Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


YILMAZ; YÖNETİMDE ALACAĞINIZ HER ROL, TÜRKİYE'Yİ İLERİYE TAŞIYACAK

09.03.2015 17:15

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle belediyenin çeşitli birimlerinde görev yapan kadın çalışanları ağırladı. Çakallı Han'da verdiği öğle yemeğinde bayan çalışanlarla bir araya gelen Başkan Yılmaz, kadınların toplumsal ve sosyal hayattaki önemine dikkat çekti.

Yemekte kadın çalışanların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, tüm katılımcılara teşekkür etti.  Dünya Kadınlar Günü'nün kutlanmasının kadınların toplumsal yaşantının ve sosyal hayattaki yerinin her gün biraz daha geliştirilmesi için vesile olduğunun altını çizen Başkan Yılmaz, "Türkiye 10 seneki Türkiye değil. Nüfusumuzun yüzde 51'e yakını kadınlarımızdan oluşuyor. Dünyanın büyük ekonomilerinden biri olma yönünde iddia ortaya koymuş olan, hatta  2023 hedefinde Dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olmak isteyen büyük Türkiye, kadınlarını şuan olduğundan çok daha dinamik, çok daha aktif bir şekilde üretimin, ekonominin ve sosyal hayatın içinde aktif bir nüfus haline getirmek zorunda. Cumhurbaşkanımızın son yaptığı açıklamasında yeni bir birim kurarak, bu birimde kadının toplumda ve sosyal hayattaki yeriyle ilgili sorun ve problemleri yakından takip etmeye yönelik, kadına şiddetle ilgili konunun öyle herhangi bir güvenlik ve zabıtan çözüm ve çalışma olmamasına yönelik bizzat takip ettiği işler olduğunu söyleşinin altında yatan şey de budur. Kadına şiddet kelimesini ağzıma dahi almak istemiyorum. Bana bu Türkiye'nin çok geride bırakmış olduğu, aydınların, ülkeyi yöneten insanların ağzına almayacağı kadar, konuşulduğunda benim yüreğimi inciten, ülkemiz insanının hak etmediği bir durumdur diye düşünüyorum. Onun için bugünü bırakıp yarınlara bakalım, gelişmiş bir toplumsal kompozisyondan söz edelim." dedi.

ÜLKEMİZİ İLERİYE KADINLARIMIZ TAŞIYACAK

30 yıldır aktif yöneticilik yaptığını hatırlatan Başkan Yılmaz, "İnsanlarla yüz yüzeyim.  Hayat, yönetişim ilişkiler manzumesidir. Özellikle çalışma hayatında kadının yeri bambaşkadır. Çünkü kadınların evlerinde erkeklerin üstlenmedikleri sorumlulukları var. Evin ve çocukların bütün yükü hanımların omuzlarındadır. Halbuki hanımlar bunun yanında çalışma hayatında erkeklerin üzerinde bir performans sergileyerek yükseliyor. Çalışma hayatında erkekler, doğası gereği bir iş olmuyorsa, bu kadar oluyor deyip bırakabiliyor. Ama kadınlar, ağlar derecesinde işine sahip çıkıyor, bağlı kalıyor. Ruhsal ve duygusal anlamda hanımlar kadar etkilenmiyoruz. Hanımların işleri için harcadıkları enerji, bizim harcadığımız enerjiden daha fazla. Problemle karşılaşınca bir hanım yöneticinin ağladığını biliyorum. Bir işi halledemeyince kadın yöneticinin gözlerinden yaş geliyor. Estetik incelikleri hassasiyetleri, erkeklerden daha fazla. Sizler önemlisiniz. Toplumsal hayat içinde kat ettiğiniz süreç ve ülkemizin yönetiminde alacağınız her rol, ülkemizi daha ileriye taşıyacaktır. " şeklinde konuştu.

2023 VİZYONU SORUMLULUĞU HEPİMİZİN

Hükümetin 2023 yılına ilişkin koyduğu vizyona değinen Başkan Yusuf Ziya Yılmaz,  "Çok önemli ve ciddi hedeflerimiz var. Bu hedefler demek iddialı projeksiyonlar içinde geleceğe doğru koşuyoruz. Bu süreçte gereken rollerimizi ve konumumuzu almak zorundayız. Çocuklarımıza daha bir Türkiye bırakmak zorundayız. Bu sorumluluğu hepimiz paylaşmalıyız. Sizleri evladım, kardeşim gibi seviyorum. Sizlerin canını acıtacak bir şey, benim de canımı acıtır. Ne kadarına paydaş olabiliyorum bilemiyorum. Benim de eksikliklerim vardır. Hayat bu. Bu kadar yetişebiliyoruz. Allah bize birlikte üzülüp birlikte sevinecek günler nasip etsin." ifadelerini kullandı.

