Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN YILMAZ KAVAK DA İNCELEMELERDE BULUNDU

02.05.2016 10:31

Samsun un Kavak ilçesi Mahmutlu ve Mahmutbeyli mahallelerindeki beton yol çalışmalarını inceleyen Başkan Yılmaz, Sona yaklaştık. Son üç yüz metrelik bir bölüm kaldı dedi.

BAŞKAN YILMAZ KAVAK DA İNCELEMELERDE BULUNDU

Havza ilçesinde şehit onbaşı Muhammet Yılmaz için okutulan Mevlid-i Şerife katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkan ı Yusuf Ziya Yılmaz, ardından Kavak ilçesinde devam eden beton ve asfalt yol çalışmalarını yerinde inceledi.

Beton yol çalışmalarında sona yaklaşıldığını söyleyen Başkan Yılmaz, Çalışma yaptığımız bu yollar birden fazla köyümüzü birbirine bağlıyor. Şu anda beton yol çalışmalarımızda neredeyse sona geldik. Son üç yüz metrelik bir bölüm kaldı. Bu kısım da en kısa sürede tamamlanacak. Burada büyük bir özveri ile gece gündüz demeden çalışan tüm işçilerimize ve ekip arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum dedi. Başkan Yılmaz, işçilerin fotoğraf isteğini de kırmayarak işçilerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi. Taşhan da devam eden çalışmaları da inceleyen Başkan Yılmaz, burada karşılaştığı Ali ve Mülkiye Ateş çiftine mutluluk dileyerek ilçeden ayrıldı.

Başkan Yılmaz a incelemeleri sırasında Kavak Belediye Başkan ı İbrahim Sarıcaoğlu ve Büyükşehir Belediye Meclis i AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Soğuk da eşlik etti.BAŞKAN YILMAZ: RAKAMLAR GERÇEĞİ YANSITMIYOR

29.04.2016 09:41

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, MÜSİAD Samsun ile Frankfurt şubelerinin işbirliği ile düzenlenen MÜSİAD Türkiye-Almanya İş Forumu na katıldı.

BAŞKAN YILMAZ: 

Forumun açılışında konuşma yapan Başkan Yılmaz, resmi kayıtlarda Samsun ihracatının yıllık 450 milyon dolar gözüktüğünü ancak bunun doğru olmadığını söyledi. Başkan Yılmaz, il genelindeki tüm üretim ve imalatların kayıt altına alınması gerektiğinin altını çizdi.

MÜSİAD Türkiye-Almanya İş Forumu, Serra Otel’de yapıldı. Foruma Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Milletvekili Fuat Köktaş, Eski Bakan Mustafa Demir, STSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Ümit Kiler, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz ile çok sayıda bürokrat, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile Türk ve Alman iş adamları katıldı.

Forumun açılışında konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Alman iş adamlarının foruma katılmalarının kendisini sevindirdiğini kaydetti.  Katılımın yüksek olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Yılmaz, Bu forumda Samsun bilim insanlarının çok güzel ortaya koyacağını, Samsun un uluslararası düzeyde bir platformda görüşmeye açacak bir enerjinin buradan yükseleceğine inanıyorum. Burada ihracat, üretim, ekonomi konuşulacak. O bakımdan Bu organizasyonun gerçekleşmesine katkı veren herkese teşekkür ediyorum. dedi.

MEVCUT RAKAMLAR GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Samsun un ekonomisi hakkında bilgi veren Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Turizmde büyük bir potansiyele sahibiz. Kentimiz hızla sağlık, lojistik ve tıbbi cihazlar ve cerrahi el aletleri sektörünün merkezi haline geliyor. Resmi kayıtlara göre Samsun yılda 450 milyon dolar ihracat yapıyor. Ama resmi olmayanlarla imalatlarla birlikte ihracat kapasitemiz daha yüksek. Yani kayıtlı olan işletmelerin yaptığı bu ihracat gerçeği yansıtmıyor. Ülkenin yaptığı 160 milyar dolarlar civarındaki ihracat tanımı önemlidir ve 2023 ve onu takip eden yıllarda 500 milyar dolarlara çıkarmaya çalışılıyor. Önemli olan bu ama Samsun un ihracatı 450 milyon dolar değil. Samsun un ihracatı, Samsun da da üretilen imalatın katma değerlerinin birçoğu burada yazılmadığı için kent kayıtlarında olmadığı için düşük görünüyor. Sadece Amerikan Tabocco, 250 milyon dolar. Ama Samsun da kaydı olmadığı için buraya yansımıyor. Bu bize yazılmalı. O zaman iki kayıt tutulmalı. Samsun dan ihracat edilmesinin yanında Samsun da üretilmiş bir ürünün katma değerinin kaydının tutulması gerekiyor. diye konuştu.

