Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


TÜRKİYE NİN İLK DİJİTAL ATATÜRK HEYKELİ

27.04.2016 09:10

Türkiye nin ilk ve en kusursuz Atatürk Heykeli 3 boyutlu dijital modelinin çıkartılması çalışmalarında sona gelindi.

TÜRKİYE NİN İLK DİJİTAL ATATÜRK HEYKELİ

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun un simgesi Atatürk Heykeli ni ölümsüzleştirmek ve herkese ulaşabilir hale getirmek için Türkiye de ilk kez kullanılan bir yönteme başvurdu. Dijital teknikler kullanılarak yapılacak olan 3 boyutlu modeller, Büyükşehir Belediye nin web sayfasından kamuyla paylaşılacak.

Türkiye de 3D scanner cihazı ile taranan en büyük yapı olan Samsun Atatürk Heykeli nin 3D modelinin çıkartılmasına sona yaklaşılıyor. Tüm tarama işlemleri sona erdi ve yakında tarama verilerinin birleştirilmesi işlemi de bitecek. Daha sonra Holywood da da kullanılan bir program yardımıyla taranan veriler ile yüksek çözünürlüklü 500 e yakın resim photogrammetry yöntemi ile bir araya getirilerek kusursuz bit matematiksel ve estetik yapıya sahip master dijital dosya elde edilecek. Proje ile hem 3D görüntü dosyası hem de heykelin 3D baskı makinelerinde kusursuz biçimde müze kalitesinde üretilmesini sağlayacak özel dosyası da yapılacak. Daha sonra da yaklaşık 50 mikron hassasiyetinde ve yaklaşık 60 cm yüksekliğinde ölçekli bir replika üretilecek. Post-proses işlemlerinden sonra hem dijital master dosya hem de replika hali yetiştirilebilirse 19 Mayıs ta Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a takdim edilecek.

Bu tarihi proje 3 açıdan Türkiye de ilk olma özelliği taşıyor. Bunlar, 3D scanner cihazı ile taranan en büyük cisim, Atatürk'ün bir heykelinin kusursuz matematiksel ölçekle dijital görüntü dosyası elde edilecek ilk heykel ve Atatürk ün matematiksel olarak kusursuz ölçekte replikasını üretmek şeklinde sıralanıyor.

3 BOYUTLU İLK HEYKEL 19 MAYIS A YETİŞTİRİLMEYE HEDEFLENİYOR

Proje hakkında bilgiler veren Samsun Atatürk Heykeli nin Dijitalleştirilmesi Projesi Koordinatörü Burhan Uyan, Holywood filmlerine uygulanan teknikler ile çalışmaların sürdüğünü ifade ederek, Projede sona doğru yaklaştık. Matematiksel hesaplar biraz uzun sürüyor. Şu anda 3 boyutlu modellere ilişkin bütün tarama işlemleri bitirildi. Taramalar yavaş yavaş birleştirilmeye başlandı. 1-2 gün içerisinde heykelin tamamının dijital taramaları bir model haline gelecek. Bunu bitirdikten sonra çekilen 600’e yakın fotoğraf ve dijital tarama modelini alıp Konya’ya gideceğim. Orada klasik heykeltıraşçılık ve dijital heykeltıraşçılık hizmeti veren bir atölyede Holywood daki film yapımcılarının kullandığı bir program kullanılarak Atatürk Heykeli kusursuz hale getirilecek. Bu kusursuz master dijital dosyayı hazırladıktan sonra bir tane 3 boyutlu baskı makinesi ile Atatürk Heykeli nin küçük bir modelini basacağız. Bunun 60 cm yüksekliğinde olacağını tahmin ediyoruz. Bunun bakım işlemleri bittikten sonra yetiştirebilirsek 19 Mayıs tarihinde Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a teslim etmek istiyoruz. Bu heykeli yapan ve oraya diken birkaç kişinin dışında hiç kimsenin görmediği bir açıdan Atatürk ün renkli taranmış bir dosyası var. Bu tarama ile Atatürk ün tam karşısında ve tam göz bebeklerine baktığımız istisnai bir çalışmaya sahip olmuş olduk dedi.