Yemek sonrasında kadın çalışanlar, Başkan Yılmaz ile hatıra fotoğrafı çektirdi.YILMAZ; DAHA İYİ BİR GELECEK İÇİN İŞİMİZİ İYİ YAPANLARDAN OLMALIYIZ

09.03.2015 10:18

Yeşilyurt Alışveriş ve Yaşam Merkezi (AVM) tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bu yıl 2.si’ düzenlenen ’2. İdealist Kadınlar Onur Ödülleri’ düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

İşini iyi yapan kadınların ödüllendirildiği törene katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayarak, daha iyi bir gelecek kurgulamak ve çocuklara daha iyi dünya bırakmak için verilen mücadelede herkesin işini iyi yapma sorumluluğunda olması gerektiğini söyledi.  İyi insan olmanın en önemli parametrelerinden bir tanesinin işini iyi yapmak olduğunu ifade eden Başkan Yılmaz, ödül alan idealist kadınları tebrik etti.

Yeşilyurt AVM Sinema Salonu’nda düzenlenen 2. İdealist Kadınlar Onur Ödülleri törenine Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, Gençlik ve Spor İl Müdürü Güven Özyurt, Yeşilyurt Grup Yönetim Kurulu Üyesi Murat Yeşilyurt, Yeşilyurt AVM İşletme Müdür Yardımcısı Neslihan Yavuz Apak, dünyanın en iyi 50 öğretmeninden biri seçilen Çarşamba ilçesi Kumköy İlkokulu öğretmeni Dilek Livaneli ile davetliler katıldı.

Modern ve çağdaş toplumlarda kadının yerinin her gün yükseldiğini hatırlatan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "Öncelikle Dünya Kadınlar Gününüzü bütün içtenliğimle kutluyorum.  Kadınlar günü sadece bir gün anılan anlamlar taşımaması gerektiğini, her gün kutlanması ve hatırlanması gereken bir gün olarak görüyorum. Hayatın en önemli yerini işgal edilen, makinesi, motoru, dinanizmi kabul edilmeli. Modern toplumlarda kadının yeri farkındaysanız yükseliyor. Yükseldiği için bu toplumlar modern, çağdaş toplumlar oluyor. Toplumsal sosyolojide kadının yerinin yeteri kadar toplumsal hayat içinde olmayan topluluklarda ve ülkelerde kalkınmadan, dinanizmden, üretimden  bahsedilemiyor. Çünkü kadının itici gücü, kadının sinerjisi, kadının duygusallığı, kadının sevgi ve şefkatle kucaklayışı, estetik anlayışı erkeklerde o kadar yok. Bu bakımdan kadınlar günü ile bu organizasyonun çakışmış olmasını güzel bir tesadüf olmaktan öteye geçmiş. Herkesi tebrik ediyorum. " dedi.

KENDİMİ ÖDÜLLENDİRMELİYİZ

İyi işler insanların kendisini ödüllendirmesi gerektiğini dile getiren Başkan Yılmaz, "Birbirimizi ve kendimizi her fırsatta ödüllendirmemiz lazım. iyi bir şey yaptım dememiz lazım. insana eline sağlık demenin hiç bir güçlüğü yok. Daha da iyisini yapabilirsin diyerek yöneticilik hayatımda bunu hep söylemeye çalışmışımdır. Yapamayanı eleştirmediğiniz taktirde yapanın kıymeti olmaz. Bir şey üretip ortaya koyanın yaptığının güzelliğini ona söylemek ve ödüllendirmek bir anlamda yapamayanla yapanı ayırt etmeyi de gerektirir. Kısacası hem etrafımızı hem de kendimizi her gün ödüllendirmemiz lazım." diye konuştu.  

İDEALİST İNSAN İŞİNİ İYİ YAPANDIR

İdealist insanın işini iyi yapan insan demek olduğunu hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, "Bu gün de işini iyi yapan kadınlarımızı ödüllendirdik. işini iyi yapan insan olmak, iyi insan olmanın en önemli aşamasıdır. Yani bir insanın işini iyi yapması, iyi insan olmasıyla ilgili verdiği büyük yaşam mücadelesinin en mühim aşamasıdır. İşini iyi yapmayan hep başkalarında hatalar arar, başka problemleri çağrıştırır, hem kendisinin hem de etrafındaki kişilerin yaşamını sıkıntıya sokar. Onun için işi insan olmanın en önemli parametrelerinden bir tanesi, işini iyi yapmaktır. Bugün işini iyi yapmakta olan idealist insanları ödüllendirmekten ben de çok mutlu oldum. Daha iyi şeyler yaparak daha iyi bir gelecek kurgulamak, çocuklarımıza daha iyi dünya bırakmak için verdiğimiz bu mücadelede işimizi iyi yapmak zorundayız." şeklinde konuştu.

