Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


TERME YE BÜYÜK TURİZM YATIRIMI

10.08.2016 06:48

Samsun Büyükşehir Belediyesi, ilçeler bazında en büyük turizm yatırımını Terme ilçesinde gerçekleştirdi. Yapımı tamamlanan projelerle Terme turizmde iddialı duruma geldi.

TERME YE BÜYÜK TURİZM YATIRIMI

Şehrin tarihi, kültürel, doğal ve turistik potansiyelini ortaya çıkarıp geliştirmek amacıyla Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, turizm yatırımlarına devam ediyor.  Kumsal ile ormanın içi içe olduğu Terme ilçesinin Miliç sahili, Başkan Yılmaz ın yatırımları ile Karadeniz Bölgesi nin en önemli turistik bölgesi oldu.

Türkiye nin en güzel kumsalları ve sahillerinden birisi olan Miliç in doğu batı istikametindeki 150 dönüm alanında yürüyüş parkurları oluşturup piknik alanlarını ve plajları restorasyon ve rekreasyona tabi tutan Büyükşehir Belediyesi, bunun haricinde Terme Kültür Evi, 750 kişilik düğün salonu, kafeterya, soyunma giyinme kabinleri,  duş üniteleri, mescit ve tuvaletler inşa etti. Ayrıca çocuk oyun alanları ve otopark da yaptıran Başkan Yılmaz, toplamda 15 Milyon TL lik yatırım gerçekleştirdi. Halk iskelesi inşaatı da süren turistik sahilde ayrıca karavan park da oluşturulacak.

Büyükşehir Belediyesi nin turizme yönelik yatırımının ardından ormanlık alanda piknik yaptıktan sonra tertemiz plajında güneşlenip denizin keyfini çıkaran yerli yabancı turistlerin sayısı da her geçen gün artıyor. Daha önceleri mezbelelik olan sahil, yatırımın ardından konforlu, kaliteli ve huzurlu bir tatil merkezi oldu. Alınan bilgiye göre Miliç sahilini hafta içi günde 750, hafta sonları da bin 200 kişi tercih ediyor. Ayda ise toplamda 20 bine yakın insan, bu yatırımdan istifade ediyor.

AMAZON TABİAT PARKI HAZIRLIK AŞAMASINDA

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü nden devralınan Amazon Tabiat Parkı, Büyükşehir Belediyesi yatırımı ile Kızılırmak Kuş Cenneti gibi turizme kazandırılacak. Türkiye nin en büyük deltalarından biri olan 90 bin hektarlık Yeşilırmak Deltası ndaki tabiat parkı, 3. derece doğal sit alanı ilan edilmişti.

Canlı eko sistemi açısından zengin olan delta ve parkta 29 balık türü, 9 adet çift yaşamlı türlerden 7 adet kurbağa, 2 adet semender, 12 adet sürüngen türünden 2 adet kaplumbağa, 5 adet kertenkele ve 5 adet yılan türü bulunuyor. Ayrıca, 33 memeli türü ve 165 kuş türü deltada kayıt altına alınmıştı.

Deltanın 553 hektarlık alanında kurulu Amazon Tabiat Parkı yolunu betonla kaplayarak ulaşımı kolaylaştıran Büyükşehir Belediyesi, parkın daha iyi tanınması ve buraların daha fonksiyonel, ulaşılabilir bir anlayışla geliştirilerek ülke ve dünya turizmine açılabilmesi amacıyla, ziyaretçilerin günlük veya daha uzun sürelerle buraları ziyaret etmelerini sağlamak ve bunu doğa harikası coğrafyaların şimdi olduğundan çok farklı bir anlayışla ve profesyonel bir turizm yaklaşımı ve tabiatla uyumlu bir persfektifle yönetilecek projeler gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Belediye, Amazon Tabiat Parkı alanında Gözlem Evi de inşa edecek.

