Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN YILMAZ: EN İYİ TEMİZLİK HİÇ KİRLETMEMEKTİR

06.06.2016 05:29

Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Salih Sağır ve beraberindeki heyet 5 Haziran Dünya Çevre Günü münasebetiyle Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı ziyaret etti.

BAŞKAN YILMAZ: 

Başkan Yılmaz a İl Müdürlüğü çalışmaları hakkında bilgi veren Sağır, özellikle genç yaşta çocuklara ilkokul çağından başlayarak çevre bilinci ve alışkanlıklarının kazandırılması gerektiğini söyledi.

Başkan Yılmaz da, 5 Haziran da kutlanacak olan Dünya Çevre Günü nün çevreye duyarlı tüm insanlar için hayırlı olmasını dileyerek; Büyükşehir Belediyesi olarak çevremizin ve kentimizin düzeni ve temizliği için büyük çabalar sarf ediyoruz. Bulunduğumuz, yaşadığımız çevre bize büyüklerimizin emaneti ve biz de bu çevreyi en iyi şekilde bizden sonraki çocuklarımıza ve kuşağa emanet etmekle yükümlüyüz. Unutmayalım ki en iyi temizlik hiç kirletmemektir. Ama maalesef bu konudaki duyarlılığımız ve bilincimizin yeterince gelişmemiş olduğunu düşünüyorum. En basiti yediğimiz çekirdeklerin kabuklarını yere atmayı bile bir hak gibi görenler var. Bu benim zevkim, ben atarım belediye temizler. İşleri bu  diye düşünen vatandaşlarımız var. Umarım yeni nesil aldıkları eğitimle bizlerden çok daha bilinçli yetişecek. Bu konuda ilkokuldan başlamak üzere okullarımızda çevre konularının başlı başına işlendiği derslerin olması gerektiğine inanıyorum diye konuştu.BAŞKAN YILMAZ, TEDAVİ EDİLEN ŞAHİNİ DOĞAYA BIRAKTI

03.06.2016 05:12

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nde 3,5 ay önce kaçak avcıların vurması sonucu kanadı kırılan şahin, tedavisinin ardından Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz tarafından doğaya bırakıldı.

BAŞKAN YILMAZ, TEDAVİ EDİLEN ŞAHİNİ DOĞAYA BIRAKTI

Kuş Cenneti nde avcıların tüfekle vurması sonucu kanadı kırılan şahin, Büyükşehir Belediyesine ait veteriner kliniğinde 3,5 ay tedavi edildi. Tamamen iyileşen şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın da katılımıyla, bulunduğu bölgede doğaya bırakıldı.

Başkan Yılmaz, şahinin, bir ağacın altında tüfekle vurulmuş halde bulunduğunu söyledi. Şahinin fark edilmemesi durumunda ölebileceğini dile getiren Başkan Yılmaz, şöyle konuştu:

Şahini, veteriner kliniğimizde tedavi edip tekrar doğaya bıraktık. Binlerce kuşu ağırlayan böyle bir deltada avcılık olmamalı. Bunu Valimiz İbrahim Şahin ile de görüşüyoruz. Buraya avcılığın hiç girmemesi lazım. Sadece kanatlı hayvanlarla ilgili değil, göllerdeki balık avcılığını da sınırlamak lazım. Balık avlayanların bir kısmı kanatlı hayvanlara da ateş ediyor.

Özellikle şahin gibi yırtıcı kuşların avlanmaması gerektiğini belirten Başkan Yılmaz, Bu noktada aldığımız çok ihbar var. Bazı hayvanların avlanmaması gerektiği dönemde avlandığı noktasında bilgiler mevcut. Bilinçli avcılar bunların avlanmaması gerektiğini biliyor ancak diğerleri bilmiyor. Avcıların bilinçlendirilmesi konusunda çalışmalar yapıyoruz. dedi.MAVİ BAYRAKLAR BU YIL SAMSUN DAN YÜKSELECEK

03.06.2016 05:11

Her yıl Türkiye nin farklı bir yöresinde yapılan Mavi Bayrak ödül töreni, bu yıl Samsun da yapılacak. Fener Plajında titizlikle yürütülen çalışmaları inceleyen Başkan Yılmaz, Mavi Bayrak ı şehir olarak çoktan hak etmiştik. Samsun umuza Mavi Bayrak çok yakışacak dedi.

