Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN YILMAZ DAN GARNİZON KOMUTANINA ZİYARET

25.08.2016 05:38

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Vali İbrahim Şahin ile birlikte, Samsun Garnizon Komutanlığı görevine atanan Piyade Albay Sedat BULUT a Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığındaki makamında iade-i ziyarette bulundu.

BAŞKAN YILMAZ DAN GARNİZON KOMUTANINA ZİYARET

Garnizon Komutanlığı ziyaretine gelişleri esnasında Samsun Garnizon Komutanı Piyade Albay Sedat BULUT tarafından askeri törenle karşılanan Vali ŞAHİN ve Başkan Yılmaz askerleri selamladıktan sonra Garnizon Komutanlığı Şeref Defterini imzaladılar.

Ardından Garnizon Komutanlığı makamına geçen Vali İbrahim Şahin ve Başkan Yılmaz a, Garnizon Komutanı Piyade Albay Sedat BULUT tarafından yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi. Piyade Albay Sedat BULUT, ziyaretlerinden dolayı Vali Şahin ve Başkan Yılmaz a teşekkür etti.BAŞKAN YILMAZ: SÖZ VERDİYSEK YAPARIZ

23.08.2016 11:32

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bafra Türbe-Kalaycılı Köprüsü nün bittiğini ve açılış için gün saydığını söyledi.

BAŞKAN YILMAZ: 

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt ve beraberindekiler il Bafra Kızılırmak Nehri üzerinde yapımız tamamlanan köprü üzerindeki son çalışmaları yerinde inceledi.

BÖLGE EKONOMİSİ İÇİN BÜYÜK YATIRIM

Kalaycılı Mahallesi ni şehrin karşı yakası ile birleştirecek olan 260 metre uzunluğunda,7 metre genişliğindeki 10 ayaklı köprüde çalışmalar bitti ve açılış için gün sayıyor. Köprünün 7.5 milyonluk bir yatırım olduğunu söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, köprü bölgedeki mahallelerinin Bafra ile ulaşımı kolaylaştıracak ve mesafesini azaltacak. Şu an köprü üzerinde ulaşım sağlanıyor. Köprü sayesinde bölgemiz ekonomik açıdan da canlanacak diye konuştu.

BAŞKAN YILMAZ:  SÖZ VERDİYSEK YAPARIZ

17 ilçenin tamamında büyük yatırımların hayata geçirildiğinin altını çizen Başkan Yılmaz, Bu yatırımların hepsi Samsun un tüm ilçeleri ile birlikte zenginleşesi, kalkınması demektir. Bir yerde yatırım varsa kalkınma olur. Bunların hepsi iş, aş, ekmek demektir. Hemşehrilerimiz bu yatırım seferberliğinden ziyadesiyle istifade edecekler. Yapılan bu köprü ile Bafra'mızın katma değeri misli misli artacak. Allah a şükürler olsun ki yatırım için verdiği her sözü yerine getirmiş bir belediye başkanı olarak, bunun onuruyla yaşıyorum. Biz söz verdiysek yaparız. Bafra mız için de bu köprüyü en kısa sürede bitirip hayata geçireceğiz diye halkımıza söz vermiştik. Şimdi o sözümüzü tuttuk ve köprümüz bitti. İnşallah en kısa sürede de resmi olarak açılışını gerçekleştireceğiz dedi.Ladik deki Yol Yatırımları, Köyleri Kasabalaştırıyor

23.08.2016 11:32

Samsun Büyükşehir Belediyesi, ilçelerdeki yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Tüm ilçeleri şantiyeye çeviren Fen İşleri Daire Başkanlığı, Ladik te de alt yapı yatırımlarını sürdürüyor.

Ladik deki Yol Yatırımları, Köyleri Kasabalaştırıyor

Bu güne kadar ilçede yapılan 40 kilometre uzunluğundaki yollar, 35 mahalleyi kasabaya dönüştürdü. Ladikliler,  beton ve asfalt yollar sayesinde artan yaşam konforlarından büyük memnuniyet duyuyor.

İlçe ve mahallelerindeki asırlık alt yapı sorunlarının tarihe gömülmesi hedefiyle yola çıkan Samsun Büyükşehir Belediyesi, yatırım atağında iki buçuk seneyi geride bıraktı. Bu güne kadar Ladik te hayata geçirilen yol, su ve kanalizasyon alt yapı çalışmaları ile eğitim, sağlık, spor, kültür ve turizm tesis ve sosyal hizmet yatırımları, ilçede büyük değişim ve dönüşüm sağladı.

