Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN YILMAZ’DAN SANAYİ SİTELERİNE ALTYAPI MÜJDESİ

21.01.2015 14:55

Yapımı tamamlanan ve hizmet vermeye başlayacak olan Serra Otelde düzenlenen kahvaltıya katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, otel yatırımlarının kongre turizmi için çok önemli olduğunu söyledi...

Serra Otel'deki sabah kahvaltısına Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ak Parti İl Başkanı Fuat Köktaş,Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çakır, Serra Otel Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Türkdönmez, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Turan Çakır, AK Parti Meclis Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, ilçe belediye başkanları, daire başkanları, bürokratlar ile çok sayıda iş adamı ve davetli katıldı.

Kahvaltının ev sahipliğini yapan Serra Otel Yönetim Kurulu Başkanı ve Samsun İslam Vakfı Genel Kurul Üyesi Reşit Türkdönmez, otelin artık Samsun'un malı olduğunu söyledi. İş adamı Türkdönmez, Kentin konaklama tesisi ihtiyacının karşılanmasına katkı verecek 120 yataklı otelin hayırlı olmasını temenni etti.

Kahvaltıda davetlilere hitap eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Türkdönmez ailesinin Samsun'a çok güzel bir otel kazandırdığını belirterek, "Samsun'a kazandırdıkları bu güzel mekanda, bu güzel turizm tesisinde bir kahvaltı sofrasında buluştuk. Bizim bu sabah ki buradaki kahvaltımız 15-20 günde bir dönerli olarak yaptığımız kahvaltının tekrarı ama bu tekrarı Samsunumuza yeni kazandırılmış olan Serra Otelde yaparsak hem Serra Oteli arkadaşlarımıza tanıtmış oluruz hem de bizim olan kahvaltılarımızın tekrarı gereğini yerine getirmiş oluruz dedik. Ben otelleri özellikle kongre turizminin gelişmesi açısından son derece önemsiyorum." dedi.

Serra Otel'in kente kazandırılmasından dolayı çocuklar gibi sevindiğini söyleyen Başkan Yılmaz, "Çok şükür Serra Otel de tamamlanarak hizmete girecek. Uzunca süre Samsun'un konaklama tesisine ihtiyacı vardı. Şehrimizin ihtiyaç listesinde ikinci sırada turizmi, kongre turizmini, daha doğrusu iş hayatını bu şehirde geliştirmemiz için burada muhakkak konaklama alt yapımızın şehre yakışır vaziyette olması lazım geliyordu. Otel ihtiyacımız uzunca bir süre Büyük Otel sayesinde karşılandı ama Büyük Otel'in de idare ile olan ihtilafları hukuki problemleri ve uzunca süre devam eden ihtilafları nedeniyle bu ihtiyacı karşılayamaz hale geldi ve hizmet kalitesi düştü. Türkdönmez ailesine teşekkür ediyorum. Bu bir başarı öyküsüdür. Ama asıl başarı öyküsü bundan sonra olacak. Asıl başarı bundan sonra verilen hizmetin kalitesi ile sağlanacak. Otelin aşçısından garsonuna, işçisinden resepsiyondaki görevlisine çalışan herkes bu otelin misyoneri olması lazım. Yani 'Ben bu oteli en iyi nasıl temsil ederim' diyen bir çaba içerisinde olması lazım." uyarısında bulundu.

SANAYİ SİTELERİNİN ALT YAPI SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ

Tekkeköy ilçesindeki Örnek, İlkadım ve 19 Mayıs sanayi sitelerinin alt yapı sorunlarını çözeceklerini ifade eden Başkan Yılmaz; "Size şehrin sorunlarını alt alta yazın dendiğinde şehirde sanayicimiz, organize sanayideki arsa ve alan temini konuları kolay olsa iyi olur, biz organizede yatırım yapmak istiyoruz, tesis kurmak istiyoruz, yeteri kadar alan bulamıyoruz derlerdi. Bunları çözmeye yönelik çabalarımız sürüyor. İnşallah önümüzdeki günlerde bir açılım içerisinde olacağız. En son yağan kar ve fırtınadan sonra küçük sanayi sitelerinden İlkadım, Örnek ve 19 Mayıs sanayilerinde yolların çok bozulduğu, alt yapının yetersiz hale geldiği söylendi. Biz de çalışmalarımızı gücümüzü hep o tarafa kaydırdık. Buralarda asfalt yol yapmayacağız. Mevcut beton yolların üzerine tekrar beton dökmeye karar verdik. Ama bunu yapmadan önce bütün bu sanayi sitelerinin yağmur suyu taşıyan, alt yapıyı da SASKİ'ye talimat verdik. Beton yol yapma inşaatına başlamadan bir kaç ay önce bunu bitirme talimatı verdik. Alt yapı maliyeti 3 milyon TL civarında olacak. Yapacağımız beton yol da en az o kadar tutacak. Yani 6 milyon TL tutarında bir parayı sanayi sitelerimize harcayacağız. Bütün olumsuzluklar en geç 2 sene içerisinde giderilecek." açıklamasında bulundu.