HANİFE HANIM DA İŞİNİ İYİ YAPIYOR

İdealist kadınlardan birinin de özel kalem müdürü Hanife Papila olduğunu söyleyen Başkan Yılmaz, "Hanife hanımla 1992 yılında Karayolları 7. Bölge Müdürü  olduğumda tanıştım. Şantiye şefiyken de özel kalem müdüresiydi. 23 yıldır beraberiz. İşini çok iyi yapıyor. İş hayatımız, evdeki hayatımızdan daha yoğun ve konsantre geçiyor. Hele hele belediye başkanlığı, insana hizmet etmek isteyen insan için dünyada yapılacak en  güzel mesleklerden bir tanesi.  Bu süre içinde çok uykusuz geceler, çok sıkıntılar anlar da yaşıyorsunuz. Son 16 yıl içinde yaşadığımız tüm inişli çıkışlı anlarımızda dahi, evimize gidemediğimiz anlarda dahi Hanife hanım, kader arkadaşımız, can yoldaşımız oldu. Her şeyimizi bilen bir kardeşim. Kardeşlerimle onunla olduğum kadar olamamışımdır. eşiyle ve çocuklarıyla olar mutluğunun devamını diliyorum. Rabbim onu cennetliklerden etsin." ifadelerini kullandı.

Ödülünü Başkan Yılmaz'ın elinden alan Büyükşehir  Belediyesi Özel Kalem Müdüresi Hanife Papila ise şunları söyledi, "Bu ödülü almamda ve çalışmalarımda bana her zaman güvenen ve destek olan başkanım Sayın Yusuf Ziya Yılmaz'a şükranlarımı sunuyorum. Bütün kararlarımı destekledi. Ne yaptıysam onun sayesinde yaptım. Başkanımın arka perdesinde eliydim. Kendisini her zaman en iyi şekilde temsil etmeye, onun sorumluluğunu taşımayarak yapmaya çalıştım. Uzun süre beraber olduğumuza göre herhalde benden memnundur."

Törende 20 yıllık Ulugazi Mahallesi Muhtarı Filiz Kavalcı, Gençlik ve Spor Bakanlığı Judo Antrenörü Ayşin Malkoç, 20 yıllık fayans ustası Emine Keskin, Toplum Gönüllüleri Vakfı İğne Deliği Gençlik Koordinatörü Sevcan Koç, Emekli Yaşlıları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Sündüz Kaya, İzgören Akademi Karadeniz Bölge Sorumlusu Şehnaz Dereli, ELVİN Derneği Başkanı Yeşim Gürsoy ve Zesko Danışmanlık Kurucusu Zeynep Selin Kobul ödül alan  idealist kadınlar oldu.BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN SAHTE TWİTTER HESABI UYARISI

07.03.2015 11:20

Samsun Büyükşehir Belediyesi, kurum adına belediyenin resmi logosu da kullanılarak açılan sahte Twitter hesabı ile ilgili kamuoyunu bilgilendirdi.
Samsun Büyüklşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklama şöyle; 

Kimliği henüz tespit edilemeyen kişi ya da kişilerce Samsun Büyükşehir Belediyesi ismi ve resmi logosu kullanılarak “@samsunbld” adıyla sahte bir Twitter hesabının açıldığı tespit edilmiştir.

Adı geçen hesabı kullanan kişi ya da kişilerin belediyemizin kurumsal kimliğini taklit ederek vatandaşlarımızla bu hesap üzerinden iletişim kurduğu anlaşılmıştır.

Samsun Büyükşehir Belediyesi adına açılmış hiçbir resmi Twitter hesabı ya da hesapları bulunmamaktadır.

Vatandaşlarımızın kurumumuzla ilgili sosyal medya üzerinden belirli bir amaca yönelik olarak yapıldığı açık olan bu yöndeki sahtekarlıklara karşı duyarlı olmaları ve şüphelendikleri ya da inandırıcı olmayan durumları tespit ettiklerinde belediyemizle iletişime geçmeleri çok önemlidir.

Kamuoyu’na Önemle Duyurulur.BAKAN GÜLLÜCE BAŞKAN YILMAZ'I ZİYARET ETTİ

06.03.2015 23:23

Bir dizi ziyaretler ve çalışmalarda bulunmak üzere Samsun'a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ve beraberindeki heyet, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ı makamında ziyaret etti...