64 mahallesi bulunan 16 bin 474 nüfuslu Ladik in hemen hemen her mahallesinde çalışma yürüten Fen İşleri Daire Başkanlığı Ladik Şube Müdürlüğü, ilçenin alt yapısına iki buçuk senede 21 milyon TL lik yatırım yaptı. Toplam yol uzunluğu 230 km olan ilçede bu güne kadar 32 mahallenin yol sorunu çözüldü. 2016-2018 yılları arasında da ilçede 38 km beton ve 23 km sıcak asfalt olmak üzere toplamda 61 km yol yapılarak halkın hizmetine sunulacak.

İlçede şuan toplam uzunluğu 4.5 km olan Ayvalı-Teberoğlu yolunun kalan 1 kilometrelik kısmını bitirmeye çalışan Ladik Fen İşleri Müdürlüğü, Tüfekçidere mahallesinde de 3 kilometrelik yolun 1.5 kilometrelik kısmı ise tamamlandı.

Yol yatırımlarının haricinde ilçede Büyükşehir Belediyesi Ladik İtfaiye Binası’nın inşaatı tamamlanırken, ince işçilik devam ediyor.  12 Temmuz da ihalesi yapılan 500 kişilik kapalı, 420 kişilik kır düğün alanı ve 150 araçlık açık otopark inşaatına ise başlandı.  4 milyon 661 bin TL harcanacak olan düğün salonunun gelecek yıl bitirilmesi hedefleniyor.BAŞKAN YILMAZ: BAŞARILARIMIZI TAÇLANDIRACAĞIZ

23.08.2016 11:30

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Tarihi Kentler Birliği (TKB) belediyeleri, demokrasimizin ve devletimizin yeniden inşasında aziz milletimizin yanında ve onun hizmetçisi olmayı ebediyete kadar sürdürecektir dedi.

BAŞKAN YILMAZ: 

Tarihi Kentler Birliği nin (TKB) 2016 yılı son bölge toplantısı Samsun Büyükşehir Belediyesi Atakum Kültür ve Sanat Merkezi nde Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki nin de katılımıyla gerçekleşti. Birçok ilin belediye başkanı ve valisinin de katıldığı toplantıda konuşan Başkan Yılmaz, TKB üyesi şehirlerin yaptığı faaliyetleri ve bundan sonra çizecekleri yol haritası hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Yaşanan olayların ardından milletin birbirine daha çok kenetlendiğini vurgulayan Yusuf Ziya Yılmaz, Türkiye olarak son bir aydır yaşadığımız üzüntülü günlerin ardından bugün, birbirine daha da kenetlenmiş ve gerçek anlamda büyük bir millet olmanın şuuruyla buradayız. Farklılıklardan doğan zenginliğimizle birlikte yeni Türkiye'nin sağlıklı bir şekilde inşası ve bunun idealini taşıyor olmamız bugün burada toplanan Tarihi Kentler Birliği üye belediyelerinin öncellikli hedefidir. Bu hedef, kurulduğu günden bugüne kadar tüm üyelerimizin değişmez gündemi olmuştur. Bu yolda gösterilen gayret ve özen, kültür öncelikli bir Türkiye arayışının ifadesidir. Bu arayışın titizlikle gündemde tutulması, ulaşmak istediğimiz hedefin büyüklüğünü kanıtlar niteliktedir. Sıkıntı ve üzüntülerden bir an önce kurtularak, normalleşmemiz ve ortak hedeflere bir an önce varabilmemiz ise hepimizin gayretleri sonucu gerçekleşecektir. Bu nedenle, ülke genelinde büyük bir katılımla bugün burada bir araya gelen belediyelerimiz için bu anlamlı toplantıda geliştirdiğimiz kavramlar ve uygulamalar hepimiz için bir umut kaynağı olacaktır. Doğal ve kültürel varlıklar açısından büyük bir coğrafyaya sahip olan ülkemizde bu zenginlikleri gelecek nesillerle buluşturmak hepimizin ortak arzusu olmalıdır. Aramızda bulunan nitelikli kadrolar yaşadığımız bu zorlu günlerin ardından, söz konusu arzu ve hedeflerimizi kısa zamanda gerçekleştirecek birikim ve özverili çalışma azmine sahiptir diye konuştu.

