Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Milli Mücadele nin İlk Durağında Yol Yatırımının Yarısı Bitti

16.08.2016 07:43

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün milli mücadeleyi başlatmak üzere çıktığı Samsun dan sonra ilk durağı olan Havza da sürdürülen yol yapım çalışmalarının yarısı tamamlandı.

Milli Mücadele nin İlk Durağında Yol Yatırımının Yarısı Bitti

Cumhuriyet tarihi boyunca yol sıkıntısı çeken ilçede Samsun Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Havza Şube Müdürlüğü,  ilçede 2 yılda 40 milyon TL lik yatırımla 70 km yol yaparak önemli bir başarıya imza attı.

Türkiye nin Karadeniz e ilk açılışı kapısı olan Samsun un Havza ilçesinde Büyükşehir Belediyesi yatırımları devam ediyor. İlçe merkezi ile mahalleleri arasındaki ulaşım alt sorunlarını kalıcı şekilde ortadan kaldırmak için yoğun çalışma yürüten Samsun Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Havza Şube Müdürlüğü, 24 ayda 30 mahallede 40 km beton yol, 14 mahallede 18 km sıcak asfalt yol ve 5 mahallede 12 km satih kaplama yol olmak üzere toplamda 70 km yol yaptı. Yol yapım çalışmaları için de 40 milyon TL para harcandı.

Sadece 2016 yılında 13 mahallede yaptığı 20 kilometrelik yol yapımını tamamlayan Havza Fen İşleri Müdürlüğü, 14 mahalledeki çalışmalarını ise sürdürüyor. Bunun yanında müdürlük, Bekdiğin mahallesi çıkışında ve Yukarı Yavucak mahallesi geçişinde parke yol ve kaldırım, Dereköy’de meydan çalışmalarına ise yakın zamanda başlayacak. 2016-2018 yılları arasında da ilçede yol yapım bakım onarım çalışmaları, asfalt yama bakım onarımı ve Ata Yolu nda Kemer Köprü yapımı için 18 milyon TL lik yatırım yapılacak.

BÜYÜK ÖNDER İN YOLUNA KÖPRÜ YAPILIYOR

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün Samsun dan başlattığı milli mücadelenin ilk esrarengiz yolculuğunu gün ışığına çıkarmaya çalışan Samsun Büyükşehir Belediyesi, Havza dan Amasya sınırına kadar geçtiği 2,5 kilometrelik tarihi yolu koruma altına alarak gelecek kuşaklara aktarmayı hedefliyor. Güzergah üzerindeki kültürel eserleri rotayı turizm ögesi haline getirmek isteyen Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Havza-Suluova arasındaki beton yol çalışmalarını tamamladı. İhalesi yapılarak inşaatı devam eden Atayolu Kemer Köprüsü nde de çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Turizmin en önemli öğesi olacak proje ile ilgili değerlendirmede bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Milli mücadele yıllarında kurmaylarıyla birlikte 19 Mayıs 1919 da Samsun a ayak bastıktan sonra 25 Mayıs 1919 da Havza ya geçerek, milli mücadeleye ilişkin ilk çalışmalarını burada yapan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün Samsun a gelişinden Amasya ya geçişine kadar olan süreçte kullandığı gerçek yol, maalesef gerektiği şekilde korunamayıp, tanıtılamadı. Bu nedenle Ata Yolu Rotası nı koruyup hem günümüz insanlarına hem de gelecek nesillere tanıtmak, anlatmak ve miras bırakmak için çalışmalar başlattık. Uzun zamandır Ata Yolu ile ilgili yoğun mesai harcıyoruz.  Güzergah üzerinde yer alan menfez, köprü, han, sanat yapıları ve o 1919 dan günümüze ulaşan konut kalıntıları tespit ederek, kültürel ve doğal yapıların korunması ve turizme açılması için çalışma yürütüyoruz. Milli Mücadele nin ilk güzergahını doğal haliyle koruyup turizme kazandıracağız. dedi.

Tarihi Ata Yolu Projesi ile rota üzerindeki menfez, köprü, han, sanat yapıları ve o günden kalan bina kalıntılarının doğal dokusunun aynen kalması için yol güzergahını koruma altına almayı amaçladıklarını ifade eden Başkan Yılmaz, Sonuç olarak Ata Yolu Rotası nı, güzergah üzerinde yer alan kültürel değerlerin korunması yanında turizm ögesi haline getirmeyi hedefliyoruz.  Be nedenle yol güzergahında yer alan 5 Göz Un Fabrikası nın tarihini anlatacağız. Ayrıca Sekiz 8 Göz Un Fabrikası ve bu fabrika sınırları içinde yer alan Bayram Çonoğlu Evi ni de koruma altına alacağız.  ifadelerini kullandı.

