Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


YENİ KARDEŞİMİZ KUVEYT İN FARWANİYA ŞEHRİ

06.04.2016 11:02

Samsun ve Kuveyt in Farwaniya şehri arasındaki kardeşlik protokolü Başkan Yusuf Ziya Yılmaz ve Farwaniya Valisi Şeyh Faysal Al Sabah arasında imzalandı.

Valilik makamındaki imza törenine Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Türkiye nin Kuveyt Büyükelçisi Salih Murat Tamer, Eski Kuveyt Vakıflardan Sorumlu Bakan Yardımcısı Adel Falah, THY Ortadoğu dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Adem Ceylan ve Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Necmi Çamaş katıldı.

VALİ ŞAHİN  KUVEYT DEN GELENLERİ TURİST OLARAK GÖRMÜYORUZ

İmza töreninden önce konuşan ve Samsun la ilgili genel bilgiler aktaran Samsun Valisi İbrahim Şahin, Kuveyt de kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini ifade ederek, İçten karşılamanız ve bizimle ilgilenen arkadaşların samimiyetleri için sizlere teşekkür ediyorum. Samsun a zaman zaman Kuveyt den misafirlerimiz geliyor ve Kuveyt halkı Samsun u biliyor. Gelenler Samsun ve diğer illerde uzun süreli kaldıkları için biz sizi misafir ya da turist gözüyle görmüyoruz. Eşiniz ve çocuklarınızla birlikte sizleri Samsun da ağırlamaktan büyük keyif alacağım. Samsun sadece turizm alanında değil her anlamda bir fırsatlar şehridir. Bu vesileyle imzalanan bu kardeşlik protokolünün her iki şehir için de hayır olmasını temenni ediyorum dedi.

BAŞKAN YILMAZ TÜRK VE KUVEYTLİ İŞ ADAMLARINI BİR ARAYA GETİRELİM

Başkan Yılmaz da gördükleri sıcak ilgiden dolayı teşekkür ederek başladığı sözlerini şu şekilde devam ettirdi Bizler de bu yaz sizleri, görevlendireceğiniz kişileri ve ailenizi Samsun da ağırlamaktan çok büyük memnunluk duyacağız. Samsun Türkiye deki 81 il içerisindeki 30 büyük şehirden birisi. Biz Samsun a küçük İstanbul da diyoruz. Samsun İstanbul un onda biri büyüklüğünde ancak İstanbul da bulunabilecek her türlü turizm, sağlık, eğitim ve her türlü yaşam konforu itibariyle her şeyin küçültülmüş ölçekte bulunabileceği kupon bir şehir. Bu kardeş şehir ilişkisinin ardından biz hem Kuveytli hem de Türkiye li iş adamlarını bir araya getirelim, onlara ortaklıklar kurduralım. Burada ya da Samsun da yatırımlar yapmalarını, kurdukları ortaklıklarla karşılıklı yapılabilecek iş imkanları yaratalım diye hassasiyetle düşünüyoruz. Aynı dine sahip, aynı tarihten gelen, ortak kültür değerlerine sahip insanların birbiri ile el ele tutuşması gerektiğini söylemeye zaten gerek yok ve biz bu duyguları taşıyoruz. Bu kardeşlik protokolünün her iki şehrimiz için de hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Farwaniya Valisi Şeyh Faysal Al Subah da Türkiye yi ve Türkleri çok sevdiklerini kaydederek, Biz Türkiye yi çok seviyoruz. Turizmimizi geliştirmek istiyoruz ve karşılıklı ilişkilerimizi çok güçlendirmek istiyoruz. Aramızda samimi bir sevgi olduğunu düşünüyorum. Bu imzalanan protokolün, ticari ve siyasi ilişkilerimize de önemli bir katkısının olacağını düşünüyorum. Diye konuştu.BAŞKAN YILMAZ KUVEYT DE

06.04.2016 10:49

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Kuveytin Farwaniya şehri ile kardeş şehir protokolü imzalamak ve bir dizi ziyarette bulunmak için Kuveyte gitti.

Samsun Valisi İbrahim Şahin in de iştirak ettiği ziyarette Samsun heyetini havaalanında Kuveyt İli valilik yetkilileri karşıladı. Vali Şahin ve Başkan Yılmaz programlarının ilk gününde Türkiye Kuveyt Büyükelçisi Salih Murat Tamer ile bir araya geldiler. Ziyarete THY Ortadoğu dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Adem Ceylan da iştirak etti.

Vali Şahin ve Başkan Yılmaz, Kuveyt de bir süre gezdikden sonra Türkiye de özellikle turizm ve inşaat alanlarında büyük yatırımları olan ve Kuveyt’in önde gelen iş adamları ile de bir araya geldiler. Görüşmeler sırasında Vali Şahin ve Başkan Yılmaz iş adamlarına Samsun u anlatarak yakın zamanda yatırım imkanlarının değerlendirilmesi için Samsun a davet ettiler.

