Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


ATATÜRK Ü TEMSİL EDEN BAYRAK KARAYA ÇIKARILDI

20.05.2016 05:28

19 Mayıs 1919’da Atatürk ün kurtuluş mücadelesini başlatmak üzere Samsun a ilk adımı attığı yer olan Tütün İskelesi nde Atatürk ün karaya çıkışını temsil eden Türk bayrağı, asker tarafından karaya çıkarıldı.

ATATÜRK Ü TEMSİL EDEN BAYRAK KARAYA ÇIKARILDI

Deniz ve kara askerleri, 19 Mayıs 1919 tarihinde Milli Mücadele yi başlatmak üzere karaya çıkan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının karaya çıkışını canlandırdı. Tütün İskelesi nde içinde Atatürk ün yer aldığı temsili makam aracı da yer aldı. Askerlerin ellerinde karaya çıkarılan Türk bayrağı, izci kıyafetli öğrenciler arasında değişimin yapılmasından sonra Samsun Valiliği tören alanına götürüldü. Vali İbrahim Şahin törende yaptığı konuşmada, Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk ün Türk milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir diyerek Samsun a çıkması, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuştur dedi.

Törene, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar ve Samsun un kardeş Amerika nın Arkansas Eyaleti North Little Rock şehri eski Belediye Başkanı Patrick Henry Hays ve çok sayıda vatandaş katıldı.ŞAMPİYONLUK KUPASINI BAŞKAN YILMAZ A GETİRDİLER

20.05.2016 05:27

TB2L de şampiyon olarak 1. Lig e yükselen Büyükşehir Belediyesi Anakent Spor Kulübü Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı ziyaret etti. Kazandıkları kupayı kendisine hediye eden sporcuları Başkan Yılmaz, saat ile ödüllendirdi.

ŞAMPİYONLUK KUPASINI BAŞKAN YILMAZ A GETİRDİLER

Türkiye Erkekler Basketbol 2. Ligi Play-Off Final Grubu nda oynanan karşılaşmaların ardından şampiyon Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakent oldu. Şampiyon olarak 1. Lig e yükselmenin mutluluğunu yaşayan Büyükşehir Belediyesi Anakent Spor Kulübü Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı ziyaret ederek, şampiyonluk kupasını takdim etti.

Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, Anakent Spor Kulübü Başkanı Kadir Koçak, Büyükşehir Belediyesi Voleybol Şube Sorumlusu Yılmaz Kara, Basketbol Şube Sorumlusu Hakan Bayar, Büyükşehir Belediyespor Baş antrenörü Ali Burgul, yardımcı antrenörler Ömer Kahyaoğlu ve Saim Uzun ile sporcuların katıldığı ziyarette Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, elde edilen başarıdan dolayı mutluluğunu dile getirdi.

SAMSUN A SPORDA ÇOK YATIRIM YAPILDI

Samsun a şampiyonluğu kazandıran sporcuları tebrik eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Şehrimize spor tesisleri bakımından çok yatırım yapıldı. Samsun spor şehri oldu diyebiliriz. Futbolda arzu ettiğimiz yerde değiliz ama sportif alt yapı tesisleri itibariyle devlet çok yatırım yaptı. Eskiden bir tane salonumuz vardı şimdi çok sayıda spor tesislerimiz ve salonlarımız oldu. Bu salonları olabildiğince kullanmamız lazım. Sahip olduğumuz alt yapıyı değerlendirmeliyiz. Bu salonların hakkını veren, sportif müsabakaları ve sportif düzenleri kurmamız gerekiyor diye konuştu.

SİZE GÜVENENLERİ MAHCUP ETMEDİNİZ

Sporculara size güvenen insanları mahcup etmediniz diyerek başarılarının devamını dileyen  ve 1. Lige yükselmelerini temenni eden Başkan Yılmaz, Başarıyı nezaketiniz ve zarifliğinizle de elde etmeni beni ayrıca mutlu etti ifadelerini kullandı.

BAŞKAN YILMAZ SAAT İLE ÖDÜLLENDİRDİ

Ziyaretin ardından Başkan Yılmaz, sporcuları ve teknik heyeti ödüllendirdi.  Saat hediye eden Başkan Yılmaz, daha sonra kupayı kaldırarak hatıra fotoğrafı çektirdi.GEMİ KOMUTANLARI BAŞKAN YILMAZ I ZİYARET ETTİ

18.05.2016 12:06

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında Samsun Limanı na demir atan TCG İMBAT gemisi mürettebatı Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı makamında ziyaret etti.