KÖPRÜDEN İLK GEÇİŞ YAKINDA

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün makam aracı olarak kullandığı otomobilin orijinaline sadık kalınarak benzerini yaptırdıklarını hatırlatan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz,  Ata Yolu Köprüsü nün yapımının tamamlanmasının ardından yapacakları açılışta ilk geçişi bu araçla yapacaklarını kaydetti.  Başkan Yılmaz, Ata Yolu Kemer Köprü inşaatı sürüyor. Büyük kısmı tamamlandı. Ay sonuna kadar da tamamıyla bitirmiş olacağız. Bu tarihi yolu birbirine köprü ile bağlamış olacağız. Açılışın ardından ilk geçişi de Büyük Önderimizin makam aracının benzeriyle yapacağız. Bütün bu çalışma ve yatırımlarımızın sebebi hem tarihi mirasa sahip çıkmak ve yaşatmak hem de milli mücadelenin ilk yolculuğunu turizm öğesi haline getirmektir. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ifadelerini kullandı.BAŞKAN YILMAZ: AK PARTİ NİN YOLUNU MİLLETİMİZ ÇİZMİŞTİR

15.08.2016 05:42

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti nin 15. yıldönümü münasebetiyle ilgili yaptığı açıklamada, 2001 de AK Parti nin yolunu milletimiz çizmiştir. Bu çizilen yolda AK Parti nin bir parçası olmaktan gurur duyuyorum dedi.

BAŞKAN YILMAZ: 

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Partinin 15. kuruluş yıldönümü nedeniyle kutlama mesajı yayımladı. Mesajında 14 Ağustos 2001 tarihinden günümüze AK Parti nin 15 yıl boyunca azimle, hiç durmadan insan odaklı hizmetler verdiğini belirten Başkan Yılmaz, Milletimizden aldığımız büyük güç ile bu yola çıktık. Büyük reformlara imza atarak Türkiye de ulaşılmaz bir gelişim ve değişime imza attık. Kurucu genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ın liderliğinde Türk siyasi tarihinde ülkemizi çağ atlatan projelere imza attık, atmaya da devam edeceğiz. AK Partili olmak büyük Türkiye sevdalısı olmaktır. Bu sevda ile Samsun umuzda milletimizin hizmetkarı olmayı sürdüreceğiz dedi.

2023 HEDEFLERİMİZE EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ

Girdiği ilk seçimden bu yana iktidar olan AK Parti hükümetlerinin sağlıktan adalete, ulaşımdan spora kadar her alanda attığı dev adımlarla dünya sahnesinde söz sahibi olduğunu da vurgulayan Yılmaz, AK Parti 7 den 70 e, büyükten küçüğe, her yaştan, her bölgeden, her şehirden insanlarımızın yegane gelecek umududur. AK Parti halka hizmet hakka hizmet anlayışı ile çizgisinden asla sapmadan yoluna devam etmiştir. Türkiye 2023 hedeflerine adım adım ilerlemektedir. Bu yolda çizdiğimiz hedeflerimize milletimizle beraber ulaşacağız. Bu duygu ve düşüncelerle, AK Parti nin 15. kuruluş yılının ülkemize ve milletimize hayırlara vesile olmasını diliyorum şeklinde konuştu.YAVRU LEYLEKLERİN İLK GÖÇ SERÜVENİ BAŞLADI

15.08.2016 05:41

Verici takılarak göç hareketleri izlenecek olan yavru leylekler ilk göçlerine başladı.

YAVRU LEYLEKLERİN İLK GÖÇ SERÜVENİ BAŞLADI

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve OMÜ işbirliğiyle başlatılan proje kapsamında göç haritası çıkarılarak hikayeleri oluşturulacak leyleklerden dördü Kızılırmak Deltası ndan göç etti.

Samsun un Bafra ve 19 Mayıs İlçelerinde yer alan 56 bin hektar genişliğindeki Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti ndeki leylek popülasyonunun hareketlerinin uydu üzerinden takip edilmesi amacıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi ve OMÜ  Ornitoloji Araştırmalar Merkezi görevlisi Yrd. Doç. Dr. Kiraz Erciyas Yavuz işbirliğinde verici takılan 8 yavru leylekten dördü ilk göçlerini gerçekleştirdi.

İLK GÖÇÜNÜ YAPAN LEYLEK İSRAİL E UÇTU

İlk yavru leyleğin 10 gün önce göç ettiğini ve İsrail e ulaştığını söyleyen Yrd.Doç.Dr. Kiraz Erciyas  Yavuz, ikinci leyleğimiz Suriye ye kalan iki leylek ise Amasya civarına göç etmiş durumda. Vericileri biz yavru leyleklere taktık ve şu an ilk göçlerini gerçekleştirmiş durumdalar. Şu an gözlemlerimizde dikkat çeken bir diğer konu da leyleklerin aynı ailenin bireyleri olmalarına rağmen farklı bölgelere göç etmiş olmaları ve çok hızlı hareket etmeleri. Tüm bunları adım adım takip ediyoruz. Diğer dört leyleğimizin için henüz göç serüveni başlamadı ama onların da bir kaç gün içinde göç edeceğini tahmin ediyoruz dedi.

