Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


PANORAMA 1919 İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

10.06.2016 13:05

1919 da verilen İstiklal Mücadelesi nin resmedildiği Panorama 1919 için geri sayım başladı. Dev projenin açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın yapması planlanıyor.

PANORAMA 1919 İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Samsun un bizimle yaşayan tarihi, 19 Mayıs 1919 gününün ölümsüzleştirildiği Panorama 1919 Müzesi inşaatında sona gelindi. Milli Mücadele yi başlatmak üzere Samsun a ayak basan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bağımsız Türkiye Cumhuriyeti ne giden süreçte verdikleri tarihi mücadeleyi ziyaretçilere yeniden yaşatacak olan Panorama 1919 Müzesi nin yakında bir zamanda açılacağının müjdesini veren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, müzenin açılışının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın katılımı ile yapılmasının planlandığını belirtti.

SAMSUN UN DEV PROJELERİNDEN BİRİ DAHA BİTTİ

Samsun un önemli projelerinden olan Panorama 1919 müzesinde sona gelindiğini vurgulayan Başkan Yılmaz, Şu anda son ayarlamalar yapılıyor. Panorama 1919 Müzemiz dijital ve diagromik olmak üzere 2 ana bölümden oluşuyor. Diagromik bölümde Türkiye’nin en büyük yağlı boya tablosu bulunuyor. Bu tablo, Mustafa Kemal Atatürk ün Dikmen Sırtları nda Seymenler tarafından karşılanışını simgeliyor. O tablonun önündeki objeler de tamamlandı. Şu anda her şey hazır dedi.

AÇILIŞI CUMHURBAŞKANININ YAPMASI PLANLANIYOR

Müzede 44 tane projektörden yararlanıldığını belirten Başkan Yılmaz, Dünya da benzeri fazla yok. Müzeyi ziyaret edenler o ışıkların altında o gün verilen mücadeleyi ve o günkü tarihi birebir yaşayacak. İnşallah müzemizin açılışını da Cumhurbaşkanımızın katılımı ile açmayı planlıyoruz. Tarihi yüreğimizde hissettirecek müzemizin şimdiden Samsun halkımıza hayırlı olmasını diliyorum diye konuştu.TEKKEKÖY DE BAŞKAN YILMAZ A BÜYÜK İLGİ

10.06.2016 13:04

Tekkeköy de vatandaşlarla birlikte iftarını açan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a ilgi büyük oldu. Sevgi selinden duyduğu mutluluğu dile getiren Başkan Yılmaz, Aranızda huzur buldum. Şu günlerde bu birliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz dönemlerden geçiyoruz. Hainlere karşı en büyük silahımız işte bizim bu kenetlenmiş görüntümüz dedi.

TEKKEKÖY DE BAŞKAN YILMAZ A BÜYÜK İLGİ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti İl Başkanlığı tarafından düzenlenen iftar yemeğinde, Tekkeköylü vatandaşlarla bir araya geldi. İftar programına AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, Gençlik Kolları Başkanı Caner Göktepe, AK Parti il ve ilçe teşkilat üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

YILMAZ BÜYÜK BAŞKAN SLOGANLARI İLE KARŞILANDI

İftar öncesinde salondaki vatandaşlarla tek tek kucaklaşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a ilçe halkının ilgisi büyük oldu. Büyük Başkan sloganları ve alkışlarla karşılanan Başkan Yılmaz, vatandaşlarla tek tek fotoğraf çektirdi. Ardından salondaki masalardan birine oturan Başkan Yılmaz, vatandaşlarla birlikte iftarını açtı.

ARANIZDA HUZUR BULDUM

İftar sonrasında duaların edildiği gecede Tekkeköylüler e hitap eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, birlik ve beraberlik vurgusu yaptı. İftar sofraları böyle birlikte olunca güzel oluyor diyen Başkan Yılmaz, Herkesin evinde içecek bir kap çorbası elbet var. Ama şurada vatandaşların kucaklaşması, selamlaşması, karşılıklı sohbeti gibi bir güzelliği işte böyle iftar sofralarında tadıyoruz. Aranızda huzur buldum. İnanın salona girdiğim andan itibaren beni bir yaşama sevinci ve sıcaklık sardı. Allah hepinizden razı olsun. Şu günlerde bu birliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz dönemlerden geçiyoruz. Hainlere karşı en büyük silahımız işte bizim bu kenetlenmiş görüntümüz diye konuştu.SAMSUN UN İLK AKILLI VE ENGELSİZ MÜZESİ

10.06.2016 05:32

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun un tek akıllı ve engelsiz müzesini ziyaret ederek eksikleri ve yeni yapılabilecek düzenlemeleri yerinde inceledi.