İSKELE TURİSTİK TEKNEYİ BEKLİYOR

Turizm konusunda bir diğer çalışmayı Terme Çayı nda yürüten Büyükşehir Belediyesi, Terme Çayı Islah ve Çevre Düzenleme çalışmaları kapsamında turistik gezi teknesi için iskele yaptı. İskelenin inşaatı tamamlanırken, çayda genişletme ve derinleştirme çalışması da yapıldı. Şimdi hizmet verecek Samsunum-4 teknesinin bitirilerek, Terme Çayı ile deniz arasındaki 4 kilometrelik güzergahta turistleri gezdirmesi bekleniyor. Bunun haricinde Büyükşehir Belediyesi, çayın Samsun tarafında kalan kısmını da destinasyona tabi tutacak.ŞAMPİYON GOLFCÜLER SAMSUN DA YETİŞECEK

10.08.2016 06:47

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Karadeniz de tek olan golf sahasında dün ilk alt yapı antrenmanı yapıldı. Golf Direktörü Hamza Sayın, Bu tesiste geleceğin Golf şampiyonlarını yetiştirmek istiyoruz dedi.

ŞAMPİYON GOLFCÜLER SAMSUN DA YETİŞECEK

55 ÇOCUK EĞİTİM ALIYOR

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve büyük bölümü deniz dolgusu ile oluşturularak dünyadaki ilk golf sahası olma özelliği taşıyan Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Sahası nda alt yapıda ilk çalışma yapıldı. Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakentspor Golf Direktörü ve Milli Sporcu Hamza Sayın nezaretinde, 8-11 yaş arasında 55 çocuk geleceğin golfcüsü olmak için ilk adımı attı. Sabah antrenmanında 8-9 yaş, öğle antrenmanlarında ise 10-11 yaşlarındaki çocuklar eğitim alıyor.

KISA SÜREDE BÜYÜK İŞLER YAPILDI

Golfün dünya genelinde büyük bir kitleye hitap ettiğini belirten Golf Direktörü Hamza Sayın, Golfle bizim ülkemizin tanışması çok kısa bir süre oldu. Golf Federasyonumuz 1996 yılında kuruldu ve 20 yıllık bir geçmişi var. Ancak bu kısa sürede çok büyük bir ivme kazanarak, çok önemli işlere imzalar atıldı. Samsun daki golf sahası da Karadeniz de tek olmasıyla ayrı bir öneme sahip. Bu tesiste geleceğin Golf şampiyonlarını yetiştirmek istiyoruz ifadelerini kullandı.

TARAMALAR DEVAM EDECEK

Alt yapıya yapılan fiziki testler sonucunda seçilen 55 çocukla antrenmanların 4 hafta süreceğini belirten Sayın, Dört hafta sonunda yolumuza performansları iyi olan 20 sporcu ile devam edeceğiz. Ancak alt yapı çalışması bununla sınırlı kalmayacak. Her yıl düzenlendi olarak ilçeleri de kavrayan bir tarama yapılmasını gündeme alacağız. Planlı ve iyi bir çalışma sonunda Samsunlu golfcülerin Türkiye ve dünya gündemine geleceğine inanıyorum diye konuştu.BAŞKAN YILMAZ: HER TÜRLÜ İMKANI SAĞLAYACAĞIZ

10.08.2016 06:46

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Arap ülkelerinden gelen basın temsilcileriyle bir araya gelerek Samsun un dünden bugüne gösterdiği gelişimi anlattı ve Samsun a yatırım yapmak isteyen yatırımcılara Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından her türlü imkanın sağlanacağını söyledi.

BAŞKAN YILMAZ: 

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Türk Hava Yolları işbirliğiyle Irak, Amman, Dammam ve Dubai den Samsun a gelen basın temsilcileriyle Amisos Kafe de bir araya gelen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti iktidarında tüm Türkiye de olduğu gibi Samsun da da büyük gelişim ve değişim olduğunu belirtti.

SAMSUN HER ALANDA LİDER ŞEHİR

Başkan Yılmaz Samsun da yapılan çalışmaların bir kısmını, 100 kilometre sahil bandı bulunan kentimizde denizimize atık su akmıyor.  Mavi bayraklı plajlarımız var. Modern bir tramvay sistemi olan raylı sistemimiz var. Son 10 yıl içerisinde turizm için birçok konaklama tesisisin yapımına vesile olduk. Samsun da son derece modern özel hastaneler var. Golf sporu da dahil olmak üzere şehrimizde bütün sportif altyapı tesisleri son yıllarda tamamlandı. sözleriyle anlattı.

