Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


SAMSUN B.Ş.B MODEL BELEDİYE OLDU

08.02.2016 10:18

Kırgızistan Cumhuriyetinin 10 ayrı belediyesinin üst düzey yöneticileri Samsun Büyükşehir Belediyesinin gerçekleştirdiği projeleri yerinde inceleyerek hayran kaldıkları projeleri kendi ülkelerinde uygulama kararı aldı.

Geçtiğimiz günlerde Samsun Büyükşehir Belediyesini ziyaret ederek Samsunun belediyecilik anlamında nasıl bu kadar başarılı olduklarını merak eden Kırgız Cumhuriyetinin 10 ayrı belediyesinin üst düzey yöneticileri, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak ile birlikte Samsun'da gerçekleştirilen belediyecilik hizmetlerini yerinde gördüler.

SAMSUN MODELİ YAYGINLAŞIYOR

Katı Atık Düzenli Depolama Sahası ve Samsun Doğu İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesislerine hayran kalan heyete ayrıca ilçelerde yapılan çalışmalar ve Cadde AVM projesi ile ilgili olarak da sunum yapılarak birçok yatırım ve projeler ile ilgili bilgi aktarıldı. Samsun daki belediyecilik faaliyetlerinin tüm ülkelere rol model olacağının altını çizen heyet yetkilileri çalışmaları kendi ülkelerinde uygulamak için harekete geçeceklerini belirttiler.

KIRGIZLAR SAMSUN DA BELEDİYECİLİK ÖĞRENDİ

Samsun un artık tüm dünyaya rol model olan belediyecilik hizmetleri yürüttüğünü ifade eden Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Ülkemizdeki tüm belediyelere hatta kamu kurum ve kuruluşlarına örnek olan bir belediyemiz var. Zaman zaman dış ülkelerden gelen belediye yetkililerine yaptığımız işleri, uyguladığımız yöntemleri detaylı olarak aktarıyoruz. Onlar da ülkelerine döndüklerinde kendi şehirlerinde bunları şartlarına göre uygulamaya dönüştürüyorlar. Bugün de Kırgızistan Cumhuriyetinin 10 ayrı belediyesinin üst düzey yöneticilerini  misafir ettik. Samsun da kaldıkları süre boyunca yapmış olduğumuz hizmet ve yatırımları yerinde gösterdik ve fikirlerimizi aktardık. Onlar da bizim projelerimizi kendi ülkelerinde uygulama kararı aldılar. Bundan sonra da şehrimize gelecek tüm belediye başkanlarına her türlü konuda yardımcı olmaya hazırız diye konuştu.

Kırgız heyetle yapılan program sertifika töreni ile sona erdi. Yatırımları yerinde inceleme gezisinde Genel Sekreter Yardımcısı Albayrak ile birlikte Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Figen Akın da yer aldı.MİNİK DOSTLARIMIZ ÜŞÜMESİN

01.02.2016 16:22

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm Ticaret A.Ş sorumluluk bölgesi olan Adnan Menderes Bulvarı üzerindeki 71 bin 683 dekarlık alanda sokakta yaşayan barınak ve yiyecek bulamayan hayvanların imdadına yetişti.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm Ticaret A.Ş. ve Samsun Atakum Rotaract Kulübünün ortaklaşa düzenlediği Minik Dostlarımız Üşümesin kampanyası ile sokakta yaşayan hayvanların soğuk kış günlerinde yiyecek ve barınacak alan bulmaları sağlandı. Adnan Menderes Bulvarının çeşitli noktalarına yerleştirilen geri dönüşüm malzemeleri ile hazırlanan kulübelerin yanında hayvanlar için yiyecekler de bırakıldı.

