Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ : Ata Yadigarı Kırsal Mimari Ayağa Kaldırılacak

30.05.2016 06:02

Tarihi Kentler Birliği (TKB) ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, TKB olarak ÇEKÜL Vakfı ile birlikte el ele vererek, ata yadigarı kırsal mimariyi yeniden ayağa kaldıracaklarını söyledi.

Başkan YILMAZ :  Ata Yadigarı Kırsal Mimari Ayağa Kaldırılacak 

Edirne Belediyesi nin ev sahipliğinde 27-28 Mayıs 2016 tarihlerinde düzenlenen Tarihi Kentler Birliği Edirne Semineri için kente gelen TKB ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, belediyeciliğin duayeni AK Parti Kurucu Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın kendilerine yüklediği misyonla son 10 yıl içerisinde birçok şehirde büyük başarılı işler yaptıklarını belirtti.

EDİRNE BELEDİYESİ NE GÜZEL EV SAHİPLİĞİ DOLAYISIYLA TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, TKB Edirne Semineri ne ev sahipliğinden dolayı Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan a teşekkür ettiklerini belirterek, Her sene iki tane seminer yapıyoruz. Bu sene bu seminerlerden bir tanesini Konya da yaptık, ikincisini de Edirne de yapmayı planladık ve dün akşam itibariyle Tarihi Kentler Birliği nin 130 belediye başkanı, 30 a yakın da meclis üyesi ve belediyeci yani 160 kişiyle Edirne ye geldik. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan bizleri çok güzel ağırladı, çok güzel bir ev sahipliği yaptı diye konuştu.

BELEDİYECİLİĞİN DUAYENİ CUMHURBAŞKANIMIZIN TEMBİHLERİ İLE BAŞARILI İŞLER YAPTIK

Başkan Yılmaz, Tarihi Kentler Birliği Edirne Semineri kapsamında, tarihi değerlere sahip çıkılması ve korunması noktasında güzel paylaşımlarda bulunulduğuna değinerek, Burada hep birlikte çok güzel şeyler konuştuk. Konuştuğumuz şeylerin ağırlık merkezini muhakkak ki şehirlerimizde şehircilik adına Türkiye de son 10 yıl içerisinde müthiş başarı örnekleri ortaya kondu. Hem siyasi istikrarın hem de belediyecilik konusunda belediyeciliğin duayeni kurucu genel başkanımız ve Cumhurbaşkanımızın bize olan tembihlerinin bizlere yüklediği misyonla birlikte şehirlerimizde şehircilik adına hakikaten birçok başarı örneği, başarılı işler yaptık dedi.

ATA YADİGARI KIRSAL MİMARİ AYAĞA KALDIRILIYOR

Türkiye nin birçok ilinde son 10 yıl içerisinde tarihsel miraslarını muhafaza etmeye ve bu tarihsel mirasları da ayakta tutmaya yönelik müthiş bir aksiyon başladığına değinen Yılmaz, ÇEKÜL Vakfı ile beraber Tarihi Kentler Birliği el ele verdi ve şehirlerimizde ata yadigarı bütün tarihi değerlerimizi ve eserlerimizi ayağa kaldırmaya yönelik büyük bir mücadele başlattık. Bu mücadeleye şimdi Türkiye’de büyükşehir belediye sayısı 16 dan 30 a çıkınca 30 tane büyükşehrin 30 unda da her birinde bin civarında köy mahalle oldu. Bu mahallelerde yani eski köylerimizde muazzam köy konakları var, güzel köy evleri var, kırsal mimari var. Bu kırsal mimari biraz şehirlerdeki ata yadigârı tarihi değerlerimizin sanki ikinci meselesiymiş gibi duruyordu, sanki onlardan daha az önemlilermiş gibi duruyordu. Onları da aynı önem sırası içerisinde bu kategoriye soktuk. Bu köy konaklarını, kırsal mimari dediğimiz yaşatılması gereken ata yadigarı olan bu mimariyi de yaşatmaya yönelik önümüzdeki günlerde bir çaba içerisine giriyoruz ifadelerini kullandı.BAŞKAN YILMAZ OSMANLI NIN İZİNİ SÜRÜYOR

30.05.2016 06:01

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve TKB Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 150 TKB üyesi Belediye Başkanı ve TKB Danışma Kurulu Üyeleri ile birlikte gittiği Bulgaristan da Osmanl mirası eserleri yerinde inceledi.