TÜRKİYE DE İLK KEZ SAMSUN DA YAPILDI

Türkiye de böyle bir çalışmanın ilk kez Samsun Kızılırmak Deltası nda gerçekleştirildiğini söyleyen Yavuz, Bundan sonra yavru leyleklerimizin göç haritasını çıkararak onların göç esnasındaki hareketlerini izleyeceğiz. Leyleklerin hangi göç rotasına sahip olduğu, nerede konakladığı ve nerede kışladığı gibi bilgilere ulaşmayı hedefliyoruz. Uydu aracılığı ile izlediğimiz leyleklerin günlük konumları ile ilgili çeşitli bilgiler elde etmeyi, döndüklerinde yine aynı yuvaları mı kullanacakları, hangi ülkelerde konaklayacakları, havada ne kadar süreli kalacakları gibi bilgileri de öğrenmiş olacağız. ifadelerini kullandı.

GÖÇ SERÜVENLERİ HİKAYELEŞTİRİLECEK

Sadece yaptıkları yuvalarla değil, hikayelere, masallara ve şiirlere konu olan leyleklerin göç hikayelerini oluşturmayı hedeflediklerini söyleyen Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak da, üzerlerindeki vericilerle leyleklerin göç hareketlerini ve davranışlarını takip edebiliyoruz. İstedik ki bu verilerden hikayeler oluşturup gelecek nesillere bu bilgileri aktaralım. Hatta elde edilen bilgilerin belgesel olarak yayınlanmasını da hedefliyoruz diye konuştu.HACILIÇAY KÖPRÜSÜ GÖNÜLLERİ BİRLEŞTİRECEK

15.08.2016 05:40

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Çarşamba ilçesinde yapılan Hacılıçay Köprüsü inşaatı bitim aşamasına geldi. Köprü inşaatını inceleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Çarşamba yı gerdanlık gibi süsleyecek köprünün açılmasıyla bir çok mahalle birbirine bağlanacak ve Hacılıçay ın her iki yakasında oturan vatandaşlarımızın ıslıkla haberleşme çilesi son bulacak dedi.

HACILIÇAY KÖPRÜSÜ GÖNÜLLERİ BİRLEŞTİRECEK

HACILIÇAY KÖPRÜSÜ MAHALLELERİ KAVUŞTURACAK

Birçok köyün ulaşımını rahatlatacak olan Hacılıçay Köprü inşaatında çalışmalar son sürat devam ediyor. Köprünün bitim aşamasına geldiğini ve kısa bir süre sonra açılacağının müjdesini veren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt ile birlikte köprü inşaatındaki çalışmaları yerinde inceledi.

MAHALLELER BİRBİRİNE BAĞLANACAK ULAŞIM SORUNU ÇÖZÜLECEK

Fore kazıklar üzerine inşa edilen köprünün kullanıma açılmasıyla birlikte, Haçılıçay mahallesi çevresinde bulunan Yukarı Dikencik, Aşağı Dikencik, Yeni Köseli, Ovacık ve Kiraz Bucağı mahalleleri ile Köklük mahallesi çevresindeki Kumarlı, Kaydan, Uluköy, Akçaltı ve Karacalı mahalleleri arasındaki ulaşım sorununun çözüleceğini ifade eden Yılmaz,Yapılan köprü ile ulaşım sorunu Belediyemizce ortadan kaldırıldı. Bu köprü Hacılıçay ın her iki yakasında oturan vatandaşlarımızın ve okula giden öğrencilerimizin gidiş gelişlerini kolaylaştıracak. En önemlisi ise karşı köyde bir düğün, cenaze ya da davet olduğu zaman bağırarak sesini duyurmaya ve ıslıkla haberleşmeye çalışan vatandaşlarımızın çilesini sona erdirecek diye konuştu.Başkan YILMAZ dan Samsun Halkı na Demokrasi Teşekkürü

11.08.2016 11:26

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz demokrasi nöbetinin son gününde de, verdikleri örnek demokrasi mücadelesi nedeniyle tüm Samsun Halkı na teşekkür etti.

Başkan YILMAZ dan Samsun Halkı na Demokrasi Teşekkürü

Yaklaşık bir ay süren nöbetlerin bağımlılık haline geldiğini belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bir aya yakın bir zamandır ilçelerimizde ve Cumhuriyet Meydanı nda demokrasi nöbetini bırakmayan yüzbinlerce vatandaşımızdan Allah razı olsun. Başkomutanımız 27. gecede Artık yeter dedi. Demokrasi nöbetlerine ara vereceğimizi emretti. Nöbetlerimize ara verdik ama meydanları doldurup taşırmamız başkomutanımızdan gelecek bir emre bakar. Samsun halkı her zaman olduğu gibi devletine, hükümetine ve geleceğine sahip çıkma konusunda gerekeni fazlasıyla yaptı. Ben zalimlerin karşısında eğilmeyen ve dik duran şehrin onurlu ve gururlu insanlarına ne kadar teşekkür etsem azdır dedi.