Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN YILMAZ: KATİL VE VİCDANSIZLAR

18.07.2016 05:40

Türkiye Golf Federasyonu tarafından düzenlenen Federasyon Kupası ödül töreninde konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, darbe girişiminde bulunanlar için Bunlar katlidir, vicdansızdır dedi.

BAŞKAN YILMAZ: 

Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Sahası nın açılışı münasebetiyle düzenlenen Federasyon Kupası yapılan ödül töreni ile sona erdi. Törende konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 15 Temmuz da gerçekleşen darbe girişimi ile ilgili düşüncelerini ifade ederek,  İstanbul da, İzmir de Ankara da Anadolu nun çeşitli kentlerinde tankların altında, bizzat halkın parası ile alınmış silah ve mühimmatın düşmana karşı, ülkemize karşı yapılacak olan bir düşmanca harekete karşı halkın vermiş olduğu vergilerle alınan silahlarla şehit olan tüm şehitlerimize Allahtan Rahmet diliyorum. Bu harekete kalkışmış olan, ben onlara silahlı kuvvetlerimizin mensupları bile diyemiyorum, onlar TSK mensupları olamaz. TSK ülkemizi bin bir türlü badireden kurtarmış, ülkemizin yurt içinde ve yurt dışında savunmasında kahramanca görev yapmış. Bu işe kalkışanların, insanlarımızın arasına giremeyecek kadar katil ve vicdansız insanlar olduğunu düşünüyorum ve bu vesileyle şehitlerimize bir kez daha Allahtan Rahmet Diliyorum. Polisimize ve halkımıza bu hadisede göstermiş oldukları kahramanca mücadele için de şükranlarımı sunuyorum. 15 Temmuz akşamı güle oynaya burada yaşama sevinci ile açılışını yaptığımız Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf alanından döndükten sonra bu olayı, bu travmayı hep birlikte yaşadık. Bu travmanın etkileri hala bir miktar devam ediyor. Allahtan güvenlik güçlerimiz özellikle polisimiz ve halkımızın gösterdiği duyarlılıkla bu haince düzenlenmiş olan harekat durdurulmuş oldu. Ülkemize yakışmadığını düşünüyorum. Ülkemiz bunu hak etmiyordu. Türkiye gibi geleceğe dönük bir sürü umudu, bir sürü heyecanı, bir sürü başarı öyküsü ile övündüğümüz ülkemizin imajını bu kadar yerlere düşüren, bu kadar olumsuzlaştıran bir davranış son yıllarda olmamıştı. Dedi.

Son yıllarda yaptıkları yurt dışı gezilerinde Türkiye de yakalanan başarıların kendilerine sorulmaya başladığını ifade eden Başkan Yılmaz; Biz de gurur duyarak ülkemizin yönetimi, Başbakanımız, Cumhurbaşkanımız, Bakanlarımız, Milletvekillerimiz, topyekûn bir kalkınma azmi içerisindeyiz diye anlatırdık. Bunu yine anlatacağız ama bu 15 Temmuz hadisesi bu duygu ve düşüncelerimizi tahrip etti. Bu olayın müsebbiplerini inşallah en kısa sürede hukuk ve ülkemizin güvenliğinden sorumlu olan kişilerin alacakları tedbirlerle hak ettikleri cezalara çarptırılacaklarına inanıyorum. Şeklinde konuştu.

Başkan Yılmaz Golf sahasının yapımı sırasında emeği geçen herkese teşekkür ederek, Samsun artık golf dünyasının evlerinden birisi olacak. Samsunumuza hayırlı olsun ve Allah bizleri böyle güzel turnuvalarda bir araya getirsin. İnşallah 15 Temmuz da yaşadığımız travmalar geride kalır ve içimizi hoş eden yaşama sevincimizi artıran olaylarla bir araya gelir birlikte oluruz. Diye konuştu.TOMA NIN ÜZERİNDEN DARBECİLERE MESAJ

18.07.2016 05:39

En doğudan en batıya bütün Türkiye de sokaklara dökülen milyonlar darbe girşimine karşı destansı bir kurtuluş mücadelesi verdi.

TOMA NIN ÜZERİNDEN DARBECİLERE MESAJ

Tarih yazan şehirlerden biri de yine Kurtuluş Mücadelesi nin meşale şehri Samsun oldu. Samsun da Devlet millet kabus gecesinden itibaren tek yürek oldu kenetlendi. Cumhuriyet Meydanı na akan binler demokrasiye sahip çıktı.

