Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN YILMAZ: “ÇOK BÜYÜK MÜCADELE İÇERİSİNDEYİZ”

20.01.2015 13:23

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve yapılacak olan projeleri incelemek, istişare etmek ve bazı çalışmaları yerinde görmek için Bafra’ya gitti...

Başkan Yılmaz’a Bafra gezisi sırasında Genel Sekreter Yardımcıları Sefer Arlı, Mustafa Yurt ve Zennube Albayrak’ın yanı sıra Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin ve bazı belediye meclis üyeleri eşlik etti.

Başkan Yılmaz Bafra Belediyesi’nde düzenlenen çalışma toplantısından önce yaptığı konuşmada, Gıcı Gölü’nde yaşanan ve 7 kişinin hayatını kaybettiği tekne faciasına değinerek, “Bu  çok üzücü kazada hayatlarını kaybeden kardeşlerimize bir kez daha Allah’tan Rahmet, acılı ailelerine baş sağlığı dilemek istiyorum. Gerçekten bizim için büyük bir travma oldu. Ben hala bu acının etkisindeyim. Bu tür kazaları bir kez daha yaşamamak için dua ediyorum.” Diye konuştu.

Başkan Yılmaz Bafra’ya geliş nedenlerinin buradaki işleri konuşup istişare etmek olduğunu belirterek, “ Konuştuğumuz şeyleri gidip yerinde göreceğiz. Şunu özellikle altını çizerek söylemek istiyorum;  çok büyük bir mücadele içersindeyiz. Şehirlerimizi değiştirme, dönüştürme, ilçelerimizin de içerisinde bulunduğu durumdan çehresini değiştirerek çıkartmak istiyoruz.  ilçelerimizi yeni çehrelerine kavuşturmak yönünde olan dönüşüm programları kolay işler değil. Yeni bir şeyi yapmak kolay ama eskiyi, yapılmış birtakım hatalardan ve kötü kararlardan sonra ortaya çıkmış bir şehir dokusunu alıp, yıkıp veya mevcudu dönüştürerek yapmak çok daha zor. Aynı şeyi Samsun’da da yaşıyoruz. Bu hem kaynak gerektiriyor hem sosyal sorunların çözümüne dönük olan süreçleri de yönetmeyi gerektiriyor. Yani işin sosyal boyutlarını da düşünüyoruz.” Şeklinde konuştu.

Bafra’da da benzer sorunlar olduğunu kaydeden Başkan Yılmaz; “Birçok şeyi düşünüyor tartışıyoruz. Tüm bunlar için belirli bir kaynak planlaması, proje planlaması gerek. Bunları birlikte planlıyor ve yapıyoruz. Bazı şeyler belki Bafralı hemşerilerimize yavaş görünebilir ama onların düşünmediği ölçekte biz hızlı düşünüyoruz, hızlı kararlar veriyoruz ama hayata geçiş süreci ile ilgili belki sonuçları alındığı takdirde hep birlikte sevineceğimiz mutlu olacağımız güzel şeyleri düşünüyoruz.” Diye konuştu.JUDO 3. GRAND PRIX MÜSABAKALARI MART AYINDA SAMSUN’DA

20.01.2015 13:20

Türkiye Judo Federasyonu Başkanı Fatih Uysal, Samsun Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret ederek Mart ayı sonunda Samsun’da yapılması planlanan Judo 3. Grand Prix müsabakaları ile ilgili bilgi verdi...

Başkanlık makamında gerçekleşen ziyarete Türkiye Judo Federasyonu Başkanı Fatih Uysal, Gençlik ve Spor Samsun İl Müdürü Güven Özyurt ve 3. Grand Prix organizasyon sorumlusu Murat Turan katıldı. Konuk heyeti, şehir dışında olan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ı vekaleten Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır kabul etti.