SAMSUN UN İLK AKILLI VE ENGELSİZ MÜZESİ

Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun da Kuvay-i Milliye toplantılarının ilkinin yapıldığı söylenen Şeyh Sadi Tekkesi ve yanında bulunan akıllı engelsiz müzeleri gezerek incelemelerde bulundu. 3 yapının da bütün engellilerin gezebileceği şekilde hazırlandığı müzeler ve tekkelerde gazi ve şehitlerin adının yaşatılmasının yanı sıra Kurtuluş Mücadelesi nin ilk toplantısının yapıldığı ortam ve Kıbrıs Barış Harekatı ndan da izler taşınıyor.

Samsun un Kurtuluş Mücadele tarihinin sadece anlatılanlardan ibaret olmadığını belirten Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Kurtuluş Mücadelesi nin ilk yapıldığı şehir. 19 Mayıs 1919 hadisesi sadece Atatürk ün Samsun a çıktığı resmi tarih dilinde anlatılanlardan ibaret değil. Onun arka planında kahramanlıklar var. Halk örgütlenmeleri ve halkın verdiği mücadele var. Atatürk ün o mücadele başlangıcını ateşleyiciliğiyle ilgili sürecin içinde oluşmuş olan olayların birçoğunu araştırarak bulmak mümkün. Bunlardan bir tanesi de Atatürk ün Samsun a çıktığı sabah burada kaldığı süre ve buradan Havza ya gidinceye kadar geçen süre ve sonrasında Amasya, Sivas ve Erzurum Kongresi sürecidir. Bunları bütün ayrıntılarıyla anlatmak istiyoruz dedi.

KURTULUŞ MÜCADELESİ NİN BİLİNMEYEN YÖNLERİNİ ANLATMAK İSTİYORUZ

Kurtuluş Mücadelesi nde bilinmeyen kahramanlıkları da gün yüzüne çıkartmak istediklerinin altını çizen Başkan Yılmaz, Atatürk ün Samsun dan Havza ya geçerken talimatla kurdurduğu Müdafa-i Hukuk Cemiyeti nden önce kurulmuş olan Kuvay-i Milliye nin halk içerisindeki örgütlenmesini ancak tekkelerde ve buna benzer dini tesislerde güvenli bulanlar, buralarda toplantılarını yapabiliyordu. Bunlardan bir tanesi de Samsun da Kuvay-i Milliye nin yaptığı Müdafa-i Hukuk amaçlı toplantılardı. Bu toplantılar o yıllarda Şeyh Sadi Tekkesi nde gerçekleşiyordu. Burada Atatürk’ün başlattığı harekete nasıl destek verileceği konuşuluyordu. Buradaki mekan komple belediyemiz tarafından kamulaştırıldı. Şeyh Sadi Tekkesi nin olduğu yer o günkü misyonuyla tekrar yüklendi. Buradaki bir diğer binayı da şehit ve gazilerimizin anısına küçük bir müzeye döndürdük. Depo olarak kullanılan diğer binayı da diaroma müzesi haline dönüştürdük. Tarihimize ışık tutmaya çalışıyoruz. Tarihimizin ayrıntılarına girmeye çalışıyoruz. Kurtuluş Mücadelesi nin Samsun da başlama hareketinin bilinmeyen diğer yönleriyle destekleyerek ve donatarak gelecek nesillerimize buranın yurt edilmesiyle alakalı süreci göstermeye çalışıyoruz. Şehrimize hayırlı olsun. Şu anda biraz eksikliklerimiz var. O eksiklerimizi tamamlayalım en kısa sürede buranın açılışını gerçekleştireceğiz diye konuştu.

Samsun da ilk olma özelliği taşıyan tekke ve müzenin içine insan girmediği sürece çalışmıyor. İnsanı algıladıktan sonra faaliyete geçen müze ve tekkede o döneme ait bulgular vatandaşlara hem görsel hem işitsel hem de yazılı olarak aktarılıyor.

Şeyh Sadi Tekkesi ve Kuvay-i Milliye Ruhu binası, Şehit, Gazi Anı Evi ve Dioramig Müze’den oluşan 3 yapı kısa süre sonra vatandaşların ziyaretini açılacak.TCDD nin Harabe Binası Cerrahi Aletler Müzesi Oluyor

10.06.2016 05:30

TCDD nin Samsun eski bakım onarım atölyesi olan ve şimdi atıl durumdaki harabe bina Cerrahi El Aletleri Müzesi ne dönüştürülüyor.

