüzde 90 ı burada var olanlardır. Burada 2 ayın içerisinde çeşitli tesisler yapılarak buranın turizm kuponu haline gelmesi için bazı çalışmalar başlatacağız dedi.

Kendisinin de peyzaj mimari bölümü mezunu olduğunu ifade eden AK Parti Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Ben peyzaj mimarı olduğum için bu projeyi çok önemsiyorum. Özellikle Kızılırmak Deltası’nın Kuş Cennetinin hem Samsunumuz hem de Türkiye için burayı çok önemsiyorum. 40 öğrencinin bu alan için çalışması ve yeni projeler sunması çok güzel. Dolayısıyla bu işin sonunda neler çıkacağını tahmin ediyorum. Burada biz ekolojik anlamda doğaya hiçbir zarar vermeden ekosistemi kullanmak istiyoruz. Bunu yaparken de çok önemli hassasiyetlerimiz var. Türkiye’de şu anda yaşatarak korumak ya da koruyarak aynı zamanda yaşatabilmek üzere hem akademik anlamda hem de pratik anlamda birçok çalışmalar yapılmakta. Ben inanıyorum ki biz şu anda burada hayal kurma ve bu hayali gerçeğe dönüştürme aşamasındayız diye konuştu.

Konuşmaların ardından öğrenciler Kuş Cennetinde sahaya inerek proje çalışmalarına başladı. 15 gün boyunca sürecek olan çalışmalarda öğrenciler yaptıkları projelerle Kuş Cennetinin geleceğini çizecekler.Ödüllü Plaj Voleybolu Turnuvası Sona Erdi

25.08.2015 11:12

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen Büyükşehir Belediyesi Ödüllü 3. Bay Bayan Plaj Voleybolu Turnuvası yapılan ödül töreni ile sona erdi.

amsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmazın katılımı ve turnuvada dereceye girenlere ödüllerini vermesi ile tamamlanan turnuva 3 gün boyunca Samsunlular tarafından büyük ilgiyle izlendi.

Erkeklerde 42 Bayanlarda 18 takımın mücadele ettiği turnuvanın Final müsabakaları oldukça çekişmeli ve zevkli geçerken maçların sonunda sıralama şu şekilde oluştu

Erkeklerde

1. Akif Yurtsal,Batuhan Bayrak

2. Mustafa Öner Yaldırak,Sezai Açıcı

3. Burçin Gençtürk,Yağız Akşamın

Bayanlarda

1. Asena Selen Saltı,Özlem Devrim Yahşi

2. Rahime Saraç,Ebru Melek

3. Asilay Albayrak,Ayşenur Tüysüz

BAŞKAN YILMAZ TURNUVALAR SÜRECEK

Ödül töreninde konuşan Başkan Yılmaz, Türkiyenin en güzel ve en uzun plajlarından birisine sahip olan Samsun da bu çeşit sportif etkinliklerin Son derece önemli olduğuna dikkat çekerek Bu turnuvamız artık geleneksel olarak her yıl tekrarlanacak.  Böyle organizasyonların Sayısını da arttırmalıyız diye düşünüyorum. Bu ve benzeri sportif ve kültürel bir çok etkinlik  bu güzel sahillerde  Samsun Halkıyla buluşacak diye konuştu.

Ödül törenine Başkan Yılmaz ın yanı sıra Samsun Büyükşehir Belediyesi, Anakent İmar İnş. AŞ. Gn.Md ve Anakent Spor Yön. Kur. Bşk.  Kadir Koçak, Türkiye Voleybol Federasyonu MHK üyesi ve Samsun Voleybol İl Temsilcisi Suat Koçer ile sporcular ve vatandaşlar katıldılar.Başkan Yılmaz, Vezirköprü deki Alt Yapı Çalışmalarını İnceledi

19.08.2015 11:17

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Vezirköprü ilçesinin kırsal mahallelerinde yapımı süren ve halkın hizmetine açılan yol çalışmalarını inceledi.

Yol çalışması tamamlanan mahallelerde vatandaşlarla sohbet eden Başkan Yılmaz, asfalt ve beton yılların hayırlı olmasını temenni etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Vezirköprünün Tepeden ve Sarıdibek mahallelerini ziyaret etti. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir ve Vezirköprü Fen İşleri Müdürü Cengiz Kaplan ile gerçekleşen ziyarette Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, mahallelerde yapımı tamamlanan asfalt yolları inceledi. İncelemede Başkan Yılmaz, ilçe genelindeki yol yapım çalışmalarıyla ilgili Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürü Kaplandan da bilgi aldı.

