Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


DELTA DA MUHTEŞEM ÇEVRE GÜNÜ KUTLAMASI

06.06.2016 05:33

Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın katılımı ile 5 Haziran Dünya Çevre Günü Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nde kutlandı.

DELTA DA MUHTEŞEM ÇEVRE GÜNÜ KUTLAMASI

Galeriç Su Basar Ormanları nda kutlanan etkinlik de Büyükşehir Belediyesi tarafından katılımcılara çevre ile ilgili defter seti dağıtıldı. Etkinlik alanına getirilen mandaların süt sağımı yapıldı. Sağımı yapılan sütler kaynatılarak ilk olarak Vali Şahin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz a ikram edildi. Büyükşehir Belediyesi Atlı Spor Kulübü nün gösterisi izleyiciler tarafından beğeni ile izlendi.

Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından bisiklet dağıtımı öncesi konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bugün Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti ndeyiz. Dün Fener Plajımızın Mavi Bayrak töreninde beraberdik. Aslında bugün burada oluşumuzun temel nedeni 5 Haziran Dünya Çevre Günü nü kutlamak için. 5 Haziran Çevre Günü etkinliklerini bundan önceki yıllarda da Çevre Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü, Tabiat Varlıkları Bölge Müdürlüğü, Valiliğimizin talimatıyla diğer kurum ve kuruluşlarla birlikte çeşitli etkinlik alanlarında kutlanıyordu. Bu sene biraz daha genişletelim dedik ve Kızılırmak Kuş Cennetimizin farkındalığını, bu alanın tanıtımını yapmak için Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamı içerisine Kızılırmak Kuş Cennetimizi alalım dedik. Bütün çabamız burayı gürültüsüz, sakin bir alan yapmak dedi.

Vali Şahin ise yaptığı konuşmada, Bizim için çok ayrı bir gün. Samsun dan en çok ziyaret ettiğim yerlerden birisi de evimden sonra burası. Burası benim hayatımda çok ayrı bir yer alacak. Büyükşehir Belediye Başkanımızla beraber Kuş Cenneti çalışmalarda el ele verdik, çok ciddi mesafeler aldık. Burayı gözümüz gibi koruyoruz. Tabi bir taraftan çevre gününü kutlarken bir taraftan da çevreye zarar vermemeniz gerekiyor. Gerek gürültünün sesin düşük olması gerek çevre ye motorlu taşıtların verdiği zararı anlatmak adına sembolik olarak bisikletlerin dağıtım törenini de çevre gününe yerleştirelim dedik ifadelerini kullandı. 

Konuşmaların ardından Bafra ve 19 Mayıs ilçelerinden belirlenen 100 öğrenciye bisikletleri dağıtılarak bisiklet turu düzenlendi. Vali Şahin de bisiklete binerek tura katıldı. Etkinlikte atlara binen çocuklar büyük bir mutluluk yaşadı.FENER PLAJI MAVİ BAYRAĞI GÖNDERE ÇEKTİ

06.06.2016 05:32

Türkiye nin kazandığı 444 Mavi Bayrak ve 21 marinayı temsilen bütün ülkenin resmi bayrak töreni Samsun da yapıldı. Uluslararası Mavi Bayrak jürisinin oylaması sonucu Samsun da Fener Plajı ve Sheraton Grand Samsun Hotel Plajı Mavi Bayrak almaya hak kazanırken, Fener Plajı nda da ödül töreni düzenlendi.

FENER PLAJI MAVİ BAYRAĞI GÖNDERE ÇEKTİ

Düzenlenen törene Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İlkadım Kaymakamı Turan Atlamaz, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, ilçe belediye başkanları, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Başkanı Rıza Tevfik Epikmen, Tanrıverdi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Recep Tanrıverdi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırımlar, İşletmeler Genel Müdür Yardımcısı Ayşegül Öztaş Yılmaz, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı yetkilileri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, iş adamları ve çok sayıda davetli katıldı.

MAVİ BAYRAK DA TÜRKİYE 2. SIRADA

Törenin açılış konuşmasını yapan TÜRÇEV Başkanı Rıza Tevfik Epikmen, Bugün burada Türkiye nin kazandığı 444 Mavi Bayrak ve 21 marinayı temsilen bütün ülkenin resmi bayrak törenini yapıyoruz. Mavi Bayrak sadece plajlarda çekip dalgalandırdığınız, boş bir etiket değil. Mavi Bayrak almak son derece zorlu bir süreçtir. 32 tane farklı kriteri yerine getirerek ve bu kriterleri devam ettirerek ancak alınabilir. Mavi Bayrak alması çok zor, kaybetmesi çok kolay bir süreçtir. Bugün dünyada 3 bin 578 bayrağın 444 tanesi Türkiye de ve Türkiye şuanda dünya ikincisi dedi.

Samsun da bir plajın mavi bayrak aldığı için gurur duyduğunu belirten Tanrıverdi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Recep Tanrıverdi, İyi ki Samsunluyum. Samsun da Fener Plajı ve Sheraton Otel in Mavi Bayrak almasından dolayı gurur duyuyorum diye konuştu.

2017 DE 5-6 TANE MAVİ BAYRAK ALALIM

Mavi bayrak alabilmek için 15 yıldır mücadele ettiklerini ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bu şehir 50 milyon euroluk Atık su Arıtma Tesisi yaptı. Şehrin bütün atık su ve serbest yüzey sularını sistematik bir şekilde şehrin sahillerinden uzaklaştıran bir alt yapıyı sonuçlandırdık. Bunları yaptıktan sonra Samsun TÜRÇEV e başvurdu. 20 aylık bir süreçten sonra Fener Plajı ve Sheraton plajı Mavi Bayrak aldı. Bunu almak zor bir süreç. Bunu almak bir spor kulübünün birinci lige çıkması gibi bir şey. Orada sürdürülebilir olmanız gerekiyor. Önümüzdeki sene inşallah 6-7 noktamızda mavi bayrak dalgalandıran bir şehir statüsünde olacağız. Daha da iddialı bir şey söyleyeyim, bu şehir en azından 10 ayrı yerinde mavi bayrak alması gereken bir şehir. Önümüzdeki sene bugünlerde inşallah biz burada en az 5-6 tane mavi bayrak göndere çekecek bir uğraşa gireceğiz. 2019 yılında belki Samsun un bütün sahillerinde yani Terme nin Akçay ından Yakakent in Kanlıçayı na kadar 200 kilometrelik sahilin tamamının mavi bayraklı olmaması için hiçbir neden yok. Böyle bir hedefi önümüze koymalıyız. Biz inatçıyız, çalışkanız, kafamıza koyduk mu yaparız. El ele verip TÜRÇEV e önümüzdeki sene en azından Miliç gibi, Su Ada tesisleri gibi, Atakum ve Atakent sahilleri gibi 30 kilometrelik alanda en az 5-6 tane mavi bayrak alalım. Türkiye nin en fazla mavi bayrak