Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Karavan Parka Gelen Gitmek İstemiyor

08.09.2015 10:21

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve Karadenizde tek olan Karavan Parka 1-2 günlüğüne gelen turistler tatil sürelerini uzatıp en az 10 gün kalıyorlar.

Doğupark alanında yer alan Samsun Büyükşehir Belediyesi Karavan Parkı, yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri haline geldi. Tesislerdeki hizmetten memnun kalan turistler tatil sürelerini uzatıyor.

YAVUZ: 1 GÜNLÜĞÜNE GELİP 10 GÜN KALIYORLAR

Karavan Parkın turistlerin istediği konforda bir yer olduğunu belirten Samsun Büyükşehir Belediyesi Karavan Parkı Tesis Müdürü Erdal Yavuz, Karavan kampçıları karavanlarıyla, ayrıca çadırlarıyla da gelip burada konaklayabiliyorlar. Burada günübirlik ve aylık olarak konaklama yapabiliyorlar. Bu bölgede ve yakınlarında başka bir karavan park alanı yok. Onun için Samsun Karavan Parkı bölgede tek olarak hizmet veriyor. Parkımız Su Kayağı Merkezi ile aynı alan içerisinde yer alıyor. Buraya gelen kampçılarımız burada 1-2 günlük konaklamak için plan yapıyorlar ama burayı gördükten sonra kararlarını değiştirerek 1 haftaya hatta 10 güne çıkartan misafirlerimiz oluyor dedi.

Kampçılara elektrik ve su gibi imkanları da sağladıklarını ifade eden Yavuz, Burası kampçılarımızın istedikleri konforda bir yer. Kampçılarımız burada su kayağı yapma imkanları buluyorlar. Onun yanında aquapark ve havuzumuz var. Tabi bunlarda misafirlerimizin kamp sürelerini uzatmak için etken oluyor. Burada kampçılarımıza sağladığımız imkanlar ise elektrik, su, tuvaletlerimiz, duşlar hatta voleybol sahalarımızı bile kullanabiliyorlar. Son 2 seneye kadar yabancı turistlerimiz fazlaydı. Yine yabancı turistlerimiz geliyor ama son 1-2 yıldır yerli turistlerimizde gelmeye başladı. Daha önceden burada kalan kampçılar arkadaşlarına buradan memnun ayrıldıklarını belirterek tavsiye ediyorlar. Hatta bu yıl zaman zaman kapasitemizi aştığımız oldu. Geçen yıl 15 farklı ülkeden 350’nin üzerinde kampçı gelmişti. Bu yılda bu rakamı geçtik. Ayrıca bu sayıya yakın yerli kampçılarımızda oldu. Konaklama ücretlerimiz Türkiye’deki en uygun ücretlerdir. Karavan Kamp ücretimiz bir günlük 20 liradır. Buna iki kişi dahildir. Ondan sonra her bir kişi için 5 liradır. Bunlara hizmetlerimiz ve imkanlarımız da dahildir diye konuştu.

15 GÜNLÜĞÜNE GELDİK 2 AYDIR BURADAYIZ

Karavanı ile Ankara’dan Samsun’a ailesi ile birlikte 15-20 günlüğüne gelen fakat 2 aydır Karavan Parkta kalan Bekir Yazıcı ise Samsun Karavan Parkta huzur bulduklarını söyledi. Yazıcı, Türkiyenin çok ilini gezdim. Samsuna 10 yıl önce gelmiştim. 10 yıl ile şimdiki zamanın arasında çok büyük bir fark gördüm. Buraya 15-20 günlük bir tatile gelmiştim fakat 2 aydır buradayım. Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaza çok teşekkür ediyorum. Burada gerçekten bir huzur ve ilgi var. Burada tatilimizi yapıyoruz. İnşallah uzun süre de kalacağız. Ayrıca burada çok güzel tesisler var. Burayı her gittiğimiz yerde arkadaşlarımıza anlatıyoruz. Sakin, temiz ve huzurlu bir yer. Biz kampta başta huzur ve yönetim anlayışı istiyoruz. Bunların hepsi de burada var. Çok güzel bir kamp. Burayı herkese tavsiye ediyoruz şeklinde konuştu.Kuş Cenneti Projeleri Görücüye Çıktı

08.09.2015 10:20

Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinde düzenlenen Peyzaj Mimarları Odası Genç Yaz Okulu Projesi kapsamında hazırlanan projelerin sergisi açıldı.

