Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


SAMSUN BÜYÜKŞEHİR DEN KORONAVİRÜS ÖNLEMİ

20.03.2020 07:11

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, küresel bir salgın haline gelen Koronavirüs önlemleri kapsamında belediyeye bağlı tesislerin bir kısmının geçici olarak kapattıklarını vurgulayarak, Tedbirleri ne kadar sıkı tutarsak, tehdit o kadar zayıflar dedi.

Dünya genelinde etkili olan ve Türkiyede de görülmeye başlanan koronavirüs salgınına karşı Samsun Büyükşehir Belediyesi sterilizasyon ve dezenfeksiyon çalışmalarını düzenli olarak sürdürüyor. Çinde ortaya çıkarak hızla dünyaya yayılan koronavirüs salgınına karşı ilk andan itibaren önlemlerini alan Samsun Büyükşehir Belediyesi halka açık tesislerin bir kısmını geçici olarak kapattı.

DÜZENLİ DEZENFEKTE ÇALIŞMASI YAPILIYOR

Raylı sistemlerden otobüslere, hizmet birimlerinden ortak kullanım alanlarına, camilerden okullara, çöp konteynerlarından sosyal tesislere kadar birçok noktada dezenfeksiyon ve sterilizasyon çalışması yürütülüyor. Büyükşehir Belediyesi hizmet binası giriş ve katları ile tüm belediye tesislerinin yanı sıra raylı sistem duraklarına da dezenfektan cihazları yerleştirildi.

İLK ANDAN İTİBAREN ÖNLEM ALDIK

Koronavirüs salgınına karşı Belediye olarak ilk andan itibaren önlem aldıklarına vurgu yapan Başkan Mustafa Demir, Küresel salgın haline gelen koronavirüse karşı ülke olarak bugüne kadar etkin ve başarılı bir mücadele veriyoruz. Alınan önlemlere karşın vatandaş olarak bizlere de çok büyük bir görev düşüyor. Önümüzdeki 4-5 hafta son derece önemli. Bu dönemde virüsten korunma kurallarına çok sıkı bir şekilde uygulamalıyız. Bu süreci birlikte atlatacağız dedi.

HİZMETE ARA VERİLDİ

İçişleri Bakanlığının 81 il valiliklerine gönderdiği Koronavirüs Tedbirleri ek genelgesi doğrultusunda ise Büyükşehir Belediyesi, bir kısım tesisinin faaliyetini durdurdu. Durdurulan tesisler ise şunlar;

Ömer Halis Demir Çok Amaçlı Salon, Doğupark Kafe, Şirin Kafe, Amazon Kafe, Kültür Kafe, Tütün Kafe, Yörükler Delta Kafe, Palmiye Kafe, Atlı Spor Tesisleri, Go Kart ve Akülü Araç Tesisi, Kent Müzesi, Panoroma 1919 Müzesi, Şeyh Sadi Tekkesi Kuva-i Milliye Ruhu Külliyesi ile Şehit ve Gazi Anı Evi, Kurupelit Düğün Salonu,  Bandırma Gemi Müze ve Satış ReyonuBÜYÜKŞEHİR ZABITASINDAN KORONAVİRÜS DENETİMİ

20.03.2020 07:09

Samsun Büyükşehir Zabıtası haksız kazanca karşı denetimde. Samsun Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri Samsunda fırsatçılara geçit vermiyor.