DAHA FAZLA ÇABA GÖSTERMELİYİZ

Kent ekonomisinin geliştirilmesi konusunda daha fazla çaba harcanması gerektiğini vurgulayan Başkan Yılmaz, Sayın Cumhurbaşkanımız, bizleri topladığında ihracatta Samsun un ne kadar geliştiğini, ihracatın arttığını ve kişi başına düşen milli gelirin ne kadar yükseldiğini soracaktır. Onun için daha fazla çaba göstermeli, çalışmalıyız. Önümüzdeki birkaç içinde ihracatımızı 1 milyar dolara çıkaracağımızı düşünüyorum.  Şehircilik anlamında Samsun u Dünya nın en gelişmiş şehirlerinde ne varsa bu kentte de onun olması yönünde bir aksiyon planı içindeyiz. Şehrimizi geliştirerek geleceğe taşıyoruz. Ama şehri geleceğe taşımak yetmiyor, ekonomisini de geliştirmek, artırmak zorundayız.  şeklinde konuştu.

TURİZMDE HAK ETMEDİĞİMİZ BİR YERDEYİZ

Turizmi geliştirmeye ve canlandırmaya çalıştıklarına da değinen Başkan Yılmaz,  Turizmde hak etmediğimiz bir yerdeyiz. Bu kadar güzel bir coğrafyada turizmimizi daha fazla geliştirmemiz ve turistlerin ilgi odağı haline getirmemiz lazım. Bu konuda eksikliklerimizi 2-3 yıl içinde büyük ölçüde tamamladık. Konaklama tesisi sorununu çözdük. Şuanda 3 bin 500 civarında konaklama kapasitemiz var. Sağlıkta çok iyiyiz. Sağlık turizminde bir iddia ortaya koyuyoruz. Samsun, ameliyat araç gereçleri üretiminde bir merkez haline geldi. Lojistik OSB yi hızla inşa ediyoruz. Allah ın izniyle Samsun, 2023 teki 500 milyar dolarlık Türkiye nin ihracat hedefinde üzerini düşen görevi yerine getirecektir. Bu uğurda da bütün gayretimizle çalışacağız.  ifadelerini kullandı.Başkan Yılmaz: Ürünlerin Satışı Konusunda Desteğe Hazırız

29.04.2016 09:39

Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, cezaevlerinde bulunan hükümlülerin yaptığı eserlerden oluşan Hep Birlikte Baharlı Günlere isimli el sanatları sergisini gezdi. Sergide mahkumların yaptığı el emeği tabureler vali ve başkanı oldukça şaşırttı.

Başkan Yılmaz: 

Cezaevinde kalanların elinden çıkmış sanat eserinden el işlemesine, gıda ürününden mobilyasına kadar geniş yelpazedeki ürünler, bugün Samsun Cumhuriyet Meydanı nda görücüye çıktı. Satıştan elde edilen gelirin tutuklu ve hükümlülere verileceği sergiyi gezen Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, sergideki el emeği ürünleri tek tek gezerek inceledi.

YILMAZ: ÜRÜNLERİN SATIŞI KONUSUNDA HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ

Sergide Samsun Valisi İbrahim Şahin, el emeği göz nuru bütün yapılan işlerin hepsinin cezaevlerinin ürünü olduğunu kamuoyuna göstermenin oldukça önemli olduğunu belirtirken, Başkan Yılmaz da, ürünlerin satışı konusunda belediye olarak her türlü desteği sağlayacaklarını söyledi.

Ardından mahkumların yaptığı tabure ve masaları inceleyen Vali Şahin ve Başkan Yılmaz, taburelere oturup hatıra fotoğrafı çektirdiler.BÜYÜKŞEHİR DEN LADİK E KIRSAL KALKINMA DESTEĞİ

28.04.2016 09:34

İlçelerde tarım ve hayvancılığı geliştirmeyi hedefleyen Samsun Büyükşehir Belediyesi, kırsaldaki desteklerine Ladik ilçesi ile devam etti. Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı, arıcılığı, tarımı ve büyükbaş hayvancılığı artırmak ve yaygınlaştırmak için tohum ve polen tuzağı dağıttı.

BÜYÜKŞEHİR DEN LADİK E KIRSAL KALKINMA DESTEĞİ

Kırsaldaki reçberliğe yönelik desteklerini sürdüren  Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı, bu kez de Ladik ilçesindeki çiftçi ve hayvancıları sevindirdi. Üretici ve yetiştiricilerin taleplerini hızla yerine getiren Büyükşehir Belediyesi, arıcıların polenleri rahatça toplaması için polen tuzağı, kaliteli bal üretilmesi için karabuğday ve büyükbaş hayvanların süt ve etlerinin verimli olması için slajlık mısır tohumu hibe etti.