BAŞKAN YILMAZ OSMANLI NIN İZİNİ SÜRÜYOR

Edirne de gerçekleştirilen seminer sonrası Bulgaristan a geçen Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Tarihi Kentler Birliği Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, beraberindeki heyetle geçtiği Bulgaristan da Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma eserleri yerinde inceledi.

150 TKB üyesi Belediye Başkanı, TKB Danışma Kurulu Üyeleri ve ÇEKÜL Vakfı uzmanlarının katıldığı teknik inceleme gezisi kapsamında Bulgaristan ın Plovdiv kentinde bulunan antik tiyatro, tarihi Cuma Camii, Etnografya Müzesi ve tarihi eseler incelendi.

Başkan Yılmaz başkanlığındaki heyet daha sonra Pırvomay Belediye Başkanı Angel Papazov un konuğu oldular. Heyet Papazov un rehberliğinde Bachkova manstırında da incelemelerde bulundu.Başkan YILMAZ Traklar Sergisinin Açılışına Katıldı

30.05.2016 06:01

Tarihi Kentler Birliği (TKB) Edirne Semineri için Edirne de bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve TKB Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Traklar Sergisi nin açılışına katıldı.

Başkan YILMAZ Traklar Sergisinin Açılışına Katıldı

Sergi, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası nda Tarih ve arkeoloji uzmanı Prof. Dr. Valeria Fol ve Bulgaristan Edirne Başkonsolosu Vasiol Vılçev in de katılımı ile açıldı.

Bir belgesel niteliği taşıyan sergide  bir döneme damgasını vuran Traklar ın serüveni anlatılıyor. Bulgaristan Devlet Arşivleri Ajansı ve Devlet Merkez Arşivi, Sofya Kütüphanecilik ve Bilişim Teknolojileri Üniversitesi ile Organizasyon, Yönetim ve Kültürel ve Tarihi Mirasın Korunması Alanında Bilimsel Araştırma Enstitüsü nün katkılarıyla düzenlenen ve Edirne Belediyesi nin ev sahipliği yaptığı sergi 40 yıldır yapılıyor.Ulusal Kent Sempozyumu Şehir Gezisiyle Sona Erdi

30.05.2016 05:59

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 1. Ulusal Kent Estetiği Sempozyumu şehir dışından gelen katılımcılara kent estetiği açısından yapılan çalışmaların ağırlıklı olduğu yerler gezdirildi.

Ulusal Kent Sempozyumu Şehir Gezisiyle Sona Erdi

Sempozyuma katılanlar Samsun a hayran kaldı

25 – 27 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen ve Türkiye nin birçok ilinden akademisyen, öğrenci ve kent estetiği ile ilgili yüzlerce kişinin katıldığı 1. Ulusal Kent Estetiği Sempozyumu nda son gün şehir turu düzenlendi. Samsun Büyükşehir Belediyesi nin şehir estetiği alanında yaptığı alanların ağırlıklı olarak ziyaret edildiği gezi turuna katılanlar, Samsun a hayranlıklarını dile getirdiler.

Panorama 1919 Müzesi büyük beğeni kazandı

Şehir turuna Panorama 1919 Müzesi ni ziyaret ile başlayan katılımcılar müzede yer alan yağlı boya tablosuna hayranlıklarını gizleyemediler. Teknolojinin tüm imkanlarından faydalanılarak yapılan müzede 25 dijital projeksiyon ile ses ve görsel materyaller kullanılarak ziyaretçilere farklı bir deneyim sunulacak. Panorama 1919 Müzesi nde yer alan bir diğer önemli çalışma da Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Ankara da karşılanmasını resmeden dev yağlı boya çalışması olarak biliniyor. 29 metre genişlik ve 10 metre yüksekliğe sahip olan bu eşsiz eser ve çevresindeki 12 silikon heykel milletin devletini kurtarmak adına gösterdikleri özgüveni sergileyecek.

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin kent estetiği açısından attığı en büyük adımlardan ilki olan Çiftlik Cadde AVM Projesi sonrası oluşan görsel güzellik karşısında da şehre bir kez daha hayran kalan katılımcılar, Samsun un gelişen ve değişen bir kent olduğunu ve beklediklerinden güzel bir şehirle karşılaştıklarını ifade ettiler.

