Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BÜYÜKŞEHİR KANO SPORUNDA DA İDDİALI

10.05.2016 09:19

Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakent Spor Kano Takımı, Bodrum da düzenlenen Deniz Kanosu Bahar Turnuvası na katılarak ilk kez resmi bir organizasyonda yer aldı. Antrenör Zafer Benli, Eksiklerimizi giderip bir dahaki düzenlenecek turnuvada Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakent Spor Kulübümüze daha iyi dereceler geçireceğimize inanıyoruz dedi.

BÜYÜKŞEHİR KANO SPORUNDA DA İDDİALI

Türkiye Kano Federasyonu tarafından Muğla nın Bodrum İlçesi nde düzenlenen Deniz Kanosu Bahar Turnuvası nda Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakentspor Kano Takımı ilk kez mücadele etti. Yarışmaya 25 kulüpten 100 sporcu katıldı. İlk kez resmi bir turnuvada mücadele eden Anakentspor, geriye başarılarla döndü. Veteranlar 2 bin metrede Antrenör Zafer Benli birinciliği elde etti. K1 Bayanlar 2 bin metrede Cangül Aslan 5., Betül Avcı ise 10. oldu. K1 Erkekler 2 bin metrede Kamil Özkıvanç 12. sırada kaldı.

K1 bin metre bayanlarda Cangül Aslan 4. olurken, K1 bin metre erkeklerde Mehmet Can Kurtay 7. liği elde etti. Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakentspor Kano takımı ilk kez resmi bir turnuvada yer almasına rağmen birçok kulübü ve sporcuyu ardında bırakmayı başardı. Antrenör Zafer Benli, Deniz kanosunda ilk yarışımız ve ilk deneyimimiz oldu. Eksiklerimizi giderip bir dahaki düzenlenecek turnuvada Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakent Spor Kulübümüze daha iyi dereceler geçireceğimize inanıyoruz diye konuştu.BAŞKAN YILMAZ GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİNE İSYAN ETTİ

10.05.2016 09:18

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, havaalanından şehir merkezine gelirken yol kenarındaki evlerin cephelerin kötü olması ve balkonlardaki uygunsuz çamaşırlarının asılmasından utandığını belirtti.

BAŞKAN YILMAZ GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİNE İSYAN ETTİ

Samsun Büyükşehir Belediyesi 2016 yılı Mayıs ayı 9. Birleşiminin 1. Oturumu Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın başkanlığında gerçekleşti.

TURİZM ALT YAPISINA KAVUŞTUK

Gündem maddeleri öncesi konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Turizm konusunda şehrimizde başka şehirlerde olmayan büyük boyutta turizm altyapısına kavuştuk. Gerek konaklamada, gerek sporda, gerek sağlıkta, gerekse eğitimde, gerekse de sahip olduğumuz doğal zenginliklerinin bir turizm paketi haline getirilebilecek boyutta olduğunun özgüvenine artık sahibiz. Bundan 10 sene önce biz böyle bir konu için bu cesareti kendimizde göremiyorduk. Çünkü konaklama konusunda sorunlarımız vardı. Başka konularda sorunlarımız vardı. Ama bugün Türkiye nin hiçbir şehrinin sahip olmadığı oranda spor altyapısına sahibiz dedi.

KIZILIRMAK DELTASI GEÇİCİ LİSTEYE GİRDİ

Kızılırmak Deltası nın UNESCO nun geçici listesine girdiğini müjdeleyen Başkan Yılmaz, 19 Mayıs ve Bafra ilçelerimizdeki Su Basar Ormanları ve Kızılırmak Deltamızın da prestijini yükseltmek, bu deltayı da bir günlük doğa turizmi yapmak isteyen ve doğa turizmine yönelik olan tercihleri cevaplayabilecek donatılara sahip hale getirmeye çalışıyoruz. Kuş Cenneti Yusuf Ziya Yılmaz ın hevesiyle bulunmuş, keşfedilmiş bir yer değil. Kuş Cenneti zaten orada vardı. Biz sadece Büyükşehir Belediyesi nin görev alanına girdikten sonra bir şeyler yapmaya başladık. Bizden önce burası 19 Mayıs ve Bafra ilçemizin görev alanındaydı. O arkadaşlarımız da orada bir şeyler yapmak istiyorlardı ama sorumluluk Orman ve Su İşleri Bakanlığı ndaydı. Bakanlığın buradaki bölge müdürlüğü yönetimindeydi. Onlar da devletin kendi önlerine koydukları iş programı, bütçe, plan gibi günlük programlarla işe bakıyorlardı. Biz 30 Mart seçimlerinden sonra Kızılırmak Deltası nda bir birliğin kurulmasını sağladık. Orada gecekondulaşmayla mücadele ettik. Bir kısmını yıktık. Bir kısmını da inşallah önümüzdeki süreler içerisinde yıkacağız. Amacımız hiçbir şekilde orada tesisleşmek değil, orayı tam tersine herkesten fazla korumaya ve kollamaya aldık. Biz de Kızılırmak Deltası nı UNESCO ya müracaat ettik. Dünya mirasına inandığımız bu tabiat zenginliğimizi tabiat listesine girmesini istiyoruz. Bizi geçici listeye aldılar. 15-20 gün içerisinde internet ortamında geçici listeye girdiğimiz yayınlanacak diye konuştu.