23 Ağustos ve 6 Eylül tarihleri arasında Samsunun Bafra ilçesindeki Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde düzenlenen 'Peyzaj Mimarları Odası Genç Yaz Okulu Projesine katılan öğrencilerin hazırladığı projeler, Samsun Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi bahçesinde sergilendi.

PMO ve AK Parti Samsun Milletveki Çiğdem Karaaslanın yürüttüğü, Valilik ve Samsun Büyükşehir Belediyesinin desteklediği, 20 farklı ilden en başarı 40 Peyzaj mimari öğrencisinin 15 gün boyunca araştırarak hazırladığı projelerin sergisine, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, annesinin rahatsızlığı nedeniyle katılamadı. Düzenlenen programa AK Parti Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, Salıpazarı Belediye Başkanı Halil Akgül, Ayvacık Belediye Başkanı Mustafa Belur, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Necmi Çamaş, PMO Başkanı Ayşegül Oruçkaptan, İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin, öğrenciler ve akademisyenler katıldı.

Projenin Samsun için çok önemli olduğunu belirten AK Parti Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Değerli öğrenciler, Samsun için önemli bir projeye katkı vererek destek oldunuz. Ben inanıyorum ki Samsun’da çok güzel şeyler oluyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız ve diğer yöneticilerimizin kapıları yeni fikirlere çok açık. Ufukları çok açık. Hepimizin bu ülke üzerinde çok güzel hayalleri var. Bizim 2023 için, 2053 için ve 2071 için hayalimiz var. Bu hayalleri gerçekleştirmek için sadece siyasetçiler çok yeterli olmaz. Herkesin mutlaka kendi mesleği ile ilgi üstüne düşeni yapması lazım. Bu projeyi şehre katacağınız katkı yönünden çok önemsiyorum. Çünkü siz Kuş Cenneti Deltası alanını 40 farklı bakış açısı ile değerlendirdiniz. 5 ana bölümde ele alıp daha da detaya indiniz. Sizin çalışmalarınız çok önemli projelere kaynak oluşturacak. Bu çalışmalar belki de önümüzdeki günlerde bir çalıştayla ya da sempozyuma dönerek devam eder. Bence bizime en büyük eksiklerimizden birisi yapmış olduğumuz projelerin arkasını takip etmemektir. O yüzden inşallah Samsuna sizin gelişlerinizi sürekli hale getiririz. Sizin birbirinizle olan bu tanışıklığın ileride size çok güzel bir şekilde yansıyacağını düşünüyorum. Şehrimize geldiğiniz ve bu projeye destek verdiğiniz için sizlere çok teşekkür ediyorum dedi.

Serginin açılışından sonra Peyzaj Mimarı Odası Genel Başkanı Ayşegül Oruçkaptan, projede emeği geçenlere plaket takdim etti.Büyükşehirden Voleybol Şenliği

08.09.2015 10:20

Samsun Büyükşehir Belediyesi Canik Bölgesi 4. Geleneksel Ödüllü Bay-Bayan Plaj Voleybol Turnuvası’nda son gün heyecanı yaşandı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından sahillerde düzenlenen yaz etkinleri kapsamında yapılan ödüllü plaj voleybolu turnuvasına ilgi büyük oldu. Canik bölgesinde Su Ada içindeki plaj alanına kurulan sahada 26 takım olmak üzere 52 sporcu mücadele verdi. 2 kişiden oluşan takımlardan dereceye girenler para ödülünün sahibi oldu. Etkinlik Samsun Büyükşehir Belediyesinin talimatlarıyla havaların durumuna göre diğer ilçelerdeki sahillerde de devam edecek.