Vezirköprü de olduğu gibi tüm ilçelerde yaptıkları alt yapı çalışmalarının kaliteli ve uzun ömürlü olmasına özen gösterdiklerini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, Göz boyamak için yapılan ve daha 1 sene bile geçmeden özelliğini yitirip daha fazla masraf çıkartan işleri finanse edecek kadar zengin ve bonkör bir ülke değiliz. Geçmişte günü kurtarmaya yönelik yapılan alt çalışmaları dönemi bitti. Bütünşehir Yasası ile birlikte başlayan yeni süreçte artık kalite ve sağlamlığa önem veriyoruz. Grup yollarında yaptığımız beton imalatların 50 yıl ömrü var. Her yıl yenilemek veya onarmak zorunda kalmayacağız. Şuan normal asfalt kaplamadan biraz pahalı olmasına rağmen, 50 yıl dayanıklı olduğu için çok ucuza mal olmuş oluyor. Bu beton yollara da bu anlamda önem veriyoruz. Samsun un bütün ilçelerindeki grup yollarını beton ile kaplıyoruz. Mahalle merkezlerini, sokak ve caddelerini ise asfaltla kaplayarak hemşerilerimizi tozdan ve çamurdan kurtarıyoruz. Bu çalışmalar velinimettir. Çalımalar bütün hızıyla devam ediyor. Yapımı biten yollarımız mahallelerimize hayırlı olsun.  ifadelerini kullandı.

Ziyarette mahalle halkından büyük ilgi ve destek gören Başkan Yılmaz, hatıra fotoğrafı çektirdi.Başkan YILMAZ; Yüreklerimiz Parçalanıyor

19.08.2015 11:10

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Çarşambalılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin düzenlediği sabah kahvaltısına katıldı.

Dernek bahçesinde düzenlenen organizasyona Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Vali yardımcıları, Eski Milletvekillerinden Cemal Alişan, ilçe Belediye Başkanları, ilçe  kaymakamları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile işadamları ve sanayiciler katıldı.

Programın açılışında konuşma yapan Çarşambalılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Saadettin Sarıoğlu, Dernek binasının yapımında emeği geçen başta Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz olmak üzere herkese teşekkür etti. Daha sonra söz alan Çarşambalılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve Başkan Yardımcısı Rana Aka ATALAY Derneğin çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz yaptığı konuşmada kahvaltıya katılımın yüksek olması sebebiyle dernek yönetimine ve katılımcılara teşekkür ederek; Bu günlerde ülke gündeminde olan terör saldırıları ile yüreklerimiz parçalanıyor. Artık bu işin sonunun hiçbir siyasi ayrım gözetmeksizin onlara yandaş duran, onlar bizim arka planımız diyen parti de dahil şapkalarını önlerine koyarak bu işi bitirme yönünde ortaya bir irade koymaları gerekiyor. Hatta bunun zamanınında geçtiğini vurgulayarak söylemek istiyorum dedi.

Şehitlere rahmet, ailelerine de sabırlar dileyen Başkan YILMAZ, Böylesine can sıkan olayların, böylesine bizim yüreğimizi parçalayan olayların dışında, böyle güzel bir ortam ve sıcak yüzler görmek insanı mutlu ediyor, birbirini seven, birbirine güzel duygularla bakan hemşehrilerin buluşmasıda bizi sevindiriyor, hepinizden Allah razı olsun diye konuştu.

Konuşmasında ilçelere yapılan hizmetlerden bahseden Başkan Yılmaz Kasabalaşmış köyler yapmak istiyoruz. Yoluyla, içme suyuyla, sosyal yaşam alanlarıyla bir şehirden farkı olmayan köyler yapmak istiyoruz, çalışmalarımız hep bu yönde ilerliyor. Bu işe başlayalı yaklaşık bir yıl oldu sadece Çarşamba’da 85 köyde beton yol ve sıcak karışım asfalt yapmışız. Önümüzdeki 3-4 yıl içinde köylerde grup yolu dahil bütün yollar beton ya da sıcak karışıma dönüşecek ve artık biz bu yol işini düşünmeyeceğiz. Artık başka şeylerle kalkınmayla, seracılıkla, kesme çiçekçilikle, mantar üretimiyle ve buna benzer kalkınmaya dönük iktisadi programları konuşmaya başlayacağız, dedi.

Büyükşehir Belediyesinin sadece şehir merkezinde çalışmadığını ifade eden Başkan Yılmaz; Tüm ilçelerimizde ulaşımdan alt yapı hizmetlerine, turizmden kırsal kalkınmaya dönük hamleler yapıyoruz. Önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde Samsun un çehresi nasıl değiştiyse köylerimizin çehresini de adım adım değişmiş olarak göreceksiniz içiniz rahat olsun. Son olarak şunu söylemek istiyorum; hedefimiz 2016’nın sonuna kadar Samsunda 200 tane aydınlatmasıyla, asfalt ya da beton yoluyla ulaşım sorunu kalmamış, içinde spor alanları bulunan Kasabalaşmış Köyler yapacağız.Şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından geçtiğimiz öğretim yılında dünyanın en iyi 50 öğretmeninden biri seçilen Çarşamba-Kumköy öğretmeni Dilek Livaneli, Başkan Yılmaz’ a Öğrencilerinin yazdığı ve tablo haline getirdiği bir şiiri hediye etti.Başkan Yılmaz Raylı Sistem İnşaatının İhalesini 83 Milyon Tl ye Bir Firmaya Verdik