YAŞADIĞIMIZ ÜZÜNTÜLERİ UNUTARAK BAŞARILARIMIZI TAÇLANDIRACAĞIZ

TKB üyeleri olarak daima ülkenin huzuru ve dış ülkelerde doğru anlatılması için uğraş vereceklerinin altını çizen Başkan Yılmaz, Ülkemiz açısından kurtuluşa giden yolda ilk adımın atıldığı ve bu özelliği ile tarihsel bir simge olan kentimiz Samsun da, bu çağrımızın karşılık bulacağına inanıyor, yaşadığımız tüm üzüntüleri kısa zamanda aşarak başarılarımızı taçlandıracağına inanıyoruz. Kuşkusuz büyük Türk milletinin şu ana kadar gösterdiği ortak tepki ve birliktelik ruhu, bunun en somut örneğidir. Bu ruhu canlı tutmak ve kültürel değerlerimizle bu duyguları besleyerek yeniliklere ve daha ileri hedeflere kilitlenmek başta biz yöneticiler olmak üzere, tüm vatandaşlarımızın ortak sorumluluğundadır. Tarihi Kentler Birliği ve bağlı belediyeler, Türkiye demokrasisinin korunması ve yeniden inşasında gerekli sorumluluğu üstlenerek, ilişkide oldukları bütün uluslararası ortamlarda, muhataplarına doğruları açıklayıcı ve görevini her koşulda yerine getirmeyi milli bir görev bilir şeklinde konuştu.

AZİZ MİLLETİMİZİN HİZMETÇİSİ OLMAYI SONUNA KADAR SÜRDÜRECEĞİZ

Birleştirici bir güç olarak milletin hizmetinde olduklarını belirten Başkan Yılmaz, Tekrarlamak isteriz ki, Tarihi Kentler Birliği Belediyeleri olarak, Türkiye Cumhuriyeti nin en temel değerleri olan vatanın bütünlüğü, tam bağımsızlık, laik ve sosyal hukuk devleti ilkelerine bağlı kalarak, demokrasimizin ve devletimizin yeniden inşasında aziz milletimizin yanında ve onun hizmetçisi olmayı ebediyete kadar sürdürecektir. Binlerce yıldır bu topraklarda yaratılan ve milli birliğimizin hamurunu oluşturan tarih ve kültür değerlerimizin; tek vatan, tek millet, tek bayrak ve tek devlet ilkelerinden hareketle geleceğimizin rehberi olduğuna içtenlikle inanıyor, kutsal vatan topraklarının yeniden inşası ve demokrasimizin daha da geliştirilmesi için bütün gayretimizle çalışacağımıza söz veriyoruz. Birleştirici ve yol açıcı bir güç olarak, bu değerlerin yeniden ve derinlikli olarak değerlendirilip korunması ve yaşatılması gerektiğine olan inancımızı, buradan bir kez daha kamuoyu ile yürekten paylaşmayı ortak görev biliriz ifadelerini kullandı.

Toplantıya ayrıca Samsun Valisi İbrahim Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba, AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof.Dr. Metin Sözen, Ürdün’ün Zerka Belediye Başkanı Emad Almomani, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel ile çok sayıda davetli katıldı.

Toplantıya verilen arada,  Bakan Özhaseki, Vali Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Başkan Yılmaz ve diğer davetlilerin katılımıyla sanat merkezinde sergilenecek olan 15 Temmuz Milli İradenin Yükselişi  isimli resim sergisinin de açılışı gerçekleştirildi.

TKB toplantısı konuşmaların ardından bilimsel seminer ve konuşmalarla devam etti.BAŞKAN YILMAZ: TKB, BELEDİYECİLİĞİN OKULU OLDU

22.08.2016 09:39

Tarihi Kentler Birliği nin (TKB) 2016 yılı son bölge toplantısı düzenlenen gala yemeği ile Samsun da başladı.

BAŞKAN YILMAZ: 

Sheraton Samsun Hotel de düzenlenen Doğal-Kültürel Miras Açısından Karadeniz Bölgesi ne Yeniden Bakış: Hedefler-Uygulamalar konulu Karadeniz Bölge Toplantısı gala yemeğine Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Samsun Valisi İbrahim Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve TKB Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof.Dr. Metin Sözen, Ürdün’ün Zerka Belediye Başkanı Emad Almomani ile çok sayıda davetli katıldı.

Gala yemeğinin açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı ve TKB Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, TKB, coğrafyamızın bize armağan ettiği tarihsel dokunun, tarihi mirasın korunması ve bunun geleceğe taşınması ile ilgili hassasiyeti taşıyan bir büyük birlik olmaktan öteye, aynı zamanda belediyeciliğin okulu haline geldi dedi.

