Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN YILMAZ: AK PARTİ NİN YOLUNU MİLLETİMİZ ÇİZMİŞTİR

15.08.2016 05:42

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti nin 15. yıldönümü münasebetiyle ilgili yaptığı açıklamada, 2001 de AK Parti nin yolunu milletimiz çizmiştir. Bu çizilen yolda AK Parti nin bir parçası olmaktan gurur duyuyorum dedi.

BAŞKAN YILMAZ: 

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Partinin 15. kuruluş yıldönümü nedeniyle kutlama mesajı yayımladı. Mesajında 14 Ağustos 2001 tarihinden günümüze AK Parti nin 15 yıl boyunca azimle, hiç durmadan insan odaklı hizmetler verdiğini belirten Başkan Yılmaz, Milletimizden aldığımız büyük güç ile bu yola çıktık. Büyük reformlara imza atarak Türkiye de ulaşılmaz bir gelişim ve değişime imza attık. Kurucu genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ın liderliğinde Türk siyasi tarihinde ülkemizi çağ atlatan projelere imza attık, atmaya da devam edeceğiz. AK Partili olmak büyük Türkiye sevdalısı olmaktır. Bu sevda ile Samsun umuzda milletimizin hizmetkarı olmayı sürdüreceğiz dedi.

2023 HEDEFLERİMİZE EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ

Girdiği ilk seçimden bu yana iktidar olan AK Parti hükümetlerinin sağlıktan adalete, ulaşımdan spora kadar her alanda attığı dev adımlarla dünya sahnesinde söz sahibi olduğunu da vurgulayan Yılmaz, AK Parti 7 den 70 e, büyükten küçüğe, her yaştan, her bölgeden, her şehirden insanlarımızın yegane gelecek umududur. AK Parti halka hizmet hakka hizmet anlayışı ile çizgisinden asla sapmadan yoluna devam etmiştir. Türkiye 2023 hedeflerine adım adım ilerlemektedir. Bu yolda çizdiğimiz hedeflerimize milletimizle beraber ulaşacağız. Bu duygu ve düşüncelerle, AK Parti nin 15. kuruluş yılının ülkemize ve milletimize hayırlara vesile olmasını diliyorum şeklinde konuştu.YAVRU LEYLEKLERİN İLK GÖÇ SERÜVENİ BAŞLADI

15.08.2016 05:41

Verici takılarak göç hareketleri izlenecek olan yavru leylekler ilk göçlerine başladı.

YAVRU LEYLEKLERİN İLK GÖÇ SERÜVENİ BAŞLADI

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve OMÜ işbirliğiyle başlatılan proje kapsamında göç haritası çıkarılarak hikayeleri oluşturulacak leyleklerden dördü Kızılırmak Deltası ndan göç etti.

Samsun un Bafra ve 19 Mayıs İlçelerinde yer alan 56 bin hektar genişliğindeki Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti ndeki leylek popülasyonunun hareketlerinin uydu üzerinden takip edilmesi amacıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi ve OMÜ  Ornitoloji Araştırmalar Merkezi görevlisi Yrd. Doç. Dr. Kiraz Erciyas Yavuz işbirliğinde verici takılan 8 yavru leylekten dördü ilk göçlerini gerçekleştirdi.

İLK GÖÇÜNÜ YAPAN LEYLEK İSRAİL E UÇTU

İlk yavru leyleğin 10 gün önce göç ettiğini ve İsrail e ulaştığını söyleyen Yrd.Doç.Dr. Kiraz Erciyas  Yavuz, ikinci leyleğimiz Suriye ye kalan iki leylek ise Amasya civarına göç etmiş durumda. Vericileri biz yavru leyleklere taktık ve şu an ilk göçlerini gerçekleştirmiş durumdalar. Şu an gözlemlerimizde dikkat çeken bir diğer konu da leyleklerin aynı ailenin bireyleri olmalarına rağmen farklı bölgelere göç etmiş olmaları ve çok hızlı hareket etmeleri. Tüm bunları adım adım takip ediyoruz. Diğer dört leyleğimizin için henüz göç serüveni başlamadı ama onların da bir kaç gün içinde göç edeceğini tahmin ediyoruz dedi.