GEMİ KOMUTANLARI BAŞKAN YILMAZ I ZİYARET ETTİ

Samsun Limanı na demir atan ve 3 gün boyunca ziyaretçilerini ağırlayacak olan TCG İmbat Hücum Bot Gemisi nin kaptanı Deniz Binbaşı Ercan Keskin ve Başçarkçı Deniz Yüzbaşı İrfan Uygul, Başkan Yılmaz ile bir süre sohbet etti.

19 Mayıs tarihinin Samsun için öneminin büyük olduğunu her fırsatta hatırlatan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun umuzun ve yurdumuzun dönüm noktası olan 19 Mayıs 1919 un 97. Yıl dönümü Samsun’da çeşitli tören ve etkinliklerle kutlanıyor. Etkinlikler kapsamında Samsun Limanımıza demir atan TCG İMBAT gemisini tüm vatandaşlarımızın ziyaret etmesini dilerim. 19 Mayıs şehri olarak anılan Samsun u 19 Mayıs ın 100. yılına hazırlamak için birçok projemiz var. Bunlardan en önemlisi de Panorama 1919 Müzesi. Bu müzemizde 19 Mayıs 1919 tarihini ve Kurtuluş Mücadelesi ni ziyaretçilerine anlatmaya çalışacağız dedi.

Başkan Yılmaz ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirirken, komutanlar ilgi ve alakaları için Başkan Yılmaz a teşekkür etti.BAŞKAN YILMAZ ÜRDÜN LÜ VE TUNUS LU TURİZMCİLERİ AĞIRLADI

18.05.2016 12:06

Karadeniz Bölgesi nin turizm cenneti Samsun a Körfez ülkelerinin ilgisi giderek artıyor. Geçen hafta THYnin Abudabi deki 8 turizm acente yetkilisini konuk eden Samsun, bu kez de Ürdün ve Tunus tan gelen yatırımcı ve gazetecileri ağırladı. Samsun da büyük bir turizm potansiyeli olduğunu ifade eden yatırımcılar, direk hava yolu bağlantısının sağlanması gerektiğini söyledi.

BAŞKAN YILMAZ ÜRDÜN LÜ VE TUNUS LU TURİZMCİLERİ AĞIRLADI

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin Körfez ülkelerindeki tanıtım ziyaretleri ve ilçelerde yaptığı turizm alt yapı çalışmaları meyvelerini vermeye devam ediyor. Son 2 yılda İslam coğrafyasının çeşitli ülkelerinden kente gelen Arap ziyaretçi sayısı bini geçerken, ilgi ise her geçen gün artıyor.

Samsun un doğal, kültürel, tarihi ve turistik mekanlarını gezerek, yatırım ve işbirliği fırsatları arayan Körfez ülkelerinden gelen iş adamları, Büyükşehir Belediyesi nin ev sahipliği ile bilgilendiriliyor. Abudabi deki turizm acentelerinin ardından Samsun a gelen Ürdün ve Tunuslu çok sayıda turizm acentesi sahibi, iş adamı ile medya mensubu, kentin turistik yerlerini gezdi. Saklı Cennet Ayvacık ta gezi ve incelemelerde bulunan heyet, şehirdeki otellerin yöneticileri ve turizm acente yetkilileri ile bir araya gelerek ticari görüşmeler yaptı. Vezirköprü Kanyonu, Kızılırmak Kuş Cenneti, Amazon Köyü nü  de gezerek ncelemelerde bulundular.

Ürdün ve Tunuslu yatırımcı ve gazeteciler, akşam yemeğinde ise Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile bir araya geldi. Amisos Restourant daki buluşmada Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş, Anakent İmar ve İnşaat Genel Müdürü Kadir Koçak ve THY Samsun Bölge Müdürü Muhammet Ali Akdoğan da yer aldı. Konuk heyet görüşmede Başkan Yılmaz a tespitlerini anlattı.

Samsun un turizmde çok önemli değerlere sahip olduğunu ifade eden heyet, kentin turizmde gelişme kat edeceğini vurguladı. En büyük engelin ise direk havayolu uçuşlarının olmaması olduğunu dile getiren Arap misafirler, Türkiye de ilk kez bir belediyenin kendileriyle ilgilenip davet ettiğinin altını çizdi. Heyet, Samsun daki izlenimlerini ve incelemelerini ülkelerinde değerlendirip kentin turizm potansiyelini anlatacaklarını kaydetti.

