Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ Van da Kardeş Belediye Gevaş ı Ziyaret Etti

19.02.2016 09:30

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kardeş Belediye olan Van ın Gevaş ilçesini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Geçtiğimiz günlerde Gevaş Belediyesine iş makinesi desteğinde bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, iş makinesinin ardından Gevaş a geldi. Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan ve yine Samsunun kardeş belediyelerinden Tuşba ilçesinin Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe tarafından havaalanında karşılanan Başkan Yılmaz ve beraberindekiler, Gevaş Belediyesini ziyaret etti.

Gerçekleştirilen belediye ziyaretinde kısa bir konuşma yapan Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, Belediye başkanımız 1990-92 yılları arasında Van da karayolları müdürlüğü yapmış bir isim. Bölgeyi hepimiz kadar iyi bilen birisi ve 17 yıldır Samsun da Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapıyor. Genel Merkez üzerinden kardeş belediyecilik yürütülürken kendileri ile bir araya geldik. İnşallah kendilerinin tecrübelerinden istifade edeceğiz. Samsun a yapmış olduğunuz gibi bu anlamda bizde bir abilik yapmış olacaksınız. Tüm beklentimiz budur. Bu ziyaretten dolayı size teşekkür ediyoruz dedi. Başkan Hakan ardından Gevaş ile ilgili bilgiler verdi.

Hakan ın ardından konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Van ı ikinci doğum yeri olarak gördüğünü söyledi. Yılmaz, 1990-92 yılları arasında Van a hizmet etme imkanım oldu. Çok severek burada görevimi yaptım. O yıllarda birlikte olduğum arkadaşlarımızla birlikte çok iyi çalıştık hizmet konusunda iyi bir şeyler yapmaya çalıştık. Aradan 25 yıl geçti. Bugün yıllar önce beraber çalıştığımız arkadaşlarımız ile birlikte eskileri yad ettik. Genel merkezimiz de hizmete çok ihtiyacı olan belediyeler ile birlikte kardeş belediyeler olsunlar diye bir projemiz olmuştu. Başbakanımıza sunulmuş bu proje yapıldı. Ardından bize listeler verdiler. Hangi ilçeler ile kardeş olmak istiyorsunuz diye ben hemen Gevaş ve Tuşba Belediyelerini seçtim. Bu ilçeleri bana verin, buralar benim ikinci doğumum dedim. Bu şekilde Samsun olarak Tuşba ve Gevaş ile kardeş belediyeler oldu dedi

Kardeş belediye olarak Gevaş ve Tuşba belediyelerine destek olacaklarını söyleyen Başkan Yılmaz, daha çok fikir alış verişinde bulunacaklarını dile getirdi. Yılmaz şu ifadelere yer verdi: Tabi ki hepimiz sınırlı imkânlara sahibiz. Van ın en zengin ailesinin bile çocuklarının isteklerine tedbirli bakılır ve bir şekilde yerine getirilmesi için uğraş verilir. Ne kadar imkânınız olsa bile imkânlar her zaman sınırlıdır. Bugün Gevaş belediyemizin belki imkânları sınırlı ama çok bilgili bir belediye başkanları var. Belki bir dönem içerisinde kıt imkânlar ile çok şey yapılmaz ama ben bir sonraki dönemde Gevaş ın çok değişeceğine inanıyorum. Eski Gevaş ın artık olmayacağına inanıyorum. Aynı şekilde Tuşba da da bunlar olacaktır. Belediyecilik çok farklıdır. Belediyecilik bol imkanlar ile güzel şeylerin yapıldığı bir şey değil. Belediyecilikte bilgi ve görgü çok önemlidir. Hele ki iyi bir ekiple çalışıyorsanız bu çok daha farklı oluyor. Çok parası olup da çok kötü belediyecilik görmedik mi? Elbette ki var. Biz elimizden geldikçe yardımlarımızı esirgemeyeceğiz. Ama biz daha çok bir araya geleceğiz ve konuşacağız. Bu şekilde işler çok daha iyi yürüyecektir.