TÜRKİYE TÜM GÜZELLİKLERİ AK PARTİ DÖNEMİNDE GÖRDÜ

Arap basın temsilcilerinin sorularını da yanıtlayan Başkan Yılmaz, yatırımların AK Parti döneminde zirveye ulaştığını hatırlatarak, Ben 17 senedir bu şehirde belediye başkanlığı yapıyorum. AK Parti yokken de belediye başkanıydım. AK Parti den önceki iktidar zamanında belediye başkanı oldum. Ama AK Parti zamanında kalkınmayı, istikrarı tattım. Ekonominin kara deliklerinin kapanışına tanıklık ettim. Üretimi gördüm. Dürüstlüğü gördüm. Bu umut verici gelişmelere ülkenin iyiliğini isteyen insanlar seviniyor. Kötülüğünü isteyenler ise bundan rahatsızlık duyuyor. Allah onlara değil, ülkenin iyiliğini isteyen insanlara fırsat verecektir dedi.

HAİNLERİ AMACINA ULAŞTIRMADIK

Bir gazetecinin darbe girişiminde Samsun da neler yaşandığını sorması üzerine Başkan Yılmaz şu cevabı verdi; Darbe girişiminin yaşandığı gün Samsun Golf Sahası nın açılışını gerçekleştirmiştik. Açılış programı bittikten sonra iki bakanımız ve valimiz ile günün değerlendirmesini yapıyorduk. Daha sonra darbe girişimi olduğunun haberini aldık. Şehrin güvenliği için tedbirler alındı. Ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ın vereceği talimatı önceden kestirip meydanlara demokrasi nöbeti tutmaya gittik. Ertesi günlerde de nöbetteydik. Samsun da herhangi bir olumsuz durum olmadı. Ama biz meydanları boş bırakmadık. Golf sahamızın açılış programında bir de turnuva vardı. Turnuvamız da iki gün boyunca hiç bir şey olmamış gibi tamamlandı. Şantiyelerimiz harıl harıl çalıştı. Hainlerin amacı ülkeyi durdurmaktı. Biz hiçbir çalışmamızı durdurmadık ve onları amaçlarına ulaştırmadık

Programa Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel ile birlikte genel sekreter yardımcıları ve Türk Hava Yolları yetkilileri de katıldı.BAŞKAN YILMAZ, KURT AİLESİNİN ACISINI PAYLAŞTI

09.08.2016 06:45

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Samsun Eski Milletvekili Mehmet Kurt un ağabeyi ve Ak Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt un vefat eden amcası Ahmet Kurt un cenaze törenine katıldı.

BAŞKAN YILMAZ, KURT AİLESİNİN ACISINI PAYLAŞTI

Kurt un cenazesi Kavak Çalbaşı Mahallesi camiinde kılınan öğlen namazı ve cenaze namazının ardından köy mezarlığında toprağa verildi. Cenaze törenine ayrıca AK Parti Milletvekilleri Orhan Kırcalı, Fuat Köktaş, Hasan Basri Kurt, ilçe belediye başkanları ile aile yakınları ve vatandaşlar katıldı.SASKİ den Alaçam a 5 Milyon Liralık İçme Suyu Yatırımı

09.08.2016 06:18

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, Alaçam ilçesinin kırsal kesimindeki 7 mahallenin içme suyu sorununu çözmek için çalışma başlattıklarını söyledi.

SASKİ den Alaçam a 5 Milyon Liralık İçme Suyu Yatırımı

Alaçam Kızlan İçme Suyu İnşaatı Projesi nin 5 milyon 400 bin TL ye mal olacağını belirten Kamil Demircioğlu, Proje tamamlandığında, Kızlan Merkez Mahallesi, Gökçe Ağaç, Tepe Bölmesi, Vicikler, Umutlu, Ali Dede Bölmesi ve Köse Köy Mahalleleri içme suyuna kavuşacak dedi.

Projeye 5 ay önce başladıklarını kaydeden Demircioğlu, Kırsal bölgede yaşayan vatandaşlarımızı içme suyuna kavuşturmak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. SASKİ de uzun yıllar İçme Suyu Dairesi Başkanlığı görevini yaptığım için susuzluğun ne demek olduğunu çok iyi bilirim. SASKİ olarak tek hedefimiz, susuzluk çeken kırsal yerleşim bölgelerinde içme suyu sorununu çözüme kavuşturmak. Bunun için de ne gerekiyorsa yapmaya kararlıyız diye konuştu.

Projeyi 2017 yılı Haziran ayında bitirmeyi hedeflediklerini ifade eden Kamil Demircioğlu, bu projede şimdiye kadar 36 kilometre boru döşediklerini, 4 adet içme suyu deposu yapacaklarını ve çalışmaların sürdüğünü sözlerine ekledi.