MASRAFSIZ OLARAK HAYVANLARA KULÜBE YAPABİLİRSİNİZ

Kulübelerin evlerde bulunan geri dönüşüm malzemeleri ile maliyetsiz olarak hazırlanabileceğini belirten Samsun Atakum Rotaract Kulübü Başkanı Denef Artut, Adnan Menderes Bulvarı üzerine yerleştirdiğimiz bu kulübeleri vatandaşlarımızda evlerinde yaparak çeşitli yerlere koyabilir. Sokakta yaşayan hayvanların soğuk kış günlerinde yiyecek ve barınma imkanına ulaşmasına vesile olabilir. Bu çalışmamızın ardından hayvanseverlerin aynı uygulamayı yapacağına inanıyoruz. Projemizin her aşamasında bizleri destekleyen Samsun Kültür Turizm A.Ş’ye teşekkür ederiz diye konuştu.

WHATSAPP HATTI İLE İLETİŞİM

Adnan Menderes Bulvarı üzerinde yaşanan tüm aksaklıkların, görüş ve önerilerin Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm Ticaret A.Ş.ye bildirilebileceğini duyuran Genel Müdür Musa İlkay Güler ise Çalışmalarımızla hayvanların bu soğuk havalarda aç kalmasının önüne geçmeye çalışıyoruz. Hava şartlarının güçleştiği dönemlerde gerçekleştirilen özverili çalışma kış ayları boyunca devam ettirilecek. Kışın hayvanların aç kalmaması için vatandaşlarımızı da duyarlı olmaya davet ediyoruz. Ayrıca vatandaşlarımız Adnan Menderes Bulvarı üzerinde gördükleri tüm aksaklık, görüş ve önerilerini fotoğraf ve adresleri ile 0539 226 17 32 numaralı whatsapp hattı aracılığıyla şirketimize ileterek Adnan Menderes Bulvarının daha da güzelleşmesi konusunda etkin bir rol üstlenebilirler dedi.Çarşamba da Yol Çalışmaları Kışa Rağmen Hız Kesmiyor

20.01.2016 11:07

Samsun Büyükşehir Belediyesi Çarşamba da yaptığı kuru beton yollar ile vatandaşlara güvenli ve konforlu ulaşım imkanı veriyor.

Samsun un dört bir köşesinde dayanıklılığından dolayı beton yolları tercih eden Samsun Büyükşehir Belediyesi Çarşamba da 25 kilometre kuru beton yol yaptı. Yokuşlarda beton yol tercih edilirken, düz yollarda kuru beton yolu değerlendiren Büyükşehir Belediyesi 2016 yılında da rahat ve konforlu ulaşım için yol çalışmalarını sürdürüyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından yapılan yol çalışmaları hava koşulları iyi olduğu sürece hız kesmeden devam ediyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Çarşamba Şube Müdürü Ferhan Kodalak ilçede yapılan çalışmalar hakkında yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi; Çarşamba, Samsun’un büyük ve yol ağı geniş olan ilçelerinden birisi. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak ilçemizde sorunların çözülmesine yönelik çalışmalarımız devam ediyor. İlçemizde onlarca mahalleyi beton yol ile buluşturduk. Kuru beton yol çalışmalarımız da tüm hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda tamamlanan 25 kilometrelik kuru beton yolun yanında yapımına devam ettiğimiz 12 kilometrelik bir yol çalışmamız var. Kavakdibi, Güneşli, Tatarlı, Ömerli, Aşağı Esenler, Yukarı Esenler ve Denizler mahallesi arasında yaptığımız yeni çalışmanın 1 kilometrelik kısmı tamamlandı. Kalan kısmı da hava şartları müsaade ettiği sürece hızlı bir şekilde tamamlanacakBAŞKAN YILMAZ, ŞEHRİMİZ MAVİ BAYRAĞI ÇOKTAN HAK ETTİ

20.01.2016 11:06

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsunun 2 yıldır uğraşmasına rağmen Mavi Bayrak alamamasını sert sözlerle eleştirdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Samsun İl Müdürlüğünce Turizm İşletme Belgeli otellerden Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ve bu kanuna bağlı yönetmeliklerde belirtilen kriterleri tam olarak sağlayanlara verilen Mavi Yıldız ve Berat ödülünü Samsun da ilk olarak Serra Otel almaya hak kazandı.