Federasyon başkan Fatih Uysal geçen sene büyük bir başarı ile organize edilen 2. Judo Grand Prix mücadelelerine her türlü desteği veren ve organizasyonun başarılı olmasında büyük katkısı olan Samsun Büyükşehir Belediyesi’nden aynı katkı ve desteği beklediklerini dile getirdi. Uysal bu sene yapılacak müsabakalarda yaklaşık 90 ülkeden katılımcı beklediklerini ve bu müsabakalarda da Türkiye’yi en iyi şekilde tanıtıp sportif olarak da en iyi başarıyı hedeflediklerini dile getirdi.

Meclis Başkan Vekili Turan Çakır da, uluslararası bir spor organizasyonu olan Judo Grand Prix müsabakalarının son 2 yıldır Samsun’da başarı ile organize edildiğini belirterek, “Hem şehrimizin hem de ülkemizin tanıtımına katkı veren bu spor organizasyonu her geçen yıl daha da büyük ilgi görüyor. Böyle nitelikli ve uluslararası niteliği bulunan organizasyonlara Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman katkı verdik ve elimizden gelenin en iyisi ile vermeye de devam edeceğiz. İnşallah bu organizasyon daha uzun yıllar devam eder, Samsun’la özdeşleşir ve biz de her zaman yanında ve arkasında oluruz. Şimdiden organizasyonda emeği geçen bütün arkadaşlara Başkanım Sayın Yusuf Ziya Yılmaz, şahsım ve Samsunlular adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.2. MAKİNE GELDİ YIKIM HIZLANDI

20.01.2015 13:10

Büyük Otel’in yıkım çalışmalarına devam eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, kiraladığı 2. İş makinesini de vinç yardımıyla otelin çatısına çıkartarak işi hızlandırdı...

Samsun Büyükşehir Belediyesi, tahliyesi tamamlandıktan sonra yıkımına başladığı Büyük Oteli oldukça ilginç bir yöntem kullanarak yıkmaya devam ediyor. Fen İşleri Daire Başkanlığı, Ankara ve Eskişehir’den 6 tonluk 2 adet ekskavatör iş makinesi kiraladı.

İlki yaklaşık 10 gün önce çalışmaya başlayan ekskavatörlerin ikincisi de önceki gün Samsun’a geldi. Yeni gelen iş makinesi bir vinç aracılığı ile otelin çatsına diğer iş makinesinin yanına çıkartıldı. Makinenin otelin çatısına çıkartılırken oluşturduğu görüntü çevredekiler tarafından ilgiyle izlendi.

2. makinenin devreye girmesi ile hızlanan yıkım çalışmaları hakkında bilgi veren yetkililer, otelin yıkımı sırasında uyguladıkları yöntemin Samsun’da ilk defa denendiğini ve binanın çatısına çıkartılarak üstten yıkıma başlayan iş makineleri sayesinde hem işin hızlandığını hem de maliyetin düşürüldüğünü ifade ettiler.BAŞKAN YILMAZ TÜRKİYE’NİN EN BAŞARILI 2. BELEDİYE BAŞKANI

19.01.2015 16:17

Yaptıkları anketlerle seçim sonuçlarını en iyi tahmin eden araştırma şirketlerinden olan ANDY-AR araştırma şirketi 2015 Ocak ayında yaptığı yerel yönetimler performans araştırmasını yayınladı...

Yaptığı icraatlar ve performansı ile 30 Mart yerel seçimlerinde 4. Kez Samsunluların takdirini ve onayını alarak Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Yusuf Ziya Yılmaz, ANDY-AR araştırma şirketi’nin 2015 Ocak ayında yaptığı yerel yönetimler performans araştırması sonuçlarına göre Türkiye’nin en başarılı Büyükşehir Belediye Başkanları sıralamasında 2. sırayı alarak bir kez daha başarısını kanıtladı.

Yakın zamanda başka bir anket şirketinin yaptığı performans ve başarı değerlendirmesinde Türkiye'nin en başarılı 8. Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görülen Başkan Yılmaz, bu kez çıtayı daha da yükselterek en beğenilen 2. Başkan olmayı başardı.