TALEP OLURSA GEREĞİNİ YAPARIZ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise gecenin sonunda talep ve beklentilerle ilgili bir değerlendirme yaptı. Ürdün ile Samsun arasında direk uçuşların yapılabilmesi için belli miktarda talebin olması gerektiğinin altını çizen Başkan Yılmaz, Samsun da turizmi çok önemsiyoruz. Bu konuda da cesur ve kararlı adımlar atmaktan çekinmiyoruz. Körfez ülkelerindeki yatırımcı ve iş adamlarının şehrimize olan ilgisin ve beğenisinden de mutlu oluyoruz. Ancak direk hava yolu bağlantısında belli miktarda yolcu garantisinin olması lazım. Bu konuda fizibilite çalışması yapıp getirirseniz, yolcu garantisi verirseniz, biz bunu değerlendirir ve gerekli adımları atarız. diye konuştu.

Turist potansiyeli artana kadar direk uçuşların başlaması noktasında havayolu şirketleri ile görüşme yapacaklarını dile getiren Başkan Yılmaz, Örneğin yaz sezonuna ilişkin uçak şirketleri ile görüşüp anlaşmaya çalışacağız. Bir uçağın Ürdün den Samsun a direk uçması için garanti yolcu sayılarını öğreneceğiz. Örneğin 100 kişilik bir uçakta şirket, 30 kişi garanti istiyorsa bilet masraflarını Büyükşehir Belediyesi olarak belli bir zamana kadar üstlenebiliriz. Yeter ki gelen turist alt yapısı oluşsun, uçuşlar başlasın. Mesela 10 uçuş yaparsak, bu garanti yolcu sayısı artar ve kısa zaman sonra büyük bir potansiyel oluşmuş olur. Talep böyle artar. Bizim garantimiz, desteğimiz de ortadan kalkar. Böyle bir rağbet görürsek, bu konuyu konuşur, karar alırız. Ama talep boyutunu görmemiz lazım. Elimizdeki potansiyeli ortaya çıkarmada tek engel uçuş olduğunu görürsek, biz bu kararlı adımları atarız. şeklinde konuştu.

Yabancı yatırımcıların önünü açabileceklerine de değinen Başkan Yılmaz, Bedava arazi veremeyiz. Yatırım yapmak isteyenlere fiyatı neyse onu uygulayıp satabilir veya kiralayabiliriz. Biz ancak alt yapı yatırımlarında yardımcı olabiliriz. Bu kararlı adımları ve destekleri şimdi yapmamızın sebebi, şehrimizin artık turizmle ilgili alt yapıya kavuşmuş olmasıdır. Otellerimize, konaklama tesislerimize kavuştuk. İlçelerimizde de yatırımlar yapıyoruz. Artık daha cesur ve önümüzü görerek hareket ediyoruz. ifadelerini kullandı.TIRTILLAR TAKIMINDAN DUYGULANDIRAN HAREKET

18.05.2016 12:05

4. Dragon Bot Yarışları na katılan Samsun Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Tırtıllar Takımı şehitler için Türk Bayrağı açıp siyah kurdele taktı. Kaptan Sedat Kadahan, yarışmayı kazandıkları takdirde ödülü Mehmetçik Vakfına bağışlayacaklarını söyledi.

TIRTILLAR TAKIMINDAN DUYGULANDIRAN HAREKET

1 HAFTADA HAZIRLANDILAR

19 Mayıs Atatürk ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen 4. Dragon Bot Yarışları nda Samsun Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Tırtıllar ekibi finallere yükseldi. Eleme turunda 10 kürekçi ile 1 davulcudan oluşan, yaklaşık 25 takımın katıldığı yarışlarda en kısa zamanlamayı yapan takım final grubuna katılmaya hak kazandı. Tırtıllar ise 1 hafta gibi kısa bir sürede hazırladığı yarışlarda bir üst tura adını yazdırmayı başardı.

AKSAKLIKLAR OLDU

Amatör iki takımla yarışmada yer aldıklarını belirten Kaptan Sedat Kadahan, Tırtıllar takımımız organizasyonda 3 sefer kuraya katıldı. Organizasyon düzgün değildi. Aksaklıklar oldu. 5 grup halinde yapılan yarışmalar sonunda grup birincisi olarak finallere yükseldik. Yarışmaya kazandığımız takdirde ödülü Mehmetçik Vakfı nda bağışlayacağız. İlk yarışmalarda da şehitlerimiz için Türk Bayrağı, açıp siyah bant taktık dedi. Final yarışı 19 Mayıs günü yapılacak.