Küresel bir salgın haline gelen ve Türkiyede de etkisini gösteren koronavirüse karşı vatandaşların tedbir almak amaçlı alışverişini yaptığı maske, dezenfektan, kolonya gibi ürünlerindeki fiyat artışı yapılan denetimlerle kontrol altına alındı. 
Samsun Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, Ticaret İl Müdürlüğü ve Samsun Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından ortaklaşa yürütülen denetimlerde son günlerde fahiş fiyatlarla satıldığı belirlenen ürünlerin satışının gerçekleştiği eczane, ilaç deposu ve medikallerde alış ve satış fiyatları incelendi. Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği kapsamında Samsun genelinde 178 işyerinde yapılan denetimlerde satıştan kaçınma, fahiş fiyat ve haksız kazançların önüne geçmek, vatandaşların yaşayabileceği mağduriyetleri gidermek adına yapılan denetimler sonucu 15 binin üzerinde ürün incelendi.  3 kurum tarafından ortaklaşa yürütülen çalışmalarda oluşan tutanaklar Ticaret Bakanlığına gönderildi. 
Samsun genelinde yapılan denetimlerde fahiş fiyata çok rastlanmadığı görülürken işletmelerinde bu konuda duyarlı olması gözlerden kaçmadı. Bazı esnaflar büyük ölçekte malzeme almak için gelenlerin olduğunu, uzun zamandır maske ve kolonya temin edemediklerini belirtirken, bazıları da maskelerin karaborsaya düşen maskelerin çok yüksek fiyatlardan satıldığını ifade etti. 
Yapılan denetimlerin devam ettiği ve gerekli hallerde haksız fiyat artışı görülen başka ürünlerin de kapsama dahil edileceği duyurulurken fahiş fiyat artışlarıyla karşılaşan vatandaşların Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Haksız Fiyat Artışı (HFA) bildirimi uygulamasından ve ALO 175 Tüketici Danışma hattından ihbarda bulunabileceği belirtildi.BAŞKAN MUSTAFA DEMİR’DEN TELEFONLA HALK GÜNÜ!

20.03.2020 07:07

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, haftada 2 gün gerçekleştirdiği Halk Gününü Koronavirüs Önlemleri nedeniyle bu kez telefon ile gerçekleştirdi

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, küresel salgın haline gelen koronavirüse karşı önlemler kapsamında Halk Gününü telefonla gerçekleştirdi. Başkan Demir, Göreve geldiğimiz ilk günden beri haftada 2 gün, vatandaşlarımızla yüzyüze bir araya geliyoruz. Koronavirüs önlemleri kapsamında pazar günü yapılması planlanan Halk Gününü iptal etmek yerine telefon ile arayıp gerçekleştirdik dedi.

BAŞKAN DEMİR, İPTAL ETMEDİ

Yaklaşık 11 aydır düzenli bir şekilde haftanın 2 gününü Halk Günü olarak ayıran Başkan Mustafa Demir, vatandaşlarla bu kez telefonla buluştu. Başkan Demirin kendi özel telefonundan aradığı vatandaşlar ilk etapta şaşkınlık yaşasa da ardından görüş, öneri ve taleplerini iletti. Başkan Demir, Kapımız sonuna kadar hemşehrilerimize açık. Onlarla sık sık bir arada olmak, önerilerini dinlemek, sorunlarına çözüm bulmak önceliğimizdir. Koronavirüs tedbirleri nedeniyle de olsa Halk Günü'nü iptal etmek istemedik. Vatandaşlarımızla bu kez yüzyüze değil telefon ile görüşerek sorunlarını dinledik, çözüm önerilerini not aldık diye konuştu.

SALGINA KARŞI HASSASİYET SÜRÜYOR

Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak küresel salgın koronavirüs ile ilgili tüm önlemleri aldıklarını da ifade eden Başkan Mustafa Demir, Konuyla ilgili hassasiyetimiz sürüyor. İnsan sağlığını ön planda tutmaya devam ediyoruz. Vatandaşlarımızın da salgına karşı açıklanan ve belirlenen kural ve tedbirlere uymalarını istiyoruz dedi.

Büyükşehir Belediyesindeki makamında 50 vatandaş ile telefonda görüşen Başkan Demir, iş talebinde bulunanları ise İstihdam ve Kariyer Merkezine yönlendirdi.PANİK YOK, BİRLİKTE ATLATACAĞIZ!

