Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BÜYÜKŞEHİRDEN TERME YE 42 MİLYON TL LİK YATIRIM

05.08.2016 06:22

Halkın huzur ve konforu için ilçelerde alt yapı yatırımlarına devam eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, Terme de yoğun çalışma yürütüyor. İlçede son iki yılda 21 milyon TL yatırım yapan Büyükşehir Belediyesi, 2018 ye kadar ki süreçte gerçekleştirilecek yatırımlarla birlikte ilçeye toplamda 42 milyon TL lik yatırım yapmış olacak.

BÜYÜKŞEHİRDEN TERME YE 42 MİLYON TL LİK YATIRIM

Samsun un Doğu Karadeniz Bölgesi ne açılan kapısı olan Terme, Büyükşehir Belediyesi yatırımlarıyla kabuk değiştiriyor. Büyük değişim ve gelişmenin yaşandığı ilçede Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı ile Terme Şube Müdürlüğü, ilçede yatırım götürmediği mahalle bırakmadı. 76 mahalleden 42 sini yüksek konforlu beton ve asfalt yollarla birbirine bağlayan ekipler,  iki yıllık süreçte 40 km beton yol ve 5 km sıcak asfalt çalışmasını bitirdi. Ayrıca ekipler, 10 mahallede 13 km parke döşeyip kaldırım yaptı.  Son iki yılda yaptığı yatırımı 8 ayda gerçekleştiren Terme Şube Müdürlüğü, kısa sürede 8 mahallenin toplamda 21 kilometrelik kronik yol sorununu betonla çözdü. Müdürlük bu güne kadar ilçenin alt ve üst yapısına 21 milyon yatırım yaparak, halkın yaşam konforunu artırdı.

2016-2018 dönemini kapsayan yatırımlarını planlayan Büyükşehir Belediyesi, bu süreçte alt yapıda 40 km beton yol, 30 km asfalt yol yaparak, ilçedeki yol sorununun yüzde 55 ini tamamlamayı hedefliyor.  Mevsimlik tarım işçileri için yapımına başlanan devam eden konaklama tesisi ile Miliç Düğün Salonu ikmal salonu, Terme Belediye binası ve Amazon Tabiat Parkı Gözlem Evi yatırımları da 2018 sonuna kadar bitirilecek. Bu projeler ve yatırımlar için de Büyükşehir Belediyesi nin kasasından 21 milyon TL çıkacak. Bunlarla birlikte belediyenin ilçeye yaptığı yatırım tutarı da 42 milyon TL yi bulacak.

İLÇE MERKEZİNİN KONFORU ARTACAK

Fen İşleri Daire Başkanlığı, ilçe merkezinin en büyük iki ulaşım aksı olan Atatürk ve Çarşamba caddelerine ilişkin planlamasını da tamamlandı. Bu iki önemli caddenin yolunun yapısına gelecek ay başlayacak olan Terme Şube Müdürlüğü, hazırlıklarını sürdürüyor. Araç trafiğini önemli oranda rahatlatıp konforu artıracak olan 2.5 kilometrelik yol çalışmasının kısa sürede bitirilmesi hedefleniyor.

MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİ TESİSTE KONAKLAYACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı nın Samsun Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile mevsimlik tarım işçilerini çadırlardan kurtarmak, çalışma ve sosyal hayatlarını iyileştirmek amacıyla Terme ilçesi Kozluk mahallesinde başlattığı konaklama tesisi projesinin inşaatı sürüyor. METİP projesi kapsamında devan eden inşaatın 2018 e kadar tamamlanması öngörülüyor. Yapımı devam eden proje tamamlandığında mevsimlik tarım işçileri, konaklama tesisine ve yemekhaneye kavuşmuş olacak.