Andy-Ar tarafından yapılan anketin sonucuna göre, 1. Sırada %65.2’lik memnuniyet oranı ile Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki gelirken, Başkan Yusuf Ziya Yılmaz hemen ardından %61.1 lik oran ile Türkiye’nin en beğenilen 2. Başkanı oldu.BAŞKAN YILMAZ: KUVEYT'TE SAMSUN'U TANITACAĞIZ

17.01.2015 20:23

Samsun'un turizm potansiyellerini görmek, ilçelerdeki tarihi ve turistik mekanlarda incelemelerde bulunmak üzere ailesiyle birlikte Samsun'a gelen Kuveyt Evkaf Bakan Vekili Dr. Adel Al Falah, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ı makamında ziyaret etti...

Ziyarette kentin özelikle Ayvacık ve Ladik ilçelerini çok beğendiklerini anlatan Bakan Vekili Al Falah, Samsun'un turizm ve kültür zenginliklerinin ülkesinde tanıtılmasını istedi. Tekliften dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Yılmaz ise en kısa zamanda Kuveyt'e gelip bu tanıtımı yapacaklarını kaydetti.

THY Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adem Ceylan, Büyükşehir Belediyesi Başvan Vekili Turan Çakır, Meclis Başkan Vekili Nihat Soğuk, Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş ve THY Samsun Bölge Müdürü Arif Ali Gezmişoğlu'nun hazır bulunduğu ziyarette Kuveyt Evkaf Bakan Vekili Dr. Adel Al Falah,  Samsun'da bulunmaktan mutlu olduğunu kaydetti.

Gezip gördükleri ilçeleri çok beğendiklerini ifade eden Bakan Vekili Dr. Adel Al Falah, "Gördüğümüz yerler çok hoşumuza gitti. Yavaş yavaş gelişiyor ama özellikle Ayvacık'ı çok beğendik. Ayvacık, Uzungöl'den daha çok gelişecek, güzelleşecek ve aktifleşecek. İnşallah turizm yatırımları ile daha güzel olacağından eminiz. Bunun yanında Samsun'un turizm potansiyellerini tanıtmaya yönelik Kuveyt'te ilgili yetkililer ile görüştüm. Gerek iş birliği gerekse kardeş şehir konusunda mutabakata hazırız. Turizm konusunda en kısa zamanda ülkeme gelip burada Samsun'u, ürünleri, tarihi ve turistik mekanlarını, kültürünü, forklorünü  tanıtabilirsiniz. Sizleri ağırlamaktan mutluluk duyacağız. Bunun yanında Samsun'a kültür ve sanat merkezi açmayı düşünüyoruz. Başkent Kuveyt City ile Samsun'u kardeş şehir de yapabiliriz. En kısa zamanda sizleri ülkeme bekliyoruz." diye konuştu.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise coğrafya itibariyle Kuveyt ile tarihi, kültürel ve inanç bakımından bir çok ortak özelliğe sahip olduklarını belirterek, "Şehrimde bulunmanızdan ve sizleri ağırlamaktan mutlu oldum, şeref duydum. Uluslararası ilişkileri, kardeşlik ilişkilerini çok önemsiyoruz. Sayın bakanın şehrimizi ziyaretini şans görüyoruz. Kardeş şehir ilişkisini biz de isteriz. Çok güzel bir ilişki olur. Önümüzdeki günler de biz de gelip Samsun'u orada tanıtalım. Bunun yanında Kuveyt'ten Türkçe öğrenmek isteyenleri buraya getirelim. Burada ev sahipliği yapabiliriz. Arapça öğrenmek isteyenleri de oraya gönderebiliriz. Kuveyt'te Türkçe, Samsun'da da Arapça bilen insana çok ihtiyacımız olacak. Ayvacık konusunda ise bu ilçemizi daha estetik hale getireceğiz. Şehir aydınlatmasını ön plana çıkaracağız. 2-3 yıl içinde ilçe tamamen değişecek. Bir daha geldiklerinde tanıyamayacaklar. Burada tatil köyü yapmak için de Kültür ve Turizm Bakanlığı ile temas halindeyiz." ifadelerini kullandı.

Ziyarette Başkan Yılmaz, Bakan Vekili Dr. Adel Al Falah'a içinde el işlemeli Osmanlı kaftanı bulunan tablo ile atkı hediye etti.