TERCİHLİ YOLU RAYLI SİSTEME DÖNÜŞTÜRECEĞİZ

Tekkeköy Kavşağı ile Gar kavşağı arasındaki güzergahta süren tercihli yol çalışmasını raylı sisteme dönüştüreceklerinin altını çizen Başkan Yılmaz, "Tercihli yol inşaatı diye başlattığımız ama büyük ihtimalle raylı sisteme çevireceğimiz güzergahta yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Bu çalışmayı İlkadım ve Örnek sanayi sitelerinin içerisindeki alt yapıyı da dönüştürmek ve yenilemek için yapıyoruz. Ulaşımı dünyanın en gelişmiş sistemlerinden biri olan raylı sistem ile Tekkeköy kavşağına kadar götürüyoruz. Bu buralardaki sanayi sitelerinin ulaşımına katkı sağlayacak ve Atakum'da olduğu gibi buraların da cazibesini arttıracak diye düşünüyoruz. 1,5 sene içerisinde muhtemelen 2017 İşitme Engelliler Olimpiyatı'na kadar bu yeni raylı sistem hattını bitireceğiz.  Bu raylı sistem, Tekkeköy'ü geliştirecek. Organize sanayisinden, lojistik alandan ve muhtemelen o civardaki imalat sanayinden kopmak isteyen küçük sanayicilerimizin, o tarafa yönelik ilgilerinin arttırılması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Başkan Yılmaz Kahvaltı sonrasında Vali İbrahim Şahin ve AK Parti İl Başkanı Fuat Köktaş ile birlikte oteli gezerek incelemelerde bulundu.BAŞKAN YILMAZ: “ÇOK BÜYÜK MÜCADELE İÇERİSİNDEYİZ”

20.01.2015 13:23

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve yapılacak olan projeleri incelemek, istişare etmek ve bazı çalışmaları yerinde görmek için Bafra’ya gitti...

Başkan Yılmaz’a Bafra gezisi sırasında Genel Sekreter Yardımcıları Sefer Arlı, Mustafa Yurt ve Zennube Albayrak’ın yanı sıra Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin ve bazı belediye meclis üyeleri eşlik etti.

Başkan Yılmaz Bafra Belediyesi’nde düzenlenen çalışma toplantısından önce yaptığı konuşmada, Gıcı Gölü’nde yaşanan ve 7 kişinin hayatını kaybettiği tekne faciasına değinerek, “Bu  çok üzücü kazada hayatlarını kaybeden kardeşlerimize bir kez daha Allah’tan Rahmet, acılı ailelerine baş sağlığı dilemek istiyorum. Gerçekten bizim için büyük bir travma oldu. Ben hala bu acının etkisindeyim. Bu tür kazaları bir kez daha yaşamamak için dua ediyorum.” Diye konuştu.

Başkan Yılmaz Bafra’ya geliş nedenlerinin buradaki işleri konuşup istişare etmek olduğunu belirterek, “ Konuştuğumuz şeyleri gidip yerinde göreceğiz. Şunu özellikle altını çizerek söylemek istiyorum;  çok büyük bir mücadele içersindeyiz. Şehirlerimizi değiştirme, dönüştürme, ilçelerimizin de içerisinde bulunduğu durumdan çehresini değiştirerek çıkartmak istiyoruz.  ilçelerimizi yeni çehrelerine kavuşturmak yönünde olan dönüşüm programları kolay işler değil. Yeni bir şeyi yapmak kolay ama eskiyi, yapılmış birtakım hatalardan ve kötü kararlardan sonra ortaya çıkmış bir şehir dokusunu alıp, yıkıp veya mevcudu dönüştürerek yapmak çok daha zor. Aynı şeyi Samsun’da da yaşıyoruz. Bu hem kaynak gerektiriyor hem sosyal sorunların çözümüne dönük olan süreçleri de yönetmeyi gerektiriyor. Yani işin sosyal boyutlarını da düşünüyoruz.” Şeklinde konuştu.

Bafra’da da benzer sorunlar olduğunu kaydeden Başkan Yılmaz; “Birçok şeyi düşünüyor tartışıyoruz. Tüm bunlar için belirli bir kaynak planlaması, proje planlaması gerek. Bunları birlikte planlıyor ve yapıyoruz. Bazı şeyler belki Bafralı hemşerilerimize yavaş görünebilir ama onların düşünmediği ölçekte biz hızlı düşünüyoruz, hızlı kararlar veriyoruz ama hayata geçiş süreci ile ilgili belki sonuçları alındığı takdirde hep birlikte sevineceğimiz mutlu olacağımız güzel şeyleri düşünüyoruz.” Diye konuştu.JUDO 3. GRAND PRIX MÜSABAKALARI MART AYINDA SAMSUN’DA

20.01.2015 13:20

Türkiye Judo Federasyonu Başkanı Fatih Uysal, Samsun Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret ederek Mart ayı sonunda Samsun’da yapılması planlanan Judo 3. Grand Prix müsabakaları ile ilgili bilgi verdi...

