Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN YILMAZ: ''SAMSUN STANDARTI YÜKSEK BİR ŞEHİR''

12.01.2015 11:17

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere merkezi hükümet ve yerel kamu yatırımları sayesinde şehirde kentsel ekonomin el verdiği ölçeğin çok üzerinde bir standart yakalandığını söyledi....

Kişi başına düşen milli geliri şehir alt yapısı, estetik, yaşam standardı ve konforu ile mukayese edildiğinde böyle bir olumlu parametrenin ortaya çıktığını ifade eden Başkan Yılmaz, gelecekte de kenti projelerini tamamlamış kaliteli ve konforu yüksek, kendi kendine yeten, üretimi ve ihracatıyla ülke ekonomisine katkı veren bir şehir yapmak için koşturduklarını kaydetti.

Başkan Yılmaz, AK Parti Samsun Milletvekili Prof. Dr. Tülay Bakır tarafından organize edilen “Marka Bal Olma Yolunda Samsun” sempozyumuna katıldı. DSİ 7. Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu'nda başlayan sempozyuma Samsun Vali Yardımcısı Faruk Necmi Kurt, Samsun Milletvekili Prof. Dr. Tülay Bakır, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven ile konunun uzmanı çok sayıda akademisyen ve davetli katıldı. Sempozyum öncesinde konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, marka bal sempozyumunun Samsun için faydalı olmasını temenni etti. Başkan Yılmaz, ''Sempozyumun temel konusu olan bal, Allah'ın insanlara bahşettiği en faydalı nimetlerden birisi. Balla ilgili burada çok sayıda bilim insanı var. Akademisyenlerimiz, balın insan sağlığı üzerine etkileri, faydaları ve önemi, fiziksel ve kimyasal özellikleri, ülke ekonomisine katkılarıyla ilgili bilgi birikimlerini paylaşacaklar. Bu sempozyum sonuçları itibariyle inşallah bizleri mutlu eder.'' dedi.

''STANDARDI YÜKSEK BİR ŞEHİRİZ''

Konuşmasında bugünün ve yarının Samsun'unu anlatan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, ''Samsun'u nasıl bir yaşam haline getirmeliyiz? sorusunu kendimize sorduğumda stratejik kentsel büyüme ve gelişme politikamız şunun üzerine oturuyor. Öncelikle şehir ve yaşam alanı olarak çağdaş ve uygar bir insanın 'Ben burada dünyanın en gelişmiş ülkesinde yaşayan bir insandan geri kalmayan donatılara sahip yaşıyorum' diyebileceği donatı eksikliği olmayan bir şehir olmasını istiyoruz. Bir kere çevre projelerini tamamlamış bir şehir olmamız lazım. Bu gün farkında değiliz belki ama çocuklarımız kirli, kanalizasyon sorununa, çöp kokusuna, cadde ve sokakların estetiğini bozan kirliliğe, çeşme suyuna güvenmeyip eve damacana ile suyu getirilen bir eve tahammül edemeyecek. Bu örneklerin sayısını çoğaltabiliriz. Bunun yanında alt yapısını, ulaşım, sağlık, rekreaktif amaçlı yapılmış yaşam ve dinlenme eksikliğini, turizm, kentsel kalkınma projelerini ve geçimini tamamlamış, kültür ve sanata dönük hazırlıklarını bitirmiş çağdaş ve modern bir şehir hedefliyoruz. Böyle bir şehrin inşa edilmesiyle ilgili süreçte şehri yönetenler olarak mücadele veriyoruz. 15 yıldır da belediye başkanı olarak gece gündüz koşturuyorum. Peki bugün neredeyiz. Aslında bugün kentsel ekonomimizin el verdiği ölçeğin çok üzerinde bir standart yakaladık. Yani bizim kentsel donanımlarımız, kent mobilyalarımız, şehir alt yapısı, estetik, yaşam standardımız ve konforumuz, kişi başına düşen milli gelirimizle mukayese ettiğimizde o gelir seviyesinin üzerinde bir standart veriyor.  Bizim şehrimizdeki talepler, başka şehirlerdekinden daha fazla. Bu açıdan Samsun, aslında örnek de bir şehir. Tarih boyunca küçük İstanbul olmuş, 'İstanbul'da ne varsa burada olsun' denmiş. İnsanlar, daha çok zenginleşmek için şehirden ayrılmış, gidenlerin torunları ise bugün aradıkları her şeyi bulabildiklerini ve 40 yıl önce olsaydı göç etmezdik diyor. Çok şükür bu seviyeye geldik.'' değerlendirmesini yaptı.