20.03.2020 07:04

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Salgın Hastalıklarla Mücadele konusunda önlemlerini artırırken Başkan Mustafa Demir, Küresel salgın haline gelen koronavirüsü paniğe kapılmadan elbirliğiyle atlatacağız dedi

Samsunda Büyükşehir Belediyesi, merkez binasındaki hizmet birimlerinin yanısıra kamu hizmeti veren diğer binalarında, ayrıca raylı sistemden otobüslere tüm ulaşım araçlarında dezenfeksiyon ve sterilizasyon çalışması yürütüyor. Salgın Hastalıklarla Mücadele konusunda önlemleri artırdıklarını belirten Belediye Başkanı Mustafa Demir, Küresel salgın haline gelen koronavirüsü paniğe kapılmadan elbirliğiyle atlatacağız açıklamasında bulundu.

TÜM HİZMET BİRİMLERİNDE HİJYEN ÖNLEMLERİ

Çinde ortaya çıkarak hızla dünyaya yayılan korona virüsünün ülkemizde de görülmesinin ardından Samsun  Büyükşehir Belediyesi rutin dezenfektasyon işlemlerini sıklaştırdı. Raylı sistemlerden otobüslere, hizmet birimlerinden ortak kullanım alanlarına ve sosyal tesislere kadar birçok noktada dezenfeksiyon ve sterilizasyon çalışması yürütülüyor. Büyükşehir Belediyesi hizmet binası giriş ve katları ile tüm belediye tesislerinin yanısıra raylı sistem duraklarına da dezenfektan cihazları yerleştirildi.

ÜLKE GENELİNDE BAŞARILI MÜCADELE

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, küresel salgın haline gelen koronavirüse karşı ülke olarak bugüne kadar etkin ve başarılı bir mücadele verildiğine dikkati çekti. Bu süreci, el birliğiyle, rehavete ve paniğe kapılmadan, elbirliğiyle atlatacağız ifadelerini kullandı.

BAŞKAN DEMİR'DEN RESMİ MAKAM UYARISI

Başkan Mustafa Demir, vatandaşların resmi makamlar tarafından yapılanların haricinde hiçbir söylemi dikkate almamasını da isteyerek, Biz Büyükşehir Belediyesi olarak gerekli tüm önlemleri alıyoruz. Bundan sonra vatandaşlarımıza düşen gerekli hijyen kurallarına dikkat etmek, bu kurallara uymak olacaktır dedi.

VATANDAŞLAR UYGULAMALARDAN MEMNUN

Öte yandan, Büyükşehir Belediyesinin salgın tehlikesine karşın hem personelin hem de vatandaşın sağlığını ön planda tutması, Samsunluların memnuniyetine yol açtı.  Düşüncelerini dile getiren Erkan Çebitürk adlı vatandaş, Bütün dünyada salgın tehlikesi sürüyorken Büyükşehir Belediyemizin, adeta öncü olarak dezenfekte uygulamalarını başlatmasından son derece memnunuz. İnsan sağlığını ön planda tuttukları için başta Başkanımız Mustafa Demir olmak üzere tüm Büyükşehir yöneticilerini kutluyorum diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR, SAĞLIK KONUSUNDA HASSAS

Büyükşehir Belediyesinin insan sağlığı konusundaki hassasiyetini bir kez daha gösterdiğini ifade eden Oğuzhan Çimen ise düşüncelerini, Yerinde ve tam zamanında yapılmış uygulamalar. Belediyemiz her konuda hassas olduğu gibi bu konuda da anında aldığı önlemlerle hassasiyetini gösterdi. İnşallah Samsunumuza koronavirüsü gelmeden bu tehlikeyi atlatırız sözleriyle dile getirdi.ATATÜRK Ü YERLERDE Mİ ÇİĞNETELİM?

20.03.2020 07:00

Son günlerde gündeme getirilen Atatürk Logosu ve Kirli içme suyu iddialarını yanıtlayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Bilerek ve isteyerek algı oluşturanlara Samsun halkı prim vermez.  dedi

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Mart Ayı Toplantısı, Mustafa Demir başkanlığında toplandı. Başkan Demir yaptığı konuşmada, SASKİ logosundan Atatürk’ün çıkarılması ve İçme suyuna kanalizasyon karıştı iddiaları başta olmak üzere birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu. İddiaları, Algı oluşturma çabası olarak nitelendiren Demir, Bilerek ve isteyerek algı oluşturanlara Samsun halkı asla prim vermez dedi.

