Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN YILMAZ: SİZLERLE GURUR DUYUYORUM

08.08.2016 07:10

Tüm Türkiye ile birlikte Samsun da Cumhuriyet Meydanını dolduran binlerce hemşehrisine seslenen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun meydanı Samsun Meydanı olalı böylesine güzel bir kardeşlik fotoğrafı oluşturmadı. Sizinle gurur duyuyorum dedi.

BAŞKAN YILMAZ: 

81 il ide aynı anda başlayan Demokrasi ve Şehitler Mitingi için Samsun Cumhuriyet Meydanını dolduran binlerce coşkulu kalabalığa hitap eden Başkan Yılmaz, meydanda muhteşem bir demokrasi havasının yaşandığını ifade ederek, Burada kardeşlik güzelliği var. Bu meydan şu ana kadar birçok siyasi amaçla kullanılmıştır. Ama bugün bir siyasi amaçla değil çocuklarımızın geleceği için, çocuklarımızın yarını için, ülkemizin bütün siyasi ve sosyal potansiyelinin ele ele vererek toplandığı  bir meydan haline gelmiştir. Biz sadece bizim gibi gelişmekte olan ülkelere değil, aynı zamanda demokrasi havariliği yapan, demokrasi konusunda burnundan kıl aldırmayan gelişmiş demokrasi sahibi ülkelere de örnek olduk. O bakımdan Samsun meydanı Samsun meydanı olalı böylesine güzel bir kardeşlik fotoğrafını oluşturmamıştır. Onun için sadece demokrasi fotoğrafı değil, ben burada bir kardeşlik fotoğrafı görüyorum. Bu kardeşlik fotoğrafında yer almak için geldiniz buraya. Ben Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı olarak sizlerle gurur duyuyorum. Diye konuştu.

Samsun un tüm ilçeleri ile birlikte  gümbür gümbür 23 gündür demokrasi nöbeti tuttuğunu kaydeden Başkan Yılmaz; Siz demokrasi nöbetinin nöbetçileri olarak bir demokrasi yönetim ödülü kazandınız. Allah sizden razı olsun. Artık daha çok çalışmalıyız. Bu hainlerin bu hainliklerini bir daha yapmamaları için bizim güçlü bir ülke olmamız lazım, bizim refahı yüksek bir ülke olmamız lazım. Refahımızın yükseldiğini gördükleri için bu hareketi yaptılar. Çocuklarımızın geleceği aydınlık olacak. Umudumuz hep yüksek olacak. Şeklinde konuştu.HUZUREVİNDE OPERA KONSERİ

08.08.2016 07:09

Samsun Büyükşehir Belediyesi Huzurevi nde Samsun Devlet Opera ve Balesi tarafından bir konser verildi.

HUZUREVİNDE OPERA KONSERİ

Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü ve Samsun Büyükşehir Belediyesi, sosyal sorumluluk projesi kapsamında Büyükşehir Belediyesi Huzurevi'nde konser düzenledi. Konserde Samsun Devlet Opera ve Balesi sanatçıları, Yine Bir Gulnihal, Nazende Sevgilim, Vardar Ovası, Tango Kadın Kokusu, Kizilciklar Oldu Mu, Lachumparsita ve O Sole Mio parçalarını seslendirdi. Orkestra şefliğini Mikhail Kirchhoff un (İskrov) yaptığı konser, huzurevi sakinlerine keyifli anlar yaşattı.

RUS ŞEF: İLK KEZ BİR HUZUREVİNDE KONSER VERDİM

Huzurevi denince aklına bambaşka bir tesis geldiğini dile getiren Rus Koro Şefi Kirchhoff, İlk kez bir huzurevinde konser verdim. Ben ortamın biraz daha değişik olacağını düşündüm. Buraya gelince çok şaşırdım. Atmosfer çok sıcak. Yaşlı ağabey ve ablalar çok tatlılar. Klasik müziği seviyorlar. İlk önce Samsun Büyükşehir Belediyesi ne çok teşekkür etmek lazım. Çünkü devletin böyle güzel bir huzurevini insanlar için yapması imkansız. Sahneye çıktığımız her zaman sürekli bir heyecan vardır. Bugün de biraz heyecanlandık. Çağırdıkları takdirde tekrardan burada konser vermeyi isteriz. Belki de belediye huzurevi sakinlerini operaya getirir ve orada tekrar beraber oluruz dedi.

Huzurevi sakinleri de konserden dolayı büyük sevinç duyduklarını belirttiler.SASKİ DEN TERME YE 10 MİLYON TL LİK ALTYAPI YATIRIMI

08.08.2016 07:08

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, Terme ilçesinin alt yapı sorununa çözüm bulmak için çalışmalara hız verdiklerini söyledi.

