Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BÜYÜKŞEHİR DEN MOBİL ENGELLİ TUVALETİ

03.08.2016 05:25

Samsun Büyükşehir Belediyesi yapımı tamamlanan mobil engelli tuvaletini Cumhuriyet Meydanı nda engelli vatandaşların kullanımına sundu.

BÜYÜKŞEHİR DEN  MOBİL ENGELLİ TUVALETİ

Özellikle açık alanda gerçekleştirilen etkinliklerde hissedilen tuvalet eksikliğine Samsun Büyükşehir Belediyesi nin mobil tuvaletleri çözüm oluyor. Cumhuriyet Meydanı nda gerçekleştirilen demokrasi nöbetinin başladığı günden bu yana meydana konuşlandırılan mobil tuvaletin yanına mobil engelli tuvaleti de yerleştirildi. Yaklaşık 2 ay önce yapımına başlanan ve dün tamamlanan mobil engelli tuvaleti engelli vatandaşların tuvalet ihtiyacını gidermesi için büyük kolaylık sağlayacak.

Mobil engelli tuvaletin tamamen Samsun da yerli mallar ile üretildiğini açıklayan Büyükşehir Belediyesi Makine İkmal Daire Başkanı Mehmet Ekmekçi, Mobil engelli tuvaletin yapımı 2 ay sürdü. Belediyemize ait eski model küçük bir otobüsü tadilat yaparak tuvalete dönüştürdük. 1 erkek 1 bayan kabini olan tuvaletin jeneratörü, hidroforu, temiz ve pis su deposu bulunuyor. Engelli vatandaşlara yapılacak hizmetlerin standartlarına uygun olarak yapılan tuvalette paslanmaz malzemeler kullanıldı. Mobil engelli tuvaleti Samsun genelinde açık alanlarda düzenlenen konser, festival, miting gibi etkinliklerde engelli vatandaşlarımızın tuvalet ihtiyacını karşılaması için büyük kolaylık sağlayacak açıklamasında bulundu.BAŞKAN YILMAZ: İHTİLALCİ KAHPELERE MİLLET DUR DEDİ

03.08.2016 05:25

FETÖ terör örgütünün 15 Temmuz günü düzenlediği darbe girişimini protesto etmek amacıyla Samsunlular demokrasi nöbetinin 17.gününde de meydanları boş bırakmadı. İlk günden itibaren milletle birlikte meydanlarda nöbeti bırakmayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Atakum ve Samsun meydanındaki nöbetlere katıldı.

BAŞKAN YILMAZ: 

İlk olarak Atakum Meydanında vatandaşlara seslenen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 15 Temmuz akşamından bu yana Samsun Cumhuriyet meydanında tutulan nöbetlerimizle birlikte Atakum umuzda da en az Cumhuriyet Meydanı ndaki kadar coşkuyla, demokrasiye bağlılıkla nöbetlerinizi sürdürüyorsunuz. Allah bir daha demokrasi nöbeti tutmak zorunda kalacağımız 15 Temmuz akşamı gibi bir olayı bu ülkeye yaşatmasın. Her şerde bir hayır vardır. 15 Temmuz akşamı ülkeminiz kalkınmasını, milletimizin refahını çok gören ve ülkemizin başına bela açmaya yeltenen bu hainlerin o akşam yaptıkları bu kalkışma sizlerin verdiği demokrasi dersi ile durduruldu. Bunların yaptığı bu girişim ülkemizin tamamen yeniden yapılanmaya ve yenilenmeye yönelik bir düzenlemeye vesile oldu. Yani şer odaklarının yaptığı bu girişim ülkemiz için hayra döndü. Bugün ve bundan sonraki günler içerisinde ülkemizde hep hayırlara delalet olacak. Güzele doğru gidiyor herşey. Canımızı sıkan bazı olaylar var, üzülüyoruz ama bu coğrafyada yaşamanın bir bedeli var. Bu coğrafya insanlık tarihinin en büyük çatışmalarına şahit olmuş bir coğrafya  ifadelerini kullandı.