BELEDİYECİLİĞİN OKULU HALİNE GELDİ

TKB nin kurulduğu 2001 yılından bu yana, üye belediye sayısının 440 lara ulaştığını belirten Başkan Yılmaz, Bugün 440 tane belediyenin üyesi olduğu büyük bir birliktir TKB. Sadece kadimden bugüne atalarımızın ve bu medeniyet coğrafyamızın bize armağan ettiği tarihsel dokunun, tarihi mirasın korunması ve bunun geleceğe taşınması ile ilgili hassasiyeti taşıyan bir büyük birlik olmaktan öteye, aynı zamanda belediyeciliğin okulu haline geldi. Bugün TKB ne üye olan belediye başkanı kardeşlerimiz sadece ve sadece ellerindeki tarihi mirasın geleceğe taşınması ile ilgili çaba ve gayretleri bu birlik kapsamı içinde sürdürmüyorlar. Aynı zamanda bu birliğin oluştuğu çatı altında şu anda bizim de birlikte olduğumuz bu benzer toplantılarda herkes bir araya gelip adeta ders çalışırcasına şehirlerde yapılmış olan güzel uygulamaları birbirleriyle istişare edip aktarıyorlar diye konuştu.

BÜTÜN ŞEHİRLERİ DOLAŞIYORUZ

TKB olarak bütün şehirleri dolaştıklarını ifade eden Başkan Yılmaz, Biz bu toplantıları, buluşmaları, seminerleri ve onun dışındaki diğer genel kurul toplantılarımızı hiçbir zaman için sadece bir merkezde, sadece bir coğrafyada yapmıyoruz. Bütün şehirlerimizi dolaşıyoruz. Önümüzdeki ay bildiğim kadarı ile Şanlıurfa da olacağız, ondan sonraki ay belki Bursa da olacağız. İki ay önce genel kurulumuzu Konya da yaptık. Bu ve buna benzer farklı coğrafyalarda farklı uygulamaları, farklı sonuçları görerek, istişare ederek birikimimizi ve Tarihi Kentler Birliği’nin gerçek misyonunun ulaşmayı hedeflediği bu büyük okulun gereğini yapmaya çalışıyoruz. Aslında bugün Samsun da yarın devam edecek olan toplantımız sadece kültürel mirasın korunması, geleceğe taşınması ile ilgili o büyük tartışmanın ve büyük istişarenin olmasından öteye bir başka başlığı daha bünyesine almaya çalıştı. O da doğal miras. Doğal miras, Allah’ın bize bahşettiği doğal zenginliklerimizin UNESCO ya üyeliğimizin de ülkemize yansıttığı bir mecburiyet olduğu için doğal mirasla ilgili UNESCO listesine sokmaya çalıştığımız potansiyelimizin de aslında bir anlamda UNESCO ya taşınan sürecini hızlandırmak ve bu süreç içerisinde yapılması gerekenleri de kapsıyor şeklinde konuştu.

Son yıllarda Samsun da çok güzel şeylerin olduğunun altını çizen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Bizler bunun devamlılığı için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Öncelikle fikir üretmeliyiz. Fikir ürettikten sonra da mutlaka her birimizde üzerimize düşeni ülkemiz için yapacağız. TKB ye bu anlamda bir kez daha tebrik ediyorum. Türkiye de şehircilik anlamında verilecek önemli kararların altında uzun yıllar imza atan bir birlik. Biz şehri sadece fiziksel mekanların birlikteliğinden ibaret görmüyoruz. Şehir aynı zamanda medeniyettir. Türkiye Cumhuriyeti devleti Anadolu coğrafyasına bütün medeniyetlerin hemen hemen izlerini taşıyan çok zengin bir coğrafyadır. Bizler bunun yeri geldiğinde kıymetini biliyoruz ve çok özen gösteriyoruz ama bazen de gözden kaçırıyoruz. İşte o zaman da bilim insanlarına, fikir üreten uzmanlara ihtiyaç duyuyoruz dedi.

TKB nin 2000 yılından bu yana önemli işlere imza attığını ifade eden Samsun Valisi İbrahim Şahin, TKB, tarihi dokuya dokundu. Doğal mirası işlemeye çalışıyor. Diğer taraftan özellikle Samsun un zaman zaman merkez kabul edilmesi, toplantı yeri olarak benimsenmesi de Büyükşehir Belediye Başkanımızın dönem başkanlığını yürütmesinin katkısıdır ama diğer taraftan Samsun un özellikle belediyecilik hizmetlerinin bir şekilde görünmesi açısından bence toplantı yerinin isabetli olduğunu söylemek istiyorum. Bu arada Ürdün ün Zerka şehri ile yarın kardeş şehir protokolü imzalanacak. İnşallah bu birliktelik hem Ürdün den ülkemize hem de şehrimizden Ürdün e ciddi bir turizm akımı olacaktır  ifadelerini kullandı.