'İLÇELERİMİZİN DE STANDARDI YÜKSELECEK''

Samsun'u gelecekte Bursa, İstanbul, İzmit yapma, nüfusunu 10 milyona çıkarma gibi bir iddia taşımadıklarını ifade eden Başkan Yılmaz, ''Çok büyümek önemli değil. Önemli olan bahsettiğim projelerini tamamlamış kaliteli ve konforu yüksek, kendi kendine yeten, üretimi ve ihracatıyla ülke ekonomisine katkı veren bir şehir olma yolunda koşuyoruz. İlçeleri de kapsayan bir sorumluluğumuz olduğu için ilçelerimizin de kent merkezinde olan donanımlara sahip olmasını istiyoruz. Bu hedefle de var gücümüzle çalışıyoruz. Bu dinamiklerin başında da turizm ve kırsal kalkınma geliyor. Ekonomiyi hayatın hiç bir kesitinden ayrı düşünmüyoruz. Kırsal kalkınma ve turizm konusunda alt yapıyı büyük oranda şekillendirdik. Turizmde bazı ilçelerimiz emekleme aşamasına geldi. Bu aşamadaki Ayvacık, Vezirköprü, Ladik ve Havza'da ilçelerimizdeki bu kıpırdanmaların temposunu yükselteceğiz. Bunu kalkınma hamlesine dönüştürmenin çabası içinde olacağız.''  şeklinde konuştu.

''OLİMPİK BUZ PATENİ VE OKÇULUK TESİSİ YAPILACAK''

2017 İşitme Engelliler Olimpiyatı'nın Samsun için önemine de değinen Başkan Yılmaz, ''Samsun için önemli bir ortam oluşturup dinamiğini artıracak. 30 bin kişi gelecek. Bu insanlara Samsun'u sosyal, kültürel ve sportif alt yapısını tamamlamış modern bir kent olarak tanıtmalı ve yaşatmalıyız. Olimpiyatlara hazırlık yapmamız düşüncesiyle tüm projelerimizi 2017'ye kadar tamamlamak üzere başlatıyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın sportif alt yapısını tamamlamak için başlatılan projeler tamamlanacak. Buna ilaveten Batıpark'taki Yelken Kulüp'ün yanına dünya standartlarında olimpik buz pateni ile okçuluk ve atıcılık tesisleri yapılacak. Zemin etütleri ve projeleri yapıldı. İhale aşamasına geldi. Bunun yanında tüm dünyada popüleritesi artan golf sporuna sahip çıkarak şehrimize kazandıracağız. Bunu çok önemsiyorum. Golfü de 2017'ye yetiştirme çabalarımız var. Golf dünya'da hızla gelişen bir spor ve alt yapısı olan şehirlere çok şey kazandırıyor. Kentsel turizme büyük katkıları oluyor. Yakın gelecekte bu spor, çok geniş kitlelere yayılacak. Olimpiyat için Samsun'a gelecek yerli yabancı sporcu kafilelerine ilçelerimizi gezdirip tanıtacağız.” Dedi.BAŞKAN YILMAZ YENİ VALİ YARDIMCILARINI ZİYARET ETTİ

12.01.2015 11:15

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, yeni atanan vali yardımcılarını ziyaret etti.