Otelde düzenlenen Mavi Yıldız Güvenilir Gıda Ödülü törenine Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, OMÜ Rektörü Hüseyin Akan, Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanı Albay Murat Özer, Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, vali yardımcıları ile işletme sahipleri katıldı. Programda konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, otelin üst düzey yetkililerinden mutfağında çalışan ekibine kadar herkesi tebrik ederek diğer işletmelerin de Mavi Yıldız için başvurmalarını istedi.

BU KADAR YATIRIMA RAĞMEN NEDEN ALAMADIK?

Başkan Yılmaz, çevre bilincinin yaygınlaştırılması amacı ile geliştirilmiş, plaj ve marinalar için öngörülen bir çevre ödülü olan Mavi Bayrak konusuna da değindi ve eleştirilerini ardı arkasına sıraladı. Samsun için Mavi Bayrakın çok önemli olduğunu belirten Yılmaz, Şehrimiz bana göre Mavi Bayrak'ı çoktan hak etti. Bu konuyu bir kaç platformda dile getirmeme rağmen sonuç elde edememiş olmak beni üzüyor. Kurupelit Marinasından Organize Sanayi sahillerine kadar toplu iğne başı kadar pis su denizimize gitmiyor. Samsun Limanının içi eskiden foseptik çukuru iken orayı temizledik şimdi insanlar oraya gidip balık tutuyor. Bunlara biz emek verdik. 50 milyon Euroluk bir atık su arıtma tesisi yaptık. Bu yatırım ne Orduda  ne Trabzonda  ne de Giresunda var. Bu kadar yatırım yapmamıza rağmen neden iki senedir Mavi Bayrak alamadık inanın anlamış değilim diye konuştu.

SAMSUN KENDİ KALESİNE GOL ATIYOR

Biz Mavi Bayrak için başvuru yapmışız ve yapılan denetimlerde yalnızca Nisan ayına kadar alınan numuneler tertemiz çıkmış diyen Yılmaz, Kirli çıkmış olmamız imkansız neden Nisan ayında böyle bir durum olmuş diye sorduğumda, Nisan ayında müthiş bir feyezan oldu. Yağmur yağdı. Feyezan yamaçlardan rusubat yani killi su getirdi. O da denizde bir sararma yarattı. Tam da o sararmanın olduğu gün gittiler denizden numune aldılar. Yani o gün numune almak demek Allah aşkına akıl karı mı? Feyezanı tutacak bir teknoloji var mı?  Feyezan için yaptıklarımız da elbet var. Ancak o kadar şiddetli bir yağmur du ki feyezanı o yaptığımız taşkın setleri de engelleyemedi. Soruyorum tekrar o gün numune almak gerçekten mantıklı mı?  İlgilenin bu konularla yazık günah. Samsun kendi kalesine gol atıyor. Hangi şehrin atık su arıtma tesisi, taşkın seddesi var. Azıcık killi su geldi diye Mavi Bayrakı alamadık. Bandırma Müzesinin olduğu alan için de Mavi Bayrak talebimiz oldu halen daha oradan da alamadık. Allah bilir orada soya yüklü bir gemi batmıştı. Eminim o kaza günü oradan numune alınmıştır. Böyle şey olmaz. Bir yere varılmaz. Mavi Bayrak turizm açısından dünyada çok iddialı bir vizyon. Mavi Bayraklı tüm sahiller fark yapıyor. Bu konuya sahip çıkalım. dedi.

