Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN YILMAZ: “KAPLICA VE KIŞ TURİZMİNİN BİR ARADA OLDUĞU CENNET”

10.11.2014 11:36

Ladik’te konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Öyle bir yer ki kaplıcaya gidip sağlık turizmi yapıyorsunuz, oradan çıkıp 15 dakikada dağa çıkıp kayak yapıyorsunuz. Dünyada kaç yerde böyle bir özellik var” dedi...

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, iş adamı Fatih Temiz’in ev sahipliği yaptığı Ladik Belediyesi Göl Tesisleri’ndeki kahvaltıya katıldı. Ladik Gölü kıyısındaki tesislerde yapılan kahvaltıya Başkan Yılmaz’ın yanı sıra, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, belediye üst düzey yöneticileri, Ladik Belediye Başkanı Selim Özbalcı, AK Parti Ladik İlçe Başkanı Fikret Baştan, il ve ilçe belediye meclis üyeleri ile Samsun’dan gelen iş adamları, sanayiciler ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri katıldı.
Kahvaltıda konuşan Ladik Belediye Başkanı Selim Özbalcı ilçenin turizm imkanlarından bahsederek, “Ladik kendisi küçük, yüreği büyük. Gerçekten cennet diye vasıflandırdığımız çok güzel bir ilçedir” ifadelerini kullandı.
YILMAZ: “HAVASIYLA SUYUYLA MİS GİBİ İLÇE”
Ladik ilçesinde düzenlenen kahvaltıda bulunmaktan dolayı duyduğu mutluluğu ifade ederek sözlerine başlayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Ladik’imiz Samsun’un güneyinde, bizim Kuzey Anadolu Fayı dediğimiz deprem kuşağına yakın bir yerinde bulunan Samsun’un en tarihi, en otantik, Osmanlı’dan bize kalmış olan, hatta Selçuklu eserlerinin de izleri bulunan bir kervansaray geçiş noktası üzerinde tarihi değerleriyle, havasıyla, suyuyla mis gibi bir ilçemiz. Mis gibi dersem hiç abartmamış olurum. Yıllar içerisinde ekonomi, kentsel ekonominin çekim merkezinin Samsun sahilinde oluştuğu için Ladik büyümemiş. İyi ki büyümemiş, iyi ki bu haliyle kalmış. Bu haliyle kalmasına bizim ihtiyacımız var. Gelecekte göreceksiniz, ‘iyi ki Ladik o haliyle kalmış’ diyerek Ladik’in şu andaki bu güzellikleri turizm potansiyeli olarak Ladik’i geleceğe taşıyacak. Bunlar gelecekte bir çeyiz sandığı unsurları gibi bize lazım olur diye düşünüyorum” diye konuştu.
“LADİK ALTIN TEPSİDE SUNULUYOR”
Ladik ilçesinin Samsun’dan 89 km uzaklıkta ve 45 dakikada gidilen bir yer olduğunu söyleyen Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, “Bu kadar yakın mesafede bulunan Ladik’imizin rakımına bakıyoruz bin metre. Yani 45 dakikada sıfır rakımdan bin rakıma geliyorsunuz. Tamamen değişik bir hava, tamamen değişik bir klima oksijeni bol, güzel bir havaya ulaşıyorsunuz. Dolayısıyla bu büyük avantajlar gelecekte gelir seviyesi yükseldikçe insanlarımızın kullanabileceği nadide potansiyeller böylece açığa çıkıyor. ‘Turizm gelecekte artacak, iç turizm artacak, turizm sektörü gelişecek’ derken aslında bundan hareketle bu umutla bunları söylüyoruz. Gelecekte gelir seviyesi yükseldikçe insanlar daha mobilize oluyorlar, daha fazla hareket edebiliyorlar, bu tür olanakların ihtiyacını hissetmeye başlıyorlar. Bunun içinde potansiyel lazım, bu potansiyel de Ladik’te adeta altın tepside sunulur gibi insana sunuluyor” şeklinde konuştu.
“ARTIK MAKİNELERLE KAR ÜRETİLİYOR”
Ladik’te bulunan güzellikleri gelecekte insanların çok fazla kullanacağını dile getiren Başkan Yılmaz sözlerini şöyle tamamladı: “Bu da bizim bu ilçelerimizin gelişme dinamiklerinin motoru olacak, itici gücü olacak diye düşünüyorum. Bizler de belediye hizmetlerini planlarken düşünürken, hep bu insanlarımızın ihtiyaçlarının çeşitlenmesi ve bu ihtiyaçlarının turizme dönük boyutunda ele alarak bakıyoruz. Ladik Ak Dağ’da zaman zaman yeteri karın olmaması çok önemli bir sorun değil. Kar üreten bir makineyle beraber karsız olan günlerde buradaki ortamı çeşitlendirebilir ve değerlendirebiliriz diye düşünüyorum. Artık makinelerle kar üretilebiliyor. Hemen burada Hamamayağı kaplıcalarımız var, hemen yakınımızda tesisleşme ve alt yapı olarak yetersizlikleri yüzünden yeteri kadar ilgi duyulmadı ama şu anda bir işletmeci orayı iyileştirmeye çalışıyor, revize etmeye çalışıyor. Bu işletmecimizin yanında ilave olarak onun talep ettiği bazı şeyler var, imar planı talebi var. Bir mülkiyet sorunu çözüldüğü takdirde orada bir tesisler yapabileceğini ve bunu hatta yıldızlı bir tesisler haline getirebileceğine dönük bir takım gayretler var. Hem Ladikli olup da Samsun’da yaşayan veya hep Samsun’da olup da buralarda yatırım yapmak isteyen insanların dikkatine sunmak için özellikle bunları anlatıyorum. Dünyanın çok az yerinde bu kadar yakın mesafede kaplıca ve kış turizmi böyle birbiriyle flört edercesine, bu kadar birbirine yakındır. Bunun da ötesinde kum turizmi ve sahil turizmi bu kadar birbirine yakındır. Yani Samsun’da Atakum’dan çıkıyorsunuz 45 dakika sonra kaplıcaya, 15 dakika sonra da kayak merkezine ulaşıyorsunuz. ‘Bu dünyanın neresinde var’ diye sorsam 10 tane yer göstermezsiniz, söyleyemezsiniz. Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyesi olarak önümüzdeki günlerde bu ihtiyaçları giderecek şekilde programlarla beraber sonuçlar alacağımıza inanıyorum.”
Kahvaltının ardından Başkan Yılmaz ve beraberindekiler Ladik ilçesinde faaliyet gösteren bir su firmasının dolum tesislerini inceleyip yetkililerden bilgi aldı. Daha sonra çoğunluğu iş adamlarının oluşturduğu heyet Hamamayağı Kaplıcaları’nı da gezdikten sonra Samsun’a döndü.ÇİFTLİK TRAFİĞE KAPANIYOR