THY ÖDÜL TÖRENİNE KATILDILAR

THY nin Kuveyt de en fazla satış yapan acentelerini ödüllendirdiği geceye de iştirak eden Vali Şahin ve Başkan Yılmaz acentelere ödülleri birlikte verdiler. Ödül törenine Kuveyt Büyükelçimiz Salih Murat Tamer de katıldı.TKB ÜYELERİ GOLF SAHASINA BAYILDI

05.04.2016 10:29

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, TKB üyesi Belediye Başkanlarına Karadenizin tek golf sahasını gezdirdi.

Tarihi Kentler Birliği semineri için Samsun da bulunan 200 Büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanına Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz tarafından Karadenizin tek golf sahası gezdirildi. Golf arabaları ile sahayı gezen belediye başkanları, dünyadaki tek deniz kıyısında bulunan golf sahasını çok beğendi.

Misafirlerine tesis hakkında bilgi veren Başkan Yılmaz, golh sahasını rekor denecek bir zamanda tamamladıklarını belirterek, 9 delikli olarak planladığımız Karadeniz in ilk golf sahasını daha sonra büyütme kararı aldık. Bir 9 delik daha ekleyerek 18 delikli bir golf sahası haline getireceğiz. İleride bir çok prestijli turnuvayı bu güzel alanda hayata geçirmeyi ve Samsunu golf turizmi ile de anılan bir şehir haline getirmeyi amaçlıyoruz dedi.TARİHİ KENTLER SAMSUN DA BULUŞTU

05.04.2016 10:26

Tarihi Kentler Birliği üyesi 200 Büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanı Samsun Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde Samsun da bir araya geldi.

1-2 Nisan tarihleri arasında Samsun da gerçekleşecek olan büyük Samsun buluşmasının teması Tarihi Kentler Birliğinin geldiği noktada bölgesel dağılım ve yeni bir açılım olarak somut olmayan kültür mirası olacak. Yönettikleri kentlerin tarihi ve kültürel birikimlerine sahip çıkarak tanıtımı ve gelişimine destek olan yaklaşık 200 kentin büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanlarını bir araya getirecek olan ve büyükşehir belediyesi ile ÇEKÜL Vakfının ev sahipliği ve organizasyonları ile gerçekleştirilecek olan büyük buluşma Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Kültür Merkezinde yapılacak. 

Sheraton otelde yapılan açılış programında Samsun Büyükşehir Belediyesi, 400 e yakın belediye başkanına ve davetlilere akşam yemeği verdi. Yemek öncesi Samsun Olgunlaşma Enstitüsü tarafından hazırlanan 11. ve 13. yy. Anadolu Selçuklu Dönemi çini sergisinin açılışı yapıldı.

TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ PROJE ÜRETECEK

Toplantının açılış konuşmasını yapan Samsun büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bu akşamki bu güzel ve coşkulu katılım bizi çok mutlu etti. Tarihi Kentler Birliği Türkiye nin her tarafında etkin bir şekilde hizmet üreten, Türkiye nin en büyük yerel yönetim birliği diyebilirim. Tarihi Kentler Birliğinin 440 üyesi var. Üye sayısı her gün artıyor. Türkiye genelinde 440 tane belediyenin üye olduğu bir birlik. Bu birlik ÇEGÜL Vakfı ile birlikte proje üretiyor. Somut miras dediğimiz tarihi değerlerimizin restorasyonu, onların ayakta kalması, geleceğe taşımakla ilgili çalışmalar yapıyor. Ama Tarihi Kentler Birliğine yeni misyonlar yüklüyoruz. Bugün ve yarın devam edecek toplantının da temel amacı somut olmayan miras, yani sanata ve kültüre dayalı olan eserleri kapsayan büyük bir birikimi var bu milletin. Düğünlerimiz, şiirlerimiz, edebiyatımız birçok yazılı olmayan ama soyut olarak toplumun kültürel dinamiklerini oluşturan değerlerimiz var. Bu değerlerin hepsi yarın yapılacak panelde istişare edilecek. Tarihi Kentler Birliği bundan sonra bu somut olmayan miraslara yönelik olarak destek vererek proje üretecek. Bununla ilgili birikimleri ortaya koyacak ve yazılı metinler haline getirecek. Bu konuda hazırlık yapmış olan birçok tarihçi, bilim adamı, sosyolog ve psikoloğa destek verecek ve bu destekle birlikte gizli kalmış, ihmal edilmiş, kıyıda köşede unutulmaya yüz tutmuş değerlerimizi açığa çıkartmış olacak. Bunun yanında doğal mirasa da yöneleceğiz. Doğal mirasa belki de bugün veya yarın fırsat bulamayacağız. Bir sonraki seminerimizi ve buluşmamızı da doğal miras konusu üzerine yapacağız. Bu toplantının herkese hayırlı olmasını diliyorum dedi.

FAKIBABA SAMSUN DA ÖNCEYE ORANLA BÜYÜK FARK VAR

Başkan Yılmaz dan sonra söz alan AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba, Bana hep soruyorlar milletvekilliği mi yoksa belediye başkanlığı mı diye. O kadar şanslısınız ki, o kadar mükemmel işler yapıyorsunuz ki sizlere hayran kalmamak elde değil. Havalimanından buraya gelinceye kadar etrafa baktım. Bundan daha önce de buraya gelmiştim. Arada çok büyük fark var. Yusuf Ziya Yılmaz ve ekibini yürekten kutluyorum. Bu toplantının herkese hayırlı olmasını diliyorum diye konuştu.