Projenin tamamlanması ile birlikte Türkiye de heykelcilik açısında birçok ilk yaşanacak ve insanlar Samsun Büyükşehir Belediyesi ne ait resmi internet sitesinde Atatürk Heykeli nin 3 boyutlu haline ücretsiz olarak ulaşabilecekler.

ATATÜRK HEYKELİ NE ZAMAN KİM TARAFINDAN YAPILDI?

Samsun un İlkadım ilçesindeki Atatürk Parkı'nda yer alan Atatürk Heykeli, Samsun Valisi Kazım Paşa tarafından Avusturyalı heykeltıraş Heinrich Krippel e 1927 yılında sipariş edildi, aynı yıl 19 Mayıs günü kaidenin resmi temel atma töreni yapıldı, 1928 yılında Viyana da başlayan heykelin yapım süreci 1931 yılında sonlandı ve heykel kaidesine 29 Ekim 1931 tarihinde dikildi. 15 Ocak 1932 tarihinde anıtın resmi açılışı yapılarak Cumhuriyet tarihinin 13. anıtı, Heinrich Krippel in ise Türkiye deki dördüncü anıt çalışması oldu. Tunçtan yapılmış olan heykelin yüksekliği 4,75 metre, taş blok kaidenin yüksekliği 4,10 metre, tüm anıtın yüksekliği ise 8,85 metre.BAŞKAN YILMAZ ÜRDÜN DE ÇERKES DERNEĞİ Nİ ZİYARET ETTİ

27.04.2016 09:08

Samsun Valisi İbrahim Şahin ile birlikte Ürdün temaslarını sürdüren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 1932 yılında Ürdün de kurulan ilk ve en büyük Çerkes Derneği ni ziyaret etti.

BAŞKAN YILMAZ ÜRDÜN DE ÇERKES DERNEĞİ Nİ ZİYARET ETTİ

Ürdün genelinde 7 şubesi ve 10 bin üyesi olan Çerkez Derneği ni ziyaret eden Vali Şahin ve Başkan Yılmaz ı burada Çerkez Hayır Cemiyeti Başkanı Senatör Semir Kardan, Ürdün Parlamentosundaki Çerkez kökenli milletvekilleri ve senatörler karşıladı.

YILMAZ:KONUŞMAYINCA BÜTÜN DİLLER KAYBOLUYOR

Ürünlü Çerkeslerle buluşmanın mutluluğunu yaşadığını dile getiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ziyarette yaptığı konuşmada, Ürdün de Çerkes camiasının yaygın olduğunu Türkiye de herkes biliyor. Bizim de Zerka da kardeş şehir görüşmelerimiz başlayınca benimde aklıma hemen sizleri ziyaret etmek geldi. Sizler de bizi burada sıcak bir şekilde karşıladınız. Bu güzel karşılama ve misafirperverliğiniz için çok teşekkür ediyorum. Keşke şimdi Çerkescem şiir gibi olsaydı da size şiir gibi konuşsaydım. Büyüklerimiz Çerkesce yi unutmamamız için çok teşvik etti ama konuşmayınca maalesef bütün diller kayboluyor dedi.

KARDAN:ÜRDÜN DE 120 BİNİN ÜZERİNDE ÇERKEZ VAR

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Çerkes Hayır Cemiyeti Başkanı Senatör Semir Kardan ise, Ürdün de 120 binin üzerinde Çerkes bulunduğunu belirterek, Bunların büyük çoğunluğu başkent Amman da yaşıyor. Amman ın bu eski tarihinin son 130 yılı Çerkeslerin tarihiyle çok fazla örtüşüyor  ifadelerini kullandı. Kardan, ayrıca dernek faaliyetlerinden de bahsederek Çerkes kültürünü yaşatmak için dil kursları düzenlediklerini ve binlerce öğrenciye burs desteği sağladıklarını sözlerine ekledi.