TÜRKİYE DE İLK KEZ SAMSUN DA YAPILDI

Türkiye de böyle bir çalışmanın ilk kez Samsun Kızılırmak Deltası nda gerçekleştirildiğini söyleyen Yavuz, Bundan sonra yavru leyleklerimizin göç haritasını çıkararak onların göç esnasındaki hareketlerini izleyeceğiz. Leyleklerin hangi göç rotasına sahip olduğu, nerede konakladığı ve nerede kışladığı gibi bilgilere ulaşmayı hedefliyoruz. Uydu aracılığı ile izlediğimiz leyleklerin günlük konumları ile ilgili çeşitli bilgiler elde etmeyi, döndüklerinde yine aynı yuvaları mı kullanacakları, hangi ülkelerde konaklayacakları, havada ne kadar süreli kalacakları gibi bilgileri de öğrenmiş olacağız. ifadelerini kullandı.

GÖÇ SERÜVENLERİ HİKAYELEŞTİRİLECEK

Sadece yaptıkları yuvalarla değil, hikayelere, masallara ve şiirlere konu olan leyleklerin göç hikayelerini oluşturmayı hedeflediklerini söyleyen Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak da, üzerlerindeki vericilerle leyleklerin göç hareketlerini ve davranışlarını takip edebiliyoruz. İstedik ki bu verilerden hikayeler oluşturup gelecek nesillere bu bilgileri aktaralım. Hatta elde edilen bilgilerin belgesel olarak yayınlanmasını da hedefliyoruz diye konuştu.HACILIÇAY KÖPRÜSÜ GÖNÜLLERİ BİRLEŞTİRECEK

15.08.2016 05:40

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Çarşamba ilçesinde yapılan Hacılıçay Köprüsü inşaatı bitim aşamasına geldi. Köprü inşaatını inceleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Çarşamba yı gerdanlık gibi süsleyecek köprünün açılmasıyla bir çok mahalle birbirine bağlanacak ve Hacılıçay ın her iki yakasında oturan vatandaşlarımızın ıslıkla haberleşme çilesi son bulacak dedi.

HACILIÇAY KÖPRÜSÜ GÖNÜLLERİ BİRLEŞTİRECEK

HACILIÇAY KÖPRÜSÜ MAHALLELERİ KAVUŞTURACAK

Birçok köyün ulaşımını rahatlatacak olan Hacılıçay Köprü inşaatında çalışmalar son sürat devam ediyor. Köprünün bitim aşamasına geldiğini ve kısa bir süre sonra açılacağının müjdesini veren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt ile birlikte köprü inşaatındaki çalışmaları yerinde inceledi.

MAHALLELER BİRBİRİNE BAĞLANACAK ULAŞIM SORUNU ÇÖZÜLECEK

Fore kazıklar üzerine inşa edilen köprünün kullanıma açılmasıyla birlikte, Haçılıçay mahallesi çevresinde bulunan Yukarı Dikencik, Aşağı Dikencik, Yeni Köseli, Ovacık ve Kiraz Bucağı mahalleleri ile Köklük mahallesi çevresindeki Kumarlı, Kaydan, Uluköy, Akçaltı ve Karacalı mahalleleri arasındaki ulaşım sorununun çözüleceğini ifade eden Yılmaz,Yapılan köprü ile ulaşım sorunu Belediyemizce ortadan kaldırıldı. Bu köprü Hacılıçay ın her iki yakasında oturan vatandaşlarımızın ve okula giden öğrencilerimizin gidiş gelişlerini kolaylaştıracak. En önemlisi ise karşı köyde bir düğün, cenaze ya da davet olduğu zaman bağırarak sesini duyurmaya ve ıslıkla haberleşmeye çalışan vatandaşlarımızın çilesini sona erdirecek diye konuştu.Başkan YILMAZ dan Samsun Halkı na Demokrasi Teşekkürü

11.08.2016 11:26

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz demokrasi nöbetinin son gününde de, verdikleri örnek demokrasi mücadelesi nedeniyle tüm Samsun Halkı na teşekkür etti.

Başkan YILMAZ dan Samsun Halkı na Demokrasi Teşekkürü

Yaklaşık bir ay süren nöbetlerin bağımlılık haline geldiğini belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bir aya yakın bir zamandır ilçelerimizde ve Cumhuriyet Meydanı nda demokrasi nöbetini bırakmayan yüzbinlerce vatandaşımızdan Allah razı olsun. Başkomutanımız 27. gecede Artık yeter dedi. Demokrasi nöbetlerine ara vereceğimizi emretti. Nöbetlerimize ara verdik ama meydanları doldurup taşırmamız başkomutanımızdan gelecek bir emre bakar. Samsun halkı her zaman olduğu gibi devletine, hükümetine ve geleceğine sahip çıkma konusunda gerekeni fazlasıyla yaptı. Ben zalimlerin karşısında eğilmeyen ve dik duran şehrin onurlu ve gururlu insanlarına ne kadar teşekkür etsem azdır dedi.TERME YE BÜYÜK TURİZM YATIRIMI

10.08.2016 06:48

Samsun Büyükşehir Belediyesi, ilçeler bazında en büyük turizm yatırımını Terme ilçesinde gerçekleştirdi. Yapımı tamamlanan projelerle Terme turizmde iddialı duruma geldi.