TCDD nin Harabe Binası Cerrahi Aletler Müzesi Oluyor

Samsun Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Samsun İl Sağlık Müdürlüğü ve MEDİKÜM iş birliği ile Cerrahi El Aletleri Müzesi ne dönüştürülecek olan binada Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve beraberindekiler incelemelerde bulundu.

ŞAHİN:CERRAHİ ALETLERDE ZAMAN YOLCULUĞUNA ÇIKILACAK

Müze ile Samsun un geçmişten bugüne cerrahi alet üretimindeki geçtiği aşamaların ziyaretçilere sunulacağını belirten Samsun Valisi İbrahim Şahin, müzeyi ziyaret edenlerin cerrahi alet üretiminde bir zaman tüneline çıkacaklarını belirtti.

YILMAZ:BU MÜZE İLE SAMSUN YERİNİ SAĞLAMLAŞTIRACAK

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da, Samsun da cerrahi alet üretimi yapan firmalar şu anda 15 bin çeşit cerrahi aletin üretimini gerçekleştiriyor. Şehrimiz cerrahi el aletleri imalatı konusunda Almanya ve Pakistan ile yarışıyor ancak yine de bu konuda fazla bilinirlik yok. İşte bu müze ile Samsun medikal alet üretiminde daha fazla bilinir bir kent olacak ve sektördeki yerini daha fazla sağlamlaştıracak şeklinde konuştu.Kızılırmak Deltası ndaki Klinikte 80 Göçmen Kuş Tedavi Edildi

09.06.2016 07:33

Türkiye nin en büyük deltalarından Kızılırmak Deltası nda Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın gördüğü yaralı bir hayvandan sonra kurulması talimatını verdiği veteriner kliniğinde, bir yılda 80 göçmen kuş tedavi edilerek yeniden doğaya salındı.

Kızılırmak Deltası ndaki Klinikte 80 Göçmen Kuş Tedavi Edildi

Bafra, Alaçam ve 19 Mayıs ilçelerinin sınırlarında bulunan Kızılırmak Deltası, binlerce göçmen kuş, yılkı atları, evcil büyük ve küçükbaş hayvanlara ev sahipliği yapıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, deltada inceleme yaptığı sırada gördüğü yaralı mandanın tedavi edilmesi için talimat verdi. Bölgede veteriner kliniği bulunmaması üzerine deltada klinik kurulmasına karar veren Yılmaz ın girişimiyle oluşturulan veteriner kliniğinde, şimdi deltadaki yaralı hayvanların tedavisi gerçekleştiriliyor.

Başkan Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kızılırmak Deltası için Valilik, Belediye, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının bulunduğu bir yönetim birliği oluşturulduğunu söyledi.

Deltanın yerli ve yabancı turistleri ağırlaması için bazı tesisler yaptıklarını, bazılarını da yenilediklerini anlatan Yılmaz, Buradaki çalışmaları incelemeye geldiğimizde yaralı bir manda gördük. Tedavisinin yapılmasını istedik ama bir süre sonra öldü. Dolayısıyla böyle bir habitatta göçmen kuşların, evcil hayvanların tedavi edilebileceği bir klinik olması gerektiği kararına vardık. Bunun üzerine buradaki gözlemevinin bir odasını kliniğe çevirdik ve bir veteriner hekimi görevlendirdik. dedi.

Klinikte yaralı göçmen kuşlara ve evcil hayvanlara ilk müdahalenin yapıldığını dile getiren Yılmaz, Artık avcıların zarar verdiği veya başka şekilde yaralanan kuş ve diğer hayvanlara ilk müdahale burada yapılıyor. Bir yıl içinde 80 göçmen kuş bu klinikte tedavi edildi ve tekrar doğaya salındı. diye konuştu.

Kliniğin sorumlusu veteriner hekim Paria Tabatabaei ise kliniğe genellikle yaralı yırtıcı kuşların getirildiğini söyledi.

Avcılar tarafından vurulan yırtıcı kuşların ilk müdahalesinin klinikte yapıldığını ifade eden Tabatabaei, Kliniğe mevsime göre gelen hayvanlar değişmekte. Özellikle Kızılırmak Deltası göçmen kuşların geçiş noktası olması nedeniyle her dönem farklı tür kuşlar geliyor. Klinikte sadece yaralı hayvanlara bakmıyoruz, son dönemde tepeli ve keçeli baykuş yavruları yuvasından düşerek annesiz kalıyor. Bu yavruları da burada besleyerek, doğal yaşama hazırlıyoruz. dedi.

Tabatabaei, deltanın çok sayıda evcil büyük ve küçükbaş hayvana da ev sahipliği yaptığını ve evcil hayvanlara da klinikte hizmet verdiklerini sözlerine ekledi.