ÇERKES LEZZETLERİ TADILDI

Dernek ziyareti sonrasında ise Ürdün de Çerkez yemeklerinin yapılıp satıldığı ve tüm çalışanları Çerkeslerden oluşan Çerkez lokantası na geçildi. Başkan Yılmaz eşi Semiha Yılmaz ile Çerkez yemeklerinin tek tek tadına baktı.ÜRDÜN DE ATAKUM İHL ÖĞRENCİLERİ İLE BULUŞTULAR

27.04.2016 09:06

Ürdün temaslarını sürdüren Samsun Valisi İbrahim Şahin Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Arapça öğrenmek üzere Ürdün e giden Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri ile buluştu.

ÜRDÜN DE ATAKUM İHL ÖĞRENCİLERİ İLE BULUŞTULAR

Yaklaşık 1 ay önce Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı makamında ziyaret  ederek Arapça öğrenmek için Ürdün e gideceklerini ifade eden Atakum İHL öğrencileri, Başkan Yılmaz ın girişimleri doğrultusunda Ürdünlü ailelerin evlerine yerleştirilmişlerdi.

VALİ ŞAHİN: TÜRK ARKADAŞLARINIZLA BİLE OLSA ARAPÇA KONUŞUN Kİ DİLİNİZ GELİŞSİN

Ürdün'de Atakum İmam Hatip Lisesi öğrencilerini ziyaret etmeyi de ihmal etmeyen Vali Şahin ve Başkan Yılmaz, öğrencilerle renkli görüntülere sahne olan bir sohbet gerçekleştirdiler Amman Gençlik Merkezi ndeki ziyarette Vali Şahin öğrencilere seslenerek, Sizin Arapça bilmeniz sizi akranlarınızdan bir adım öne çıkaracaktır. Bu yüzden çok şanslısınız. Size tavsiyem olabildiğince Türk arkadaşlarınızla birlikte dahi olsanız Türkçe konuşmayın. Dilinizi geliştirmenin en önemli kuralı bu olur. Arapça da olmak üzere yabancı dil bilmek çok çok önemli. Bir kere kelime hazneniz gelişiyor ve dış dünyanın kapıları otomatik olarak size açılmış oluyor diye konuştu.

BAŞKAN YILMAZ:ÜRDÜN'DE ARAPÇA ÖĞRENMEK SİZLER İÇİN BÜYÜK FIRSAT

Ürdün de dil öğrenmek için öğrencilerin 2.5 ay kalacağını hatırlatan Başkan Yılmaz ise, 2 ayın yarısı geçmiş. Çok çabuk geçiyor zaman. Türkiye yi özlediğinizi tahmin ediyorum ancak burada kaldığınız mümkün mertebe Türkçe konuşmayın Arapça konuşarak sürekli pratik yapın. Sizler için şu anda Ürdün de yerinde Arapça öğreniyor olmanız büyük bir fırsat. Arapça yı ana diliniz gibi bilmelisiniz. Ancak Arapça nın yanında mutlaka İngilizce, Rusça gibi diğer yabancı dilleri de öğrenmeyi ihmal etmeyin. Akıcı bir yabancı dil bilmek, sizin için büyük avantaj olacak. Çünkü Türkiye nin ve kendi geleceğiniz için yabancı dili bilen yöneticiler olmak zorundasınız ifadelerini kullandı.BÜYÜKŞEHİR DEN TARIM VE HAYVANCILIĞA BÜYÜK DESTEK

27.04.2016 09:04

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı, ilçelerde tarım ve hayvancılığı geliştirmek, kalite ve verimi artırmak amacıyla Vezirköprü ve Havza ilçelerinde çiftçi ve hayvancılara karabuğday ve slajlık mısır tohumu dağıttı. Daire Başkanlığı, arıların ürettiği en değerli ürün olan polenin toplanması için de arıcılara 6 şar adet polen tuzağı verdi.

BÜYÜKŞEHİR DEN TARIM VE HAYVANCILIĞA BÜYÜK DESTEK

Geçen yıl kırsal kalkınma destekleri kapsamında ilçelerde Samsun Arıcılar Birliği ne üye arıcılara ana kraliçe arı dağıtan Samsun Büyükşehir Belediyesi, tarım ve hayvancılık desteklerini sürdürüyor. İlçelerde tarım ve hayvancılıkla uğraşan üreteci ve yetiştiricilerin talepleri doğrultusunda çalışmalar yürüten Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı, bu kez de karabuğday, slajlık mısır tohumu ile arı kovanı için polen tuzağı dağıtımına başladı.