30.10.2014 14:10


Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Çiftlik’in eski Çiftlik olmaktan çıkacağını ve bir "cadde AVM" haline geleceğini açıkladı. 
Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, bir araya geldiği Çiftlik esnafına bir alışveriş koridoru haline getirmek istediği Çiftlik Caddesi ile ilgili projeyi tanıttı. Çiftlik Caddesi’ni Koruma ve Güzelleştirme Derneği üyesi esnaflarla bir araya gelen Başkan Yılmaz, yapmayı düşündükleri projenin köklü bir değişim ve dönüşüm projesi olduğunu dile getirerek, “Cadde üzerindeki binaların dış cephelerinden, caddenin altındaki tüm altyapı tesisatlarına, tretuarlar ve tüm şehir mobilyaları da dahi her şeyin değişeceği büyük bir konsept uygulamasından bahsediyoruz. Mevcut olan ve görüntüyü bozan tüm estetik kaygıları yok eden, değiştiren bir mantığın hayata geçirilmesinden bahsediyoruz” dedi.


ATAKUM YENİ BİR YAŞAM ALANINA KAVUŞUYOR

30.10.2014 14:05

Samsun\'un yaşam konforu bakımından en hızlı gelişen ilçesi olan Atakum\'a büyük önem veren Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf ziya Yılmaz, ilçeyle ilgili önemli projeler hayata geçireceklerini söyledi. İlçeyi yaşam alanı haline getirmeyi planlayan Başkan Yılmaz, Atakum\'daki 26 hektarlık alanda çevre ve peyzaj düzenlemesi yaparak, bu alanda spor sahaları, çocuk oyun alanları, kafeteryalar ve dinlenme mekanlarının oluştuğu yeni bir yaşam alanı oluşturacaklarını söyledi.

Samsun\'un gelişmesine ve güzelleşmesine paralel olarak özellikle konut ve alt yapı inşaatlarında büyük patlama yaşayan Atakum\'u konut bölgesi imajından çıkarıp yaşam konforundan doyasıya keyif alınabilecek bir yer haline getirmeyi hedefleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, başta Adnan Menderes Sahil Yolu Projesi, Yat Limanı, yeni yaşam alanı olmak üzere bir çok projeyi ilçeye kazandıracaklarını dile getirdi.

İlçede hayata geçirecekleri projelerle ilgili değerlendirmede bulunan Başkan Yılmaz, \"İnşaat sektörü Atakum\'da canlılığını koruyor.  Söz konusu inşaat temellerinden çıkan hafriyat, şehrin muhtelif yerlerine kaçak olarak dökülmekte, bunların takibi ve temizlenmesi için büyük bir emek ve masraflar yapılmaktadır. Gerek bu tür kaçak moloz dökümünü kontrol ve disiplin altına almak ve gerekse Atakum ilçesi hudutlarında 500 bin metrekarelik bir park ve rekreasyon alanı oluşturmak için Kürtün Irmağı deltasının batı bölgesinde bir dolgu alanı oluşturacağız.  Bu bölgeyi Atakum ilçesi insanlarının Canik ilçesindeki doğu park ve İlkadım İlçesi sınırlarındaki batı park dolgu alanlarında oluşturduğumuz ve özellikle yaz aylarında çok büyük yoğunluk yaşanan piknik alanlarına gitmeden aynı aktiviteleri yaşayabilecekleri bir mekan olarak tanzim edeceğiz.\" dedi.YAT LİMANI PROJESİ

