Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


ŞEHİTLERİMİZİN HATIRALARI BU MÜZEDE YAŞAYACAK

09.06.2016 07:32

Bir süre önce Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen milli mücadelenin ilk planlarının hazırlandığı tarihi Şeyh Sadi Tekkesi, vatan uğrunda şehadet şerbetini içmiş şehitlerimizin anılarını yaşatmaya hazırlanıyor.

ŞEHİTLERİMİZİN HATIRALARI BU MÜZEDE YAŞAYACAK

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün, tarihi Havza mitingi öncesinde Samsun ahalisinin gizlice buluşup çetelerin saldırılarına karşı ilk direniş planlarının hazırlanıp, stratejilerinin yapıldığı Şeyh Sadi Tekkesi restorasyonu bitti.

GÜNEYDOĞU ŞEHİTLERİMİZİN HİKAYELERİ ANLATILACAK

Geçmişten bugüne kadar vatan uğrunda can vermiş şehitlerimizin anılarının yaşatılacağı Şeyh Sadi Tekkesi ve Kuvayi Milliye Ruhu binasını gezen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ekran üzerine yansıtılan görüntüler eşliğinde Çanakkale Destanı nın ve Kurtuluş Mücadelesinin anlatıldığı Tekke de bir de Güneydoğu şehitlerinin öykülerinin anlatılacağı bir hikaye yapılması talimatını verdi.

DUYGULANDIRAN EKRAN

Kuvayi Milliye Müzesi olarak ziyaretçilere kapılarını açacak olan Tekke nin içerisinde yer alan şehitlerimizin isimlerinin ve fotoğraflarının döndüğü ekranı izleyen Başkan Yılmaz, duygu dolu anlar yaşadı. Tekke nin içerisinde yer alan ayrıca Kıbrıs Harekatı nda yaşanılanların yer aldığı o günkü gazete küpürleri ve Kıbrıs Gazileri nin fotoğraflarını inceleyen Başkan Yılmaz, millet olarak şehitlerimizi her zaman yüreğimizde taşıyoruz. Onların hiçbir zaman ölmediğini dinimizce de biliyoruz. Bunu gençlerimize, gelecek nesillerimize de inşallah restore ettiğimiz Kuvayi Milliye müzemizde daha yakından göstereceğiz diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ OLARAK TARİHİ YENİDEN GÜN YÜZÜNE ÇIKARDIK

Kuvayi Milliye Müzesi olarak hizmet verecek Şeyh Sadi Tekkesi nin Samsun un Milli Mücadele tarihi açısından büyük bir önemi bulunduğunu ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün milli mücadelenin ilk adımını attığı şehrimizdeki ziyaretleri ve görüşmeleri kadar, bunları gerçekleştirdiği mekanlar da tarihimiz açısından çok önemli ve değerli. Bu açıdan Büyükşehir Belediyesi olarak, bu mekanlarımızı bulup restore ederek yaşatmayı ve halkımızın hizmetine sunmayı misyon edindik. Şey Sadi Tekkesi ni ilk görünce tüylerimiz diken diken olmuş, harabiyeti bizleri üzmüş, utandırmıştı. Ancak tarihimize yakışır bir şekilde restore ederek kentimize yeniden kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kuvayi Milliye müzemiz şimdiden hayırlı olsun. En kısa sürede burası halkımızın ziyaretine açılacak şeklinde konuştu.BAŞKAN YILMAZ: SAMSUN DÜNYANIN EN GÜVENLİ ŞEHRİ

08.06.2016 12:45

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kendisini ziyaret eden Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesi (ICSD) yetkililerine Samsun un dünyanın en güvenilir şehirlerinden biri olduğunu söyledi.

BAŞKAN YILMAZ: 

Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesi (ICSD) Başkan Yardımcısı Kang Chen ve Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Ümit Kihtir ve yetkililer, Başkan Yusuf Ziya Yılmaz ı makamında ziyaret ederek 2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları hazırlıkları ve güvenlik durumuyla ilgili bilgi aldı. Samsun un Karadeniz in ve dünyanın en güvenilir şehirlerinden bir tanesi olduğunu vurgulayan Başkan Yılmaz, gündemlerinde terör ile alakalı bir konu olmadığını ve olimpiyat hazırlıklarının en hızlı şekilde devam ettiğini kaydetti.

HERHANGİ BİR GÜVENLİK SIKINTIMIZ YOK

Samsun un güvenlik açısından bir sorunu olmadığını dile getiren Başkan Yılmaz, Orta Doğu da çeşitli ülkelerde olan terörün, Türkiye ye yansıyan boyutları maalesef var. Bizim şehrimiz Samsun ve Karadeniz, çok güvenli bir bölge ama terörün ne zaman nerede yaşanacağı belli olmaz. Tıpkı Belçika da, tıpkı Paris te olduğu gibi. Ama şu anda bizim şehrimiz, bölgemiz Türkiye nin en rahat ve huzurlu yeri. Bizim böyle bir gündemimiz yok. Ama dışarıdan bir insan medyadaki bu olayları gördüğünde şüphesiz ki dikkate almak zorunda kalıyor. Siz burada bizim şehrimizdeki ortamı gezerek gördünüz. Herhangi bir güvenlik sıkıntımız yok. Bu konularla alakalı olarak emniyet müdürümüzle ve valimizle görüşeceksiniz. Asayiş ile ilgili olarak Samsun un bir sıkıntısı yok.Dünyanın en güvenli şehri neresi? diye sorsalar, ben elimi kaldırıp Samsun diyebilirim. Bu konuda ne kadar panik yapılırsa ne kadar endişe duyulursa teröristlerin veya iyi niyetli olmayan unsurların amaçlarına ulaştığını düşünüyoruz. Dolayısıyla hiç böyle bir kaygıyı duymayın. Burası dünyanın en güvenilir şehirlerinden bir tanesi. Bu organizasyonu en iyi şekilde yapacak olan bir şehiriz. Şu anda otellerimiz, spor alt yapımız ve tesislerimiz büyük bir hızla gelişiyor. Bütün tesislerimiz yaklaşık 7-8 ay içerisinde bitecek. Çok güzel bir olimpiyat geçireceğimizi düşünüyorum  diye konuştu.