Spora ve şehrin tanıtımına verdiği destekler için Samsun Büyükşehir Belediyesine teşekkür ettiğini belirten Voleybol İl Temsilcisi Suat Koçer, Bu turnuvaları Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yusuf Ziya Yılmaz ın talimatlarıyla yapıyoruz. Sadece voleybol değil, basketbol, hentbol, futbol, dragon bot yarışları, sukay, yelken yarışları şeklinde sahilin tüm yerlerinde bu şenlikler sürüyor. Voleybol da bu etkinliklerin bir parçasıdır. Bu sene dördüncüsünü yapıyoruz. Geçen sene 2 tane yapabildik. Gelecek hafta içerisinde Ondokuz Mayıs ilçesinde yapacağız. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın talimatı; Bütün sahillerde yapalım. Herkes bu işten faydalansın şeklinde. Bizde voleybol il temsilciliği olarak bu yarışmaları düzenliyoruz. Hakem olarak katkı vermeye çalışıyoruz. Voleybolcular olarak katkı veriyoruz. Biz de bu şehrin elemanları olarak, şehrin şovuna iştirak etmek zorundayız. Böylece Samsun Büyükşehir Belediyesi kendi reklamını bütün dünyaya yapmış oluyor. Biz de buna katkıda bulunuyoruz dedi.

26 TAKIM 47 MAÇ, DERECEYE GİRENLERE PARA ÖDÜLÜ

İlk 3’e giren takımlara para ödülü verileceğini belirten Koçer, Burada 20 tane erkek takımımız var. Bayan takımlarımızdan ise 6 tane var. Bu takımlar toplamda 47 tane maç yapıyor. Geçen turnuvamız 68 maçla sona ermişti. Havalar güzel gittiği sürece oyuncularımız istekli. Onlar istekli olduğu sürece biz her zaman hazırız. Burada kazanan sporculara para ödülü var. Dereceye giren sporculara ödüllerini Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz kendileri takdim edecekler diye konuştu.Kızılırmak Kuş Cenneti, Turizme Hazırlanıyor

08.09.2015 10:19

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin en büyük sulak alanlarından Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti' ni turizme hazırlıyor. Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde kurulan Kızılırmak Kuş Birliği üyeleri, ilk toplantısını deltadaki kafeteryada gerçekleştirdi.

Göçmen kuşların ilk uğrak yeri olmasının yanında gerek kuş türleriyle gerekse kuş halkalama çalışmalarıyla büyük öneme sahip Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla turizme açılacak. Belediyenin Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri, deltanın yollarını alt ve beton kaplayacak iyileştirmeye devam ederken, tanıtım ve turizme yönelik fiziki çalışmalar ise başladı.

Deltadaki özel bir işletmeciye ait kafeteryada birlik üyelerine ve öğrencilere Ulusal Halkalama Semineri kapsamında Kuş Halkalama Semineri verildi. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kuş Bilimi (Ornitoloji) Merkezi Müdürü Prof. Dr. Sancar Barış tarafından verilen seminere Büyükşehir Belediyesi Meclis AK Parti Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, Genel Sekreter Coşkun Öncel, Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Destek Hizmetleri Daire Başkanı Cengiz Atalay, Fen İşleri Daire Başkanı Serkan Çam, Zabıta Daire Başkanı Yılmaz Açıcı, Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, İtfaiye Daire Başkanı Rıza Zengin, Çevre ve Şehircilik Şube Müdürü Murat Demir ile çok sayıda davetli ve öğrenci katıldı.