FETÖ CÜ İHTİLALCİ KAHPELERE MİLLET DUR DEDİ

Tarihten bu yana ülkenin üzerinden oyunlar oynandığını dile getiren Başkan Yılmaz, 1. Dünya Savaşı’nda bu coğrafyaya aç kurtlar gibi saldırdılar, paçavraya çevirdiler.  O dönemlerde bu coğrafyada ben varım diyen Türk halkı 1920 de Anadolu da gencecik pırıl pırıl bir cumhuriyet kurdu. Bu cumhuriyeti şimdi bize çok görmeye kalkan, giderek parlayan bir yıldız olmasını istemeyen hainler aralıklı olarak cumhuriyetimizin kurulduğu 1920 den bu yana çeşitli belaları bu ülkede yaşayan insanların başına açtılar. Ancak AK Parti iktidarıyla bu zamana kadar bir şey yapamadılar. Biriktirdiler biriktirdiler 15 Temmuz akşamı aç kurtlar gibi yeniden ülkemize saldırdılar. Onların bir hesabı vardı, bu coğrafyayı bize çok görmek. Ancak onların bir hesabı olduğu gibi ilahi de bir hesap vardı. Allah onlara fırsat vermedi. FETÖ cü ihtilalci kahpeleri kahru perişan etti. Şerefli ordumuzun içine sızarak insanlarımıza silah doğrulttular ama o silahı millet onlara geri çevirdi diye konuştu.

ROMANLARDAN YILMAZ A SEVGİ SELİ

Başkan Yılmaz, Atakum meydanındaki demokrasi nöbetinin ardından Samsun Cumhuriyet Meydanı nda milletle birlikte nöbete devam etti. Başkan Yılmaz, Cumhuriyet Meydanı na girişinde Canik ilçesinde yaşayan Roman vatandaşlar tarafından büyük coşku ve Büyük Başkan sloganları ile karşılandı. Meydanda Roman ikizler Hasan Hüseyin'i  gören Başkan Yılmaz, çocuklarla da yakında ilgilendi. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İhsan Şener ve Samsun Valisi İbrahim Şahin'in de katıldığı meydan nöbeti yine büyük coşku ile devam etti.BÜYÜKŞEHİRDEN SADRAZAMLARIN MEMLEKETİNDE TURİZM ATAĞI

02.08.2016 06:52

Osmanlı İmparatorluğu nun altın çağını yaşamasında büyük rol oynayan sadrazam Köprülü Mehmet Paşa ile Fazıl Ahmet Paşa nın memleketi Vezirköprü de Samsun Büyükşehir Belediyesi, turizm yatırımlarını artırıyor.

BÜYÜKŞEHİRDEN SADRAZAMLARIN MEMLEKETİNDE TURİZM ATAĞI

Tarihi ilçedeki turizm potansiyellerini gün ışığına çıkarmak için yoğun çaba harcayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, projelerin tamamlanmasıyla Vezirköprü nün turizmde büyük gelişme kat edeceğini söyledi.

Türkiye nin tarihi ve kültürel zenginlikleri bakımından ender yerlerinden biri olup geçmişi Hititlere dayanan Samsun un Vezirköprü ilçesi, birçok medeniyete ev sahipliği yaptı. Son yıllarda yapılan arkeolojik kazılardan elde edilen bulgulara göre Hititlerin kutsal kenti Nerik in burada kurulu olduğunun düşünüldüğü ilçe, altın çağını ise yetiştirdiği sadrazamları ile yaşadı. Padişah 4. Mehmet döneminde Osmanlı hanedanına önemli başarılar ve zaferler kazandıran Köprülü Mehmet Paşa ile Fazıl Ahmet Paşa, görevde oldukları dönemde de memleketlerine birçok vakıf eseri kazandırmıştı.

Sahip olduğu doğal, kültürel ve tarihi mirasını gün ışığına çıkaramayan Vezirköprü, bu eksiğini Samsun Büyükşehir Belediyesi projeleri ile gideriyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın turizmde önem verdiği ilçelerden biri olan Vezirköprü, son iki yılda birçok turistik yatırıma kavuştu.  Hali hazırda devam eden ve yapımına başlanacak projelerin de tamamlanmasıyla Vezirköprü nün, Turizmde daha iddialı bir konuma gelmesi bekleniyor.

İLK SADRAZAM KARŞILIYOR

Samsun Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Samsun ve Çevresi Turizm Alt Yapı Birliği (SAMTAB) ın hazırladığı eylem planları çerçevesinde Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, ilçedeki önemli şahsiyetlerin tanıtılmasına da büyük önem veriyor. İlçenin girişine Köprülü Mehmet Paşa nın heykelini diktiren Başkan Yılmaz, tarihe verdikleri değeri bir kez daha ortaya koydu.  Transit yol güzergahında olması sebebiyle daha önce sürücülerin dikkatini çekmeyen Vezirköprü de gelip geçenleri şimdilerde ise Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa nın heykeli karşılıyor. Heykeli görüp duran sürücüler, fotoğraf çektirip bilgi alıyor.  İlçede tarihi bir Vezirköprü evi satın alınarak Köprülüler Müzesi olarak da düzenlenecek.