Vezirköprü ve Havza ilçelerindeki karabuğday ve slajlık mısır tohumu ile polen tuzağı dağıtım törenine Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, Vezirköprü Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, Samsun Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Rasim Kaplan ile çiftçiler, hayvancılar ve arı yetiştiricileri katıldı.

Karabuğday ve slajlık mısır tohumu ile polen tuzağı dağıtım törenlerinde konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, bu destekleri ilçelerde üretimi teşvik etmek ve tarımı geliştirmek amacıyla verdiklerini belirterek,  ürettikçe ve kalite arttıkça çiftçi ve hayvancılara destek vermeye devam edeceklerini söyledi. Karabuğday ve slajlık mısır tohumunun çok önemli olduğunun altını çizen Arlı, Karabuğday hem insan sağlığı açısından hem de arılar için çok faydalı bir ürün. Diyabet hastalarını için şifa dağıtan Karabuğdayla beslenen arılar, kaliteli bal üretiyor. Bu nedenle ilçelerimizde bu tohumu ilk kez deneyeceğiz. Hangi bölgede kaliteli bal üretimi artmışsa o bölgeyi destekleyeceğiz ve yaygınlaştıracağız. Slajlık mısır tohumu da hayvancılar için. 500 dekarlık alanı ekiyor. Bu slajlık mısır da hayvancılığı geliştirmek amacıyla yem bitkisi anlamında dağıtılıyoruz. Toprak tavında diye söyledi ziraat odası ve kırmızı et üreticileri birliğimiz. Toprağın ekim zamanı olması sebebiyle bu desteğimizi de dağıtmayı uygun gördük.  Satın alıp getirdik. İnşallah Allah bol ve bereketli ürün verir. dedi.

Polen tuzağını ise polen üretimi için aldıklarını söyleyen Genel Sekreter Yardımcısı Arlı, Bu da arıcılara için çok önemli. Bal, arının ürettiği gıdalar içinde en düşük olanıdır. Daha kıymetli olanları ise poleni, arı sütü var. Polen tuzaklarının büyük faydası olduğunu öğrenince birliğe üye olan her arı yetiştiricisine 6 tane veriyoruz. Vezirköprü ve Havza yı hayvancılığın geliştirilmesi bakımından çok uygun bir bölge olarak görüyoruz. iyi sonuçlar alırsak desteklerimiz devam edecek. Bunları gözlemleyeceğiz. Sonuçlar iyi oldukça desteklerimiz sürecek. diye konuştu.

Ülke kalkınmasının üretmekten geçtiğinin altını çizen Vezirköprü Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Ne yaparsak yapalım fazlasını üretmek ve kazanmak zorundayız. Ülkemizin kurtuluşu üretmekten geçiyor. Ne olursak olalım her kes yaptığının birden fazlasını yapmak zorunda. Ancak böyle ülkemize katkımız olabilir. Karabuğdayı ilk kez uygulayacağız. Sağlık ve arıcılar için çok önemli. Glutensiz olduğu için faydası büyük. Karabuğday taleplerimi geldiğince Büyükşehir Belediyesi’ni ilettik. Sağ olsunlar temin gedip getirdiler. Bu sene deneyip verim aldığımızda destekler daha da artacak.  Hayvancılık denilince mısır tohumu olmazsa olmaz. Slajlık mısırı yaygınlaştırmamız lazım. bilgisini verdi.