Başkan Yılmaz Gevaş için yapılacak olan gençlik merkezi için görüşmeler yapacaklarını söyledi. Yılmaz, Sinan başkanımız Gevaş ta bir kültür merkezi olduğunu ve bu kültür merkezini yıkıp yerine yenisini yapacaklarını söyledi. Bende kendilerine adını kültür merkezi koymayabiliriz. Adını gençlik merkezi koyabiliriz. Gençlik ve Spor Bakanlığı şu anda gençlik merkezleri yapıyor. Bu kapsamda Samsun ilçelerinde de bunlar yapıldı. Bende Gençlik ve Spor bakanımıza ricada bulunacağım. Bu şekilde gençlik merkezi sorunumuzu inşallah halledeceğiz. Hemen bir işi başkalarına söylemek gibi olmasın. Bizde elimizi taşın altına koyacağız. Bir deneyim ve tecrübe varsa ortada bunu hemen kullanmak gerekiyor. Şeklinde konuştu.

Başkan Yılmaz, son olarak iyi bir belediyecilik için insanların öncelikli ihtiyaçları doğrultusunda çalışılması gerektiğine vurgu yaptı. Yılmaz konuşmasını şöyle sonlandırdı: Gevaş kısa sürede değişecektir. Soğukkanlı hareket edelim ve yanlış tercihler yapmayalım. Bu anlamda tercihleri kullanırken, insanımızın ihtiyaçlarını iyi bilirsek daha yararlı işler yapılabilir. Samsun da daha öncelerde şehir merkezinde minibüs ve otobüsler ile ulaşım yapılıyordu. Biz o dönemde aday olduğumuz dönemde raylı sistem yapacağız dedik. Bu projemiz ilk başlarda çok iyi düşünülen bir proje değildi. Ama şehirde hemen hemen her yerde ve sivil toplum kuruluşlarının çoğu raylı sistem yapılması gerekiyor diye düşündük ve projelerimiz arasına koyduk. Raylı sistem yapacağız demek o kadar da kolay olmadı. Bir dönem ertelemek zorunda kaldık. İkinci dönemde raylı sistemi şehre yaptık. Bu konuda çok büyük sıkıntılar yaşadık. Raylı sistem geldiği andan itibaren şehirde değişimler meydana geldi. Şunu demek istiyorum. Projelerde gelecek düşünüldüğünde çok iyi şeyler ortaya çıkıyor. Bu anlamda kardeşlerimiz ile birlikte olacağız. Kardeşlerimizin başarıları ile birlikte sevineceğiz. Bu anlamda geliş amacımızı kısa da olsa başbakanımıza ifade etmeye çalışacağız. Sıcak karşılamadan dolayı hepinize teşekkür ediyoruz.

Konuşmanın ardından Başkan Hakan, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a Halime Hatun Kümbeti nin maketini hediye etti. Başkan Yılmaz ve beraberindekiler ilçede kısa bir gezintinin ardından Van a geçtiler.BAŞKAN YILMAZ: BEDELİNİ AĞIR ÖDEYECEKLER

19.02.2016 09:18

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ankara da ve Diyarbakır da meydana gelen alçak terör saldırılarını sosyal paylaşım sitesi facebook ve twitter hesabından yaptığı açıklamalarla lanetledi.

Başkan Yılmaz yaptığı açıklamada, Şu çok iyi bilinmelidir ki hiçbir zulüm, alçaklık ebedi sürmemiştir. Milletimizin birliğine kasteden hainler bunun bedelini ağır ödeyecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın ifadelerini kullandı.

YPG TERÖR ÖRGÜTÜ DEĞİL DİYENLERE SERT ÇIKTI

YPG yi terör örgütü olarak görmüyoruz diyen ABD ve Rusya ya da tepkisini dile getiren Başkan Yılmaz, Ankara daki hain saldırıyı PKK nın desteği ile YPG'li bir hainin yaptığı açıklandı. Ey ABD, YPG terör örgütü değil diyordun. İşte sana terörün bir ispatı daha yazdı.