MAVİ BAYRAKLAR BU YIL SAMSUN DAN YÜKSELECEK

50 ülke arasında 2.sırada yer alan Türkiye de Mavi Bayrak kazanan 444 plaj, 21 marina ve 12 yat törenle bayraklarını alacak. 2016 yılı Ulusal Mavi Bayrak Ödül Töreni, 4 Haziran Cumartesi günü saat 18.00-19.30 arasında Samsun Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Fener Plajı nda yapılacak.

Mavi Bayrak a sahip 444 plajla ikinci sırada yer alan Türkiye de Mavi Bayrak törenine Samsun olarak ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Biz bu şehirde yatırım üstüne yatırım yaptık. En bariz örneği 50 milyon euroluk bir yatırım olan atık su arıtma tesisi. Bu ne Ordu da ne Trabzon da ne de Giresun da var. Samsun olarak Mavi Bayrak ı çoktan hak etmiştik. Şimdi bu törene ev sahipliği yapmak bizi gururlandırıyor. Çevremiz ve sahillerimiz konusunda çok duyarlıyız. Bunun en önemli göstergesi de alınan Mavi Bayrak diye konuştu.

TÜM KRİTERLERE UYDUK, ENGELLİLERİ VE ÇOCUKLARI UNUTMADIK

Başkan Yılmaz, Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı nın çevre ve turizm konusunda belirlediği tüm kriterlere uyarak hizmet sunan Fener Plajı nın  Mavi Bayrak ile onurlandırıldığını kaydederek, Mavi Bayrak almak için yüzme suyu kalitesi, deniz suyu analizlerinin ilanı ile çevre eğitimi ve bilgilendirme gibi kriterler kontrol ediliyor. Biz tüm kriterleri başarıyla geçtik. Plajımıza daha önce hiç bir yerde olmayan çocuklarımız için özel hazırlanmış tuvaletlerimizi de yaptık. Sadece çocuklarımızı değil engelli bireylerimiz için özel alanlar yarattık. Engellilerimiz burada hiçbir engel ile karşılaşmayacak. Bunun için her türlü olanak mevcut ifadelerini kullandı.

MAVİ BAYRAK NEDİR?

Mavi Bayrak Ödülüne sahip olan plajın, deniz suyunun temizliği, plaj işletmecilerinin çevreye olan duyarlılığı ve plajı kullananların güvenliği ve plaja ilişkin donanımın eksiksiz olduğu, belgelenmiş ve garanti altına alınmış oluyor. Daha da önemlisi, bu garanti uluslararası alanda da onaylanıyor. Bu nedenle tatil programı yapan yerli ve yabancı turistler, öncelikle mavi bayrak ödüllü plajı olan tesisleri tercih ediyor. Bu açıdan Türkiye uluslararası turizm pazarında önemli bir avantaja sahip.BAŞKAN YILMAZ: SAHİLLER YOK EDİLİYOR DİYENLER İYİ BAKSIN

02.06.2016 09:16

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Çobanlı Halk İskelemiz sayesinde vatandaşlarımız denizden daha fazla istifade edecek ve gerçek bir sahil kenti havasını yaşayacaklar. Sahiller yok ediliyor diyerek yaygara koparanlar bunları iyi görsün. Biz sahili vatandaşımızla buluşturuyoruz dedi.

BAŞKAN YILMAZ: 

Türkiye nin kesintisiz uzanan en uzun sahil şeritlerinden birisine sahip olan Samsun da turistik gemi turlarının yanaşacağı Çobanlı Halk İskelesi bir kaç gün sonra tamamen vatandaşların kullanımına açılıyor.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, beraberindeki Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş, Anakent A.Ş. Genel Müdürü Kadir Koçak ve Çevre Koruma Daire Başkanı Figen Akın ile birlikte son rötuşların yapıldığı iskeledeki çalışmaları yerinde inceledi.