72 bin kişinin yaşadığı ilçenin ve mahallelerinin alt ve üst yapısına büyük yatırımlar yaptıran Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, son iki yılda Terme ye 21 milyon TL lik yatırım gerçekleştirdiklerini, 2018 ye kadar ki süreçte gerçekleştirilecek yatırımlarla birlikte ilçeye toplamda 42 milyon TL lik yatırım yapmış olunacağını kaydetti.BAŞKAN YILMAZ: KÜRESEL ŞER GÜÇLERİN YERLİ UŞAĞI FETÖ

05.08.2016 06:21

Samsun ve ilçelerinde vatandaşların Fethullahçı Terör Örgütü ne (FETÖ) karşı başlattıkları demokrasi nöbeti 20. gününde de devam ediyor.

BAŞKAN YILMAZ: 

FETÖ nün 15 Temmuz akşamı yaptığı darbe girişiminin ardında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın çağrısıyla meydanlara inen Samsunlular 20. günde de alanları boş bırakmadı. 15 Temmuz akşamından bu yanan milletle birlikte nöbet tutan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da Terme ve Samsun meydanındaki demokrasi nöbetlerine katıldı.

 KÜRESEL ŞER GÜÇLERİN YERLİ UŞAĞI FETÖ

Terme de büyük bir kalabalığın 20 gündür ilk günkü gibi demokrasi nöbeti tuttuğunu gören Başkan Yılmaz, katılımın yoğun olması karşısında hem duygulandı hem de mutluluğunu ifade etti. Kalabalığa hitap eden Başkan Yılmaz, Ey küresel şer güçler ve onun FETÖ gibi yerli uşakları, Milletimiz 7 den 70 e hergün meydanlarda. Asla amacınıza ulaşamayacak bizi bölemeyeceksiniz. Hani derler ya bir tükürükte boğuldular işte milletimiz onları bir tükürükte boğdu rezil oldular. Çünkü onlar rezil olmaya değer insanlar diye konuştu.

TÜRK MİLLETİ EŞKİYALARIN KARŞISINDA DİM DİK DURDU

Türk Milleti nin 15 Temmuz da bir tarihe imza attığını da kaydeden Başkan Yılmaz, Allah bize bir daha 15 Temmuz gibi bir kabus gecesini tekrar yaşatmasın. Bizim için kutsal olan peygamber ocağımızın içine sızarak bu milletin parasıyla alınan silahları millete doğrultular. Bu ne kadar büyük bir kahpelik. Utanç duyuyoruz o hainlerden ancak bu olay Türk Milletinin demokrasi dersini tüm dünyaya gösterdi.  Bir avuç eşkiyanın karşısına dikilen halk darbeye kalkışanlara hayır dur yapamazsın, benim demokratik hakkımın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ın üzerinde bir güç tanımıyorum demiştir. Bu millet yeniden bir tarih yazdı. Milli Birliğimizle tek yumruk olduk ifadelerini kullandı.

KALABALIK ALANA SIĞMADI, BAŞKAN YILMAZ TERME YE MEYDAN SÖZÜ VERDİ

Terme Meydanı ndaki kalabalıktan etkilenen Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Başkan Yılmaz, o anları ise kendi cep telefonlarından görüntüledi. Alanın kalabalığa dar geldiğini gören Başkan Yılmaz, Termelilere bir de meydan sözü verdi.

MİLLİ İRADE NÖBETİ HATIRASI

Terme deki demokrasi nöbetinin ardından Vali İbrahim Şahin ve Başkan Yılmaz, Samsun Cumhuriyet Meydanı nda nöbet tutan vatandaşlarla buluştu. Alana girişte İlkadım Gençlik Merkezi tarafından yaptırılan Milli İrade Nöbeti Hatırası yazısının önünde gençlerle fotoğraf çektiren Vali Şahin ve Başkan Yılmaz, daha sonra vatandaşlarla birlikte nöbetlerine devam ettiler.ASKİ DEN BAFRA YA 14 MİLYON LİRALIK İÇME SUYU YATIRIMI

05.08.2016 06:20

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, Bafra Hacıoğlu Grubu İçme Suyu İnşaatı Projesi ni bu yıl sonunda bitireceklerini söyledi.