Katılımcılar Samsun dan memnun ayrıldı

Katılımcılara Samsun un tarihi ve kültürel varlıklarını da anlatan Samsun Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Figen Akın, İki günlük yoğun süren ve 44 akademisyenin hazırladığı sunumların yer aldığı sempozyumun son gününde il dışından gelen katılımcılara şehir turu düzenledik. Bu kapsamda Panorama 1919 Müzesi, Bulvar AVM, Çiftlik Cadde AVM, Kent Müzesi, Golf Sahası ve Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti başta olmak üzere bir çok yerde incelemelerde bulunan katılımcılardan aldığımız geri dönüşler hep olumlu yönde oldu. Samsun un her alanda gelişiyor olması şehre gelenlerin mutlu ayrılmasını sağlıyor. Ben sempozyuma katılan ve kent estetiği adına çalışmalar yapan tüm akademisyenlerimize teşekkür ediyorum diye konuştu.BAŞKAN YILMAZ DAN STK LARA ŞEHİR İÇİN DESTEK VERİN

27.05.2016 11:11

Kent Estetiği Sempozyumu nda STK ların şehirlerde yapılan çalışmalara destek olması gerektiğini vurgulayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Biz şehrimize yeni bir kimlik oluşturma gayretindeyiz ancak mücadele ederken bu şehirde Sivil Toplum Kuruluşu adı altında en küçük bir destek alamıyoruz dedi.

BAŞKAN YILMAZ DAN STK LARA 

SAATHANE DE SONRA SIRA BEDESTAN DA

Samsun un konuşulduğu 1. Ulusal Kent Estetiği Sempozyumu nda Samsun Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Uğur Dede nin Bedestan Çarşısı na estetik bir dokunuş yapılması ve tarihi çarşının gün yüzüne çıkarılması talebi sonrasında Başkan Yılmaz müjdeyi verdi. Saathane nin ardından sıranın Bedestan Çarşısı na geleceğini ifade eden Başkan Yılmaz, Bedestan da dönüşüm yapmak çok zor bir iş değil. Ancak önceliğimiz Saathane. Çünkü Saathane şehir merkezinin ilk kurulduğu yer. Şehirler ilk defa kurucusu tarafından bir medresenin, hanın, hamamın, caminin kurulmasıyla başlayan ve sonra da etrafı ışınsal olarak gelişerek büyüyen dokulardır. Osmanlı şehirlerinin tümü böyledir. Saathane de Samsun un ışınsal olarak büyüdüğü bir merkezdir. Saathane nin ardından Bedesten Çarşımıza da sıra gelecek. dedi.

KARŞI DURULAN PROJELER BUGÜN ŞEHRİMİZİN PRESTİJ PROJELERİ

Şehirlerde mücadele ederken STK lardan destek alamadıklarını ve bunun en acı örneğini ilk Belediye Başkanı olduğu ve şimdiki Anneler Parkı nı yaparken yaşadıklarını anlatan Başkan Yılmaz, En büyük dirençle Anneler Parkı yaptığımız Modern Pazarı nın orada karşılaştım. Hiç unutmuyorum. O zaman da yeni belediye başkanı olduğum için hep merak ettim acaba kimler bana yardım edecek ve elini taşın altına koyacak diye etrafıma baktım ve bir Allah ın kulunu bulamadım. Oraları pazarcılık yapmaktan çıkarıp sabit dükkana döndürmüş kişiler vardı. Akşamları hiç bir aile Allah şahittir ki o Modern Pazarı nın içerisinden geçip gidemiyordu. Çünkü bütün alkolikler bütün serseriler orada idi. İlk işim o pazarı kapatmak oldu. Raylıyı yapmaya kalktık biz içindeyken içerisine çürük yumurta attılar. Biz o gün dik durup kararlılık göstermemiş olsaydık Samsun umuz bir adım bile ileri gidemezdi. Şimdi karşı durulan ne kadar proje varsa şehrimizin prestijini artıran olgular oldu. Biz şehrimize yeni bir kimlik oluşturma gayretindeyiz ancak mücadele ederken bu şehirde Sivil Toplum Kuruluşu adı altında en küçük bir destek alamıyoruz. İnanın şehir için verdiğimiz mücadelelerde haksız ithamlarla karşı çıkmalar zorumuza gidiyor. Belki her yaptığımız şey doğru olmayabilir ama iz bırakabilmek mücadele gerektirir. İz bırakmak için mücadele edenlere de bir yurttaşlık görevi olarak herkesin yardımcı olması gerekir.  diye konuştu.

Uğur Dede ise, Samsun Kültür ve Sanat Derneği olarak Saathane de yapılan dönüşüme destek verdiklerini ve bu desteklerini de her platformda dile getireceklerini ifade etti.