Başkanlık makamında gerçekleşen ziyarete Türkiye Judo Federasyonu Başkanı Fatih Uysal, Gençlik ve Spor Samsun İl Müdürü Güven Özyurt ve 3. Grand Prix organizasyon sorumlusu Murat Turan katıldı. Konuk heyeti, şehir dışında olan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ı vekaleten Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır kabul etti.

Federasyon başkan Fatih Uysal geçen sene büyük bir başarı ile organize edilen 2. Judo Grand Prix mücadelelerine her türlü desteği veren ve organizasyonun başarılı olmasında büyük katkısı olan Samsun Büyükşehir Belediyesi’nden aynı katkı ve desteği beklediklerini dile getirdi. Uysal bu sene yapılacak müsabakalarda yaklaşık 90 ülkeden katılımcı beklediklerini ve bu müsabakalarda da Türkiye’yi en iyi şekilde tanıtıp sportif olarak da en iyi başarıyı hedeflediklerini dile getirdi.

Meclis Başkan Vekili Turan Çakır da, uluslararası bir spor organizasyonu olan Judo Grand Prix müsabakalarının son 2 yıldır Samsun’da başarı ile organize edildiğini belirterek, “Hem şehrimizin hem de ülkemizin tanıtımına katkı veren bu spor organizasyonu her geçen yıl daha da büyük ilgi görüyor. Böyle nitelikli ve uluslararası niteliği bulunan organizasyonlara Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman katkı verdik ve elimizden gelenin en iyisi ile vermeye de devam edeceğiz. İnşallah bu organizasyon daha uzun yıllar devam eder, Samsun’la özdeşleşir ve biz de her zaman yanında ve arkasında oluruz. Şimdiden organizasyonda emeği geçen bütün arkadaşlara Başkanım Sayın Yusuf Ziya Yılmaz, şahsım ve Samsunlular adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.2. MAKİNE GELDİ YIKIM HIZLANDI

20.01.2015 13:10

Büyük Otel’in yıkım çalışmalarına devam eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, kiraladığı 2. İş makinesini de vinç yardımıyla otelin çatısına çıkartarak işi hızlandırdı...

Samsun Büyükşehir Belediyesi, tahliyesi tamamlandıktan sonra yıkımına başladığı Büyük Oteli oldukça ilginç bir yöntem kullanarak yıkmaya devam ediyor. Fen İşleri Daire Başkanlığı, Ankara ve Eskişehir’den 6 tonluk 2 adet ekskavatör iş makinesi kiraladı.

İlki yaklaşık 10 gün önce çalışmaya başlayan ekskavatörlerin ikincisi de önceki gün Samsun’a geldi. Yeni gelen iş makinesi bir vinç aracılığı ile otelin çatsına diğer iş makinesinin yanına çıkartıldı. Makinenin otelin çatısına çıkartılırken oluşturduğu görüntü çevredekiler tarafından ilgiyle izlendi.

2. makinenin devreye girmesi ile hızlanan yıkım çalışmaları hakkında bilgi veren yetkililer, otelin yıkımı sırasında uyguladıkları yöntemin Samsun’da ilk defa denendiğini ve binanın çatısına çıkartılarak üstten yıkıma başlayan iş makineleri sayesinde hem işin hızlandığını hem de maliyetin düşürüldüğünü ifade ettiler.BAŞKAN YILMAZ TÜRKİYE’NİN EN BAŞARILI 2. BELEDİYE BAŞKANI

19.01.2015 16:17

Yaptıkları anketlerle seçim sonuçlarını en iyi tahmin eden araştırma şirketlerinden olan ANDY-AR araştırma şirketi 2015 Ocak ayında yaptığı yerel yönetimler performans araştırmasını yayınladı...

Yaptığı icraatlar ve performansı ile 30 Mart yerel seçimlerinde 4. Kez Samsunluların takdirini ve onayını alarak Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Yusuf Ziya Yılmaz, ANDY-AR araştırma şirketi’nin 2015 Ocak ayında yaptığı yerel yönetimler performans araştırması sonuçlarına göre Türkiye’nin en başarılı Büyükşehir Belediye Başkanları sıralamasında 2. sırayı alarak bir kez daha başarısını kanıtladı.

Yakın zamanda başka bir anket şirketinin yaptığı performans ve başarı değerlendirmesinde Türkiye'nin en başarılı 8. Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görülen Başkan Yılmaz, bu kez çıtayı daha da yükselterek en beğenilen 2. Başkan olmayı başardı.

Andy-Ar tarafından yapılan anketin sonucuna göre, 1. Sırada %65.2’lik memnuniyet oranı ile Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki gelirken, Başkan Yusuf Ziya Yılmaz hemen ardından %61.1 lik oran ile Türkiye’nin en beğenilen 2. Başkanı oldu.