10.08.2015 12:14

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Gar Kavşağından Tekkeköye kadar uzatılacak raylı sistem inşaatının ihalesini 83 milyon TLye bir firmaya verdiklerini açıkladı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun’un önde gelen sanayici, iş adamı, yönetici ve STK temsilcileri ile Sevgi Kafede bir araya geldi. Başkan Yılmaz toplantıya katılanlara Samsun’da devam eden projeler ve yapılacak çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Her ay düzenledikleri bu istişare toplantılarının şehirde yaşayanlarla aralarındaki iletişimini sağladığını belirten Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Bu toplantılar ile şehir içerisinde 15- 20 günde oluşan olaylar, yapısal değişiklikler, işler, hizmetler hakkında bilgiler veriyoruz. Gar Kavşağı’ndan Tekkeköye kadar olan 14 kmlik inşaatın Büyükşehir Belediyesi’nce yapılacak olan alt yapı çalışmaları, koridor boşaltmaları, yan yolların inşa edilmesi ve betonun yapılması gibi işlerin çoğunu yapmıştık. Dün burayla ilgili olarak 140 milyon liralık ihalemizi gerçekleştirdik. İhalemize rekabetçi bir ortamda 4 tane firma katıldı. Bu firmalar raylı sistem inşaatlarında uğraş vermiş firmalardı. Bunlardan 1 tanesi geçtiğimiz 10 sene içerisinde Gaziantepte raylı sistem işi yapmış olan bir firmaydı. Bu firma geldi 140 milyon liralık ihaleyi 83 milyon lira teklif bedeliyle aldı. Aşağı yukarı yüzde 35 civarında bir tenzilatla işi aldı. İnşallah yapar diye düşündüğümüz bir firma ile anlaştık dedi.

EN BÜYÜK HARCAMAYI İLÇELERE YAPIYORUZ

Belediye olarak şu anda en büyük harcamaları ilçe köylerinde yaptıklarını belirten Başkan Yılmaz, Büyükşehir Belediyemizin Hesap İşleri Daire Başkanlığının kasasından ödenen paraların çoğu bu günlerde hep köylere gidiyor. Her ay ortalama olarak köylere 10 milyon lira para transfer ediyoruz. Samsun’da bin tane mahalle var. Samsunda 200 tane mahalleyi kasabalaştırdık. Havzanın mahallelerinin tamamını bu sene sonunda kasabalaştıracağız. Havzanın 80 mahallesinin hangisine giderseniz gidin toz, toprak içerisinde kalmayacaksınız. Şehirdeki yollar sıcak karışımsa, orada da sıcak karışım olacak, şehir betonsa orası da olacak. Köylerin içi şıkır şıkır tertemiz olacak diye konuştu.

SPOR TESİSLERİNİN YETİŞMESİ İÇİN BAKAN BEYDEN RİCADA BULUNACAĞIM

Spor salonu inşaatlarının 2017 İşitme Engelliler Olimpiyatlarına yetiştirilmesi için Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıçtan ricada bulunacağını belirten Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanlığımız bowling, golf, okçuluk, atıcılık ve buz pateni gibi spor tesislerinin salon ihtiyaçlarına yönelik projeleri hazırlattı ve ihaleleri aşamasına hızla ilerliyorlar. Projelerin avam projeleri teslim alındı. Firmalar bu projelerin avamlarını kabul etti. Avam projelere uygulama projeleri talimatları verildi. 1-2 aya kadar uygulama projeleri biter. Biraz gecikeceğiz diye tereddütlerim var. Onun için bugün Bakan Beyi arayacağım. Çünkü biz 2 ay içerisinde bu projeleri yaptırsak, 2 ay sonra ihaleye çıksak, ihale süreci 4 ay olsa, bu da 2015in sonunu bulacağız demektir. Böyle olursa bu salonları 2017ye yetiştiremeyebiliriz. Salonların imalatı 1.5 senede yetişmeyebilir. O bakımdan ihale sürecini biraz daha erkene almak gibi bir konuda Sayın Bakanımızdan ricada bulunacağım şeklinde konuştu.

2 GÜNDE SEL BÖLGESİNİ TERTEMİZ ETTİK

Terme ilçesinde yaşanan sel felaketleri hakkında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Selin olduğu günün gecesi selin oluşturduğu zararı tamamen ortadan kaldıramadıysak bile 2 gün içerisinde sel bölgesini tertemiz yaptık. Şu anda Evciye gidin bakın, selin bıraktığı bir tek ırmağın kenarındaki tahribatlardaki hasarlarını görebilirsiniz. Onun dışında Evci tertemiz oldu. Hatta evlerin içini dahi temizledik. Evlerin içinde zarar gören eşyaların temini yönünde bile çalışmalar içerisindeyiz. Helali hoş olsun ifadelerini kullandı

Sevgi Kafe’de düzenlenen toplantıya Samsun Valisi İbrahim Şahin, AK Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, çeşitli STK’lardan yönetici ve temsilciler ile Samsun’un önde gelen iş adamları ve sanayicileri katıldı.