KÖPRÜLER ANITLA YAŞATILACAK

SAMTAB, ilçe merkezinde 1906 yılında Abdülhamit devrinde, Sivas Valisi Reşat Akif paşa tarafından yaptırılıp, 1943 depreminde büyük hasar gördüğü için 1959 yılında tamir ettirilen saat kulesini Köprülüler Anıtı na dönüştürecek. Bununla ilgili ihale hazırlıkları yapılıyor. Bankalar caddesinde inşa edilecek Köprülüler Anıtı nda Vezirköprülü tüm sadrazamların kabartmaları yer alacak.

TARİHİ KONAK GÖRENLERİ ŞAŞIRTIYOR

Kiralanarak ilçenin kültürel dokusuna uygun restore edilip turizmin hizmetine sunulan Derici Konağı,  en çok ziyaret edilen mekanlardan oldu. Ziyaretçi akınına uğraşan 114 yıllık konak,  kültürel dokusu, antikaları, kültürel değerleri, semaveri, kilimleri, heybeleri ve bakır kaplarıyla otantizmi yaşatıyor.

SAMSUNUM-3 TURİZMİ HAREKETLENDİRDİ

Türkiye de az sayıda bulunan ve adını Şahin kuşlarının yuvalanmasından alan Şahinkaya Kanyonu gezisi için yaptırılan Samsunum-3 gemisi, turlarına başladı. 3 bin 250 metre uzunluğundaki ve 500 metre derinliğindeki kanyonda gezintiye çıkan turist sayısı her geçen gün artarken, turistler doğa harikasının içinden geçerken hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmiyor. Büyükşehir Belediyesi ayrıca ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla kanyona gidilen 18 kilometrelik bozuk yolu da asfalt ile kaplıyor. Yetkililer, ilçede tur otobüslerinin daha sık görülmeye başlandığı bilgisini veriyor.

KUNDUZA TRİBÜN

Büyükşehir Belediyesi, ilçenin önemli ören yerlerinden Kunduz Yaylası nda güreş müsabakalarında ve festivallerde kullanılmak üzere tribün inşa etti. Engebeli arazide kazı, dolgu çalışmaları ve betonarme perdeler yapılarak, galvaniz çelikle inşa edilen 3 bin 200 kişilik tribün, sosyal donatılarıyla birlikte tamamlanarak halkın hizmetine sunuldu.

4. ETABI DA HAZIRLANDI

İlçede koruma altına alınan 187 adet eski Vezirköprü evlerinden 128 adedi, 3. etap kapsamında restore edildi. Ankara-Beypazarı ve Kastamonu Safranbolu evlerine benzer hale gelen mahallede projenin 4. etabı, Büyükşehir Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu (KUDEB) tarafından hazırlandı. 34 evin restorasyonunu kapsayan projenin uygulamaya konulması bekleniyor. Bunun haricinde 59 Osmanlı evi daha koruma altına alındı. Yapılan restorasyonlar neticesinde daha önce 15 bin TL ye alıcı bulamayan tarihi evlerin fiyatı, 100 Bin TL ye kadar çıkıyor.

TURİZME 13 YATIRIM

Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile turizm merkezi ilan edilen Vezirköprü de Büyükşehir Belediyesi 13 yatırım daha gerçekleştirecek. Bu kapsamda bir kısmının yapımını tamamlayan Büyükşehir Belediyesi, Tabiat Parkı ilan edilen bu alanlarda rekreasyon çalışması yaparak, kullanıma hazırlıyor.  Vezirsuyu Tabiat Parkı nda bulunan iskele, mescit, tuvaletler düzenlenerek, baraj gölüne yakın yerde kafeterya yapılacak. Kunduz zirvesinden aşağıya doğru giden 6 kilometrelik yol iyileştiriliyor. Keltepe köyündeki yaylaya sökülüp takılan yapı elemanlarıyla mescit, piknik masaları, tuvalet vb. ihtiyaçlar karşılanacak. Tahtaköprü ve Sarıdibek köylerinde yöresel el sanatları üretenlere iki tane yeni atölye yatırımlarının tamamlanmasının yanı sıra Vezirköprü ile özdeşleşmiş yiyecek ve içecekleri (tandır) ön plana çıkartılarak hediyelik ürün olarak pazarlanma noktasında gerekli çalışmalar yapılacakVAN DAN BAŞKAN YILMAZ A TEŞEKKÜR

02.08.2016 06:51

Van Gevaş Belediyesi nin Samsun Büyükşehir Belediyesi desteğiyle yapacağı Gevaş Şehir Meydanı  projesinde kullanılacak doğal granit taşlar Samsun Büyükşehir Belediyesi tesislerinde üretilerek ilçeye gönderilmeye başlandı.