GEÇEN SENE BATAN GEMİ BANDIRMA PLAJINI MAVİ BAYRAKTAN ETTİ

Bandırma Plajı na, geçen sene orada batan gemi nedeniyle Mavi Bayrak alamadıklarını belirten Başkan Yılmaz, 10 senedir bir sahil şehrinin sahip olması gereken temiz sahilleri oluşturmak için mücadele ediyoruz. UNESCO nun Türkiye deki turizm tesislerinin akreditasyonu ile ilgili bir çevre vakfı Samsun da 1,5 yıldır sahillerimizde Mavi Bayrak araştırması yapıyorlar. Bizim Fener Plajı ve Sheraton Otel in önündeki küçük plajın ikisi de Mavi Bayrak almaya hak kazandı. Buraya gelenlere niye Atakum sahili ve Engelli Plajı nın Mavi Bayrak almadığını sorduğumuzda bize, Engelli Plajı ve onun yanındaki Bandırma Plajı nın geçen sene orada soya yüklü olan bir geminin batmasından dolayı ve onun orada oluşturduğu gübrenin denizin dibinde bıraktığı pislikleri gösterdiler. Bu durum bizim Mavi Bayrağı kesintiye uğrattı. Atakum sahillerinde de yağmurdan sonra çok fazla organik teressübat geliyor. Bu teressübat hem denizin dibinde hem de deniz suyunda belki bakteriyer şeyler değil ama organik bir takım atıklar bırakıyor. Bunun için Mavi Bayrak vermediler şeklinde konuştu.

CUMHURİYET MEYDANI NDAN SONRA IRMAK CADDESİ NE CEPHE GİYDİRECEĞİZ

Cephe giydirme çalışmalarına Cumhuriyet Meydanı ndan sonra Irmak Caddesi nde devam edeceklerini ifade eden Başkan Yılmaz şöyle devam etti: Samsun daki kötü örnekler Türkiye nin her yerinde var. Ama dünyanın gelişmiş ülkelerinde yok. Türkiye nin şehircilikte kat etmiş olduğu düzeyde bunlar bir 10 sene öncesinin alışkanlıkları olarak ve 10 sene öncesindeki yapılmışlıklar olarak alırsak biraz yüreğimizi ferahlatıyor. Daha önce yapıldı ve bir çırpıda da sökülüp atılamıyor. Bunların sökülüp atılması zaman gerektiriyor. İnsanların bu çirkinliği içselleştirmesi halinde bu algı ve bunun yönetimi normale döner. Şimdi kazma, kürek ve baltayı alıp bu şehrin çatılarında ne kadar teras gibi çıkıntılar varsa bunları kesmeye kalksak, bu konuda topyekün algı ve anlayışla bunu yapmamız gerekiyor. Bunu ben yapmaya hazırım. Çiftlik Caddesi nde (İstiklal Caddesi) bir uygulama yaptık. Çok para harcadık. Vatandaşın binasını süsledik, tabelasını yeniledik. Bakın şimdi Çiftlik Caddesi ne bir düzgünlük, bir disiplin. Bunlar gerçekleştirildiği takdirde hepimiz bundan faydalanıyoruz. Çiftlik hadisesi iyi sonuçlar verdi. Şimdi Cumhuriyet Meydanı nı yapıyoruz. Orayı tamamladıktan sonra Irmak Caddesi ne gireceğiz. Havaalanından indiğinizde şehre girerken etrafa baktığınız zaman balkonların, çatıların, binaların cephelerinde kullanılmış olan malzemelerin kullanılmış biçimi ile ilgili değerler şehrin gelişmişliği ve ülkenin gelişmişliği ile ilgili bilgi veriyor. Özellikle kentin vitrini gibi olmuş yerleri asla ve asla o binaları kullanan kişilerin inisiyatifine bırakmayan bir uygulamayı hep beraber yapabiliriz. Ben buna Büyükşehir Belediye Başkanı olarak yürekten hazırım. Bunun için yorulmaya da, üzülmeye de hazırım. Alıp elimize kaynak makinesini gidip bunları kessem, biçsem. Ceberut ve sevimsiz bir belediye başkanı olmaya da razıyım.

UTANIYORUM

Havaalanından Samsun merkeze yabancı bir misafirle gelirken yoldaki evlerde asılı olan çamaşırları gördükçe utandığını belirten Başkan Yılmaz, Biz bu makamlarda fahri olarak görev yapıyoruz. Ben sizlerin buraya büyük bir özveri ile geldiğinizi ve meclis başkanlığı yaptığınızı biliyorum. 2014 ten 2019 a kadar şehrin estetiği ile yapacağımız şeyler, Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi nde ben de verilen kararlarda karar merci olduğum hayırlı bir iştir. Bununla ilgili kurduğumuz Estetik Kurul un yaptığı faaliyetlere destek veren kamuoyu algısını değiştirmeye dönük olan şeylerde meclisimizin içerisinde oluşturabileceğimiz bir komisyonla bu mücadeleye destek verebilirsiniz. Bu beni mutlu eder.