Kırsal kalkınma yatırımlarına destek olmak için ilçede Tarım Komisyonu kuracaklarını açıklayan Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Büyükşehir Belediyesi,  kırsal kalkınmayı desteklemek adına karabuğday ve slajlık mısır tohumu dağıttı.  Bu tür desteklerin daha hızlı olması gerekiyor. İnşallah önümüzdeki dönemlerde bu tür destekler daha da artacaktır. Biz de olağanüstü yaptığımız meclis toplantısında Tarım Komisyon Kurulması kararı aldık.  Kırsal kalkınma destekleri konusunda biz de Büyükşehir Belediyesi gibi işin içinde olacağız.  Başarabilirsek önümüzdeki yıl için destekleme kapsamına gireceğiz. Tarım ve hayvancılık ilçemizde güçlenmelidir. Bunun için elimizden geleni yapacağız. Tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. İnşallah Vezirköprü tarım ve hayvancılık konusunda hak ettiği yere gelecektir.

Havza Belediye Başkanı Murat İkiz ise kırsal kalkınmanın Havza için önemli bir konu olduğuna değindi. Desteklerinden dolayı Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür eden Başkan İkiz, çiftçilere de hayırlı ve bol bereketli üretim diledi.

Vezirköprü ilçesinde 75 çiftçiye yem bitkisi olarak slajlık mısır tohumu, arının çiçeğinden faydalanması için 700 kg karabuğday ve 44 arı yetiştiricisine 264 adet termo taban polen tuzağı, Havza ilçesinde de  120 besiciye bin 800 kilo slajlık mısır tohumu,  45 arı yetiştiricisine 270 polen tutucu tuzak ve 50 kilogram karabuğday tohumu dağıtıldı. İlçelerde ilk kez denenecek karabuğday, insan sağlığı açısından da büyük faydası olup arıların daha kaliteli ve verimli bal üretmesini sağlıyor. Slajlık mısır tohumu ise yine hayvanların et ve süt verimini artırıyor.BÜYÜKŞEHİR DEN TARIM VE HAYVANCILIĞA BÜYÜK DESTEK

27.04.2016 09:04

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı, ilçelerde tarım ve hayvancılığı geliştirmek, kalite ve verimi artırmak amacıyla Vezirköprü ve Havza ilçelerinde çiftçi ve hayvancılara karabuğday ve slajlık mısır tohumu dağıttı. Daire Başkanlığı, arıların ürettiği en değerli ürün olan polenin toplanması için de arıcılara 6 şar adet polen tuzağı verdi.

BÜYÜKŞEHİR DEN TARIM VE HAYVANCILIĞA BÜYÜK DESTEK

Geçen yıl kırsal kalkınma destekleri kapsamında ilçelerde Samsun Arıcılar Birliği ne üye arıcılara ana kraliçe arı dağıtan Samsun Büyükşehir Belediyesi, tarım ve hayvancılık desteklerini sürdürüyor. İlçelerde tarım ve hayvancılıkla uğraşan üreteci ve yetiştiricilerin talepleri doğrultusunda çalışmalar yürüten Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı, bu kez de karabuğday, slajlık mısır tohumu ile arı kovanı için polen tuzağı dağıtımına başladı.

Vezirköprü ve Havza ilçelerindeki karabuğday ve slajlık mısır tohumu ile polen tuzağı dağıtım törenine Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, Vezirköprü Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, Samsun Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Rasim Kaplan ile çiftçiler, hayvancılar ve arı yetiştiricileri katıldı.

Karabuğday ve slajlık mısır tohumu ile polen tuzağı dağıtım törenlerinde konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, bu destekleri ilçelerde üretimi teşvik etmek ve tarımı geliştirmek amacıyla verdiklerini belirterek,  ürettikçe ve kalite arttıkça çiftçi ve hayvancılara destek vermeye devam edeceklerini söyledi. Karabuğday ve slajlık mısır tohumunun çok önemli olduğunun altını çizen Arlı, Karabuğday hem insan sağlığı açısından hem de arılar için çok faydalı bir ürün. Diyabet hastalarını için şifa dağıtan Karabuğdayla beslenen arılar, kaliteli bal üretiyor. Bu nedenle ilçelerimizde bu tohumu ilk kez deneyeceğiz. Hangi bölgede kaliteli bal üretimi artmışsa o bölgeyi destekleyeceğiz ve yaygınlaştıracağız. Slajlık mısır tohumu da hayvancılar için. 500 dekarlık alanı ekiyor. Bu slajlık mısır da hayvancılığı geliştirmek amacıyla yem bitkisi anlamında dağıtılıyoruz. Toprak tavında diye söyledi ziraat odası ve kırmızı et üreticileri birliğimiz. Toprağın ekim zamanı olması sebebiyle bu desteğimizi de dağıtmayı uygun gördük.  Satın alıp getirdik. İnşallah Allah bol ve bereketli ürün verir. dedi.