ICSD Başkan Yardımcısı Kang Chen de Samsun u birkaç gündür gezme fırsatlarının olduğunu belirterek güvenlik ile alakalı bir sıkıntı yaşamayacaklarını düşündüğünü ancak bazı ülkelerin sporcularını Türkiye ye göndermek istemediğini ifade etti.

Ziyarete ayrıca Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Ümit Kihtir, ICSD CEO su Dmitry Rebrov, ICSD Doping Görevlisi Artem Buerov, ICSD Başkan Danışmanı Xenia Morfopoulos ve işaret dili uzmanları katıldı.

Ayrıca 18 Temmuz da Samsun da olimpiyatlara 1 yıl kaldığının temsili olarak geri sayım başlatılması etkinliği yapılacak.AFİŞ SERGİSİ NİN AÇILIŞI YAPILDI

08.06.2016 10:29

Samsun Büyükşehir Belediyesi nce 5 Haziran Dünya Çevre Günü Afiş Sergisi açıldı.

AFİŞ SERGİSİ NİN AÇILIŞI YAPILDI

Dünya Çevre Günü kapsamında etkinliklerine devam eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, Belediye Hizmet Binası altındaki Tanıtım Merkezi nde afiş sergisi düzenledi. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nün katkılarıyla düzenlenen afiş sergisinde Türkiye nin değişik üniversitelerinde görev yapan 13 öğretim görevlisinin toplam 33 eseri bulunuyor.

Serginin açılışını Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, Kent Estetiği Kurulu Başkanı ve Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Prof. Dr. Metin Eker, Dekan Yrd. Doç. Dr. Ali Tomak, Dekan Yardımcısı Yrd. Doç Tarık Yazar ve Doç. Dr. Ali Seylan birlikte gerçekleştirdi.

Açılış sonrasında konuşan Coşkun Öncel, Büyükşehir Belediyesi olarak doğaya çok önem verdiklerini ifade ederek çevreyi temiz tutmanın en güzel yolunun hiç kirletmemek olduğunu vurguladı.BÜYÜKŞEHİR DE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

08.06.2016 10:28

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Belediye İş Sendikası arasında süren Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri tamamlandı.

BÜYÜKŞEHİR DE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

Belediye İş Sendikası yetkilileri Samsun Büyükşehir Belediyesi Toplantı Salonu nda Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel ile bir araya gelerek toplu iş sözleşmesinin son toplantısını gerçekleştirdi.

SAMSUN İÇİN TEK VÜCUT OLDUK

Samsun un geleceği için çalıştıklarını söyleyen ve sözleşmenin işçiler adına verimli olacağını dile getiren Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, Samsun için hepimiz el ele verdik çalışıyoruz. Başkanımızla, çalışanlarımızla tek vücut olmuşuz, Samsun halkına hizmet etmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Yaptığımız hizmetlerle daha iyi bir Samsun inşa etmek ve çocuklarımıza daha güzel bir gelecek bırakmak için çaba gösteriyoruz. Çalışma hayatı boyunca kimsenin burnu kanamadan, iş kazası olmadan, refah içerisinde el birliğiyle güzel günlerde birlikte çalışmayı ümit ediyoruz. Toplu İş Sözleşmesinde kendimizi çok zorlayarak bu oranları ortaya koyduk. Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz bu oranlarla çalışanlarımıza vermiş olduğu önemi ve değeri ortaya koydu diye düşünüyorum. Enflasyonun üzerinde, yüzde ona yakın bir ortalamayla çalışanlarımızın refahı için, rahat etmesi için sözleşmeyi bu şekilde imzalamış olduk. Hepimize hayırlı olsun dedi.

Sözleşme oranlarının yüksek olması ve işçilerin memnuniyetini dile getiren Belediye İş Samsun Şube Başkanı İlyas Yiğit ise, Sözleşmenin oranları ve arkadaşlarımıza yansıması konusunda gönlümüz vicdanen rahat. İşçi arkadaşlarımıza iyi bir TİS hazırladık ve imzaladık. Başta başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz olmak üzere emeği geçen herkese işçi arkadaşlarımız adına teşekkür ediyoruz. diye konuştu.BAŞKAN YILMAZ HAİN SALDIRIYI LANETLEDİ

08.06.2016 05:33

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, sosyal paylaşım hesabı facebook ve twitter dan İstanbul daki alçak saldırıya tepkisini dile getirdi.

BAŞKAN YILMAZ HAİN SALDIRIYI LANETLEDİ

Başkan Yılmaz, İstanbul Vezneciler de bomba yüklü araçla yapılan saldırıda 7 polis, 4 vatandaşın şehit olduğu 3 ü ağır olmak üzere 36 kişinin yaralandığı hain saldırı sonrasında sosyal paylaşım hesaplarında, Yüreğimiz kan ağlıyor, ciğerimiz yanıyor. Bu mübarek günlerde masum vatandaşlarımıza ve kahraman polislerimize yapılan bu saldırıya ve teröre lanet olsun diyerek tepkisini dile getirdi. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, şehit polislerin ve hayatını kaybeden sivillerin ailelerine de başsağlığı diledi.