Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


HEDEFLENEN 1100 KİLOMETRELİK YOLUN YARISI TAMAMLANDI

07.08.2020 06:45

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir 2020 yılı için belirlenen 1100 kilometre yol yapım çalışmasının 555 kilometrelik kısmının tamamlandığını söyledi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, 2020 yılı yatırım programında yer alan bin 100 kilometrelik yol yapım çalışması tüm hızıyla sürüyor. Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri tarafından 17 ilçede süren yol yapım çalışmalarının 555 kilometrelik kısmı tamamlandı. Samsun’da konforlu ve güvenli ulaşımı sağlamak için ekiplerin gece gündüz çalıştığını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 3 yıl içinde altyapısıyla, çizgileriyle, ışıklandırmasıyla, kalitesiyle Samsunu ulaşım noktasında iyi bir seviyeye çıkaracaklarını dile getirdi.

Bu yıl için ortaya koydukları 1100 kilometrelik yolu yarıladıklarının altını çizen Başkan Mustafa Demir, Yol çalışmalarında hedeflerimizi her zaman yüksek tutuyoruz. Şuana kadar 555 kilometrelik yolu tamamladık. Bu yolları yaparken sadece altyapı çalışmasını yapıp üzerine malzemeyi dökmedik, dar olan yollarda genişletme çalışmaları da yaparak araç geçişlerinin rahatlamasını sağladık ifadelerini kullandı. 2020 yatırım programında 1100 kilometre yol hedeflediklerini hatırlatan Başkan Demir, Bugün itibariyle bu hedefimizi yarılamış bulunmaktayız diyerek şunları söyledi:
Hava şartlarının elverişli olduğu her gün ekiplerimiz özverili bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Allahın izniyle 2020 yılı sonunda hedefimize ulaşmış olacağız.TARİHİ MEZARLIKTA PEYZAJ DÜZENLEMESİ

07.08.2020 06:38

Samsunun İlkadım ilçesi Kökçüoğlu Mahallesinde bulunan ve 800 yıllık tarihi geçmişe sahip Selçuklu ve Osmanlı mezar taşları ile yapılarının bulunduğu Seyyid Kutbiddin Cami ve Türbesinde Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı ile Mezarlıklar Müdürlüğü peyzaj ve mezar düzenleme çalışması başlattı.

Yapılan çalışmalar için teşekkür eden Seyyid Kutbiddin Cami İmamı Mehmet Zeki Aci, Bayram öncesinde başlatılan bakım onarım çalışmaları ve peyzaj düzenlemeleri için hem Park Bahçeler Daire Başkanlığımıza hem de Mezarlıklar İşleri Müdürlüğümüze çok teşekkür ediyorum. İstanbul'da Eyüp Sultan, Ankarada Hacı Bayram Veli Türbesi ne kadar önemliyse Samsunumuz için de Seyyid Kutbiddin Türbesi önemli bir mabed. Türbenin de içinde yer aldığı Samsunun en eski mezarlarının olduğu bu alanın bakımının ve onarımın yapılması için Büyükşehir Belediyemize başvurmuştuk. Anında geri dönüş oldu ve çalışmalar başlatıldı. Şehrimizdeki tarihi dokulara mabetlere sahip çıkan Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Demire teşekkür ediyorum dedi.HER GÜN 200 KİLO ÇEKİRDEK KABUĞU TEMİZLENİYOR

07.08.2020 06:37

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm A.Ş. Genel Müdürü Musa İlkay Güler, sahilden ve kumsaldan her gün yaklaşık 200 kiloya yakın çekirdek kabuğu temizlediklerini söyledi.

Karadenizin en güzel sahiline ve yürüyüş yoluna sahip Samsunda bazı vatandaşlar tarafından  yere atılan çekirdek kabukları, Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından her gün temizleniyor. Yaptıkları uyarılara rağmen bu tür davranışların önüne geçemediklerini belirten Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm A.Ş. Genel Müdürü Musa İlkay Güler, çevre temizliğine herkesin uyması gerektiğini belirterek, Çevre kirliliği oluşturan her türlü unsura Kabahatler Kanununa göre kolluk kuvvetlerince işlem yapılıyor. Ancak yapılan onca denetime, uyarıya ve kesilen cezalara rağmen çekirdek kabuklarını yere atanların önüne geçemiyoruz. Sahilden ve kumsaldan her gün 200 kiloya yakın çekirdek kabuğu temizliyoruz. Vatandaşlarımızdan da çevre konusunda hassasiyet bekliyoruz dedi.

ÇEKİRDEK KABUĞU DOĞAYLA BÜTÜNLEŞMİYOR

Çekirdeğin doğayla bütünleşmediğini belirten Güler, Kumsala atılan çekirdek kabuğunu makine ile temizleyemiyoruz. Elle küçük elekler aracılığı ile temizleme yapabiliyoruz. Bu da oldukça zaman alıyor. Yeşil alanlara atılan çekirdek kabuklarını temizlemek ise oldukça güç. Çekirdeğin içeriğindeki tuz çimlere de zarar veriyor diye konuştu.YARALI EBABİL TEDAVİ EDİLİYOR

07.08.2020 06:33

Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü tarafından yaralı olarak bulunan ebabil kuşu, Samsun Büyükşehir Belediyesinin Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezinde tedavi altına alındı.