Akşam saatlerinde gerçekleşen ziyarette Vali Yardımcısı Faruk Necmi Kurt, Ali Galip Saral, Metin Borozan ve Mehmet Ali Yıldırım'ı ziyaret eden Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, vali yardımcılarına yeni görevlerinde başarılar diledi. Yaklaşık 1 saat süren ziyarette Samsun ile ilgili bilgi veren Başkan Yılmaz, kentin gelişmesi ve değişmesi sürecinde birlikte çalışılacak olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Vali yardımcıları da Samsun'un gelişmesine ellerinden gelen bütün katkıyı vereceklerini ifade ederek, milli mücadelenin ilk adımının atıldığı kente hizmet edecek olmasının gururunu ve mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.


TALİHSİZ ÖĞRENCİ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

08.01.2015 09:43

Samsun'un Terme ilçesinde okul dönüşünde sulama kanalına düşerek hayatını kaybeden 8 yaşındaki Yeşim Sonaş, son yolculuğuna uğurlandı...

İlçenin merkeze bağlı Kuşçulu mahallesinde Yeni Cami'nde kılınan cenaze namazına Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Terme Belediye Başkanı Şenol Kul ile Sonaş’ın ailesi ve yakınları katıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, acılı baba Yakup Sonaş'a başsağlığı dileyerek acısını paylaştı.

Talihsiz olay, dün akşam saatlerinde Terme'nin Kuşçulu mahallesinde yaşandı. Söğütlü İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören 3. sınıf öğrencisi Yeşim Sonaş, okul servisi şoförünün  evin önünde indirmesi gerekirken Aşağı Mahalle'de indirmesi üzerine yürümek zorunda kalmıştı. Eve doğru ilerlerken kar yağışı nedeniyle yoldaki köprünün dereyle aynı seviyeye geldiğini fark etmeyen talihsiz öğrenci, su kanalına düşerek hayatını kaybetmişti. Jandarma ekipleri, su kanalından çıkarılan küçük kızın cenazesi Terme Devlet Hastanesi morguna konulmuştu.

Cenaze namazının ardından küçük kız, Kuşçulu mezarlığında son yolculuğunda uğurlandı. Küçük kızın, baba Yakup Sonaş'ın iki çocuğundan biri olduğu öğrenildi. Olayla ilgili servis şoförü göz altına alınırken, soruşturma ise sürüyor.BAŞKAN YILMAZ: “EN FAZLA ÇEVRE PROJESİ YAPAN BELEDİYEYİZ”

08.01.2015 09:42

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun'da genel turizmin parçası olan sağlık turizmini geliştirmek ve kentin bu potansiyelini artırmak için gerekli her çalışmayı ve yatırımı yapmaya hazır olduklarını söyledi. Sağlık turizminin genel turizmden ayrı düşünülemeyeceğini ifade eden Başkan Yılmaz, el ele verilmesi halinde uluslararası arenada bu konuda büyük bir hamle yapabileceğini kaydetti...

Karadeniz'in başkenti Samsun'da genel turizmin yatırımları çalışmasının parçalarından olan sağlık turizmi konusunda Samsun Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği binasında toplantı yapıldı.

Samsun Valisi İbrahim Şahin başkanlığındaki toplantıya Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İl Sağlık Müdürü Yusuf Köksal, Samsun Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Uzman Dr. Dursun Mehmet Mehel, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği (SAMTAB) Müdürü Hayri Şen ile özel hastanelerin genel müdürleri katıldı.

Kentte sağlık turizmini geliştirmek için katılımcıların görüş ve önerilerinin alındığı toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, toplantının ortaya konacak hedefler bakımından verimli olacağını belirtti. Başkan Yılmaz, "Sağlık konusunda özel hastanelerimizde elde edilmiş olan başarı öyküsü, bizi bugün sağlık turizmini nasıl geliştirebiliriz deme noktasına getirdi. Şimdi bu iddiayı ve hedefi özel hastanelerdeki başarı ile ortaya koyuyoruz. Son 10 yılda her konuda Samsun olarak önemli bir mesafe katettik. Yaşadığımız süreç içinde işin zor kısımlarını hallettik, kolay kısımları kaldı. El ele verirsek hedefe ulaşırız. Bundan sonra yapmamız gereken şey, alt yapımızı hızla kurmaktır." dedi.