SASKİ DEN BAFRA YA 14 MİLYON LİRALIK İÇME SUYU YATIRIMI

Bafra Hacıoğlu Grubu İçme Suyu İnşaatı Projesi nin 14 milyon 500 bin TL ye mal olacağını belirten Kamil Demircioğlu, Hacıoğlu Grubu, Bafra ilçesinde şimdiye kadar içme suyunda en büyük projelerin başında gelmektedir. Proje kapsamında 15 mahalle içme suyuna kavuşacak. Projeye ilave olarak da 8 mahallenin şebeke hatlarında yenileme çalışması yapıldı dedi.

Bu bölgenin uzun yıllar susuzluk çektiğini kaydeden Kamil Demircioğlu, Bu projeyi 2016 yılı sonunda tamamlamayı hedefliyoruz. Çalışmalarımız titizlikle devam etmektedir. Bu bölgelerde yaşamını sürdüren vatandaşlarımızın içme suyu sorununu çözüme kavuşturmak için var gücümüzle çalışıyoruz diye konuştu.

Demircioğlu, bu proje tamamlandığında Paşaşeyh, Ortadurak, Çataltepe, Örencik, Elmacık, Gökçesu, Gökçekent, Hıdırellez, Yağmurca, Müstecep, Hacıoğlu, Türkköy, Yörgüç, Terzili ve Kestaneciler olmak üzere 15 mahallenin içme suyuna kavuşacağını ifade etti.

Kamil Demircioğlu, projeye ilave olarak Azay, Boğazkaya, Kuşlağan, Kozağzı, Eldavut, Gökçeağzı, Barış ve Kanberli olmak üzere 8 mahallede şebeke hatlarında yenileme çalışması yapıldığını sözlerine ekledi.

SASKİ Genel Müdürlüğü İçme Suyu Dairesi Başkanı Cihan Güller ise ana şebeke isale hattında şimdiye kadar 200 kilometre çeşitli çaplarda boru döşendiğini, 25 depodan 19 unun tamamlandığını, 6 depoda da inşaat çalışmalarının devam ettiği açıkladı.BAŞKAN YILMAZ TARİHİ FENER İÇİN HAREKETE GEÇTİ

04.08.2016 05:54

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun un en kuzey noktasındaki Bafra Burnu nda 1880 yılında Fransızlar tarafından yapılan ve dünyada sadece üç örneği bulunan deniz fenerini ziyaret etti.

BAŞKAN YILMAZ TARİHİ FENER İÇİN HAREKETE GEÇTİ

Samsun un tüm ilçelerindeki turizm potansiyellerini gün yüzüne çıkarmak için büyük uğraş veren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bafra ilçesinde 1800 lü yıllardan kalma deniz fenerinin turizme kazandırılması için harekete geçti. Başkan Yılmaz, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin ile birlikte fenerin en tepesine çıkarak yapılacaklar hakkında görüş alışverişinde bulundular.

1880 YILINDA YAPILDI

Başkan Yılmaz, deniz feneri ziyaretinde yıllardan bu yana fenerin bakımını ve bekçiliğini yapan Özkan ailesine de çat kapı konuk oldu. Deniz feneri bekçiliğinin kendileri için babadan oğula geçen meslek olduğunu söyleyen Fikret Özkan, Bafra deniz feneri, Osmanlı döneminde 1880 yılında Fransız müteahhitler tarafından Kızılırmak ın denize döküldüğü yerdeki delta üzerinde Halisburnu mevkisine inşa edilmiştir. Daha sonra yöre fenerden dolayı Fener köyü adını almıştır. 1919 yılından bugüne kadar da kuşaktan kuşağa aynı akrabalar arasında bakımı yapılmaktadır bilgisini verdi.