HER GÜN ONLARCA TAHLİL YAPILIYOR

Büyükşehir Belediye Meclisi Salonundaki toplantıda 36 gündem maddesi görüşülerek ilgili komisyonlara havale edildi. Toplantıda meclis üyelerine seslenen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa  Başkan Demir, konuşmasına, SASKİ ye yönelik iddialara yanıt vererek başladı. Son günlerde bazı yerel basın yayın organlarında şehrin içme suyunun sağlıklı olup olmadığı, metal oranların yüksek çıkması, kokması ve bulanık olması ile ilgili haberler yapıldığına dikkati çeken Başkan Demir,  Hatta çok üzücü ki, bir Samsun Milletvekilinin TBMMde Suya lağım karıştı şeklindeki ifadesine muhatap olduk. Suların sağlıklı olup olmadığı, bunun için tahlilleri İl Sağlık Müdürlüğü ve Hıfzısıhha tarafından yapılır. Her gün birçok numune tahlil edilir. 20ye yakın tahlil yapılır ve kayıt altına alınır. Sağlık İl Müdürlüğü, yapılan tahliller neticesinde düzeltilmesi gereken bir husus varsa SASKİ’ye bildirir ve aynı tahlilleri SASKİ de yapar. Yasal olarak sudaki sağlığı garanti altına alacak kurum bu 2 yerdir. Bunun dışındakilerin tamamının yasal olarak tahlil yapma ve izleme yetkisi yoktur. Çünkü alınan numunenin bir defa güncel olması lazım.

HALKI TEDİRGİN ETME AMACINDALAR

Her önüne gelenin halkın genel sağlığını ilgilendiren konularla ilgili açıklama yapma yetkisi yoktur. Sağlık İl Müdürlüğünün yaptığı denetimler sonrası halkın sağlığını tehdit edecek bir şey olursa anında Sağlık Bakanlığı devreye girer ve gerekli açıklamalar yapılır. İl Sağlık Müdürlüğü ve SASKİ tarafından sağlığı tehdit edecek hiçbir unsur olmadığı yönünde gerekli açıklamalar yapılmasına rağmen sanki sağlığı tehdit eden bir şey varmış gibi yapılan açıklamaların tamamı geçersizdir. Manipülasyondur. Halkı tedirgin etmeye yöneliktir. Özellikle 1 yıldır belediye yönetiminden rahatsız olan çevrelerin SASKİye ve belediyeye olan güveni sarsmak için yaptığı açıklamalardır.

BU SORUMSUZLARA KARŞI DAVA AÇTIK

İçme suyuna kanalizasyonun karışması asla mümkün değildir. Bir tek Samsun değil hiçbir şehirde mümkün değildir.  Suya kanalizasyon karıştı şeklinde haber yapanlar büyük bir sorumsuzluk içindedirler. Hem SASKİ hem Büyükşehir Belediyesi olarak hukuki süreçleri başlattık. Davalar açıldı.

MEVSİM GEÇİŞLERİ VE TEMİZLİK

Mevsim geçişlerinde ya da yapılan temizlik çalışması buna yol açabilir. Geçmiş yıllarda oldu, bundan sonra da olacak. Sağlığa zararlı bir kısmı yoktur. Şu anda Çakmak Barajındaki su rezervi olması gerekenin yüzde 25i. Dolayısıyla birikinti su da karla geldiği ve kar partikülleri de toprakta fazla kaldığı için alüminyum oranı zaman zaman yükselebiliyor. Şimdi gidin bakın verilere daha düşüktür. Yüksek çıktı diye haber yapanlar şimdi düşük olduğunda haber yapacaklar mı?

SORUMSUZLUKTUR, ACİZLİKTİR...