Başkanlık makamında gerçekleşen ziyarette Bakan Güllüce'ye Samsun hakkında bilgiler veren Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun'da hazine arazisi sıkıntının yaşandığını belirterek, "1970 ve 1990 yılları arasında Samsun'da yapılmış olan çirkin yapının düzeltilmesiyle ilgili hassasiyetinizi ve hükümetimizin hassasiyetini bildiğim için bu konuda yapacağımız ve bu alanlarda alınmış olan riskli alanlarla ilgili süreçte biraz özel ekipler kurarak bir şeyler yapmamız gerekiyor. Örneğin 2012'de Canik ilçemizde bir sel felaketi yaşadık. Bu ölçekte şimdiki Cumhurbaşkanımız o zaman ki Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, beni arayarak 'Yusuf bey, bu dere yatağı içerisinde ki alanın riski alan ilan edilmesini çok çabuk gerçekleştirin ve yıkın, temizleyin' dedi. Ama biz o tür şeyleri halen temizleyemedik. Halen o binaları kaldıramadık. Çünkü orada yapacağımız dönüşümü maalesef realize edemedik. Bu dönüşümler kolay işler değil. İşin içinde sosyal boyutlar var. Mülkiyet ve hukuki problemler var. İnsanlar bu dönüşümü istiyor. Ama bizim sahip olduğumuz daire sayıları yine burada şu anda olduğumuz kadar olsun istiyorlar. Bunu isterseniz eğer orada emsaller, yükseklikler hiçte şu an ki yapıdan daha güzel bir yapının ortaya çıkmayacağını düşünüyoruz. Biz yeni alanlar üreteceğiz ve bu alanlara sizleri taşıyacağız, sizler de bunu göze alın diyoruz. Bu konuda ikna edebilir ve gerçekleştirebiliriz. Ama Samsun 'da arazi sorunu var. Samsun'da hazine arazisi problemi var. Tıpkı Trabzon ve Ordu'da olduğu gibi. Bizim en büyük handikaplarımızdan bir tanesi bu hazine arazisi kıtlığıdır" dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın en başarılı belediye başkanlarından birisi olduğunu söyleyen Bakan Güllüce, "Ordu Büyükşehir Belediyesi'nde bir protokolümüz vardı. Ordu'ya gelmişken Samsun'a da Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz'ı ve Samsun Valimiz İbrahim Şahin'i ziyaret etmeyi arzuladık. Şu anda Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı'ndayız. Ortak neler yapabiliriz ve hangi hizmetleri önce neyi yapmalıyızla ilgili konuşmalar yapıyoruz. Başkanımız oldukça başarılı birisidir. Biz de büyükşehirlerin problemlerini nasıl çözeriz diye kafa yoruyoruz ve çaba harcıyoruz. Bakanlığa bağlı bütün ekibimizle buradayız. İşte el ele veriyoruz. Bakanlık ve yerel yönetim olarak sorunları çözmek için çaba harcıyoruz. Kentsel dönüşümle ilgili başkanımızın talepleri var. Daha öncede buna benzer bir konuyu beraber görüşerek Bakanlar Kurulu'ndan geçirmiştik. Şimdi yine buna benzer konular talep ediliyor. Bu konuda da elimizden geleni yapacağımızı belirtmek istiyorum" diye konuştu.

Açıklamaların ardından Bakan Güllüce ve Başkan Yılmaz bir süre daha görüştü. Görüşmelerin arından Bakan Güllüce, Samsun Valiliği'ne geçti. Ziyarete AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Yeni, AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, ilçe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.BAKAN GÜLLÜCE’NİN KATILIMI İLE İHL YAPIM PROTOKOLÜ İMZALANDI

06.03.2015 18:24

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin katılımıyla düzenlenen, Emine Yeni-Ahmet Yeni Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi yapımı protokolünü imzaladı...

Okul alanında düzenlenen törene Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, AK Parti Samsun Milletvekilleri Ahmet Yeni ve Cemal Yılmaz Demir, CHP Samsun Milletvekili İhsan Kalkavan, Samsun Valisi İbrahim Şahin,  Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, Kaymakamlar, İlçe Belediye Başkanları, İl Müdürleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bürokratları ve vatandaşlar katıldı.

Törende önce İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Vali İbrahim Şahin birer konuşma yaptılar. Son olarak Bakan Güllüce’nin konuşmalarının ardından Vali İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Yeni ve eşi Emine Yeni ile İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin arasında Emine Yeni-Ahmet Yeni Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi yapımı protokolü imzalandı.