HAİN PLANINIZ TÜRK MİLLETİNDEN TOKAT YEDİ

Vatandaşlarla Cumhuriyet Meydanı ndaki demokrasi nöbetini asla bırakmayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan ve AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, polis TOMA sının üzerine çıkarak ellerinde Türk bayrakları ile darbecilere, Türk milleti ile birlikte hain planınız asla emeline ulaşamayacak mesajı verdi.BAŞKAN YILMAZ DEMOKRASİ NÖBETİNDE

18.07.2016 05:39

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, darbe girişimine karşı Cumhuriyet Meydanı nı dolduran binlerce Samsunlu ile birlikte demokrasi nöbeti tuttu.

BAŞKAN YILMAZ DEMOKRASİ NÖBETİNDE

Büyükşehir Belediyesi nin yapmış olduğu golf sahasının açılışı için Samsun da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Vali İbrahim Şahin, Samsun milletvekilleri, AK Pati İl yöneticileri ve binlerce vatandaşın doldurduğu alanda vatandaşlara moral veren Başkan Yılmaz; 7 den 77 ye tüm millet Milli İrade dedi. İşte biz böyle bir milletin neferleriyiz Tüyü bitmemiş yetimin hakkını, yoksulların, fakirimizin geçimini birliğini ve dirliğini yükseltmeye çalışan AK Parti iktidarına, Recep Tayyip Erdoğan ın 2023 e Türkiye yi götürmeye çalıştığı 2023 vizyonuna ve umutlarımızı baltalamaya çalışan bir avuç hain bunun bedelini ve cevabını aldı. Umutlarımızı, heyecanlarımızı ve beklentilerimizi engellemeye çalışan bu hainlere Allah fırsat vermedi. Rabbim doğrunun, dürüstün, ülkemizin yönetimini, Cumhurbaşkanımızı, Başbakanımızın yardımcısı olsun. Bu hainlere halkımız gerektiği şekilde cevap vermiştir. Darbe girişiminin yapıldığını ilk duyduğumda inanamadım. Böyle bir şey olamaz dedim. Ama maalesef aklı, mantığı ve izanı yok olmuş; halkın polisine, halkın kendisine ateş eden, akşam evine ekmek götürmekten başka hiçbir düşüncesi olmayan polisimize ateş eden katiller emellerine ulaşamamıştır diye konuştu.BAŞKAN YILMAZ: BENİM BAYRAMIM BUGÜN

18.07.2016 05:38

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve büyük bölümü deniz dolgusu ile oluşturularak dünyadaki ilk golf sahası olma özelliği taşıyan Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Sahası nın açılışı iki bakanın katılımıyla gerçekleştirildi.

BAŞKAN YILMAZ: 

300 bin metrekarelik golf sahasın açılışı Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü sanatçılarının müzik ve dans gösterisi ile başladı. Türkiye Golf Federasyonu nun düzenlediği Federasyon Kupası ile açılışı yapılan Büyükşehir Belediyesi Golf Sahası nın ilk vuruşunu Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç yaptı.

Açılış öncesi konuşan Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Dolgu alan üzerine dünyada ilk olan golf sahasının hizmete girmesinin gururunu yaşıyoruz. 18 çukur olarak hizmete gireceği zaman 6 bin 200 metre ve 72 vuruşluk saha olarak hizmet verecek olan sahamız turizme olan katkısının yanında halkımızın, iş adamlarımızın ve Trabzon da dahil olmak üzere kıyı şehirlerimizde yetiştirdiğimiz sporcularımızın hizmetinde olacaktır dedi.

BAŞKAN YILMAZ: BENİM BAYRAMIM BUGÜN

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Heyecan ve iyi niyetin ortaya konduğu bir ortamda her şey kendiliğinden geliyor. Biz bu işe 2015’te Mayıs ın sonunda başladık. 2-3 ay proje yapımıyla geçti. Bu süreçte aynı zamanda bir golf alanı nasıl yapılır öğrendik. Varsa bir yerde golf alanı yapmak isteyen biri bize müracaat etsin. Bakanımız Çağatay Kılıç ın desteği olmasa bu işin içinden çıkamazdık. Ramazan ayında bu inşaatı Ramazan Bayramı na kadar bitirelim 10 günlük tatile rahat gidelim dedik. Arefe günü binayı bitirdik, o gece yağmur yağdı bina her taraftan akıttı. Moralim bozuldu, 10 günlük bayram tatili bana tatil miydi neydi? Biliyorsunuz birinci gün helikopter kazası oldu, o da kimyamızı bozdu. Öyle geçti bayram. Sonra bugüne hazırladık eksikliklerimizi. Ben bugün yapıyorum bayramı. Bugün Ramazan Bayramı nın birinci günü gibi, bütün sevdiklerimiz burada. Sayın bakanlarımız burada. Bakü deki toplantıdan özel bizim açılışımızı onurlandırmak için geldiler. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Kendilerine şükranlarımı sunuyorum. Golf alanımız cennet bahçesine dönüştü. Çağatay Bey elini hep taşın altına koydu. Allah nice açılışlarda nice güzel hizmetlerin insanlarımıza sunulmasının güzelliğini yüreğimizde hissettiğimiz ortamlarda bir araya getirsin diye konuştu.