Bu haberleri yapanlar da aslında bunu çok iyi biliyorlar. Üzücü olan şudur: Hizmet ettiği insanı tedirgin edecek kadar bunu siyasete alet etmek acizliktir. Doğru değil. Bu hizmet değil. Bu insani değil. Hakkaniyetli değil.  Her şeyden önce bu açıklamayı yapan ve bunun peşine düşenlerin bizden önce kendilerine saygısızlıktır. Suya lağım karıştı ne demek eğitimli, 18 yaşını geçmiş, buluğ çağına ermiş birinin yapacağı açıklama değil. Millet iradesinin Yüce Meclisi'nde bunu yapmak hiç insani değil. Böyle bir şey söz konusu olamaz. Bu bir sorumsuzluktur. Kendi şehrini yalan olan bir ifadeyle buna muhatap tutmak acizliktir. Şu anda Samsun içme suyu kalitesi birçok ilden daha üstündür. Halkımızın içi rahat olsun.

153 MİLYON LİRALIK YATIRIM HAMLESİ

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile sürekli irtibat halindeyiz. 10 yılda bitecek Salıpazarı Barajını 2 yılda bitirmeyi planlıyoruz. Vezirköprüde içme suyu hatlarını yeniliyoruz. İçme suyu problemleri ortadan kalkacak şekilde çalışmalar yapıyoruz.  Bütün ilçelerimizde 153 milyonluk bir yatırımla kanalizasyon ve içme suyu problemlerini çözecek çalışmalar yapacağız. Kırsalda bütün altyapıyı bitirecek çalışmalarımız var. Halkımızdan şunu istiyorum: Yazılanlara itibar etmesinler.

KANALİZASYON KAPAĞINDA ATATÜRK OLMAZ!

SASKİnin logosundan Atatürk'ün çıkartıldığı iddialarına da değinen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Atatürk’ün olduğu amblemizde bir değişlik var mı? Samsun’da bir yerden Atatürk resmi çıkartılması diye bir şey var mı? Burası İlkadım şehri. Yer yerinden oynaması lazım. Peki ne olacak şimdi yalan ifadeler? Bu meclise saygısızlık. Bu şehrin insanlarına saygısızlık. SASKİnin ambleminde Atatürk olur mu? Kanalizasyon kapağına biz onu mu koyacağız? Atatürkü insanlara yerlerde mi çiğneteceğiz? Bütün büyükşehirlerin su idaresinin amblemi var, bir tek SASKİnin yok. Sanki SASKİ nin ambleminde Atatürk varmış da çıkartılmış gibi manipülasyonlar yapıldı. Bize soran da olmadı, neden çıkardınız diye.

11 AYDA BİE GÜN İZİN YAPMADIM

Yerel seçimlerde Samsunluların yüzde 50'ye yakın bir oy oranıyla kendisine büyük sorumluluk yüklediğini ifade eden Başkan Demir, Şehrimizde güzel bir potansiyel var. Bu şehre zarar verme adına, belediyeyi yıpratalım, Mustafa Demir'i yıpratalım diyorlar. Ben buraya 20 yıllık hizmetle geldim. Bir gün bile tatil yapmadan gece gündüz çalışıyorum. Sizinle beraber bu yolu yürüyorum. Samsun halkı yapılan çalışmaları da görüyor.  dedi.

MECLİS ÜYELERİNE ÇAĞRI:

KARAMALARA PRİM VERMEYELİM

Konuşmasının bu bölümünde meclis üyelerine çağrıda bulunan Başkan Mustafa Demir, Sizle beraber bu yolu yürümekten onur ve şeref duyuyorum. İlkadımın atıldığı bu şehrin şanına yakışır, şehitlerimizin duasını ve şefaatini hak edecek çalışmayı yapacağız. İktidar ve muhalefet olarak şehrimizi karalayan bu tür manipülasyonlara prim vermeyelim. 1 milyon 350 bin insanımız adına bu tür karalamalara karşı durmaya davet ediyorum. Eksiğimiz varsa ders almasını biliriz. Belediyeyi ve şahsımı hedef almaları kabul edilemez diye konuştu.