Ayağı kırık halde Doğa Koruma ve Milli Parklar 11. Bölge Müdürlüğü ekipleri tarafından bulunarak Samsun Büyükşehir Belediyesine teslim edilen ebabil kuşu, Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezinde tedavi ediliyor. Ebabil kuşunun 3 haftadır merkezde tedavi edildiğini belirten Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Şube Müdürü Paria Tabatabaei, 3 hafta önce ayağı kırık halde merkezimize getirildi. 3 haftalık daha tedavi süreci var dedi.

Klinikte tedavi altına alınan ebabil kuşunun iyileşme sürecinin hızla ilerlediğini ifade eden Tabatabaei, Ebabil kuşları, sadece üremek için yere konuyor. Gece ve gündüz sürekli uçuyorlar. Diğer kuşlardan farklı olarak tüm hayatlarını uçarak geçirebiliyorlar. Tedavisi tamamlandığında biz de onu doğaya bırakacağız diye konuştu.BAŞKAN DEMİR: TÜRKİYE DÜNYANIN GÖZDE ÜLKESİ

07.08.2020 06:06

AK Parti İl Başkanlığının bayramlaşma töreninde konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, siyasetin hizmet işi olduğunu belirterek, Siyaset, şehrine, insanına, geleceğine ve ülkesine hizmet etme yeridir. Bunun dışında başka hiçbir şey değildir. Başarıya gidecek yolda bizi en iyi motive edecek olan ise bizi biz yapan değerlerimizdir dedi. Demir, Türkiyenin dünyanın gözde ülkesi haline geldiğini de ifade ederek, AK Parti olarak Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde hakikaten çok hatırı sayılı bir yere geldik diye konuştu.

Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Salonunda AK Parti Samsun İl Başkanlığının bayramlaşma töreni düzenlendi. AK Parti İl Başkanı Ersan Aksu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Milletvekilleri Ahmet Demircan, Yusuf Ziya Yılmaz, Fuat Köktaş ve Orhan Kırcalı, partinin il ve ilçe teşkilat mensupları ve belediye başkanlarının katılımı ile düzenlenen bayramlaşma töreninde Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir bir konuşma yaptı. Allah’a hamdolsun bir kurban bayramına daha ulaştık diyerek sözlerine başlayan ve herkesin bayramını kutlayan Başkan Demir, Pandemi süreci; gözle görülmeyen bir koronavirüs, bütün dünyayı esir aldı. Bunu hiçbirimiz, dünyada herhangi bir kişi, böyle bir ortamla, böyle bir durumla dünyanın karşılaşabileceğini öngöremedi. Biz bu süreci yaşıyoruz şimdi dedi. Cumhurbaşkanımız, ülkemizin lideri, AK Parti 19 yıllık sorumluluk dönemini geçiriyor diyen Başkan Demir, Bugün ülkemiz dünyada hatırı sayılır önemli bir yerde. Pandemi sürecini de dünyada en iyi yöneten ülke. ABD, Fransa, İtalya gibi birçok yerde yoğun bakımlar yetersiz kaldı. Koridorlarda, stadyumlarda yoğun bakım üniteleri oluşturdular. Bizim doluluk oranımız ise yüzde 60larda diye konuştu. Başkan Demir, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin etkin olduğunu Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bunu etkin bir şekilde kendisinin de yaşadığını ifade ederek, sistemlerin kendi kendine ülkeyi yönetemeyeceğini, sistemin sorumluluğunu kullanan kişilerin çok önemli olduğunu vurguladı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Cumhurbaşkanımızın liderliği, bakanlar kurulunun vaziyet alması, sağlık alanındaki bilim kurulu ve illerdeki pandemi kurulları, valilik başkanlığında tüm iletişim kurulları etkin bir şekilde günü gününe ne zaman ihtiyaç duyulduysa o zaman toplandı. Samsun’da biz, sayın genel başkan yardımcımız, milletvekillerimiz, il başkanlığımız, ilçe belediye başkanlarımız, ilçe başkanlarımız ve teşkilatlarımız ile büyükşehir belediyesi olarak biz ihtiyaç duyulup da talep edilen hiçbir şeyi geri çevirmedik. Yerine getirdik. Türkiye dünyanın gözde ülkesi haline geldi. AK Parti olarak Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde hakikaten çok hatırı sayılı bir yere geldik diye konuşarak sözlerine şöyle devam etti:

Siyaset hizmet işidir, yarış işidir. Siyaset alanında sorumluluk alan insanların o mekanizma içerisinde şehrine, insanına, geleceğine, ülkesine hizmet etme yeridir. Bunun dışında başka hiçbir şey de değildir.  O zaman bir şey çıkıyor, bütün yürüyüşümüz bütün duruşumuz, niyetimiz, samimiyetimiz hizmete doğru yürümek olmalıdır. Başarıya gidecek yolda bizi en iyi motive edecek olan ise bizi biz yapan değerlerimizdir.