MAVİ BAYRAKLI 5 YILDIZLI OTELLERİMİZ OLACAK

30 tane büyükşehir belediyesi içinde çevre projeleri konusunda en fazla proje sonuçlandırmış belediyenin Samsun Büyükşehir Belediyesi olduğunu vurgulayan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, " Şehirde atık su problemini çözmek ve mavi bayraklı çevre projelerinde rekabetçi olalım diye atık su arıtma tesisine 50 milyon euro para harcadık. Bu olmasaydı sağlık turizminden nasıl bahsederdik. 5 yıldızlı otellerimizin iki tanesi mavi bayrak talebinde bulundu. Mavi bayraklı 5 yıldızlı otellere sahip şehir olmak, çok özel bir durumdur. Mavi bayraklı otel demek, bütün çevresel problemlerini çözmüş, bir damla atık suyu doğaya vermeyen tesis demek. Bunlar da sağlığın önemli çevresel bileşenleri ve sağlık turizminin avantajları olacaktır. Mavi bayraklı otele sahip olursak, bu avantajı sağlık turizmine dönük kullanabiliriz." bilgisini verdi.

DİREK HAVA YOL BAĞLANTISI BÜYÜK İHTİYAÇ OLDU

İstanbul'a bağımlı kalmadan şehre direk uçuş seferleri yapılabilmesi için uğraş verdiklerini anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, "Bu imkana sahip olabilirsek, turizmde önemli bir avantaja sahip olacağız. Karşı sahillerdeki turist potansiyelini şehrimize getirmek için bu gerekli. Artık uçak mı satın almalıyız deme noktasına geldik. Bu şehir de buna hazır durumda. Bu uçak konusu ekmek su gibi ihtiyaç haline geldi. Karşı sahillerin konjektürü ve durumuna göre sağlık ve genel turizmde önemli avantajlarımız var. Bunları kullanabiliriz. Oralarda acenteler, muayenehaneler, kontak ofisleri kurarak bu hamleyi yapabiliriz. Yabancı dil olayında Rusça bilen insan sayısını artırmamız lazım. Rusça, turizmin önünde engel olmamalı. Bunu çözmek için belediye olarak elimizden gelen her şeyi yapabiliriz. Rusya'dan Rusça dersi verebilecek hocalar getirebilir, dersane düzeni kurup Rusça öğrenip rehberlik ve sağlık turizmine katkı vermek isteyenlere ilişkin bir sistem kurabiliriz." şeklinde konuştu.

KURACAĞIMIZ TATİL KÖYÜ BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK

Kuracakları tatil köyünün hem sağlık ve hem de genel turizme büyük katkı ve avantaj sağlayacağına da değinen Başkan Yılmaz, "Şehrimizde mutlaka iki tane tatil köyümüzün olması lazım. İnsanlar gelip de hem tatillerini yapabilir hem de sağlık imkanlarından ve kaliteli alt yapımızdan istifade edebilirler. Turistler 5 yıldızlı otellerde kalmak yerine tatil köyünde kalıp sağlık turizminden yararlanmayı tercih ederler. Şehrimizde tatil köyü olmaması, büyük bir eksikliğimizdir. Ayvacık'ta bir tatil köyü yapma yönünde ciddi hazırlıklarımız var. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile görüşmelerimiz ve hazırlıklarımız sürüyor. Bu tatil köyünü gerekirse biz yapacağız. İşletmesini ihale ile devredeceğiz. Belki işletmesini sağlıkçılarımızın kuracağı bir ortaklığa bırakabiliriz. Bunu önemli bir ihtiyacımız olarak görüyorum. Bu eksiğimizi gidermemiz lazım. Tatil köyü ile ilgili yer belirleme, proje hazırlama, bunların bakanlık ile münasebetleri, bu alanın turizm alanı ilan edilmesi konusunda önemli mesafeler katettik. Bu alanın ilanı gerçekleştikten sonra orayı istimlak edeceğiz. 1.5 senede 50 bungolow evli tatil köyünü inşa edeceğiz. Bu proje, sağlık turizmine önemli katkılar verecektir." açıklamasını yaptı.