GÜN BİRLİK GÜNÜ

Mesajında birlik çağrısı yaparak tahriklere gelmeyin uyarısı da yapan Başkan Yılmaz, Terör saldırıları ile sabrımızı zorlayan iç ve dış mihraklar, bu milletin Malazgirt te, Kurtuluş Savaşında ve Çanakkale de vermiş olduğu mücadeleyi akıllarından çıkarmasınlar. Millet olarak, alçak terör saldırıları karşısında tahriklere gelmemeliyiz. Terör örgütü ve destekçilerinin istediği de vatandaşlarımızı tahrik ederek, ülke bütünlüğüne ve birlikteliğimize zarar vermektir. Gün birlik olma günüdür. Acılarımızı paylaşıp, terörle mücadele eden kahraman güvenlik güçlerimize sonuna kadar destek günüdür ifadelerini kullandı.Başkan YILMAZ: Şehirlere Ruh Veren, Kültür ve Sanat Hayatıdır

18.02.2016 08:21

Samsun Büyükşehir Belediyesi Samsun Kent Müzesi ve Samsun Yerel Tarih Grubu işbirliği ile hazırlanan Modernleşme Süreci ve Türk Medeni Kanununun Uygulamasında Samsun Örneği adlı fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı.

Samsun Kent Müzesinde yapılan fotoğraf sergisinin açılışına Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Baro Başkanı Kerami Gürbüz ve Samsunlu yerel sanatçılar katıldı.

Açılış öncesi konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Şehirler artık alt yapılarıyla, fiziki cesametleriyle hafızalarda iz yapıyor. Kartpostallara baktığınızda şehrin görselliği, panoramik görüntüleri, şehirle ilgili bir anı, hatıra, hatırlatma insanın hafızasında oluşturuluyor. Birde şehirlerin ruhu, kültür ve sanat hayatı var. Şehirlere ruh verende bu kültür ve sanat hayatıdır. Şehrin içinde oluşmuş olan ve yıllardır geçmişi bugüne taşıyan kadim değerlerin yan yana dizilmesiyle oluşmuş olan, birbirlerini etkileyen ve etkiledikçe de değiştiren, dönüştüren, büyüten, güzelleştiren bir anılar dizisi var. Şehirler o değerlerle birlikte bir mücevher ve yüzük taşı değerinde bir değer oluşuyor. Birçok kez biz bu değeri ihmal ederiz. Şehrin kültürünü, sanatını, şehrin hayatına değer katan, şehri değerli kılan bu değerleri ihmal ederiz. Çünkü maddi imkan, içinde bulunduğumuz günlük yaşam, günlük yaşamın bize dayattığı, bizi mecbur bıraktığı bir takım günlük ihtiyaçlar ve onları dönüştürme, onların peşinden koşmadan dolayı bu değerler dizesini ihmal etmemize sebep olur dedi.

Şehirlerin yaşanabilir bir ortama dönüştürülmesi gerektiğini belirten Samsun Valisi İbrahim Şahin, Biz köyden kente göçün yoğun yaşandığı bir ülkede yaşıyoruz. Ama 60-70 yıl önce kent nüfusunun yüzde 10-15 lerde iken bugün şehir nüfusunun yüzde 70 lere çıktığı bir ülkeden bahsediyorsak, şehirlerin artık daha düzenli bir hale getirilmesi gerekiyor. Şehirlerin yaşanabilir bir ortama dönüştürülmesi gerekiyor. Özellikle de turizm değerleri itibariyle açığa çıkarılması gereken neler varsa onların bir şekilde topluma sunulması gerekiyor. Bir taraftan biz bunu yaparken kadim medeniyetin eserlerin üstü örtülü değerlerin de açığa çıkarılırken, çok fazla hırpalanmadan güzellikleriyle sergilenmesi gerekiyor. Bir taraftan biz kültürden bahsederken bunu şehrin bize şekil verdiğini ve şekillendirdiğini dikkate almamız gerekiyor. Şehirleri kaba binalarla ortaya çıkardığımız, insanların kafasını soktuğu yer gibi düşünürken, aslında bizi şekillendirdiğin, ruhumuza yön verdiğinin çok fazla farkında olamayız. Onun için şehirleri, mahalleri, konutları yaparken o konutun bize bir şekilde şekil ve yön verdiğini dikkate alarak yapmamız gerekiyor ki, bu karşılıklı etkileşimden biz olumlu anlamda payımızı alalım diye konuştu.