Ben bundan çok rahatsızlık duyuyorum, utanıyorum. Havaalanından binmişim, yanıma yabancı birini almışım, Kirazlık ı geçtikten sonra bir bakmışım, iç çamaşırları asılı bir balkon var. Biz bunu hak etmiyoruz. Bize bu yakışmıyor. Burası Hindistan değil, burası Pakistan değil, burası Bangladeş değil. Böyle bir şey olmaz. Canik te viyadükten geçiyorum. Bakıyorum sağ sola her taraf dolu. Bunlar bize yakışmıyor. Buna dönük olan bir kampanyayı başlatma yönünde bir inisiyatif oluşturursanız, inisiyatifin önünde olmaya her an hazırım ifadelerini kullandı. 

Konuşmaların ardından gündem maddeleri ilgili komisyonlara havale edildi. Ardından SASKİ Genel Kurulu nun 2016 yılının 2. Birleşiminin 1. Oturumu yapıldı. Başkanvekili Turan Çakır başkanlığında gerçekleşen toplantıda SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu 2015 yılı faaliyet raporu, denetçi raporu, bilanço ve kesin hesap ile 2014 yılı Sayıştay denetim raporlarını okudu.Gençler Kızılırmak Deltasında

09.05.2016 11:45

Eğitim ve gençlik alanlarındaki Avrupa fırsatları ile Avrupa faaliyetlerine katılım hakkında gençlere bilgi sağlayan bir ağ olan Eurodesk, gençleri Samsun Kızılırmak Deltası ile buluşturdu.

Eğitim ve gençlik alanlarındaki Avrupa fırsatları ile Avrupa faaliyetlerine katılım hakkında gençlere bilgi sağlayan bir ağ olan Eurodesk, gençleri Samsun Kızılırmak Deltası ile buluşturdu.

Eurodeskin Samsun daki temas noktaları olan Samsun Büyükşehir Belediyesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı ve İğne Deliği Gençlik Merkezi işbirliği ile Samsun Kızılırmak Deltasında gençlere yönelik bir gezi düzenlendi.

Orman mühendisi ve doğa fotoğrafçısı Özden Sağlam ın rehberliğinde gerçekleştirilen gezide gençler, Samsun un en önemli doğal varlıklarından biri olan ve UNESCO Dünya Mirası listesine girmesi konusunda çalışmalar yapılan Samsun Kızılırmak Deltasını daha yakından tanıma fırsatı yakaladılar.

17-30 yaş arası gençlerin yoğun ilgi gösterdiği gezide ayrıca, Samsun Büyükşehir Belediyesi, OKA ve sponsor firmanın personelleri de yer aldı.ANAKENTSPOR A RAKİP DAYANMIYOR 77-71

09.05.2016 08:39

Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakentspor, Isparta da Bursaspor u 77-71 lik skorla mağlup ederek çok önemli bir galibiyet elde etti. Kırmızı-Beyazlılar, Isparta etabını iki galibiyetle tamamlayarak Sakarya ya avantajlı gidecek.

ANAKENTSPOR A RAKİP DAYANMIYOR 77-71

FARK 10 SAYIYI GEÇTİ

Türkiye Basketbol 2. Ligi Dörtlü Finallerin ilk ayağı olan Isparta da dün Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakentspor, Bursaspor la karşı karşıya geldi. Isparta daki son maçına Kırmızı-Beyazlı temsilcimiz istediği gibi başladı. Ankentspor çekişmeli geçen ilk çeyreği 25-24 önde tamamladı. İkinci periyotta rakibi karşısında baskısını arttıran Kırmızı-Beyazlılar devre arasına 46-33 lük skorla galip girdi.

NEFESLERİ KESEN MÜCADELE

Temsilcimiz taraftarın kendisine verdiği destekle üçüncü periyotta da aradaki farkı korudu ve son 10 dakikaya 58-44 önde başladı. Son 10 dakikada da üstünlük avantajını iyi kullanan Kırmızı-Beyazlılar, Bursaspor u 77-71 yenerek finallerin ilk etabı olan Isparta ayağını 2 galibiyetle tamamladı. Temsilcimiz bu hafta sonu Sakarya da oynanacak olan son 3 maçta kaderini belirleyecek.BAŞKAN YILMAZ KONYA BİLİM MÜZESİ Nİ İNCELEDİ

09.05.2016 08:38

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Konya da Bilim Müzesi ni gezerek incelemelerde bulundu.

BAŞKAN YILMAZ KONYA BİLİM MÜZESİ Nİ İNCELEDİ

Tarihi Kentler Birliği Konya buluşması için kentde bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun da yapılacak olan Bilim Müzesi için fikir sahibi olmak ve müze ile ilgili bazı ayrıntıları yerinde incelemek için Konya Bilim Müzesini ziyaret etti.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak ve İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Ömer Ulubay ın da bulunduğu ziyarette Konya Bilim Müzesi yetkilileri tarafından Başkan Yılmaz a bilgi verildi.