BU İSKELE İLE SAHİL KENTİ HAVASINI YAŞAYACAĞIZ

Yaklaşık 4 milyon TL ye mal olan 400 metre uzunluğunda ve 10 metre genişliğindeki iskeleye Samsunum-1 gemisinden daha büyük tur gemilerinin yanaşıp bağlanabileceğini belirten Başkan Yılmaz, Her hangi bir fırtına anında deniz taşıtlarının sığınabileceği iskele veya rıhtımlar yapmadığımız için halkımız deniz taşıtlarını yeterince kullanamıyordu. Deniz taşıtı kullanmayan sahil kenti olur mu? Biz bu iskele ile hem şehrimizi denizle buluşturuyoruz hem de insanlarımıza gerçek bir sahil kenti havasını yaşatıyoruz. Sahiller yok ediliyor diyerek yaygara koparanlar bunları iyi görsün. Biz sahili vatandaşımızla buluşturuyoruz dedi.

CRUİSE TURİZMİNE BÜYÜK KATKI

Uluslararası yolcu gemilerinin cruise turizmi kapsamında demirleyecekleri iskele olmamasından dolayı Samsun a uğramadan geçtiklerini de hatırlatan Başkan Yılmaz, Çobanlı İskelesi turizme büyük katkı sağlayacak. Bu iskelemiz sayesinde bir tur gemisi, güvenli bir şekilde insanlara hizmet verebilecek diye konuştu.

Seyrettiğimiz denizi artık vatandaşlarımız rahat rahat kullanacak diyen Başkan Yılmaz, İskele içinde bir de kafeterya hizmetinin olacağını sözlerine ekledi.5 BRANŞTA DÜNYA ŞAMPİYONASI SAMSUN DA YAPILACAK

01.06.2016 10:24

Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu (TİESF) Başkanı Yakup Ümit Kihtir, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı ziyaret etti. Ziyarette Kihtir, Samsun da 5 branşta yapılacak Dünya Şampiyonası hakkında Başkan Yılmaz a bilgi verdi.

5 BRANŞTA DÜNYA ŞAMPİYONASI SAMSUN DA YAPILACAK

Başkanlık makamında gerçekleşen ziyarete TİESF) Başkanı Yakup Ümit Kihtir, yönetim kurulu üyesi Süleyman Demirtaş ile 23. Deafolimpik Oyunları Olimpiyat Ekibi katıldı.

Ziyarette federasyon başkanı Yakup Ümit Kihtir, 18-30 Temmuz arasında Samsun da yapılacak Dünya Şampiyonası hakkında bilgi verdi. Karate, tekvando, judo, masa tenisi ve plaj voleybolu sporlarında yapılacak şampiyonaya Kihtir, 109 ülkeden sporcuları davet ettiklerini söyledi. Federasyon başkanı ayrıca şampiyona kapsamında 2017 de 120 ülkeden 10 bin sporcunun katılımıyla yapılacak 23. Deafolimpik Olimpiyat Oyunları nın 365 gün geri sayımının başlatılacağı bilgisini verdi.

Başkan Yılmaz ı şampiyonaya davet eden TİESF Başkanı, Samsun un spor ve olimpiyat kenti  olma yolunda hızla gelişme kat ettiğini kaydetti.

Şampiyonaya geleceğini ve gerekli katkıları vereceklerini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun un uluslararası spor organizasyonlarının merkezi yapmayı hedeflediklerini belirterek, Bu hedeflere ulaşmak için yoğun çaba sarf ediyoruz. Spor alt yapısı bakımından Samsun, her şeye sahip bir kent. Yapımına başlanan tesislerimiz olimpiyat oyunları öncesinde bitecek. Bunların da katılımıyla şehrimiz, her türlü ulusal ve uluslararası spor organizasyonlarına rahatlıkla ev sahipliği yapacak. Samsun, gerçek anlamıyla sporda kaliteli ve prestiji yüksek bir şehir haline geldi. Daha yapacak çok işimiz var ama bunları hızla tamamlayacağız. ifadelerini kullandı.