Polen tuzağını ise polen üretimi için aldıklarını söyleyen Genel Sekreter Yardımcısı Arlı, Bu da arıcılara için çok önemli. Bal, arının ürettiği gıdalar içinde en düşük olanıdır. Daha kıymetli olanları ise poleni, arı sütü var. Polen tuzaklarının büyük faydası olduğunu öğrenince birliğe üye olan her arı yetiştiricisine 6 tane veriyoruz. Vezirköprü ve Havza yı hayvancılığın geliştirilmesi bakımından çok uygun bir bölge olarak görüyoruz. iyi sonuçlar alırsak desteklerimiz devam edecek. Bunları gözlemleyeceğiz. Sonuçlar iyi oldukça desteklerimiz sürecek. diye konuştu.

Ülke kalkınmasının üretmekten geçtiğinin altını çizen Vezirköprü Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Ne yaparsak yapalım fazlasını üretmek ve kazanmak zorundayız. Ülkemizin kurtuluşu üretmekten geçiyor. Ne olursak olalım her kes yaptığının birden fazlasını yapmak zorunda. Ancak böyle ülkemize katkımız olabilir. Karabuğdayı ilk kez uygulayacağız. Sağlık ve arıcılar için çok önemli. Glutensiz olduğu için faydası büyük. Karabuğday taleplerimi geldiğince Büyükşehir Belediyesi’ni ilettik. Sağ olsunlar temin gedip getirdiler. Bu sene deneyip verim aldığımızda destekler daha da artacak.  Hayvancılık denilince mısır tohumu olmazsa olmaz. Slajlık mısırı yaygınlaştırmamız lazım. bilgisini verdi.

Kırsal kalkınma yatırımlarına destek olmak için ilçede Tarım Komisyonu kuracaklarını açıklayan Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Büyükşehir Belediyesi,  kırsal kalkınmayı desteklemek adına karabuğday ve slajlık mısır tohumu dağıttı.  Bu tür desteklerin daha hızlı olması gerekiyor. İnşallah önümüzdeki dönemlerde bu tür destekler daha da artacaktır. Biz de olağanüstü yaptığımız meclis toplantısında Tarım Komisyon Kurulması kararı aldık.  Kırsal kalkınma destekleri konusunda biz de Büyükşehir Belediyesi gibi işin içinde olacağız.  Başarabilirsek önümüzdeki yıl için destekleme kapsamına gireceğiz. Tarım ve hayvancılık ilçemizde güçlenmelidir. Bunun için elimizden geleni yapacağız. Tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. İnşallah Vezirköprü tarım ve hayvancılık konusunda hak ettiği yere gelecektir.

Havza Belediye Başkanı Murat İkiz ise kırsal kalkınmanın Havza için önemli bir konu olduğuna değindi. Desteklerinden dolayı Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür eden Başkan İkiz, çiftçilere de hayırlı ve bol bereketli üretim diledi.

Vezirköprü ilçesinde 75 çiftçiye yem bitkisi olarak slajlık mısır tohumu, arının çiçeğinden faydalanması için 700 kg karabuğday ve 44 arı yetiştiricisine 264 adet termo taban polen tuzağı, Havza ilçesinde de  120 besiciye bin 800 kilo slajlık mısır tohumu,  45 arı yetiştiricisine 270 polen tutucu tuzak ve 50 kilogram karabuğday tohumu dağıtıldı. İlçelerde ilk kez denenecek karabuğday, insan sağlığı açısından da büyük faydası olup arıların daha kaliteli ve verimli bal üretmesini sağlıyor. Slajlık mısır tohumu ise yine hayvanların et ve süt verimini artırıyor.