Samsun da açılan golf sahası ile Samsun un ve Samsunlunun kazandığını vurgulayan Samsun Valisi İbrahim Şahin, Golf sanki zengin sporu gibi bir algı oluşuyor. Doğrudur, golf ile uğraşanlar zengin oluyor. Biz onun için Samsun da zenginlerin değil, zenginleşen insanların oluşturduğu ve uğraştığı bir spor alanını buraya sunmuş olacağız. Şu anda içinde bulunduğumuz alan 9 çukurlu ama önümüzdeki sene 18 çukurlu olacak ve federasyon başkanımız ayarlarlarsa uluslararası turnuvaları yapacağız. Samsun ve Samsunlu kazandı ifadelerini kullandı.

Golfun halk arasında zengin sporu olarak bilindiğini belirten Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Bunun söyleyenlerin sebebi şudur belki gördüğünüz gibi ciddi bir yatırım gerektiren bir spor. Ondan önemlisi malzemeyi ciddi manada bir masraf yaparak almanız gerektiği için bununla herhalde eşdeğer görülüyor ama onları da inşallah ülkemizde artık Cumhurbaşkanımızın başbakanlığı döneminden itibaren şu anda başbakanımızın önderliğinde yaptığımız çalışmada gediğimiz ekonomik durumda ihtiyacı olan gençlerimize bu malzemeleri sağlayarak onları uluslararası arenada Türkiyemizi temsil eden kardeşlerimiz haline getireceğiz. Ülkemizin çok farklı bölgelerinden hiç aslında golfe ilgisi olmayan ama yeteneği olduğundan dolayı buna yönelip de başarılı olan kardeşlerimiz var. Onları da inşallah yakında uluslararası müsabakalarda göreceğiz. Bu yatırımı eleştirenler de oldu. Özellikle bazı kesimler tarafından ne gerek vardı diyenler oldu. Ama biz eğer spor kültürümüzü, spor alt yapımızı ve spora karşı olan ilgiyi artırmak için ülkemizin geldiği durumda bu yatırımlara yapacaksak dünyanın ilk 20 ekonomisi arasında yerimizi aldıysak ve ilk 10 ekonomisi arasına girme noktasında hedefimiz varsa bizim her türlü spor branşında sözümüzün sesimizin duyulması gerekir. Küçük düşünmeyeceğiz büyük düşüneceğiz diye konuştu.

Bazı spor camiasında olan kişilerin olimpiyata katılım noktasındaki sayı ile ilgili çok ciddi eleştiriler ve olumsuz öngörülerin olduğunu ifade eden Bakan Kılıç, Biz şu anda olimpiyat oyunlarına tarihimizde en fazla branşta katılıyoruz. 20 branşla. Teniste beklediğimiz bir gelişme olursa bu 21 olacak. Dolayısıyla gerçekten iyi bir başarı ortaya koydu sporcularımız. Sporcu sayısına geldiğimizde ise 109 sporcumuz Rio ya katılım noktasında kota almış durumda. Yeter mi yetmez daha fazla olması lazım. Bunun için çalışıyoruz ama 2002, 2012 olimpiyatlarından sonra yaşadığımız sürecide kimse unutmasın. Sporcularımız bu anlamda büyük bir başarı göstermiştir hepsine teşekkür ediyorum. Daha fazla katılımlı günleri de göreceğiz. Ama katılımla beraber alacağımız madalya sayısını artıracağımızı göreceğiz şeklinde konuştu.

Golf sever ve golf oynayan biri olarak törene katılmasının kendisi için büyük bir mutluluk olduğunu belirten Dışişler Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye nin değişik bölgelerinde golf seviler bir spor haline geldi. Bu spora karşı maalesef ön yargı var. Birincisi zengin sporu. Bu spor çok para kazandırır, turizm de çok para kazandırır. O şehre çok şey kazandırır ama oynayanlar için çok öyle para isteyen bir spor değil. Diğer bir ön yargı bu golf sahaları çevre düşmanıymış. Şimdi siz görüyorsunuz bunun çevreye ne zararı var. Efendim golfle ilgili monşer sporu diyorlar. Şimdi ben golf oynuyorum monşer oldum mu bazen kendimi test ediyorum karşılaştırma yapıyorum bazen ufak tefek zemin kayması oluyor ama halen bir Yörük çocuğu olarak sağlam durduğumuzu düşünüyoruz. İstanbul da Antalya da golf sahalarında çalışan insanlar golf hocaları Anadolu nun değişik şehirlerinden Tunceli den de var Antalya nın en yüksek dağ köyünden de var. O yüzden önyargılı olmayalım. Herkesin yapabileceği spor dedi.