Konuşmaların ardından Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Baro Başkanı Kerami Gürbüz ve sergiyi hazırlayan Refik Baskın, fotoğraf sergisinin açılışını yaptılar. Açılış sonrası sergiyi hazırlayan Refik Baskın, Vali Şahin ve Başkan Yılmaz a sergi hakkında bilgiler verdi.

Yaklaşık 3 ay açık kalacak olan sergide 50 adet foto blok yer alıyor.SAHİL TAHRİBATINA ANLIK MÜDAHELE

09.02.2016 16:03

Dün kenti esir alan fırtına sonrasında Samsun sahilinin bir bölümü dev dalgaların taşıdığı çakıl ve molozlarla doldu. Dev dalgaların yarattığı tahribat ise Samsun Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından anında giderildi.

Samsun da hafta sonu etkili olan fırtına, hayatı olumsuz etkiledi. Fırtına nedeniyle yıkılarak yolları kapatan ağaçlar Samsun Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından iş makinesi yardımıyla kaldırıldı. Şiddetli lodosun oluşturduğu hasar ve tahribatın izlerinin silinmeye çalışıldığı Samsun sahilinde de Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm A.Ş ye bağlı temizlik ekipleri sahil kenarında oluşabilecek tehlikelere karşı önlemlerini kısa sürede aldı.

SAHİLDE BİRİKEN MOLOZLARA ANINDA MÜDAHALE

Olası afetlere karşı hazırlıklı olduklarını ve görev bilinci ile hareket ederek olumsuzluklara anında müdahale edildiğini kaydeden Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm A.Ş. Genel Müdürü Musa İlkay Güler,  Sahil kenarında oluşan moloz birikintileri için anında harekete geçerek vatandaşlarımızın sıkıntı yaşamasını önledik. Burada oluşan tahribatı giderme çalışmalarımız devam ediyor. Sahil boyunca yaptığımız temizlik çalışması ve düzenleme ile sahilimizi anında eski haline çevirip vatandaşlarımızın güvenle kullanımına açtık dedi.OKA DAN SUUDİ ARABİSTAN A TURİZM ÇIKARMASI

08.02.2016 10:19

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu, Suudi Arabistan da çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın da yer aldığı heyette Suudi yetkililerle bölge turizminin güçlendirilmesi ve Samsun dan Arabistan a direkt uçuş konusu öncelikli gündem maddelerinden biri oldu.

BÖLGENİN TURİZM DEĞERLERİ KONUŞULDU

Riyad da turizm tanıtım toplantısında Vali Şahin ve Başkan Yılmaz ın yanı sıra Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin, Tokat Valisi Cevdet Can, OKA Genel Sekreteri Mevlut Özen, OKA PPKB Başkanı İbrahim Ethem Şahin ve bölgedeki turizm sektörü temsilcileri yer aldı. Bu toplantı kapsamında turizmci ve yatırımcı işadamlarına bölgenin turizm değerleri ve imkânları aktarıldı.

SAMSUN İÇİN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

OKA heyeti, çalışma ziyaretleri kapsamında Riyad Büyükelçilik ve Ticari Müşavirliği ziyareti, İslam Kalkınma Bankası ziyareti, Cidde Ticaret Odası ziyaretini gerçekleştirdi. Ziyaretler kapsamında İslam Kalkınma Bankası Bşk Yrd. Dr. Ahmet Tıktık ve Cidde Ticaret Odası Bşk. Yrd.  Ziad Bassam ile Bölge turizminin güçlendirilmesi konusunda görüşmeler gerçekleştirildi. Cidde Seyahat ve Turizm Fuarı açılışına da katılan heyet, ayrıca burada açılacak stant ile Orta Karadeniz Bölgesi nin tanıtımına katkı sağlayan bir çalışmaya imza attı.  Ziyaretin son gününde ise Cidde de turizmci ve yatırımcı işadamları ile görüşmeler gerçekleştirilecek.