Ladik meydan parkındaki hibe tohum dağıtım törenine Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir,  Ladik Belediye Başkanı Selim Özbalcı ile Samsun Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Rasim Kaplan ile çiftçi ve besiciler katıldı. Karabuğday ve slajlık mısır tohumu ile polen tuzağı dağıtım töreninde konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, 6360 sayılı yasa kapsamında Büyükşehir Belediyelerinin tarım ve hayvancılığa destek vermenin görevlerinden birisi olduğunu söyledi. Genel Sekreter Yardımcısı Arlı, Biz de görev alanı içinde bugün Ladik teyiz. Çam sakızı çoban armağanı misali çiftçilerimize bu ikramlarımızı yapıyoruz. Bunun amacı çiftçilerimizin gelirini biraz daha artırmak, bilimsel olarak tarımımızı güçlendirmek, güçlendikçe de ilimizde tarımsal üretimi artırmaktır. dedi.

Polen tuzağının arıcılara büyük fayda sağlayacağına inandığını dile getiren Arlı, Ladik te Samsun Arıcılar Birliği ne üye 17 arıcımız var. Her birine 6 adet vermek üzere toplamda 102 tane polen tuzağı verdik. Bunun haricinde büyükbaş hayvancılığı desteklemek amacıyla slajlık mısır tohumu dağıtıyoruz. Bugünlerde ekmemiz gerektiğini söylediler. Bu tohumları da 30 üreticimize veriyoruz. Eğer hangisinden daha fazla verim alıyorsak takip edip verim alamadığımız bölgelerde desteği azaltıp verim aldığımız bölgelerdeki desteği artıracağız. Böyle bir yol izliyoruz. diye konuştu.

İlçede fasulye ve kesme çiçekçiliği de geliştirmeyi arzuladıklarına da değinen Sefer Arlı, ''Fasulye üretimine destek verelim istiyoruz.  Ama böyle bir talep bulamadık. Ladik ve Kavak fasulyesi önemli bir marka olmasına rağmen ilgi göremedik. Üretim yapmak isteyenleri tespit edersek destekler vermeye hazırız. Ayrıca Ladik, kesme çiçek bakımından önemli bir bölgesel potansiyel. Bu konuda yatırım yapmak isteyen olursa biz de destek vermek istiyoruz. Ladik ile Samsun’u bölgesel kesme çiçek merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz. Bu konuda da faydalanmak istiyorsanız birlikte çalışalım. İPARD ın destekleri var. Biz de destek olalım. Bu bölgeye ayrı bir dinamizm kazandıralım diye arzuluyoruz. şeklinde konuştu.

Ladik Belediye Başkanı Selim Özbalcı  ise Bu insanlar bizim için çok kıymetli. Geçen yıl ana arı dağımı yapıldı. Bu sefer de tohum ve polen tuzağı dağıtılıyor. Demek ki gerekli araştırmalar ve çalışmalar titizlikle yapılıyor. İnşallah ilçemiz arıcılarına, çiftçilerine ve hayvancılarına faydası olur. Biz bu çalışmalardan memnunuz. Bu sayının artmasını arzuluyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. İnşallah güzel sonuçlar alırız. ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından çiftçi ve besicilere hibe karabuğday ve slajlık mısır tohumu ile polen tuzağı teslim  edildi.BÜYÜKŞEHİR DEN BİRLİKTE SPOR ETKİNLİĞİ

27.04.2016 09:14

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm Ticaret A.Ş. tarafından Deniz Kızı Kafe yanında yer alan spor alanında vatandaşlara ücretsiz olarak aerobik, fitness ve step hizmeti sunacak.

BÜYÜKŞEHİR DEN BİRLİKTE SPOR ETKİNLİĞİ

Birlikte Spor adı altında düzenlenecek olan etkinlik 28 Nisan Perşembe gününden itibaren start alacak. Yaz boyu sürecek olan etkinlikler Pazartesi ve Cuma günleri sabah 07:30, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri 18:30 da gerçekleştirilecek.

Spor Yapan İnsan Sağlıklıdır sloganıyla Samsun halkını spor yapmaya davet eden Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm A.Ş. Genel Müdürü Musa İlkay Güler, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yusuf Ziya Yılmaz ın spor konusundaki hassasiyeti neticesinde Deniz Kızı Kafe yanında bulunan spor alanında ücretsiz olarak spor aktiviteleri düzenleme kararı aldık. Etkinliklerimiz kapsamında vatandaşlarımıza ücretsiz olarak aerobik, fitness ve step yapma imkanı sağlayacağız. Yaz boyu devam edecek olan etkinliklerimize tüm halkımızın katılmasını umut ediyoruz dedi.