30.10.2014 14:02

205 bin metrekarelik bir alan üzerine inşa edilen Yat Limanı'nın 900 metre uzunluğundaki mendireğinin kıyı çizgisi ile mesafesi 380 metre olacak. Deniz derinliği ise 5 metreye ulaşacak.
Sanayileşmemiş, ancak tarihi ve doğal zenginlikleri olan bölgelerin kalkınmasında turizmin lokomotif güç olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, bu bağlamda dünyadaki küresel ısınma faktörünün, iklimi kısmen daha serin, kıyı, deniz ve doğa güzelliği dillere destan Karadeniz kıyısındaki Samsun'u daha cazip ve avantajlı hale getirdiğini vurgulayarak; “Yıllarca denizi ve kumsalı unutmuş Samsunlulara Kurupelit'te yapılacak Yat Limanı vasıtasıyla bu keyfin yaşatılmasını ve Samsunumuzun turizmden hak ettiği payı almasını arzulamaktayım. Ayrıca Yat Limanı mendireğinin yapılması ile kıyıda yok olan kumsal yeniden oluşacak, eski güzelliğine kavuşacaktır. Sahil yolu ile birleştireceğimiz bu alanda ayrıca SASKİ Genel Müdürlüğümüzün yürütmekte olduğu Batı Bölgesi Kolektör Hattı çalışmasını da gerçekleştirmiş olacağız” dedi.
Kurupelit'te yapımı süren Yat Limanı'nda ilk etapta çeşitli boyutlarda yat, tekne, yelkenli ve benzeri deniz taşıtları için kışlık konaklama ve kara park alanı oluşturulacak. Ayrıca teknelerin bakımının yapılabilmesi karaya alınıp denize indirilebilmesini sağlayacak 50 ve 70 tonluk lift sistemleri kurulacak.
Gelecek yıl bitirilmesi planlanan Yat Limanı'nda; kara ve deniz gözetleme kuleleri, otopark alanı, deniz kurtarma ve müdahale ekipleri, teknelerin lojistik gereksinimlerini karşılayacak tesisler, dalgıç hizmet birimi ve benzeri tesisler de yer alacak.


SAMSUN, KENT MÜZESİ’NE KAVUŞUYOR

30.10.2014 13:54

Samsun Kent Müzesi’nin eylül ayında tamamlanarak ziyarete açılacağı belirtildi. 
Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından kenti geçmiş birikimi ile buluşturarak doğal ve kültürel mirasını ve tarihi mekanlarını korumak, geliştirmek ve yaşatmak ve aynı zamanda yediden yetmişe Samsun’da yaşayan herkesi yaşadıkları kentin varoluşundan bugüne kadar geçen süreçte bir zaman yolculuğuna çıkararak tanıtmak amacıyla başlanılan “Kent Müzesi” çalışmaları hızla devam ediyor.
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, devam eden çalışmaları inceleyerek yetkililerden bilgi aldı. Yılmaz, kent müzelerinin her şehirde mutlaka olması gereken önemli bir kültür projesi olduğunu, bu müzelerin gelişen ve güncellenen müzeler olduğunu ifade ederek, “Samsun halkı ya da dışarıdan birisi bu müzeyi ziyaret ettiğinde geçmişte yaşanıp unutulmuş ancak bu kent için o zaman son derece önemli olan olayları, gelişmeleri yeniden hatırlayıp bunun heyecanını yaşamalı bence. Bu müzeler bir nevi tarihi geçmişin hafıza kayıtları gibi olmalı. Bunları verirken de mümkün olduğu kadar ziyaretçileri içine alıp, heyecanlandırıp interaktif bir şekilde kent geçmişini öğretebilmelidir” dedi.
Türkiye’nin diğer büyükşehirlerinde bu müzelerden bulunduğunu ve bunların o kentlerdeki sosyokültürel ve turizm alt yapısına büyük katkı verdiklerini düşündüğünü dile getiren Yılmaz, “Kent Müzesi bir eksiğimizdi. Devlet Demir Yolları'na (DDY) ait eski Demirspor Lokali'ni bu amaçla bir protokol ile devraldık. Buraya modern bir kent müzesi yapıyoruz. Samsun M.Ö. 300 yılında bir balıkçı kasabasıymış. Bu kasabanın küçük bir maketini orada göreceksiniz. İnsanlar bu müzede, Samsun'un küçük bir balıkçı kasabasından büyük bir kente nasıl dönüştüğünü görecekler. Sanattan kültüre, ticaretten sanayiye kadar bütün kentin 2 bin yıllık tarihini maketler halinde ve farklı interaktif uygulamalarla bir görsel şölen ve etkileşim içinde seyredecekler” diye konuştu.
İhalesi 09 Eylül 2011 tarihinde yapılan Samsun Kent Müzesi’nin bu yıl eylül ayı içerinde tamamlanarak ziyarete açılması planlanıyor.