Samsun Valisi İbrahim Şahin de "Bu turizm konusunda epeyce yol alacağız. Turizmin bir boyutu da sağlık turizmidir. Samsun'da sağlık konusunda da bir yol haritası çizmek istiyoruz. Bu konuda sizlerin düşünce ve önerilerinize ihtiyacımız var. Nasıl daha hızlı yol alır ve hareket edebiliriz, yurt dışından Samsun'a sağlık turizmi adına ne kadar çok turist getiririz, bunları konuşup planlamak istiyoruz. Basamak basamak bunları kararlı ve sürdürülebilir bir şekilde hayata geçirelim arzusundayız. Bu açıdan da sizlerin düşünceleri önemli." ifadelerini kullandı


BAŞKAN YILMAZ: “SALIPAZARI'NDA TURİZM, DOĞAL HAYAT OTANTİZMİ İLE GELİŞECEK”

07.01.2015 09:25

Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği' (SAMTAB)'ın ilçelerde turizmi canlandırmak ve geliştirmek amacıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde başlattığı çalışma kapsamında ikinci toplantı, Salıpazarı ilçesinde yapıldı...

Salıpazarı Turizm Eylem Planı'na alınacak yatırımlara ilişkin ilçe halkıyla istişare yapılan toplantıda Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, turizm açısından farkındalık oluşturup ilçeye katkı sağlayacak 13 maddelik yatırım konularını anlattı. Başkan Yılmaz, ilçede turizmin geliştirilmesi için ahşap eski evleri misafirhaneye dönüştürüp, doğal hayatı yaşatacak otantizmi ve yerel kültürel unsurların canlandırılmasını istediklerini kaydetti.

Salıpazarı Turizm Eylem Planı toplantısı, Salıpazarı Ziraat Odası Başkanlığı Çiftçi Eğitimi ve Konferans Salonu'nda yapıldı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz başkanlığındaki toplantıya Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Turan Çakır, Büyükşehir Belediyesi AK Parti Meclis Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Ayvacık Belediye Başkanı Mustafa Belur, Salıpazarı Belediye Başkanı Halil Akgül ile Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği üyeleri katıldı.

Toplantının ev sahipliğini yapan Salıpazarı Belediye Başkanı Halil Akgül, turizm konusundaki taleplerini anlatıp önerilerini anlattı. İlçesinin 38 bin yıllık tarihi geçmişe sahip olduğunu hatırlatan Başkan Akgül, 28 tane tarihi caminin yanında Garpu Kalesi, kaya mezarları, Konakören Yaylası ve doğal Karacaören Şelalesi'nin turizm öğesi olabileceğini kaydetti.  Başkan Akgül, ilçeye butik otel istediklerini söyledi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise Salıpazarı'nda turizmi kısa sürede canlandırmaya yönelik belediye bünyesinde yaptıkları çalışmayı aktardı. Yatırım yapılabilecek 13 maddelik konu başlığı belirlediklerini ifade eden Başkan Yılmaz, "İlçelerdeki  turizm potansiyellerini tek tek harekete geçireceğiz. Ancak hepsi belli bir plan ve program dahilinde olacak. Büyük iddialar ve uzun vadeli projeler yerine bu güne kadar yapılamayıp geç kalınmış doğru yatırımları hayata geçireceğiz. Salıpazarı'nda da konaklama tesisi problemi var. Ama bu sorunu beton lüks otellerle çözmek, büyük bir hata olacaktır. Çünkü turist, evinden çıkıp bir ilçeye gittiğinde orada beton otellerde kalmak istemez. Burada yapmamız gereken şey şu; Beton butik otel yerine ilçe kültürünü yansıtan ve yaşatan iki tane ata yadigarı eski tip ahşap ev kiralayalım. Gerekirse satın alalım. Burayı doğallığını ve güzelliğini fazla bozmadan misafirhaneye dönüştürelim. Buraya yerel mutfak kültürünü koyalım ve çocuklarımız yine yerel kıyafetlerle burada turistlere hizmet versin. Turizm konusunda bu daha fazla farkındalık oluşturacaktır." dedi.