VAN DAN BAŞKAN YILMAZ A TEŞEKKÜR

Birkaç ay içerisinde tamamlanması hedeflenen şehir meydanının, Gevaş ın çehresini değiştireceği gibi Van ın örnek projelerinden biri olacağı belirtildi. Konuyla ilgili bilgi veren Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, Samsun Büyükşehir Başkanımız Sayın Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti mizin kardeş belediyecilik programı çerçevesinde çalışma arkadaşlarıyla beraber sene başında ilçemizi ziyaret etmiş, incelemelerde bulunmuştu. Bu ziyaret esnasında şehir meydanı fikri doğdu. Teknik kadrolar bunun üzerinde çalışarak çok güzel bir peyzaj projesi yaptılar. Buna istinaden projede kullanılacak 10 bin metrekareye aşkın doğal granit taşlar, Samsun Büyükşehir Belediyesi nce üretilerek tarafımıza gönderilmeye başlandı. İlk parti taşları da ilçemize ulaştı. Van ın en güzel, örnek gösterilecek meydanlarından biri olacak inşallah dedi.

Yapılacak meydan ile ilgili de bilgi veren Başkan Hakan, Proje kapsamında sadece bu meydan değil, ayrıca 15 yeni dükkan, bir kafe binası ve bir saat kulesi de var. Bu işlerin ihalesi de Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirildi. Ümit ediyorum tümüyle 2016 yılı içerisinde tamamlanmış olacak. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan bu yatırım, dostluk ve kardeşliğimizi de ebedi kılacaktır. Bu anlamlı ve değerli desteklerinden dolayı başta Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yusuf Ziya Yılmaz olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarına ve Samsun halkına yürek dolusu sevgilerimi, şükranlarımı ve saygılarımı sunuyorum şeklinde konuştu.BÜYÜKŞEHİRDEN ÇİFTÇİLERE ÜCRETSİZ ÇİLEK ÜRETİM TESİSİ

02.08.2016 06:50

Türkiye nin verimli tarım ovalarına sahip Samsun da Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınmayı geliştirmek amacıyla yatırımlarına devam ediyor. Belediye bünyesindeki Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, çilek yetiştiriciliğini artıracak önemli bir projeye imza attı.

BÜYÜKŞEHİRDEN ÇİFTÇİLERE ÜCRETSİZ ÇİLEK ÜRETİM TESİSİ

Gıda tarım ve hayvancılık ilçe tarım müdürlükleri ile koordineli çalışan Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, Canik İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Damla Sulama Sistemli Çilek Yetiştiriciliği Projesi ni hayata geçirdi. İlçede sertifikalı ve yüksek verimli çeşitlerin kullanımının yaygınlaştırılması, üreticilerin çilek yetiştiriciliği hakkında bilgi edinmeleri ve ek gelir elde etmelerinin sağlanmasına yönelik proje kapsamında daire başkanlığı, Gökçepınar, Demirci ve Tekkiraz mahallelerinde 7 çiftçiye ücretsiz çilek üretim tesisi kurdu.

İlçe tarım müdürlüğünün talebi üzerinde üreticilere sertifikalı çilek fideleri de dağıtan Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, 3 yıl süreyle planlanmış söz konusu proje çerçevesinde 4 bin 200 metre damla sulama sistemi oluşturdu. Daire başkanlığı ayrıca 300 kg sera naylonu ve 35 bin adet çilek fidesi dağıttı.

Fide tutumlarında sorun yaşamayan çilekler, ilk ürünlerini de verdi.  Ekim ayı sıcaklıklarının düşeceği döneme kadar ürün verecek olan çilekler, çiftçilere ek gelir sağlayacak. 2013 yılında çilek üretiminde Samsun, toplu meyveliklerin alanı ve dekar başına ortalama verimin iller sıralamasında 28. sırada yer alıyor. 337 dekar alanda yetiştirilen çileklerden 371 ton verim alınıyor. Dekar başına ortalama verim ise bin 101 kg.

Tüketilen besin maddeleri içerisinde Dünya da en hızlı gelişen tarım kollarının başında gelen çilek kültürü,  Türkiye de yakın bir geleceğe kadar en fazla İstanbul ve Bursa da yetiştiriliyordu. Son yıllarda tarıma verilen önem nedeniyle, Trakya ve Ege Bölgesi nde de çilek üretimi yaygınlaşmıştı. Ancak son yıllarda çilek üretimi, verimli tarım ovalarına sahip Samsun da da gelişiyor. Kârlı bir ziraat kolu olan çilek üretiminden bu mevsimde kazanılan para, diğer tarım kolları için büyük destek sağlıyor.