Ardından Bakan Çavuşoğlu ve Bakan Kılıç golf sahasında açılış vuruşu yaptı.

Golf sahasının açılışına ayrıca AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekilli Çiğdem Karaaslan, AK Parti Samsun Milletvekilleri Ahmet Demircan, Fuat Köktaş, Hasan Basri Kurt ve Orhan Kırcalı, Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, ilçe belediye başkanları, ilçe kaymakamları, tiyatro sanatçıları Mehmet Aslantuğ ve eşi Arzum Onan, ses sanatçısı Mustafa Keser, Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Demirören, sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, iş adamları, golf federasyonu temsilcileri, turnuvaya katılan golf sporcuları ve çok sayıda davetli katıldı.50 Kilometrelik Sahil Düzenlemesinin 17 Km si Tamam

18.07.2016 05:37

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Samsun-Kuş Cenneti arasındaki 50 kilometrelik sahil düzenlemesi çalışmalarının 17 km lik bölümünün peyderpey tamamlanarak halkın hizmetine girdiğini belirtti.

50 Kilometrelik Sahil Düzenlemesinin 17 Km si Tamam

Büyükşehir Belediyesi nin yatırım planları ve devam eden projeleri hakkında İl Koordinasyon Kurulu nda bir sunum yapan Sefer Arlı, Samsun-Kuş Cenneti Arası sahil düzenlemesi çalışmaları kapsamında 17 kilometrelik sahil yolu düzenlemesinin bittiğini, 33 kilometrelik düzenlemenin kaldığını açıkladı.

2016 YILINA 134 PROJE

2016 yılında 134 projeye imza atıldığının altını çizen Sefer Arlı, 6360 sayılı Yasa dan sonra Büyükşehir Belediyesi yeni hizmet alanı toplam 960 bin hektar alan olmuştur. Bugün itibariyle ilimize bağlı 17 ilçenin toplam mahalle sayısı bin 247 olup, toplam nüfus 1milyon 279 bin 884 kişidir. 2016 yılı 3. dönem itibariyle Samsun Büyükşehir Belediyesi yatırım programında yer alan 12 grup altında toplam 134 adet projeye imza attı. Bu projelerin 84'ü Büyükşehir e, 50 si de SASKİ ye aittir. Projelerin sektöre göre dağılımı hizmet binaları, ulaşım ve altyapı, çevre ve peyzaj, içme suyu, kanalizasyon, yağmursuyu, eğitim ve spor, kırsal kalkınma, sosyal tesis, turizm, makine ve ekipman ve plan proje şeklindedir. Projelerin bitiş tarihi 2018 yılı olup, toplam tutarı 680 milyon 614 bin 875 TL dir. Projelerin fiziki gerçekleşmesi yüzde 63 olup, nakdi gerçekleşmesi de yüzde 63 oranındadır dedi.

SAMSUN-KUŞ CENNETİ YOLUNUN 17 KİLOMETRESİ BİTTİ

Sahil düzenleme çalışmalarının son hızla devam ettiğini vurgulayan Arlı, Ulaşım ve alt yapı projelerimizden, Samsun-Kuş Cenneti arası sahil düzenlemesi çalışmaları kapsamında 17 kilometrelik sahil yolu düzenlemesi bitirildi. 33 kilometre yapılacak sahil yolu düzenlemesi var. Ülkemizin en uzun ve geniş kumsalını da içerisinde barındıran Bandırma Plajı ile 19 Mayıs Kuş Cenneti arası sahil şeridi yaklaşık olarak 50 km uzunluğunda olup, bunun Bandırma Plajı ile Kurupelit Yat Limanı arasındaki 17 km lik bölümü peyderpey tamamlanarak halkımızın hizmetine sunulmuştur. Kurupelit-Dereköy arasındaki 14 km lik kesimin 11 km lik kısmında sanat yapıları, toprak tesviye işleri ile beton yol kaplama işleri tamamlanmıştır. İncesu-Çakırlar arasında kıyı kenar çizgisinin ihlal edildiği 3 km lik kesimde ise bina ve tesis yıkım işleri devam etmekte olup, boşaltılan alanlarda toprak tesviye ve beton kaplama işlerine devam edilmektedir. Projenin tutarı 50 milyon TL dir diye konuştu.