Turistlerin ilçelerde doğallığı ve farklı yaşam kültürlerini hissetmek ve tatmak istediğinin altını çizen Başkan Yılmaz, "Burada kalacak olan insan, ilçenin köylerindeki bozulmamış doğallığı görmek, hissetmek ve yaşamak ister.  İnanın misafirhaneye dönüşmüş eski tip köy evleri, 5 yıldızlı otelden daha çok ilgi çeker. İşte burada bu otantizmi yaşatmak ve hizmet sektörüne dönüştürmek lazım. Onlara yerel kültürlerimizi tanıtabilir, tarihi mekanlarımızı ve turistik güzelliklerimizi de gezdirebiliriz. Yerel mutfak kültürünü ve yöresel özelliklerimizi de mutlaka geliştirmeliyiz. Ayrıca turistlerin burada yanlarında götürebilecekleri bir hediye ürünü ortaya çıkarmalıyız. Turist yol değil, bata çıka köy yollarında ofrood yapmak, yürümek, gezmek istiyor. Bunlar da bizde var. Bütün bu yöresel potansiyelleri, turist evine döndükten sonra çevresine mutlaka aktaracaktır." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin 2023'e ilişkin 50 milyon turist ve 50 milyar dolarlık hedefini mutlaka gerçekleştireceğine de değinen Başkan Yılmaz, bu pastadan Samsun'un gerekli payı alması için bütçeler ayırarak küçük yatırımlarla ilçeleri turizme hazırlayacaklarını vurguladı. İç turizmi canlandırmaya yönelik çalışma yapacaklarını da anlatan Başkan Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı; "Her hafta sonu bir ilçemize otobüs kaldırarak insanlarımızı ilçelerimize götürüp gezdirip tanıtabiliriz. Bu çok önemli. Nüfusumuzun büyük kısmı ilçelerimizin tamamını gezmiş değil. Bunun alt yapı ve zeminini hazırladığımızda mutlaka hayata geçireceğiz."

Vali İbrahim Şahin ise, Salıpazarı ilçesinin kısa ve uzun vadeli turizm planı için ilçede bulunduklarını belirterek, "Turizm tebessüm gibidir, turist gülümsemeyi ister. Bizlerin turist empatisi ile yol almamız gerekiyor. Siz kendinize nasıl muamele edilmesini istiyorsanız onlar da onu istiyorlar. Salıpazarı’nda turizmin nasıl gelişeceği konusunda somut adımlar atılması gerekiyor. Siz turist olduğunuzda bir yere gittiğinizde ilk aklınıza gelecek olan şey yemektir. Şu gastronomi denilen şeyi halletmemiz gerekiyor. Sadece bu yöreye özgü yemekleri öne çıkarmamız gerekiyor. Binalarımız da çok önemli. Birisi 5 yıldızlı bir otel yapsa buraya ben kabul etmem. Ama bu ahşap olsa bölgenin yapısına uysa daha güzel olur. Bu bölgede birçok eski ahşap cami var. Yüzlerce yıldır ayakta. Bizim bu ahşap binaları bulup yeniden kazanmalıyız. Dil konusu da çok önemli. Neredeyse hepimiz İngilizce biliyoruz. Ama başka diller de önemli. Örneğin Trabzon’da birçok Rus olmasına rağmen Rusça çok az konuşuluyor. Ama biz bu dili konuşursak, zamanla o bölgeyle ticari ilişkilerimiz daha da artacak. Lisan konusunda bizim tembelliği bırakıp, seferberlik gibi asgari düzeyde de olsa komşu ülkelerimizin dilini öğrenmemiz gerekiyor." Diye konuştu.