Kuş Cenneti’ndeki kuşların türleri, yapısal özellikleri, bunlara ilişkin edinilmiş bilgiler ile halkalama çalışmaları hakkında bilgilerin aktarıldığı seminerde Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Yaban Hayatı Daire Başkanı Cihangir Altun, bakanlık olarak Kızılırmak Kuş Cenneti’ndeki projelere destek vermek istediklerini söyledi. Türkiye genelinde 3 istasyon bulunduğunu hatırlatan Altun, bunun yetersiz olduğunu ifade ederek 15 istasyon hedeflediklerini kaydetti. Şuan Türkiye’nin 476 kuş türüne ev sahipliği yaptığı belirten Cihangir Altun, 2013 yılında 20 bin 582, 2014 yılında ise 19 bin 316 kuş halkalandığı bilgisini verdi. Kuş halkalama çalışmalarını artırdıklarına da değinen Altun, Kızılırmak Deltası’nı halkalama çalışmalarının ötesinde Dünya’da önemli bir seviyeye getirmeye çalıştıklarını vurguladı.

Seminerin ardından da tanıtım ve turizm kapsamında hayata geçirilecek projelerle ilgili toplantı yapıldı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kuş Bilimi (Ornitoloji) Merkezi Müdürü Prof. Dr. Sancar Barış öncülüğünde yapılan toplantıda Kuş Cenneti’nin turizme kazandırılması noktasında Büyükşehir Belediyesi’nin yapmak istediği projelerle ilgili fikir alışverişinde bulunuldu.

Kuş Cenneti’nin bilinilirliğini artırmak ve tanıtımlarla turizme kazandırmanın amaçlandığı  toplantıda delta sınırları içindeki işgallerin kaldırılmasından araç geçişinin kapatılmasına, teleskoplar alınmasından reklam ve maketlerle tanıtım yapılmasına, tanıtım filmleri, belgeseller ve çeşitli prodüksiyonlardan sosyal medya üzerinden tanıtım yapılmasına kadar bir çok konu tartışıldı.

Toplantıda kuş cenneti ile ilgili internet web sitesi oluşturulması, İngilizce-Türkçe tanıtım broşürleri hazırlanması, otogar ve havaalanı giriş çıkışlarında kuş cennetini tanıtıcı maket çalışmaları yapılması, Su Basar Ormanı girişine kemerli kapı konulması, göç zamanı leyleklere vericiler ve uzaktan okunan halklar takılarak veriler alınması, kuşlar için acil müdahale ve rehabilitasyon merkezi yapılması ve atlı güvenlik birimleri oluşturulması gibi konularda görüş birliğine varıldı.Gemi Komutanları Başkan YILMAZı Ziyaret Etti

08.09.2015 10:19

Samsun da bulunan ve Türkiye nin en gözde gemilerinden olan TCG Barbaros (F-244) Gemisinin komutanları Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı ziyaret etti.

Karadeniz açıklarında yapılacak tatbikata katılmak üzere Samsun da bulanan TCG Barbaros (F-244) Gemisi Muhrip Filotillası Komodoru Deniz Kurmay Albay Mustafa Haluk Baybaş ile TCG Barbaros Komutanı Deniz Kurmay Yarbay Mehmet Aytekin i makamında kabul eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Savaş gemisi hakkında Başkan Yılmaz a bilgi veren Muhrip Filotillası Komodoru Deniz Kurmay Albay Mustafa Haluk Baybaş, 4 Eylül tarihine kadar Samsun Limanına demirlediklerini söyledi.

Ziyaretin ardından gemi komutanları ve Başkan Yılmaz birbirlerine hediye verdiler. Ziyarette ayrıca Büyükşehir Belediye Meclisi 1. Başkanvekili Turan Çakır da yer aldı. Bugün saat 14.00-17.00 saatleri arasında halkın ziyaretine açık olan Barbaros Savaş Gemisi, daha sonra Samsun dan ayrılacak.