VALİ ŞAHİN, MAVİ YILDIZ MÜŞTERİ SAYISINI ARTIRACAK

Samsun Valisi İbrahim Şahin de, Bu yıldızı elbette başkaları da alacak ancak bayrak yarışına bende varım deyip cesaret örneği koyan Serra Otel yetkililerimizi kutluyorum. Mavi Yıldız ile otelin müşteri sayısı da artacak dedi. Turizm yatırımlarına da değinen Şahin, Rusya ile olan krizi hatırlattı ve turizm konusunda ciddi bir yarış içinde olunması gerektiğini sözlerine ekledi.

MAVİ YILDIZLI BAYRAK GÖNDERE ÇEKİLDİ

Konuşmaların ardından Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz tarafından Serra Otel Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Türkdönmeze Mavi Yıldızlı bayrak ve Berat ödülü takdim edildi. Bayrak protokol üyelerinin katılım ile birlikte otel önündeki göndere çekildi. Program verilen öğle yemeği ile birlikte son bulduYAŞAR DOĞU MÜZESİ GÜREŞ ORGANİZASYONU İLE AÇILACAK

20.01.2016 11:06

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kavak Dernekler Federasyonu (KADEF)in milli güreşçi Yaşar Doğunun vefatının 55. yıl dönümü anısına düzenlediği tirit gecesine katıldı. Anlamlı gecede Kavaklı vatandaşlara hitap eden Başkan Yılmaz, Yaşar Doğunun Samsun da önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.

KADEF in geleneksel tirit gecesi, İlkadım ilçesi Gazi Sosyal Tesislerinde yapıldı. KADEF Genel Başkanı Op. Dr. Yılmaz Karagözün ev sahipliği yaptığı geceye AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Samsun Vali Yardımcısı Faruk Necmi Kurt,  Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Milletvekili Hasan Basri Kurt, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Canik Belediye Başkanı Osman Genç ile çok sayıda davetli ve Kavaklılar katıldı.

Kavaklı vatandaşların büyük ilgi gösterdiği tirit gecesinde Dünya ve Olimpiyat şampiyonu Kavaklı milli güreşçi Yaşar Doğu, vefatının 55. yılında saygı ve rahmetle anıldı. Gecenin açılış konuşmasını yapan KADEF Genel Başkanı Op. Dr. Yılmaz Karagöz, tiritin Kavak ın geleneksel damak tadı olduğunu belirterek, geceye katılan herkese teşekkür etti. Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu,  Yaşar Doğu'nun Kavak'ın medarı iftiharı ve yaşantısıyla da herkese örnek olduğunu belirterek, rahmet ve minnetle andığını kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise geceye katılanların coşkusunun kendilerini motive ettiğini söyledi. Başkan Yılmaz, Rabbim bizleri hep böyle güzel ortamlarda, gülen yüzlerle bir araya getirsin. Bu akşam çok mutlu oldum. İster tirit olsun ister başka şey. Bu tür etkinlikler bizleri bir araya getirmeye vesile oluyor. Bu organizasyonlar, hayatın tadına tat katıyor. Ama her zaman mutlu olamıyoruz. Bir şehidimiz daha geliyor. Şehidimizin naaşı Ordu'da toprağa verilecek. Her gün bir şehit haberi ile sarsılıyoruz. Çok sıkıntılı günler yaşıyoruz. Böyle bir ortamda yüzümüzü azıcık tebessüm ettirecek bu tür etkinlikler insanlarımızı mutlu ediyor. Rahmetli büyüğümüz Yaşar Doğu yu da rahmetle anıyorum. Doğup büyüdüğü köyünde annesinin evini Yaşar Doğu Müzesine dönüştürdük. Mayıs veya haziran ayında bir güreş organizasyonuyla beraber müzemizin açılışını hep birlikte gerçekleştireceğiz. ifadelerini kullandı.

Yemeğin ardından duaların edildiği gece, protokole Yaşar Doğu yu anlatan bir kitabın dağıtılması ve toplu hatıra fotoğrafı çektirilmesiyle sonra erdi.