SASKİ DEN TERME YE 10 MİLYON TL LİK ALTYAPI YATIRIMI

Terme Kanalizasyon ve Yağmur Suyu İnşaatı Projesi nin 10 milyon 600 bin liraya mal olacağını belirten Kamil Demircioğlu, Projeye 4 ay önce start verildi. Çalışmalarımız, Terme şehir merkezinde, devam etmektedir. Proje tamamlandığında Terme ilçesinin alt yapı sorunu büyük ölçüde çözüme kavuşacaktır dedi.

Projenin, 2016 yılı Kasım ayı sonunda tamamlamayı hedeflediklerini vurgulayan Demircioğlu, Kanalizasyon ve yağmur suyu olmak üzere toplam 20 kilometre alt yapı hatları yapılacak. Şimdiye kadar 14 kilometre kanalizasyon ve yağmur suyu şebeke hattını, tamamlandık diye konuştu.

Terme şehir merkezinde şimdiye kadar gerçekleştirilen, en büyük alt yapı projelerden biri olduğuna dikkat çeken Kamil Demircioğlu, İlçelerimizin çok büyük alt yapı sorunları bulunuyor. Yasaya göre, 2014 te Büyükşehir Belediyesi nin hizmet ağı genişledi. Daha önce İlkadım, Atakum, Canik ve Tekkeköy olmak üzere 4 ilçeye hizmet veriyorduk. 2014 yerel seçimlerinden sonra, 13 ilçe belediyesi, Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dahil edildi. 17 ilçeye hizmet vermeye başladık şeklinde konuştu.

Tüm ilçelere hizmet vermek için yoğun bir tempoda çalıştıklarını kaydeden Demircioğlu, SASKİ Genel Müdürlüğü olarak tüm ilçelerimizin alt yapı sorununu çözmek için var gücümüzle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlçelerimizin alt yapı sorunlarını çok iyi bilmekteyiz. Bu sorunları çözmek için ne gerekiyorsa yapmaya kararlıyız ifadelerini kullandı.

Kamil Demircioğlu, Terme Belediyesi tarafından şehir merkezinde 35- 40 yıldan beri maddi imkansızlıklar yüzünden eskidiği için hayata geçirilemeyen kanalizasyon şebekesinin yenilendiğini, sözlerine ekledi.Başkan YILMAZ: Atakum Raylı Sistemle Canlandı Sıra Tekkeköy de

08.08.2016 07:07

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, raylı sistemin geçtiği güzergaha can verdiğini belirterek, Raylı sistem Atakum u yeni bir Atakum yaptı. Sıra Tekkeköy de. dedi.

Başkan YILMAZ: Atakum Raylı Sistemle Canlandı Sıra Tekkeköy de

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) arasındaki koordinasyonun ve işbirliğinin sağlanması için gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısı belediye ve OKA yetkililerinin katılımıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi nde gerçekleştirildi.

RAYLI SİSTEM ATAKUM U HAREKETLENDİRDİ SIRA TEKKEKÖY DE

Samsun da sanattan tarihe, turizmden spora, ulaşımdan kırsal kalkınmaya kadar birçok alanda yapılan çalışmalarda edindiği tecrübeleri katılımcılara anlatan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak kat ettiğimiz mesafe gerçekten çok büyük.  Mesela raylı sistem küçük bir iş değil. Kentsel kariyerimizi yükseltmek için yaptığımız önemli bir çalışmaydı. Nitekim raylı sistem Atakum u hareketlendirdi. Şimdi Tekkeköy e kadar uzayacak olan raylı sistem Tekkeköy ü canlandıracak. Ardından Havaalanı na kadar uzatmayı düşünüyoruz. Raylı sistemin güzergahında olan her yer kentsel dönüşüme, değişime ve gelişime uğrayacak. diye konuştu.

İNSANLARIMIZIN KÖYLERDEN AYRILMASINI ENGELLEMELİYİZ

Köylerden kente yaşanan göçün önüne kırsal kalkınmanın desteklenmesiyle çözüm bulunması için projeler üretilmesi gerektiğini belirten Başkan Yılmaz, Tüm ülkede olduğu gibi Samsun un da önemli problemlerinden birisi köylerimizin boşalıyor olmasıdır. Köylerimiz viran oluyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak en ücra köylere bile yol yapıyoruz, su götürüyoruz. Samsun un binin üzerinde köyü var. Ama yarısında neredeyse birkaç yaşlı amca ve teyzeden başka kimse yok. Vezirköprü deki bir köyde kapıyı çalıyorsunuz sizi yaşlı birisi karşılıyor. Nerede çocuklarınız dediğimizde Ankara da, İstanbul da çalışıyor diyorlar. Bu sosyolojik sorunlara çözüm olacak güdümlü projelerimiz olması lazım. Ya eğitime ya da kırsal kalkınmaya dönük güdümlü projeler olması lazım. Köyde yaşayan vatandaşlarımızın özellikle gıda alışverişlerini şehirden yapması bana garip geliyor. Gittiğimiz köylerde bize ikram edilen tavuğun şehirden alındığını duyduğumda gerçekten üzülüyorum. Biz burada köy tavuğu veya köy ürünleri tercih ederken köylülerimiz alışverişlerini şehirlerden yapıyor. Kırsal kalkınma için projelerimiz var. Ama bu projeleri arttırmamız ve insanlarımızı köylerine bağlamamız o doğal hayatı canlandırmamız lazım diye düşünüyorum. dedi.