BÜYÜLEYİCİ GÜZELLİK TURİZME KAZANDIRILACAK

Okyanusların, denizlerin ve göllerin yanında büyüleyici güzelliğiyle duran deniz fenerlerinin, yüzyıllar boyunca suların aydınlatıcısı, kaptanların kılavuzu olduğunu belirten Başkan Yılmaz, Bafra ilçemiz Fener Mahallemizde dünyada 3 örneği bulunan deniz fenerimiz ilçemiz ve şehrimizin turizm potansiyeli açısından büyük önem taşıyor. Tarihi geçmişi olan ve Osmanlı dan kalma bu deniz fenerimizi biz turizm ögesi olarak şehrimize kazandıracağız dedi.BATI İLÇELERİNDE ALTYAPIYA YATIRIM 2 KATINA ÇIKACAK

04.08.2016 05:54

Samsun Büyükşehir Belediyesi, kentin Batı bölgesindeki en uzak iki ilçesi olan Alaçam ve Yakakent te alt yapı hizmetlerine devam ediyor.

BATI İLÇELERİNDE ALTYAPIYA YATIRIM 2 KATINA ÇIKACAK

Son iki yılda yol problemlerinin kalıcı çözümü için Alaçam a 18.5 milyon TL, Yakakent e de 9 milyon TL tutarında yatırım yapan Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı, 2018 yılının sonuna kadar Alaçam daki yatırımını 36 milyon TL ye, Yakakent teki yatırımını ise 16.5 milyon TL ye çıkaracak.

Karadeniz Bölgesi nin en büyük metropol kenti Samsun da Büyükşehir Belediyesi, ilçelerdeki yol problemlerini tarihe gömmek için başlattığı yatırımlarını aralıksız sürdürüyor. İlçelerin hemen hemen her mahallesini şantiyeye çevirerek çalışma gerçekleştiren Fen İşleri Daire Başkanlığı, beton, asfalt ve satih kaplama yol yapım çalışmalarının haricinde turizmin yatırımlarına da devam ediyor.

27 bin nüfuslu Alaçam da da alt yapı projelerini yürüten Fen İşleri Daire Başkanlığı, iki yılda 65 mahalleden oluşan ilçedeki yol sorununu çözmek için yoğun mesai harcıyor. 206 kilometrelik yol uzunluğuna sahip ilçede 25 km beton yol,  10 km asfalt ve 5 km de satih kaplama imalatı yaptı. Bunun yanı sıra yol genişletmeleri, kazı dolgu çalışmaları, istinat duvarları, büz ve menfez, hendek temizliği ve beton hendek kaplaması, parke kaplama, asfalt yama, asfalt kaplama gibi çalışmalarla 87 kilometrelik kısımda yol sorunu kalmadı. Toplamda 18.5 milyon TL harcandı. 2016-2018 yılları arasında 25 mahallede gerçekleştirilecek 52 km beton ve 26 km asfalt yol yatırımları için de toplamda 36 milyon TL harcanacak.

Altyapı hizmetlerinin dışında üst yapıyı da düzenlemeye çalışan Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı, Alaçam Düğün Salonu Projesi nin de sonuna geldi.  Bunun yanı sıra Geyikkoşan Sahil Yolu peyzaj düzenleme çalışmaları ise devam ediyor.

YATIRIMLAR YAKAKENT TURİZMİNİ ARTIRACAK

Deniz turizmi ile dikkat çeken Samsun un Batı da Sinop ile sınır ilçesi Yakakent in alt yapısına son iki yılda Fen İşleri Daire Başkanlığı, 8.5 milyon TL harcadı. 9 bin kişinin yaşadığı 17 mahalleli ilçenin 7 mahallesindeki 5 km beton ve 1 kilometrelik asfalt yol yapım çalışması tamamlandı.  95 km lik yol uzunluğuna sahip ilçenin 32 km sinde problem kalmazken, diğer alt yapı hizmetleri ise tüm hızıyla sürüyor. 2016-2018 yılları arasında planlanan yatırımlar kapsamında 10 mahallede 25 km beton ve 12 km asfalt yol yapılarak hizmete açılacak. Bu yatırımlar için de 16.5 milyon TL daha harcanacak.

Bunun yanı sıra Fen İşleri Daire Başkanlığı nın Yakakent Sahili Peyzaj Düzenleme Projesi, Liman İçi Sevgi Kafe Projesi ve Yakakent Oteli Projesi ise proje aşamasında. Bu yatırımlar da 2018 yılı sonuna kadar tamamlanacak.