TERME YE BÜYÜK TURİZM YATIRIMI

Şehrin tarihi, kültürel, doğal ve turistik potansiyelini ortaya çıkarıp geliştirmek amacıyla Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, turizm yatırımlarına devam ediyor.  Kumsal ile ormanın içi içe olduğu Terme ilçesinin Miliç sahili, Başkan Yılmaz ın yatırımları ile Karadeniz Bölgesi nin en önemli turistik bölgesi oldu.

Türkiye nin en güzel kumsalları ve sahillerinden birisi olan Miliç in doğu batı istikametindeki 150 dönüm alanında yürüyüş parkurları oluşturup piknik alanlarını ve plajları restorasyon ve rekreasyona tabi tutan Büyükşehir Belediyesi, bunun haricinde Terme Kültür Evi, 750 kişilik düğün salonu, kafeterya, soyunma giyinme kabinleri,  duş üniteleri, mescit ve tuvaletler inşa etti. Ayrıca çocuk oyun alanları ve otopark da yaptıran Başkan Yılmaz, toplamda 15 Milyon TL lik yatırım gerçekleştirdi. Halk iskelesi inşaatı da süren turistik sahilde ayrıca karavan park da oluşturulacak.

Büyükşehir Belediyesi nin turizme yönelik yatırımının ardından ormanlık alanda piknik yaptıktan sonra tertemiz plajında güneşlenip denizin keyfini çıkaran yerli yabancı turistlerin sayısı da her geçen gün artıyor. Daha önceleri mezbelelik olan sahil, yatırımın ardından konforlu, kaliteli ve huzurlu bir tatil merkezi oldu. Alınan bilgiye göre Miliç sahilini hafta içi günde 750, hafta sonları da bin 200 kişi tercih ediyor. Ayda ise toplamda 20 bine yakın insan, bu yatırımdan istifade ediyor.

AMAZON TABİAT PARKI HAZIRLIK AŞAMASINDA

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü nden devralınan Amazon Tabiat Parkı, Büyükşehir Belediyesi yatırımı ile Kızılırmak Kuş Cenneti gibi turizme kazandırılacak. Türkiye nin en büyük deltalarından biri olan 90 bin hektarlık Yeşilırmak Deltası ndaki tabiat parkı, 3. derece doğal sit alanı ilan edilmişti.

Canlı eko sistemi açısından zengin olan delta ve parkta 29 balık türü, 9 adet çift yaşamlı türlerden 7 adet kurbağa, 2 adet semender, 12 adet sürüngen türünden 2 adet kaplumbağa, 5 adet kertenkele ve 5 adet yılan türü bulunuyor. Ayrıca, 33 memeli türü ve 165 kuş türü deltada kayıt altına alınmıştı.

Deltanın 553 hektarlık alanında kurulu Amazon Tabiat Parkı yolunu betonla kaplayarak ulaşımı kolaylaştıran Büyükşehir Belediyesi, parkın daha iyi tanınması ve buraların daha fonksiyonel, ulaşılabilir bir anlayışla geliştirilerek ülke ve dünya turizmine açılabilmesi amacıyla, ziyaretçilerin günlük veya daha uzun sürelerle buraları ziyaret etmelerini sağlamak ve bunu doğa harikası coğrafyaların şimdi olduğundan çok farklı bir anlayışla ve profesyonel bir turizm yaklaşımı ve tabiatla uyumlu bir persfektifle yönetilecek projeler gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Belediye, Amazon Tabiat Parkı alanında Gözlem Evi de inşa edecek.

İSKELE TURİSTİK TEKNEYİ BEKLİYOR

Turizm konusunda bir diğer çalışmayı Terme Çayı nda yürüten Büyükşehir Belediyesi, Terme Çayı Islah ve Çevre Düzenleme çalışmaları kapsamında turistik gezi teknesi için iskele yaptı. İskelenin inşaatı tamamlanırken, çayda genişletme ve derinleştirme çalışması da yapıldı. Şimdi hizmet verecek Samsunum-4 teknesinin bitirilerek, Terme Çayı ile deniz arasındaki 4 kilometrelik güzergahta turistleri gezdirmesi bekleniyor. Bunun haricinde Büyükşehir Belediyesi, çayın Samsun tarafında kalan kısmını da destinasyona tabi tutacak.