SANAYİCİNİN ÖNÜNÜ AÇMALIYIZ

Başkan Yılmaz, 15 Temmuz da yaşanan hain darbe girişimine atıfta bulunarak; Öyle bir coğrafyada yaşıyoruz ki herkesin gözü bu memlekette ve iç huzurumuzu, istikrarımızı, gelişimimizi engellemek için sürekli bir saldırı ve kumpas altındayız. Bizim bir daha böyle alçakça girişimlere muhatap olamamamız için milli gelirimizi artırmamız ve zenginleşmemiz gerekiyor. Biz zenginleşip özellikle savunma sanayi gibi kritik sektörlerde kendi kendimize yeterliliğimizi artırırsak zaten kimse böyle saldırılara cesaret edemez. Zengin olmuş, ekonomisi gelişmiş, söz sahibi olan bir ülkede hiç kimse bu alçakça ve zalimce girişimlerin yanında da olmaz yüzüne de bakmaz. İşte bu noktada bizler sanayiye yatırım yapacak olan her girişimcinin önünü açmak, yatırımın önündeki engelleri kaldırmak için bütün gayretimizi sarf etmek zorundayız şeklinde konuştu.VALİ ŞAHİN VE BAŞKAN YILMAZ I DUYGULANDIRAN AÇILIŞ

05.08.2016 06:22

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ondokuz Mayıs Üniversitesi tarafından yeniden düzenlenen ve 15 Temmuz Demokrasi Parkı adı verilen park alanı ve anıtının açılışına katıldı.

VALİ ŞAHİN VE BAŞKAN YILMAZ I DUYGULANDIRAN AÇILIŞ

Yoğun katılımla parkın açılışı gerçekleştirilirken açılış töreninde konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,15 Temmuz darbe girişiminde 239 şehit verildiğini hatırlatarak, Çok kutsal olduğuna inandığım 15 Temmuz akşamı hayatını kaybetmiş 239 şehidimizin anısına yapılmış olan bu düzenlemenin ne kadar güzel, ne kadar isabetli olduğunu vurgulamak lazım. Türkiye nin her yerinde olduğu gibi Samsun’umuzda da birçok yerde şehitlerimiz adına ve demokrasi uğruna meydanlardan ayrılmayan halkımız adına anıtlar yapılıyor, parklara ve tesislere şehitlerimizin ismi veriliyor. Bu oldukça duygulandırıcı bir durumdur. 19 Mayıs Üniversitemize yakışan budur. Kısa sürede böylesi bir düzenleme yapılarak hayatını kaybetmiş kahramanlarımızın adının buraya verilmesi büyük bir anlam taşımaktadır diye konuştu.

ANKETLERDEN 15 TEMMUZ ŞEHİTLER PARKI ADI ÇIKTI

Öte yandan Atatürk Kültür Merkezi ve Panorama 1919 Müzesi arasındaki alanda bulunan park alanının isminin belirlenmesi için yapılan anketlerin sonuçlandığını da söyleyen Başkan Yılmaz,Atatürk Kültür Merkezi ve Panorama 1919 Müzesi arasındaki 20 dönümlük alanda yaptığımız ve düzenleme çalışmalarında sona yaklaştığımız park alanının ismini 15 Temmuz şehitlerimizi anmak üzere halkımızın belirlemesi için bir anket çalışması yaptık. Cumhuriyet Meydanı’na kurduğumuz standta demokrasi nöbetine katılan binlerce vatandaşımızın görüşlerini aldık. Aynı zamanda sosyal medyada da anket çalışmalarını tamamladık. Ve sonuç olarak parkımızın adına halkımız karar verdi. On bine yakın katılımın olduğu ankette tartışmasız olarak 15 Temmuz Şehitler ismi çıktı. Bizde önümüzdeki günlerde 15 Temmuz Şehitleri adını verdiğimiz parkın açılışını yapacağız. Park alanında bir abide yaparak demokrasi şehitlerimizin adını yazacağız. İnsanlık tarihi boyunca kahramanlarımızın anısını orada yaşatacağız dedi.

Kurdele kesiminin ardından Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 239 şehidin resminin ve adının yer aldığı Demokrasi Şehitleri Anıtı önüne geçtiler. Fotoğrafları inceleyen Vali Şahin ve Başkan Yılmaz, duygu dolu anlar yaşadı.