VALİ ŞAHİN: BÖYLE BİR ŞEHİRDE YÖNETİCİ OLMAKTAN KEYİF VE ZEVK ALIYORUZ

Samsun gibi güzel bir şehirde yöneticilik yapmaktan gurur duyduğunu belirten Vali İbrahim Şahin, Judo şampiyonası dolayısıyla 70 ülkeden misafirlerimiz şehrimizde bulunuyor. Diğer taraftan burada da Türkiye nin dört bir yanından gelen belediye başkanlarımız var. Samsun kendisini göstermek üzere olan bir gelin gibi. Böyle bir şehirde yönetici olmaktan keyif ve zevk alıyoruz. Samsun da görülmesi gereken 19 Mayıs 1919 u yansıtan, değişik kültürleri yansıtan yerlerimiz ve müzelerimiz var. Hem de onunla birlikte olan Kent Müzemiz var. Buraları vakit bulduğunuzda eğer gezerseniz çok farklı ve çok güzel şeyler görebileceğinizi düşünüyorum. Ben bugün ve yarın bizlere katılacak her misafirimize çok teşekkür ediyorum şeklinde konuştu.

Toplantıya ayrıca, Tokat Valisi Cevdet Can, Tarihi Kentler Birliğine üye belediye başkanları, kaymakamlar, STK temsilcileri, askeri ve mülki erkan katıldı.

Toplantı, Olgunlaşma Enstitüsünün Osmanlı Saray Giysileri Koleksiyonu Sarayın İncileri defilesi ile son buldu.Kuş Cennetinin Entegre Stratejik Planı Hazır

29.03.2016 12:26

Samsun Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği SAMKUŞ, Dünya nın sulak alanlarından Kızılırmak Kuş Cennetinin entegre stratejik yönetim planını hazırladı. 5 yıllık plan kapsamında uygulanacak ilkeler de belirlendi.

Samsunun Ondokuzmayıs ve Bafra ilçelerini de kapsayan, içinde 9 göl bulunan 56 bin hektarlık delta, Türkiye de tespit edilen 474 kuş türünden 352 sine ev sahipliği yapıyor. Kış döneminde yıllık ortalama 150 bin kuş popülasyonun gözlemlendiği Kızılırmak Kuş Cennetinin korunması ve turizme açılması için başta Samsun Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi olmak üzere çok sayıda kamu kurum ve kuruluş ile sivil toplum kuruluşları büyük çaba harcıyor.

Deltanın ve kuş cennetinin Dünya ya tanıtılması, turizm potansiyelinin geliştirilmesi ve gelecek nesillere sağlıklı şekilde aktarılması amacıyla kurulan Samsun Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği SAMKUŞ, kuş türü bakımından Türkiye nin en büyük doğal sulak alanı olan Kızılırmak Kuş Cennetinin 5 yıllık stratejik planını, düzenlediği çalıştayla belirledi. İki gündür Büyükşehir Belediyesi Mavi Işıklar Engelliler ve Rehabilitasyon Merkezinde yapılan çalıştayda, birliğin çalışma ilkeleri oluşturulup çeşitli kararlar alındı.

Çalıştaya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Ondokuz Mayıs Üniversitesinden Prof Dr Sancar Barış, Prof Dr Ali Kemal Ayan, Yard Doç Dr Kiraz Erciyas Yavuz Orman Su İşleri Bakanlığı 11. Bölge Müdürlüğünden Cengiz Akyüz, Muzaffer Çelik ve Murat Demir, Özden Sağlam STK temsilcilerinden Musa Orhan, Ömer Faruk Sönmez ve Sunay Demircan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden Sait Aydın, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden Aysel Altay, DSİ den Murat Saraç ve SAMKUŞ Müdürü İsmail Mutlu katıldı.

Strateji danışmanı Murat Çekiç in moderasyonunda gerçekleşen çalıştayda Samsun Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği için 3 çalışma ilkesi belirlendi. Hedefleri desteklediği sürece tüm çalışmalarında ve ilişkilerinde paylaşımcı, katılımcı ve şeffaf olmayı benimseyecek olan SAMKUŞ, yenilikçi ve güvenilir yaklaşımlarla öğrenme ve çözüm odaklı süreçler geliştirecek, tüm çalışmalarında Sulak alanları akılcı kullanımı ilkesiyle hareket edecek.

Çalıştayda Kızılırmak Deltasının nasıl bir değer olduğu sorusu da yanıt buldu. Kızılırmak Deltası her canlının kendi güzelliğini bulduğu, geçmişten geleceğe devam eden doğal bir nimet olan Kızılırmak Deltası için SAMKUŞ un, yürütme kurulunu da belirledi. Kurul, daha önce birliğin tüzüğünde yer alan yönetim planını uygulayıp, zamanında ve hızlı çözümler üretecek. Çalıştayda ortak değer, ayrıca, Leyleklerin izlenebilmesi için yapılacak çalışmalar da tartışıldı.